Afscheid Edberg met enkelblessure Kanu moet zeker vier maanden geduld hebben Sport Jos Verstappen hakt de knoop door Lisse mist karakter tegen Grasshoppers WAT DACHT U VAN EEN DAGJE LEKKERDR00G0NDERDAK- WINKELINWINKELUIT- LEUKEFILMV00RDEKIDS- DINEETJET0E- W00NSH0PPEN? alexandriumdul ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 'B ONDERWATER, C McDonalds speelt gelijk leiden De zaalvoetballers van McDonalds hebben gisteren de inhaalwedstrijd tegen De Stal met 3-3 gelijkgespeeld. De Leide- naars kwamen voor rust drie keer op voorsprong. Hans en Her man van Marwijk sccorden evenals Sjaak de Boer. Na de rust kwam De Stal toch weer op gelijke hoogte. Oremans verrast Appelmans op EK hertzogenrath Miriam Oremans heeft de Nederlandse tennis- ploeg aan de overwinning geholpen in de eerste ronde van het EK landenteams voor vrouwen. Oremans versloeg gisteren in het Duitse plaatsje Hertzogenrath haar dubbelspelpartner Sabine Appelmans met 6-3 6-2. Na Oremans verloor Kim de Weille in drie sets van Dominqiue van Roost, 6-3 1-6 2-6. In het dubbel was Oremans/Vis sterker danAppelman/Callens, 6-46-1. Door de zege bereikte Oranje de halve eindstrijd. Daarin treedt de ploeg vandaag aan tegen Finland. Oranje oefent tegen Frankrijk den haag Het Nederlands elftal speelt op 26 februari 1997 een oefenwedstrijd tegen Frankrijk. Het oefenduel heeft in het Pare des Princes in Parijs plaats. Een maand later speelt Oranje in het kader van de WK-kwalificatiestrijd thuis tegen San Marino (29 maart). Peter Graf toerekeningsvatbaar Mannheim» De vader van Steffi Graf is volledig verantwoordelijk voor zijn acties in de belastingfraude. Dat heeft een psychia trisch onderzoek uitgewezen. Het onderzoek vond plaats op ver zoek van Grafs advocaten. Die wilden in hun verdediging aan voeren dat hun cliënt minder toerekeningsvatbaar was door overmatig alcohol- en medicijnengebruik. Het onderzoek aan de Universiteit van Heidelberg wijst evenwel anders uit. Peter Graf staat terecht wegens belastingontduiking voor een bedrag van 45 miljoen gulden. cleveland/milaan anp/rtr/sid Nwankwo Kanu zal vermoede lijk over vier maanden weten of hij zijn loopbaan als profvoet baller kan voortzetten. Dat ver klaarde Piero Volpi, de arts van Kanu's club Internazionale gis teren. „Het gaat naar omstan digheden goed met hem", aldus Volpi. „We zijn daar allemaal heel blij om." De 20-jarige Nigeriaan onder ging donderdag een vier uur durende hart-operatie in een ziekenhuis in het Amerkaanse Cleveland. Bij de Afrikaan werd een plastic aortaklep aange bracht. De komende tijd moet blijken of de hartvergroting, die bij Kanu was geconstateerd, vanzelf weer verdwijnt. Pas als het hart zijn normale proportie heeft hervonden, kan worden bekeken of hij zijn vak als prof- voetballef weer kan uitoefenen. Kanu zal waarschijnlijk bin nen enkele dagen worden ont slagen uit het ziekenhuis. „Hij heeft het bed verlaten en loopt al weer", verklaarde cardioloog John Kramer. Hij voerde in het Heart Centre van de Cleveland Clinic de ingreep uit in samen werking met zijn team en spe cialist Bruce Lytle. „Kanu kan binnenkort met de revalidatie beginnen. Over een aantal maanden is hij naar verwach ting volledig hersteld. Bij een medische routinekeu- ring voor zijn nieuwe werkgever Internazionale, na zijn overgang van Ajax, bleek afgelopen zomer dat de aortaklep niet goed func tioneerde en begon te lekken. Daardoor werd de functie van het hart en zijn leven ernstig be dreigd. De artsen kwamen tot de slotsom dat Kanu de hartaf wijking al bij zijn geboorte had meegekregen. Na een reeks onderzoeken in diverse landen werd besloten Kanu te laten opereren in de Cleveland Clinic, die met name is gespecialiseerd op het gebied van de restauratie van hartde- fecten. Een reparatie van de aortaklep bood de beste uit gangspositie voor Kanu ook in de toekomst topsport te kunnen blijven uitoefenen. Naar het zich in eerste instan tie laat aanzien is de operatie succesvol geweest. De implan tatie van een andere klep is niet noodzakelijk gebleken. De eer ste tests wezen uit dat er van lekkage door de vernieuwde .aortaklep geen sprake is. Via zijn manager Franklin Se- doc liet Kanu weten dankbaar te zijn voor de ondersteuning van Internazionale, de regering en het volk van Nigeria, dat voor de gezondheid van Kahu heeft gebeden. Kanu roemde speciaal de artsen van Inter, die de hart afwijking constateerden. Volgens Sedoc is de hoogste prioriteit nu de fysieke conditie van Kanu. „Aan een terugkeer op de voetbalvelden denken we voorlopig niet", zei Sedoc. „We bekijken alles stap voor stap. Dat hebben we al gedaan vanaf het moment dat hij wist dat er iets met zijn hart aan de hand was. Zo gaan we ook de revali datie in. Eerst moet hij weer volledig gezond worden. Dat is het belangrijkste. Daarna zien we wel verder." Kanu is op sentimentele gronden de belangrijkste kandi daat voor de uitverkiezing van Afrikaans voetballer van het jaar. Die benoeming wordt het komend weekeinde in Cairo be kendgemaakt. Zweden en Frankrijk in evenwicht in finale Davis Cup BV Leiderdorp onderuit tegen Orca's medewerker Het liefst had Hans van Vegten sporthal Meerzicht gisteravond alle stilte verlaten. Verliezen okay, maar het onderspit delven tegen het nagenoeg volledig vernieuwde DVZ/Grasshoppers (49-58) was echter zo ongeveer het laatste waar Van Vegten re kening mee had gehouden. „Als dit eredivisiebasketbal moet he ten zijn 'wij in Nederland ver weggezakt", mokte de coach van BV Lisse verongelijkt. „Hier Itrain je een hele zomer voor en dan deze wanprestatie.'.' In het Katwijkse kamp maalde nie mand om het matige en bij vla gen povere basketbal dat de toeschouwers in de seizoensou verture werd voorgeschoteld. De overgelukkige trainer Martin Hoekstra van Grasshoppers maakte er geen geheim van dat de uitkomst van het treffen neer was dan hij had verwacht. ,Een zoneverdediging mag voor jg het publiek misschien niet aan- ,Een valse start." Op een an dere manier kon Hans van Veg ten de afgang van zijn ploeg omschrijven. „Ik heb er geen verklaring voor. Ik voelde vanavond machteloos." Lichtpuntjes had de Lisse-coach de streekderby niet gezien. Op de winst van Grasshoppers wilde en kon hij evenmin iets afdingen. Van Vegten, die het systeem van een zoneverdedi ging verafschuwt, moest toege- ven dat collega Hoekstra niet al- Neen een tactische, maar boven- d een slimme zet had gedaan. ,We stonden erbij en keken er- ïaar, namen zelden het initia- ief en gaven het duel dat pun ten had moeten opleveren, uit handen." 1 Beide ploegen waren opval lend lief voor elkaar, ook al re gende het persoonlijke fouten. Fouten, die met name aan Lis- se-kant meer voortvloeiden uit onmacht en zwakke techniek dan uit agressiviteit. Iedere brutaliteit bij Lisse ontbrak en naarmate de wedstrijd vorder- de, verdween ook dat kleine ig' beetje uitstraling dat het spel in de beginfase nog kenmerkte. De bezoekers hadden op Lis- in ieder geval voor dat ze tot het uiterste wilden gaan. De snel opgelopen 15-4 achter stand deerde de ploeg niet. Met een bewonderingswaardige in zet bleef Grasshoppers voor een goed resultaat vechten. De gas ten werden daarbij in de kaart gespeeld door het povere aan- valsspel van de thuisclub, die met de beweeglijke zoneverde diging geen raad wist. Steunpi laren in de uitgeholde Katwijkse formatie waren routinier He- leen van Duijn, de felle Janneke de Best en de vlot scorende Ni ke Hartlief. Speelsters die in de tweede helft het onvoorwaarde lijk krediet van Martin Hoekstra kregen. En vooral zij waren het die de thuisclub keer op keer op snelheid aftroefden. Lisse stelde daar bar weinig tegenover. Drives bleven vrijwel de gehele tweede helft achter wege. En ook het uitbuiten van de één-tegen-één situaties was aan de thuisclub niet besteed. Grasshoppers was echter niet alleen gretiger, maar speelde bovendien intelligenter. In te genstelling tot Lisse, dat in de tweede helft zegge en schrijve één keer aan de vrije worpfijn verscheen, haalden de bezoe kers nagenoeg het maximale rendement uit vijfentwintig po gingen. Het antwoord van de thuisclub bestond uit een hand vol gefrustreerde reacties, die leidde tot het voortijdige vertrek van Joke van de Heuvel en Mar leen Droogh en de uiteindelijk ontluisterende nederlaag. Drie dagen voor zijn pensioen liep Stefan Edberg tegen de grootste teleurstelling in zijn 13-jarige loopbaan op. Na 35 minuten in de openingswedstrijd van de finale van de Davis Cup, op 3-3 en 0-30 in de eerste set tegen Cedric Pioline, zwikte de 30-jarige Zweed in Malmö door de rechterenkel. Bij onderzoek in het ziekenhuis bleek hij zijn enkelband te hebben gescheurd. verstapte zich aan het net en vouwde de rechter enkel bijna dubbel. Hinkend haalde hij zijn stoel, waar de fysiotherapeut dikke bandages om de enkel legde. Het was een poging tegen beter weten in om het Zweedse idool op te lappen. „In een toernooi", zei Edberg later, „had ik direct opgegeven. Maar in de finale van de Davis Cup gelden andere wetten. Ik heb verder gespeeld en gehoopt op een mirakel." Dat wonder kwam er nooit. Pioline liet zich niet van de wijs brengen. Hij liet zijn tegenstander van de ene naar de andere hoek strompe len en kwam nooit meer in ge- Edberg liet de enkel bandage ren, speelde het duel nog wel uit, maar was op halve kracht geen partij voor de nummer één van Frankrijk. In drie sets, 3-6 4- 6 3-6, -en 2 uur en 27 minuten gaf Pioline de Fransen de lei ding. Door zijn nederlaag nam Edberg met verlies afscheid van de tennisbaan. Hij trok zich te rug voor de wedstrijd van mor gen. Thomas Enqvist, de nummer negen van de wereld, maakte daarna gelijk voor Zweden door de zege op Arnaud Boetsch, 6-4 6-3 7-6 (2). De Zweedse kop man, die op de tweede dag van de Masters in Hannover inviel voor de zieke Agassi en Becker versloeg, was heer en meester op het trage plexiplave. Hij sloeg toe in de negende game van de eerste set, in de achtste van de tweede en in de tiebreak van de derde. Onder een ovatie van de 5600 toeschouwers ver liet hij de baan. Vier uur eerder ging er een kreet van ontzetting door de tot tenniscentrum omgebouwde fabriekshal van Saab. Edberg „Mijn voetenwerk is het be langrijkste aspect van mijn spel", aldus Edberg. „En juist daarin school mijn handicap. Ik kon nauwelijks lopen." Hij vermeed rally's vanaf de base line en probeerde de partij om te zetten in een puur serve-vol- ley-duel, maar ook aan het net kwam hij door de blessure niet toe aan zijn normale reflexen. „Ik heb grote sympathie en veel respect voor Edberg", zei Pioline na zijn over winning. „Hij is een voorbeeld voor mij. Maai- tijdens de wed strijd concentreerde ik me op mijn eigen spel. Ik mocht me niet laten afleiden door zijn blessure. Hoewel Edberg op halve kracht bewoog, bleef 'hij gevaarlijk, hield ik me voor." „Overdreven", reageerde Ed berg, „maar begrijpelijk. De Da- vis Cup staat op het spel." De Zweed had zich veel voorge steld van zijn laatste finale. Met Zweden won hij vier keer de enorme slabak. Voor de eerste keer als 18-jarige in 1984 in Go thenburg. „Die dag kan ik me als gisteren voor de geest ha len." Malmö werd de grootste te leurstelling in zijn loopbaan. „Dat was tot vandaag de finale tegen Chang op Roland Garros 1989. Dat jaar had ik dé kans Parijs te winnen, de enige grand slam die ik nooit won. Maar dit vind ik erger. Vooral voor de fans. Zo'n bizarre laatste wed strijd. Daar zal ik nog vaak aan terugdenken." In Malmö had Edberg af scheid willen nemen van zijn Zweedse fans met zijn vijfde Davis Cup, de zesde voor Zwe den. Die mogelijkheid is nog aanwezig, maar zijn inbreng is verder nihil. Hij is vandaag en morgen toeschouwer. Zijn plaats wordt morgen tegen Boetsch ingenomen door Kulti of Björkman. Maandag gaat hij met pensioen. Met een ge scheurde enkelband. Met keuze voor Tyrrel komt einde aan drukke periode onderhandelen heerlen gpd leen Droogh 12, Van de Heuvel 10, Steen 9. Grasshoppers: Hartlief 17, an Duijn 11, De Ruyter 10. BV Leiderdorp konden hun debuut in de eredi visie niet met een overwinning bekronen. Op Urk was Orca's met 48-45 te sterk. Hoewel de ploeg van Joris Zandbergen lang aan de leiding ging (rust 25-18) kwam Orca's bij 38-38 langszij. Het geduld dat Leiderdorp tot die tijd wel had opgebracht, was daarna weg. Op 48-45 kregen de bezoekers nog wel een moge lijkheid om te scoren, maar die liep op niets uit. Renske van der Voort was het productiefst aan Leiderdorpse kant met 13 pun ten. Caroline van der Salm volg de met tien punten. vervolg van voorpagina Met de keuze voor Tyrrell kwam tevens een einde aan een druk ke periode van onderhandelen. Jos Verstappen en zijn manager Huub Rothengatter waren ook in de slag met Jordan en Sau- ber. „Maar de situatie bij deze teams was onzeker", aldus de 24-jarige coureur. „Achter de schermen was een groot poli tiek steekspel aan de gang en je weet natuurlijk nooit hoe zich dat ontwikkeld zou hebben. Het ging te lang duren. Daarom heb ik de knoop doorgehakt." Tyrrell rijdt komend dat op 9 maart met de Grand Prix van Australië van start gaat, met een achtcilinder Ford-mo tor. De laatste vier jaar had men de beschikking over de kracht bron van Yamaha, maar die blonk vooral uit in onbetrouw baarheid. De Ford achtcilinder staat niet bekend als de sterkste motor in de Formule 1, maar is wel een toonbeeld van degelijk heid. De krachtbron wordt gefa briceerd door Cosworth, dat kan bogen op dertig jaar Grand Prix-ervaring. „Bovendien ko men ze met een nieuwe motor op de markt die aanzienlijk be ter is en waarvan Tyrrell als eer ste de vruchten mag plukken", sprak Verstappen optimistisch. Geplaagd door financiële pro blemen kon Tyrrell de laatste twee jaar amper van zich doen spreken. Zowel in 1995 als dit jaar behaalde het team vijf WK- punten, allemaal bijeen ge sprokkeld door de Fin Mika Sa- lo, die ook komend seizoen bij het team zal blijven. De finan ciële nood is nu verdwenen door de komst van de Japanse sponsor PIAA, die onder leiding van ex-Formule 1 coureur Sa- toru Nakajima een ambitieus meerjarenplan heeft opgezet om Tyrrell weer terug naar de top de loodsen. Constructeur van de nieuwe auto, de Tyrrell-Ford 025 die in de loop van januari wordt ge presenteerd, is Harvey Post- lethwaite. „Reden te meer om. voor Tyrrell te kiezen, want Posüethwaite staat te boek als een ervaren ontwerper. Boven dien is hij heel enthousiast over de vorderingen met de nieuwe motor. Het ziet er goed uit voor volgend jaar", zegt Verstappen. Zo gauw de nieuwe Tyrrell-boli- de klaar is zullen de Limburger, Salo en de Japanse testrijder Toranosuke Takagi veelvuldig gaan testen in Engeland, Spanje en Portugal. Nog onzekerheid bestaat er omtrent de bandenkeuze van Tyrrell voor 1997. Zoals bekend heeft Verstappen het laatste half jaar veel testwerk verricht voor Bridgestone, dat 1997 zijn ren tree maakt in de Formule 1 en de concurrentie aangaat met GoodYear. „Ik kan Tyrrell op dat gebied misschien nog van dienst zijn. Ik weet natuurlijk heel veel over Bridgestone en heb een prima verstandhouding met die jongens opgebouwd." Verstappen heeft sinds 1992 een speciale band met team baas Ken Tyrrell. De Limburger kreeg destijds uit zijn handen de 'Driver of the Year Award' als meestbelovend Nederlands ra cetalent. Verstappen kreeg te vens een testrit van Tyrrell in een van zijn Formule 1-bolides in het vooruitzicht gesteld, mocht hij erin slagen in 1993 de Duitse Formule 3-titel te grij pen. Verstappen werd inder daad Formule 3-kampioen, maar de geplande testrit kwam er niet. „Maar dat ga ik ruim schoots inhalen", reageerde Verstappen gistermiddag vanaf het hoofdkantoor in Woking. Jos Verstappen (rechts) en manager Huub Rothengatter lopen tevreden weg na de onderhandelingen met de renstal van Tyrrel. foto reuters SCOREBORD DE GROOTSTE WOONBELEVENIS VAN NEDERLAND trein: NS-station Rotterdam Fr. Alexander. Dagelijks v.a. 10.00 our (ma. v.a. 13.0C Zondag 1 december geopend van 12.00 tot 17.00 i Brooks (VSt) 138, 8. Langer (Dui), Pavin Borsalino 0-37,74, 3. Sanc (VSt) 139, 10. O'Meara (VSt) 140, 11. (Spa) El Rozo Riccarda 0-37,83, Alem 5-8-9-21-22-25-29-42-45-50-51-58-6 BUITENLANDS VOETBAL WK-k kester/Gracia MB 0-37,88, 5. Tacken/Gor- don 0-39,71, 6. Schröder/BollvornVs Lux 0-41,14, 8. Lansink/Calvaro Z 0-45,90, 9. Tops/Almea la Silla 4-35,75 Puntenwedstrijd: 1. Philippaerts/Trudo Ki- beaura 1190 punten, 46,86 seconden, 2. Lansink/Amadeus Z 1140 - 52,62, 3. Le. dermann (Fra) Adadgio du Hil 1090 - dérman (Ned) - Rogers (Aus) 1-0, (Fra) 0-1, Will (Ned) 0-1. Stand: 1. Bricard, Löffler, Reindermein 3 1-6 2-6, Oremans/Vis - Appelmans/Callens jetsch 6-4 6-3 7-6.. STREZHEVOY lag de laatste wedstrijd I Claesen, Delemarre, J 51,20, 6. Raymakers/Jewel's Amethyst in, Ro- HERTZOGENRATH 31, Stuttgart 15-30, L Köln 15-26, Bochum 15-26' (Ned) - Olimpija Ljubljana (Slv) 3-2 (15-7 9-15 15-12 7-15 15-12), Samatlor (Rus) - a (Mac) 3-0 (15-6 15-8 16-14) cy - Lens 1-1, Nantes - Cannes 5-1, k (Bel) Bodyguard 0 strafpunten - 37,96 s> 2. Bril Philippaerts (Bel) Trudo I 48,52, 8. Lankester/Gracia MB 4-38,4 BASKETBAL 10 Geerink/LBH Romolus 16 7-49,90 Vrouwen, Lieshout 5 49-58, Ore 66-50 - BV Leiderdorp 48-45 56,01, 4. Billington (GBr) Sili TAFELTENNIS !S Zweedse kampioenschappen. Vrou- erste ronde: Noor (Ned) - Rasmus- Yinj 14 21-13. (ned) - Nilsson (Zwe) 21-12 21-23 21-18 21-14, Keen bye. Tweede ronde: Heister - Karlsson 22-20 23-21 12-21 21-17, Keen - Kadiri (Zwe) 21-10 21-13 15-21 12-21 24-22. Heister in l/8e finales tegen Chila (Fra), Keen tegen Yan Sen (Chn). Mannen SPORT OP TV 12.00-17.59 Ned 2 Sti Mannen, 1,7 miljoen gulden. Stand na tweede ronde: 1. Montgomerie (Sch) 136 slagen, 2. Woosnam (Wal), Els (ZAf) 137, 4 Price (Zim), Strieker (VSt), Jones (VSt), Hepdrix/Ten Cate Prette Springconcours, 1.45 r Rodrigo Pessoa/Loro I strafpunten, 36,37 s ma Special Envoy 0 Tao/Ma Wenge (Chn/1 tweede ronde: Xi Yinu Noor/Marie Svensson (Ned/Zwe) iwen d ing/Lin Ling (l 20.00-20.15 BBC 2 Sport. 20.00-21.00 EURO Skién 21.00-21.30 EURO Skiën 23.05-23.25 BRT 1 Sport op zal 23.45-00.50 BBC 1 Match of th 23.50-00.15 RTL4 Sportnieuws ZONDAG 11.00-13.0 12.10-17.5 Stefan Edberg toont zijn gekwetste voet aan de dokter. De Zweed klapte door zijn enkel en kon gaan in de Davis Cup-ontmoeting tegen Cedric Pioline. zo niet voluit foto reuters

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23