Leiden 'Dit kost ons veel klanten' 'De mens is meer dan een lichaam' Politie stelt vragen aan 3200 jongeren Eten voor goede doel in Leids 'happietaria' 'Eigenlijk is het gewoon een dramatische puinhoop' Geen activiteiten op evenementenplein Lawaaigrens kost Leiden hoofdbrekens 'Armoede bestrijden is meer dan lage huur' [ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 11 Voor beter inzicht in jeugdcriminaliteit Zo'n 3200 jongeren in Leiden en de andere gemeenten binnen politieregio Hollands Midden krijgen binnenkort een brief thuis met het verzoek om mee te werken aan een onderzoek jeugdcriminaliteit. De poli tie heeft het onderzoeksbureau B&A opdracht gegeven om een enquête te houden onder de jongeren. Per district worden 400 'jongeren' in de leeftijd van 12 tot 25 jaar aangeschreven. De enquête bevat onder an dere vragen over daderschap, slachtofferschap en vrijetijdsbe steding. De politie garandeert de anonimiteit van de jongeren tan het onderzoek meewer ken. De resultaten worden be trokken bij een breder onder zoek van de politie naar jeugd- Redacteuren LD helpen met gedichten leiden» Wie moeite heeft met het maken van sinterklaasgedich ten kan dit jaar weer een beroep doen op de rijmservice die het Leidsch Dagblad met de Leidse vestiging van Vroom en Drees- mann heeft opgezet. Redacteuren van de krant zitten vandaag tussen elf en vier uur op de vierde etage in restaurant La Place van het warenhuis klaar voor het schrijven van rijmpjes. Ook dinsdag 3 december (17 tot 21 uur) en woensdag 4 december (17 tot 21 uur) zijn de verslaggevers bij V&D te vinden. Onderscheiding voor LCKV'er Jansen leiden Jacobus Jansen, bestuurslid van de Leidse Christelijke Kampeer Vereniging, is benoemd tot Ridder van de zesde graad in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem gis teravond tijdens de ledenvergadering in het Leidse Volkshuis uitgereikt door wethouder De Goede. De LCKV is een organisa tie die jaarlijks tientallen vakantiekampen houdt voor kinderen en jongeren. Jansen is als bestuurslid verantwoordelijk voor de aanschaf en het onderhoud van de tenten en kampeerspullen, de logistiek tijdens het kampseizoen en het beleid van de vereni ging. ANNO 1896 Maandag 30 November De gemeente Noordwijkerhout vraagt ter leen 3800.-. Te be ginnen met 1 Januari 1898, zal jaarlijks ƒ200.- worden afgelost, of zooveel meer, als de staat der Gemeente-financiën zal toela ten. Aanbiedingen met opgave van verlangd wordende rente aan den Heer Burgemeester van Noordwijkerhout. ANNO 1971 dinsdag 30 november Op de Londense veiling Christie is eerder deze week het schilde rij „De Kaartspelers" van de Leidse meester Lucas van Leyden verkocht aan de Amsterdamse familie Huisman voor een bedrag van bijna 900.000 gulden. Lucas van Leyden die in Leiden leefde van 1494 tot 1533 was een uiterst veelzijdig man. Behalve schil der was hij kopergraveur, etser en ontwerptekenaar van hout sneden en glasramen. Men vermoedt dat veel van zijn geschil derd oevre ten onder is gegaan in de Beeldenstorm. criminaliteit. De aanpak daar van is de komende jaren één van de speerpunten van het po litiebeleid in Hollands Midden. „Behalve de enquête wordt er binnenkort ook een zogeheten stakeholdersondevzoek uitge voerd", zegt politiewoordvoer der F. Vergeer. „Een onderzoek onder de belangrijkste partners van de politie zoals het open baar ministerie en de gemeen tebesturen." De politie wil zo alle vormen van criminaliteit in kaart brengen om vervolgens een gedegen plan van aanpak te maken. De politie heeft overigens haast met het onderzoek. Al halverwege februari moeten de resultaten worden gepresen teerd tijdens een symposium in congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. leiden» anp Eten voor het goede doel waar bij de gasten zelf bepalen wat ze voor hun consumpties over hebben. Met dat idee willen vier christelijke studentenverenigin gen geld inzamelen voor men- 'n ontwikkelingslanden. Het project Happietaria vindt plaats vlak voor kerst in Leiden, Gro ningen en Wageningen. Een Happietaria is een tijde lijk eetcafé dat twee weken ge opend zal zijn. Het bedrag dat gasten boven een bepaalde mi nimumprijs schenken, komt ten le aan een aantal ontwikke lingsprojecten. Het gaat om een project in Zaïre van Artsen zon der Grenzen, een wooncentrum voor mishandelde en misbruik te kinderen van Terre des Hom mes en een voedseldistributie project in Malawi van Zoa Vluchtelingenhulp. De Happietaria's zijn ge opend van 7 tot en met 21 de cember met uitzondering van zondag. De openingstijden zijn van 10 uur tot 20 uur en op koopavonden tot 22 uur. In Lei den kan de eter voor het goede doel terecht in de voormalige Toko op de Haarlemmerstraat 226. Kinderopvang A Chaos bij de Stich- I J ting Kinderopvang Leiderdorp. Gisteren moesten kinderen naar huis worden gestuurd. leiden maarten keulemans De kolossale, zwijgende meelfabriek aan de Oosterkerkstraat kan iets wat geen politicus gedaan krijgt: SP'er Daan Sloos op andere gedachten brengen. Sterker nog, de fabriek weet hem zelfs stilte krij gen. „Wat ik vandaag zag, is zo groots, zo imposant... Ik ben er nog steeds stil van", zegt Sloos. „Ik was altijd voor sloop van de fabriek. Maar nu ben ik ervan overtuigd geraakt dat er tenminste iets moet blijven staan." De uren daarvoor doolde Sloos met eeri troepje andere raadsleden, wat ambte naren en een medewerker van Meneba door het binnenste van de fabriek. Langs stoffige machines en uitgestorven hallen. Over roestige trappen en krakende plan kieren. Soms bukkend voor de leidingen aan het plafond; steeds uitkijkend voor de talloze gaten in de vloer. De meelfa briek staat in het middelpunt van de be langstelling. Alle reden voor de leden van de commissies voor ruimtelijke ordening en monumentenzorg om eens een kijkje te nemen achter de gevel met de witte zonnewijzer. „Eigenlijk is het gewoon een dramati sche puinhoop", vat Joke Sorgdrager (D66) haar ervaringen samen. „Als ik het hier zie, krijg ik het gevoel dat je hem ge woon maar weer moet gaan gebruiken. Als meelfabriek." Intussen wordt Mieke Hogervorst (Groen Links) alleen maar enthousiaster. Voor de nota die ze heeft geschreven over de hergebruik-mogelijkheden van het betonnen gevaarte had ze al talloze tekeningen, plattegronden en foto's be studeerd. Maar de meelfabriek zelf be zoeken, dat is toch iets van een geheel andere orde. „Ik sta op de oudste beton constructie van Nederland!", klinkt het vanaf de zolder van de bijna honderd jaar oude graansilo. De reus van de singels laat Melanie Maas Geesteranus (WD) evenmin onberoerd. Ook haar fractie vertrouwde al eens een paar ideeën voor hergebruik toe aan het papier. Maar eenmaal in het binnenste van de fabriek doet het ding haar vooral denken aan haar eigen huis. „Ik ben thuis aan het klussen, en dat is al zo'n werk. Maar wat er hier allemaal moet ge beuren voordatje hem kan gaan herge bruiken... Sommige zalen zijn leuk, maar van andere ruimten heb ik werkelijk geen idee wat je er nog mee kunt doen. Sloos snuift intussen de geur van stof en vocht en muffigheid op. „Prachtig! Je kan gewoon nog ruiken dat er hier werd ge werkt!", zegt de SP-voorman. Maar PvdA-raadslid Roelie van Opijnen wil lie ver weten of er eigenlijk ooit wel eens de meelfabriek hebben ge werkt. Het antwoord van Meneba-mede- werker L. van den Berg is ontluisterend: „We hebben wel eens twee vrouwen in dienst gehad. Om de ramen te zemen. Die hebben het toen een dag of twee vol gehouden." „Wat mij betreft mag-'ie weg", zegt Van Opijnen even later. „Neem er foto's van, maak een mooie Meelfabriek cd-rom voor de computer desnoods, en verder hoeft het van mij niet zo erg. Ik ben be nieuwd wat het onderzoek naar de mo gelijkheden voor hergebruik gaan ople veren, dat wel. Maar veel vertrouwen heb ik er niet in." „Je zou er een museum van kunnen ma ken", oppert Daan Sloos, nog altijd blij moedig. „Als je dan maar weet dat ik geen suppoost wil worden", repliceert de man van Meneba. Theaterbezoek 1 -7 Iets minder dan één I procent van de be volking bezoekt tenminste eenmaal per maand een theatervoorstelling. Scholieren zwemmen niet leiden «hans jacobs Naar schatting 800 Leidse scho lieren blijven verstoken van zwemles. Dat zijn er veel meer dan de gemeente na het af schaffen van het schoolzwem men had verwacht. De leerlin gen melden zich niet aan bij de Leide zwemverenigingen. Die hebben er sinds het nieuwe schooljaar slechts zo'n 100 extra lesnemers bijgekregen. Het in huren van extra uren in de Leid se zwembaden is daardoor niet nodig. Voor de gemeente bete kent dat een schadepost van 56.000 gulden. De zwembaden De Zijl en het Vijf Meibad wor den op jaarbasis namelijk 14.000 keer minder bezocht. NS-stalling bang voor concurrent De plannen zijn nog niet rond maar J. Kornelisse 'en zijn zeven medewerkers van de stationsrijwielstalling zien de bui al hangen: de toekomstige gemeentelijke stalling, aan de stadszijde van het station gaat ten koste van hun broodwinning. leiden «ad van kaamis bevorderlijk voor de sociale wim koevoet veiligheid. Fietsers moeten er hun twee- wielers gratis kunnen achterla ten. De stalling komt in aan merking voor het predikaat 'halfbewaakt', vertelt ze. Het is de bedoeling dat een banen pooler toezicht gaat houden in het stationsgebied en dat deze functionaris ook een oogje in het zeil houdt in en bij de ge meentelijke stalling. Kornelisse van de NS-stalling vindt dat hem op deze wijze 'oneerlijke concurrentie' wordt aangedaan. Volgens Rameckers en wethou der P. Langenberg (D66) is de kritiek van de medewerkers van de stalling voorbarig en onno dig. Ze wijzen erop dat uit on- Stallingbaas Korpelisse dringt er bij zijn 'huisbaas', de Neder landse Spoorwegen, op aan dat deze de plannen in overleg met de gemeente aanpast. „Dit gaat ons geld en klanten kosten. Ze ker op de wat langere termijn krijgen we te maken met leeg loop en word ik gedwongen m'n a weg te sturen." De gemeente, bevestigt amb tenaar mevrouw F. Rameckers, werkt nog steeds aan plannen voor een ondergrondse stalling, met plek voor 2.000 fietsen, op het voorplein. De bovenkant moet van glas worden zodat het licht er gemakkelijk bij kan. Dat De stationsfietsenstalling vreest derzoeken is gebleken dat aan beide soorten stallingen behoef te bestaat. „De nieuwe stalling zal vooral worden gebruikt door die hun fiets nu ook al de bewaakte stalling ach terlaten. Dat ze geen 1,75 gul den over hebben voor de dagstalling zegt dikwijls iets over de fiets. De NS-stalling ver liest deze klanten niet. Ze heeft ze eenvoudigweg nooit gehad," leiden hans koenekoop Er is opvallend weinig animo om iets te organiseren op het evenementplein aan de Bees tenmarkt. Op de kermis tijdens de Lakenfeesten en de opening van de El Cid-week na valt er volgend jaar niets te beleven. Dat wil zeggen, geen enkele an dere organisatie heeft verzocht om een plekje op de Evenemen tenkalender. „Dan moet de gemeente niet van die hoge prijzen vragen", reageert een van de onderne mers. „Er was bijvoorbeeld best belangstelling om een kerst markt te organiseren, maar 300 gulden voor een kraam schrikt veel ondernemers af. Het is leuk en aardig van de gemeente om te zeggen dat de ondernemers het plein moeten verlevendigen, maar op deze manier wordt het ons onmogelijk gemaakt. Volgens Peter Labruyère, voorzitter van de winkeliersver eniging Haarlemmerstraat, gaat er echter volgend jaar van alles gebeuren op het nieuwe plein. „Het is nou lang genoeg oorlog geweest tussen de gemeente en de ondernemers. En als dan niemand iets doet, dan doe ik het wel. Op 15 december begint het al. Dan houden we een ver- kleedoptocht voor kinderen die begint op het Peliplein en ein digt op de Beestenmarkt." In januari wil Labruyère met de ondernemers van de Bees tenmarkt om de tafel om een festiviteitenprogamma op te zetten. „En dan moet de ge meente niet moeilijk gaan doen over die vergunningen. Ze mo gen de ondernemers best wel tegemoet komen omdat de her inrichting van de Beestenmarkt ze een hoop omzet heeft ge kost." Een plannetje dat Labruyère in elk geval wil doorzetten is de aanleg van een ijsbaan op het plein. „Tijdelijk natuurlijk. Net als dat baantje op het Leidse- plein in Amsterdam. Het kan in de winter een mooie pu- biekstrekker zijn voor de Bees tenmarkt. Maar het zal even du ren voordat dat allemaal con creet wordt. Deze winter lukt het nog niet." leiden hans koenekoop vervolg voorpagina Het grote werk bij het vaststellen van de Evenementenkalender gaat zitten in de beoordeling van de geluidshinder. Het college moet voor elk evenement vaststellen hoeveel decibellen zijn toe gestaan en hoe laat het evenement moet zijn afgelopen. Als alge mene regel geldt voor buitenfeesten dat ze op weekdagen en zondag tot 23.00 uur en op vrijdag en zaterdag tot 24.00 mogen duren. Voor de Lakenfeesten en 3 oktober is echter nu al be paald dat die langer mogen doorgaan; op weekdagen en zondag tot 1.00 uur en op vrijdag en zaterdag tot 2.00 uur. „In hoeverre een evenement belastend is voor de omgeving, zal in veel geval len afhangen van de reacties die binnenkomen. Het college zal daarbij ook ervaringen uit voorgaande jaren laten meewegen', zegt een woordvoerster van de gemeente. aldus Langenberg. senteerd. Toch wil hij op voor- B. van Trommel, business hand kwijt dat hij geen voor manager bij NS Stations zegt stander is 'van het treffen van dat hij het lastig vindt om com- twee dezelfde voorzieningen die mentaar te geven op plannen slechts enkele tientallen meters die nog niet officieel zijn gepre- van elkaar liggen." Rapport Ons Doel over armoede leiden maarten keulemans Onkostenvergoedingen voor verhuizingen, meer mogelijkhe den om een woongroep te be ginnen, en een spaarpot waarin de woningbouwverenigingen geld storten om huurders met de lage inkomens te steunen. Het zijn nog maar enkele van de tientallen maatregelen die vol gens directeur M. Glaser van woningbouwvereniging Ons Doel mogelijk zijn om de arm ste huishoudens te helpen. Gezinnen met een minimum inkomen besteden veertig tot zestig procent van hun salaris aan woonlasten. Glaser vindt dan ook dat rijk, gemeenten en corporaties meer moeten doen om dergelijke gezinnen tege moet te komen. Huurders zou- Homeopathisch arts Van Kempen veertig jaar in het vak Dokter Van Kempen: „Homeopathie is niet van: schuif maar aan, ik tover wel een middel uit mijn mouw." foto loekzuyderduin leiden herman joustra Veertig jaar in het artsenvak, dat is natuurlijk niet niks. Dokter Pieter van Kempen (66) vindt dan ook dat hij dat niet onopge merkt voorbij mag laten gaan. Maar een feestje en cadeaus zijn aan hem niet besteed. Als er mensen zijn die iets willen geven, zo heeft hij bedacht, la ten ze dan maar geld beschik baar stellen voor een goed doel. Dat goede doel is voor Van Kempen het repareren van een stuk weg van twee kilometer naar het weeshuis St. Hélène in het Haïtiaanse Kenscoff, waar zijn secretaresse Els Dijkman een tijd geleden al een kind adopteerde. De patiënten van deze Leidse, homeopathische, specialist hebben inmiddels al lemaal een brief ontvangen, waarin tekst en uitleg van het project in Haïti wordt gegeven. In de brief ook een gironum mer, waarop men zijn gulle ga ven kan storten. Van Kempen glimt. „In één week tijd hebben we al iets van 1250 gulden bin- Zo'n actie is typerend voor Van Kempen, die, zo zegt hij ook zelf, in zijn vak altijd min of meer een buitenbeentje is ge weest. Na zijn artsexamen in 1956, haalde hij zes jaar later zijn bevoegdheid van de Ho meopathische Artsen Vereni ging. „Ik was geloof ik zelfs de laatste die homeopathie was gaan studeren. Daarna deed men dat jaren niet meer. Dat hoorde niet, was de algemene opinie." De situatie is inmiddels wel anders, al is homeopathie nog allerminst volledig geaccepteerd in de medische wereld. „De houding bij patiënten is de laatste jaren duidelijk positiever, geworden. In de klinische we reld is er niet zo veel veranderd. Tachtig, misschien wel negentig procent van alle artsen moet nog niets van homeopathie hebben", is de nuchtere consta tering van Van Kempen. Dat komt gedeeltelijk, moet hij toegeven 'omdat het weten schappelijk kader zo onderbe licht is'. „Mede daardoor neemt men de homeopathie niet seri eus. Homeopathische artsen zijn dikwijls alleen praktisch in gesteld. Ze hebben veelal geen oog voor de filosofische publi caties, zoals ik die wèl schrijf." Zijn persoonlijke ontwikke ling was daar ook naar, zegt hij. In 1974, twaalf jaar nadat hij zijn bevoegdheid had gehaald voor homeopathisch arts, haal de hij zijn doctoraal filosofie. Een belangrijke stap, vindt hij zelf 'om een beter begrip van de mens te krijgen. „De mens is méér dan een lichaam. Dat is Aristoteles hè: de levende mens is een eenheid en daarvan is het geestelijke een essentieel deel. En het één is niet lós te zien van het andere." Dat vertaalt zich ook in de praktijk. „Het is een moeilijk specialisme. Het is niet van: schuif maar aan, ik tover wel een middel uit mijn mouw. Je kunt geen middel voorschrijven als je niets van het karakter van de patiënt weet. Zoiets kost tijd, het is een kwestie van vragen en praten." Zij het dat Van Kempen al leen 's middags patiënten ont vangt. „Want anders zou ik veel te rijk worden", zegt hij schert send. „Maar serieus, anders zou ik me veel minder met de we tenschappelijke kant van de ho meopathie bezig kunnen hou den. Daarin zie ik een belangrij ke taak voor mij weggelegd. Mijn grootste wens als medicus is te promoveren op het onder werp homeopathie. Dat zou na melijk betekenen dat men bin nen de klinische wetenschap begrip krijgt voor de homeopa thie. Ik vind dat heel belangrijk. Homeopathie zou uiteindelijk ook op de universiteit onderwe zen moeten worden, op die ma nier kun je veel meer mensen bereiken dan nu het geval is. Maar het moet dan wel in com binatie met een vak als filosofie gegeven worden. Of pyscholo- gie. Om de eenheid tussen geest en lichaam te benadrukken." Bijdragen voor het weeshuis St. Hélène zijn welkom op reke ningnummer 33.55.69.69.2 van de Rabobank, t.n.v. P.M.C van Kempen, onder vermelding van "Voor de weg'. den bijvoorbeeld meer moge lijkheden moeten krijgen om te bezuinigen op hun servicekos ten, door zelf een deel van het onderhoud te verrichten. Ook kan er geld worden be spaard als woningen worden 'gesplitst', zodat huurders voor zieningen als de telefoon, de auto en keukenapparaten kun nen delen. Verder moet de wo ningbouwvereniging voorko men dat de huurder een huur schuld opbouwt en meer aan dacht besteden aan 'probleem huurders' zoals druggebruikers en geesteszieke mensen, door meer samen te werken met de zorginstellingen. „Het zijn allemaal maar idee- en", zegt Glaser, die haar veer tien pagina's dikke opsomming van mogelijkheden heeft opge stuurd aan politici, gemeente ambtenaren en volkshuisves- ters. „Ik heb het gevoel dat het pas interessant wordt als we met een groep bij elkaar komen en afspreken dat we er serieus mee aan de slag willen gaan." Een aantal van Glasers ideeën zijn dan ook bedoeld voor de rijksoverheid en de gemeente. Die moeten hun belastingen, kwijtscheldingsregelingen en mogelijkheden voor huursubsi die in de gaten houden, vindt de directeur. Ook moet de over heid de bouwverenigingen meer bewegingsvrijheid geven. „Voor corporaties gelden in ver gelijking met 'gewone' bedrij ven nog heel wat beperkingen. De overheid bepaalt de grenzen van het huurbeleid, corporaties mogen zonder toestemming geen woningen verkopen, en het ontplooien van nevenactivi teiten is aan strenge regels ge bonden," schrijft Glaser. De directeur benadrukt in haar nota dat het bestrijden van armoede voor een woning bouwvereniging veel meer is dan het laag houden van de huur. Door huurbevriezing of - verlaging komt het voordeel im mers ook terecht bij de rijkere huurders. En daarvoor zijn de maatregelen niet bedoeld.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11