ZATERDAGS BIJVOEGSEL E Politiegevecht tegen banksaldo ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 ILLUSTRATIE TOM EYZENBACH agenten. Zij dichten er gaten krappe budgetten de politiezorg ni< wordt amper nog en deel van de Nederlandse poli tiekorpsen zet extra geld uit Den Haag niet meer het geld wel, maar de begroting mee. De ssen hun uitwerking op In de stad Groningen n agent waargenomen. Het zijn vooral goedbedoelende stadswach ten die het werk doei\. Zeeuwen en Friezen moeten door de grote afstanden die de poli tie in die provincies heeft te overbruggen zelfs lang op noodhulp wachten. Vaak is het onheil al geschied als de politie arriveert. En in Zwolle heeft de rekenmeester van de poli tie zelfs een probleem om enkele boventalli ge agenten te kunnen blijven betalen als een asielzoekerscentrum sluit en een extra toela ge wordt stopgezet. De korpsen van Groningen, Zeeland en IJs- selland (de regio rond Zwolle) stevenen af op 'faillissementen'. IJsselland verwacht al bin nen drie weken formeel een 'artikel 4-korps' te zijn, wat betekent dat andere korpsen moeten bijspringen, ook, de arme. Andere zijn er niet veel beter aan toe. Het jaarverslag 1995 van de Drentse politie draait er niet om heen: „De vermogenspositie en de financiële situatie van het korps zijn zorgelijk", En het korps Gelderland-Midden, de regio rond Arn hem, had in 1995 al een tekort van 6,6 mil joen. Minister Hans Dijkstal van Binnenlandse Zaken kwam deze week met een aanzienlijke lijst zorgenkinderen van de politie: Gronin gen, Friesland, Drente, IJsselland, Noord- en Oost-Gelderland, Gelderland-Midden, Gel derland-Zuid, Noord-Holland-Noord, Zee land en Noord-Brabant-Noord. Hij herhaalde tevens het bedrag dat voor deze korpsen ex tra beschikbaar is: 44 miljoen gulden. Voor een langetermijnoplossing is dit absoluut te weinig, weten ze in de bedreigde regio's. Stijgende verbazing Het Amsterdamse politiekorps daarentegen wordt schatrijk. Met stijgende verbazing kij ken collega's elders in het land naar de jaar cijfers '95 van de regio Amsterdam-Amstel- land. Het korps kwam 700 personeelsleden tekort op de toegewezen sterkte, maar ont ving voor deze mensen wel de gebruikelijke normvergoeding per agent van bijna 98.000 gulden. De hoofdstad meldde-over 1995 dan ook een bedrag van 60 miljoen gulden winst. Het batig saldo in de boeken van 1995 ver meldt de lieve som van ruim 100 miljoen gul den aan liquide middelen. Het Amsterdams vermogen kan alle problemen van andere korpsen in één keer oplossen. De hoofdstad zal ook de komende jaren geld krijgen voor personeel dat er niet is. Was de onderbezetting in '95 ruim acht procent, de komende jaren 'hoopt' de korpsleiding het naar vijf procent te krijgen. Altijd nog goed voor zo'n 25 miljoen gulden winst per jaar, want het geld voor de mensen die er niet zijn blijft binnenstromen. Het excuus in de hoofdstad luidt dat agenten daar worden weggetrokken door andere korpsen. Een blik op de gemiddelde Nederlandse korpsbegroting levert verrassende aspecten op. Er wordt, zo blijkt, creatief gecijferd. Re serve-waardeverschillen, in feite de bezittin gen aan gebouwen, worden zodanig opge voerd dat zij tekorten afdekken. „Maar het is pure lucht, die waardeverschillen", zegt een specialist in politiecijfers. „Omdat het minis terie van binnenlandse zaken een reëel slui tende begroting eist, wordt met kunst en vliegwerk iets in elkaar gezet dat op nul uit komt. Dat later de jaarrekening iets anders uitpakt, maakt niet uit: Pech, na ons de zond vloed!" Terwijl Amsterdam bulkt van het geld, moet het Zeeuwse driehoeksoverleg de schaarse politiezorg verdelen. Waarnemend korpsbeheerder D.C.B. Burgers, de gelouter de hoofdofficier van justitie mr. J.M. Huijgen en de regiochef van politie A.A. Smeels ko men- van alles te kort. De 'driehoek' schreeuwt de Zeeuwse problematiek al jaren van de daken. Zeeland heeft een duur (want gemiddeld oud) personeelsbestand, zoals veel korpsen in de regio. Bovendien wijst Burgers op geografische nadelen van een eilandengebied. „Als het een beetje mist en daardoor de veren stilliggen, duurt het zeker twee uur voor we op Zeeuwsch-Vlaanderen zijn als dat nodig is. Terwijl iedere seconde telt! Plus het gelazer van de recreatie dat we hier hebben. Dan zou je toch denken dat men begrijpt dat we extra personeel nodig hebben?" Brandbrieven en andere verzoeken om hulp resulteerden slechts in doekjes voor het bloeden. Structureel werd voor Zeeland niets opgelost. Hoofdofficier Huijgen, gevraagd naar zijn invloed bij collega's, kent de achter liggende reden: „Ach, ook ik ben voor het hoodofficierenberaad natuurlijk de dorps kruidenier, terwijl Amsterdam het grootwin kelbedrijf vertegenwoordigt." Voorzitter d'Hondt van het korpsbeheerdersberaad, te vens burgemeester van Nijmegen, vindt dat er iets moet gebeuren. „Over twee jaar zullen veel korpsen, als er niets gebeurt, door hun reserves heen zijn. In feite gaan ze dan fail liet. Er moet structureel iets aan de politie budgetten worden gedaan." De korpsen krij gen per agent bijna 98.000 gulden uit Den Haag. Daarvan worden de lonen èn alle ma teriële aspecten betaald. d'Hondt rekent voor waar de pijn zit. „Prijsstijgingen, inflatie en andere kosten voor materieel zijn nooit ver werkt. Dat wreekt zich nu. Het bedrag per agent moet structureel omhoog." Dringende problemen Daarmee zijn ze het in Groningen roerend eens. Groninger agenten die diensten draai en met collega's uit de randstad komen terug met verhalen over wat daar allemaal mogelijk is. Het Groninger korps kan amper nog in vesteren in.moderne technologie en vernieu wing van de werkwijze. De innovatie blijft achter, zoals bij alle arme korpsen. „Niet mo tiverend voor de mensen", aldus korpschef J.J. Veenstra. Hij knoopt al sinds de reorgani satie in 1993 de touwtjes aan elkaar-. In Groningen is dringend een oplossing nodig voor het oude, dure personeelsbe stand. Veenstra: „We zijn uit de brand als we eenmalig geld krijgen voor een afdoende 55- plusregeling, zodat die mensen er vervroegd uit kunnen. Want we waren al arm vóór de reorganisatie." Het korps moet nog steeds met ruim dertig agenten inkrimpen om aan Rijkdom in de randstad, armoede bij politiekorpsen daarbuiten. Een tweedeling in politieland tekent zich af. Korpsen in de regio stevenen af op 'faillissementen', terwijl alleen al de Amsterdamse korpsleiding met een banksaldo van 130 miljoen gulden bulkt van het geld. De reserves van de regiokorpsen zijn opgebruikt. De armsten lenen zelfs geld. Aan rente betalen zij zo'n 36 miljoen gulden per jaar. „Het waterstaat veel korpsen tot de lippen". Minister Dijkstal (links) en voorzitter d'Hondt van het korpsbeheerdersberaad. „Over twee jaar", zo stelt d'Hondt, „zullen veel korpsen - als er niets gebeurt - door hun r s heen zijn. In feite gaan ze dan failliet." de toebedeelde sterkte te komen. Maar in een brandbrief aan de .Tweede Kamer waar schuwt Veenstra dat vermoedelijk tachtig mensen het veld moeten ruimen als er niets verandert. „Om onze rekeningen te kunnen betalen." Het Groningse korps zal volgens hem 'Niet ontkomen aan een marginalisering van haar kerntaken'. De vraag is in hoeverre daar nog geen sprake van is. Door rood rijden in Gro ningen wordt volgens Veenstra door perso neelsgebrek amper bekeurd. De Groninger FOTO ARCHIEF korpsleiding praat volgens hem weinig Qver het werk, maar vooral over geld. „Het is schandelijk dat het ene korps zijn geld niet kwijt kan, terwijl het andere geld moet le nen." 'Krimpproblemen' zoals Groningen ze kent, komen alleen voor in korpsen buiten de randstad. Groeiers als Den Haag en Utrecht hebben immense financiële reserves en Am sterdam maakt geweldige winsten, waarbij het batig saldo van 18 miljoen in Rotterdam nog verbleekt. Maar ook de Rotterdammers verdienen, zij het dat zij niet zo'n hoge on derbezetting hebben als Amsterdam. Op bankrekeningen van de Maasstad staat ech ter ook al ruim 60 miljoen gulden. Veelzeg gend, ook in Rotterdam, is de nul die inge vuld werd achter de post 'langlopende lenin gen'. Ook Hollands Midden doet het niet slecht: het jaarverslag over 1995 meldt aan het eind van dat jaar een eigen vermogen van 71,8 miljoen gulden en een batig saldo van 0,5 miljoen. Het korps sleepte dit jaar bij de ver deling van 3000 extra agenten, die het kabi net 'te vergeven heeft', bovendien het meeste in de wacht. De komende jaren krijgt Hol lands Midden er geleidelijk 26 miljoen gul den bij, op een jaarlijkse begroting van 150 miljoen gulden. En dat is goed voor 317 extra politiemensen, een uitbreiding van de perso neelssterkte met ruim 23 procent. „Finan cieel gezien staan we er rooskleurig voor", zegt korpswoordvoerder F. Vergeer. „We hebben een sluitende meerjarenbegroting tot het jaar 2000. En een gezond korps, dat we de komende jaren kunnen gaan uitbreiden. We hebben een gezonde vermogenspositie en geen schulden." Wat een luxe' De hoofdstedelijke jaarrekening vertoont echt fraaie staaltjes. Zo werd het overwerk van de 4500 agenten opgeteld tot de aardige som van 9 miljoen gulden en in de boeken vertaald naar '200 fte's: fulltime arbeidsplaat sen dus. De begrotingsspecialist: „Daar is el ders heel hard om gelachen. Overwerk hoort nu eenmaal bij de poiitiebaan. Er is geen korps in Nederland dat die uren naar ar beidsplaatsen vertaalt. Wat een luxe!" Dijk stal beantwoordde eerder dit jaar Kamervra gen over het Amsterdams politiekapitaal. Dat leidde tot ontzetting bij de arme korpsen. Amsterdam had weliswaar 'toevallige' mee vallers, maar had daarvoor al deugdelijke be stemmingen in de begroting gevonden. Burgemeester Franssen van Zwolle is bin nenkort verlost van de financiële narigheid. Bijna opgelucht ziet hij IJssellands 'faillisse ment' tegemoet. Dan moeten arfdere korp sen bijspringen. „Ik denk dat we er beter van worden." Dat ook andere arme korpsen dan geld voor Zwolle moeten fourneren, is zijn zaak niet. „Het is aan de minister ervoor te zorgen dat dit geld ergens wordt wegge haald." Of het niet redelijk zou zijn als juist het rijke Amsterdam geld zou doneren? „Ik zet daarover geen grote mond op." Toch kijkt iedereen naar Amsterdam. De 'politiebonden AGP en NPB stelden twee we ken geleden al voor de Amsterdamse gelden elders aan te wenden. Maar volgens de Mid delburgse burgemeester Burgers is het onder korpsbeheerders not done om elkaar om geld te vragen. Zijn collega Patijn van Amsterdam zou het ook allerminst waarderen, denkt Bur gers. Amsterdams aanstaande korpschef Jelle Kuiper heeft menig collega van andere korp sen al aangeboden geld van hem te ienen, maar niemand ging er op in. In zijn werkkamer naast de fraaie Schepen zaal van het Nijmeegse stadhuis legt d'Hondt zijn positie als voorzitter van het korpsbe heerdersberaad even naast zich neer en zegt op persoonlijke titel: „Ik vind dat er iets moet gebeuren. Op de lange termijn, maar ook op de korte termijn. Als Amsterdam echt zo'n overschot heeft, dan kan de minister het daar toch weghalen met zijn aanwijzingsbevoegd heid? Dat doet in Amsterdam geen pijn, ze hebben genoeg. Als zij niet in staat zijn de personeelsgroei waar te maken, is dat een zaak voor de minister. Anders kan hij een plafond aan het werkelijke eigen vermogen van korpsen stellen. Maar voor d'Hondt is de lange termijn wel haast belangrijker. „De bijdrage per agent moet voor heel Nederland omhoog. Alle rap porten over dit onderwerp wijzen dat uit. Bo vendien staat de politie aan de vooravond van grote investeringen in automatisering en communicatie. Die zijn nodig voor de be drijfsvoering. Verandert er niets, dan zullen veel korpsen die operaties alleen kunnen be talen door geen personeel aan te nemen en het geld te gebruiken voor materieel. Dat Ondertussen denkt de Tweede Kamer dat het geld voor 3000 agenten extra tot het jaar 2000 daadwerkelijk wordt omgezet in perso neel. De rekenmeesters bij de politie weten wel beter. De financieel specialist: „Als de minister niet vastlegt dat het écht aan perso neel moet worden uitgegeven, komen die mensen er niet. Hooguit de helft. De korpsen melden wel keurig aan Den Haag hoeveel mensen ze aannemen, maar zwijgen ze over het aantal dat gelijktijdig uitstroomt." Ongelijk verdeeld De overschotten en tekorten aan politieper soneel zijn in Nederland dus ongelijk ver deeld. Veel regio's hebben een paar mensen te veel, terwijl Amsterdam er (heel) veel te weinig heeft. Burgemeester Franssen in Zwolle: „Vooral de financiële situatie van korpsen is onevenwichtig verdeeld tussen grofweg de randstad en de periferie. Wij wer ken in IJsselland met te weinig mensen. De marges zijn minimaal. We moeten hier bij voorbeeld rekening houden met aanrijtijden, maar ook deelname aan projecten waar de samenleving om vraagt. Inmiddels vonden de korpsen een nieuw 'ombuigings-speeltje'; een middel om te be zuinigen. Ongeveer de helft van de plaatsen op politiescholen wordt gevuld met 'surveil lanten'. Deze ongewapende agenten krijgen minder salaris dan agenten en blijven goed koop doordat hun tijd er na zes jaar op zit. Toch wordt daar voor de korpsen een gewo ne agentenvergoeding door Den Haag tegen over gesteld. Netto winst per surveillant: mi nimaal 30.000 gulden per jaar. Het aanvanke lijke verzet bij de politietop tegen de invoe ring van de 'surveillant' was begin jaren '90 dan ook snel verdwenen toen bleek dat deze geld meebracht. Dijkstal benadrukte deze week voor de zo veelste keer dat hij door de huidige politiewet als minister niets te zeggen heeft over de be steding van het geld dat naar de korpsen gaat. Dat 'geld' allesbehalve 'agenten' bete kent, laat hij ook doorschemeren in zijn brief. „De personele bezetting van een regiokorps hangt af van de financiële kaders", schrijft hij. „Om die reden is geen overzicht van for matieplaatsen tot en met het jaar 2000 te ge-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 31