Een decoratieschilder met uitstapjes naar de kunst Conferentiegangers belijden schuld aan slavenhandel Leiden Regio Kerk Samenleving Paus opent voorbereiding Heilig Jaar Jongerenpastoraat: weinig erkenning in de parochies Tutu voor gebruik condooms MAANDAG 2 DECEMBER 1996 Jan Willem Bruins: 'Het leven is maar een gewoon lampje van 40 watt' Hij zit aan de bar te wachten. Bij de begroeting gloeit er even wat vriendelijkheid op in zijn blik. Een rolstoel staat opgevouwen naast hem. Bruins viel enkele weken geleden van een ladder in een restaurant, waar hij bezig was met het decoreren van de muren. Bij die val brak hij zijn been. Met behulp van een sta len pen werd de zaak weer op zijn plaats gebracht. Drie dagen daarna zat hij alweer te schilderen. Geen zelfmedelijden. Hoeft ook niet. Er is altijd wel iemand die hem 's avonds over de glimmende, beregende, kin derkopjes van Leiden naar huis wil rijden. Bruins is nu al enkele jaren bezig met het schilderen van gedichten op blinde muren in Leiden. Het betreft hier poëzie van zowel Nederlandse als buitenlandse dichters. En alles in de oorspronkelijke taal. Het project trok veel aandacht, ook van de landelijke pers. Maar het is niet alleen deze gevelpoë- zie waarmee de decorateur zich bezig houdt. Tal van boetieken en restaurants in den lande werden door hem verfraaid met fresco-achtige schilderingen en kleuren. Hij is in 1946 in Apeldoorn geboren. Maar zijn ouders verhuisden toen hij een half jaar was naar Scheveningen, waar hij tot zijn twaalfde jaar heeft gewoond. Later bracht een studie geschiedenis hem naar Leiden, een stad waar hij nu, pas na zoveel jaar, een beetje om begint te geven. Over zijn vader en moeder is Bruins niet erg mededeelzaam. ,,Mijn vader zat bij het ministerie van Algemene Zaken", zegt hij, na een forse trek aan zijn sigaret. „Maar ik vertel daar liever niet over. Hij is nu 75. Een aimabele en charmante man. Kan ontzet tend goed zijn mond houden." „Tot aan mijn twaalfde jaar heb ik in Scheveningen gewoond, vlakbij het West- broekpark en het Scheveningse Bos. Als we van school thuiskwamen, was het: hup, naar buiten! De uitkijktoren in het Scheve- ningsche Bos had iets geheimzinnigs, vond ik. Je kon Den Haag zien liggen. Het was een heerlijk gevoel om daar te staan. Heer lijk om even te zien dat er buiten de plaats waar je woonde nog meer was." „De concrete herinneringen aan mijn jeugd beginnen als ik een jaar of tweeën half, drie, ben. Mijn grootouders hadden in Kampen een groot huis, waar we bijna elk weekeinde in ons Panhardje naar toe gin gen. Dat huis was in mijn ogen grenzeloos. Met nissen, kruip-door-sluip-door-gange- tjes en diepe kasten, noem maar op. Ik was het eerste kleinkind. Ik weet nog goed dat een kat mij daar heeft aangevallen. Waarop mijn grootmoeder zei: 'Die kat laat ik afma ken.' En dat is inderdaad gebeurd." „Kampen was een bolwerk van de gere formeerden. De laatste keer dat ik heb gebeden was in Kampen. Ik had twee ontstoken kiezen. En toen bad ik: 'God, ik hoop dat mijn kiespijn morgen over is.' Dat is dertig jaar geleden. O, nee, ik vergis me. Ik heb nóg een keer gebeden. Toen Suzan ne, mijn vrouw, bij me weg was ge gaan. Ik zat op de wc en bad hardop: 'God, laat deze pijn stoppen.' De kiespijn is overgegaan. Maar het heeft na dat tweede gebed nog drie jaar geduurd voordat ik weer enig contact kreeg met Suzanne. Maar ach, God wordt natuurlijk ook een dagje ouder. Hij kan het allemaal niet meer zo snel." „Na de middelbare school heb ik besloten om theologie te gaan stu deren. Daar zat een praktisch kantje aan. Theologie was de enige studie waarbij je niet in dienst hoefde. Toen ik een jaar of twaalf was, dacht ik over dat gereformeerde gedoe: dit geloof ik allemaal niet meer. Ik wilde via die studie uitzoeken of ik gelijk had. Die theologische faculteit des tijds was zo links als de pest. We la zen Marcuse, Marx. Hadden veel contacten met Zuid-Amerika en Oost-Berlijn. Een van de mooiste boeken vind ik nog steeds 'Het on heil van het christendom' van Joachim Kahn. Ik heb het geloof af gelegd, maar je bent natuurlijk nooit helemaal van je verleden af." „Kijk, tussen geboorte en dood ge beurt het. Aan wat er daarna komt, denk ik nooit. Misschien ben ik wel een leeg blad, een blad dat ik telkens weer opnieuw moet invullen. En dan is het klaar, af. Ik kijk ook nooit meer naar mijn werk om. Iedereen vond het vreselijk dat de schildering die ik had aangebracht op de ruiten van Café De Bontekoe op een gege ven ogenblik werd uitgewist. Ik niet. Ik was blij." „Soms zijn dingen me aardig ge lukt. Maar mooi? Ik weet het niet. Ik ben heel kritisch. Het is allemaal heel toe vallig gekomen, dat schilderen van mij. Ik leerde in Leiden Ben Walenkamp kennen. Hij had een jazzcafé. Het klikte goed tussen ons. Ik heb bij hem achter de bar gestaan om mijn studie geschiedenis te kunnen be talen. Hij maakte affiches voor jazzconcer ten, affiches die niemand in. de stad kon le zen. Ik zei: „Laat mij dat maar doen, ik heb een beter handschrift dan jij." Zo ben ik erin gerold. Totdat iemand zei: 'Kun jij ook op de muur schilderen?' Ik zeg altijd: 'Ik kan Jan Willem Bruins. Benige kop, donkere blik. Draagt van die arbeideristische colbertjasjes, in de plooien waarvan je shagresten en spijkers vermoedt. Samen met Ben Walenkamp is Bruins de man achter de gevelgedichten in Leiden. „Ik streel de muur met mijn penseel. Ik streel steen. Dat heeft iets zeer sensueels." de alles.' En toen dacht ik: hé, dat vind ik wel leuk, zo rechtstreeks op de muur." „Het contact met een koude muur en daar dan iets warms op maken - dat vind ik mooi. Nat in nat werken, razendsnel, zeer geconcentreerd. Aan een muur zit geen ein de. Hij kan doorgaan tot aan het plafond. Of de hoek omgaan. Bij een schilde rij dat anders. Je kiest tevoren voor een bepaald formaat en daar zit je aan vast. Ik kan zeggen: nee, het is nog niet in evenwicht, er moet nog een dingetje bij. Dat is het fascinerende van een muur. Je kiest de gedichten uit die je wat doen. Waarvan je hoopt dat die bepaal- iets zeggen. Een jongen die op een viaduct schrijft: 'Annie, ik hou van je' doet eigenlijk hetzelfde. In dat opzicht is dit werk één grote hoererij. En zo'n muur heeft iets grenzeloos. Als ik wil kan ik die muur doorzetten naar de straat en de stoeptegels. Ik hoef mijn schilde rij niet beet te kunnen pakken. Dat vind ik niet nodig. Als mensen vra gen wat ik doe, zeg ik: ik ben deco ratieschilder met uitstapjes naar de kunst. Ik vind het woord kunstenaar zo ontzettend verkracht en beladen, bij die groep wil ik niet horen." NCRV-regisseur en scenarioschrij ver Bob in't Hout, een vriend van Jan Willem Bruins, komt het établis sement binnen. Even praat In 't Hout mee over het alfabet en de let ters, die hij liefkozend 'onze zesen twintig vrienden' noemt. In 't Hout: „Op de achterkant van de Humo stond eens een hele leuke adverten tie. De tekst daarvan was: 'Volgende week: zelfde letters, andere volgor de'. Prachtig toch, zoiets." Nadat het gelach is verstomd, zegt Bruins: „Mensen kijken altijd vol bewondering toe als ik die letters zo uit de losse hand neerzet. Tja, mijn handen doen wel eens dingen waar van ik denk: waarom doen ze dat nou zo? Mijn ene hand is een 'zij', de andere een 'hij'. De linkerhand is mijn vrouwelijke kant, de rechter de mannelijke. Wat zeg je? Dat ik dan alleen maar met mijn handen over elkaar hoef te gaan zitten om geluk kig te zijn? Ja, ja. Of ze krijgen na tuurlijk definitief oorlog. Bruins zegt het met enige bitterheid in zijn stem. Hij heeft een paar grote liefdes gekend in zijn leven. Liefdes die afkoersten op een tragisch ein de. „Op mijn dertigste ben ik ge trouwd", zegt hij, nadat er een Cal vados is besteld. „Dat is niet goed gegaan. Later, toen ik eens ergens een keuken moest opschilderen, zag ik Suzan. En toen besloot ik: dat wordt mijn vrouw. Ze had een kaaklijn die van zo'n pu re schoonheid was, dat ik er dagenlang naar kon kijken. Maar vier jaar geleden is ook dat misgegaan. Elke keer dat je verlaten wordt, denk je: nu gaat de rek er uit. Het elastiekje wordt oud en kan zomaar breken. Maar ik ben er nog steeds. Ik heb besloten om niet in dat verdriet te blijven hangen maar hard te gaan werken. Ik heb geen enkele brief van vroeger bewaard, door wie dan ook ge schreven. Ik heb honderden tekeningen ge maakt. Ik heb niets meer. Weg ermee. Alle maal ballast. Boeken zijn misschien de eni ge dingen die ik niet gauw weggooi. Als ik alles bij me hou, wordt het prettig en dan! blijf ik hangen. Daarom moet het weg. Ik moet vooruit. Op het moment dat het mak kelijk wordt, gebeurt er niks meer." „Ik koop ook bijna nooit wat. Het moet wel heel erg gesteld zijn met mijn schoe nen, wil ik nieuwe gaan kopen. Vorige week heb ik dat gedaan. Vlak voordat het boekje met die muurgedichten zou worden uitge reikt, zei mijn moeder: „Straks zit je daar in; die stoel met je benen naar voren en dan heb je van die schoenen aan die onder de( verf zitten. Koop nou eens nieuwe schoe nen." Ik heb die ochtend nieuwe schoenen gekocht. Van 39 gulden. Ze liggen nu al in de prullenbak." Soms, als zijn hoofd er naar staat, kruipt! Jan Willem Bruins achter de piano in zijn stamcafé De Bontekoe. Voorzichtig de toet sen aftastend, weeft hij daar dan de een of; andere prachtige melodie. „Toen ik acht jaar was, kreeg ik pianoles bij een rijzigd heer in Scheveningen. Ik was een jaar of: tien toen ik voor het eerst jazzmuziek op dej radio hoorde. Ik dacht meteen: dat is mijni muziek!" „Muziek is voor mij een manier om te la ten zien hoe ik me voel. Het is heel merk waardig dat ik absoluut niets afweet van popmuziek. En dat terwijl ik opgegroeid ben in een tijd waarin die muziek juist enorm opkwam. Ik heb achteraf pas begre-i pen dat er een fenomeen als 'The Rolling Stones' bestond. Maar met die hele cultuur heb ik me nooit bemoeid. Alleen maar met: jazz en een groot aantal klassieke stukken.' Het geluid van een elektrische gitaar vind ik een ramp. „Dat ik die hele popmuziek heb gemist, doet wel wereldvreemd aan, ja. Dat klopt wel. Ik sta best in het leven, hoor. Maar ik sta er ook buiten. Ik moet bij het schilderen soms zes meter achteruit om te zien of het op die afstand nog mooi overkomt. Dat heb ik bij mensen ook. Figuurlijk gezien dan." „Ik denk dat ik een beheerst mens ben. Niet hard, nee. Ik kan ook heel teder zijn. Ik; denk dat ik niet voor niets veel vriendinnen om me heen heb. En dat komt dan niet doordat vrouwen zo zacht zijn. Ze zijn vaak; basaler en harder dan mannen. Als het le ven de rots is met daarop een laagje zand,; dan zijn zij de rots en wij het zand. De dich ter Bloem heeft eens geschreven dat het le ven een lichtflits is tussen twee eeuwighe den in. Het leven een lichtflits!? Welnee, het is maar een gewoon lampje van tussen de' veertig en honderd watt. En het kan naar believen uitgeschakeld worden." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Met een emotionele bijeen komst bij het oude slavendok in de Braziliaanse stad Salvador hebben de deelnemers aan de Wereldzendingsconferentie af gelopen zaterdag schuld bele den voor de slavenhandel in het verleden en hun medeplichtig heid aan hedendaagse vormen van onrecht. De bijeenkomst in de oude koloniale hoofdstad van Brazilië begon met een meditatieve wandeling naar de aanlegplaats aan de Allerheiligenbaai waar in 1550 de eerste schepen met Afrikaanse slaven aanmeerden. Het slavenverblijf is tegenwoor dig in gebruik als chique restau rant waar veelal blanke toeris ten zich kunnen vergapen aan een show van rituelen van de Afro-Braziliaanse godsdienst candomblé. Aan de waterkant konden de deelnemers zout water op hun tong of gezicht sprenkelen om „het zweet van de slavenarbeid en de tranen van het lijden" te voelen. Een 'steen van tranen' uit een slavenfort in Ghana ver tegenwoordigde '358 jaar van vernedering'. Na een gesproken schuldbelijdenis was er zoet wa ter om het gezicht te wassen als teken van verzoening. Dr. Aron Tolen uit Kameroen, een van de presidenten van de Wereldraad van Kerken, sprak 3 Afrikanen een VATICAANSTAD CIC/RTR/AFP Met een vesperdienst in de Sint Pietersbasiliek heeft paus Johannes Paulus II de officiële voorbereiding op het Heilig Jaar 2000 geopend. Daarbij riep hij op tot toenadering tus sen de Rooms-Katholieke en de Orthodoxe Kerken. In het jaar 2000 vieren christenen dat twee duizend jaar geleden Christus werd geboren. „Deze twee millennia behoren tot Christus", zei de paus. „Als God het wil, zal ik in 2000 het Heilig Jaar openen." Hoop In een brief aan patriarch Bartolomeos I, hoofd van de orthodoxe christenen, spreekt de paus de hoop uit dat de christenen in het jaar 2000 „zo niet verenigd, dan toch dichter bij een oplossing van hun on derlinge verdeeldheid zijn". Bij hun ontmoeting in 1995 be loofden paus en patriarch dat de 950 miljoen rooms-katho- lieken en de 150 miljoen ortho doxe christenen naar meer eenheid zouden streven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Poeldijk: C.E. La- vooyte Bant en Rutten. Bedankt: voor Vinkeveen: A. Jon ker te Barendrecht (buitengewo ne wijkgemeente); voor Zwijnd- recht: A. W. van der Plas te Wad- dinxveen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Sint Annaland: C. Hogchem te Borssele. Tempel 'verwoest' Vietnamese boeddhisten heb ben de autoriteiten in de pro vincie Lam Dong ervan be schuldigd hun tempel bij Dalat te hebben verwoest. Ook is de leider van deze boeddhisten, Thich Minh Dao, gearresteerd. De politie hield hem aan op be schuldiging van religieuze acti viteiten in strijd met de wet. Twaalf dagen later verwoestten agenten de tempel. Deze groep boeddhisten behoort niet tot de Verenigde Boeddhistische Kerk van Vietnam. Het grootste probleem voor langdurig werkloze jongeren is niet gebrek aan geld maar een zinloos, ongestructureerd be staan. Dit zei jongerenpastor Thur Borgers tijdens een bijeen komst in het Universitair Cen trum voor Theologie, Pastoraat en Cultuur (UTP) in Heerlen. Daar had de presentatie plaats van „Aan de kant van de straat. Diaconaal jongerenpastoraat in Limburg". Daarin beschrijven drie oud-UTP'ers, die nu jonge renpastor zijn, over hun erva ringen in Stein, Venlo en de Oostelijke Mijnstreek. Moraal De parochie waaraan hij verant woording schuldig was, betoon de een dubbele moraal, aldus Borgers. Zij wilde wel iets geven aan de kansarmen maar de pa rochie moest er wel iets voor te rugkrijgen. Bovendien betracht- schuldbelijdenis uit. „We heb ben onszelf verlaagd door onze broeders en zusters als goede ren te verkopen. Is het omdat we nooit de moed hebben ge had om dat te erkennen en er boete voor te doen dat we van daag de dag hetzelfde doen en ons in Afrika in een beschamen de situatie bevinden?" Amerikaanse negro-spirituals omlijstten de viering. Het optre den van de zwarte drumband Olodum uit Salvador diende als bewijs van 'een cultuur die wei gerde te sterven'. De afstamme lingen van de slaven maken 60 procent van de enkele miljoe nen inwoners van de stad uit. Het Nederlandse delegatielid Kathleen Ferrier, van Surinaam se afkomst, zag de bijeenkomst als een oproep om „niet te blij ven steken in verdriet, schuld gevoel en beschuldigingen". Als coördinator van Samen Kerk In Nederland, een platform van migrantenkerken, ziet ze ook heerlen »anpten de meeste parochianen gro te afstand tot de randjongeren. Er waren bijna geen vrijwilligers te vinden. Prof. A. van den Hoogen zag in de verhalen die jongeren aan de pastores hebben verteld, dui delijke parallellen met de bijbel se parabels. Concrete verhalen van mensen noemde hij het vijfde evangelie. „Verliezen en winnen zijn de manier om God en het leven te leren kennen." Orde Volgens de pastores heeft hun werk niet vaak tot successen ge leid. „Het was meestal niet meer dan wat orde scheppen in de chaos in de hoop daarmee mensen iets verder geholpen te hebben." Een vertegenwoordi ger van het bisdom Roermond was niet aanwezig om het ca hier in ontvangst te nemen. Wel heeft bisschop Frans Wiertz de auteurs uitgenodigd om hem het werkstuk aan te bieden. johannesburg rtr/afp/dpa De anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu heeft het ge bruik van condooms aanbevo len. Ter gelegenheid van We- reldaidsdag trad Tutu het afge lopen weekeinde op in een tv- spot voor 'safe sex'. „Ons mooie land dreigt door HIN en aids in een zware crisis te komen", al dus Tutu. „In de kerk vinden wij dat seks in het huwelijk thuis hoort. Aan allen die gekozen voor de door de koloniale ge schiedenis getekende kerken in Nederland de taak weggelegd „om boven de pijn van het ver leden uit te stijgen". Ferrier hoopt dat de Wereld zendingsconferentie na de gela den bijeenkomst bij het slaven dok niet eindigt in een „wollige woordenbrij" maar uiting kan geven aan de hoop dat het mo gelijk is om in de wereld „op een andere manier met elkaar hebben voor seks buiten het huwelijk, zou ik willen zeggen: wees voorzichtig. Gebruik een condoom." Tutu, die afgelopen zomer af trad als hoofd van de Anglicaan se Kerk van Zuidelijk Afrika, trad op in een spotje van de Or ganisatie voor de gezondheid van het gezin. Deze instelling verkoopt condooms voor een kwart van de prijs zodat ze ook betaalbaar zijn voor met een laag inkomen. Bezwaren tegen vrouwelijke predikanten weg freising epd/dpa De Evangelische Kerk van Beieren heeft de bezwaren tegen vrouwelijke predikan ten weggenomen. Tot dusver konden mannelijke predi kanten de aanstelling van een vrouwelijke collega te genhouden. Met grote meer derheid (95 om 1 bij 4 ont houdingen) ging de synode akkoord met een wijziging van deze regel. Het veto der mannen was in 1975 inge voerd als tegemoetkoming aan predikanten die tegen de vrouw in het ambt waren. Anders was toen de benodig de tweederde meerderheid niet bereikt. Geweten Aanvaarding van de nieuwe regel houdt niet in dat „het geweten van de tegenstan ders van de vrouw in het ambt niet langer wordt ge respecteerd", aldus een voet noot bij het nieuwe artikel in de kerkorde. Overigens gaat het nieuwe beleid pas op 1 januari 1998 in. Predikanten in grote ge meenten die met de aanstel ling van een vrouwelijke pre dikanten geconfronteerd kunnen worden, krijgen zo de tijd uit te zien naar een gemeente met slechts één predikantsplaats. Daarvan zijn er 679 in Beieren. Bis schop Hermann von Loewe- nich noemde vrouwelijke predikanten „een zegen voor onze kerk". Familieberichten: abonneeservice Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 directie G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-5356356 ombudsman R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 071-5323 508' l-pr 023-5317 337 023-5320216 llcU Redactie: 071-5321 921 we: Hoofdredactie: 071-5315 921 ricl advertenties j-jgj Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur nnj 071-5356 230| rubrieksadvertenties Pai Maandag t/m .vrijdag van 8.30 tot 17 uur de 071-5143 545 Oo per maand (acceptgiro) 32,30; per kwartaal (acceptgiro) 91,20 per jaar (acceptgiro) ƒ351,05 Abonnees die ons een machtiging verstrek ken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld, ontvangen 1,- korting leidsch dagblad op cassetteband dicap hebben), i regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor informa 0886-482345 (Centrum voor Gesproken L Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 1 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t 'erleg met de dienstdoende verpleegkun-| 119.00-19.45 uur. 117.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, v bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.: overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders t< Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-1 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 18.30-19.30 Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime be zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkun de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heel kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. 1 vrijdag 8.00' tee

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8