Leiden Narmstraat vreest nieuwe brand 06-0430 'Pief Sleeuwe is het Volkshuis' Ik verstuur veel post binnen mijn eigen regio- Betaal ik dan minder? Einde 'Koets' is eindelijk in zicht Spreekuur Kamerleden ;aat opnieuw de mist in ortona vraagt bijna ier ton subsidie terug ff HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356429 Lentevreugd /y q De bollentelers in I J het Wassenaarse Lentevreugd willen hun grond niet inleveren voor de natuurgebied. Primeur Card /y fr Er zijn opnieuw I J twijfels gerezen over het effect en het be staansrecht van de chip kaart in Alphen. Heroïne gevonden in drugspand ifiDEN» Bij een inval in een drugspand aan de Van der Duyn- straat heeft de politie gisteren een 25-jarige en een 31-jarige Lei- denaar aangehouden. Agenten vonden ongeveer twintig bolle- tjes heroïne en cocaïne in de woning. Dronken automobilist ramt auto ifiDENTwee politie-agenten zagen gisteren op de Haagweg een gehavende auto voorbijrijden. Even daarvoor hadden ze een harde klap gehoord, vandaar dat de agenten achter de automo bilist aangingen. Op de Agaatlaan konden ze de bestuurder, een 54-jarige Leidenaar, aanhouden. De man was op de Haagweg ter hoogte van de Rijn- en Schiekade in een slip geraakt. Daarbij had hij een andere auto geraakt. De man bleek teveel te hebben gedronken. ANNO 1896 Donderdag 19 November Hedennacht zag een op de Haarlemmerstraat surveilleerende agent van politie uit de Kennewegsteeg (tusschen Haarlemmer straat en Apothekersdijk) een beest komen, iets in den bek mee dragende. Naderbij komende, kwam de agent tot de ontdekking, dat het dier een groote bunsing was, met een kip in den bek. Fluks was de sabel getrokken om het dier zijn aangeboren roof- lust voor altijd te benemen, doch de misdadiger wist den straf- fenden hand te ontwijken, liet zijn vrachtje in den steek en ver dween in de Moriaansteeg. De kip was voor een gedeelte reeds opgepeuzeld. ANNO 1971 vrijdag 19 november i gezelschap van minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft koningin Juliana vandaag een bezoek aan het hoogheem- laadschap Leiden gebracht. Haar komst gold in de eerste plaats het gerestaureerde gemeenlandshuis (de hoofdzetel van Rijn- ind) n de Breestraat, dat hiermee officieel in gebruik is geno men. 's Middags vertrok koningin Juliana naar Noordwijkerhout roor een bezoek aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie die Rijn- huid daar heeft. DEN «AAP RIETVELD mensen kwamen gisteren lor niks naar het Leidse stad- i om een Kamerlid te spre id. De vier Kamerleden die het reekuur organiseren hadden, t voor het eerst, vergeten ie- and naar Leiden te sturen. Pus ik kwam van een kouwe imis thuis", vertelt Voorscho- naar G. Glotzg, die de 'dienst- iende' parlementariër had Hen vragen zijn handtekening zetten onder een petitie te- nkinderarbeid. Glotze, die door de regen naar aden was gefietst, was 'tame- tpissig'. ,,Ik vind zo'n spreek- tvan Kamerleden een goed iHAAG/LEIDEN S8UREAU CERBERUS stichting Cortona in Leiden ar hulpverlening aan alleen- ande ouders is het niet eens a terugbetaling van 374.000 Hen subsidie aan het minis- ievan welzijn. Door de terug kering komt Cortona geld te- t voor een grote opknap- •rt van haar pand aan de Jgweg in Leiden. een hoger beroepszaak or de afdeling bestuursrecht- 'aak van de Raad van State Cortona gisteren een tste poging om de terugbeta- gongedaan te maken. Eerder td Cortona door de Haagse tuursrechter in het ongelijk teld. Het ministerie vorderde 'deel van de subsidie over de ?n 1990 en 1991 terug omdat 1 destijds niet was uitge ven, Door een nieuwe wijze i subsidiëren mocht Cortona s een beperkte zogenoem- De brand bij LISC aan de le Binnenvestgracht - nu bijna een week geleden - drukte bewoners van de Narmstraat opnieuw met de neus op de feiten. De vlammen sloegen zo ver achter uit het pand van de studentensociëteit, dat menigeen bang was dat ook zijn huis ten prooi aan de vlammen zou vallen. De bewoners zijn het zat. Ze vinden dat hun buurtje hard achteruit holt en dat de gemeente de handen niet genoeg uit de mouwen steekt. En ze zijn bang dat er opnieuw brand uitbreekt. LEIDEN ANNET VAN AARSEN „Om de hoek zit de voormalige Koets-O-Theek. Vroeg in het voorjaar kregen we een brief van de gemeente, de sloop van de Koets zou snel beginnen. Het gebouw staat er nog steeds. Je moet er niet aan denken dat daar brand uitbreekt", zegt Joan Keijer. „Ik vind het een gevaar lijke situatie. Nu en dan zitten er ineens mensen in het pand, vinden er feesten plaats. Met drie oktober was er nog een houseparty. De brandweer ver telde, na die brand bij LISC, dat er ook al eens een brandje was geweest in de Koets. Dat zet je toch aan het denken." De bewoonster van de Narm straat klimt in de dakgoot van haar huisje. Het begin van een excursie over vele daken. Het gebied tussen Narmstraat, Kruisstraat en le Binnenvest gracht is totaal volgebouwd, kan zonder probleem op enkele me ters hoogte worden doorkruist. Tientallen uitbouwtjes, kleine hokjes en in het midden de gro te houten omtrek van de voor malige Koets-o-Theek. Een waar doolhof. Slechts hier en daar is een paar vierkante meter 'echte bodem' te zien: miniscu- le binnenplaatsjes. „Als hier brand uitbreekt, kan de brand weer er bijna niet bij", zegt Joan Keijer. Zij en andere bewoners van de Narmstraat maken zich zor gen. Waarom is de 'Koets' nog niet gesloopt, vragen ze zich af. In het voorjaar lagen er al plan nen voor een appartementen complex klaar. „Voor mijn part maken ze er opnieuw een dis cotheek van", zegt Keijer. „Als er maar wat gebeurt. En als het maar brandveilig is." Nel Jansen van een paar hui zen verderop: „Ik ben naar alle inspraakavonden van de ge meente geweest. Ze kunnen het Het einde van de Koets als gebouw is in zicht, zegt B. Lamers van de gemeentelijke afdeling Bouwen en Wonen. „Toevallig heb ik vandaag nog contact gehad met de project-ontwikkelaar. We verwachten dat er binnen twee, drie weken gesloopt gaat worden." Maar Lamers geeft toe dat de voormalige discotheek in de Kruisstraat toch nog langer is blijven staan dan eigenlijk de bedoeling was. „Vanuit de buurt waren er bezwaren inge diend tegen de sloop, door studenten. Zo'n pro cedure neemt tijd", zegt Lamers. „Bovendien moesten er notariële aktes gepasseerd worden. De Koets is door de vorige eigenaar verkocht aan de projectontwikkelaar." Na de sloop moet er een aanvullend bodemonderzoek worden verricht, voordat de projectontwikkelaar mag gaan bouwen. Uit een eerste bodemonderzoek bleek dat de grond licht vervuild is. Verder zit er volgens Lamers nog één kleine kink in de kabel: het huisje op de hoek van de Narmstraat en de Kruisstraat, dat ook tegen de vlakte moet, is vorige week gekraakt. „Dat kan pas gesloopt worden als de krakers er uit zijn. En dat betekent dat de eigenaar naar de rechter moet om dat voor elkaar te krijgen." beter informatieavonden noe men want inspraak heb je niet echt. De gemeente maakt plan nen, maar soms heb je het idee dat dat alleen is om de afdeling initiatief. Dat kan een evergreen worden. Maar dan moeten ze het ook wel volhouden. En hier laten ze toch duidelijk een steek vallen." Cees Bremmer, een van de vier Kamerleden die het spreek uur om beurten bemannen, kan niet anders dan zijn veront schuldigingen aanbieden. „Het is uitermate vervelend dat het zo is gegaan. Jan Hoekema, die het schema opstelt, en Gerrit Jan van Oven, die deze week aan de beurt was, zitten allebei in Frankrijk. Ik kwam Thom de Graaf tegen in de Kamer en toen keken we elkaar al aan met zo'n blik van: wie zou er nu op het spreekuur zitten?' de risico-reserve aanhouden. Advocate, M. de Gaay Fort man zegt dat het ministerie Cortona de nieuwe wijze van subsidiëren niet duidelijk heeft gemaakt. Uit de brieven van mi nisterie mocht Cortona afleiden dat het geld een bijdrage in de exploitatie was en de zoge naamde risico-reserve niet van toepasssing was. Daarom eiste de advocate dat het ministerie de teruggevorderde subsidie vermeerderd met 212.000 gul den aan wettelijke rente terug betaalt. „Ik kan mij de ergernis van Cortona wel voorstellen", zei staatsraad mr. L. Dorhout. „De minister geeft met de ene hand en neemt met de andere weer terug." De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State doet over enige weken uitspraak over de teruggevorderde subsi die. LEIDEN DORITH UGTVOET Piet Sleeuwe is van het type 'grote mond, maar een klein hartje'. Dat hij van oor sprong metselaar was is nog duidelijk te zien. Hij begon als metselaar. Geveld door een hersenvliesontsteking kwam hij na een lange herstelperiode uiteindelijk terecht bij het Leidse Volkshuis. Hij begon als klusjes man en manusje van alles. Een enorme cul tuurschok. „In de bouwerij was ik gewend dat de fluit ging als ik begon en mocht schaften. Als ik hier zei dat ik een snipper dag wilde opnemen wisten ze niet eens wat ik bedoelde. Ik moest uitleggen wat dat woord betekende. Piet, zoals iedereen in het Volkshuis hem noemt, is een forse vent. Zo'n man die je eerder verwacht op de steiger dan knielend voor een vaatwasmachine. Maar de even wichtsstoornissen die hij overhield aan zijn ziekte, lieten hem weinig keus dan de bouwwereld vaarwel te zeggen. „Het was zo'n vreemde overgang", herin nert Piet zich. „Je komt van buiten en werkt elke dag in de open lucht. Dan word je in een gebouw als dit neergezet en zit je als het ware binnen gevangen. Gelukkig had den veel mensen daar in het begin begrip voor. 'Ga maar even een ommetje maken', zeiden ze als ik het hier binnen niet meer uithield. Nou, dan ging ik naar buiten en maakte ik een ommetje. Dan kon ik er weer even tegen." Nu is Piet blij dat hij op het Volkshuis te recht is gekomen. „Piet en zijn werk zijn één. Piet is het Volkshuis", zegt een collega over de conciërge. De Leidenaar overleefde twee fusies in het Volkshuis en werkt er nu al weer een kwart eeuw. Voor zijn verdien sten kreeg hij eerder deze maand uit han den van de directeur van de De Zijl Bedrij ven een zilveren speld uitgereikt. Toen hij in 1971 bij het markante gebouw aan de Apothekersdijk binnenkwam, ston den er twee vrouwen aan het hoofd. De ver houdingen lagen toen heel anders dan nu het geval is. Piet noemde de dames 'juf- NAGERECHT oerier iberoep van koerier werd terochtend op de korrel ge nen tijdens een zitting van iantongrecht aan het Ra- tburg. Werken als koerier is 'vermoeiende bezigheid. En 'fan het gebeuren dat je na 'dag hard werken niet meer tcherp bent en brokken kt. 'vertelde althans een vader 'het ongeval dat zijn zoon pril 1995 veroorzaakte. De R20-jarige jongen uit ïdwijkerhout kwam op weg 'djn werk naar huis op de berde weghelft terecht, gaf tuk aan het stuur en ramde Woonhuis. Oorzaak was loeidheid. Vaderlief kan het 'nwant hij had eens een Het zijn zoon meegelopen, «wereldje is het 'jagen en 'en'. De jongen liet vooral dcier het woord voeren en fbraaf op zijn stoel zitten. !fns de officier zou hij het dge verkeer, dat er overigens «dg niet was, ernstig heb ben gehinderd. Om over de be woners van het huis wat hij ramde maar niet te spreken. Maar ook nu had de jongen ge luk, er zat niemand in de erker waar zijn Opel Corsa tot stil stand kwam. Na de woorden van officier kwam de vader van de verdachte pas goed los. Hij sprak er schande van dat het pas anderhalf jaar na het voor val tot een zitting was gekomen. Kantonrechter A. Kamp wilde daar wel rekening mee houden en besloot naast een boete van 500 gulden niet voor twee maar anderhalfjaar een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid op te leggen. De jon gen verplaatst zich voor zijn werk inmiddels op een langza mer voertuig dan een auto. Hij stuurt op een heftruck zijn da gelijks brood bij elkaar. Fouten Niet alle koeriers houden het na een ongeluk voor gezien. Gesto ken in een modieuze Chippie spijkerbroek stond gisteren een jonge Hagenaar voor de rechter. Het antennetje van zijn GSM- telefoon nam een kijkje over de rand van zijn achterzak. Ook deze koerier veroorzaakte tij dens zijn werk een ongeval. De 70-jarige vrouw die hij daarbij aanreed maakte een voorrangs- fout, maar als de de jongeman niet te hard had gereden wat het ongeluk nooit gebeurd, meende de officier. Enigzins verbaasd meldde de verdachte dat de vrouw niet op zijn licht en claxonsignalen reageerde. Volgens de rechter mochten beide partijen van geluk spre ken dat de bejaarde vrouw het er zo goed vanaf heeft gebracht. De hoogte van de boete, 420 gulden, viel de veroordeelde zwaar tegen. De Hagenaar was juist naar Leiden gekomen om te vertellen dat hij niets kon be talen omdat hij een nieuwe au to had moeten kopen. Hij ver telde wel erg geschrokken te zijn van het ongeluk en van zijn fouten te hebben geleerd. Uiltje Maar leren van je fouten kan je ook nog meer geld kosten. Op de terugweg van een tentoon stelling bij onze oosterburen ging eeii beeldhouwer uit Den Haag voorzichtig te werk. Zwar te bladzijde in zijn verkeersdag- boek is dat hij ooit op zijn mo tor in slaap was gevallen. Hij had zichzelf plechtig beloofd dat hem dat nooit meer zou ge beuren. Netjes om de twee uur rusten werd zijn devies. Dat was ook precies wat hij deed op een beboste strook langs de A4. Na slechts een kwartiertje rust werd de beeldhouwer gewekt door een delegatie van zes agenten en kreeg hij een bekeu ring wegens 'recreatief nachtge- bruik van openbaar terrein'. „Ik zat gewoon even te slapen", wierp de man tegen. De officier van Justitie eiste een boete van 190 gulden. De ver dachte verklaarde dat hij een eventuele boete zou betalen, maar dat hij zijn rust in het ver keer zal blijven nemen. De rechter achtte echter niet bewe zen dat de kunstenaar recreatief een uiltje knapte en sprak de man vrij. LESLEY GRIETEN projectontwikkeling bezig te Keijer. „Voor zover ik het kan houden. De plannen worden bekijken, zijn ze tot de Mors- niet uitgevoerd, het geld is op, straat gekomen en zijn de klaarblijkelijk." Voor de wijk bouw- en verbeteringsactivitei- geldt een verbeteringsplan, zegt ten nu gestopt." Jubilerend conciërge Piet Sleeuwe van het LVC: „Als ik hier zei dat ik een snipperdag wilde opnemen wisten ze niet eens wat ik bedoelde. Ik moest uitleggen wat dat woord betekende." foto hielco kuipers frouw' en zei spraken hem aan met Piet. „Het waren aardige dames, hoor. Maar je ging in die tijd heel anders met elkaar om. Ik moest voor alles wat ik deed toestem ming vragen. Zelfs de theedoeken lagen achter slot en grendel en als er een zeefje kapot ging, moest ik om een nieuwe wa gen." „Nu tel ik overal in mee. Hilde, mijn ei genlijke baas die 'boven' in het gebouw zit noem ik bij haar voornaam. Ik mag op ver gaderingen komen en heb mijn eigen groepje medewerksters. Ik coördineer de schoonmaakploeg. Er werken hier vijf mei den en ik ben zeer op mijn 'meisies' ge steld." „Uiteindelijk ben ik blij dat ik hier terecht ben gekomen. Die 25 jaar zijn voorbij gevlo gen. Ik hoop dat ik over drie jaar het hon derdjarig bestaan van het Volkshuis mag vieren en dat al mijn mensen hier dan nog werken. Want op het gemeentehuis kunnen ze van alles bedenken, maar het moet ook nog kunnen worden uitgevoerd." Vreewijk moet geduld hebben LEIDEN ARNOUD WIJKMANS „Als u denkt dat dit morgen gaat gebeuren, dan kan ik u meedelen: dat is niet het geval. Er gebeurt niets rigoureus." Dat zei E. van Middelkoop van wijk beheer gisteren tijdens de jaar vergadering van het wijkcomité Vreewijk. Tijdens de vergade ring kwam het groenplan voor de Vreewijk ter sprake. Bewo ners die hadden gehoopt te ho ren wat hun eigen straat de ko mende tijd concreet te wachten staat op het gebied van de groenvoorziening en openbare inrichting werden dan ook te leurgesteld. Een grootscheepse herinrichting van de Vreewijk lijkt voorlopig niet aan de orde. Andere wijken, waar de nood hoger is, gaan voor. D. Halfweg van de gemeente lijke werkgroep 'Kwaliteit van de Openbare Ruimte' hield een abstract verhaal over hoe Vree wijk door de oorspronkelijke ar chitect was bedoeld. BEGROTING LEIDEN 1997 Sporthal Leiden moet geen geld steken in de bouw van een sporthal in Voorschoten. Het geld kan beter worden gebruikt voor accom modaties in de Stevenshof of Leiden-Noord. Dat vindt PvdA- voorman Ron Hillebrand. Alleen wanneer er in de Leidse regio een samenhangend sportbeleid wordt gevoerd - waarbij lusten en lasten beter worden verdeeld - valt te overwegen of de extra sporthal die Leiden nodig heeft toch niet beter in de buurge meente kan worden neergezet. SP-woordvoerder Tim van Houten vindt dat een sporthal juist wel in de wijk 't Wedde moet worden neergezet. Om de samen werking met Voorschoten te verbeteren. De hal moet onder meer het verlies opvangen dat ontstaat als de zaalsporters niet langer terecht kunnen in de Groenoordhallen. Hillebrand spoor de wethouder Hans de Goede (D66/sport) aan tot spoed. „De tijd dringt', aldus de PvdA'er. Bij de algemene beschouwingen in Voorschoten eerder deze maand bleek maar weinig animo voor de bouw van een tweede sporthal in de gemeente. De Voorschotense raadsleden zien daar het nut niet van in. Parkeergeld Bezoekers van sportwedstrijden aan de Boshuizerkade en de Montgomerystraat moeten parkeergeld betalen. Alleen op die manier kan de overlast die buurtbewoners ondervinden van de korfballers en voetballers worden teruggedrongen. Bovendien stimuleert zo'n maatregel het gebruik van de fiets en van het openbaar vervoer. Burgerraadslid Schoch (LWG/De Groenen) kreeg gisteravond in de commissie voor milieu, sport en welzijn, geen steun voor zijn voorstel. Wethouder De Goede voorspelde dat de lasten de baten bij de parkeermaatregel zouden overstijgen. „Er zijn be langrijker dingen die de aandacht vragen", aldus De Goede, die daarbij wees op parkeertoezicht in de binnenstad. Inburgeren De publieke tribune in het Gulden Vlies voor de commissie wel zijn zat tot vanmorgen één uur vol met vluchtelingen uit onder andere Somalië, Iran en Afghanistan. Zij pleitten bij monde van P. Azizzada-Sarabi voor een eigen plek waar de zogenoemde 'vluchtelingenzelforganisaties' terecht kunnen. De vluchtelin- genverenigingen kunnen wel terecht bij het LWO, maar dat brengt in hun ogen te veel beperkingen met zich mee. Een duidelijk antwoord kwam er niet. Wethouder De Goede (D66/welzijn) zal het probleem bespreken met de Leidse Wel- zijns Organisatie. Een duidelijk beeld van gemeentepolitiek kre gen de vluchtelingen wel. Ze moesten vijf kwartier wachten voor ze konden inspreken en daarna gingen nog eens twee uur voor bij tot het antwoord van de wethouder. Ja, met Streekpost betaalt u al vanaf 50 stuks minder. Wilt u meer weten over Streekpost of over een van de andere producten en diensten van PTT Post? Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11