President Wit-Rusland breidt macht fors uit GOED KOOP laamse oppositie: Meer e wij zen tegen Di Rupo Buitenland Toch debatje in Brits Lagerhuis over EMU Piloot: Kapers wilden geschiedenis maken Opvang vluchtelingen in Rwanda kostbare zaak Belgrado verklaart winst van oppositie ongeldig Vondeling Kaspar Hauser was niet de kroonprins van Beieren Laatste Russische troepen uit Tsjetsjenië \ANDAG 25 NOVEMBER 1996 /rouw werpt kinderen van flatgebouw w york Een 23-jarige vrouw uit New York heeft gisteren haar tie kinderen van het dak van een vijftien verdiepingen tellende at geworpen. De in psychische nood verkerende vrouw sprong trvolgens zelfde dood tegemoet. Haar zoontje van zeven jaar yam om. Zijn tweelingzus en een broertje van twee jaar raak- n ernstig gewond. nwoners Nice voor bedelverbod CEi De inwoners van het Zuid-Franse Nice hebben gisteren in :n referendum ingestemd met een verbod op bedelen. De uit- ag betekent een overwinning voor de conservatieve burge- ieester Jacques Peyrat. Aangezien slechts 22 procent van de esgerechtigden naar de stembus ging, lijken de meeste inwo- ers van de stad niet geïnteresseerd in het thema. /hina telt 145 miljoen analfabeten king China telde vorig jaar 145 miljoen analfabeten. Dat is raalf procent van de totale bevolking van 1,2 miljard. Dat ieldde het officiële persbureau Xinhua gisteren. Door een alfa- ftiseringsprogramma is het aantal Chinezen boven de vijftien ar dat kan schrijven noch lezen, tussen 1990 en 1995 met meer in 36 miljoen verminderd. [loeder Teresa heeft weer hartaanval icutta Moeder Teresa is gisteren voor de tweede keer in drie igen door een hartaanval getroffen. De 86-jarige rooms-katho- 'ke armenzuster wordt regelmatig beademd en behandeld met r edicijnen. Volgens de artsen is haar toestand niet kritiek. chtjarige schiet zijn oppas dood nnipeg Een achtjarig jongetje in het Canadese Winnipeg heeft terdag zijn dertienjarige nichtje dat op hem paste een geweer de borst gedrukt en de trekker overgehaald. Het meisje over- G ed ter plekke. De jongen was aan het spelen met een van de laden wapens die in zijn ouderlijk huis plegen rond te slinge- Ü5 n. Op een gegeven moment stapte hij met een geweer op zijn chtje toe en haalde de trekker over. De jongen kan vanwege n leeftijd niet worden vervolgd, maar zijn vader zal in ieder val illegaal wapenbezit ten laste worden gelegd. Malraux bijgezet in Pantheon Twintig jaar na zijn dood is de as van de Franse denker idre Malraux bijgezet in het Pantheon, de beroemdste graf- mbe van Frankrijk. Onder luid trompetgeschal werden de stof- ijke resten van Malraux van het familiegraf buiten Parijs naar crypte in de Franse hoofdstad gebracht waar ook Voltaire, ctor Hugo, Louis Braille en Marie en Pierre Curie een laatste stplaats vonden. Behalve schrijver was Malraux ook een mili- et, een staatsman en een kunstfilosoof. liss Griekenland wordt Miss World ngalore Het achttienjarige Griekse model Irene Skliva is za- :dag in het Indiase Bangalore tot Miss World 1996 gekroond, i de verkiezing is veel te doen geweest. De afgelopen weken iben leden van politieke partijen - uiteenlopend van uiterst lts tot communistisch - en andere activisten fel tegen de ver ing geprotesteerd omdat die geldverslindend zouden zijn en ïederend voor vrouwen. Een tegenstander ging zo ver dat hij protest zichzelf in brand stak. oden bij bomaanslag in Algerije m giers Bij de ontploffing van een autobom in de Algerijnse stad ida zijn gisteren vijf mensen gedood en vijftien gewond ge- ikt. Het doelwit van de bom was een hotel waar politieagen- 0 verbleven, maar alle slachtoffers waren voorbijgangers. De ligheidsmaatregelen zijn verscherpt omdat in Algerije don- dag een referendum wordt gehouden over herziening van de ondwet. President Zéroual wil zijn macht vergroten en partij- verbieden die de islam inzetten als poltiek wapen. r ird' m: [sel* anp-gpd lolitie en rijkswacht bestaan meer bewijzen over seksu- misbruik van minderjarige »ens door de Belgische vice- nier Di Rupo. Volgens :dvoerder Chevalier van de ise liberale oppositie heb- deze bewijzen Justitie nog bereikt. Daardoor lijkt het ier tegen Di Rupo nu nog stitie heeft een speciale' imissie van de Belgische Ka- van Volksvertegenwoordi- vorige week alleen vier ver- ngen van een gevangene Belgisch-Limburg overhan- Volgens de ouders van de Ji is hij een fantast. Zijn be- ingen over misbruik door Di o spreken elkaar op veel ten tegen. ïevalier meent echter dat er bewijzen bestaan. „Er y* ben vorig weekeinde nog /zoekingen plaatsgehad. De Itaten daarvan hebben Jus- Omstreden referendum over wijziging Grondwet toch bindend LONDEN Rtr-AFP-GPD De meerderheid van de inwoners van Wit-Rusland heeft zich uitgesproken voor een wijziging van de Grondwet waardoor de macht van president Loekasjenko aanzien lijk wordt uitgebreid. Dat meldt het Russische persbu reau Itar-Tass vandaag op gezag van een vertegenwoor diger van de centrale kiescommissie. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Volgens officieuze cijfers heeft gisteren meer dan 84 procent van de 7,2 miljoen kiesgerech tigden aan een referendum over de machtsuitbreiding deelgeno men. Volgens medewerkers van Loekasjenko steunden 70,5 pro cent van de kiezers de presi dent. Per referendum wil Loekas jenko zijn toch al niet geringe macht uitbreiden. Over zijn strijd met het parlement, dat hem uit zijn ambt wil zetten, zei hij: „Na het referendum zullen al deze gevechten stoppen. De nieuwe Grondwet geeft mij het recht het parlement na een maand te ontslaan indien we geen overeenstemming berei ken. Maar ik zal dat niet doen, omdat we een tot harmonieuze samenwerking zullen komen. Het parlement moest stem men over een akkoord dat Loe kasjenko na Russische bemid deling had bereikt met de voor zitter van het Wit-Russische parlement Sjaretski. In ruil voor het niet bindend verklaren van het referendum zou het parle ment de afzettingsprocedure te gen Loekasjenko stoppen. Maar na heftige debatten slaagden de parlementariërs er niet in de benodigde tweederde meerder heid voor dit compromis te krij gen. Na afloop zei Loekasjenko dat hij daarom gewoon vast hield aan zijn referendum, dat nu wel bindend is. Wit-Rusland zal zijn laatste intercontinentale raketten uit de Sovjettijd morgen naar Rus land overbrengen. Dat zei Loe kasjenko gisteren. Vrijdag had den Wit-Russische functionaris sen verklaard dat alle raketten al waren afgevoerd. Wit-Rusland is verplicht de wapens voor het einde van het jaar aan Moskou over te dragen, dat ze overigens ook op Wit-Russische grondge bied steeds onder beheer heeft Krant: Regering hield rapporten achter dagskrant onder meer dat Brus sel zich gaat mengen in het eco nomische beleid van Major, ook al kiest Groot-Brittannië ervoor niet mee te doen met de euro, de gezamenlijke munteenheid van de EU. Een woordvoerder van het ministerie liet gisteren in een reactie weten dat er geen enkel document is achterge houden. Diverse Conservatieve Euros ceptici hebben in de hoog op laaiende ruzie vorige week over het gewenste Euro-debat aan gegeven met de oppositie te zullen meestemmen als die een motie van wantrouwen tegen de regering zal indienen. Daar lijkt vooralsnog geen kans op, maar volgens een ander zon dagsblad, de Sunday Telegraph, heeft Major zich vorige week al bij voorbaat verzekerd van de steun van de Noord-Ierse pro testante partijen. De Eurosceptici in het Britse La gerhuis krijgen hun zin. Van daag zal er toch worden gede batteerd over de Europese Mo netaire Unie. Eerder wees pre mier Major een spoeddebat af omdat hij de komende bespre kingen op Europees niveau, die volgende maand plaatshebben, voldoende vindt. Aanleiding voor het debatje is berichtgeving in The Sunday Ti mes. Deze krant meldde giste ren dat de regering aan het par lement belangrijke documenten over de monetaire eenwording heeft onthouden. Het zou gaan om vier docu menten, waaronder een rapport van het Britse ministerie van fi nanciën en van het Europees Monetair Instituut, de voorloper van de Europese centrale bank. Daarin staat volgens de zon- Ethiopische Boeing stort in zee: zeker 120 doden -r^., i*i* i Minister: Driekwart miljard dollar nodig GENEVE-STUTTGART GPD-Rtr-DPA De door Tutsi's gedomineerde regering van Rwanda zegt bijna driekwart miljard dollar nodig te hebben voor opvang, huis vesting en reïntegratie van meer dan één miljoen Hutu-vluchte- lingen uit Oost-Zaïre. Dat zei de Rwandese minister Muriganda (verkeer en communicatie) za terdag in Genève tijdens een eendaagse conferentie van de Europese Unie, Verenigde Sta ten, Japan en Canada met alle internationale hulporganisaties. Zelfs minister Pronk, die de Nederlandse delegatie leidde, vond dit bedrag 'nogal ruim be meten' en dacht dat in eerste instantie 125 miljoen dollar vol doende was. De meeste delegaties waren het er over eens dat geld in deze crisissituatie niet eens het be langrijkste probleem is. „Het gaat om de nationale verzoe ning en dat is geen kleinigheid na de volkenmoord van 2,5 jaar geleden", zei Pronk. „Ik ben er van overtuigd dat de regering in Kigali niet op wraak belust is en best wil meewerken, zelfs bij het toelaten van een internationale vredesmacht. Maar die mag niet worden ingezet tegen de Tutsi- rebellen in Zaïre.". Militaire functionarissen heb ben de afgelopen dagen in Stuttgart een aantal scenario's voor hulp aan de vluchtelingen in Oost-Zaïre opgesteld. Het is nu aan de regeringen een keuze te maken. De voorstellen lopen uiteen van kleinschalige hulp verlening tot het zenden van militairen om te garanderen dat de hulp de vluchtelingen be reikt. Dat heeft de Canadese luite nant-generaal Baril, die de commandant van een eventuele internationale interventiemacht voor Oost-Zaïre zal worden, gis teren meegedeeld na een drie daags beraad. Aan het overleg namen militaire functionarissen uit 23 landen deel en vertegen woordigers van een aantal in ternationale hulporganisaties, zoals het Rode Kruis. BELGRADO DPA-Rtr-ANP titie nog niet bereikt." Volgens de Waalse socialist Moureaux gaan rijkswacht en politie in het geheim de gangen na van leden van een andere speciale Kamercommissie. Deze commissie moet oordelen over de wijze waarop politiediensten en Justitie de zaak-Dutroux hebben aangepakt. Op die ma nier zou de politie de leden van de commissie onder druk willen zetten. MORONI-ADDIS ABEBA AEP-Rtr De drie kapers van de Ethiopi sche Boeing 767, die zaterdag vlak voor de kust van de Como ren in zee stortte, waren lid van de Ethiopische oppositie. Vol gens een van hen waren ze net uit de gevangenis vrijgelaten. De drie wilden volgens de piloot 'geschiedenis maken'. Bij het ongeluk zijn waarschijnlijk 120 van de 175 inzittenden om het leven gekomen. Onder hen was ook de Kenyaanse cameraman Mohamed Amin van het Britse persbureau Reuter. Hij bracht in 1984 de eerste beelden van de hongersnood in Ethiopië. Tijdens de vlucht van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba naai' de Kenyaanse hoofdstad Nairobi drongen de kapers de cockpit binnen en sloegen de co-piloot in elkaar. De drie zeiden dat ze naar Australië wilden, maar stelden verder geen eisen. Een was ge wapend met een kleine bijl die in het vliegtuig lag voor noodge vallen, de tweede zwaaide met een brandblusapparaat. De der de had in zijn ene hand een voorwerp dat naar eigen zeggen een bom was, en in zijn andere een fles whisky. Op een gegeven moment wilde een van de man nen zelf het vliegtuig besturen en pakte hij de koptelefoon van de piloot. Daardoor kon die geen contact opnemen met de Comorese verkeerstoren. Het toestel probeerde te lan den op de luchthaven van de Comorese hoofdstad Moroni, maar kwam in zee terecht. De kapers hadden de waarschu wing van de piloot genegeerd dat de brandstof opraakte. Reddingswerkers zeiden gis teren nog zeker 36 uur nodig te hebben om de slachtoffers te bergen die zich nog in het wrak van het vliegtuig bevinden. De passagierslijst wordt pas vrijge geven wanneer alle doden zijn geïdentificeerd, aldus een woordvoerder van Ethiopian Airlines. Het stadsbestuur van de Servi sche hoofdstad Belgrado heeft gisteren de overwinning van de oppositie bij lokale verkiezingen nietig verklaard. Dat heeft woordvoerster Gligoric van de oppositionele Democratische Partij gezegd. De kiescommissie had eerder bevestigd dat de oppositionele coalitie Zajedno (Samen) 60 van de 110 zetels in de gemeente raad had gewonnen. Rechtban ken hebben echter de uitslagen voor 52 van de 60 gewonnen ze tels ongeldig verklaard. Tegenstanders van de rege- I ont National rliest in Dreux DN A-onderzoek lost anderhalve eeuw oud mysterie op Een grote prijs winnen zou mooi zijn. Maar voor later wilt u vast wel wat méér zekerheid. Temeer als u bedenkt dat er de laatste tijd veel verandert. Zo gaat de over heid er steeds meer van uit dat u uw eigen regelingen treft. Uw pensioenvoorziening is daardoor wellicht niet meer toereikend. Bij VSB Bank kunnen we voor u een heldere pensioenanalyse maken. Gratis en geheel vrijblijvend zetten we al uw per soonlijke wensen op een rijtje en kunnen we voor u een goed pensioen regelen Kom gerust even bij ons langs. Dan hebt u aan zekerheid alvast veel gewonnen. ANSBACH ANP Het raadsel rond de Duitse von deling Kaspar Hauser is opge lost. Na anderhalve eeuw spe culaties over zijn afkomst, heeft een genetisch onderzoek uitge wezen dat hij niet de kroon prins van Beieren was, zo meld de de Duitse tv-zender ZDF gis teren. Kaspar Hauser was een ver wilderde tiener die amper kon lopen en praten toen hij in mei 1828 aan de autoriteiten van het Beierse Neurenberg werd voor geleid. Hij zei te zijn grootge bracht in een lage, donkere ruimte waaruit hij kort tevoren was vrijgelaten. In een brief die de jongen bij zich had, stond dat hij de zoon van een overleden cavalerie-of- ficier was. In 1812 was hij als zuigeling bij een boer afgege ven, die opdracht had gekregen hem te leren lezen en schrijven en de christelijke beginselen bij te brengen. Kaspar mocht ech ter geen contact met de buiten wereld hebben. Nadat hij was doorgedrongen tot de hoogste sociale kringen, werd Hauser in 1833 onder on opgehelderde omstandigheden doodgestoken in zijn woon plaats Ansbach. Volgens som migen was hij een bedrieger, anderen geloofden dat hij het onwettige kind was van groot hertog Karl van Baden en Stép- hanie de Beauharnais. Dit laatste verhaal is nu ont kracht. Op verzoek van het stadsbestuur en het tv-pro- gramma Spiegel hebben gerech telijke artsen bloedvlekken op Kaspars kledingstukken onder zocht en vergeleken met het DNA van twee nog levende na zaten van groothertog Karl. Het genetisch materiaal komt niet overeen. Het verhaal van Kaspar Hau ser heeft veel schrijvers geïnspi reerd, van de Franse dichter Paul Verlaine eind vorige eeuw tot de Oostenrijkse toneelschrij ver Peter Handke nu. Hausers levensverhaal is herhaaldelijk verfilmd, onder meer door de Duitse regisseur Werner Her zog. rende Servische Socialistische Partij van president Milosevic betogen al dagen om erkenning van hun zege af te dwingen. Za jedno zegt in vijftien van de achttien grote steden te hebben gewonnen. Plaatselijke kies commissies hebben echter nog geen definitieve resultaten be kendgemaakt, ofwel de uitslag geannuleerd en een nieuwe stemronde afgekondigd. Zoran Djindjic, de leider van de Democratische Partij, ver klaarde gisteren: „Door zijn be vel aan de rechters om de uit slag nietig te verklaren, heeft Milosevic een staatsgreep ge pleegd en de wil van tweederde van de Serviërs naast zich neer gelegd." Oppositieleider Draskovic sprak gisteren in Bel grado opnieuw voor duizenden aanhangers. Hij riep op tot een 'algemene opstand' als enig mogelijk antwoord op het 'Milosevic-terrorisme'. EDELVRUCHT i APPEL SAP literpak van 1T5" Jeltsin komt rebellen tegemoet. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Bijna twee jaar nadat Russische troepen Tsjetsjenië binnenvie len om een einde te maken aan de eenzijdig uitgeroepen onaf hankelijkheid, zullen de laatste Russische troepen het land ver laten. De Russische president Jeltsin gaf zaterdag het bevel voor de aftocht van de twee nog in Tsjetsjenië opererende briga des van het ministerie van bin nenlandse zaken. Jeltsin is met zijn besluit tege moet gekomen aan een van de voornaamste eisen van de re bellen. Alleen over de toekom stige status van Tsjetsjenië ver schillen de opstandelingen en het Kremlin nog van mening. Terwijl de Tsjetsjenen hun on afhankelijkheid eisen, wil Mos kou niet verder gaan dan een verregaande vorm van autono mie. De communistische leider Zjoeganov en de extremistische nationalist Zjirinovski veroor deelden de overeenkomst als 'ongrondwettelijk' en als 'het ju ridische begin van het uiteen vallen van Rusland'. Zjoeganov wil een motie van wantrouwen indienen tegen de regering. KNIP WIT OF TARWE mfa heel NU IV y.'s 'Jê ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5