Britse leger maakt bom onschadelijk Bethlehem in de ban van Jezus Buitenland "ïraanse geestelijke haalt weer uit naar Duitsland unworn» Verliezers in Algerije geloven referendum niet Protest tegen bruinkool Israël hielp bij Koerdische opstand Oppositie bereidt staking voor Beslissing in Ottawa over missie Zaïre SATERDAG 30 NOVEMBER 1996 tie Bonn verhuist later naar Berlijn Bonn. Berlijn zal pas een jaar later dan voorzien ook de politie ke hoofdstad van Duitsland worden. Het presidium van de Bondsdag besloot gisteren dat ze niet voor het jaar 2000 van Bonn naar Berlijn zal verhuizen. Aanvankelijk was 1999 voorzien j als het jaar van de grote parlementaire verhuizing. Reden van de vertraging is dat de bouw van het regeringscomplex in Berlijn langer duurt dan verwacht. De Bondsdag zal wel regelmatig zit ting houden in de hoofdstad. Verkwikkende slaap voedt geheugen j londen Het geheim van goed leren, ligt in een verkwikkende I slaap. Daarin worden periodes van diepe slaap en zogenoemde REM-fasen regelmatig afgewisseld. Beide types slaap zorgen er voor dat de gedurende de dag opgedane ervaringen naar het '323 lange-termijngeheugen worden overgeheveld. Dat melden Ame- 2436 rikaanse wetenschappers in de jopgste uitgave van het Britse wetenschappelijke tijdschrift New Scientist. Worden de twee slaapfasen niet regelmatig afgewisseld, dan wordt het normale leerproces verstoord. I Zwitserland sluit grens voor rundvlees Bern/Bonn Zwitserland gaat per 1 januari de invoer van rund- lil vleesproducten uit Duitsland en andere landen van de Europese Unie sterk beperken. Daarmee moet het risico van besmetting ij door de gekke-koeienziekte BSE worden verminderd. Een aantal 5 Europese landen heeft al enige tijd geleden de invoer van rund- g vlees uit Zwitserland verboden. Dit land heeft na Groot- Brittan - de meeste gevallen van gekke-koeienziekte. De Zwitserse ve- b terinaire dienst ontkent dat het land nu vergeldingsmaatregelen j Oude Russen krijgen nog vijf miljard osKouDe Russische overheid heeft veel gepensioneerden al 3 maanden niet meer uitbetaald. De schuld aan de gepensioneer- den bedraagt momenteel in totaal ruim vijf miljard gulden. Dat I schreef gisteren de krant Rossiiskije Vesti. In sommige delen van n Rusland hebben gepensioneerden al sinds augustus geen geld I meer gekregen. De inkomsten van de regering zijn dit jaar ver 1 onder de verwachting gebleven. Volgens de autoriteiten is dit voor een groot deel het gevolg van belastingontduiking. Ook I miljoenen werknemers in dienst van de overheid, zoals mijn- I werkers, soldaten en leraren, hebben al maanden geen salaris 1 gehad. Geen verkoop condooms kost rijbewijs bordeaux Een rechter in Bordeaux heeft donderdag een apo theker uit Talence veroordeeld omdat hij weigerde voorbehoed smiddelen te verkopen. De man weigerde zelfs een condoomau tomaat aan zijn muur te hangen. Dat was tegen de levensover tuiging van de zeer katholieke man. De rechter trok het rijbewijs van de apotheker voor drie maanden in en legde hem een boete op. Aids-organisaties waren blij met het verrassende vonnis. „Drie maanden zijn rijbewijs kwijt voelt hij veel harder dan een voorwaardelijke gevangenisstraf', zei een woordvoerder na af- Bloop van het proces. 'NAVO moet Karadzic aanhouden' brussel Europees commissaris voor buitenlandse zaken Hans I van den Broek heeft de NAVO gisteren opgeroepen de voormali ge Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic en anderen die door het Joegoslavie-tribunaal worden gezocht wegens oorlogs- n misdaden aan te houden. Van den Broek zei te hopen dat be- langrijke NAVO-leden als de Verenigde Staten, Frankrijk en I Groot-Brittannië „de moed zullen hebben" in te zien dat er geen 132 verzoening in voormalig Joegoslavië kan zijn zolang oorlogsmis- dadigers niet zijn berecht. 17.0 Üf. Werkloze aast op baan zwangere S Stockholm De Zweedse arbeidsvoorziening heeft zich de woe de van vrouwen op de hals gehaald door werklozen aan te raden een poging te doen de baan van zwangere vrouwen over te ne men. De krant van de arbeidsbureaus adviseert werkzoekenden op straat aan zwangere vrouwen te vragen of ze van plan zijn I ouderschapsverlof op te nemen en dan naar hun werk te sollici- „Wat is de volgende stap? Op wacht gaan staan bij de eer ste hulp van de ziekenhuizen?", vraagt een groep werklozen zich af in een protestbrief aan de Ombudsman. ."EHERAN-BONN ïraanse geestelijk leider leeft zich gisteren opnieuw te- :n Duitsland gekeerd. Ayatol- h Ahmad Jannati verklaarde N lat Iraniërs zich zullen verzet en tegen beschuldigingen door Ie Duitse justitie dat leiders in- EN Teheran opdracht hebben gege- |en tot politieke moorden in J „Het ïraanse volk is bereid zichzelf te laten verwonden en laten doden, liever nog dan fgljulke beledigingen over hun oomheid over hun kant te la- in gaan." Jannati sprak deze nawoorden tegen een menigte ge- ivigen die was samenge- oomd op het terrein van de liversiteit van de ïraanse ioofdstad Teheran. De massa- tij eenkomst is rechtstreeks uit- jezonden door de ïraanse :aatsradio. Volgens de religieuze voor- an heeft het Duitse openbaar linisterie de ïraanse geestelijk :ider Ayatollah Ali Khamenei, andere ïraanse leiders aan- gd wegens het opdracht tot de moord in 1992 op ie Koerden en hun vertaler in irlijn. De woorden van de reli- ieuze leider volgen op een eer- ^ool zeg, die koude ;one onderin... e wilt het rjresultaat. Oók dat het meegaat en schoon blijft. Dat schoonmaken een fluitje een cent is. Wie alles wil nt bij Inventum terecht, lig en vertrouwd, de kwali- is spreekwoordelijk. Slim t, want deze friteuse houdt (helemaal onderin een laagje (vloeibaar vet net beneden de Jl00°C, bakrestjes verbranden dus ook geen luchtjes Veilig. Vertrouwd en Slim als geen Ander Met haar handen vroom gevou wen houdt Nadia Banoura, een 48-jarige Palestijnse naaister, de blik gericht op een icoon in de Geboortekerk in Bethlehem. „Kijk, kijk", roept ze opeens uit. Ze wijst naar de afbeelding van Jezus Christus, die maar ternau wernood te onderscheiden valt in de met kaarsen verlichte kerk. „Hij knipperde met de ogen, wat een zegen." Mevrouw Banoura is één van de duizenden gelovigen die naar de Geboortekerk zijn geko men sinds Grieks-orthodoxe priesters, inmiddels zes weken geleden, berichtten dat de eeu wenoude afbeelding van Jezus Christus met zijn ogen knipper de en huilde. „Toen ik dit zag besefte ik dat het een wonder was", aldus Vader Anastasios, de belangrijkste Grieks-ortho doxe geestelijke in Bethlehem, de plaats waar Jezus volgens de traditie is geboren. De plek waar hij is geboren ligt onder de Ge boortekerk. „Dit is een bood schap aan de mensen om terug te keren naar God en het ge loof', aldus de priester. Het wonder doet zich op een geluk kig moment van het jaar voor. Kerstmis is niet ver meer, en de huilende en knipperende Jezus trekt misschien bezoekers naar Bethlehem. De afgelopen jaren hebben de kersttoeristen het behoorlijk laten afweten in ver band met de onrust in het ge bied. Bethlehem ligt op de Wes telijke Jordaanoever. De meeste buitenlandse toeristen lijken nog niets te weten van de won derbaarlijke icoon. De Ameri kaanse reizigstér Donna Staab zei dat ze niet op zoek is naar wonderen. „Het feit dat Jezus Algiers afpzou zijn gemanipuleerd. Voor zitter Said Saadi van de RCD ge looft het hoge opkomstcijfer niet en beschuldigt Zéroual van fraude bij de stemming. Hij gaf echter geen bewijzen van het vermeende bedrog. De nieuwe grondwet van Al gerije is volgens officiële gege vens aanvaard door 85,81 pro cent van de kiezers, ofwel 10,9 miljoen Algerijnen. De Algerijn se bevolking heeft met haar ja- stem massaal aangegeven dat er een einde moet komen aan de burgeroorlog. Deze strijd heeft aan ten minste 50.000 Algerij nen het leven gekost. Verschillende oppositiepartijen in Algerije wijzen de uitslag van het donderdag gehouden refe rendum af. Met de door 85 pro cent van de kiezers aangeno men wijzigingen van de grond wet kan de regering fundamen talistische politieke partijen ver bieden. Daarmee is de positie van president Zéroual, die een eind probeert te maken aan een opsfand van fundamentalisten, versterkt. Kleine oppositiepartijen wij zen de uitslag van het referen dum af omdat er met de cijfers Moslimmeisjes kijken naar de huilende en knipperende icoon in Bethlehem, foto reuters david Silverman hier heeft rondgelopen is al ge noeg", aldus de 51-jarige Ame rikaanse. Maar de Palestijnse christenen komen in een gesta ge stroom op de afbeelding af. Onder de bezoekers zijn zelfs moslims. Ze strekken hun nek uit om de icoon, die hoog in de kerk hangt, goed te kunnen zien. In het schemerduister en van onderen bezien lijkt Jezus zijn ogen gesloten te houden, maar sommigen zeiden te zien dat hij knipperde. Volgens an deren was het gezichtsbedrog, veroorzaakt door het slechte licht en door verf.Als je intens in gebed ver zonken bent, heb je misschien het gevoel dat de ogen open en dicht gaan", zo probeert Khaled Jarallah, een moslim die lid is van de lijfwacht van de Pales tijnse leider Yasser Arafat, het wonder te verklaren. De rooms- katholieken, die samen met Grieks-orthodoxen en Armeen se christenen het beheer over de Geboortekerk voeren, heb ben gezegd dat ze een grondig onderzoek willen. „Wij hebben erover gehoord, maar we zijn niet wezen kijken", aldus Vader Adib, een adviseur van de dere dreiging met een fatwa (doodvonnis) tegen Duitse offi cieren van justitie en'rechters door de geestelijkheid van de ïraanse heilige stad Qom. De Duitse bondsdag protes teerde gisteren tegen de ïraanse bedreigingen. In een motie de den de regeringspartijen, het CDU van Helmut Kohl en de FDP, een beroep op Teheran zich van terroristische activitei ten te distantiëren. De coalitie partners vroegen Iran ook de mensenrechten te respecteren en het vredesproces in het Mid den-Oosten te erkennen. De Duitse justitie stelde een Iraniër en vier Libanezen in staat van beschuldiging wegens de moord op zes ïraanse ballin gen, onder wie vier Koerdische oppositieleiders. De zes werden in 1992 in het Berlijnse restau rant Mykonos vermoord. Om dat de Iraniër en de Libanezen zouden hebben gewerkt voor de ïraanse inlichtingendienst, is ook het hoofd van deze dienst, minister Ali Falahian van veilig heidszaken, aangeklaagd. De Duitse justitie betichtte de ïraanse president, Hashemi Raf- sanjani, en de hoogste geestelijk leider, Sayed Ali Khamenei, er van het terrorisme te steunen. praag» Green peace en Tsjechi sche milieu-or ganisaties pro testeerden giste ren tegen het openhouden van electriciteitscen- trales die op bruinkool wor den gestookt. De electriciteits- maatschappij houdt de centra les open omdat de vraag naar energie groter is dan verwacht. foto reuters petrjosek jeruzalem jack katzenell Bel voor informatie (0318) 542222 Israël heeft een sleutelrol gespeeld in de Koerdi sche opstand tegen Irak tussen 1963 en 1975. Je ruzalem voorzag de Koerden van militaire steun, strategisch advies, medische hulp en bemiddelde in de ïraanse steun. Dat schrijft de Israëlische journalist Shlomo Nakdimon in zijn boek A Hope less Hope The Rise and Fall of the Israeli-Kur dish Alliance. Hoewel de Israëlische steun aan de Koerden eerder bekend was, getuigen in het boek voor de eerste keer vijf directeuren van de Israëli sche geheime dienst Mossad. Volgens Nakdimon had de Mossad in 1965 een kantoor in de Koerdische regio in Noord-Irak waar vijftien agenten werkzaam waren. De Mos sad zou bovendien de sjah van Perzië hebben overgehaald Israëlische wapenleveranties voor de Koerden door Iran te laten transporteren en ïraanse artillerie te leveren aan de guerrillastrij ders. De auteur heeft met zeventig Israëliërs gespro ken, die in wisselende samenstellingen op het kantoor in Noord-Irak werkten. Het ging daarbij niet alleen agenten van de Mossad, maar ook om legerofficieren en artsen. Ze kregen destijds het bevel niet betrokken te raken bij de gevechten met het Iraakse leger. Toch verklaart de Israëlische officier Tzuri Saguy dat hij twee keer Koerdische strijders heeft aange voerd bij aanvallen op Iraakse soldaten. Ook trainde hij Koerdische troepen in het gebruik van mortieren en anti-tankgeschut, dat door Israël was geleverd. „Ook het grote veldhospitaal dat vele Koerdische levens redde, was door Israël opgezet", aldus Na kdimon. De artsen en verplegers gaven de Koer den tevens een medische opleiding. Bovendien werden Koerdische strijders naar Israël gestuurd voor een militaire opleiding. Het boek beschrijft ook de Amerikaanse betrok kenheid in het conflict, die begon in 1972 na een bezoek van president Nixon aan de sjah van Per zië. Nixon zegde toen wapenleveranties aan de Koerden toe. De Koerden wisten hierna veel scha de toe te brengen aan het Iraakse leger en de olie installaties. De rebellie werd echter snel onderdrukt nadat de sjah in 1975 de ïraanse steun aan de Koerden stopzette nadat Irak toestemde in de ïraanse con trole over de waterweg Shatt al-Arab. Volgens Na kdimon waren toen ook de Israëliërs binnen en kele uren uit Noord-Irak verdwenen. De neerge slagen Koerdische revolutie destijds toont aan dat 'nationale minderheden geen kans maken tegen een regulier leger indien ze niet de steun genieten van een machtig land', aldus de auteur. (rooms-katholieke) patriarch, die hiermee leek aan te geven dat de knipperende Jezus wat hem betreft niet veel te beteke nen heeft. Maar de gelovigen hebben al genoeg bewijs. Geor gette Azizeh zegt dat ze ander half uur naar de icoon heeft ge keken en dat ze de ogen heeft zien bewegen. En ook mevrouw Banoura, die naar de afbeelding was gekomen om te bidden voor spoedig herstel na een operatie aan haar been, zei: „Hij bewoog zijn ooglid een aantal keer. Het is een boodschap van God dat hij overal is." Leven Moeder Teresa gered door dotteren Moeder Teresa heeft gisteren een dotterbehandeling onder gaan. „Als we deze operatie niet had den uitgevoerd, zou Moeder Te resa sterven", aldus Patricia Au- banel, een van de artsen die de twee uur durende ingreep uit voerden. Naar verwachting blijft de 86- jarige non nog verscheidene da gen in het ziekenhuis om te herstellen van de operatie. De operatie was een paar dagen uitgesteld vanwege de hoge leeftijd en zwakke gezondheid van Moeder Teresa. Moeder Teresa, die in 1979 de Nobelprijs voor de vrede ont ving, is dit jaar al vier keer opge nomen in het ziekenhuis. Ruimtevaarders opgesloten door klemmende deur CAPE CANAVERAL Rtr Een klemmende deur heeft gisteren een ruimtewande ling van twee astronauten verhinderd. Astronauten Tammy Jernigan en Tom Jones zouden donderdag nacht zeseneenhalf uur in de ruimte doorbrengen om de bouw van het internatio nale ruimtestation te oefe nen. Maar ze konden de hendel niet omdraaien die het luik opent naar de laad ruimte. Als een oplossing is gevonden kan een ruimte wandeling pas op zijn vroegst vandaag worden gehouden, zei Nasa-com- mentator Kari Flügel. Tech nici in Houston bestuderen tv-beelden om de oorzaak van het mankement te ach terhalen. Irritatie tussen Dublin en Londen over vredesproces groeit Specialisten van het Britse leger hebben op een weg bij de Noord-Ierse plaats Armagh een achtergelaten boe renkar gevonden die naar schatting een halve ton explo sieven bevatte. De explosieven waren bereid met kunst mest, een methode die dikwijls door het IRA wordt ge bruikt. Het leger zei dat er geen telefonische waarschu wing was binnengekomen. Ook heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor het plaatsen van de bom opge ëist. BELFAST-LONDEN De explosieven waren oor spronkelijk donderdagavond al door het leger gevonden. Ver volgens zijn verscheidene hui zen in de omgeving ontruimd. Met behulp van een robot is een zogeheten 'gecontroleerde ex plosie' teweeggebracht. Bij na dere inspectie bleek gisteren pas dat in de kar meerdere zak ken met explosieven lagen. Inmiddels is tussen premier John Bruton van de Ierse repu bliek en de Britse premier Major de irritatie opgelopen. Bruton is boos over de harde houding die de Major donderdag aannam tegenover de IRA. Hij meent dat Major Dublin, dat drie jaar gele den samen met Major de vre desbesprekingen begon over Noord-Ierland, van tevoren op de hoogte had moeten stellen. Bovendien verweet hij de Britse premier op eigen houtje en voorbarig te hebben gesproken. Major zei in het Lagerhuis het regeringsbeleid niet te willen wijzigen om een staakt-het-vu- ren van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) dichterbij te bren gen. „Alles is in handen van Sinn Fein", zei hij. De politieke vleugel van de IRA blijft uitge sloten van de vredesbesprekin gen over Noord-Ierland zolang de Ierse terreurbeweging niet „onherroepelijk" een staakt- het-vuren afkondigt. Sommige Britse media zien in de uitlatin gen toch een gebaar naar de IRA dat ruimte overlaat voor deelneming aan het overleg. De Britse premier reageerde met deze woorden indirect op voorstellen van Sinn Fein en de gematigde nationalistische SDLP. De Ierse premier Bruton steunde juist deze plannen, die beogen het gemakkelijker te maken voor de politieke vleugel van de IRA om mee te doen aan de onderhandelingen over de toekomst van Ulster. Sinn Fein zei na Majors woor den weinig hoop te hebben dat de IRA de wapens neerlegt. Woordvoerder Martin McGuin- ness klaagde dat de Britse rege ring een mogelijke verzoening niet bespoedigt. „Zij verandert sinds twee jaar telkens de spel regels voor deelname aan de vredesbesprekingen. De bevolking in Noord-Ier- land reageerde gisteren gelaten op de zoveelste tegenslag in het vredesproces. Een jaar geleden heerste nog de hoop dat het staakt-het-vuren van de Noord- Ierse protestantse en katholieke terreurgroepen tot een duurza me vrede zou leiden. „Er is niets veranderd, het weer de oude zooi", zei een winkelende Noord-Ier in Belfast belgrado hans gertsen correspondent De Joegoslavische oppositiebeweging Zajedno (Samen) is van plan de druk op president Milose vic en zijn regerende socialisten volgende week verder op te voeren. Als het door aanhangers van Milosevic gedomineerde parlement dinsdag wei gert de overwinning van de gemeenteraadsver kiezingen door de oppositie te erkennen, worden de werkzaamheden van het parlement geboycot. Ook wordt opgeroepen tot een algemene staking. In hoeverre er gehoor gegeven zal worden aan zo'n oproep, is onduidelijk. In sommige steden hebben grote groepen arbeiders zich aangesloten bij de protesten, maar het gros van de Servische vaicbonden is nog altijd stevig in handen van Milosevic en zijn politieke vrienden. Inmiddels loopt de spanning door de voortdu rende demonstraties tegen Milosevic op. Gisteren gingen in Belgrado voor de elfde achtereenvol gende dag tienduizenden mensen de straat op. Eerder op de dag gingen naar schatting 10.000 studenten de straat op om te protesteren tegen het grootschalige verkiezingsbedrog. Woordvoer ders van de studenten noemden het annuleren van de door de oppositie gewonnen lokale verkie zingen van 17 november 'een aanslag op de basi sprincipes van democratie'. Ze kondigden aan door te gaan met hun acties totdat de overwin ning van de oppositie alsnog wordt erkend. De OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa) heeft gisteren zijn be zorgdheid uitgesproken over de grootschalige on regelmatigheden bij de lokale verkiezingen in Joegoslavië. OVSE-voorzitter Flavio Cotti zei in een verklaring 'extreem bezorgd' te zijn over de tekortkomingen, onregelmatigheden en wets overtredingen die zich tijdens en na het tellen van de stemmen hebben voorgedaan. OTTAWA Rtr-AP-AFP Ambassadeurs van een tiental landen hebben gisteren tijdens een vergadering in de Canadese hoofdstad Ottawa formeel inge stemd met het sturen van een missie naar Oost-Zaïre. Volgens de Canadese onderminister van buitenlandse zaken Paul Hein- becker, die de bijeenkomst voorzat, is de missie minder omvangrijk dan aanvankelijk de bedoeling was. Wat precies de plannen zijn voor de multinationale troepen macht is nog niet duidelijk. De officiële goedkeuring voor de inzet van de multinationale troepenmacht komt drie weken nadat de Canadese premier Chrétien andere landen om hulp vroeg voor een hulpactie voor de (toen nog) meer dan een miljoen vluchtelingen in Oost-Zaïre. Sinds die tijd zijn meer dan 600.000 vluchtelingen teruggekeerd naar Rwanda. Over het lot van de overige hon derdduizenden vluchtelingen is nog niet veel bekend. Ondertussen wordt in Zaïre nog steeds gevochten. Zo zou den Zaïrese rebellen gisteren schoten te hebben gelost om meer dan 40.000 Rwandese vluchtelingen uit het oosten van Zaïre op weg te jagen naar Rwanda. Volgens sommige vluchtelingen vielen daarbij do den, anderen zeiden dat nie mand gewond was geraakt. Ook zouden opstandelingen in Oost- Zaïre Butembo veroverd heb ben. De stad ligt 200 kilometer ten noorden van Goma. Inmiddels heeft ook Amnesty International aan de bel getrok ken over de gevechten in Zaïre. Zowel soldaten als rebellen ma ken zich in dit land schuldig aan moord, marteling en het gevangen nemen van burgers, meldde de mensenrechtenorga nisatie gisteren.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5