Wintertijd is snoeitijd Tuinieren Vraag en antwoord ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 Over het algemeen wordt er zeer gewichtig gedaan over snoeien. Dat zou alleen maar vakwerk zijn. Maar met een beetje inzicht en goede wil kan elke amateur zijn struiken en ïdeinfruit snoeien, zonder schade aan te richten. Voor vrijwel alle struiken en ook voor kleinfruit zoals bes, mispel en kweepeer geldt, dat we meer bloem dus ook vrucht kunnen verwachten als we geregeld oude takken verwijderen. Met verwijderen bedoel ik afknippen of afzagen tot aan de grond. Daarmee schep je ruimte voor de jongere takken die dan beter zullen groeien en bloeien. Wie elk jaar een of twee oude tak ken weghaalt houdt er een jonge struik aan over. Is dat met zorg gebeurd dan wordt de rest met zorg bekeken. Is deze nog te dicht, geen nood, dan knippen we alle takken en twijgen die naar binnen wijzen weg, maar dan wel zo, dat we knippen tot op een oog dat weer braaf maar buiten wijst. Het takje dat uit dit oog voortkomt, zal dan immers ook naar buiten (lees zon en licht) wijzen. Onze bloeiende struiken zoals Chinees klokje, Jasmijn, Deutzia en Weigelia hadden we als het goed is al van de zomer moeten snoeien. Het stond immers te lezen in alle tuinrubrieken: snoei de uitgebloeide oude takken tot de grond toe weg, zodat er ruimte komt voor jong groen. Maar wat te lezen staat, gebeurt lang niet altijd. Er is im mer zoveel te doen midzomer. En dan niet alleen in de tuin. Dus zijn die brave uitgebloeide takken blijven zitten. Maar nu wordt het ernst. Nu gaan ze eruit, of ze willen of niet. Liefst he lemaal tot aan de grond en dan even kijken of we er een, twee of drie uitknippen. Dat is afhankelijk van de groeikracht. We mogen ook weer niet al te veel wegsnoeien. We wil len immers volgend jaar ook weer volop bloemen. De takken van het Chinees klokje kunnen, mits 24 uur van top tot teen in lauw water gelegd, nog tot bloei komen en dat is dan weer meegenomen. Tja, en dan zijn er nog de bomen die we in een baldadige bui gekocht en geplant hebben, zonder aan de toekomst te denken. En nu worden ze te groot. Zijn ze erg veel te groot dan lijkt het verstandig om een vak man in te schakelen. Die heeft niet alleen verstand van snoeien, maar ook het juiste gereedschap en betrouwbare trappen. Valt het nog mee dan kunnen we zelf aan de slag. Populieren en wilgen kunnen simpelweg op anderhalf a twee meter afgezaagd wor den in de hoop dat we dan een mooie knot- boom krijgen. De linde en de kastanje ver dragen zeer veel snoei. Daarvan kunnen we in de loop van enkele jaren de kroon zo be werken dat het een bol- danwel vierkante kroon wordt. Het vereist moed en veel werk, maar alles beter dan omzagen in ons bomenarme land. De esdoorns mogen nu niet meer gesnoeid worden, evenals noten bomen. Die moeten voor één of half okto ber onder handen worden genomen. An ders is er kans op te veel verlies van sappen. De beuken kunnen we met veel zorg en moeite in het gareel houden door ze elk jaar in vorm bij te snoeien. We noemen dat ha- bitussnoei en ik heb het zelf, met succes, gedaan bij een beuk die helaas ook te groot werd. Maar bij de beuk moet er altijd op ge let worden dat de stam beschermd blijft te gen te veel zon. Anders ontstaat er zonne brand en wie wil zijn beuk daaraan wagen. Jute om de stam voorkomt veel ellende. Voor alle snoeiwerk geldt: begin vooral met snoeien zolang struik en boom nog jong zijn en houdt het dan goed bij. Dat is en blijft de beste snoeimethode. Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Een beetje onduidelijk en vooral zeer summier is de vraag van R. Jansen uit Haarlem. Die luidt: hoogte-draden en wanneer, be treft de grote hortensia's. Ik ver onderstel dat het de klimhor- tensia is en die hecht zichzelf. Wat snoeien aangaat: zo min mogelijk. Eventueel midzomer na de bloei. Is evenwel een struikhortensia bedoeld, dan luidt het advies: vooral niet snoeien in de herfst. In het voorjaar, na de vorst, iets terug snoeien. Er zijn liefhebbers die zweren bij de formule: terug snoeien tot op twee gelijke uit lopers. Hortensia's houden van kalkvrije, voedzame, vochthou- dende grond evenals van half schaduw. P. de Boer uit IJmuiden heeft hetzelfde probleem met de ole anders als ik. Althans als het gaat over de oleanders die bui ten stonden. De mijne in de ser re heeft prachtig gebloeid. De buitenoleander heeft veel knop pen gemaakt, slechts een enke ling kwam tot bloei. Nu zijn er twee mogelijkheden: toch nog binnen zetten achter een zon nig raam en hopen dat de knoppen open gaan. Als ze erg ver zijn lukt het. Zijn ze nog niet op kleur, dan gewoon diep in- snoeien en hopen dat we vol gend jaar een langere en war mere zomer krijgen. Op de meeste plaatsen was het niet zonnig en warm genoeg voor deze zuiderlingen om tot bloei te komen. Hij hoort dan ook niet in ons klimaat thuis. Tja, dat is me een probleem: Mevrouw G. v.d. Marei uit Hil- legom bracht van de vakantie in Frankrijk zaadjes mee van de mimosa. De eerste moeilijkheid is dat mimosa in feite een aca cia is, de tweede dat er diverse soorten acacia's zijn, die we als mimosa kennen. De meest be kende, de bloemistenacacia, is de A. dealbata en dat is een snelgroeiende grote boom die helaas voor de lezeres niet winterhard is. Dat wordt dus een kuipboom en uk ervaring weet ik dat dergelijke planten veel zorg vragen. Maar wat te doen met de nu al zes cm grote plantjes? Oppotten in een grote re pot, op een koele, lichte plaats laten overwinteren en na de nachtvorstên buiten zetten. Ze zullen als kool groeien, want de A. is een harde groeier. Maar ze moeten eind oktober wel weer op een min of meer vorst- vrije plaats. Oudere exemplaren verdragen lichte vorst, jonge niet. De grond moet goed door latend zijn, niet te nat en de plaats buiten ('s zomers dus) moet veel zon hebben. Kijken of er ooit een mimosaboom in de tuin staat? M. Uilenbroek uit Bennebroek weet, naar aanleiding van mijn verhaaltje over de plaag van de witte winde in mijn tuin, te melden dat er in zijn tuin twee jaar geleden een plaag van kleefkruid was, maar steeds weer uittrekken van dit los in de grond zittende gewas heeft er voor gezorgd dat de plaag nu over is. Er heeft zich kennelijk geen zaad meer kunnen vor men. Gefeliciteerd en bedankt voor de mededeling. Ing. G.H. Renes uit Leiderdorp heeft heel wat te stellen in zijn volkstuin. Op de eerste plaats: knolvoet in de kool. Eén van de moeilijkste problemen en altijd het gevolg van kool telen op een grond die er niet geschikt voor is; te lage Ph-waarde, te weinig of verkeerde voeding. Kool hoort thuis op zware kleigron den en daar heeft men veel minder last van ziekten. Toch op de volkstuin? Dan maar tob ben! Een methode tegen knol- voet is: een jaar overslaan en op de voor kool bestemde grond prei telen. Ook een zorgenkind, maar alia. Een andere methode: naar'de drogist en vragen naar kaliumpermanganaat (Kmn 04), een donkerpaars kristal. Een klein beetje in water totdat 't mooi paars ziet en dan zoveel klei (pottenbakkersklei bijvoor beeld) toevoegen totdat het een mooi papje is. Daarin de wor tels van de te planten kool roy aal dompelen en dan pas plan ten, restant van papje rond de plant. Witte vlieg, óók weer graag op zwakke planten die op gronden staan waar ze niet thuishoren! Spuiten met milieu vriendelijk ECO-insect, vroeger Plantschoon. Goedkoper: spui ten met zeepspiritus: 1 liter wa ter, een theelepel zachte zeep, 1 eetlepel spiritus. Om de 10 da gen, vooral ook de onderkant van het blad, waar de eitjes zit ten. Overigens ken ik ook een liefhebber die koolplanten in een zeer grote pot met goede aarde zet en die pot ingraaft. Ideetje? Nog een probleem: de woeke rende wingerd. Hiervoor is maar één oplossing: alle stukjes wortelstok weg. En dan de 'kat- testaarten'. Ik vermoed dat het over de heermoes ofte wel Equi- setum gaat. De bovengrondse delen geregeld afsnijden zodat de plant géén kans krijgt om groen te vormen. De afgesne den delen drogen. Ideaal mid del tegen schimmels en ter ver sterking van het blad. Wellicht te proberen om een aftreksel naast de koolplanten te gieten, elke week een beetje. Veertig gram Equisetum in 2 liter water een half uur laten koken, 2 maal 24 uur laten trekken, zeven en aanvullen tot 10 liter. Dan valt er nog plezier te beleven aan de 'kattestaarten'. 1 A M T E L A N S 2 S T K 0 A 0 M N 3 B M A E A T N D 4 D E I V R A M N 5 N 0 E G A T L D 6 E L W I A A 0 N 7 N L 0 0 V I T E 8 T A N A R H U T 9 I T L R A E A G 10 G E N Z E D A L 11 L N 0 0 M D S E 12 S P T 0 0 D K E 13 K H L 0 U I N S 14 S P D 0 E R N T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. kaartenboek; 2. waterdamp; 3. deel v.h. jaar; 4. lage rust bank; 5. tamelijk; 6. slinger plant; 7. nimmer; 8. gebak; 9. langzaam; 10. makker; 11. op slagplaats; 12. geest; 13. veilige bergplaats; 14. laddertrede. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ U-O./ US-/-A/-Z.' /-*r (3-A M-B-T S-U-R-0-U-&<r£-N Y-O.0./Z.U/.T TOMPOES Tom Poes en het boze oog De grote wind, die bolderend over de heide van Lammermoer joeg, maakte zich meester van de oude herberg. Het eens zo rechtschapen gebouw was vermolmd tot in de spanten - en nu de storm vrij toegang had door het openstaande venster kon het zich niet langer staande houden. Krakend braken de balken boven de vergadering ineen - en terwijl de riet bedekking in de duistere nacht ver woei, spoedde de kudde zich in doodsangst naar buiten. „Waar is Moen?" vroeg heer Bom mel, zich uit het gedrang losmakend. „Verdwenen", zei de oude Amram op doffe toon. „En waar is Abel? De deugniet heeft het kwaad over ons gebracht." „Het was Moen", riep heer Ollie uit. ,Ik heb hem persoonlijk zien staan. Maar nu is het uit. We gaan het kwaad met wortel en tak uitroeien, vriend Amram! Verzamel de gemeen te!" „Het was Abel", herhaalde de grijs aard handenwringend. „Hij heeft zich afgegeven met de boze krachten en nu moet hij ook worden zwartge maakt. Want al ben ik ook zijn vader; rechtschapenheid moet er zijn." Met deze woorden verdween hij ge broken in de nacht om de bevolking van Ooikooi opnieuw te verzamelen. Intussen was Abel in grote nood naar het duistere woud gerend. „Er gaat iets ergs gebeuren", hijgde hij onder het voortgaan. „Dat is de straf voor mijn misdragingen. Ik moet Ola gaan waarschuwen en zo is het maar net. Want ik heb het kwaad over haar gebracht." H W smm E R mmmm O P DOOR JAN VISSER De atmosfeer is zo'n 1000 kilometer dik maar leven en weer spele- zich af in de onderste luchtlaag die 13 kilometer is en troposfeer wordt genoemd. Boven de koude polen is deze luchtlaag slechts 8 lometer dik maar ter hoogte van de evenaar 18 kilometer. De trope zijn namelijk veel warmer en warmere lucht zet meer uit. Tussen en 55 kilometer zit een laag die stratosfeer wordt genoemd. Daar wordt het warmer in plaats van kouder omdat bepaalde gassen warmte van de zon vasthouden. Heel opmerkelijk is een 27 maanden durende windcyclus die voo^ komt op een hoogte tussen 15 en 30 kilometer. Gedurende 13, maand waait de wind uit het westen en keert daarna, om vervolger ruim 13 maanden uit het oosten te gaan waaien. Thans is er sprak van een oostelijke windfase. In combinatie met een opwarming op hoge niveau en andere fenomenen, zoals de geringe activiteit (wen uitbarstingen) op de zon, wordt het normale grootschalige circulat patroon verstoord. Dat komt ondermeer tot uitdrukking in het snel verzanden van westcirculatie. Op grond van dit soort ontwikkelingen verwacht de kende Duitse voorspeller Wolfgang Roder uit Berlijn een zeer kouo januari in grote delen van Europa. Op andere gronden zijn collega' van hem dezelfde mening toegedaan. Het actuele weer is niet zo fraai als de laatste dagen. Wolkenvelde; uit Duitsland vertroebelen vandaag het uitspansel. Veelal grauww dus en het kwik komt niet veel hoger dan 4-5 graden. Gunstig isd er over het algemeen niet meer dan een zwakke wind waait uit uit< lopende richtingen. Vanavond een aantrekkende wind uit het zuidi tot zuidwesten. Morgen passeert een front met regen. Later op de dag een opklap maar in een scherp afkoelende atmosfeer (op grote hoogte tot 5 kilometer) komen 's avonds buien met onweer en hagel tot ontw keling. Na het weekeinde nieuwe depressies. E U R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral langs de kust regen-, sneeuw- en hagelbuien. Kans op onweer. Zaterdag afnemende wind. In het noorden en langs de grens met Zweden maxima rond het vriespunt. Elders mid- dagtemperatuur tussen 4 en 9 graden. Zweden: Wolkenvelden. Zaterdag vooral in het midden, zon dag ook elders, af en toe regen en met name in het noorden sneeuw. Maxima uiteenlopend van enkele graden onder het vries punt in Lapland tot onge veer 6 graden in het zui- Denemarken: Meer bewolking en zondag toenemende kan:, op re gen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: ■Zaterdag enige tijd regen, maar in zuid- oost-Engeland nog wat zon en tot de avond meest droog. Zondag 'half tot zwaar bewolkt en vooral langs de kusten winterse buien, mogelijk ook onweer. Lagere temperaturen; maxima zondag uiteenlopend van 4 graden langs de Schotse oostkust tot rond 8 in het zuid westen. België en Luxemburg: Zaterdag wolkenvelden en droog. Vooral in het westen ook zon. Zondag meest bewolkt en enige tijd regen. Middagtem peratuur ongeveer 5 graden; in- de Ar dennen nog wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag perioden met zon. In de ooste lijke departementen wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Zondag overal meer bewolking en vanuit het westen re gen. Maximumtemperatuur rond 6 gra- Portugal: Perioden met zon. Zaterdag in de Algar- ve nog een kleine kans op een (onweers- )bui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 14 graden in het noordwesten tot 18 in de Algarve. Madeira: Geleidelijk meer zon en afnemende bui enkans. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Overwegend veel bewolking en enkele buien. Vooral in het zuiden soms met onweer. Zondag vanuit het westen meer zon en afnemend buiig. Ook steekt er een frisse noordenwind op. Middagtem peratuur ongeveer 11 graden, aan de Costa Blanca en Costa del Sol en in An- dalusié maxima rond 18 graden. Zater dag ten noorden van Madrid een stuk frisser met maxima van een graad of 6. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Zaterdag nog een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 23 graden. Marokko: Westkust: tamelijk bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbuien. Zondag sterk afnemende buienkans en meer zon. Middagtemperatuur meest tussen 17 en 20 graden. Tunesië: Naast zon soms ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, zondag enkele graden lager. Zuid-Frankrijk: Zaterdag naast zon vooral aan de voet van de Pyreneeën en in de Provence wolkenvelden en van tijd tot tijd regen (buien). Mogelijk ook onweer. Zondag overal meer bewolking en toenemende regenkansen. Middagtemperatuur van 6 graden bij Clermont-Ferrand tot 12 langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele pittige buien, mogelijk met onweer. Maximum temperatuur zaterdag rond ongeveer 18, zondag ongeveer 15 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbuien. Plaatselijk is veel neerslag mogelijk. Zaterdag in het zuiden en op Sicilië nog perioden met zon en overwegend droog. Maxima ten zuiden van Rome rond 19 graden,-in het noorden tussen 8 en 12 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon ook wolkenvelden en en kans op enkele regen- of onweersbuien, zater dag vooral op Corsica. Middagtempera tuur rond 19 graden. Malta: Van tijd tot tijd zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra- Griekenland en Kreta: Zaterdag flinke perioden met zon en droog. Zondag meer stapelwolken en vooral in het westen kans op een regen- of onweersbui. Maxima van 16 graden bij Thessaloniki tot ongeveer 20 in het westen en zuiden, Turkije en Cyprus: Kusten: overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur van 17 graden rond de Dardanellen tot 23 op Cyprus. Duitsland: Zaterdag wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Kans op mist. Zondag be wolkt en enige regen. Later op de dag sneeuwgrens vanuit het westen dalend naar 1500 meter. Maxima rond 5 gra- Zwitserland: Bewolkt en vooral aan de zuidlls het Alpenmassief perioden mei' Zondag later op de dag vanuit ten sneeuwgrens dalend naar ter. Maxima meest tussen 6 Oostenrijk: Meest bewolkt en met name den van tijd tot tijd regen. Ma temperatuur rond 7 graden. Wolkenvelden en op de meeste pi droog. Vooral zaterdag ook geregs Kans op mist. Middagtemperalt eenlopend van een graad of noorden tot rond 10 in het uiten Tsjechië en Slowakije: Zaterdag af en toe zon en vrijwe droog. Zondag wolkenvelden wat (mot)regen. Plaatselijk dagtemperatuur rond 7 graden, wakije enkele graden hoger. Hongarije: Naast zon van tijd tot tijd ook wo! den. Zondag mogelijk wat (mo' Kans op mist. Middagtemperatc 9 graden. ZONDAG 17 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.04 Zon onder Maan op 13.12 Maanond? Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.45* 20.05 07. Laag 02.55 15.34 02.36 MAANDAG 18 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.06 Zon onder Maan op 13.34 Maan one? Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.55 21.24 08.28' Laag 04.16 16.35 03.57 Weerrapporten 15 november 19m Amsterdam onbew. De Bilt onbew Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew Rotterdam onbew, Twente zwaar bei .Maastricht onbew. Aberdeen zwaar bei Athene onbew. Barcelona regen Berlijn zwaar be\ Boedapest zwaar bev Bordeaux zwaar bei Brussel onbew. Cyprus licht bew Dublin motregen Frankfurt zwaar bei Genève zwaar bei Helsinki motregen Innsbruck zwaar bei Istanbul halt bew, Klagenfurt zwaar bei Kopenhagen grondmis Las Palmas zwaar bei Londen onbew. Luxemburg zwaar bei Madrid licht bew Malaga halt bew. Mallorca half bew. Malta zwaar bei zwaarbew half bew Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires zwaar bevi Johannesburg zwaarbew Los Angeles licht bew. New Orleans licht bew New York licht bew Tel Aviv licht bew. Tokyo licht bew. Toronto half bew

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6