Breuklijn in België op barsten Brussel-Bruxelles via UKKei-Uccle Gent-Gand Antwerpen-Anvers Brussel-Bruxelles wa Anderlecht Namen-Namuq Luik-Liège Drogenbos Buitenland ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 Zou België kunnen barsten en zo ja, wanneer? Deze vraag is al lang niet meer het exclusieve domein van zwartkijkers en fanatieke Vlaamse nationalisten. Steeds meer vooraanstaande Belgen, die eigenlijk niets liever willen dan het voortbestaan van de federale staat, uiten hun twijfels over de overlevingskansen van het Vlaams-Waals samenlevingsverband. Als twee aardschollen drijven de taalgebieden langzaam uit elkaar, en op de breuklijn registreren politieke seismografen steeds krachtiger bevingen. Ook buitenlandse diplomaten en zakenlieden beginnen zich zorgen te maken over de toekomst van het koninkrijk, dat vorige maand bij de 'Witte Mars' nog zo verenigd leek. Federale staat haalt 2000 mogelijk niet De tweetalige wegwijzers mogen dan een van de mooie voorbeelden zijn van de legendarische Belgische compromiscultuur, in 1999 komen de Vlaamse leeuw en de Waalse haan (tekening onder van Edit Buenen) volgens velen lijnrecht tegenover elkaar te staan. archieffoto anp BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT „Vlaanderen moet de internationale di plomatieke wereld discreet en infor meel geruststellende opsplitsingsscena rio's voor België voorleggen. Want tot in de Verenigde Staten toe maakt men zich zorgen over de kans dat België ver dwijnt." Dit advies formuleerde de Bel gische diplomaat Marcel Gunst eind september in een open brief in de Vlaamse krant De Standaard. „Tevens moet de Vlaamse regering de angst voor grensconflicten wegnemen", ging hij verder. „De bestaande taalgrens wordt staatsgrens. En Vlaanderen eist de soe vereiniteit op ten noorden van die taal grens." In menig land zou*zo'n openlijke op roep tot het opblazen van de nationale staat en dan nog wel door een diplo maat in dienst van de federale rege ring onmiddellijk tot vijandige daad worden bestempeld. Maar Gunst werd niet tot de orde geroepen en evenmin wegens staatsgevaarlijke opruiing ach ter de tralies gezet. Schouderophalend werd zijn open brief gevoegd bij de da gelijks groeiende stapel opsplitsings scenario's. Waalse politici die pleiten voor aan sluiting bij Frank rijk, het Vlaamse parlement dat een eigen grondwet in ontvangst neemt, de Waalse minister president die zijn Vlaamse collega van 'separatisme'be schuldigt het is in België al lang geen voorpaginanieuws meer. Het artikel van Gunst kreeg wèl een repliek. „De af schaffingvan het federale België is de enige kans om een vreedzame samenle ving op te bouwen", concludeerde Ka- miel Criel, ere-ambassadeur van België. Ook die opmerking werd voor kennis geving aangenomen. Het is oud-premier Wilfried Martens niet ontgaan dat er iets mis is in het ko ninkrijk. „Ik maak me "grote zorgen over ons staatsverband", zegt hij. „België hebben we in twintig, dertig jaar langs democratische weg langzaam omge bouwd van een gecentraliseerde staat naar een federale unie. Maar er moet een keer een eindpunt in dit proces worden bepaald. Ik heb de-indruk dat Vlaamse politici er een geheime agenda op nahouden. Zij willen afsplitsing van België, maar hebben nog niet de moed om dat openlijk te zeggen. Ik voorspel: als er geen adempauze wordt ingelast, als de onderhandelingen over staats hervormingen maar doorgaan, dan is het straks afgelopen met ons land. Dat is nefast!" De Sint-Michielsakkoorden, in 1993 met grote behendigheid door premier Dehaene in elkaar gesleuteld, hadden juist tot doel een eind te maken aan het gehakketak over de staatsinrichting van België. „Na anderhalve eeuw werd Bel gië een federale staat, maar het bleef een constructie die met touwtjes, wat spuug en een staatshoofd aan elkaar hangt", schreef publicist Geert van Is- tendael in de essaybundel 'Het nut van België' over de akkoorden. België beleefde een grondige hervor ming van zijn staatsbestel, die werd doorgevoerd temidden van de grootst mogelijke onverschilligheid, aldus Van Istendael. Hugo Camps schamperde op zijn beurt in Elsevier: „Anderhalve de biel te na gesproken heeft niemand van de tien miljoen Belgen ooit om zes re geringen gevraagd." Maar de zes rege ringen kwamen er, als trouvaille van de legendarische Belgische compromiscul tuur. Uitholling Wat Dehaene wellicht niet voorzag, was dat de Vlaamse politieke elite, opge tuigd met een eigen parlement en rege ring, volkslied en vlag, onmiddellijk zou gaan ijveren voor het verwerven van méér macht, en dus voor de verdere uitholling van de nationale regering. Van de beoogde harmonieuze samen werking tussen Wallonië en Vlaanderen kwam verder zo goed als niets terecht. Integendeel: de Vlaamse minister-presi dent Van den Brande en zijn Waalse evenknie Collig- non spreken slechts via de media tot el kaar, meestal in weinig vleiende termen. De economi sche teloorgang van Wallonië en de vefdere op bloei van Vlaan deren zetten de solidariteit bin nen België on der toenemende druk. Oud-CVP-voorzitter Johan van Hecke joeg begin dit jaar de Waalse po litici hoog in de gordijnen met zijn wei nig vleiende opmerking dat de Belgi sche staat niet eindeloos als melkkoe voor het dorstige Wallonië kan blijven fungeren. „Het samenlevingsprobleem tussen Walen en Vlamingen heeft behalve de taal en cultuur ook een sociaal-econo mische dimensie gekregen", zegt Guy Verhofstadt, vice-voorzitter van de Bel gische senaat en prominent lid van de liberaal-democratische VLD. „Het over heersende gevoel in Vlaanderen is dat Walloniëpreciezer geformuleerd: de daar almachtige PartiSocialiste de ontwikkeling van Vlaanderen belem mert. Er is in Vlaanderen een meerder heid te vinden voor de modernisering van de sociale zekerheid, verlaging van vennootschapsbelasting,flexibilisering van de arbeidsmarkt. Maar de PS blok keert al deze hervormingen." Volgens Verhofstadt staat de controver se niet op zichzelf. „België ligt precies op de Germaans-Latijnse breuklijn in Europa. Je ziet dat landen in het zuiden, zoals Frankrijk, moeite hebben hun ver zorgingsstaat aan te passeh, terwijl lan den in het noorden, zoals Nederland, Denemarken en Groot-Brittannië daar al een heel eind mee zijn opgeschoten. In België botsen deze overtuigingen met elkaar. Het land wordt erdoor ver lamd. Het is ziek en bij tijd en wijle zorgt dat voor koortsstuipen." Lieven de Winter, politicoloog aan de universiteit van Leu ven, bevestigt dat een meerderheid van de Vlaamse politici het 'conservatieve' Wallonië ziet als oor zaak voor de slechte economische presta ties van het land. „Men zegt: we kun nen niet vooruit, de Walen houden ons tegen. Intussen ha meren de Vlaamse media de overtuiging erin dat Walen profi teren, en lui zijn en dat Vlamingen slim mer zijn en harder werken. Dat is een gevaarlijk proces. Volgens De Winter is met de stichting van de Vlaamse regering en parlement het paard van Troje binnengehaald. „Het uit elkaar drijven van Wallonië en Vlaanderen heeft te maken met de poli tieke structuren in dit land. De Vlaamse regering eist steeds meer bevoegdhe den op en dat leidt weer tot verkrampte reacties in Wallonië. Er is intussen bijna geen instelling meer die echt Belgisch is. De partijen die de federale regering vormen, hebben elk hun eigen etnische achterban, Walen en Vlamingen lezen eikaars kranten niet, luisteren niet naar eikaars radiozenders en kijken niet naar dezelfde televisieprogramma's. Dat cre- eert een kloof die steeds dieper wordt." Oud-premier Martens vult aan: „Als je de Vlaamse en Waalse media met el kaar vergelijkt: dat zijn twee totaal ver schillende werelden, hè?" Verhofstadt: „Er hebben zich in dit land twee ver schillende publieke opinies gevormd." René Los, politiek secretaris van de groene partij Agalev, de meest 'unitaire' partij in Vlaanderen, stelt dat als gevolg van de verarming van Wallonië aan de andere kant van de taalgrens het groep segoïsme de kop heeft opgestoken. Los: „Vlaanderen wil via een splitsing van de sociale zekerheid en fiscaliteit een eind maken aan de geldoverdracht naar Wal lonië. Maar deze solidariteit is nu juist het fundament onder de staat België. Daar bij komt dat de nationale staat op vrij wel alle niveaus zeer slecht functio neert. Kijk maar naar de zaak-Dutroux, de wanorde in het gerechtelijk apparaat en de nationale schuld die tot 130 pro cent van het bruto nationaal produkt is opgelopen. De federale staat doet er, tot mijn spijt, weinig aan om zich bij de ge middelde Belg geliefd te maken." Duivelsgetal Diezelfde federale staat wordt in het jaar 1999 opnieuw op de schop geno men, zo is in 1993 afgesproken. Het jaar 1999 heeft daardoor langzamerhand de bijklank van een duivelsgetal gekregen. Niet alleen gaan de onderhandelingen over de staatshervorming een nieuwe ronde in, maar ook heeft premier Dehaene aangekondigd dan af te tre den, zal de Belgische frank voor de euro Joseph Maraite, premier van Duitstalig België: „Ik pleit niet voor een 'Anschluss' als ik mijn zin niet krijg." foto gpd frits widdershoven worden verruild en zijn er verkiezingen voor al le instellingen (met een gevreesde monsterzege voor het Vlaams Blok). „De christen-democra ten en socialisten wil len de problemen in een kommeke lauw water laten pruttelen, au bain marie, maar in 1999 komen de Vlaam se leeuw en de Waalse haan lijnrecht tegen over elkaar te staan", voorspelde de liberale partijvoorzitter De Croo onlangs in het weekblad Humo. Zo handenwrijvend als sommige Vlaamse po litici uitzien naar de eeuwwisseling, zo ner veus bereidt de Waalse politieke klasse zich voor op het sleutel jaar 1999. „Ik ben ervan overtuigd dat een institutionele stop vandaag nog noodzakelijk is, anders is het einde van België in zicht. Ik verkies een zakelijke breuk van België boven een nieuwe ronde van vernederende onderhande lingen", waarschuwde de minister-pre sident van het gewest Brussel, Charles Picqué, in de Waalse krant La Libre Bel- gique. Louis Michel, voorzitter van de Waalse liberale partij PRL stelde in de Franse krant Le Figaro: „Als ik moet kiezen om Waal te zijn in een socialistische staat (bedoeld wordt: een door de Parti Soci- aliste gedomineerd Wallonië, red.) of Fransman, dan wil ik bij Frankrijk aan sluiten." Eén ding is zonneklaar: het taboe dat twintig jaar lang rustte op het spreken over een gesplitst België, is deze zomer doorbroken. Met een bijna frivole zor geloosheid bespreken columnisten, po litici, wetenschappers en filosofen de mogelijke pro's en contra's van een boedelscheiding. „Ik vrees dat de boel springt als dit blijft voortduren", waar schuwde Paul Claeys, directeur van het Waalse Institutde Sociologie in het weekblad Knack. Politiekjournalist Martine Dubuisson van de Waalse krant Le Soir schreef: „De splitsing van het land is voortaan een aanvaardbare hypothese. Het is een werkscenario dat zich nestelt in de geesten als een moge lijke toekomst." In het manifest Choisir l'avenir (Kiezen voor de toekomst) stelden vier vooraan staande Waalse academici verder dat Wallonië en Brussel de opvolgers van België moeten worden, in het geval Vlaanderen bij de staatshervorming van 1999 aan onredelijke eisen vasthoudt. Zoals diplomaat Gunst al signaleerde, worden de voorbereidende schermutse lingen tussen de Waalse haan en de Vlaamse leeuw ook in het buitenland opgemerkt. De Europese landen die 166 jaar geleden de staat België vooral om geo-politieke redenen van het stempel 'goedgekeurd' voorzagen (België werd gezien als welkome buffer tussen Frankrijk en Duitsland), vragen zich nu bezorgd af of het land, dat volgens som mige historici uit een 'misverstand' werd geboren, als gevolg van een ander misverstand weer zal ophouden te be staan. Onder Europese diplomaten circuleert sinds kort een vertrouwelijke analyse waarin wordt gewezen op de mogelijke dramatische gevolgen van een opsplit sing. België, niet alleen zetel van de Eu ropese Commissie en het Europees Par lement, maar ook van de NAVO en West-Europese Unie, verkeert in een crisis, aldus deze analyse. Als de thuis basis van de Europese Unie uit elkaar spat, hoe moet het dan met Corsica in Frankrijk, Catalonië en Baskenland in Spanje, Padania in Italië en Schodand en Wales in het Verenigd Koninkrijk? Gaat de doos van Pandora dan in Euro pa open? Gunst ziet dat gevaar overigens ook: „Het opsplitsen van België langs de Eu ropese taalgrens zou het hele Europese eenmakingsproces wat in wezen een Latijns-Germaanse samenwerking is een psychologische schok geven", schrijft hij. De vraag dringt zich op of de Belgische burgers blijkens talloze enquêtes al lesbehalve voorstander van een split sing van hun land in een Frans- en Ne derlandstalig deel hun poli tici bijtijds tot de orde zullen kun nen roepen. In de nasleep van de Witte Mars te Brussel versche nen veel inge zonden brieven waarin de politici dringend werden opgeroepen op te houden met hun machtsspelletjes, en nu eens ein delijk de 'echte problemen van het land' onder handen te nemen. Politicoloog Lieven de Winter maakt zich echter niet al te veel illusies. „De Belg is veel wan trouwender en apolitie- ker dan de gemiddelde Europeaan", stelt hij. „Hij wantrouwt de overheid en zijn instellingen tout court, hij identifi ceert zich er niet mee." Rene Los van Agalev oppert: „De stille kracht van Bel gië is dat de burger nooit in opstand komt, zolang hij maar met rust wordt gelaten en zijn eigen gang kan gaan. Ik zie de Belgen nog niet de straat op gaan om voor het behoud van België te strij den." Oud-premier Mariens: „Ik zal het hard zeggen: België wordt door velen niet als vaderland ervaren. Toch hoop ik dat de bevolking op het cruciale mo ment tegen de politici zal zeggen: het is niet verantwoord wat ge daar doet." Tsjechoslowakije In 1992 bleek bij een Slowaaks referen dum dat 84 procent van de bevolking tegen een afscheiding van Tsjechië was. Toch gingen Slowakije en Tsjechië een jaar later uit elkaar. Hoewel de Tsje- chisch-Slowaakse breuk en België niet helemaal vergelijkbaar zijn, is het vol gens De Winter mogelijk dat België barst zonder dat de bevolking dat wil. Hij verduidelijkt: „Het vormen van een federale regering met vier tot zes partij en zal in 1999 zeer moeilijk worden, zo niet onmogelijk. Het kan maanden aan slepen en mogelijk wordt intussen in Vlaanderen wél een regering gevormd. Dat maakt de situatie nog gecompli ceerder, zeker als sommige Vlaamse partijen hun steun voor de federale re gering koppelen aan bepaalde eisen bij de staatshervorming. Enigszins geruststellend is wel dat de problemen die opdoemen bij een Vlaams-Waalse boedelscheiding niet onderschat moeten worden. Zowel Vlaanderen als Wallonië claimen de hoofdstad Brussel, de splitsing van de staatsschuld zorgt verder voor hoofd brekens en het is nog maar de vraag of Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittan- nië de Belgische brokstukken zullen willen erkennen. Bovendien is ondanks alle Waalse alarmsignalennog steeds niet gezegd dat een meerderheid van de Neder landstalige politici al dan niet heimelijk afscheiding van Vlaanderen nastreeft. Senator Verhofstadt bestrijdt dat laatste in elk geval: „Met een eigen fiscaliteit en sociale zekerheid voor de gewesten zullen de spanningen snel afnemen. Vlaanderen en Wallonië kunnen dan immers elk hun eigen sociaal-economi sche politiek voe ren." Joseph Maraite, die zich dankzij de Sint Michielsakkoorden sedert 1993 'minis ter-president'van de amper 70.000 Duitstalige Belgen in de Oostkantons mag noemen, heeft eveneens nog enig vertrouwen in de toekomst van Bel gië. In zijn werkka mer, uitziend over het plein van het plaatsje Eupen, leunt hij behaaglijk achterover in zijn bureau stoel. Achter hem hangen de Duitse vlag en het vaandel van de Oostkantons naast elkaar gedrapeerd. Ook Maraite eist, net als zijn Vlaamse collega Van den Brande, bij de nieuwe ronde in de staatshervorming meer be voegdheden, zoals zeggenschap over het toerisme en de ruimtelijke orde ning. „Maar dan is het ook een keertje klaar. Daarna hoort u mij niet meer", zegt hij. Nooit weer Waalsè politici die ermee dreigen des noods aansluiting te zoeken bij Frank rijk, weten niet waarover zij praten, al dus Maraite. „Wij zijn hier in de Oost kantons tweemaal van nationaliteit ver anderd en dat is ons niet erg goed be vallen. De bevolking hier zegt: 'dat nooit weer!'. Men moet beter nadenken voordat men zo'n idee in de wereld zet. Wij voelen ons hier in Duitstalig België heel goed thuis in het federale verband. Ik ga in elk geval niet pleiten voor een Anschlussbï) Duitsland als ik mijn zin niet krijg." Uit de 'Witte Mars' in Brussel put Ma raite zijn voornaamste hoop: „Vóór de affaires-Dutroux en Cools was de Belgi sche bevolking vrij passief. Maar nu heeft men toch laten zien dat men niet met zich laat spelen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7