Het tuinboek van Sinterklaas Tuinieren Hartje winter bloeit de kerstroos ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 1 B S R U O 1 M N 2 M S 1 T E G E K 3 S E L M O O T E 4 F R N U S E 1 T 5 P N O S T E H R 6 B R E A B A M B 7 E S T N O K M P 8 V A E Z R E A L 9 s K L A A T F E 10 p O R N T E O N 11 N T 1 V R A E S 12 S R T O D O F 13 s P R O N E 1 D 14 B E A T R A S K OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. kleur; 2. hoofddeksel; 3. grep pel; 4. ooft; 5. aanplakbiljet; 6. vrucht; 7. vuiststoot; 8. harig draadje; 9. lijfeigene; 10. brug- schuit; 11. sleepnet; 12. voet warmer; 13, haast; 14. veldhos pitaal. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ /V&//VZ, 0U/£ VOZ AiSéOSTUS S/N7E&kLAAS VA/V. TOMPOES Tom Poes en het boze oog Het geval wilde, dat Moen onrustig over de heide zwierf omdat hij de zwartsel-kreet van Amram had ge hoord. „Dat herinnert mij aan m'n ei gen droevig lot", sprak hij toen hij heer Bommel en Tom Poes ontmoette. „Wat gaat er nu gebeuren?" vroeg heer Ollie handenwringend. „Gaan ze Abel kwaad doen?" „Ze gaan hem in een wagen door het dorp rijden", hernam Moen somber. „Daarna gaan ze in de herberg dopdroesem drinken en dan maken ze hem zwart. Zo gaan die din gen; ik heb dit allemaal zelf meege maakt." „Dopdroesem?" vroegTom Poes. „Hm, waar is het puimkruid, dat je tegen de zwarte tong hebt gemaakt, Moen?" „In mijn hut", zei Moen. „Kom maar mee." „Hoe kunnen jullie nu over drank spreken, terwijl er zulke erge dingen gebeuren?" vroeg heer Bommel met bleke lippen. „Er moet iets worden gedaan! Ik moet iets doen, bedoel ik. We moeten... eh... ik moet die zwarttongen tegenhouden. „Juist", zei Moen. „Maar we zullen je helpen, want anders komt er niets van terecht. Schiet op, vreemdeling - er is geen tijd te verliezen." Nu, dat was zo. Want terwijl het groepje zich door het woud repte werd de ongelukkige Abel op een open heidekar gezet. „De rechtschapene moet rechtvaardig zijn", riep zijn vader, die de zwartsel tobbe naar de wagen-trok. „Wie zich afgeeft met zwarten is zwart." „Zo is het maar net", prevelde de zoon treu rig. „De schuld drukt zwaar en wordt steeds zwaarder. „Hou je mond, deugniet!" blaatte de grijsaard. „Wanneer je zwart bent word je naar het bos verbannen, maar dan zijn we nog niet klaar! We gaan het woud platbranden!" Uit de kleine kudde steeg een feestelijk gemompel op. H W E R DOOR JAN VISSER De 200 mm grens is gisteren op een aantal meetpunten, voornamelij in Kennemerland, gepasseerd. Daarmee is november 1996 de vierde maand deze eeuw geworden waarin ergens in den lande meer dan 200 liter hemelwater op een m2 werd opgevangen. Koploper is nog altijd 1944. Toen viel er in Lijnden 212, Hoofddorp 208 en op het gemaal Cruqius 200 mm. Oktober grossiert wel vaker in zeergrote maandsommen. In totaal vi er in de wijnmaand 12 keer meer dan 200 mm. De hoeveelheden kunnen vandaag nog wat aangescherpt worden. Onder invloed van een depressie, waarvan het centrum zich over NW-Duitsland naar he zuidoosten verplaatst, vallen er enkele buien waarvan sommige met hagel en onweer. Vanmiddag neemt de buiigheid af en komen er geleidelijk meer op klaringen. De temperaturen lopen op tot omstreeks 8 graden. De win waait eerst nog uit westelijke richtingen. Later op de dag ruimt de wind naar het noorden. De windsterkte is meest matig maar langs de kust kan het enige tijd krachtig waaien. De komende nacht trekt een zwakke rug van hogedruk over onze stre ken. Daardoor verdwijnt de meeste bewolking, waait het niet of welijks en kan aan het aardoppervlak grondvorst optreden met als ge volg lokale gladheid. Morgen laat de zon zich aanvankelijk zien. Naai mate de dag vordert komt er meer bewolking en waarschijnlijk gaat het voor de avond invalt alweer regenen. De wind waait uit het zuidwesten en neemt aan de kust toe tot een kracht 6, een krachtige wind. Na het weekeinde is het aanhoudend onbestendig en periodiek ook onstuimig weer. Oorzaak is een depres sie die naar de Noordzee trekt en een aantal randstoringen op sleep touw neemt. De temperaturen schommelen meest tussen de 5 en 9 graden. Gisterochtend is er opnieuw flink wat neerslag gevallen (Leiden 11 mm). Over het algemeen viel er bij ons regen maar het kwam ook tot ijsregen en natte sneeuw. Gisteravond kwamen er buien met hagel e onweer opzetten. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldfëtoten met zaterdag. Noorwegen: Toenemende bewolking. Zaterdag in het zuidoosten en zondag vooral langs de westkust een winterse bui. In het binnenland overdag het zuiden oplopend tot ongeveer plus 3 graden op Veel bewolking en af en het z e op- streeks min 3 graden, zon dag in het zuiden boven nul. In Lapland eerst nog Denemarken: Overwegend bewolkt en wat zon en vrijwel droog. Zaterdag nog lichte vorst, zondag maxima iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in Schotland met sneeuw. Tijdelijk veel wind. Zondag snej toenemende bewol king en van het we'sten uit regen. In het oosten van Engeland tot de avond droog. Maxima van 5 graden langs de Schotse oostkust tot 11 graden in het zuidwes ten, zondag wat hoger. België en Luxemburg: Zaterdag bewolkt en enkele buien, mo gelijk met onweer. Zondag eerst opkla ringen, maar van het westen uit toene- regen. In de Ardennen dagtemperatuur yan tot 2 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en enkele buien, moge lijk met onweer. In de Jura en de Voge zen een pak sneeuw. Veel wind. Zondag in de westelijke helft opklaringen, maar later op de dag in Bretagne regen. Maxi ma van 12 graden in het westen tot 6 in het oosten. Veel zon. Zondag in het noorden ook en kele wolkenvelden en droog. Middag- temperatuur oplopend tot 17 graden op zondag, in de Algarve enkele graden ho- gsr Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrij wel- overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje bewolkt en van tijd tot tijd regen. Elders veel zon en droog. Middagtemperatuur rond 14 gra den, aan de zuidelijke Costa's ongeveer 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 Marokko: Westkust: Flink wat zon, Middagtempe ratuur van 18 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Bewolkt en enkele buien. Zondag vooral in het zuiden geregeld zon. Vooral langs Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en nu en dan regen, hoog in de bergen sneei de Pyreneeën en Frans schijnlijk veel neerslag. Later op de dag klaart het in de Provence op. Zondag ook elders opklaringen en alleen in de bergen nog wat sneeuw. Zaterdag langs midden wat zon en droog. Middagtei peratuur ongeveer 5 graden, zondag Zwitserland: Bewolkt en perioden met sneeuw, name in het westen en noorden een f pak. In de dalen ook regen. Maxii rond 5 graden, zondag iets lager. Ro Locarno zondag zonnig en temperati oplopend tot ongeveer 10 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en nu en dan s zaterdag vooral in Tirol, zondag ook ders. In het laagland mogelijk regi Middagtemperatuur iets boven Polen: Bewolkt en af en toe sneeuw, ii den ook regen. Zondag wat drof ma rond het vriespunt, in het zi geveer plus 2 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking-en wat sneeuv in Tsjechië ook regen. Maxima dicht het vriespunt. Hongarije: Veel bewolking en af en toe sne gelijk ook regen. Middagtemperati iets boven nul. ZONDAG 1 DECEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.26 Zon onder 16, Maan op 22.52 Maan ond,erl2, Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07,14 19.36 06.47 Laag 03,00 15.16 02.41 MAANDAG 2 DECEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.27 Zon onder 16. Maan op 23.55 Maanonderl2. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.00 20.15 07.33- Laag 03.24* 15.56 03.05 15 Weerrapporten 29 november 19 u Atlai dien waait er beide dagen een stevige mistral. Middagtemperatuur van 8 gra den bij Clermont Ferrand tot 14 in het zuiden, zondag Jager. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Stevige wind. Italië: Veel bewolking en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Mogelijk ook on weer. In het uiterste noorden, en zondag ook langs de westkust, vrijwel overal droog en zonnige perioden. Middagtem peratuur rond 12 graden, zaterdag in de Povlakte nog 5 graden. Op Sicilië onge veer 16 graden. Vooral zondag erg veel Corsica en Sardinië: Malta: Vrij veel bewolking en enkele buien, mo gelijk met onweer. Veel wind. Middag- tempertuur ongeveer 17 graden. n 10 23 20 Griekenland en Kreta: t 17 ii e fikse regen- of ders van tijd tot i 14 graden rond Turkije en Cyprus: Kusten: Toenemende bewolking i eerst in het westen, later ook elders e kele buien, mogelijk met onweer. Mi dagtemperatuur van 16 graden in h noorden tot 22 op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en nu en dan sneeuw, Zondag in het noorden e Johannesburg hallbew. Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bew. J.P. Ladage uit Santpoort heeft een skimmia in de tuin, maar die maakt geen mooie rode bes sen. Nu is de skimmia tweehui- zig, dat wil zeggen dat er strui ken zijn met mannelijke en met vrouwelijke bloemen. Alleen de laatste soort maakt ook besjes. De vraag is: van welk geslacht is de eigen skimmia? Een jongen of een meisje? In het voorjaar bloeien beide, dus dan zal er ge keken moeten worden welke skimmia nu nog ontbreekt in de tuin om ervoor te zorgen dat er mooie rode bessen komen. Met twee struikjes van verschillend geslacht zal het vast lukken. Vraag en antwoord kies vooral plantensoorten die resistent zijn tegen ziekten en plagen. Dat voorkomt veel tui- nellende. Het verborgen leven van een plant door David Attenborough, uitgave Bosch en Keuning is ook een aanrader. In dit boek geen praktische raadgevingen maar vooral theorie en ook prachtige kleurenfoto's, van mi crofoto's die de tekst staven. De tekst nu leert ons dat planten veel intenser, veel interessanter leven dan wij ons doorgaans re aliseren. De eerste zin in het op merkelijke boek luidt: 'Planten kunnen zien'. Daarna volgt: 'Ze kunnen tellen en met elkaar communiceren. Ze reageren op lichte aanraking en kunnen ui terst nauwkeurig de tijd schat- In hoofdstukken met de intri gerende titels als: reizen, eten en groeien, bloeien, de strijd om het bestaan, samenleven en overleven, wordt duidelijk uit eengezet dat de plant een in tens levend, schijnbaar bereke nend wezen is. Kortom, het leert je zoveel respect voor al wat groeit en bloeit dat zelfs ve getarisme discutabel wordt. Le zen dit boek, het werkt onthul lend. Allengs zal het kouder en natter worden, zodat er weinig animo zal zijn om in de tuin te werken. Toch moet u ook in december zo af en toe wel een rondje tuin maken. Want 't kan zijn dat het winterdek van vaste planten en bollen-in-pot is afgewaaid. Waar nodig dient (nieuwe) be scherming te worden aange bracht. In de kroon van uw stamrozen. Die twijgen kunt u beschermen door er sparretak- ken tussen te steken. Dat maakt ze minder gevoelig voor sner pende oostenwinden. Het stam metje kunt u beschermen door er een reep isolatiemateriaal voor cv-buis omheen aan te brengen. De pruik kunt u ook in een jute of plastic zak (met wat gaatjes) verpakken. Zodra de vorst geweken is, het spul ver wijderen. Nee, die treurroos mag u vooral niet snoeien. De lange takken kunt u aan de top wat verzwaren zodat ze u niet meer 'omarmen' als u langsloopt. Dat verzwaren kan onder meer met belletjes ge schieden, die in de wind een ei gen geluid voortbrengen. Op uw tuinrondje zult u zeker de winterjasmijn al zien bloei en. Dat deed ze begin novem ber al. Zo tegen kerst kunt u ook bloemen in knop ontdekken van de kerstroos, de Helleborus niger. Dit is echter geen roos, maar een vaste plant, die als ze het naar haar zin heeft elk jaar meer bloemen geeft. Zet haar bij voorkeur dicht bij het raam zodat u hartje winter van de witte bloemenpracht kunt genieten. In het tuincentrum wordt zij vaak als kamerplant verkocht. Zet haar binnen voor al op een koele plaats. Na de kerst kan ze buiten nog lang een opvallend plekje in de tuin vor- Er is zeker veel blad in uw vijver gewaaid als u er niet tijdig een fijnmazig net overheen hebt ge spannen om die bladeren op te vangen. Als de laatste bladeren De witbloeiende kerstroos ver dient een plaatsje bij het raam. van de bomen zijn gevallen heeft het zin om indien no dig de bagger uit de vijver te scheppen. In een dun laagje op de tuingrond aangebracht is het een goede mest, nadat het heeft gevroren. Let wel op de kleine, lichtgroene overwinterings knoppen van waterranonkel en hoornblad. Die zijn naar de bo dem gezakt. Red er een aantal als u die planten in uw vijver wilt terugzien. Laat ook wat stengels van gele lis, waterweeg bree en zwanebloem staan. Die zorgen straks voor zuurstof on der het ijs. Een bundeltje riet stengels rechtop in 't water ge zet heeft eveneens nut. Voorzie uw gazon nog even van een laagje compost. Dit kan egaliserend werken en be schermt de wortels van de fijne grassoorten. Zolang de vorst niet in de grond zit kunt u bo men en struiken planten. Blijf ema nog water geven. Snoeien kan qok nog best. Breng de snoei- en takken- schaar, maaimachine e.d. die geslepen moeten worden naar de slijper, die nu alle tijd voor die klusjes heeft. Wacht niet tot het voorjaar. Vergeet vooral niet de spa goed schoon te maken met de staalborstel. Vet hem goed in met zuurvrije vaseline of afgewerkte olie. Dit voorkomt straks dat de grond bij 't spitten aan het blad blijft kleven. Wat bijzonder: de oude magno lia van L. Kaal uit Roelo- farendsveen heeft dit jaar volop zaden voortgebracht. Dat is niet alleen bijzonder, maar onmid dellijk dringt zich de vraag op of deze gezaaid kunnen worden. Over het algemeen worden magnolia's uitsluitend door middel van stek vermeerderd. Maar zaaien is mogelijk, echter niet gemakkelijk. Op de eerste plaats moeten de zaden in la gen zand worden uitgespreid, dat wil zeggen dat men de kiemrust moedwillig moet" doorbreken. Dat wil weer zeg gen dat men de zaden in voch- Niks te plukken ofte rapen De tuin die ligt op apegapen Wat moet Sint nu wel verzinnen Voor hen die tuinieren zozeer beminnen? Voor bol en plant is het te koud Met gereedschap is Sint niet erg vertrouwd Dus ging de goede man wat verder zoeken En kwam terecht bij vele boeken Ze zijn heel mooi, daar niet van Drie werden de keuze van de Goedheiligman, Sint tig zand op een zeer koele plaats moet bewaren. Velen doen dat gedurende enkele we ken in de koelkast. Daarna zaai en in normale zaaigrond en Tuinieren gaat niet over rozen. Het boek met deze titel is van Romke van de Kaa, uitgeverij Contact. De inhoud is een vera deming na vele tuinboeken vol dure praat, Latijnse namen en adviezen om chemie op de grond en gif op het blad te spui ten. Volgens V.d. Kaa worden veel tuinboeken geschreven door mensen die zoveel schrij ven dat ze aan tuinieren niet ttoekomen en ideeën propage ren die nimmer aan de praktijk zijn getoetst. Aan praktijkvoorbeelden mankeert het niet in de 35 hoofdstukjes waarin met veel humor de diverse problemen die elke amateur tegenkomt, worden beschreven. Al lezende ontdekt men de vredelievende houding van de auteur die let terlijk schrijft dat: flora en fauna in de tuin onverbrekelijk met el kaar zijn verbonden en tot de fauna rekent hij niet alleen de geliefde vlinders en bijtjes, maar ook slakken, mieren, rupsen en wat dies meer zij. Alleen over bestrijden van luizen met brandnetelgier ben ik het niet eens, dat moet zijn brandne telaftreksel: één nachtje trekken. Samenvattend: een boek waarin iedere tuinliefhebber veel kan opsteken aan wetenswaardighe den en ook de gebruikelijke agressieve behandeling van kwalen afleert. Het geheime leven in uw tuin, van Geoff Hamilton en Jennifer Owen, uitgave Terra, is een sa menvatting van televisie-uit zendingen. Het boek is fraai ge- illustreerd en men vindt er, evenals in het boek van Van de Kaa, veel praktische en milieu vriendelijke adviezen. Zo staan vooral niet ongeduldig worden. van eigen teelt groot te brengen. Sommige zaden nemen de tijd eer ze kiemen. Maar in elk geval Van J.C. Handgraaf uit Haar- proberen. Het is immers erg lem ontving ik een fraaie foto leuk om een serie magnolia's van een donkere ricinus com- Sierhekwerk Spijlen hekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting munis, de wonderboom. Deze foto is kennelijk vóór de eerste nachtvorst genomen. Immers één graad onder nul is al te laag voor deze plant die bij ons de winters niet overleeft. De mijne althans is al bevroren. Maar daarom niet getreurd. Er kan volgend jaar weer gezaaid wor den en in een mum van tijd is er weer een mooie grote won derboom die erom bekend staat dat vliegend ongedierte nooit in de buurt komt. Verder is het aardig te weten dat deze plant uiteindelijk de leverancier blijkt te zijn van de van ouds bekende wonderolie. er bijvoorbeeld verrassende tips in zoals het voorkiemen van sommige zaden met behulp van behangerslijm. Ook aan opmer kelijke weetjes geen gebrek. Wie wast al dat de zonne-energie die een plant nodig heeft voor de vorming van 500 gram glucose, overeenkomt met de energie die nodig is voor het aan de kook brengen van 20 liter water. Je moet er maar op komen. En houden we er steeds rekening mee dat alle planten het best gedijen bij een temperatuur tussen 10 en 25 graden? Het moge bekend zijn, maar hier staat het nog eens zwart op wit: GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6