Sport Jeroen Straathof deelt klap uit len standbeeld voor keeper Marcel IJzendoorn weede wereldtitel oor de Woodies teer dode in bokssport KNSB blijft Zandstra leven zuur maken Het smeergeld van Barga (AANPAP 18 NOVEMBER 1996 joophaan Veenstra lijkt voorbij irachten De wielerloopbaan van Wiebren Veenstra lijkt voor- JijTDe Fries sukkelt al maanden met een gescheurd middenrif, tie bijna 30-jarige renner is sinds augustus niet meer in actie ge komen. Vrijdag verliet hij de centrale training van zijn ploeg Fo- eldorado Golff. Veenstra is sinds 1988 beroepsrenner. Hij debu- eerde bij het Belgische Hitachi. Vervolgens reed hij drie seizoe- ien met succes voor Buckler van Jan Raas. In die periode boekte hij de helft van zijn 42 overwinningen. Jelle Nijdam ploegleider indert Jelle Nijdam fungeert in het nieuwe seizoen als ploeg- jider van de Nederlandse wielerformatie Foreldorado-Golff. !ijn nieuwe functie is zo goed als rond op enkele afrondende lesprekingen na. )elibas blijft ongeslagen .ti antic city» Orhan Delibas blijft als profbokser ongeslagen. De Speldoorner versloeg zaterdag in Atlantic City de Amerikaan )erk Graham op punten. Voor de superweltergewicht was het achtste zege op rij. ITFQRD Rtr/ANP i vormden Todd ódbridge en Mark Woodfor- een dubbel. In die jaren eiden ze uit tot de succesvol- combinatie in het tennis, teren behaalden ze in Hart- d de tweede wereldtitel. In de lie versloegen ze de Cana- Lareau en de Texaan trien in vier sets, 6-4 5-7 6-2 let was de 41ste gezamenlij- toernooizege in hun loop- i. De twaalfde in dit jaar, de jj este in één jaar sinds de 15 i John McEnroe en Peter Fle- in 1979. Bovendien wer- ze het eerste dubbel dat in jaar de wereldtitel, de US en, Wimbledon en de Olym- :he titel veroverde. „Dit is de 'y toom op de taart", aldus ódbridge. /oodbridge en Woodforde en vrienden, maar samen len deden ze niet. Daarvoor ichilden ze teveel in karak- Woodbridge was vuur, odforde ijs. Woodbridge int in Florida, Woodforde in 18 ifornië. Pas zes jaar geleden inden ze voor de grap een bel. let klikte op de baan. „Veel :n doen we niet", aldus de shandige Woodforde. lestal is een blik voldoende. is wat explosiever dan ik. bepaalt meestal de tactiek. hij luistert altijd als ik iets eggen heb." De reden voor succes ligt vooral op het itale vlak. „Wij kunnen el- oppeppen", aldus Wood- In het Civic Center van Hart ford verloren de Woodies één duel, zaterdag tegen diezelfde Lareau/O'Brien. Het was hun eerste nederlaag tegen die com binatie na vijf overwinningen. En het verlies had verregaande gevolgen voor Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. Die konden door het resultaat hun vliegtuig boe ken richting Schiphol. Haarhuis en Eltingh verloren vrijdagavond onverwacht van de invallers Pimek en Talbot. Door die tweede nederlaag wer den ze afhankelijk van de Woodies. Alleen bij winst van de Australiërs lag er een plaats in de halve finales in het verschiet. Zover kwam het niet. Wood- bridge/Woodforde verloren na winst van de eerste set aan con centratie en Lareau/O'Brien profiteerden ervan. De twee combinaties zagen elkaar terug in de finale. De Woodies versloegen zaterdag in de halve finales op indrukwek kende wijze binnen het uur Black/Connell, 6-3 6-3. Lareau- /O'Brien waren in twee tie breaks iets vaster dan de inval lers Kroneman/Macpherson, 7- 6 7-6. Voor Woodbridge en Wood forde had de finale van het WK geen geheimen. Het was hun vierde, na de titel in 1992 en verloren finales in 1993 (tegen Haarhuis/Eltingh) en '94. La- reau/O^'Brien debuteerden op dit niveau. De Woodies namen revanche voor hun nederlaag in de voorronde en besloten hun fantastische jaar met de tweede wereldtitel. taliaanse profbokser Fabri- de Chiara is overleden. Dat )en de artsen van het zie- luis in Pisa zondag mede- leld. Operatief ingrijpen de niets uit. 25-jarige middengewicht zaterdagavond tijdens het levecht tegen Vincenzo Im- to aan het einde van de ilfde ronde in elkaar, even vi at de scheidsrechter het ge- at' it had gestopt. De Chiara, Van der Lee stopt met judo Judoka Monique van der Lee stopt met onmiddellijke ingang. Dat heeft de Tilburgse zaterdag in het journaal van Sport7 be vestigd. Als reden noemt de 23- jarige wereldkampioene gebrek aan motivatie. Ze doet volgende week zaterdag ook niet mee aan de nationale kampioenschap pen voor vrouwen in Den Bosch. Van der Lee veroverde vorig jaar in het Japanse Chiba de wereldtitel in de klasse alle categorieën. Het was het hoog tepunt in haar loopbaan. De Brabantse was tien keer Neder lands kampioen en vier keer Europees kampioen. De laatste Europese titel behaalde ze in mei dit jaar tijdens de EK in Den Haag. Aan de Olympische Spelen nam ze nooit deel. In At lanta dit jaar ontbrak ze omdat ze de kwalificatiestrijd met An- gelique Seriese verloor. Van der Lee is ook een van de vier judo ka's die dit jaar bij de Judobond Nederland (JBN) en justitie een klacht indienden tegen coach Peter Ooms. Jeroen Straathof won de 1500 meter met overmacht. „Steeds weer dezelfde afstand gaat me niet vervelen, integendeel." foto anp De vuist ging omhoog, de lach van Jeroen Straathof sprak boekdelen. Aan een blik op het scorebord had de Zoeterwoudse schaatser ge noeg om te constateren dat hij iets bijzonders had gepresteerd. Zijn sublieme tijd (1.56,98) op de 1500 meter op de Deventer ijsbaan De Scheg werd zaterdag in de verste verte niet benaderd. Met zijn machtsgreep op de slotafstand griste Straathof zelfs de IJsselcup weg uit de handen van de g verfde winnaar Ids Postma. DEVENTER TIM BROUWER DE KONING „Ids baalde als een stekker", zei Straat hof met een brede grijns. De Fries had inderdaad reden tot mopperen, want hij verloor op de 1500 slechts een fractie meer dan hij op de 500 meter op zijn Zoeterwoudse ploeggenoot had gewon nen. En het leek er nog even op dat Straathof - vandaag 24 jaar geworden - zijn fabuleuze start met een inzinking moest bekopen. „In de laatste ronde leek het alsof ik krabbelde. Mijn grootste winst boekte ik op de eerste 700 meter. Ik was wel verbaasd dat het gat met de rest zo groot was." Toch zal Postma niet lang hebben ge treurd om zijn nederlaag. Want de IJssel cup geldt voor de kernploegleden van Henk Gemser als een opwarmertje voor het grote werk. Bovendien kenden niet alle schaatsers dezelfde voorbereiding op de drukbezochte openingsklassieker op ijsbaan De Scheg. Met name Straat hof plukte de eerste vruchten van een nieuwe aanpak. In tegenstelling tot zijn allround collega's Postma, Martin Hers man en Gianni Romme specialiseert de wereldkampioen op de schaatsmijl zich op die afstand. „De afgelopen week heb ik inderdaad veel tempotraining gedaan. Ik wist bovendien dat het met mijn 500 meter wel goed zat. Vorige week reed ik in Den Haag al 38,8." Op de half overdekte Deventer ijsbaan kwam Straathof met twee lage 39'ers (waarvan de beste telde: 39,14) ook goed voor de dag. Genoeg voor de eindzege leek het echter niet, omdat de snelle sprinter Postma doorgaans ook op de 1500 zijn mannetje staat. Maar in De venter moest de Fries op die afstand be halve voor Straathof ook nog buigen voor Hersman, Jan Bos en Falko Zand stra. Hersman, die tussen de wedstrijden door geen tijd had om zich te vervoegen bij de andere oud-winnaars van de IJs selcup bij het 'feest der herkenning', was niet rouwig om zijn nederlaag tegen Straathof. „Jeroen was de man in vorm." Straathof en Hersman kunnen volgen de week bij wereldbekerwedstrijden in Berlijn tonen of zij op hun favoriete af stand ook tegen de internationale con currentie zijn opgewassen. Straathof stemt zelfs zijn seizoen af op de serie wedstrijden die internationaal in hoog aanzien staan. „Helaas staat niet elke keer een 1500 meter op het programma. Daardoor moet ik enkele weken los van de kernploeg trainen. Hersman heeft als nummer drie van Europa en nummer zes van de wereld de kampioenschappen voor alllrounders nog niet afgezworen. Alleen op de 10.000 meter traint hij niet meer speciaal. „Ik zet zeker niet al mijn kaarten op het WK afstanden. Dat is deze winter in War schau. Dat staat niet bekend om zijn goede ijsbaan." World Cup Zelfs bij Straathof staat het verdedigen van zijn wereldtitel op de 1500 meter dit seizoen niet voorop. „Ik kijk uit naar de serie World-Cupwedstrijden. Steeds weer dezelfde afstand gaat me niet ver velen, integendeel, ik ga er steeds meer in 'leven'. Daarnaast laat ik me wel zien op het Nederlands kampioenschap all round. Daar hangt voor mij dit jaar niets meer vanaf, maar het NK is altijd een goede graadmeter voor hoe je er in Ne derland voorstaat. Ab Krook bemiddelaar DEVENTER GPD Ab Krook gaat trachten de openbare ruzie tussen bondscoach Henk Gemser en schaatser Falko Zandstra te sussen. Krook zit vandaag als bemiddelaar bij een ge sprek van Henk Hannesen, de voorzitter van de sectie langebaan, Zandstra en Gemser. Zandstra heeft zijn beden kingen. „Ik wil wel praten, maar ik vraag me af of het zin heeft. Ik kan Henk recht in de ogen kijken. Ik heb wel een reactie van de bond ge had. Of ik mijn uitspraken niet een beetje kan dimmen. Nou, dan moeten ze eerst die verhalen maar eens goed le zen en de uitspraken in de juiste context plaatsen." Krook wenste zaterdag nog geen commentaar te geven, Ard Schenk was voorzichtig. „Als leiding moet je coulant kunnen zijn", zei het be stuurslid technische zaken. „We moeten er alleen voor zorgen dat het niet verder es caleert." die in twaalf partijen nog onge slagen was, verliet de ring op een brancard. Imparato die bij de amateurs vele malen tegenover De Chiara in de ring stond, was aangesla gen door de dood van zijn te genstander. „Ik zag dat hij uit geput was en naar adem hap te", aldus de winnaar. „Maar ik had liever verloren dan dit. Ik kon niet slapen na het gevecht, lag constant aan De Chiara te denken. Deze titel telt voor mij niet." Falko Zandstra over Henk Gemser „Ik rij je van de weg." DEVENTER RENZE LOLKEMA GPD-VERSLAGGEVER Het was vlak nadat hij het De venter kunstijs afstapte. Een gouden medaille om de nek, een zelfverzekerde blik. Falko Zandstra had zojuist met het gewest Friesland de IJsselcup gewonnen, maar wat belangrij ker was, hij had kernploeglid Gianni Romme achter zich ge houden op de 1500 meter. Bondscoach Henk Gemser leek niet om hem heen te kunnen, komend weekeinde tijdens de eerste World Cup van het sei zoen in Berlijn. „Als ik nu niet mee mag, rij ik hem echt van de weg." Toch kozen de keuzeheren van de KNSB voor het kern ploeglid. Maar wat heeft de we reldkampioen op de tien kilo meter te zoeken in een interna tionale 1500 meter-competitie? De KNSB liet Zandstra keihard vallen en luidde daarmee op gê nante wijze het seizoen officieel in. Vooraf was immers afge sproken dat de IJsselcup als se lectiewedstrijd zou gelden voor dat ene resterende startbewijs in Berlijn. De IG^SB is er blijkbaar alles aan gelegen de twee ruziezoe kers uit elkaar te houden. Want dat het niet botert tussen Gem ser en Zandstra is duidelijk. Sinds Zandstra naar het gewest is gedegradeerd, woedt er een verbale oorlog. „Als ik een bor deauxrode Citroën Xantia te genkwam, dacht ik: Ik rij je van de weg. Henk heeft zo'n auto. Hij had geluk. Er zaten steeds anderen in", tekende een krant zelfs afgelopen week nog uit Zandstra's mond op. Volgens Jan Augustinus had de vertroebelde verhouding tus sen Gemser en Zandstra de be slissing geenszins beïnvloed. f,Het verschil tussen Zandstra en Romme i9 te klein", trachtte Augustinus namens de keuze commissie de zaak uit te leggen. „En omdat Romme deel uit maakt van de kernploeg heeft hij een streepje voor. Je zit na tuurlijk niet voor niets in een kernploeg." Nog niet zo heel lang geleden was Zandstra zo'n beetje de po pulairste Nederlander. Hij be haalde in 1993 de Europese- en wereldtitel, maar kon die lijn niet doortrekken. Met vorig jaar als triest dieptepunt toen hij vanwege een kaakontsteking geen pijn op het ijs meer kon verdragen. Het dal waarin hij viel was diep. Zijn oude jeugd trainer Sjoerd de Boer hielp hem er langzaam maar zeker weer bovenop. Zandstra vond het plezier in het schaatsen te rug, een speurtocht die gemar keerd werd door goede tijden. „Het lijkt tenminste weer er gens op", zei De Boer na de IJs selcup. „En daar ben ik best wel trots op." nsburgse Boys verslaat koploper Scheveningen inoerwater week tegen ARC liet d. el IJzendoorn een bal gaan i een kind makkelijk had 'en pakken'. Zaterdag tegen meningen stopte de keeper Rijnsburgse Boys in de Je helft een strafschop en Waarmee voor een belang- Teel verantwoordelijk voor averende 1-2 zege. De ene beschimpt in de Rijns- kantine, de andere week landen gedragen. Marcel doom, voormalig doelman Lugdunum, beleefde een it roerig weekje. het moment dat scheids- er Vermeulen voor de e keer floot op Houtrust, »t 'heel' Rijnsburg vol. Sup- gt rs konden eindelijk weer genieten van een ploeg volle inzet spelende voet- De spelers zelf vormden 'middenstip ogenschijnlijk bo fossend front. Arie Kurver het tafereel geëmotio neerd en met betraande ogen te bekijken. De oefenmeester speelde met vuur door zijn spelers vorige -week publiekelijk aan de schandpaal te nagelen. Kurver: „Wat in in de krant heb gezegd, heeft minimaal tien procent bij gedragen aan de prestatie van vandaag. In wezen is het na tuurlijk belachelijk dat de inspi ratie van zo ver moet komen. Maar denk nou niet dat het alle maal hosanna is, hoor. Vandaag ben ik voor iedereen de held, maar volgende week na een ne derlaag tegen Kozakken Boys - schieten ze me weer dood." Wat is dat toch met Rijns burgse Boys? De trainer verwijt zijn spelers dat ze 'hun wed strijdjes uitzoeken'. De confron tatie tegen Scheveningen was er zo een. De-Rijnsburgers, onder wie veel Haagse gastarbeiders, wilden wel tegen de onaantast baar lijkende landskampioen. Rijnsburgse Boys ging zaterdag tot de bodem en won van Sche veningen, dat sinds 9 septem ber vorig jaar (0-2, FC Lisse) niet meer had verloren. Rijnsburgse Boys nam tegen Scheveningen grote risico's. 'Man op man' spelen bij de koploper is gewaagd, misschien wel te veel gevraagd van een ploeg kwakkelende voetballers die volgens hun trainer 'eigen wijs' zijn en soms niet bereid zijn alles te geven. Maar Kurver durfde de tactiek aan en kreeg tot zijn tevredenheid de wind in de zeilen. Deels door Martin de Louw, die een van de beste wedstrijden uit zijn spraakma kende carrière speelde en het elftal op sleeptouw nam. Scheveningen vond het maar niks, die in de weg'lopende Rijnsburgers. De geelzwarten waren met messcherpe aanval len bovendien uiterst gevaarlijk. Uit een van die counters scoor de Raymond Buis pret een fraai lobje na 20 minuten 0-1. Drie minuten later was het 0-2. Men- no Vaartjes mocht van de na- kibbelende Scheveningers op rukken en een subtiel passje af leveren aan Gert van Beelen, die droog intikte. Twintig seconden later zag de onthutste doelman Kraayenbrink Raymond Buis volledig vrij staan. Ditmaal kon de zwaarlijvige doelman erger voorkomen. De treffers vormden een te rechte beloning voor krachtda dig Rijnsburgs spel. Iedereen was bereid voor elkaar te wer ken, op elke plek van het veld werd om de bal gestreden. Dat hadden de geelzwarte volgelin gen op de tribune lang niet ge zien van hun favorieten. Vlak voor de rust incasseer den de bezoekers een tegenval ler. John Blok mikte de bal uit een vrije trap op de rand van de zestienmeter in de uiterste hoek: 1-2. Nog niks verloren, mompelde de Scheveningse aanhang. Maar het verwachte offensief van de thuisclub bleef uit. Er was wel druk, maar uitgespeelde kansen werden door de plichtmatig spelende thuisploeg niet gecre- eerd. Een goed moment van aanvoerder John Blok (hij ging over de knie bij Paul van Mei zen) leverde Scheveningen in de 65ste minuut een strafschop op. Frans Danen knalde de bal zelf verzekerd door het midden. Marcel IJzendoorn had al een hoek uitgekozen, maar met een reflex stompte de Leidenaar de bal over de lat. Het was duidelijk: Rijnsburg se Boys, zonder de geblesseerde Peter van Duyn en Chiel Ho- vingh, kon niet meer stuk. Wat Scheveningen ook probeerde, de bal ging er niet in. Enerzijds door accuraat keeperswerk van Marcel IJzendoorn (hij plukte de bal van de voeten van de vol ledig vrijstaande Robin Knoes- ter), anderzijds door geluk. Het engeltje zat op de lat van IJzen doorn. Na de wedstrijd sprintte IJzendoorn naar zijn trainer, die hem na het onzekere optreden tegen ARC toch had gehand haafd. „Ik stond bij Arie in het krijt", zei IJzendoorn nader hand. Maar hoe nu verder met Rijnsburgse Boys? IJzendoorn: „We hebben een ploeg voor het linkerrijtje, maar ook ik heb de wedstrijden gezien waarin niet iedereen honderd procent inzet leverde. Het valt op. Dat moet er gewoon uit." Trainer Kurver hoopt dat er lering is getrokken uit de afgelo pen week. „Als dit geen oppep per is, dan weet ik het niet meer." De trainer was blij. Een paar uur eerder was hij nog zie dend geweest op Martin den 'Haan. Die lag, toen de wed strijdbespreking op Middelmors al was afgelopen, nog lekker in zijn mandje. Dat moest de Rijnsburger bekopen met een plek op de bank. Kurver: „Zo'n belangrijke wedstrijd en dan om half een nog op je nest liggen. En dat voor een van de belang rijkste jongens van het elftal. Dan ben je er toch niet mee be zig." Rijnsburgse Boys kon einde- lijkweer eens lachen, maar er valt nog veel te doen voor Arie Kurver. Rijnsburgse Boys: IJzendoorn; Cadel, Van Meizen, Heemskerk, Roest (Den Haan); Faber, Buis (Robert van Duyn), Vaartjes, Hermes; De Louw, Van Bee- TENERIFE GPD Ronald Koeman heeft een hoop mooie dingen beleefd in zijn Spaanse periode. Toen hij gisteravond met de 18-koppige selectie van Feyenoord arriveerde op het doorgaans zonovergo ten vakantie-eiland Teneri- fe, waar het water met bak ken uit de hemel kwam, moest hij meteen terug denken aan de twee meest besproken wedstrijden uit de geschiedenis van het Spaanse voetbal. Koeman: „Twee keer heeft Tenerife ervoor ge zorgd dat Barcelona kam pioen kon worden. Begin jaren negentig werd twee maal op de allerlaatste speeldag Real Madrid ver slagen. Wij haalden toen in Nou Camp de landstitel binnen. De eerste keer was ik er niet bij, omdat ik toen met het Nederlands elftal in voorbereiding was op het EK in Zweden. Toen ik na de zomer terugkwam bij Barcelona, dacht ik dat ik zoiets nooit meer zou mee maken. Het was een krank zinnig slot van de competi tie geweest. Maar prompt gebeurde het dat jaar weer en toen was ik er wel bij. De mensen hebben het er in Spanje nu nog over. Zo iets zal volgens mij nu echt nooit meer gebeuren." Dat de spelers van Tene rife Real Madrid zo graag wilden verslaan, was vol gens Koeman niet zo gek. „Daar werd gewoon voor betaald! Bij Barcelona zijn ze slim genoeg. Volgens de reglementen mag je ie mand een aanmoedigings premie geven. Onder die noemer vielen de betalin gen ook. Tenerife krijgt nu nog steeds een uitnodiging voor het toernooi van Bar celona en je ziet dat spelers die bij Barcelona de top niet halen, naar Tenerife mogen. Zoals Kodro, die morgenavond tegen ons speelt."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15