'Sport7 kweekt eelt op je ziek Loflied Het verdriet van Andy Houtkamp ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 Andy Houtkamp. „Het lijkt wel of Sport7 niet mag bestaan." Sport7 slaagt er maar niet in te scoren. De kijkcijfers verklaren de sportzender vrijwel dagelijks tot verliezer, waar die als een potentiële winnaar in de markt is gezet. Becijferd is dat per uitzenddag rond vier ton verlies wordt geleden. In Eindhoven en Den Haag hebben de plaatselijke kabelaars Sport7 inmiddels de rode kaart uitgedeeld, terwijl in Amsterdam de sportzender tegen wil en dank in een pluspakket moet samenspelen met de kreunende dames en heren van het softpornokanaal. Tel uit je winst! Sport7 verheven tot nationale schietschijf. Oftewel: het verdriet van Andy Houtkamp. „We kunnen geen goed doen. En aan vele oordelen liggen vooroordelen ten grondslag. ■«■p een onvertogen woord uit z'n I mond over Hoofddorp als woon- omgeving. De van origine Haar lemmer voelt zich er tot zijn genoegen geset- teld, in weerwil van de suffige beeldvorming die alom over de hoofdplaats van de ge meente Haarlemmermeer bestaat. Vertel hem, Andy Houtkamp, wat over imago. Uit ondervinding weet hij dat in dit land opge plakte etiketten zich moeilijk laten verwijde ren, al praat je bij wijze van spreken als Brug. man. 't Is maar hoe 'men' ergens tegenaan wil kijken; met welke instelling en vanuit wel ke invalshoek. Positief, negatief, dat maakt nogal wat uit. „Is eenmaal een toon gezet, dan klinkt-ie heel lang na. Zeker als het gaat om valse, negatieve tonen. Zo van: Eens niks, altijd niks. En dat gaat voor vrijwel alles op. Tot bijna in het extreme ook voor Sport7. Op grond van alle kritiek die in twee maanden tijd over ons is uitgestort, kan ik alleen maar zeggen dat de geschiedenis zich herhaalt." De 39-jarige Houtkamp moet nog dikwijls terugdenken aan de gewezen hoofdredacteur van de Gooi- en Eemlander, die van z'n ra dioschnabbel bij de NCRV bijna wekelijks een donderpreek over Véronique maakte. „Ik zal die man nooit vergeten. Meiners of zo, heette hij. Ja, Wim Meiners. Elke keer weer brak hij dat station, waar ik werkte, totaan de grond toe af. Het was allemaal belachelijk wat we deden, dit slecht en dat slecht. Langer dan een jaar gaf hij het niet, anders zou me neer Meiners z'n hoed opeten. Ik weet niet of hij dat ook heeft gedaan. Want wat is er ge worden van Véronique? Inderdaad, RTL4. De grootste omroep van Nederland. Kijk, ik heb Goede Tijden Slechte Tijden van m'n lang zal ze leven nog nooit gezien. Het past me dan ook niet er een waarde-oordeel over te geven. Waar het om gaat, is dat miljoenen mensen er wel naar kijken. Ik bedoel maar. Maar van al die lui die destijds die soap zo onder vuur hebben genomen, heb ik er nooit eentje ho ren zeggen: 'Ik heb het toen verkeerd ge- Ontdekt Hij is nog van de generatie, die het vak op de werkvloer en in het veld heeft geleerd. Hout kamp kent de School voor de Journalistiek al leen van horen zeggen. „Ik heb niet het idee iets tekort te zijn gekomen door het gemis van die opleiding. Ik geloof namelijk niet dat je kunt studeren voor journalist. Laat ik het zo zeggen: je hebt het of je hebt het niet. An ders gesteld: praten kun je of kun je niet. En met schrijven is het precies zo. Je kunt nog zo schaven aan een ezel, maar met de beste wil van de wereld valt er geen renpaard van te maken." Valutahandelaar was Houtkamp in vroeger dagen. Geen job om tot je 45ste vol te hou den, nee. Goh, wat een hectiek op die geld markt. Alle doordeweeks opgekropte span ningen sportte jonge Andy er in het weekend af. Hij voetbalde en hij honkbalde. Een aardje naar z'n vaartje, al had pa Nol beduidend meer in huis. „Bij Kinheim, waar deze jongen dus honk balde, werd me op een gegeven moment ge vraagd of ik wilde speakeren. Vraag niet waarom, maar ik vond het best. En van het een kwam het ander, temeer omdat ik het anders deed dan andere speakers in die tijd. En dat sloeg blijkbaar zo aan, dat ik ook bij de Haarlemse Honkbalweek achter de micro foon mocht zitten. Nu trof het dat daar Jaap Hofman en Rob van der Gaast, de eindredac teuren van 'Langs de Lijn', op de tribune za ten. En ze vonden het wel aardig, wat ik er al lemaal uitgooide. Ik werd door hen gepolst, de heren waren op zoek naar een honkbal verslaggever. Met heel veel begeleiding ben ik klaargestoomd. Na een paar jaar mocht ik het basketbal erbij doen. Nam dat over van Mart Smeets en Jack van Gelder, een hele eer vond ik dat toen." Twee banen Een lange staat van dienst, inmiddels, in het Hilversumse. Bijna tien jaar werkte Andy Houtkamp voor 'Langs de Lijn'. Voor zowel de AVRO als de TROS maakte hij program ma's over geldzaken. Aan TROS Spon ver leende Houtkamp ook z'n medewerking, evenals aan de al lang uit beeld geraakte Eu ropa Televisie. „Een tijd deed ik dat omroepwerk er ge woon even bij. Naast de geldhandel. Met an dere woorden: ik werkte meer dan zeven da gen in de week. Alles bijelkaar opgeteld, ver diende ik bijzonder veel geld in die periode. Ik heb er in elk geval dit huis aan overgehou den. Meer hoefde niet. Rond m'n dertigste ben ik uit de financiële wereld gestapt. Ik kwam bij Véronique, dat weldra RTL heette en heb daar zeven jaar heel prettig gewerkt. En keihard ook, met de collega's, al was het maar om een blok te vormen tegen de NOS. Na jaren zwoegen denk je als sportredactie dan eindelijkje plaats in het wereldje te heb ben gevonden, besluit de leiding van RTL de boel af te bouwen. On-be-grij-pe-lijk. Nog al tijd gaat het me zeer aan het hart dat het zo gelopen is." Officieel in dienst van Endemol/Sport heeft hij er inmiddels goed drie maanden Sport7 op zitten. Geen moment spijt gehad van die overstap, nee. Naar eigen zeggen is sport z'n stiel. Bij RTL deed Houtkamp een wedstrijd per week, voor zijn nieuwe werkge ver mag hij drie keer per week uitrukken naar een stadion of sporthal. Wat dat betreft geen centje pijn. Maar dan al die reacties op de sportzender, jongens nog aan toe. „In ai die jaren dat ik nu voor radio en televisie werk heb ik niet zo veel opwinding meegemaakt als in de afgelopen twee, drie maanden. Het lijkt wel alsof er een bom op Nederland is ge vallen. Iedereen heeft het erover. En iedereen heeft ook een mening. Wat een negativisme, zeg." Kom bij Houtkamp niet aan met de stelling dat Sport7 zichzelf heeft gepresenteerd als een winnaar, maar blijkens de reacties alom in den lande gedoemd is tot een bestaan als verliezer tot het faillissement erop volgt. „Dat vind ik van de zotte", zegt hij dan getergd. „Het wordt onderhand tijd dat er een meer reëel beeld wordt gegeven. Wat nu op grote schaal gebeurt, is meehuilen met de 'wolven in het bos. Het lijkt wel of Sport 7 niet mag bestaan. Wat ik nooit heb gedaan, doe ik nu. Ik verwijt vele collega's van de pers dat ze met een bijna satanisch genoegen Sport7 ka pot willen zien gaan. En er ook van alles aan doen om dat te bereiken. Ik vermoed jalousie de métier, ja. Ik zöu bijna wat zeggen, maar ach nee, laat maar." Hij besluit na enige aandrang alsnog vrij moedig te spreken. Misschien, zo luidt z'n fi losofie, misschien dat er rancune in het spel is. „Er hebben veel mensen gesolliciteerd, en verhoudingsgewijs is op weinigen de keus ge vallen. Ik sluit niet uit dat nogal wat sport journalisten die bij Sport7 werden afgewezen aan het natrappen zijn geslagen. Zo van: het is niks, want ze hebben mij niet." Nu had Houtkamp bij zijn overstap van RTL naar Sport7 al min of meer ingecalcu leerd een gigantische lading kritiek over zich heen te krijgen. „Omdat ik redelijk nuchter kan denken. Leer mij de mentaliteit van mijn landgenoten kennen; iets nieuws is hier nooit goed. Als jij tegen een Nederlander zegt dat voor iets betaald moet worden, vindt-ie het bijvoorbaat al niks. Zeker niet, als hij het er gens anders gratis krijgt. Dan is het bij die ander beter, ongeacht de kwaliteit die daar wordt geboden." Maar hoe goed hij zich er geestelijk er ook op had geprepareerd, Houtkamp kan soms knap chagrijnig worden van de anti-stem ming tegen Sport7. En onzeker, dat ook. En dan praat hij maar aan tegen zijn \touw, die naar zijn zeggen 'godlof een en al begrip is. Hoor maar zijn verzuchting, volgens hem wellicht te gebruiken als kop: „Sport7 kweekt eelt op je ziel'." Misser Wat wil je ook? Neem de adjunct-hoofdre dacteur van Voetbal International. In zijn veel gelezen column schreef hij eerst dat het eentweetje van een sportzender met Ende- mol alle kans van slagen had, om vervolgens een paar weken later de hele handel te tac kelen vanwege de 'vele onbenullen' die als verslaggevers waren aangetrokken. Cabare tier Youp van 't Hek had ook een mooie: 'De enige die met Sport7 goed garen heeft ge sponnen is bedenker Willem van Kooten. Die ligt al maanden in een lachstuip, omdat hij met grote winst zijn aandelenpakket van de hand heeft gedaan'. Tal van commentatoren hebben reeds gezinspeeld op een faillisse ment. En dan was er ook nog die enquête on der 117 marketingmensen, die het vernieti gende oordeel opleverde dat Sport7 de 'grootste misser' van het jaar is. „Maar dat zal iemand uit dat vak al gauw roepen, wanneer die opmerkt dat het publiek tegen een bepaald product is. Waar het mij om gaat, is waarom. Ik snap dat echt niet. Van de week had ik het er nog met m'n vrouw over, hoe je af en toe wordt benaderd. Niet dat ik onheus in stadions wordt beje gend, een ervaring die collega Dink Binnen dijk kennelijk heeft opgedaan. Maar wel komt het geregeld voor dat mensen je aan spreken. En dan wordt er bijna lacherig ge hint: 'Is jouw baan niet in gevaar?' Nu zit ik in een omgeving waar Fokker-mensen wo nen. Ik zal het niet in mijn hoofd halen om te roepen: 'Jouw dagen daar zijn geteld, hè." Hij rekent voor dat Sport7 70 uur sport en aanverwante producties op de buis brengt. „Laat het zo zijn dat de helft slecht is, dan is er nog altijd 35 uur goed. Maar dat wordt eenvoudig niet opgemerkt. Of liever: men uil het niet zien. Ik ben trots op de programma's waaraan ik meewerk; de Ballen, Voetbal7, het basketbal. En we komen ook met nieuwtjes. Laatst meldden wij op zondag dat Gerard Hammink ging basketballen in het Neder lands team op de daaropvolgende donder dag. Geen krant die het oppakte, de volgende dag. En wat las ik woensdag op NOS Tele tekst? Dat Hammink in het Nederlands bas ketbalteam enzovoort, enzovoort. Stond er bij: 'Aldus NOS-sportdesk'. Ja, dan roep ik hier in de huiskamer wel: 'Hallo: ere wie ere FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR toekomt, hoor'. Dat is wat ik nu bedoel met reëel benaderen. Dat gebeurt niet. Sinds de komst van Sport7 is er onder het volk een complete omslag in denken ontstaan. Ik heb niets tegen Studio Sport. Maar vroeger noemde iedereen dat programma Studio Voetbal. Nu is het opeens goddelijk." Beeldvorming Houtkamp geeft het ruiterlijk toe, de presen tatie van Sport7 is bepaald niet foutloos ver lopen. Om het vriendelijk te zeggen. Voor be paalde producties moest hij zelfs de tuin in vluchten. Maar de doem op de sportzender lag er al. Want hoe zegde drs. Staatsen na mens de KNVB Studio Sport ook alweer de wacht aan, in februari? Met het inmiddels le gendarische 'We gaan iets nieuws doen'. Op zich een 'werelduitspraak', volgens Hout kamp. „Alleen is die als een blok aan ons been gaan hangen. Omdat hij er niet bij heeft gezegd: 'Gun Sport7 wel even de tijd'. Als va der van vier kinderen meen ik er enige kijk op te hebben; een pas geboren baby kan niet meteen lopen en dunken. De lat is mede door Staatsen veel te hoog gelegd." De PR had, zo meent Houtkamp, ook wel wat handiger gekund. Eerst was er die voice- over die tijdens de testuitzendingen met veel bombast aankondigde dat de Nederlandse sportliefhebbers onder de TV-kijkers niet lan ger 'iets' hoefden te missen. Door menigeen is dat opgevat als een impliciete kat richting Studio Sport. „Ik heb de follow-up gemist op de tamtam, waarmee Sport7 zich heeft ge presenteerd. En inderdaad is het gebeurd dat de stem van NOS-commentator Eddy Poel- mann door een schakelfout bij ons te horen was. Het is ook waar dat presentatoren een item aankondigde, waarna het even duurde voordat het kwam. Maar dan sla ik keihard terug, dat komt bij de NOS ook voor. Laatst zag ik een interview met Arie Haan, en daar hoorde ik ineens commentator Frank Snoeks de geluidslijn testen. Daar lees je dan vervol gens geen letter over, terwijl wij op dat soort fouten worden afgerekend. In theorie had Sport7 op een veel groter kij- kerpotentieel kunnen rekenen, als interim-di recteur Ruud Hendriks niet voor veel geld een deel van de uitzendrechten aan Studio Sport had overgedaan. „Er wordt constant geroepen dat Sport7 kwistig is omgesprongen met de sublicentie. Da's niet eerlijk. Hendriks is ertoe gedwon gen. Zou hij dat niet hebben gedaan, dan hadden wij geen uitzendvergunning gekre gen." Maar daardoor is het wel zo dat Studio Sport alle voetbalwedstrijden, zij het in verkorte vorm, gratis en voor niets kan aanbieden. „Een nadeel voor ons. dat is duidelijk. Had den wij het voetbal nu exclusief, misschien dat er nog veel meer gemord zou worden over Sport7. Maar ik ben ervan overtuigd dat na verloop van tijd iedereen dan toch wel een zakkie patat had uitgespaard om naar ons te kijken. Ondanks alles blijf ik positief denken. Ik denk dat er alsnog een markt voor een sportzender zal zijn. Ik sluit niet uit dat er op den duur meer samenwerking komt met Stu dio Sport. Ik kan me namelijk voorstellen dat er straks een minister opstaat, die eens goed gaat nadenken over het vele geld dat van re geringswege in-de omroep wordt gestoken. En dan zou het best zo kunnen zijn, dat die man gaat roepen: 'Beste jongens van de NOS, waarom moet jullie al dat voetbal uitzenden? Er is toch ook een sportzender, laat die dat doen." Ik ben de mening toegedaan dat rijmen niemand z Wie nooit eens even dichter is, beseft niet eens zijn groot gemis. Het hoeft volstrekt niet elke dag, ofschoon dat volgens mij wel mag; maar doe het dan toch eens per jaar, en maak voor Sint wat verzen klaar. Klimt Zwarte Piet weer op de daken, dan is het tijd voor verzen maken. Hou toch die rijmcultuur in stand, traditie van ons vaderland! Want Vondel, Cats en drs. P. die deden met het rijmen mee. Ook ome Piet en Tante Sjaan zijn ons al hierin voorgegaan. Denk nooit: ik ben niet zo'n groot licht, wees nimmer bang voor een gedicht, want moeilijk is het zeker niet, zoals u aan mijn column ziet. Het Nederlands heeft woorden zat die prima rijmen, kies maar wat. En bent u naar een woord op zoek, pak dan gewoon een woordenboek. De woorden kan men gratis halen uit werk van Koenen of Van Dale. Ook kan men heel gewoon beginnen met eerst' eens zelf iets te verzinnen. De kunst is simpel aan te leren: men moet haar slechts heel stipt hanteren. U kiest gewoon een prettig woord; het tweede dat daartoe behoort, is 't andre woord dat daarbij past; zo knoopt u steeds twee regels vast. Met koord en moord, met band en hand, met lus en kus, of noodverband. Want altijd is wel iets te vinden, desnoods wat noordzuidwestenwinden. Maar wilt u echt gedichten schrijven, en niet een zondagsdichter blijven, dan is er nog wat meer bij nodig, al is het rijm niet overbodig. U moet dan ook op ritme letten, uw woorden liefst zo netjes zetten, dat nu bijvoorbeeld koffieboon niet komt te rijmen op klemtoon. 'k Geef toe, het is gecompliceerd, men is daarin niet snel volleerd. Zelfs Vondel, die het aardig kon, was eerst een kruk toen hij begon. En zonder 5-decemberfeest was hij niet zo beroemd geweest. De dichtkunst brengt u nimmer schade: met eerbewijzen overladen wordt u de hemel in geprezen, wanneer z'uw rijmwerk zullen lezen. Uw teerbeminde zucht en zwicht bij 't lezen van uw rijmgedicht; aait veelbelovend aan uw knie ontroerd door zulke poëzie. En mocht de uitkomst anders zijn een rijmend vers noch marsepein haar smaken als een groot cadeau, dan zou ik zeggen: laat maar zo; en maak u zeker niet te boos, ze is waarschijnlijk hopeloos. Want wie niet graag gedichten krijgt, en liever heeft dat Sint maar zwijgt, verdient alleen nog medelijden als grootste druiloor aller tijden. Ik zing de lof van verzen maken, ik roep het rijmend van de daken: vooruit, pak potlood en papier, verwerf u roem en maaak plezier. Ik maak er zelf altijd een paar, al doe ik het maar eens per jaar. Eerst moet ik altijd even wennen, ik wil het hier meteen bekennen, maar weldra gaat het rijmen goed en rijm ik alles als het moet: in bed, in bad, op de w.c., ik deel nu alles rijmend mee. Dus wilt u in die vreugde delen, dan kan ik 't rijmen aanbevelen. En dat is dan van dit verhaal de zeer poëtische moraal: het is volstrekt niet dom of dwaas te rijmen voor Sint Nicolaas.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 39