CLK debuteert op de RAI SUZUKI MultiAuto AUTO BAKKER Weg en wiel SUZUKI dealer voor de complete Leidse regio Opgefriste Suzuki Swift ongekend compleet Frame van karton en aluminium ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 Mercedes wil hennep in auto's DEN HAAG GPD Onderzoekers van de Duitse autofabrikant Daimler-Benz blijken grote interesse te heb ben voor de hennepplant. Niet vanwege de daaruit te isoleren geestverruimende stof, maar vanwege zijn stengels. De in deze stengels voorkomende vezels zouden de glasfiberve- zels kunnen vervangen, die nu nog worden toegepast om kunststoffen auto-onderdelen te versterken. Dit meldt het gezaghebbende wetenschap - pelijke tijdschrift Nature. Vanwege milieuproblemen bij de sloop neigen autofabrikan ten ertoe het glasfiber gaande weg door natuurlijke materia len te vervangen. Eén van die materialen zou vlas kunnen zijn. Volgens de onderzoekers bij Daimler-Benz echter zou den vezels uit hennep zeker zo sterk, zo niet sterker zijn dan die uit vlas. Bijkomend milieu voordeel is, dat bij het kweken van hennep geen bestrijdings middelen hoeven te worden gebruikt. Bij het onderzoek heeft de Duitse auto-industrie een juridisch ruggensteuntje van de overheid gekregen. Kort geleden is in Duitsland namelijk wetgeving van kracht geworden dat het kweken van hennep voor dergelijke indus triële toepassingen toestaat. Auto Motor Friesland gaat door De beurs Auto Motor Fries land gaat dit weekeinde ge woon door, meldt de organisa tie. Afgelopen zaterdagnacht verwoestte een uitslaande brand een deel van het Expo Centrum waar het evenement wordt gehouden. Sportieve auto's en motoren voeren de boventoon op deze beurs, die 30.000 vierkante me ter ter beschikking heeft. Daar op verdringen zich vele Formu le 1-wagens, rally-, cross- en off the road-auto's en motoren en worden diverse demonstraties gegeven. Buiten het complex worden races en andere wed strijden en demonstraties ge houden op een speciaal circuit met hoogteverschillen. De beurs is vandaag geopend tot 22 uur en morgen van 10 tot 18 uur. Voor meer informatie: tel. 058 2941 500. L.I.A.AX. ilubi Méé* M«K<ük komt* leen*WM<iJ«» wet het nieuwe qezitht item fHeweiet-tJeni. Ook u kent om hMte welkom. LEIDEN: Vondellaan 45 071 5769303 LISSE: Meer en Duin 4 0252 419022 ALPHEN ad. Rijn: De Schans 25 0172 475155 Skoda-topman verongelukt in Octavia Het is bepaald een twijfelachti ge eer, maar Ludvik Kalma, voorzitter van de Praagse Skoda-fabriekeh, is de eerste persoon die om het leven is ge komen in een Skoda Octavia. Dit meldt de Belgische krant De Morgen. De 55-jarige Skoda-topman crashte tijdens een proefrit in het meest recente Skoda-model, de middenklasse-sedan die de ze maand als vierde eindigde bij de verkiezing Auto van het Jaar. Kalma was een groot voorstan der van de vernieuwing die Skoda na de val van het com munisme doormaakte. Hiertoe had de Tsjechische overheid het grootste deel van de aandelen verkocht aan de Duitse fabri kant Volkswagen. Onder Kal- ma's bewind veranderde Skoda van een symbool van Oost- europese ondoelmatigheid in een dynamisch deel van de VW- groep, waartoe ook Audi en Seat behoren. De Octavia is het eerste resul taat van de rigoureuze omwen telingen bij Skoda. Voor deze auto werd in twee jaar tijd een gloednieuwe fabriek neergezet in Mlada Boleslav bij Praag. Officieel Suzuki-dealer voor Duin, Bollenstreek Hoge Rijndijk 4 Leiden, tel. 071 - 5'125 259 Renault Express attractiever Lange tijd was Renault in de sector van de kleinste bestelwa gens toonaangevend met de Ex press, afgeleid van de voormali ge R5. De concurrentie is echter sterk toegenomen, met eerst de Opel Combo en Ford Courier, en nu de VW Caddy en Seat In ca erbij. Daarom waardeert Renault de Express nu op en poogt de Franse fabrikant hier mee gelijk in de personenauto- markt een graantje mee te pik ken, net als de concurrentie. Bedrijfswagen-versies van de Express krijgen zonder prijsver hoging een 5-versnellingsbak en een rubber mat in de laadruim te. De Break en Combi perso- nenversie gaan circa 3.000 gul den in prijs omlaag. De duurste uitvoering Break die nu 28.995 kost krijgt er bovendien stuur bekrachtiging, elektrisch be diende ramen en een gedeelde achterbankbij. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Lelystad richting Emmeloord (A 6) Tussen Lelystad en Swifterband. Hoek van Holland - Gouda (A 20) Tussen Nieuwerkerk a/d IJssel en knooppunt Gouwe. Amersfoort richting Zwolle (A 28) Tussen Nijkerkk en Strand Horst. In het najaar verschijnen traditiegetrouw vier toonaangeven de jaarboeken die allemaal op hun eigen manier in beeld brengen wat het komende autojaar zo'n beetje heeft te bieden. Een overzicht. Klein maar fijn: Alle auto's 97 Het bij uitgeverij De Alk in Alkmaar ver schijnende KNAC- jaarboek Alle Auto's jubileert, want het verschijnt alweer ir de 25ste keer. Het is nog steeds het kleinste (13x18 cen timeter) maar met een prijs van 16,90 ook verreweg het goedkoopste autojaarboek. De formule is t veranderd en dus zien we er alle (binnenkort) in de Benelux leverbare auto's in vo gelvlucht voorbij ko men aan de hand van een of twee zwartwitfoto's per pagina (totaal 364 blz.) met daarbij de belangrijkste (technische) gege vens. Verder vinden we in deze handza me opzoekpocket onder meer een lijst van im porteurs, belastingtarieven en prijzen, nu ook van gebruikte wagens, iets dat de andere jaarboeken niet bieden. Prettig en actueel: Auto '97 Degelijk: Autovisie Jaarboek 97 Het blad Autovisie, dat tegenwoordig door de Telegraaf Tijdschriften Groep wordt uitgegeven, onderging kort ge leden een facelift. Deze veranderde vormgeving is ook in het gelijknamige jaarboek doorge voerd al bleef het imposante (zwart/witte) cata logusgedeelte hetzelfde van opzet. Alleen is het aparte hoofdstuk met terreinwagens nu weer opgegaan in de grote catalogus. Mede daardoor is de totale omvang van het boek met 60 pagina's teruggegaan naar 488 bladzijden. Het Autovisie Jaar boek '97 (op A4- fonnaat) bevat, zoals we gewend zijn, enorm veel gegevens over ie dere in ons land verkrijgbare auto. Ook in deze 19de editie is weer (in kleur) een aantal rijtests en -impres sies opgenomen, die eerder in het blad hebben gestaan. Het geheel is aangevuld met de ge bruikelijke kenteken- en belas tingtabellen, een prijslijst en een aardig aantal algemene verhalen. Het degelijke jaar boek van Autovisie ligt weder om in de winkel voor 32,50. Dik en kleurig: Autotest 97 De nieuwe (28ste) editie van het Klu- wer-jaarboek Auto test is zowel in prijs (ƒ32,50) als in om vang (544 bladzij den op A4-formaat) exact gelijk aan die van vorig jaar. Alle in Nederland en België verkrijgbare automerken (60) komen in dit dege lijke naslagwerk uitgebreid aan bod waarbij zowel de technische gegevens, algeme ne informatie als de rijtests en -impressies (honderd in to taal) per merk netjes bij elkaar staan. En alles in kleur, het geen heel verfris send overkomt bij zo'n enorme stort vloed aan gege vens. Ook heeft KI uwer een ge schiktere kwaliteit papier gebruikt. Het dikste en te vens langst ver schijnende jaar boek biedt verder een aantal algeme ne verhalen, een uitgebreide prijslijst alsmede belasting- en kentekentabellen, bij elkaar een indrukwekkende hoeveel heid informatie waar men vele uren (lees: dagen) zoet mee kan zijn. Auto jaargids in Serviceserie De zogeheten Serviceserie van de Alkmaarse uitgeverij Ser vice Pers bestaat uit een reeks van zeven magazines waarvan er een aan de auto is gewijd. In Auto '97 draait het vooral om de relatie geld/auto. De kosten van het autorijden en waarom de regering zo blij is met de auto als onuitputtelijke geldbron, het komt allemaal uitgebreid aan bod. Zoals ge woonlijk bevat het grootste ge deelte van deze gids een over zicht van de auto's die tegen het eind van het jaar in ons land op de markt zijn. Com pleet met specificaties, prijzen en adressen van importeurs. Een aardig alternatief voor wie voorgaande jaarboeken te duur vindt. De gids kost 6,95. structeur er niet van genieten, want nog voor de Aprilia op de Italiaanse markt werd gebracht, overleed Vincenzo Lancia in fe bruari 1937 aan de gevolgen van een hartaanval. foto lancia BOEKEN Ook de opzet van het Wereld op Wie- len-jaarboekAuto '97 is niet veranderd ten opzichte van vo rig jaar. In de 19de editiè van dit pretti ge bladerboek (for maat 17x24 centi meter) wordt op al fabetische volgorde per pagina een type auto in zwart/wit afgebeeld met daarbij een lijst (techni sche) gegevens. Ieder merk wordt weer ingeleid met een pagina geschiedenis en wat al gemene informatie over de huidige modellen en de ver koopcijfers van de afgelopen vijf jaar. Traditiegetrouw be gint deze actuele gids met vijf pagi na's te verwachten nieuwtjes bij de ver schillende fabrikan ten. Het bekende full-color katern is dit keer gewijd aan het fenomeen ruim tewagen ofwel MPV, waarvan er 25 (grote en kleine) in het boek zijn opgenomen. Ach terin staat een zeer uitgebreide prijslijst. Auto '97 telt 400 bladzijden en kost net als vori ge keer 22,95. Begin januari lanceert Mercedes- Benz in de Verenigde Staten zijn nieuwe middenklasse-coupé CLK, het Europese debuut zal begin febru ari op de Amsterdamse AutoRAI plaatsvinden. De verkoop in Neder land begint in juni '97. UTRECHT Enkele jaren geleden toonde Mercedes in Genève al een prototype van een nieuwe coupé met ronde koplampen die een flinke tip van de sluier oplichtte zowel met betrek king tot de huidige E-klasse als deze nieuwe CLK. De CLK-voorkant vertoont sterke overeen komsten met de E-klasse, maar de vier ron de koplampen zijn kleiner, elliptischer van vorm en hellen verder achterover. De ach terzijde toont een opbouw die we inmiddels ook van de E-klasse kennen, waarbij een deel van de lichtunits op het kofferdeksel is gemonteerd. Mercedes wil de opvallend vloeiend gelijn de vierzits CLK plaatsen tussen de C- en E- klasse sedans in. Met een lengte van 4,56 meter zit de coupé slechts 8 centimeter bo ven de compacte C-klasse terwijl wielbasis en breedte zelfs gelijk zijn. De bedoeling is een afzonderlijk gamma sportmodellen te vormen, met de SL en SLK, deze CLK en de onlangs in CL omgedoopte coupé in de gro te S-serie. Op motorisch gebied kan de CLK-koper straks uit twee uitrustingsstijlen Sport en Elegance, en drie motoren kiezen. Aan de basis stgat de 136 pk sterke 2.0 liter 16-klep- per uit de C, E en SLK. Daarboven komt de 2.3 liter Kompressor met 193 pk, die ook al eerder in de C en SLK opdook. Nieuw is een 3.2 liter 6-cilinder motor die later ook in Mercedes sedans leverbaar wordt. Ook nieuw is dat de CLK een omklapbare ach terbank heeft om de bagageruimte uit te breiden, een handigheid die Mercedes niet eerder in sedan- of coupémodellen toepas te. Als absolute primeur krijgt de CLK een rem- systeem met het door Lucas ontwikkelde Brake Assist. Het is een stukje elektronica dat de snelheid meet waarmee de rem wordt ingetrapt. Gebeurt dat snel, voor een noodstop bijvoorbeeld, dan verhoogt Brake Assist de remkracht vanzelf tot maximale waarde, ook als de bestuurder zelf niet hard genoeg op het pedaal trapt om die waarde te kunnen halen. auto die eind 1936 werd voorge steld. Met deze wagen wilde Lancia opnieuw een creatie uit brengen, die zijn naam als revo lutionair ontwerper nog eens zou onderstrepen. Dat lukte, maar helaas kon de ambitieuze con- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN in de jaren dertig ontdekte Vin cenzo Lancia dat een auto met een gunstige stroomlijn beter presteerde en veel zuiniger met brandstof omsprong. Die weten schap paste hij toe in de Lancia Aprilia (foto), een opmerkelijke tor is zelfs ABS standaard. De uitgebreide uitrusting is van grotere waarde dan de iets aan gepaste vormgeving. De Swift krijgt een ander grilletje, gewij zigde achterlichten en een licht veranderd dashboard met een extra aflegbakje bovenop. Ver der geven de nu gekozen bekle- dingsstoffen een luxueuzer tintje dan voorheen. naast de eigen Swift in Honga rije. Daar zit hem de clou: Su baru heeft geen fabriek in Euro pa, die goedkoper kan leveren dan een fabriek in Japan, en 'leent' daarom bij Suzuki. Samengevat ziet het er als volgt uit. De Swift 1.0 GL (3- of5-deurs) moet het hele maal hebben van zijn prijs (vanaf 18.995 gulden). Hij heeft geen bij zondere aankle- Suzuki's middelgrote moi Swift gaat al zo lang mee dat haast niemand zich nog de voorganger de geest kan halen. Toen hij in 1983 ver scheen was het geen toonaangevend ont werp, maar wel een heel voordelig aan bod. De Swift is nu opgefrist en moet zo nog een tijdje mee, waarbij hij nog meer waar voor het geld biedt. Het voordeel van een ontwerp dat niet elke drie of vier jaar door iets heel nieuws vervangen wordt is dat de productiekosten laag blijven. Het geeft Suzuki de mogelijk heid de vernieuwde Swift vol te stouwen met voorzieningen die in de prijsklasse van 20 tot 25.000 gulden bepaald zeld zaam zijn. Alleen de goedkoop ste variant moet het stellen zon der twee airbags en stuurbe krachtiging. Bij de grootste mo- Overigens blijft alles bij het ou de, zoals de keuze tussen een erkend heel zuinige 1.0 liter motor met 53 pk en een 1.3 liter van 68 pk, en een wat krappe 3- deurs carrosserie en een langere 5-deurs uitvoering. Binnenkort komt Subaru met een nieuwe Justy, wat in wezen dezelfde Swift is. Suzuki produ ceert hem voor zijn collega Marcel Zwiers uit Utrecht heeft als afstudeerproject een experimentele vouw fiets ontworpen die slechts 8,5 kilo weegt. Dat is gelukt door het frame van ongebruikelijke ma terialen, zoals karton en aluminium, samen te stellen. De verbinding tussen za del, stuur en trapas be staat uit honingraatkar ton, dat gebruikt wordt in de verpakkingsindustrie. Dit karton weegt bijna niets en is uiterst sterk. wallfdus'^ooSehbemSikei" Het ,ra™tussen zadel' rtuur en ^P35 is van ho" ningraatkarton. foto zwiers water, dus voor gebruik ij de regen is deze fiets minder geschikt. De ont werper studeert nog op e lossing van dit probleem. risico van een lekke band minimaal. Mocht er toch een punaise of spijker in de band dringen, dan is het raadzaam deze te laten zitten tot het einde van de rit. Er zal pas lucht uit de band ontsnappen zo dra het voorwerp uit de band gaat. Repa ratie van een derge lijke band is eenvou dig. Continental en Cheng Shin maken dit soort banden al. De velg is zodanig dat de spaakgaten zijn afgedekt en geen lucht doorlaten. Duur België In België gaat het fietsen in he*t hoeft. Daarom is de stalen ket- donker zonder achterlicht drie- Het onderste deel van het frame ting vervangen door een getan- honderd gulden kosten. On- uit aluminium vormgegeven met rubberpers techniek, een methode waar de vliegtuigindustrie gebruikt de rubberriem. Overigens zijn langs zijn de geen spatbprden, bagagedrager keersovertredingen herzien en en verlichting gemonteerd. daarbij is bepaald dat het rijden maakt. Deze techniek maakt het Tllbeless mogelijk om platen aluminium in kleine series te bewerken tot hoogwaardige eindproducten. Fietsen zonder binnenbanden is technisch mogelijk. De velg- enfabriek Rigida introduceert zonder achterlicht e overtreding is. De wet maakt geen verschil meer tussen au to's en fietsen. De Vlaamse Fiet sersbond heeft bezwaar ge- Diverse fietsfabrikanten hebben een systeem van buitenband en maakt tegen de regeling, inmiddels belangstelling ge toond om onderdelen op deze wijze te laten vervaardigen. De ontwerper maakte een fiets velg die bij elkaar horen. Een het argument dat een fietser tllbeless band op een willekeuri- zonder licht alleen zichzelf in ge velg monteren is niet moge- gevaar brengt, lijk. Volgens de fabrikant is het 20.000 gulden ook vrijwel geen evengrote concurrenten. Voor even meer dan 20 mille bieden de 3-deurs GLS en 5-deurs GLX stuurbekrachtiging, twee air bags, elektrische raam- en spie- gelbediening, en centrale ver grendeling. Daarbij kan ook de 1.3 liter mo tor gekozen worden, die zoals gezegd vergezeld gaat van een ABS-remsysteem, samen voor 2.000 meerprijs. Zowel bij de 1.0 als 1.3 motor is automati sche transmissie mogelijk. De duurste Swift met echt alles er op en eraan komt op slechts 26.095 gulden, een prijs/uitrus tingsverhouding waar geen an der merk in de buurt komt. En nog allemaal werkelijk nuttige uitrusting ook.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7