Bedreigd door annexatie 'Zoeterwoude moet zich mobiliseren' Kater in Rosmalen 'Met een volksbeweging red je het niet' ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 Zoeterwoude wordt bedreigd. De groene, landelijke gemeente aan de rand van het Groene Hart oefent een grote aantrekkingskracht uit op Leiden, dat op zoek is naar ruimte om duizenden huizen te bouwen. De provincie wil de Grote Polder daarvoor aanwijzen en staatssecretaris Van de Vondervoort vindt dat grote centrumgemeenten de mogelijkheid moeten hebben om gebieden te annexeren als er ruimtenood is. Ln afwachting van de discussie over gemeentelijke herindeling wordt burgemeester Houdijk na zijn pensionering vervangen door een waarnemer. Alleen minister De Boer van ruimtelijke ordening en milieu schaart zich aan de kant van het dorp: bebouwing van het Groene Hart is en blijft voor haar onaanvaardbaar. Wat kan Zoeterwoude doen om de herindelingsdans te ontspringen? De skyline van Zoeterwoude, gezien vanuit de Weipoort. Marcel van Dam weet bij voor baat wat er gebeurt als Zoe terwoude de zelfstandigheid verliest. „Dan durf ik te voorspellen dat Zoe terwoude een half jaar lang Sinterklaas speelt. Dan wordt er schaamteloos pot ver teerd, bengklengerdebertg, een nieuw zwem bad, een betere bibliotheek. Dat zie je vaak bij gedwongen herindeling, doordat men denkt dat de burgers anders niets van hun geld terugzien. En Leiden ziet dat dan met le de ogen aan." Van Dam deed onderzoek naar de samen voeging van Rosmalen met Den Bosch en de dreigende annexatie van Vleuten door Utrecht. Volgens hem kan Zoeterwoude veel argumenten en acties in de strijd gooien om het pleit te winnen en de zelfstandigheid te behouden. Zo is een referendum een onmis baar middel. „Als negentig'procent van de bevolking tegen herindeling is, dan voelt dat voor de Kamer toch niet gemakkelijk. Zoeter woude moet in elk geval de mensen mobili seren. Als je dat niet doet, pleit het tegen je en je als je het wel hebt gedaan is het handig. De volkswoede is vrij snel op te wekken. Je moet alleen zorgen dat zo'n groep geen ac tiegroep van gemeentebestuur is, maar uit de bevolking komt. De gemeente kan wel facili teiten beschikbaar stellen, zoals een verga derzaaltje." Zoeterwoude kan ook met alternatieven komen en kan in de regio een andere herin delingspartner zoeken, stelt Van Dam. „Je moet daarvoor een scenario.bedenken. Voor een defensieve herindeling, waarin een aan tal kleintjes samen een strategische alliantie vormen. Dat is heel riskant, want je moet nog maar zien of de 'pokermaat' dan oprecht blijft handelen. Stel dat Zoeterwoude met Leiderdorp samen wil en Leiderdorp doet alsof het een heel goed plan is. Maar op het laatste moment trekt Leiderdoip zich met veel lawaai terug, dan is Zoeterwoude nog verder van huis. Je moet een partner hebben die je kunt vertrouwen, omdat die zelf ook bedreigd wordt." Voorbeeld Zoeterwoude moet in elk geval een voorbeeld nemen aan Rosmalen, dat het toonbeeld is geworden van een gemeente die met harts tocht vocht voor haar zelfstandigheid. „Het was vooral een harde kern die actie voerde", weet Van Dam uit zijn onderzoek. „Maar die acties werden wel breed gedragen. Het gros ■OTO HIELCO KUIPERS Zoeterwoude moet de bevolking mobiliseren om geloofivaardig de strijd tegen gemeentelijke herindeling aan te kunnen gaan. Daarnaast moet de Groene Hart- gemeente zorgmddig bedenken welke argumenten tegen haar kunnen worden gebruikt en hoe die aangevochten kunnen worden. Universitair docent bestuurskunde Marcel van Dam durft geen garanties te geven vooreen methode om de zelfstandigheid te behouden. Maar hij stippelt wel een strategie uit. Zijn advies: Wed niet op een paard. ditionele PvdA-lijn. Zij hangt heel sterk aan het dogma van drie bestuurslagen. Vanuit dat perspectief is het moeilijk te zien dat een kleine gemeente ook waarde heeft. Ook al geeft geen enkele studie aan dat een grote gemeente beter is dan een kleinere. Sterker nog, elke studie bevestigt het tegendeel. Het is moeilijk om daar doorheen te breken. De discussie is een grabbelton geworden. Het is dus zaak als gemeente om heel goed in de gaten te hebben welke partij wat roept. Zoeterwoude moet per partij nagaan waar de voorkeuren liggen. Bovendien moet de ge meente doorgronden in welk pakket de sa menvoeging naar de Kamer zal gaan. Gaat het alleen om Zoeterwoude en Leiden of komt er een enorme lijst van herindelingen?" Dat zou behoorlijk uitmaken in de manier waarop Zoeterwoude actie kan voeren, legt Van Dam uit. „Als het alleen om Zoeterwou de gaat, vallen de pfo testen wel op. Je kunt dan alle Kamerleden afgaan. Als er een groot aantal bedreigde gemeen ten is, gaan er veel mensen naar Den Haag. Dan kan het protest van Zoeterwoude verlo ren gaan. Maar het is dan ook waarschijnlij ker dat Van der Vondervoort niet op alle ter reinen gelijk krijgt." Dus heeft Zoeterwoude ook in dat geval nog een kans. tegen herindeling." De argumenten die de Rosmalenaren aan voerden tegen annexatie door Den Bosch, lij ken op de protesten die nu in Zoeterwoude klinken. „Ze wisten dat de onroerende zaak belasting hoger zou worden en ze ageerden ertegen om deel te worden van een stad. Ze wezen op het grote aantal verenigingen in het dorp en op het hoge kerkbezoek. Dat het ons-kent-ons-gevoel verloren zou gaan als Rosmalen werd opgeheven. En dat de af stand tot het bestuur veel groter zou zijn." Bij de verdediging van de zelfstandigheid moet Zoeterwoude meerdere ijzers in het vuur houden. „Er is een rationele kant, met als vraag: is het slim en zinvol om een kleine gemeente te laten opgaan in een grotere? En er is de politieke dynamiek die meer wil dan nodig is. Een gedeeltelijke herindeling was ook voldoende geweest .om Den Bosch soe laas te bieden voor de komende jaren, en toch volgde een massale herindeling." Volgens de bestuurskundige moet Zoeter woude oppassen voor staatssecretaris Van de Vondervoort (binnenlandse zaken). Het vori ge kabinet redeneerde van onderop en zag meer de waarde van kleine gemeenten, be toogt Van Dam. „Van de Vondervoort heeft dat idee helemaal losgelaten en volgt de tra Doorslaggevende argumenten om voor herindeling te pleiten, zijn er volgens Van Dam over het algemeen niet. „Er zijn econo mische argumenten. Je kunt bijvoorbeeld wijzen op het 'liftersgedrag' van randge meenten: Zoeterwoudenaren maken gebruik van de Stadsgehoorzaal en het Stedelijk Gymnasium. Dat klinkt plausibel, maar dat verschil wordt al rechtgetrokken door het grotere bedrag dat centrumgemeenten van het rijk krijgen. Er wordt gezegd dat een gro tere schaal goedkoop is, maar dat geldt niet voor alle producten. Bij de concrete dienst verlening moet je juist zorgen dat de schaal niet al te groot wordt en moeten er korte lij nen zijn." Stammenstrijd „Samenvoeging resulteert eerder in schaal- nadelen", oordeelt Van Dam. „Bureaucratisering, meer diensten en dus meer afdelingen. Dat zorgt weer voor een ambtelijke stammenstrijd. De burger merkt vertragingen op, wordt van het kastje naar de muur gestuurd en dreigt te verdwalen. Het argument van ruimtenood voor woningbouw en bedrijfsterreinen van de grote stad, dat snijdt wel hout. Maar moet dat allemaal in die ene gemeente Leiden gerealiseerd wor den? Wordt dan over twintig jaar Alphen op geslokt tot heel Nederland één grote ge meente is? Daar zit weinig visie achter. Je kunt toch ook Zoetefwoude de bouwop dracht geven, want de wereld houdt niet op bij gemeentegrenzen." Ook democratische argumenten pleiten eerder tegen dan voor gemeentelijke herin-, deling. „De afstand tussen burger en bestuur wordt groter naarmate gemeente groter wordt. Een grote gemeente krijgt dan wel weer wijkbeheer of een dorpsraad of stadsde len, maar dan is er weer een bestuurslaag bij." Volgens Van Dam móet Zoeterwoude aan de hand van al die argumenten afwegen wat de kansen zijn op het behoud van zelfstandig heid. „In Den Haag wordt aan een aantal ar gumenten zwaarder getild en daarmee kun je inschatten wat je positie is. Tenzij Zoeter woude denkt niet zelfstandig te kunnen bou wen, omdat het een verdubbeling van de ge meente zou betekenen. En als Zoeterwoude geen extra ambtenaren krijgt om zelf die bouw te kunnen begeleiden, dan wordt de discussie ook lastig. Dan heeft Zoeterwoude een probleem." en dramatische i - Rosmalen. Op de laatste 1995 legde de burge de gemeente zijn ambtsketen af en werd het licht in het gemeentehuis uitgedaan. Het waren gebaren die symboli seerden dat om middernacht de gemeente ophield te bestaan. Rosmalen hoorde vanaf dat mo ment bij 's Hertogenbosch. De Rosmalenaren vochten tot het einde voor hun zelfstandig heid, maar verloren uiteindelijk doordat in de Eerste Kamer een kleine meerderheid voor de her indeling werd gevonden. Toch weet voorzitter Theo Rasenberg van het voormalig comité Be houd Rosmalen, dat het de actie voerders in het dorp niet kwalijk kan worden genomen. „We heb ben steeds gezegd: we moeten ervoor zorgen dat nooit het ver wijt kan komen dat we niet alles uit de kast hebben gehaald", al dus Theo Rasenberg. „Hoe nega tief alles ook leek, we hebben het altijd positief benaderd. We heb ben de hoffelijkheid hoog in het vaandel gehouden. We hadden gemakkelijk de rijksweg kunnen blokkeren, maar dan waren we verkeerd bezig geweest. Je pioet geen dingen doen die tegen je gebruikt kunnen worden." De situatie waarin Rosmalen zo'n zes jaar geleden terecht kwam, lijkt op die waarin Zoeter woude zich nu bevindt. De sa menvoeging van Den Bosfh en Rosmalen was volgens de voor standers noodzakelijk, omdat de stad behoefte had aan ruimte voor grootschalige woningbouw. Op Rosmalens grondgebied lag een polder die ruimte bood aan tenminste 10.000 woningen. De tegenstanders vonden dat Den Bosch zelf voldoende ruimte had. „De gemeente telde zo'n 30.000 zielen en draaide prima. Er was een perfecte relatie met de burger, de afstand naar de po litiek was heel kort, de betrok kenheid van de gemeente bij de instellingen was optimaal. Er was geen enkele noodzaak om ons op te slokken om samen met Den Bosch een nieuwe gemeente te Manifestatie Toen de eerste geruchten over annexatie klonken, reageerde Rosmalen direct. „De burge meester haalde zo'n vijftig men sen uit de gemeente bij elkaar om te praten over hoe we actief konden zijn. Die mensen verte genwoordigden wijkraden, ver enigingen, parochies en instellin gen. Daaruit ontstond het comité 'Behoud Rosmalen', een groepje van acht. Wij hebben er alles aan 2 mobili- i dat i ie wilden duidelijk gesteund werden et comité peilde de mening de bewoners door enquêtes, bleek dat negentig pro cent tegen herindeling was. De Rosmalenaren konden een stan daardbrief gebruiken als be zwaarschrift. „Er zijn driedui zend bezwaren ingediend en op de hoorzittingen waren 1500 mensen aanwezig. Voor die hoorzittingen hadden we bussen ingezet en er gingen ook mensen vanuit verschillende kanten van de stad op de fiets naar het pro vinciehuis in Den Bosch. Dat trok de nodige publiciteit." Tijdens een grote manifestatie liet Rosmalen zien wat het waard was. „Twee dagen lang heeft al les en iedereen zich gepresen teerd. We hadden Kamerleden uitgenodig om te laten zien dat Rosmalen een eigen identiteit heeft en om duidelijk aan te ge- door mocht gaan. Er kwamen 80.000 bezoekers op af. Er zijn die dagen behoorlijk wat emoties losgemaakt." Vlaggen halfstok De beslissing over de toekomst van Rosmalen werd uiteindelijk genomen in Den Haag. „Daar zij we met 1500 man naartoe ge gaan. In mei vorig jaar werd het voorstel aangehouden omdat de WD nogal wat vragen had. Toen was er even stilte en we dachten: nou zien ze in dat het pure onzin is. Maar in september werd het in de Eerste Kamer behandeld. Toen het op stemmen aankwam, werd eerst de lunch ingelast en op dat moment voelden wij -en bloc nattigheid, want het zag er naar uit dat het voorstel niet werd overgenomen. De voor standers van annexatie hebben tijdens de lunch nog lieden op geroepen om te stemmen. Daar door wonnen we niet met twee stemmen meerderheid, maar verloren we met twee stemmen." Rasenberg praat nog altijd geë motioneerd over de dag dat het einde van Rosmalen werd beze geld. „We kwamen in Rosmalen aan en de vlaggen hingen overal halfstok. Rosmalen is gewoon ge offerd om de politiek tevreden te stellen, want voor de politiek zou het anders gezichtsverlies heb ben betekepd." De rancune is daarbij nog niet gesleten. „Wij hadden hier eerst burgemeester Burgers die altijd heeft gezegd dat Rosmalen zelfstandig moest blijven. Tot hij burgemeester van Den Bosch werd, toen was hij in eens voorstander van de herin deling. Dat is toch niet te verko pen?" Als het aan de Zoeterwoudse burgemeester Houdijk ligt, gaat de gemeente een actieve rol spelen in de strijd vo'or de zelfstandig heid. Daarbij sluit hij niet uit dat de gemeente een referendum houdt om de steun te peilen. „De gemeenteraad heeft inmid dels 50.000 gulden apart gezet om de zelfstandigheid te bewa ren. Dat is een vrij royaal gebaar. Ik ga er vanuit dat met dat geld zaken als een referendum en enquêtes worden onder steund, maar dan spreek ik op persoonlijke titel." De gemeenteraad en ambtenaren denken nog na over de ma nier waarop Zoeterwoude kan knokken voor zijn hachje. „We willen niet overhaast beginnen, maar eerst kijken wat effect heeft. We willen een team formeren om erover na te denken. En we moeten niet wachten tot een officiële herindelingsprocedure is begonnen, want dan is het te laat." Houdijk heeft nog altijd niet de hoop verloren dat Zoeterwoude de dans kan ontspringen. „Misschien kunnen we met regionale samenwerking ervoor zorgen dat de provincie een herindeling ongewenst vindt. En^samenwerken willen we ni vege lijf te redden, dat vinden we hoe dan ook e Want we hebben niets tegen Leiden, als het t zeurt over de Grote Polder." In een zogenoemde defensieve herindeling m kleine gemeente in de regio, gelooft Houdijk n gemeente zou dat dan moeten zijn? Stel dat w samen zouden gaan en een grote groene gemeente zouden vor men. Dan ligt Zoeterwoude toch aan het randje en blijft de drei ging bestaan dat de Grote Polder wordt aangewezen als grote bouwlocatie. In geval van nood zouden we misschien naar Leidschendam kunnen kijken, want die heeft genoeg ruimte. Maar ik zie niet zoveel heil in zo'n herindeling." De burgemeester durft niet blind te vertrouwen op de actiebe reidheid van de Zoeterwoudenaren. „In Rosmalen is het on danks een perfecte, emotionele en kostbare reeks acties ook mislukt. Je mag er niet vanuit gaan dat je met een volksbewe ging de zaak redt." t alleen om hel n goede zaak. ?n andere „Met welke et Rijnwoude

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 33