Kerst-sale ss Justitietop op Aruba vervangen van tilVI.UddWIIi Binnenland 'Veel meer kinderen mishandeld dan gedacht' 'Te veel zelfmoorden in politiebureaus' KORTINGEN TOT 50% PERZISCHE TAPIJTEN ïeerma: Politiesterkte ïolt hard achteruit Het doolhof van de geest HULSTA MEGA-DESIGN VOLGENS VAN TIL Chemokuur voor kat of hond met kanker PvdA wil meer budget voor gehandicapten Het kabinet kan er niet onderuit om het budget voor de zorg voor gehandicapten fors te ver hogen, nu minister Zalm (finan ciën) heeft gezegd dat het kabi net een morele plicht heeft om het probleem van de wachtlijs ten op te lossen. Dat zei PvdA-Kamerlid M. Vliegenthart gisteren in Den Haag tijdens een manifestatie van ouders van verstandelijk ge handicapten. Ze maakte duide lijk dat zij er vanuit gaat dat het kabinet op één of andere wijze met extra geld over de brug komt. Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) heeft voor 1997 al veertig miljoen gulden in haar eigen begroting vrijgemaakt. De Kamer wil echter dat er structu reel meer geld bij komt voor de gehandicapten. Vliegenthart denkt dat het ka binet gebruik kan maken van een plan van haar partijgenoot R. Oudkerk. Volgens hem geven ziekenhuizen jaarlijks honder den miljoenen guldens te veel uit aan materiaal. Hierop kan vanaf 1998 vijfhonderd miljoen worden bespaard, aldus Vlie genthart. Staatssecretaris Terpstra heeft meer dan duizend boze ouders van gehandicapten in Den Haag gisteren niet tevreden kunnen stellen. Woordvoerders van ver schillende belangenverenigin gen hekelden haar 'gegoochel met cijfers' en 'hap-snap-be- leid'. Terpstra kon geen goed doen bij de ouders, die haar een petitie overhandigden. De ou ders zijn zo boos omdat zij vin den „dat Terpstra veel mooie woorden spreekt, maar hele maal niets doet aan de wacht lijsten van zevenduizend men sen." Veel ouders moeten lang wachten voordat een instelling hun gehandicapte kind kan op vangen. Dat vormt psychisch een zware belasting. Ontsnapte moordenaar loopt vrij rond Een 34-jarige Surinamer die in zijn land is veroordeeld tot een celstraf van achttien jaar we gens moord op zijn vader in 1993, loopt vrij rond in Den Haag. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft minister Sorgdrager van justitie en mi nister Van Mierlo van buiten landse zaken om opheldering Onderzoek Sophia Kinderziekenhuis: Kindermishandeling komt in Nederland vaker voor dan des kundigen denken. Dat is de er varing die het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam de afgelo pen drie jaar opdeed. In die pe riode werden artsen geconfron teerd met 204 gevallen van li chamelijke en psychische mis handeling. Dat is een kwart meer dan was verwacht. De grootste groep kinderen had de leeftijd van nul tot twee jaar. Hun mishandeling valt nauwelijks op doordat de slachtoffers weinig contacten met de buitenwereld hebben. Het zijn vooral artsen die de mishandeling van deze groep kinderen kunnen constateren. Vaak komen de ouders uit vrije wil naar het ziekenhuis met de mededeling dat hun kind ziek is. Oudere kinderen die worden geslagen of misbruikt, komen eerder terecht bij de normale hulpverlening door signalen van andere volwassenen in hun om geving. Het Rotterdamse ziekenhuis is de eerste in Nederland die structureel iets probeert te doen aan kindermishandeling. In middels bellen ziekenhuizen uit de wijde omgeving naar de Rot terdamse kliniek met vermoe dens van kindermishandeling en de vraag wat zij kunnen doen. Ook vertrouwensartsen, politiemensen, leraren en huis- arsten bellen geregeld naar het ziekenhuis met vermoedens van kindermishandeling. Volgens H. Neijens, waarne mend hoofd van de afdeling kindergeneeskunde, is mishan deling vaak duidelijk te zien aan de aard van de verwondingen. Blauwe plekken op bijvoorbeeld de weke delen van een lichaam, daar waar geen botten zitten, duiden op rake klappen en niet op een val van de trap waarbij meestal alleen blauwe plekken ontstaan op plaatsen met bot. Ook seksueel misbruik van meisjes is dikwijls met vaginaal onderzoek te constateren. Ver der is psychische mishandeling te merken aan het gedrag van jonge kinderen en het gedrag van ouders in het ziekenhuis. Het Kinderziekenhuis gaat art sen trainen in het signaleren van mishandeling en het ne men van maatregelen. Onlangs liep de man een poli tiebureau in Den Haag binnen om aangifte te doen van mis handeling door zijn ex-vrouw. Die had hem geslagen na een woordenwisseling in een Haag se uitgaansgelegenheid. De vrouw verklaarde zich bedreigd te voelen door haar voormalige echtgenoot en wees de politie op het feit dat de man was ver oordeeld. Dat bleek te kloppen, maar omdat de man niet op de internationale opsporingslijst staat, wordt hij niet opgepakt. De man heeft in Suriname eni ge tijd in de cel gezeten maar zag kans te vluchten. De PvdA-Kamerleden Van Oven en Van Nieuwenhoven willen dat Sorgdrager de man eventueel door het openbaar ministerie (OM) in Nederland laat vervolgen. Een woordvoer der van het ministerie van justi tie zei niet op de zaak in te kun nen gaan, in afwachting van de beantwoording van de Kamer vragen. Onderzoeker laakt zorg voor arrestanten leiden anpadequaat wordt onderzocht. Om dit te verbeteren bepleit hij dat arrestanten altijd worden gescreend op variabelen, die in zicht geven in de geestelijke en lichamelijke situatie van een persoon. Op die manier zouden mensen met een zelfmoordrisi co direct kunnen worden her kend. De variabelen betreffen onder meer een geschiedenis van misbruik van alcohol of an dere stoffen, een psychiatrische stoornis en eerdere zelfmoord pogingen. Bovendien zou altijd een arts moeten worden gewaarschuwd als de arrestant kennelijk onder invloed verkeert van bepaalde middelen. De onderzoeker meent dan ook dat bijzondere arrestanten beter kunnen wor den overgebracht van het poli tiebureau naar een geschikte hulpverleningsinstantie. Blaauw haalt in zijn proef schrift ook een ander onderzoek aan waarin 309 arrestanten werd gevraagd naar hun erva ringen. Daaruit blijkt dat inslui tingen in politiebureaus veelal gepaard gaan met psychische problemen, lage zelfwaardering en veranderende stemmingen. De kwaliteit van de arrestanten zorg in politiebureaus is zorge lijk en moet beter. Regels voor de dagelijkse gang van zaken ontbreken vaak en arrestanten worden niet goed onderzocht. Daardoor komt het relatief vaak voor dat arrestanten zelfmoord plegen of op andere manier overlijden in een politiecel. Dat stelt psycholoog R. Blaauw in een onderzoek waarop hij dinsdag promoveert aan de Rijksuniversiteit Leiden. De onderzoeker vergeleek de dagelijkse praktijk in cellenblok ken op zestig politiebureaus. Daaruit blijkt dat de kwaliteit van de zorg per bureau sterk verschilt. Blaauw concludeert dat met eenvoudige maatrege len het aantal sterfgevallen van arrestanten tot de helft is terug te brengen. De wetenschapper onder zocht alle 59 suïcides en andere sterfgevallen die in de periode 1983-1993 plaatsvonden onder de zorg van politie. Het zijn er volgens de onderzoeker onno dig veel, onder meer omdat de toestand van arrestanten niet i spraakmakende]- rse Tapijten, nu voordeliger dan ooit! GROOTSTE KEUZE MOOISTE TAPIJTEN VOORDELIGSTE PRIJZEN Heemstede, Bronsteeweg 2,023-529 25 09 Amsterdam eert Ferdinandusse Amsterdam Rinus Ferdinandusse heeft gisteren van burge meester Patijn de zilveren medaille van de stad Amsterdam ge kregen ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofdredacteur van het weekblad Vrij Nederland. De uitreiking was in het Stedelijk Museum. Ferdinandusse kwam in 1959 werken bij Vrij Neder land en werd tien jaar later hoofdredacteur. Behalve voor zijn vele stukken voor Vrij Nederland en een aantal detectives die hij schreef met Amsterdam als decor, eert de hoofdstad hem we gens zijn wekelijkse rubriek 'Gedachten op Dinsdagochtend'. Record verkochte koopsompolissen utrecht» Het aantal verkochte koopsompolissen breekt dit jaar alle records, blijkt uit nog niet gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er 130.000 koopsompolissen verkocht, tien procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook in geld uitgedrukt komen de koópsompolissen tot niet eerder gehaalde hoogten. Van januari tot en met september betaalden consumenten 4,1 miljard gulden aan premies voor koopsompolissen. Een stijging van achttien procent. In 1995 was dat 'nog slechts' 3,5 miljard. Hypotheekrente weer lager amsterdam Verzekeraar Zürich Leven heeft zijn hypotheekren te met 0,2 procent verlaagd. De lagere tarieven gelden voor con tracten met een looptijd van drie, vijf en tien jaar. Een traditio nele levenhypotheek van vijfjaar kost bij de verzekeraar nu 5,4 procent. Geregeld is Zürich Leven de eerste die zijn tarieven ver laagt. Af en toe lukt dat niet. Zo was FBTO, onderdeel van het fi nanciële Achmea-concern, eind september en begin oktober bij de vorige ronde renteverlagingen de eerste. Drugs voor Nederland onderschept praac» De Tsjechische douane heeft bij een grensovergang met Duitsland bijna 4,5 ton marihuana in beslag genomen, die zat verstopt in tonnen waarin palmolie hoorde te zitten. De vracht wagen die de tonnen vervoerde was op weg naar Nederland, meldde het Tsjechische persbureau CTK. De vracht kwam uit Nigeria en was in de Oekraïense haven Ilitsjevsk ontscheept en verzegeld. Weer zelfmoord in gevangenis Rotterdam Voor de tweede keer in zeer korte tijd heeft in de penitentiaire inrichting De IJssel in Krimpen aan den IJssel een gedetineerde de hand aan zichzelf geslagen. De 35-jarige man heeft zich in de nacht van woensdag op donderdag in zijn cel opgehangen, het is in 1996 de vijftiende zelfmoord in een Ne derlandse gevangenis. De man zat vast voor grootscheepse han del iri amfetamine en vervalste merkkleding. Meer huursubsidie voor minima in '98 den haag Mensen met een minimuminkomen krijgen in 1998 meer huursubsidie, zeventig gulden per jaar, dan tot dusver was voorzien. Daartoe heeft het kabinet besloten op grond van nieu we berekeningen over de gevolgen van de regulerende energie heffing op stroom en gas. Deze lastenverzwaring moet terug vloeien naar de burgers. Uit de berekeningen blijkt dat de mini ma vanaf 1998 ongeveer vijftig gulden per jaar meer kwijt zijn dan werd geraamd. Mensen met een minimuminkomen die geen huursubsidie ontvangen kunnen een beroep doen op de bijzondere bijstand. De gemeenten krijgen hiervoor extra geld uit het gemeentefonds. Nationale Ombudsman in Grondwet den haag De Nationale Ombudsman krijgt een plaats in de grondwet. Daartoe heeft de ministerraad gisteren besloten. Vol gens het kabinet heeft de ombudsman zich in het Nederlands maatschappelijk en staatkundig leven een eigen plaats verwor ven te midden van andere hoge colleges van staat. Het kabinet wil nu de Nationale Ombudsman, evenals de Raad van State en de Algemene Rekenkamer, opnemen in hoofdstuk 4 van de Grondwet. Bovendien moet grondwettelijk komen vast te staan dat het ambt van Nationale Ombudsman niet verenigbaar is met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Natuurbeschermers krijgen prijs soestduk» Prins Bernhard heeft vandaag, op Soestdijk en in aan wezigheid van prinses Juliana, de versierselen van de Orde van de Gouden Ark uitgereikt aanjwaalf personen, onder wie Lenie 't Hart van de zeehondencrèche uit Pieterburen. Zij heeft zich verdienstelijk gemaakt op het gebied van de natuurbescher ming. Vijf anderen, die de uitreiking niet konden bijwonen, kre gen de onderscheiding al eerder. Op 17 november ontving presi dent Daniel T. arap Moi van Kenia deze orde reeds. DA-fractievoorzitter Heerma eeft vandaag fel uitgehaald aar het politiebeleid van mi- ister Dijkstal van binnenlandse aken. Op een partijbijeen- omst in'Uitgeest zei hij dat de olitiesterkte onder Dijkstal chteruit holt. Met name op het latteland duurt het veel te lang oor de politie ter plekke is, en at is 'zorgelijk.' Voor de CDA-kring Den Hel der telde Heerma op hoeveel .politiemensen er de afgelopen jaren zijn bijgekomen. In tegen stelling tot de WD'er Dijkstal maakt Heerma wel onderscheid tussen surveillanten en agenten. „Het was wel de WD die bij de verkiezingen tienduizend extra agenten toezegde, en geen sur veillanten", aldus Heerma. Vol gens hem loopt er aan het eind van de kabinetsperiode juist minder blauw op straat. Aanbevelingen rapport-De Ruiter vrijwel geheel uitgevoerd Aruba houdt een eigen procureur-generaal, maar de on afhankelijkheid van deze Jusitietopman wordt aanzienlijk versterkt. Met dit compromis loste de rijksministerraad gisteren de problemen op tussen de Arubaanse regering en de Arubaanse Justitie. De raad besloot de aanbevelin gen van het rapport-De Ruiter vrijwel geheel uit te voeren. Dat betekent dat de huidige top van Justitie en van politie op Aruba verdwijnt. De procureur-generaal op Aruba keert terug naar Neder land. Met de twee topmensen van het vierhonderd man sterke politiekorps op Aruba volgen onderhandelingen over vrijwil lig vertrek. Premier Eman van Aruba zei erop te rekenen deze onderhandelingen binnenkort met succes te kunnen afsluiten. Hij wilde er verder niet over uit weiden. De nieuwe procureur-gene raal kan opdrachten van de mi nister van justitie in individuele zaken waar hij het niet mee eens is, voorleggen aan het ge meenschappelijk Hof van Aruba en de Nederlandse Antillen. De uitspraak van het Hof is bin dend. Verder besloot de minister raad dat Aruba verordeningen over openbaarheid van bestuur en over administratieve recht spraak zal voorleggen aan het parlement. Ook is besloten tot de instelling van een gezamen lijk rechercheteam voor de be strijding van de internationale, grensoverschrijdende misdaad. Het team krijgt zijn hoofdzetel in de West. De regering van Aruba zal de eigen recherche uiterlijk op 1 maart 1997 op organieke sterkte brengen. De Algemene Reken kamer van Aruba krijgt het ver zoek een onderzoek in te stellen naar projecten die de laatste ja ren in opspraak zijn geraakt. Voor het eerst in de geschie denis namen de drie premiers van de Koninkrijksdelen (Nederland, de Nederlandse Antillen en Aruba) aan de Rijksministerraad deel. Volgens minister Voorhoeve (Neder lands Antilliaanse en Arubaanse Zaken) heeft dat goede resulta ten opgeleverd. Premier Eman kondigde na de vergadering aan nog de ko mende week met de fractielei ders van de vier grote partijen in de Tweede Kamer te willen praten over hun ongezouten kritiek o.p Aruba. De fractielei ders brachten onlangs éen be zoek aan het Caribische eiland. Ze hekelden vooral de wijze waarop de regering met de op positie omspringt. Amsterdam In de Beurs van Berlage in Amsterdam is gisteren het Kennisfestival van start gegaan. De grote zaal is ingericht naar een ontwerp van beeldend kunstenaar G. Brecht. Hij heeft een doolhof gemaakt in de vorm van hersenen, dat uiteindelijk eindigt in het Kennisdepot. Op het kennisfestival wordt uitvoerig nage dacht en gepraat over de rol van kennis in de samenleving in het jaar 2010. foto anp koen suyk iilflflil DESIGNCENTRUM Bij Van Til komen de vele wandsystemen van Hülsta daadwerkelijk tot leven. Niet alleen staan in onze zaak verbazend veel ver schillende uitvoeringen opgesteld. Ook een persoonlijk ontwerp is, met behulp van de speciale Hülsta-tekencomputer, snel voor u gemaakt. Het nieuwste Hülsta-programma MEGA-DESIGN geeft antwoord op de groeiende vraag naar individuele architectuur. Van Til laat u graag kennismaken met dit systeem dat in flexibiliteit nauwelijks valt te overtreffen! Dierenkliniek in Utrecht heeft twijfelachtige primeur: utrecht «jos bouten Voor huisdieren met kanker is er weer hoop. Ze kunnen in de kliniek voor gezelschapsdieren van de Universiteit van Utrecht in aanmerking komen voor een chemokuur. Op 11 december wordt in deze kliniek een spe ciale ruimte voor chemothera pie voor gezelschapsdieren èn een aparte verpleegruimte voor katten geopend. De noviteiten kwamen tot stand dank zij een vorstelijke donatie van een particulier. Die gaf in totaal vierhonderddui zend gulden met als enige wens dat dit kapitaal 'ten nutte van het dier' zou. worden be steed. Een gedeelte van dit geld is al gebruikt om de vorig jaar gestarte intensive care in de dierenkliniek te financieren. Dr. Willemse, voorzitter van de divisie patiëntenzorg, is zeer content met de twee nieuwe voorzieningen: 'Ze zijn uniek voor Europa'. Voor de faculteit Diergeneeskunde van de uni versiteit zijn dit soort uitbrei dingen essentieel, omdat ze een bewijs vormen van de in ternationale reputatie die ze geniet. „Met uitzondering van Canada hebben alleen de afge studeerde artsen van de Utrechtse opleiding toestem ming om in Amerika te wer ken", licht Willemse toe. Die vooraanstaande positie is ook de reden waarom de universi teit in Utrecht zeer attent is op de ontwikkelingen in de dier geneeskunde elders in de we reld. „Wat opmerkelijk is, wordt ook in onze kliniek uit geprobeerd. Daarnaast zijn we niet bang om ook zelf initiatie ven te nemen." Maar is een chemokuur niet wat overdreven? Nee, dat vindt Willemse niet. Met name hon den met botkanker hebben baat bij chemotherapie. „Als ze die goed dóórstaan, kunnen ze gemiddeld een jaar langer le- In gevallen van botkanker vormt de chemokuur een aan vulling op de pootamputatie. Dat lijkt een radicale oplossing van het tumorprobleem, maar in werkelijkheid blijkt het effect nogal eens tegen te vallen. Wil lemse: „Vaak ontwikkelen zich daarna heel kleine uitzaaiingen waardoor het noodzakelijk is de dieren te laten inslapen. Dank zij de nieuwe behande lingsmethode is de levensver wachting van de geopereerde patiënten eén stuk groter." Toch, eerst een poot eraf en dan nog eens een chemokuur. Waar ligt de grens van verant woorde dierenzorg? „Die is niet in zicht zolang je er zeker van bent dat de patiënt na de be handeling weer schik heeft in het leven", zegt Willemse. Hij weet uit ervaring dat veel die renvrienden huizenhoog op zien tegen de pootamputatie van hun lieveling. „Ten on rechte. Met videofilms kunnen we aantonen dat honden met drie poten net zo dartel door het leven huppelen als zijn soortgenoot met vier." Is de angst voor amputatie eenmaal overwonnen dan is een chemokuur geen probleem meer. Volstrekt nieuw is de chemomethode niet. Tot voor kort werd volstaan met intrave neuze injecties, die eens per maand werden toegediend. Het nieuwe is dat de artsen nu in staat zijn dieren met een kwaadaardige tumor over een langere periode te behandelen via infusen. Eigenaren die instemmen met een chemokuur moeten wel stevig in hun portefeuille tasten. De kosten schommelen tussen de drie- en vijfduizend gulden per jaar. Willemse: „Mensen genoeg die dat graag betalen als ze daarmee het le ven van hun lieveling aanmer kelijk kunnen verlengen én ver aangenamen." Ex-topman van Hoogovens in CTSV-bestuur den haag anp Staatssecretaris De Grave van sociale zaken heeft gisteren de nieuwe bestuursleden voor het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) voorge dragen voor benoeming. De be noeming van voorzitter W. Scherpenhuijsen Rom, lekte eerder al uit. De overige be stuursleden zijn P. Visser, direc teur personeelszaken bij Hoog ovens en oud-wethouder O. F- les van Enschede. Ze volgen D. van Leeuwen, G. van Otter- loo en M. van Rooijen op, die in het voorjaar zijn ontslagen na een bestuurscrisis bij het CTSV. De nieuwe bestuursleden gaan aanmerkelijk minder verdienen dan hun voorgangers. Scherp enhuijsen Rom ontvangt bruto 150.000 gulden, zijn twee colle ga's 120.000 gulden. Ex-voorzit ter Van Leeuwen mocht jaarlijks drie ton tegemoet zien, terwijl Van Otterloo en Van Rooijen elk 250.000 gulden ontvingen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3