Sport Ajax praat zich moed in Zweden kapot na zinderende finale Scheidsrechter is gedrag an SJZ-supporters zat Amateurclubsga niet akkoord met wijziging statuten Blind misschien mee naar Ziirich Ajax moet woensdag in Zwitserland het seizoen 1996/97 redden. Winst op Grasshoppers is noodzakelijk en daar voor moeten alle krachten worden gemobiliseerd. Zieke spelers van bed worden gelicht, geblesseerden van de massagetafel worden gejaagd. Allemaal, daags na de te leurstellende 1-1 tegen Groningen, mee naar Zürich. De kwartfinale van de Champions League is het laatste red middel. Louis van Gaal rekent op Frank de Boer en Tijani Babangida en komt, zei hij eerlijk, zelfs in de verleiding om Danny Blind mee te nemen. De nood bij Ajax is hoog. De crisis dreigt een ramp te worden. AAAN DAG 2 DECEMBER 1996 Sampras niet in Grand Slam Cup munchen. Pete Sampras, Michael Chang en Todd Martin heb ben zich afgemeld voor de Grand Slam Cup, die morgen in München begint. De drie Amerikanen worden vervangen door üe Zweed Enqvist, de Engelsman Henman en de Zwitser Hlasek. Sampras en Chang zijn de nummers één en twee van de wereld. Sampras loopt door zijn afzegging de premie van 250.000 dollar ^oor de winst van de US Open mis. De toemooi-organisatie zag in de afmeldingen geen reden het speelschema aan te passen. Kan ii Afrikaans voetballer van 1996 cairo Nwankwo Kanu is gekozen tot Afrikaans voetballer van het jaar 1996. De 20-jarige Nigeriaan, die momenteel in een zie kenhuis in Cleveland herstelt van een hartoperatie, kreeg de voorkeur boven de Liberiaan George Weah (tweede). De derde plaats was voor de Nigeriaan Daniel Amokachi. De uitslag: 1. Kanu (Nig), 2. Weah (Lib), 3. Amokachi (Nig), 4. Fish (ZAf), 5. Ge- prge (Nig), 6. N'Doram (Gha), 7. Kalusha (Zam), 8. Amunike (Nig), 9. Oliseh Nig), 10. Yeboah (Gha). Jordan haalt 25.000 punten san Antonio Michael Jordan heeft zaterdag als tweede speler in de historie van de Amerikaanse basketbalcompetitie NBA in minder dan 800 wedstrijden 25.000 punten gehaald. Met nog 29,4 seconden te spelen in het vierde en laatste kwart van de uit wedstrijd van zijn club, de Chicago Bulls, tegen de San Antonio Spurs maakte Jordan de 25.000 vol. De legendarische Wilt phamberlain bereikte de mijlpaal van 25.000 punten in slechts 691 wedstrijden, 91 minder dan Jordan. Zijn gemiddelde was jets meer dan 36 punten per duel. SDEN KARIM IDRISSI ÏDEWERKER Tet duel MMO - SJZ in de vier- fe klasse A is gisteren gestaakt. Ij een 0-1 stand in Zoeter- |ouds voordeel hield scheids- Ichter Frits Swart het vijf mi lten voor tijd voor gezien. De biter wijst de supporters van JZ aan als de schuldigen. |Het waren met name de ver- lensingen van de Zoeterwoud- I fans die volgens de Alphense Ibiter leidden tot het abrupte mde van de wedstrijd. „Ik wil- I een daad stellen tegen dit gandig gedrag. Dat publiek fes het hele duel al aan het helden en klom ook over de nheiningheen', aldus Swart. Het MMO-bestuur sprak bij >SV legt itinga vast JDHOVEN GPD oe lang iets een geheim kan ijven bij PSV? Veel te kort, ndt trainer Dick Advocaat. Tot jn verbazing moest hij zater- igavond vragen beantwoor- :n over de nieuwe aanwinst n de Eindhovenaren, de Roe een Ovidiu Stinga. De rechtermiddenvelder van ilamanca had op dat moment )g niet eens zijn handtekening ider het contract tot medio 101 gezet. Gisteren vloog voor- tter Harrie van Raaij pas naar ircelona voor het laatste, rondende gesprek. Op voor- md, na afloop van de wed- rijd PSV - NEC (4-1), kwam pze met het nieuws. De 24-ja- ge Roemeen komt op advies |ii hoofdscout Tonny Bruins lot naar de koploper van de edivisie. [„We hebben een heel groot k", kon Advocaat er later toch p humor van inzien. Eerder ad hij wat kribbig gereageerd, wat ik van deze speler kan ggen? Niets. Want hij is er nog et. Ik ben verwonderd dat zijn ■am nu al is gevallen." pacchi terug laar Milan' IME DPA rrigo Sacchi heeft gisteren ont- ag genomen als bondscoach jn de Italiaanse voetbalploeg. Jjb 50-jarige trainer lag sinds et voor Italië teleurstellend 4rlopen EK in Engeland afgelo- pn zomer voortdurend onder pur. Volgens het Italiaanse prsbureau ANSA treedt Sacchi indaag in dienst van zijn vori- werkgever: AC Milan. Daar j Uien de prestaties van de oeg onder de Uruguayaanse ainer Oscar Tabarez tegen. monde van Aad van Leiden over een Vervelende situatie' en be nadrukte dat de scheidsrechter had gezegd dat de Hoogmade- naars géén blaam trof. Het Zoeterwoudse bestuurslid Engel beweerde van niets te we ten. Vanaf zijn positie langs het veld had de wedstrijdsecretaris niets gezien of gehoord. Wel wees hij op een situatie in het begin van de wedstrijd, toen de scheidsrechter SJZ een' zuivere strafschop onthield. Volgens Engel was dat de oorzaak van de onvrede binnen de Zoeter woudse gelederen. De arbiter noemde dit onzin. „Die speler gleed uit. Daarna bleven die supporters vervelen de dingen zeggen en dat ben ik zo langzamerhand beu." ROTTERDAM GPD De amateurvoetbalclubs moe ten voorlopig niet instemmen met de statutenwijziging van de KNVB inzake de tv-rechten. Het contract met Sport7 moet eerst nauwkeurig worden bestudeerd door juristen op eventuele con sequenties voor de niet-profes- sionele tak van de bond. Dat /feftSTERDAM YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Danny Blind? Maar die had toch tweeënhalve maand niet meer gespeeld? Geopereerd aan de lies. De aanvoerder was pas af gelopen week, voorzichtig, met de baltraining begonnen. Het werd nog gekker. Want Jari Lit- manen, die kon eigenlijk ook best mee, werd er in Ajax-krin- gen geopperd. De Fin is al maanden zoet met een slepen de achillespeesblessure. Zelfs Ajax vreest modderballet AMSTERDAM GPD Ajax vreest de fysieke kracht van Grasshoppers, maar vooral de staat van het veld. Door de sneeuwval van de afgelopen dagen dreigt de mat van het Hardturm-sta- dion te veranderen in een modderpoel. Afgelopen weekeinde werd het duel van Grasshoppers tegen Lugano afgelast. Van der Lem zag niet de wed strijd, wel het veld. Het komt volgens de assistent-trainer voor woensdag niet meer goed met de mat. „Als de temperatuur boven nul blijft, wordt het een modderbal let", weet hij. „Maar als het gaat vriezen wordt het een hobbelige piste." Ajax is bij een overwinning zeker van een plaats in de kwartfinales van de Cham pions League. Bij een gelijk spel gaat de finalist van vorig jaar alleen door als Auxerre thuis van Glasgow Rangers verliest. Bij een nederlaag is Ajax uitgeschakeld. adviseert de landelijke bond van amateurvoetbalverenigingen (LBA) haar leden. De organisa tie heeft daarvoor inlichtingen ingewonnen bij mr. Fred Kollen, oud-lid van de reglementscom missie van de KNVB. Vooral de manier van besluit vorming aangaande het con tract met de sportzender is een belangrijk punt voor de jurist. lopen doet pijn. Het toppunt? Ergens, in het spelershome van Ajax, klonk de oproep om dan ook maar Winston Bogarde mee te nemen. De verdediger moet binnenkort toch onder het mes, 'dus wat maakt die ene wed strijd dan nog uit?' Scherts? Of dringen gedachten van rade loosheid zich op bij een club in crisis? Van Gaal gaf het antwoord, maar liet opvallend gepoeg ruimte voor twijfel. Over Blind: „Het lijkt me uitgesloten." Het fs dus niet uitgesloten? Maar er konden verrassingen bij zijn se lectie zitten, zei hij. Over Litma- nen en Bogarde zei de directeur niets. Het zou ook te gek zijn. Een paar meter verderop ver werkte Ronald de Boer de zo veelste tik in dit vreemde sei zoen. Over Blind zei hij dat de verdediger 'misschien wel mee gaat'. „Maar dat moet hij zelf beslissen." Blind zei niets. Hij liet slechts weten dat zó'n snelle terugkeer 'niet aan de orde was'. Zo duidelijk als het vroeger was, zo onduidelijk is het leven van een Ajacied nu. Iedereen heeft een mening, en anders wordt die wel door anderen ge geven. Coach en spelers spre ken zelfs soms andere taal. Dat was tot dit seizoen volstrekt on denkbaar. Maar wie had er zó'n jaar venvacht? De coach spreekt soms ook vreemde taal. Binnen één week sprak Van Gaal het sportieve faillissement uit over twee van zijn verdedigers. John Veldman had tegen Auxerre fouten ge maakt die op dit niveau niet ge maakt mogen worden. En Mar- cio Santos, de Braziliaan, was te traag in de opbouw. Niet in de traditie van Ajax. Dat zijn in het topvoetbal dodelijke kwalifica ties. Zeker uit de mond van Van Gaal, die zijn woorden altijd waarmaakte. Maar in de opstelling voor het FOTO RTR Kollen vraagt zich af of de ver gadering amateurvoetbal niet haar goedkeuring aan het con tract had moeten geven. Vol gens hem is dat bij een contract met derden, zoals Sport7, wél nodig. Vast staat dat de ama- teurtak dit voorjaar zijn oordeel niet heeft mogen uitspreken. Kollen, een autoriteit op zijn gebied en twintig jaar geleden thuisduel tegen Groningen, gis termiddag, stonden, doodleuk met de nummers 5 en 3, Veld man en Santos. Ze moeten het van nervositeit in de witte broek hebben gedaan. Ze deden het niet slecht, ze maakten soms dezelfde fouten, maar Van Gaal begon er niet over. Hij heeft ie dereen nodig. Van Gaal had er op gerekend dat een goede overwinning op Groningen zijn elftal goed zou doen. De directeur had zijn spe lers de kleedkamers zien bin nenkomen. „Ze waren heel diep teleurgesteld." Daarom kiest Van Gaal de komende dagen voor de zalvende woorden. Hij was daarom ook, zei hij, trots MALMO RTR Stefan Edberg gooide voor één keer al zijn fatsoen overboord. De 'gentleman' deed alsof hij gisteren ondanks een inge scheurde pees nog zou kunnen spelen. Edbergs afscheid was niet in stijl en niet leuk. Omdat Zweden in een zindërende Da- vis Cup finale met 3-2 onderuit ging tegen Frankrijk. Frankrijk won de Davis Cup, de 84ste edi tie, voor de achtste maal. Zwe den blijft op vijf staan. Edberg maakte sinds 1984 vier keer deel uit van de winnende landen ploeg. Een lustrum werd hem, tijdens zijn afscheid, niet ge gund. De Fransen hadden zaterdag de leiding genomen door winst in het dubbelspel, waarin routi nier Guy Forget snel door had dat de jonge Jonas Björkman de zwakke schakel was. Overtuigd van de eindoverwinning waren de Fransen toen echter nog niet. Dat kwam ook door het schimmenspel van Edberg. De 30-jarige afscheidnemer speel de zo goed toneel, dat de Franse coach Yannick Noah er reke ning mee hield dat hij de slot- partij zou spelen. Die slotpartij was nodig na de verantwoordelijk voor een her schikking van statuten en regle menten bij KNVB, plaatst ook zijn kanttekeningen bij het eventuele indienen van claims door derden. Nadere bestude ring van het contract met Sport7 moet duidelijk maken óf in voorkomend geval ook de amateurtak mee voor de kosten opdraait. „De wet is in 1992 ver- op zijn spelers. Trots. Hij nam het woord vijf keer in de mond tijdens de terugblik op de jong ste domper, de 1-1 tegen Gro ningen. Trots op de overgave van zijn elftal. Trots op het feit dat ze er alles aan hadden ge daan. „En dan kun je zeggen, tja, dat is toch wel het minste wat je mag verwachten. Maar zo werkt dat niet." Ajax had het - opnieuw - aan zichzelf te wijten. Het spel oog de behoorlijk, de kansen waren weer ruim aanwezig. De snelle goal van Ronald de Boer hielp. Maar er kwam geen vervolg. Dat mochten Marc Overmars en Pa trick Kluivert zich aanrekenen. Na rust kreeg het duo alle ruim- zege in vijf sets van Thomas En qvist tegen de Franse kopman Cedric Pioline, die voor de zo veelste keer in zijn loopbaan bezweek onder de druk. De be slissende set eindigde in 9-7. „Dit was volgens mij de langste partij uit mijn loopbaan", sprak de Zweedse winnaar na de 4 uur en 28 minuten durende pracht-partij. „Het was in elk geval de meest emotionele", sprak de doorgaans ijskoude kil ler. Het kon nog erger. Niet Ed berg maar de 25-jarige Nicklas Kulti meldde zich als tegenstan der van Arnaud Boetsch voor 'de grote finale'. En de twee maakten er een grootse finale van, die nog langer, nog mee slepender en nog spannender was. De omgebouwde fabriekshal in Malmö leek donderdag nog kil. Met afwisselend 5000 jui- MALMOE DPA De Internationale Tennis Fede ratie (ITF) houdt vast aan een jaarlijks schema van het Davis Cup-toernooi voor mannen- anderd, maar de statuten zijn nooit daarop aangepast", aldus Kollen. Vanavond wordt in Leider dorp de vergadering van district West 3 gehouden over de statu tenwijziging. In de bondsraad, de vergadering van de amateur sectie en de profsectie, is een tweederde meerderheid nodig om voor de wijziging. te voor mooie, beslissende ac ties. Maar de voorzetten van Overmars missen de precisie en Kluivert komt kracht te kort om vóór zijn tegenstander te ko men. Volgens assistent-trainer Gerard van der Lem zijn de twee op niet meer dan 80 tot 85 procent van hun niveau. Dat maakt vaak het verschil op de beslissende meters. Net als gis teren. Iedereen zag het vervolgens aankomen. De onvermijdelijke, maar niet eens onverdiende te- gengoal. Bombarda, met het achterwerk naar het doel, was de kaatser in de een-twee, Gor- ré de afmaker. Groningen was in alle staten. Net als eerder De chende Zweden en een paar honderd bijna net zo luidruchti ge Fransen. De teriniszondag duurde alles bij elkaar meer dan negen uur, precies 120 games. En aan het einde was iedereen schor, uitgeput, ëmotioneel. De kille fabriekshal was een kolken de tennisfabriek geweest. Boetsch (43ste op de wereld ranglijst) sloeg zich in de tie break van de vierde set naar 2-2. Kulti (64ste) had toen zijn eerste krampaanvallen gehad. Die kwamen in het slot van de vijfde set terug. Desondanks kreeg de Zweed bij 7-6 en 0-40 drie wed- strijdpunten, die hij echter on benut liet. „Ik dacht dat ik. gek werd", sprak Noah naderhand. In 1991 leidde hij zijn ploeg ook al naar de Davis Cup, in de finale tegen de VS. „Dat was een sensatie. Maar het was niets vergeleken bij wat hier vandaag gebeurde. teams. Dat verklaarde voorzitter Brian Tobin gisteren in Malmö, waar Zweden en Frankrijk de fi nale bestrijden. Hij reageerde daarmee op recente kritiek van enige topspelers. Graafschap en Fortuna Sittard na hun gelijke spel in de ArenA. Dat is geen toeval meer. Ajax praat zichzelf moed in voor de 'allesbeslissende woensdag' en iedereen doet er aan mee. Er is dus toch nog iets over van de veelgeprezen een heid van het elftal. Daarom is er nog hoop voor de wereldver overaars. Ajax: Van der Sar; Veldman, Santos, Scholten, Melchiot; Ronald de Boer, Reuser, Musampa; Wooter, Kluivert, Overmars. FC Groningen: Lodewijks; Wattimury (81. Blaauw), Van Wattum, Veenhof, Elshot; Gorré, Atteveld, Huizingh; Ro- sén (90. De Kruyff), Bombarda, Sion (85. Sörensen). In de laatste partij voelde ik mijn dread-locks grijs worden." Na 4 uur en 47 minuten ging het bij het derde wedstrijdpunt voor Boetsch bij 9-8 fout voor de Zweden. Het afscheid van Edberg was volledig bedorven. Desondanks toonde hij zich weer een 'gentleman'. „Ik vind het fantastisch dat ik dit heb mogen meemaken. Dit was de spannendste wedstrijddag in mijn loopbaan", zei hij, nadat hij lange tijd vergeefs had ge probeerd Kulti te troosten. De 36-jarige Yannick Noah probeerde het leed voor Edberg te verzachten. Hij nam de zes voudig Grand Slam-winnaar na afloop op de schouders. „Hoe blij we ook zijn, we mogen niet uit het oog verliezen dat we Stefan respecteren en bewonde ren voor wat hij voor het tennis heeft betekend." Noah en Edberg, twee oude rivalen, kregen een staande ova tie. De Zweden toonden zich sportieve verliezers. Ze bleven staart tot de laatste feestende Fransman was verdwenen. Maar dat kwam ook een beetje omdat de spieren niet meer wil den. Door de spanning bevan gen en uiteindelijk bezweken. Net als bij Kulti. Tijani Babangida op tijd fit STERDAM GPD ax kende afgelopen vrijdag pg tien geblesseerde spelers. Istermiddag kon John Veld- an al weer meedoen tegen roningen. Voor woensdag, de atste groepswedstrijd in de lampions League, zijn er weer ree gekwetste Ajacieden inzet- lar: Frank de Boer (enkel) en jani Babangida (lies). Het lijstje afwezigen blijft des ondanks imposant: Danny Blind (lies), Peter Hoekstra (knie), Winston Bogarde (knie), Jari Litmanen (achillespees), Ri chard Witschge (teen), Rody Turpijn (schouder) en Ivan Cesar Gabrich (niet speelge rechtigd). Ronald de Boer kreeg gisteren een tik tegen de enkel. De middenvelder speelde de wedstrijd tegen Groningen uit. „Soms is dat beter", aldus tech nisch directeur Louis van Gaal. Arnaud Boetsch gaat jubelend door de knieën na zijn beslsissende zege op Nicklas Kulti. Porto trekt klacht tegen Weah in LISSABON AFP Het bestuur van FC Porto heeft een klacht tegen sterspeler Weah ingetrokken. De Portugese clubleiding wilde de aanvaller van AC Milan bij de UEFA aansprakelijk stellen voor de gebroken neus van Jorge Costa. Weah betuigde vrijdag in een Italiaanse krant openlijk spijt. Weah gaf vorige week na de onderlinge wedstrijd in de Cham pions League de Portugese middenvelder een kopstoot. Volgens de Liberiaan was hij in de spelerstunnel geprovoceerd door Costa, die racistische opmerkingen zou hebben gemaakt. Weah gaf ook aan dat hij bereid is Costa verontschuldigingen aan te bieden. Die liet echter weten daar geen waarde aan te hechten. „Weah zegt dat het hem spijt, maar blijft me valselijk beschuldigen van racisme", aldus Costa die nog steeds van plan is er een rechtszaak van te maken. Winnende Franse coach Yannick Noah voelt dread-locks grijs worden Davis Cup blijft jaarlijks toernooi

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15