Onenigheid over opvang Rwandese vluchtelingen Di Rupo wankelt Buitenland Zwitsers willen claims uit oorlog afkopen Turkije martelt kinderen Overleefd Historische ontmoeting Hof Wit-Rusland begint procedure tegen president Veto van Amerikanen treft Boutros-Ghali Als Di Rupo omvalt, is kabinet-Dehaene in gevaar WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996 Twaalf jaar cel voor kaapster bonn» In Hamburg is gisteren een Palestijnse terroriste tot twaalf jaar cel veroordeeld. De rechters achtten de 43-jarige Souhaila Andrawes schuldig aan moord, gijzeling en verstoring van het vliegverkeer. Ze was een van de vier Palestijnen die in 1977 een vliegtuig van Lufthansa kaapten. Ze wilden de Duitse regering dwingen gevangen leden van de Rote Armee Faktion (RAF) vrij te laten. Duitse commando's bevrijdden de passagiers in Somalië. De gezagvoerder was toen al door de Palestijnen ge dood. Andrawes was de enige kaper die het er levend afbracht. Ze werd in Somalië veroordeeld, zat daar drie jaar in de cel, maar dook later in Noorwegen onder. Twee jaar geleden werd ze daar ontmaskerd. Ciorbea nieuwe premier Roemenië Boekarest De populaire burgemeester van Boekarest is gisteren aangewezen als nieuwe premier van Roemenië. Dat gebeurde twee dagen nadat de hervormingsgezinde Emil Constantinescu het presidentschap had veroverd. Mens blijkt 400.000 jaar ouder new york De vondst van een bovenkaak in Ethiopië bewijst dat de mens zeker 2,3 miljoen jaar oud is ofwel 400.000 jaar ouder dan tot nu toe gedacht. Dat meldde de Amerikaanse krant New York Times gisteren. Onderzoekers vonden de kaak tussen grove stenen werktuigen in de Hadar-vlakte in Ethiopië. Siemens maakt anti-afluisterbehang münchen Het Duitse concern Siemens heeft een behang ont wikkeld dat vertrekken ondoordringbaar maakt voor afluisterap paratuur en elektromagnetische storingen. De kern van het be hang is een weefsel van nylon en koper, zo maakte Siemens gis teren bekend. Het nieuwe produkt, Shieldex geheten, zal worden gebruikt in de nieuwe gebouwen van het Duitse parlement in Berlijn. Kans op inzet interventiemacht wordt steeds kleiner Er is grote onenigheid ontstaan tussen de Rwandese re gering en Westerse hulpinstanties over de opvang van uit Oost-Zaïre teruggekeerde Hutu-vluchtelingen. Het Inter nationale Rode kruis is boos dat het een doorgangscen trum aan de grens moest sluiten, omdat Kigali kost wat kost wil voorkomen dat nieuwe opvangkampen worden gecreëerd op Rwandees grondgebied. kampen bevonden. Die zij nu leeg. Rwanda houdt echter vol dat op een paar achterblijvers na alle Hutu's zijn teruggekeerd. Rwanda wil hier kennelijk mee aantonen dat een interna tionale interventiemacht, die vluchtelingen in Zaïre zou moe ten opsporen en helpen, niet langer nodig is. In het Duitse Stuttgart zou morgen worden gesproken over de nieuwe situ atie en de gevolgen daarvan voor een interventiemacht. Gis teravond werd bekend dat de bijeenkomst wordt verschoven naar vrijdag. Een aantal deelnemers heeft NAIROBI-OOSTENDE-NEW YORK GPD-AFP-Rtr-DPA-ANP Bovendien zijn de partijen het oneens over het aantal Rwande- zen dat nog in Zaïre verblijft. Zaïrese rebellen melden dat elk moment een nieuwe vluchtelin genstroom op gang kan komen, terwijl Rwanda zegt dat bijna al le vluchtelingen al naar huis zijn teruggekeerd. De vluchtelingenorganisatie van de VN, de UNHCR, meent dat er nog zeker 700.000 Rwan- dezen in Zaïre verblijven, met name rond Uvira en Bukavu, waar zich enkele grote opvang- al laten weten hun bijdragen aan het leger flink te zullen be perken. Zo willen de Verenigde Staten minder dan 1.000 man schappen leveren, en dan alleen voor logistieke doeleinden. Ook de Britten en Canada willen een herziening van de plannen. Canada, dat de leiding van de interventie op zich heeft geno men, heeft daarom vertegen woordigers van de landen die meedoen vandaag in New York bijeengeroepen. Minister van buitenlandse zaken Axworthy zei echter dat er geen besluit valt vóór de bijeenkomst in Stuttgart. Nederland is in principe be reid het mandaat van de vre desmacht aan te passen, zodat het bijvoorbeeld mogelijk wordt hulp te bieden in Rwanda. Ook het Nederlandse kabinet neemt pas na 'Stuttgart' een beslissing over de bijdrage aan de missie. In Oostende spraken de mi- Man mist vrouw, maar raakt huis met granaat ZÜRICH BOB KROON Een Bosnische Serviër heeft gisteren zijn huis in puin ge schoten toen hij een granaat op zijn vrouw afschoot, haar miste en zijn woning raakte. Het incident in Bijeljina, zo'n 160 kilometer ten noordoosten van Sarajevo, was het hooget- punt van een echtelijke ruzie. „De vrouw probeerde de straat op te vluchten maar haar rnan ging haar achterna met een bazooka", aldus VN-woord voerder Ivanko. „Hij vuurde met de bazooka op zijn vrouw, miste, raakte zijn huis en richtte grote schade aan." De man is gearresteerd. Pakpahan krijgt alsnog vier jaar celstraf IAKARTA Rtr-ANP CORRESPONDENT Het Zwitserse bankwezen over weegt honderd miljoen frank (135 miljoen gulden) beschik baar te stellen voor nazaten van joodse oorlogsslachtoffers met bankrekeningen in Zwitserland. Zo willen de banken een einde maken aan de voortdurende in ternationale kritiek op het ge sjoemel met joodse tegoeden uit de Tweede Wereldoorlog. De banken zeggen 36 miljoen frank te hebben opgespoord op 'slapende' rekeningen. Volgens het Joods Wereldcongres is des tijds echter zeven miljard dollar op Zwitserse rekeningen ge stort, al noemen joodse instan ties in Zwitserland dat bedrag absurd hoog. Volgens de Zwitserse krant Handelszeitung wordt over een minnelijke schikking al weken lang geheim beraad gepleegd tussen de Zwitserse bankiers vereniging, het Joods Wereld congres en de Amerikaanse senator D'Amato. Weliswaar werd eerder dit jaar al een gemengde onder zoekscommissie ingesteld on der leiding van Paul Volcker, de voormalige centrale bankier van de VS, maar Volcker denkt jaren nodig te hebben om alle 400 Zwitserse geldinstellingen door te lichten. D'Amato beschuldigt Zwitserland van lijntrekkerij en met name de grote banken vre zen dat als gevolg van de kwes tie hun concurrentiepositie op de Amerikaanse markt in gevaar kan komen. Het Indonesische rechtshof heeft vakbondsleider Muchtar Pakpahan (43) een cel straf van vier jaar opgelegd we gens het aanzetten tot rellen in in de Sumatraanse stad Medan. De openbare aanklager Medan heeft dat bevestigd. Het hooggerechtshof nam het ibesluit al op 25 oktober. Aan hankelijk was Pakpahan tot vier jjaar cel veroordeeld, maar na negen maanden kwam hij plot seling vrij. Aangenomen werd dat dat het resultaat was van in ternationale druk. Pakpahan is de voorman van de niet officieel erkende vakorganisatie SBSI. De Nederlandse vakcentrales CNV en FNV en de Kamerfractie van het CDA willen dat minister Mierlo (buitenlandse za len) zich inzet voor Pakpahans vrijlating. De Indonesische vak bondsman zit momenteel in een speciale cel in het kantoor van de procureur-generaal. Hij werd op 30 juli aangehouden na 'je rellen in Jakarta. Naar bet zich laat aanzien, heeft de opebare aanklager echter moei te met het opstellen van een deugdelijke aanklacht tegen hem. Nieuwe wet muilkorft media Ongunstig daarvoor is ook de censuurwet waarover parle mentariërs in Ankara zich mo menteel buigen. De regering vindt dat de pers 'terreur uitoe fent' en daarom aan banden moet worden gelegd. Volgens het voorstel kunnen journalis ten boetes krijgen van minimaal 9.000 en maximaal 36.000 gul den. Uitgevers riskeren boetes tot meer dan 300.000 gulden, hoofdredacteuren boetes die half zo hoog zijn. Persorganen kunnen in bepaalde gevallen tij delijk worden verboden. ANKARA-ISTANBUL AP-GPD Kinderen in Turkije zijn steeds vaker het slachtoffer van marte ling. Dat staat in een vandaag gepubliceerd rapport van Am nesty International. „Kinderen van 12 jaar staan bloot aan af schuwelijke wreedheid", aldus de mensenrechtenorganisatie. Amnesty heeft Turkije er bij herhaling van beschuldigd de mensenrechten te schenden. Dat komt de regering slecht uit, omdat deze graag wil dat Tur kije wordt toegelaten tot de Eu ropese Unie. Sneeuw leidt tot chaos in Europa rome dpa vallen bomen voor onbegaan bare wegen. Duizenden kwa men te laat op het werk en scholieren bleven thuis. In Italië viel de neerslag in de vorm van regen. In grote delen van het land deden zich zware overstromingen voor. De rivie ren de Po, Arno én Tiber traden buiten hun oevers. Bij verkeers ongevallen door het slechte weer kwamen negen Italianen om het leven. Vroege sneeuwval en overstro mingen hebben gisteren in gro te delen van Europa chaos ver oorzaakt. Honderden automo bilisten in Oost-Frankrijk brach ten de nacht door in hun inge sneeuwde voertuigen. In Enge land vielen twee doden op glad de wegen. Ook in Duitsland zorgden spiegelgladde wegen en omge- kaspiysk In Kaspiysk in de Russische deelrepubliek Dagestan zijn 68 mensen omgekomen door de aan slag van het afgelopen weekeinde op een flatgebouw. Als laatste overlevende werd Magomed Gadzjijev uit het puin gehaald. Reddingswerkers zagen eerst slechts een hand en een onderarm van hem, maar uit eindelijk wisten ze hem te bevrijden. fotos reuters andrej rozjkov nisters van buitenlandse zaken en defensie van de Europese Unie gisteren over Zaïre. Afge sproken werd dat eventuele in zet van troepen door de West- Europese Unie (WEU), het mili taire samenwerkingsverband van een aantal landen, onder neutrale VN-vlag moet plaats vinden. Een eigen troepenmacht zou op teveel weerstand stuiten, omdat drie oud-kolonisators Frankrijk, België en Groot-Brit- tannië deel uitmaken van het samenwerkingsverband. De rol van de WEU kan volgens veel landen om dezelfde reden nooit anders dan ondersteunend zijn, ook al sprak Eurocommissaris Van den Broek eerder op de dag nog van een 'organiserende en coördinerende voortrekkersrol'. Maandag beslissen de ministers van buitenlandse zaken wat de eventuele opdrachten van een WEU-bijdrage zullen zijn. Vaticaanstad President Fidel Castro heeft paus Johannes Paulus II gisteren uitgenodigd voor een bezoek aan Cuba. De paus heeft de uitnodiging aanvaard. In het Vaticaan hadden de twee een histori sche, 35 minuten durende ontmoeting. De 76-jarige kerkleider en de 70-jarige president gaan er volgens een Vaticaanse woordvoer der van uti dat het bezoek volgend jaar kan plaatsvinden. „Heilige Vader, ik hoop u spoedig op Cuba te mogen begroeten", zei Castro bij het afscheid. „Dank U. Mijn zegen voor het Cubaanse volk", antwoordde de paus. Cuba is het enige Spaanstalige land van La- tijns-Amerika dat de paus nog niet heeft bezocht, foto reuters MINSK-MOSKOU DPA-AFP-ANP-Rtr Het Constitutionele Hof van Wit-Rusland begint een proce dure tegen president Aleksandr Loekasjenko. Daartoe besloot het hof gisteravond. De rechters gaan onderzoeken of het staats hoofd de grondwet heeft ge schonden. Als het hof tot de conclusie komt dat Loekasjenko in strijd met de grondwet heeft gehan deld door voor komende zon dag een referendum uit te schrijven, dan wordt de volks stemming mogelijk uitgesteld. De stap van het hof is de laatste ontwikkeling in een steeds hoger oplaaiende machtsstrijd in Wit-Rusland. President Loekasjenko wil zon dag het omstreden referendum doorzetten dat hem nog meer macht moet geven dan hij toch al heeft. De oppositie in het par lement is daar fel tegen. Pre mier Tsjigir trad maandag af uit protest tegen Loekasjenko's koppigheid. Intussen verliest de president in de steden steeds meer steun. Pogingen van parlementariërs om de president af te zetten, la ten Loekasjenko koud. „Het volk heeft mij niet de macht ge geven om hem af te staan", zei hij gisteren. Eerder op de dag vroegen 75 oppositieleden het Constitutionele Hof om de pre sident uit zijn ambt te zetten. Loekasjenko streeft ernaar de economie van Wit-Rusland ver gaand met die van grote buur Rusland te integreren. Hij haakt naar de oude, communistische tijd en heeft zelfs de oude Sov jet-vlag opnieuw ingevoerd. DEN HAAG HANS DE BRUIJN Met een veto tegen de herbe noeming van secretaris-gene raal Boutros-Ghali van de vere nigde Naties hebben de Ameri kanen de verhoudingen in de Veiligheidsraad op scherp gezet. Veertien van de vijftien leden van de raad waaronder Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland, Duitsland en China gunden Boutros-Ghali na 31 de cember een twee termijn van vijf jaar. Maar de Amerikanen willen de 74-jarige Egyptenaar onder geen voorwaarde zien te rugkeren. Washington vindt hem ongeschikt om eens goed de bezem door het logge VN- apparaat te halen. Na de stemming, die achter gesloten deuren plaatsvond, kunnen formeel andere kandi daten worden voorgedragen, maar Boutros-Ghali wil zich niet terugtrekken. Drie leden van de Veiligheidsraad, waaron der Egypte, lieten al weten dat ze hem mogelijk opnieuw kan didaat stellen. Dat kan leiden tot een nieuwe confrontatie met de VS. Volgens VN-ambassadrice Al bright heeft de Republikeinse meerderheid in het Amerikaan se Congres 'het vertrouwen in de heer Boutros-Ghali verloren' en zal een herbenoeming er toe leiden dat president Clinton van dat Congres alleen maar moei lijker de 1,4 miljard dollar kan lospeuteren die de VS nog aan de VN moeten betalen. Het is de eerste keer in de 51- jarige VN-historie dat een zit tende secretaris-generaal een tweede termijn wordt onthou den. SUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Belgische vice-premier Elio Rupo wankelt nu het federale parlement een commissie heeft flgesteld die zich buigt over op- van zijn parlementaire onschendbaarheid. Als de com missie hem doorverwijst naar tiet Hof van Cassatie, dan moet tiij aftreden, zo valt te beluiste ren. De Brusselse procureur-ge neraal wil een onderzoek naar io instellen op verdenking ton pedofilie. De nieuwe zedenzaak zorgt !oor hoogspanning. De fractie- eiders van de oppositiepartijen '1D, Agalev, PRL en Vlaams tok zeiden gisteravond dat de Positie van Di Rupo onhoud baar is als zijn onschendbaar- -eid wordt opgeheven. Het me- 'Dageweld van de afgelopen da- en heeft de reputatie van de ocialistische vice-premier al waar geschaad. Kamervoorzitter Raymond angendries hekelde gisteren Brusselse parket, dat ver- huwelijke gegevens uit het bssier over Di Rupo naar de rets zou hebben gelekt. Zo meldde persbureau Belga dat een getuige diverse voor Di Rupo belastende verklaringen heeft afgelegd. De feiten betref fen volgens Belga de periode 1989-1990, toen de getuige 15 jaar was. Seksueel verkeer met jongeren onder de 16 is straf baar in België. Langendries eist nu dat mi nister .De Clerck (justitie) in grijpt. „Het is weerzinwekkend dat elementen uit het dossier worden verspreid nog voordat het dossier aan het parlement is voorgelegd", aldus de kamer voorzitter. Di Rupo denkt voorlopig niet aan aftreden en meent dat hij het slachtoffer is van een hek senjacht. Hij herhaalde gisteren dat hij in zijn privéleven nooit strafbare feiten of zedendelicten heeft gepleegd. De roep om op het hoogste politieke niveau koppen te laten rollen, is een maand na de 'witte mars' in Brussel echter zeer sterk. Na de arrestatie van de pedofiel/crimineel Mare Dutroux werd gesuggereerd dat ook hoge politici bij pornonet werken waren betrokken. Ook in het parlement van de BRUSSEL PAUL KOOPMAN Di Rupo. foto belga Franstalige gemeenschap is een commissie ingesteld. Die moet het dossier van onderwijsminis ter Jean-Pierre Grafé onder de loep te nemen. Mogelijk is hier sprake van persoonsverwisse ling. Grafés broer Jacques werd eerder aangehouden wegens zedendelicten met minderjari gen. correspondent „Ach, ik zou graag de rots willen zijn in deze woelige zee", zei oud-PvdA-fractie leider Thijs Wöltgens toen zijn partij door de WAO-crisis op zijn grondvesten schudde. Zo flagmatiek is de Waalse so cialistische vice-premier Elio di Rupo (45) misschien niet. Maar een rots is hij zeker. Premier Dehaene bouwde zijn rooms-rode kabinet voor een belangrijk deel op de mijnwerkerszoon uit Morlan- welz. Dat de publicitaire golven op hem inbeuken in verband met een pedofilie zaak wordt in België om meer dan één reden met zorg bezien. Di Rupo is de beau-gargon van het kabi net-Dehaene; altijd in maatpak en met vlinderdas, expressief gelaat, vaak breed lachend met donkere pretogen. 'De dis crete charme van de Parti Socialiste' doopte de Vlaamse pers de nieuwe aan winst van het kabinet-pehaene in 1994. De Parti Socialiste kon na de affaires rond helikopterfabrikant Agusta en de moord op politicus André Cools wel zo'n charmeur gebruiken. Di Rupo droeg de belofte in zich de aangeslagen partij naar rustiger vaarwater te loodsen. Hij was een politicus van de 'nieuwe generatie', niet betrokken bij smeergeldzaken, prag matisch, recht-door-zee en getalenteerd. Dat hij het schopte tot vice-premier, heeft hij vooral aan zichzelf te danken. Di Rupo is, zoals veel Waalse PS-kop- stukken, niet met een zilveren lepeltje in de mond geboren. Zijn vader, een mijn werker, was als immigrant kort na de Tweede Wereldoorlog in het Waalse staalbekken neergestreken. Elio, de jong ste van zeven kinderen, was nog maar een jaar toen zijn vader bij een ver keersongeluk het leven liet. Drie van zijn broers belandden in een weeshuis, om dat hun moeder het gezin niet meer kon onderhouden. Elio werd grootgebracht in een Belgisch arbeidersgezin dat het niet veel breder had. Maar op de middelbare school besloot Elio aangevuurd door een leerkracht die veel in de jongen zag ambitieuzer doelen na te streven dan een leven in de mijnen. Op zijn twintigste deed hij in Brussel met succes toelatingsexamen voor een universitaire opleiding schei kunde. Aan de universiteit van Bergen studeerde hij cum laude af. Later promo veerde hij aan de universiteit in het Brit se Leeds. Na een korte carrière als assistent aan de universiteit van Bergen verlegde Di Rupo zijn aandacht naar de politiek. „In mijn jeugd las ik graag Trotski en ik ra'akte on der de indruk van zijn betoog over het belang van het partijapparaat", zei hij eens. In de in Wallonië almachtige PS maakte Di Rupo zich in recordtempo onmisbaar. Via de posten van kabinets medewerker, adjunct-kabinetschef, in specteur-generaal op het ministerie van energie, gemeenteraadslid, wethouder, senator en Europarlementariër bouwde hij zijn netwerk en invloed uit. In 1992 kreeg hijn eerste ministersporte feuille in de Waalse regering. Twee jaar later tilde PS-voorzitter Philippe Busquin de beloftevolle politicus naar het federa le kabinet. Di Rupo volgde de door de Agusta-affaire omstreden Guy Coëme op als eerste vice-premier en minister van verkeer. Premier Dehaene wist een hechte com bine te vormen met de Italiaanse mi- grantenzoon. Di Rupo bleek een hard, maar betrouwbaar onderhandelaar, die zich voortdurend verzekerde van de steun van zijn eigen achterban, ook op moeilijke momenten. Toen het vakver bond ABW een nationale staking uitriep tegen mogelijke ingrepen in de sociale zekerheid, hield Di Rupo voet bij stuk. Ook zwichtte hij niet voor het leraren- protest in Wallonië dat het middelbaar onderwijs maandenlang lamlegde. Kort na de begrotingsonderhandelingen in 1995 verklaarde hij: „Verwacht van mij niet dat ik ga pronken met wat de so cialisten al dan niet afgedwongen heb ben. Dit is een coalitieregering". Met zo'n partner leek de christen-democrati sche premier Dehaene ervan verzekerd dat hij ook met zijn tweede kabinet de eindstreep zou halen. Maar inmiddels is dat niet zo zeker meer. Een Kamercommissie onderzoekt of de onschendbaarheid van Di Rupo kan worden opgeheven, opdat het Hof van Cassatie hem kan ondervragen over vermeende pedofiele contacten met minderjarigen. Om de minister te kun nen horen, moet hij door het parlement formeel 'in staat van beschuldiging' wor den gesteld. Dat is een procedure uit 1831 die oorspronkelijk bedoeld was om ministers te beschermen, maar nu al drie Waalse toppolitici en de voormalige NAVO-topman Willy Claes de kop heeft gekost. Di Rupo zelf vindt dat hij ook als het parlement hem naar het Hof van Cassa tie verwijst moet kunnen aanblijven als minister. Hij is, zegt hij onschuldig, nog niet gehoord en al helemaal niet be recht. Maar ook Claes, Coëme, Spitaels en Mathot moesten hun functies neer leggen voordat ze hun onschuld konden aantonen. Te bezien valt of Dehaene een minister durft te handhaven die van pedofiele de licten wordt beschuldigd. Zo vlak na de psychologische schok die de zedenzaak - Dutroux heeft veroorzaakt, zal dat in elk geval niet eenvoudig zijn. Anderzijds komt het rooms-rode kabinet-Dehaene zelf in de gevarenzone als de rots Di Rupo aan gruzelementen wordt gesla gen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7