Op de bres voor bajesklanten De vrouw als schuldobject ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 'Het huidige systeem heeft een averechts effect' De stichting 'Themis' in Almere-Haven behartigt de belangen van de 13.000 gedetineerden in Nederland en het buitenland. 'Van kruimeldief tot Hakkelaar, wit, zwart of bruin', aldus de 50-jarige Themis-voorzitter Eef Hoos. Zeifis hij ooit als brandstichter en bommengooier tot tien jaar cel veroordeeld in de Haagse Toetanchamon-zaak. Nu leidt hij als vrij man zijn bolwerk met de bezetenheid van een Frits Bom en de vastberadenheid van ex-Philips-topman Timmer. Voor wie niet is ingevoerd in de 'ba- jestaal' is een gesprek met de flamboyante voorman van de ge detineerdenvakbond Themis even wennen. Uitspraken als 'handkarren' (masturberen), 'niet de stengun maar de pengun', 'klaprozen en brandnetels' (bommen en brandstich ting), en de 'medische hulp in de gevangenis is minder dan in de Derde Wereld' wisselen elkaar in snel tempo af. De vijftigjarige Eef Hoos is de onbetwiste leider van Themis. Zijn onorthodoxe com mando's in het hightech hoofdkwartier wor den door de twaalf vrijwilligers - op de secre taresse na allemaal ex-gedetineerden - blin delings opgevolgd. „Maak effe twee kopieën en zet dat met ons officiële briefpapier op de fax." Gevestigd aan het Plein 48 in Almere:. Haven, een prima plek voor een ex-Hage nees. „Ik wilde het huisnummer 140 (art. 140 Wetboek van Strafrecht: Lidmaatschap van een criminele organisatie, red.), maar dat kon jammer genoeg niet", zegt de met goud be hangen vakbondsman. Wat bij sommigen misschien een gevoel van walging naar boven kan brengen - Hoos' manier van praten - bepaalt voor de Themis- voorman juist zijn kracht en waarde voor ge detineerd Nederland. Het beste bewijs dat hij wordt gerespecteerd door zijn achterban, blijkt uit de honderden brieven uit binnen- en buitenland die wekelijks bij Themis bin nenkomen. Een man die de taal van gedetineerden spreekt en die zich bovendien, na zes jaar en acht maanden cel, naadloos in het lot van de bajesklant kan verplaatsen. 'Tegenwerking' Eef Hoos bestookt het openbaar ministerie met grof (verbaal) geschut. Diplomatieke taal is volstrekt overbodig. Woorden als corrupt, uitlokking en misdadig vliegen in hoog tem po over de tafel. Met name justitie-topman en oud-BVD-di- recteur Docters van Leeuwen moet het zwaar ontgelden. „Een dictator. Vroeger zag-ie on der iedere putdeksel een spion en nu een cri minele organisatie. In ons blad The-mis-Take is hij een stripfiguur die we Porgy noemen", zegt Hoos. „Neem de IRT-affaire. Daaruit blijkt toch dat de politie en jüstitie de groot ste drugsdealers van Nederland zijn! Zij heb ben ik dus vreselijk mee gaan vechten, met die stoel. Kijk, dat stelt zo'n jongen dan weer helemaal op zijn gemak en dan kan hij zijn verhaal kwijt." De Themis-voorman geeft re gelmatig lezingen en voordrachten op scho len en universiteiten. First-offenders of recidivisten die zijn op gepakt, kunnen de stichting Themis inscha kelen. „Een verdachte in Nederland heeft een aantal rechten, maar justitie en politie ne men het niet altijd zo nauw. Ik ken gevallen waar verdachten op onrechtmatige wijze on der druk zijn geweest of (te) lange tijd zonder eten zaten. Of minderjarigen die verhoord werden op tijdstippen die verboden zijn." Hoos komt in actie als de verdachte of zijn familie contact met hem zoeken. Themis-voorzitter Eef Hoos. „Ik ben voor ingrijpende hervormingen in het strafrecht. Geef alle gedetineerden in principe maximaal twee jaar gevangenisstraf. Het eerste jaar onder een streng regime; in het tweede jaar moet worden toegewerkt naar de invrijheidstelling. foto cpd ton kastermans ben tachtig procent van het bewijsmateriaal in strafzaken met liegen en bedreigen verkre gen." Hoos klaagt over tegenwerking. „Ze probe ren ons blad uit de gevangenissen te weren. Eerst weigerden ze het te verspreiden. Het moest op naam worden geadresseerd. Om aan de adressen te komen, hebben we in ons blad een prijsvraag opgenomen. Een gevan genisdirecteur die beweerde dat een vrouw - de prijswinnares - niet bij hem was gedeti neerd, moest een dag later bij ons zijn excu ses maken." Hoos als voorvechter van de persvrijheid. Het is even slikken, gelet op zijn veroordeling voor bomaanslagen tegen de Haagsche Cou rant, na artikelen die hem niet zinden. Hoos blijft overigens zijn rol in die aanslagen hard nekkig ontkennen. Hij is er ook heilig van overtuigd dat de BVD het kantoor in Almere-Haven op alle mogelijke manieren in de gaten houdt. „Ze luisteren onze telefoons af en halen bestan den uit onze computers. Ze laten ook merken dat ze geweest zijn. Bijvoorbeeld door de lichten te laten branden of ramen open te zetten. Pure provocatie. We hebben ook be wijzen van hun bezoeken, maar die houd ik achter de hand. Je kunt nooit weten." Dat de stichting Themis - de naam staat voor de Griekse godin van orde' en bescher ming - niets van subsidies moet weten, heeft een reden. „Dan krijg je alleen maar potten kijkers van justitie. En we willen onafhanke lijk zijn. Ik heb al mijn eigen geld en dat van mijn vrouw in de inrichting van dit pand ge stoken. Wij draaien verder volledig op dona ties en vrijwilligers. Tja, en we vinden wel eens een envelop met inhoud in de bus." Wie verder kijkt dan de retoriek, ziet ook een andere Eef Hoos. Een belangenbeharti ger met een genuanceerde kijk op het straf recht en het gevangeniswezen. Zijn visie lijkt nog het meest op die van de abolitionisten. Deze groep is voorstander van het afschaffen van het strafrecht. Resocialisering in plaats van wraak, dat is zowel in het belang van de gedetineerde als in het belang van de samen leving. „Criminelen maken, of wij het willen of niet, deel uit van de maatschappij. Crimi naliteit geheel uitbannen lukt nooit, ook niet met hoge(re) gevangenisstraffen. Wij moeten daarom als maatschappij weten hoe met ge detineerden om te gaan", aldus Hoos. Hij is van mening dat het gevangeniswezen in Nederland niets anders doet dan het ver der 'onthechten' van de gedetineerde crimi nelen. „Iemand die in de cel belandt, gaat peinzen, doemdenken. Het is van groot be lang dat gedetineerden hun contacten met partners, kinderen, vrienden en familie in stand kunnen houden. De gevangenissen doen echter niets anders dan relaties kapot maken. Rare bezoektijden, het opleggen van beperkingen (zoals in de extra beveiligde in richtingen waar gedetineerden hun kinderen alleen een hand mogen geven) of het op schorten van bezoek als straf. Gedetineerden moeten hun tijd vullen met allerlei nutteloze arbeid, zoals het maken van knijpers. Zij moeten echt werk kunnen doeri, geen bezigheidstherapie. Niet figuurzagen of klosjebreien. Knijpers maken of iets derge lijks is geestdodend werk, dat de gedetineer de alleen maar verder in zijn isolement brengt. Zij kunnen er maximaal 23 gulden per week mee verdienen. Daarvan gaat 6,50 op aan de huur van een tv, 1,50 naar de lief en leedpot. Van de resterende vijftien gulden kan een pakje shag worden gekocht en een telefoonkaart. Dat is slecht voor het zelfbeeld van de gevangene. De televisie wordt door bewaarders ook nog eens gebruikt als strafmiddel. Willen ze je pesten, dan gaat de televisie de cel uit. En dat gedoe over Filmnet. Een aantal politici wil niet dat gevangenen naar pornofilms kunnen kijken, terwijl dat juist een manier voor gedetineerden is hun spanning een uit weg te geven. Het is ook goed voor de sfeer in een inrichting. De staat beweert dat het regime in gevan genissen zo is ingericht dat gedetineerden er beter uitkomen dan dat zij er ingingen. Dat is klinkklare onzin. Het huidige systeem van straffen en gevangenissen heeft een ave rechts effect. First-offenders, mensen die voor de eerste maal met justitie in aanraking komen, en zware criminelen zitten gewoon door elkaar. Kijk bovendien eens naar de cij fers over de recidive, het aantal gedetineer den dat na hun vrijlating weer in hun oude fout vervalt. Dat is iets van 75 procent. Justi tie zou aan dat terugkeerproces meer aan dacht moeten geven. En niet bezuinigen, zoals de laatste jaren op de reclassering. Die instantie kan weinig of niets meer doen." Pleidooi „Ik ben voor ingrijpende hervormingen in het strafrecht. Geef alle gedetineerden in principe maximaal twee jaar gevangenisstraf. Het eerste jaar onder een streng regime; in het tweede jaar moet worden toegewerkt naar de invrijheidstelling. Bepaal in die twee de periode per gedetineerde wat zijn moge lijkheden zijn en biedt de gelegenheid een vak te leren of een diploma te halen. Laat ze desnoods net zo lang zitten totdat ze dat di ploma hebben gehaald. Als zij eenmaal op vrije voeten zijn, zorg dan voor een echte of een vrijwilligersbaan. Geen uitkering zonder werk, want dan worden zij weer crimineel. Voor een bepaalde categorie gedetineer den, zoals daders van moord, aanranding, verkrachting en dergelijke moet een andere regeling komen. Zij moeten na die twee jaar gevangenisstraf eerst worden opgenomen in een resocialiseringsinstituut. Een gebouw zonder afsluitbare cellen, maar wel met een muur er omheen. Want zeg nu zelf; iedereen die dergelijke erge misdrijven pleegt is ziek. Het gedrag in dat instituut moet bepalend zijn voor het moment van vrijlating." De stichting Themis maakt zich hard voor de belangen van de individuele gedetineer den, die dag en nacht een beroep op Hoos en zijn staf kunnen doen. Bijvoorbeeld als een gedetineerde niet de medische hulp krijgt, die hij denkt nodig te hebben. „Dat komt re gelmatig voor. Ik weet dat nog uit eigen erva ring. De medische hulp in de gevangenissen is slechter dan in de Derde Wereld. Met uit zondering van de goede artsen die met be perkte middelen proberen zo veel mogelijk te doen." Hij noemt voorbeelden van een gedeti neerde die klaagde over pijn in zijn buik, dat werd afgedaan als 'indigestie'. De man over leed later aan een uit de hand gelopen blindedarmontsteking. Of de zwangere gede tineerde die om een cel op de begane grond vroeg, zodat zij niet steeds trappen hoefde te lopen naar de bovenste. Het verzoek werd af gewezen en de vrouw kreeg later een mis kraam. Ook lastige gevangenen waarmee de peni tentiaire inrichting geen raad weet, kunnen op de hulp van Hoos rekenen. „Dan bellen ze vanuit Scheveningen of ik komen kan, want het gaat met een bepaalde jongen helemaal fout. Die jongen ziet overal demonen. Ik vraag dus eerst aan hem waar die duivel is. Hij wijst in de richting van een stoel. Daar Advocaten lijn Een belangrijk actiepunt van Themis is de fa lende advocatuur. „Verdachten krijgen op grond van de wet een advocaat toegewezen, maar het gebeurt regelmatig dat zo iemand geen kaas heeft gegeten van strafrecht. Bij voorbeeld een beginnend advocaatje dat al leen verstand heeft van echtscheiding en zich aanmeldt voor de (straf)piketdienst, omdat hij voor iedere cliënt een vergoeding krijgt. Themis kan ervoor zorgen dat de verdachte alsnog een echte strafpleiter krijgt. De stichting heeft daarvoor onlangs de Strafrecht Advocaten Lijn Themis (SALT) in het leven geroepen die 24 uur per dag bereik baar is. De stichting kan een beroep doen op, een aantal bekende strafpleiters. „Als de ver dachte niet kan betalen, bieden zij gratis htm diensten aan." De strafpleiters vormen ook de commissie van aanbeveling van de stichting. Op die lijst prijken de namen van prof. F.H.L. Beyaert (oud-directeur van het Pieter Baan Centrum) en prof. dr. mr. Leyten (voormalig advocaat- generaal van de Hoge Raad). Leyten heeft on langs openlijk afstand genomen vap zijn deelname aan de commissie van aanbeve ling, waar hij niet officieel voor gevraagd zou zijn. Beyaert blijft wel zitten. „Ik vind dat ze voor een goede zaak opkomen. Overigens was het Leyten die me benaderde voor die commissie van aanbeveling." Buitenland Een aparte zorg voor Themis zijn de Neder landers die in buitenlandse gevangenissen zijn gedetineerd. Volgens recente cijfers van het ministerie van justitie is er sprake van ruim 1400 in het buitenland veroordeelde landgenoten. Die verblijven vaak onder er barmelijke omstandigheden in detentie, ver stoken van familie, medische zorg en be hoorlijke voeding. „Van de ambassades hebben deze mensen meestal niets te verwachten. De buitenlandse vertegenwoordigingen spannen zich voorna melijk in voor de Nederlandse handelsbe trekkingen. Een klein aantal gedetineerden slaagt erin zijn of haar in het buitenland op gelegde straf in Nederland uit te zitten. De meesten lukt dat niet." Themis helpt de gevangenen bij deze be roepsprocedure, maar organiseert nu ook busreizen voor familieleden van de gedeti neerden, zodat zij op bezoek kunnen. Omdat vaak het geld ontbreekt voor een gezinsreis naar het buitenland, maar ook om de band tussen de in het buitenland gedetineerde cri mineel en zijn gezin of familie in stand te houden. De eerste reis gaat binnenkort naar Marokko, maar er zijn ook plannen voor rit ten naar andere landen en gevangenissen. Hoos is er zich van bewust dat zijn uitspra ken en beschuldigingen bij justitie kwaad bloed kunnen zetten. „Ik durf te zeggen wat waar is. Laten zij mij anders maar aanpak ken. Ik hoor het wel." Het begon allemaal met Eva en die ap pel. Door te eten van de verboden vrucht en de man ertoe te verleiden dit ook te doen, werd de mens verstoten uit het paradijs. Het is dus allemaal de schuld van de vrouwen dat het zo'n zooitje is op aarde. Zie hier de hoogstaande gedachte gang van kerkvader Tertullianus. Zijn denken had grote invloed op het nog jonge christendom in het jaar 200. In tweeduizend jaar is er lang niets veranderd. Pas in 1956 was in Nederland de vrouw niet lan ger 'handelingsonbekwaam', zo dat ook zij bijvoorbeeld een hy potheek kon afsluiten. De Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) wil de vrouw nog steeds geen stemrecht geven. Dat vrou wen als minderwaardig gezien worden, is echter niet iets typisch christelijks. En ook dat zij de schuld krijgen van het kwaad op de wereld is niet uniek. Bij de ou de Grieken was het de vrouw Pandora die haar nieuwsgierig heid niet kon bedwingen, de doos opende en zo het boze liet ontsnappen dat zich verspreidde over de wereld. Cultuurhistoricus Jacob Sla venburg schreef een boek over de vrouwenhaat in het christen dom, De Mislukte Man. De titel slaat op de opvatting van een an dere kerkvader: Albertus Mag nus. Die schreef dat de vrouw een mislukte man is, die vergele ken met de man een gebrekkige „Die priesteressen moeten als heksen op de brandstapel worden verbrand. Als ik mijn zin kreeg, zou ik de fik in die rotivijven steken.Dit is geen uitspraak van een inquisiteur uit de Middeleeuwen, maar van een anglicaanse pastoor uit 1994 in diens strijd tegen het vrouwelijke priesterschap. Het citaat is afkomstig uit het boek 'De Mislukte Man Schrijver Jacob Slavenburg op onderzoek. Vrouwenhaat binnen het christendom. De oorzaak voor het afwijken van de oorspronkelijke leer van het Jezus door het latere chris tendom, verklaart de auteur uit een diep gewortelde vrou wenangst die in mannen huist. „In oude heidense godsdiensten stond de vrouw symbool voor de vruchtbaarheid, het gevoel", zegt hij. „Toen de mens rationeler ging denken, werd het denken boven het gevoel gesteld. De vrouw werd zo als minderwaar- en foutieve natuur bezit. Vrou wen waren 'eigenlijk mannen wier geslachtsorganen niet wa ren uitgezakt'. En dat ze zo dom en onbetrouwbaar waren, dat viel ook te bewijzen.... Magnus: „De vrouw is ongeschikter voor de deugdzaamheid dan de man, omdat ze meer vloeistof bevat dan de man. Een eigenschap van vloeistof is nu: moeilijk vast te houden. Het is daarom dat vrou wen wispelturig en nieuwsgierig zijn. De vrouw kent geen trouw." Slavenburg is al enige tijd ge fascineerd door de rigide vrou wenhaat bij de vroege kerkva ders. „Vooral omdat die vrou wenhaat niet bestond bij de grondlegger van het christen dom: Jezus. Uit geen enkele his torische bron blijkt dat hij onder scheid maakte tussen man en vrouw. Het is ook zeer waar schijnlijk dat hij gewoon ge trouwd was met Maria Magda- lena. En dat terwijl zijn latere volgelingen het liefkozen van een vrouw afzworen. Een invloedrijke kerkvader als Hieronymus noemde het huwelijk zelfs ver derfelijk." Maar de angst zit eigenlijk nog dieper volgens Slavenburg. „Ik denk dat de mannen in die tijd seksueel gefrustreerd waren. Ze stelden de ratio boven alles. Tij dens de coïtus verlies je je ratio echter en geef je je over aan lust. Dat werd als bedreigend ervaren. Aan de ene kant vonden ze seks verwerpelijk, aan de andere kant voelden ze zich toch aangetrok ken tot vrouwen. De mannen waren bang voor die gevoelens en projecteerden hun angst op de vrouw. Zij was schuldig." Slavenburg stelt vast dat Jezus revolutionair was in zijn opvat tingen over vrouwen. „Hij zette man en vrouw gelijk", zegt de onderzoeker.' „Na zijn dood val len zijn volgelingen echter terug in het oude cultuurpatroon. Vrouwen krijgen zelfs de schuld van zijn dood in de schoenen ge schoven. Als zij de zonde niet op aarde hadden gebracht, had Christus niet voor onze zonden hoeven sterven, zo werd gerede neerd." Jacob Slavenburg, auteur Hypocrisie was de vooraan- tje. Zijn vrouw en zoontje liet hij staande christenen daarbij niet in de steek om te kunnen trou- vreemd. Zo had Augustinus, een wen met een dame van stand, van de invloedrijkste denkers Maar ook zijn nieuwe echtge- binnen het christelijke geloof, al- noot was hij niet trouw. En dan les behalve een smetteloos ziel- ziet hij ineens het licht. Hij laat zich dopen en gaat hel en ver doemenis preken. „Niets haalt de mannelijke geest van zijn hoogten zo naar beneden dan het liefkozen van een vrouw", zei hij. En dat hebben de vrouwen geweten ook. In steeds meer christelijke ge meentes wordt vanaf dan het ce libaat ingevoerd. „Priesters die met hun vrouw slapen, zijn als honden die naar hun eigen braaksel terugkeren." Daar kon het vrouwelijke geslacht het mee doen. Ze werd verboden nog vooraanstaande functies in de kerk te bekleden. Maagdelijkheid werd tot hoogst haalbare ideaal verheven. En seks mocht alleen nog maar plaatsvinden om de voortplanting. Slavenburg: „De kerk nam een centrale plaats in in de Middel eeuwse samenleving. De mensen werd een zondengevoel aange praat. Tot wat voor excessen dat kan leiden, bewijst de heksen jacht." De vrouw, toch al vatbaar voor het boze, kreeg de schuld van misoogsten en epidemieën. On der extreme martelingen werden veel meisjes en oude vrouwen gedwongen te verklaren dat zij heksen waren. Ze waren zelfs on derdeel van een wereldwijd com plot: ze paarden met de duivel en bevolkten zo de aarde met nog meer heksen. „De schattingen lopen uiteen, maar zeker is dat meer dan een miljoen vrouwen in Europa als heks op de brand stapel zijn gezet", zegt Slaven burg. „Sommigen praten zelfs van negen miljoen." Het was voor vrouwen vrijwel onmogelijk onder de verdenking van de heksenjagers uit te ko men. „Op alle vrouwen moet bij zonder gelet worden", schreef een inquisiteur in die dagen. „Een vrouw die zelden naar de kerk gaat is verdacht, een vrouw die geregeld een kerkdienst bij woont nog veel meer, want ze heeft zeker reden om te doen als of." „Met de komst van het pro testantisme veranderde er weinig voor de vrouwen", vindt Slaven burg. „Ook Luther zag de vrou wen als minderwaardig, hij was zelfs nog zwartgalliger in de zon- denleer dan zijn katholieke te genhangers." Toch heeft er in de christelijke samenleving de laatste decennia een cultuuromslag plaatsgevon den. Slavenburg: „De discussie over het vrouwelijk priesterschap in de katholieke en anglicaanse kerk is weer opgelaaid. De ver worvenheden die het feminisme heeft bereikt, zullen niet meer worden opgegeven. Het is nog niet zo dat de vrouw in brede la gen van de samenleving als ge lijkwaardig wordt gezien. Maar ze wordt niet meer door institu ties van bovenaf onderdrukt."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 37