Leiden 'Bonnenregen' 3p Garenmarkt In wankel evenwicht 'We willen onze huismeester terug' Lenen bij de specialist! Duidelijk lenen! Stadsbank Leiden Gemakkelijk lenen! Stadsbank Leiden Goedkoop lenen! Zwembaden lijden onder afschaffen schoolzwemmen Sportkantine en bedrijf doel inbrekers tobijnzicht >reidt uit Welkomstbogen 11 lerbestrating Uoemstraat 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 071 - 516 77 77 Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Ons Doel claimt kantoor in flatgebouw Surinamestraat leiden maarten keulemans Zijn kantoor staat leeg en is in middels zelfs dichtgetimmerd - maar het is nog maar de vraag wanneer de wijkhuismeester er weer in komt. De reden? Vol gens de juristen van woning bouwvereniging Ons Doel, die eigenaar is van het flatgebouw aan de Surinamestraat, is tiet kantoortje onderin de flat ge kraakt. En een pand dat is ge kraakt mag pas weer worden gebruikt als het formeel is ont ruimd. Er moet een deurwaar der langskomen met een dwangbevel. Krakers of geen krakers. De bewonerscommissie van de flat klaagt steen en been over het leegstaande kantoortje. „We krijgen steeds meer last van vandalisme", zegt commissie voorzitter R. van Zevenbergen. „We willen onze huismeester terug." Die huismeester vertrok eind vorig jaar, omdat zijn kantoor 'eventjes' moest worden ver bouwd. In januari besloot Ons Doel echter, de ruimte zo lang voor een vriendenprijsje be-, schikbaar te stellen aan Stich ting de Binnenvest, de organisa tie die zich bezighoudt met de opvang van dak- en thuislozen. De Binnenvest zat in zijn maag met een groepje thuislo zen, die afkomstig waren uit het net dichtgespijkerde hotel Witte Singel. En het was koud, bar koud. Ons Doel zou het kantoor weer terugkrijgen als die kou voorbij was, beloofde De Bin nenvest. „Dat werd vervolgens april, en mei", vertelt C. Vrouwe van Ons Doel. „Vervolgens kre gen we te horen dat het tot na de zomer zou duren, als het nieuwe opvanghuis voor daklo zen klaar zou zijn." Maar toen het eindelijk zover was, ontstonden er nieuwe pro blemen. Een groep daklozen, die volgens de buurt en de bouwvereniging vooral uit druggebruikers en -dealers be stond, weigerde te vertrekken. Tot grote ergernis van de buurt bewoners, die steeds meer last hadden van de kantoorkrakers onderin hun flat. Ons Doel begon een procedu re om de krakers uit de flat te krijgen en de huismeester erin. Maar opnieuw zat het tegen; het ontruimingsbevel raakte zoek, ergens tussen het kantoor van de deurwaarder en dat van de advocaat van de daklozen- opvang. En dus moest de tijdro vende ontruimingsprocedure helemaal opnieuw beginnen. Ondanks het feit dat de perso nen die in het kantoortje woon den intussen waren vertrokken. De corporatie en de buurt- commissie zijn intussen steeds bozer op de daklozenstichting. Die heeft er een potje van ge maakt, vinden ze. „Het is toch volstrekt absurd dat er een dwangbevel van de deurwaar der zomaar zoekraakt", vindt Van Zevenbergen. Directeur R. Bot van De Binnenvest neemt de zaak luchthartiger op. „Tja, soms raakt er wel eens iets zoek. U bent toch ook wel eens iets kwijt?" Bij Ons Doel, waar men het wachten meer dan zat is, denkt men een manier te hebben ge vonden om de procedure te omzeilen. „We hebben gecon stateerd dat er een laag water in het kantoor staat", zegt Vrouwe. „En dat betekent dat er niet meer in kan worden gewoond." Ons Doel is gisteren dan ook ge woon maar begonnen het kan toor op te knappen. „En het zou absurd zijn om het daarna niet in gebruik te nemen." Binnenvest-advocaat Lever intussen heeft de zaak nog eens goed bekeken, en kan alleen maar tot de conclusie komen dat de juristen van Ons Doel zich schromelijk vergissen. „De wijkhuismeester had er allang weer in gekund", meent Lever. „De vergissing die men maakt is dat het pand nooit officieel is gekraakt." En wat niet officieel is gekraakt, hoeft ook niet offi cieel te worden ontruimd. „Het pand staat gewoon leeg. Er is helemaal geen procedure nodig. Ik snap echt niet waar de wo ningbouwvereniging zich zo druk om maakt." 071 - 516 77 77 Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Kerstmarkt in Hortus Botanicus De Leidse Hortus Botanicus houdt op zondag 15 december, koopzondag in Leiden, een kerstmarkt. Die dag worden on der meer kerstbloemwerken en kerstkransen gemaakt en bij zondere bolgewassen verkocht. Een aquaralliste laat haar aqua rellen zien. Ook is er houten speelgoed te koop, versiering voor de kerstboom, varen-kerst kaarten en met plantaardige kleurstoffen geverfde wollen truien. In het tuinhhis worden warmen dranken geserveerd en in de voortuin gecollecteerd voor het Leger des Heils. De Kerstmarkt wordt gehouden van 11.00-16.00 uur aan het Ra penburg 73 in Leiden. Veel minder kaartjes verkocht De wal zal het schip misschien nog keren, denkt de Leidse sportambtenaar Karei Caron. Enschede, een andere stad waar het schoolzwemmen werd afgeschaft, kwam daar snel op terug. Omdat de zwembaden hun bezoekers aantallen danig zagen afne men. In Leiden is die ontwik keling ook al gaande. De overdekte baden de Zijl en het Vijf Meibad verkochten vorig jaar 11.808 kaartjes min der dan in 1994. Een schade post van ruim 47.000 gulden. Het schoolzwemmen werd in dat jaar teruggebracht van twee naar één jaar. Sinds sep tember van dit jaar is het schoolzwemmen in Leiden he lemaal van de baan. Het besluit moest de ge meente een besparing van 131.000 gulden per jaar ople veren. Caron denkt dat die be zuiniging niet wordt gehaald. De duizend leszwemmertjes die de baden verwachtten na afschaffen van het school zwemmen kwamen niet. De zwemverenigingen noteerden slechts vijftien extra aanmel dingen. „De horde zit kenne lijk nog thuis", zegt de sport ambtenaar. Mensen met een minimum inkomen konden voor hun kinderen een gratis leszwem- kaart halen bij de sociale dienst. De sector sport en re creatie zette tal van adverten ties om mensen daarop te wij zen. Maar slechts twintig men sen hebben er gebruik van ge maakt. „Als kinderen niet kunnen zwemmen zullen ze het ook niet leuk vinden om recreatief in het water bezig te zijn", zegt Caron. „Het zwembadbezoek zal dus teruglopen." INSDAG 3 DECEMBER 1996 ief hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Jongen bekent afpersing ■Eipen Een 13-jarige Leidse jongen heeft bekend dat hij op 4 no vember een evenoude jongen heeft afgeperst. De dader hoorde jij een groepje dat het slachtoffer op de Gooimeerlaan dwong lijn walkman af te geven. Meer aanhoudingen worden verwacht. ILNNO 1896 Donderdag 3 December j-_ \dvertentiën Salmoniacpastilles, in bussen a 5 KG. tot fa- jrieksprijs. F. van Dorp, Haarlemmerstraat 6. - Liefdadige Stadgenooten! Wederom is er eene gelegenheid jeopend om den roem van Uwe vanouds bekende mildheid te - r tandhaven: Nieuwsteeg 7. Door het koopen van Uw Manden, Watten, Vuurmakers, Borstels, enz. benevens het aldaar laten re- lareeren Uwer Stoelen met Biezen en Spaansch Riet, stelt Ge j t jns in de gelegenheid meer dan 200 Blinden, die liever werken lan bedelen, hun eigen brood te laten verdienen. Ned. Nijver- ïeid der Blinden. IVNNO 1971 vrijdag 3 december Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) gaat voorstellen een mi- limumsnelheid van 70 kilometer op auto-snelwegen in te voe- 'en. Ook wil hij een wijziging van de wegenverkeerswet om be- ere bestrijding van overmatig alcoholgebruik in het verkeer mo- jelijk te maken. Een overheidswerkgroep is niet tot overeen- Itemming gekomen over een maximumsnelheid op niet-auto- vegen. Stereoapparatuur, sterke drank en geld uit een wandtelefoon zijn gisternacht gestolen uit een sportkantine aan de Dobbe- dreef. Om binnen te komen werd een ruit van de toegangs deur vernield. De totale schade bedraagt 7500 gulden. Gisteren werd tevens een ifcbraak ont dekt in een bedrijfspand aan de Robijnstraat. Op het dak werd een lichtkoepel vernield. Weg genomen werden onder andere een antwoordapparaat, fax en cassetterecorder. Verder waren dieven gistermiddag tussen een en drie uur actief op een bouw terrein aan de Rijndijk. Laserap- paratuur met statief en ontvan ger met een waarde van 4000 gulden werden ontvreemd. irkeerpolitie deelt veel bekeuringen uit et gevloek op de Garenmarkt was niet van de lucht gis- ravond. Iedere vijf minuten weerklonk wel ergens op tt plein een verwensing aan het adres van de parkeer- ilitie. Met gezichten als oorwurmen smakten de gedu- terde automobilisten het portier van. hun vervoermid- •1 dicht. Dan maar een chocoladeletter minder met Sin- s_ tklaas. idanks alle publiciteit die aan s extra koopavonden was be- led, hadden toch nog veel ensen een bon onder hun rui- rd Dwisser zitten. Normaal ge- foken is het na zessen vrij irkeren op de Garenmarkt, aar op koopavonden is dat iders. Ook als die koopavond I wijze van uitzondering op n maandag valt in plaats van in (donderdag. „Op de eerste extra decem- r-koopavond moet iedereen >er even wennen", aldus een rkeerwachtster gelaten. „Zo at dat ieder jaar. Dinsdag en iensdag hoeven we waar- hijnlijk minder bonnen, uit te linjven." Dat de slachtoffers in frustraties op haar afreage- n, kan haar weinig deren: ,,'t Is immers niet persoonlijk be doeld." In deze krant en op posters op winkelruiten waren de par keerders ruimschoots van tevo ren gewaarschuwd. Bovendien had de sector Stadstoezicht (het vroegere Parkeerbeheer) op di verse plaatsen in de binnenstad borden geplaatst om al te veel ellende te voorkomen, maar het mocht allemaal niet baten. Al leen al op de Garenmarkt kon den de parkeerwachters tiental len bekeuringen uitdelen. Een enkeling ging met de par keerwachters in discussie om hen te overtuigen van het grote onrecht dat hen was aange daan. Die bleken daarvoor ech ter Oost-Indisch doof. „Het gaat al dertig jaar zo, u had het kun nen weten", luidde steevast de reactie van de parkeerwachters. Of ze dat zelf ook geloofden, viel te betwijfelen. Eén van de wachters vond het namelijk toch wel 'erg sneu voor de men sen die niet voor de koopavond kwamen'. Zoals de eigenaresse van een Volkswagen Golf bijvoorbeeld. Samen met een vriendin was ze even wat gaan eten, om bij te rugkomst te ontdekken dat ze een boete van 64 gulden had gekregen. „Wat ontzettend flauw, ik ben niet eens in een winkelstraat geweest. En waar moet ik het geld voor die bekeu ring vandaan halen?" Anderen hadden meer geluk. Eén Leidenaar zat al in het café toen zijn vrienden hem op de extra koopavond attendeerden. Nog net op tijd kon hij de par keerautomaat een knaak voeren en wist zo zijn borrelgeld veilig te stellen. Weer een ander zag de surveillerende parkeerwach ters bijtijds of wer,d door een vriendelijke collega-automobi list gewaarschuwd. Pech- en ge luksvogels waren echter una niem in hun oordeel over de hogere parkeerkosten: 'Pure zottigheid'. Uzeren binten en houten balken moeten de verzakte voorgevel van dit huis aan de Marislaan ondersteunen. FOTO HENK BOUWMAN leiden hans koenekoop Het lijkt alsof dit huis aan de Leidse Marislaan is getroffen door een wel heel plaatselijke aardver- zakking. De voorgevel van het huis op numrqer 1 staat op instorten. Met ijzeren binten en houten balken wordt de boel gestut. Het ziet er alles bij elkaar nogal wanhopig uit, zo bekeken vanaf de brug die Molenwerf met Schuttersveld verbindt. Volgens de huidige hoofdbewoner van het huis, meneer Jonk, is de situatie ook tamelijk hopeloos. Van bouw- en woningtoezicht is het zeer drin gende verzoek gekomen om de gevel te restaure ren. „Het is nogal gevaarlijk. Oiiïangs kwam een brok steen van dertig kilo naar beneden zeilen." Maar of de restauratie snel ter hand zal worden genomen, is nog maar zeer de vraag. „Ik wil daar niet te veel over kwijt. Houd het er maar op dat het een familiekwestie is. Mijn broers, zussen en ik hebben dit huis geërfd van onze pas overleden moeder en met elkaar zijn we aan het touwtrek ken over wat we precies willen met de erfenis. Maar wat mij betreft wordt het restaureren", ver telt Jonk. Jonk heeft zich een beetje verdiept in de histo rie van het huis en weet hoe het komt dat de boel nu op instorten staat. „Het huis is gebouwd in de vorige eeuw, 1890 om precies te zijn, maar het is niet onderheid. Terwijl het op een dikke laag veen staat. Destijds groeven ze een put, gooiden er wat koeienhuiden in en dat was dan het funda ment." „De rij huizen aan de rechterkant is in de jaren dertig gebouwd. Wel op heipalen. Alleen is om de kosten te besparen de oude buitenmuur van dit huis tevens de binnenmuur van het buurhuis. Dat kon natuurlijk niet goed gaan. In de loop der tijd is ons huis 25 centimeter gezakt, ook onder invloed van het verkeer dat hier elke dag voorbij- dendert. Maar het buurhuis is blijven staan; de hele boel is uit balans. Om de zaak te herstellen moet de hele voorgevel worden vernieuwd en dat kost natuurlijk een lieve duit." Leidse verdacht van bedreiging leiden Een 30-jarige Leidse is gisteren in een pand aan de Oude Rijn aangehouden wegens bedrei ging en mishandeling van een 31-jarige man. De 31-jarige Lei denaar zou nog een schuld van 500 gulden bij de verdachte hebben. Onder bedreiging van een stuk glas liet de verdachte het slachtoffer een schuldbe kentenis tekenen. Dat leidde tot een licht handgemeen, waarbij niemand gewond raakte. De verdachte ontkent. Scherven na foutje leiden Een Leidenaar (56) gooide gis teravond de deur van een café aan de Lage Rijndijk zo hard achter zich dicht, dat de ruit het begaf. Aanleiding voor zijn woe deuitbarsting was een foutje dat een medewerker bij het afreke nen maakte. De man is be keurd. Barvrouw bedreigd leiden/oegst geest Een 50-jarige Leidse heeft gis teravond aangifte gedaan van bedreiging. De vrouw werkt als barvrouw in een horecagelegen heid in Oegstgeest en kreeg het daar aan de stok met een be zoeker, die te veel had gedron ken. De man bedreigde de vrouw en gaf haar bovendien een trap. Hij is verhoord. naar de est gistermiddag in verzor- agshuis Robijnzicht. Ch. van x Weijden, voorzitter van de j n ichting tot exploitatie van be- irdencentra, sloeg de eerste lal voor een omvangrijk n capaciteit van 220 maaltij- n, een kinderdagverblijf met plaatsen, een vestiging van bibliotheek Leiden, een be- jgings- en oefenruimte, een nkel, een restaurant, een kap- lon en een koffiebar. De cen- ile hal van het verzorgings- iis wordt omgevormd tot een laza' en er komt een corridor lar de aanleunwoningen Ro- Inhof. gemeente is gisteren begon- oi met de herbestrating van Bloemstraat. Zowel de klin- rs van de trottoirs als die van l rijbaan worden vervangen lor nieuwe. Er wordt gewerkt naf de kant van de Lage Rijn- ik. De werkzaamheden ne en naar schatting vijf weken beslag. leiden De welkomstbogen op de Haarlemmer straat komen er. Winkelier Peter Labruyére heeft het geld dat die bogen moeten kosten, een slordige 25.000 gulden, bij elkaar gekregen. Smid Ruud Breedveld gaat ze overeenkomstig deze tekening maken. Het ligt in de bedoeling ze in het voorjaar van 1998 te plaatsen. Dan is de opknapbeurt (on der meer vervangen riool) van de Haarlemmerstraat gereed en ligt de nieuwe sierbestrating er in. De bogen komen bij de Prinsessekade en de Pelikaans traat. TEKENING PR

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11