Geen grote verzoening bij Koerdisch overleg Cöte d'Azur doet goede zaken als Mobutu kiespijn heeft Buitenland yS doen in principe mee \\m IFOR 2 zegt Clinton Netanyahu zou met partij Arbeid in regering willen Is-ie wel schoon? Thaise kiezers gaan aan verkiezingen verdienen Kroatische president Tudjman ziek 2ACREB_i De Kroatische regering heeft gisteren meegedeeld dat j^ésidënt Franjo Tudjman in het Walter Reed ziekenhuis in Washington wordt behandeld aan een maagzweer en ontstoken lymfeknobbels. Tudjman Voelt zich goed' en gaat door met het uitvoeren van zijn taken. Hij zou volgende week terugkeren naar Zagreb. Eerder meldde een Amerikaanse regeringsfunctionaris dat kanker was geconstateerd bij de 74-jarige Kroatische presi dent. Bompakket doodt 13-jarig meisje BijcHSi Een 13-jarig meisje uit het Oost-Zwitserse Buchs is giste- het leven gekomen door de explosie van een bompakket. De 33-jarige moeder van het slachtoffer liep zware verwondin gen op. De politie zegt geen idee te hebben wie de afzender van het pakket is. Het meisje had het pakketje 's middags aangetrof fen toen ze de brievenbus beneden in de flat ging leeghalen. Harttransplantatie bij babytje jaiamlï In een ziekenhuis in de Amerikaanse staat Florida heeft een meisje vier uur nadat ze was geboren een nieuw hart gekre gen. Cheyenne Pyle is daarmee de jongste mens die ooit een harttransplantatie heeft ondergaan. De operatie is afgelopen zondag uitgevoerd. Dit heeft het Jackson Memorial Hospital in Miami gisteren bekendgemaakt. Doden bij scheepsongeluk op Nijl fAiRQ» Zeventien toeristen zijn waarschijnlijk verdronken toen een Egyptische plezierboot door de harde wind in de Nijl aan de grond liep en kapseisde, zo heeft de politie gisteravond meege deeld. In totaal konden 53 Tsjechische, 10 Slowaakse en 48 Egyptische toeristen en bemanningsleden worden gered. Het schip, de Princess Jihan, was op weg van Aswan in het zuiden van Egypte naar Luxor. Auto ambassade Athene beschadigd athene Een auto van de Nederlandse ambassade is gisteren be schadigd bij een explosie van een brandbom in het centrum van Athene. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan, aldus de ambassade. De aanslag had volgens de politie plaats voor een gebouw dat naast de ambassade ligt. Het 'Revolutio nair Front', een tot dusver onbekende groep, heeft de aanslag opgeëist. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat ervan uit dat de actie niet tegen Nederland was gericht. Robot programmeert andere robot reading Een Britse robot heeft gisteren via Internet een andere robot in de VS geprogrammeerd zonder menselijke tussen komst. „Dit is een grote doorbraak voor het machinedom", om schreef dr. Warwick van de universiteit van Reading de premiè re. De betreffende robots, die hun positie ten opzichte van ande re voorwerpen kunnen bepalen, lijken op driewielers, zijn vijf tien centimeter hoog en wegen 600 gram, en behoeven niet door de mens te worden bediend als ze zijn ingeschakeld. Vande Lanotte wil geen ontslag nemen brussel 'Ik ben verwonderd dat de families Russo, Lejeune en Marchal mij politiek verantwoordelijk stellen voor wat misgelo pen is in het onderzoek naar de vermoorde meisjes.' Dat ver klaarde de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Johan Vande Lanotte gisteren. De ouders van Julie en Mélissa eisten donderdag het ontslag van de minister, maar deze ziet daar geen teden toe. ii 1ASHINGTON-BRUSSELAFP-DPA-Rtr fensie heeft de Amerikaanse deelname aan IFOR dit jaar Verenigde Staten doen in meer dan 3 miljard dollar (meer irincipe mee aan IFOR 2, de dan 5 miljard gulden) gekost, lieuwe vredesmacht voor Bos- De Bosnische president Izet- i lië, heeft president Clinton gis- begovic heeft in een reactie op ;i eren in Washington bekendge- het besluit van Clinton gezegd naakt. Het mandaat van de dat hij gereserveerd blijft wat tl luidige NAVO-vredesmacht betreft de aanwezigheid van e FOR loopt op 20 december af. buitenlandse militaire aanwe lf linton wil een bijdrage van zigheid in zijn land. „De aanwe- o'n 8.500 man leveren aan zigheid van buitenlanders is 2 als die een duidelijk geen erg goede zaak voor het nandaat krijgt voor een beperk- land, zelfs niet als het een nood- 8periode. zakelijk kwaad is. Maar als ze Tegenstanders van Clinton dan in Bosnië moeten blijven, ii envijten de president dat hij hebben wij een voorkeur voor ijl «n belofte heeft geschonden de Amerikanen", zei hij op de die hij voor de verkiezingen op televisie. e november heeft gemaakt, na- Izetbegovic eist het vertrek g nelijk dat alle Amerikaanse sol- van NAVO-generaal Sir Michael aten Bosnië nog dit jaar veria- Walker, commandant van de ii en. Clinton stond onder sterke NAVO-grondtroepen in Bosnië. norele druk van de bondgeno- In een tv-interview zei Izetbego- en om een bijdrage te leveren vic gisteren dat hij vindt dat de an IFOR 2. Maandag be- NAVO-troepen veel te krachtda- ri aadslaagt de NAVO in Brussel dig hebben gereageerd op de hver de nieuwe vredesmacht. gevechten van maandag en Volgens berekeningen van het dinsdag tussen moslims en Ser- merikaanse ministerie van De- viërs in het dorp Gajevi. 1 Mladic: opvolger zelf aanwijzen hanpuesak»ap Generaal Ratko Mladic is bereid als militaire commandant van fje Bosnische Serviërs op te stappen als hij en zijn officieren zelf zijn opvolger mogen aanwijzen. Dat heeft Mladic' stafchef, generaal Manojlo Müovanovic, gisteren iri de krant Vecernje Novosti gezegd. De van oorlogsmisdaden beschuldigde Mladic kreeg vorige week van het burgerlijke leiderschap van de Bosnische Serviërs ontslag aangezegd. Mladic en zijn voltallige generaal staf wei gerden echter aan het bevel gevolg te geven, hi Han Pijesak, 50 kilometer ten noordoosten van Sarajevo waar Mladic zijn hoofdkwartier heeft, stonden de lijfwachten van Mladic en de speciale politie van het burgerlijke leider- "ihap dreigend tegenover elkaar. Mladic' stafchef generaal Milovanovic drong er in Vecernje fovosti op aan dat beide partijen htm verstand gebruiken 'en bloedvergieten onder Serviërs voorkomen'. Mladic en zijn offi cieren zijn tegen Pero Colic, die als opvolger door de burgerlij ke autoriteiten is aangesteld. iÜjjiEMapres, nipt wist te verslaan maakte hij even gewag van dat idee, ilische premier Benja- maar zette het nooit om in con- "n Netanyahu heeft deze week crete voorstellen. In plaats daar mede eerste keer openlijk ge- van verbond Netanyahu zich e gd dat hij bereid is een rege- met kleinere rechtse en religieu- 'f! van nationale eenheid te - ze partijen. Leiders uit Arbeid, lrnien met de partij Arbeid, zoals Yossi Beilin, lieten destijds at meldde de Israëlische tele- weten geen regering met Likud jjegisteren. te willen aangaan wegens de Nadat Netanyahu in mei de harde politiek ten opzichte van van Arbeid, Shimon Pe- de Palestijnen. kabul» Een strijder van de Taliban controleert, ergens ten noorden van de Afghaanse hoofdstad Kabul, tijdens een korte pauze in de vijande lijkheden, de loop van zijn vuurwapen. foto reuters Irak tracht stokje te steken voor vredesgesprek in Ankara Ondanks pogingen van Irak om het vredesoverleg niet door te laten gaan, kwamen gisteren opnieuw delegaties van de twee rivaliserende Iraaks-Koerdische partijen bij een in de Turkse hoofdstad Ankara. Van een grote ver zoening tussen de twee leiders, Mesut Barzani en Djelal Talabani, zoals aanvankelijk was aangekondigd, was ech ter geen sprake. istanbul» jessica lutz correspondent Barzani stuurde afgevaardigden zonder bevoegdheden. Zijn te rughoudendheid wordt gezien als een signaal aan Baghdad. In een poging hen te paaien, be loofde de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken Robert Pelletreau de Koer den gisteren elf miljoen dollar aan humanitaire hulp. Maar al vlak na de ondertekening onder zijn auspiciën van een vredes akkoord, twee weken geleden, verklaarde Barzani dat hij bij nader inzien alleen het staakt- het-vuren onderschreef. De rest van de afspraken over de bewaking van de wapenstil stand door de Turkmeense minderheid in het gebied, over hoe het lokale bestuur weer op poten gezet zou worden, over de eerlijke verdeling van de in komsten en om de invloed van Iran en Irak te weren zouden hem overhaast opgelegd zijn. Toen al werd vermoed dat hij onder druk stond van Saddam Hussein, wiens militaire hulp hij eind augustus inschakelde om zijn rivaal Talabani te over winnen. Eerder deze week verscheen de Iraakse vice-premier Tariq Aziz onverwacht in Ankara, op de terugweg van Moskou. Hij reisde terug naar Baghdad over het gebied dat onder controle van Barzani staat. Onafhankelij ke diplomatieke bronnen zeg gen dat hij daar een ontmoeting had met Barzani's neef, Nechir- van Barzani, een van de meest invloedrijke personen in de clan. Volgens het Iraaks Nationaal Congres, een oppositiegroep te gen het bewind van Saddam Hussein, ging Mesut Barzani zelf begin deze maand naar Baghdad voor overleg met de dictator. Barzani maakt er geen geheim van best tevreden te zijn met de autonomie zoals die beschreven staat in de Iraakse grondwet. Sinds hij de Koerdi sche hoofdstad Erbil in handen heeft, noemt hij zijn partij de wettelijke lokale regering. Bij de Turkse premier Er bakan en de minister van bui tenlandse zaken Tansu Qiller drong Aziz erop aan dat het voor gisteren geplande Koerdi sche overleg afgelast zou wor den. „Hoe kan Turkije enerzijds beweren de Iraakse territoriale integriteit te beschermen en an derzijds meehelpen aan de op richting van een onafhankelijk Koerdisch bestuur?" luidde zijn protest. „Het adres voor overleg is Baghdad, niet Ankara en ze ker niqt als de Amerikanen daarop toezien". Het inschakelen van de Turk- menen als toezichthouders op het Koerdische staakt-het-vuren presenteert Turkije juist als maatregel tegen die onafhanke lijkheid, maar werd door Aziz afgedaan als inmenging in bin nenlandse aangelegenheden. Het was dan ook veelzeggend dat de belangrijkste Turkmeen se fractie zich op het laatste moment terugtrok uit de be sprekingen in Ankara. Het grootste deel van de Turkme nen woont in de door Baghdad gecontroleerde steden Mosul en Kerkuk. Niemand kan hen daar beschermen tegen Saddams wraak voor hun vermeende ver raad. 'Koerden in West-Iran vriezen dood' De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR heeft gisteren een be roep gedaan op Iran 65.000 Koerdische vluchtelingen uit Irak, die in de vrieskou in het westen van Iran bivakkeren, huisvesting te geven. De vluch telingen verblijven in de bergen in West-Iran en volgens het UNHCR en Artsen zonder Gren zen sterven elke nacht een tot twee kinderen aan de gevolgen van honger en kou. UNHCR-woordvoerster Christiane Berthiaume liet we ten dat de situatie erg zorgwek kend is en dat de vluchtelingen onder erbarmelijke omstandig heden in tenten leven. De Koer den zijn in september gevlucht nadat twee rivaliserende Koer dische guerrillaorganisaties met elkaar slaags raakten. Deel stakers in bauxietsector weer aan werk De situatie in de Surinaamse Bauxietsector is gisteren na een staking van vier dagen bij één van de maatschappijen genor maliseerd. Hiermee is het drei gende gevaar van permanente stopzetting van de aluminium- industrie geweken. Op verzoek van een crisis team van de regering hebben de directie van de Suriname Alu minium Company Suralco en de vakbondsbesturen besloten tot een stappenplan om de be drijfsactiviteiten in de raffinade rij en smelterij in Paranam weer op te starten. De partijen zullen de CAO- onderhandelingen hervatten. De vakbonden bij de bedrijven eisen forse loonsverhogingen, van 135 tot 200 procent. De bauxietsector is de kurk waarop de Surinaamse economie drijft. Nauwelijks geëvenaard corruptieniveau gaan. Volgens de Boerenbank zal iedere burger aan de parle mentsverkiezingen ditmaal 330 baht verdienen. De Nationale Bank waarschuwt dat het kopen van stemmen een dergelijke omvang aanneemt dat de infla tie erdoor wordt aangewakkerd. Spilfiguur in deze geldpoli tiek was pre mier Banham Silpa-archa, bijgenaamd 'Mister ATM' naar de geld automaten van de ban ken. Zoals zo veel voorgan gers moest hij het bijltje erbij neergooien wegens een reeks corrup tieschandalen. Bij de kan didaten die Silpa-archa. zon,da8 kf,s foto.cpa maken ëeko- zen te worden ziet het er nauwelijks beter uit. Velen be schouwen minister van Defen sie Chavalit Yongchaiyudh van de Partij van de Nieuwe Hoop als nieuwe eerste minister. Ook hij heeft contact met duistere zakenfiguren. Bovendien geldt hij als de man van het leger, dat een grote politieke invloed heeft. Een tweede kandidaat die kans maakt is voormalig pre mier Chuan Leekpai van de De mocratische Partij. In het poli tieke wereldje van Bangkok is hij een zogeheten Engel. Het gaat hierbij om politici die de macht van de militairen willen terugschroeven door grond wetswijzigingen. Bij de verkiezingen in Thailand komende zondag kost een stem amper meer dan bij de vorige verkiezingen, twee jaar geleden. Kranten in Bangkok melden dat een politicus voor de stem van een gewone kiezer twee- tot vijfhon derd baht, dertien tot 33 gulden, moet neertellen. De stemmen van de hoofdste delijke mid denstand zijn heel wat duur der, omdat de concurrentie daarvoor feller is: tweedui zend baht. Thailand geldt als een van de weini- mocratieënMiï Premier Banham Zuid-Oost- Azië, een regio met talrijke autoritaire regimes. Toch is het land een democratie met een nauwelijks geëvenaard niveau van corruptie. De verwe venheid van politici met de we reld van kansspelen, prostitutie en drugs is een chronische kwaal. De Boerenbank van Thailand becijferde dat voor het kopen van stemmen deze keer zo'n achthonderd miljard baht zal moeten worden uitgetrok ken. Een record! Het politieke systeem zet de politici aan tot ritselen, zo schrijven de kranten. Zonder het kopen van stemmen staan ze nergens. Om dat te kunnen betalen moeten de politici met onbetrouwbare zakenlui in zee roquebrune cees van zweeden correspondent De Avenue Impératrice Eugene doet op het eerste gezicht wat onprettig aan. Maar wie eenmaal de borden 'Verboden in te rijden' en 'Gevaarlijke honden' heeft genegeerd, wandelt een Hof van Eden binnen dat zijns gelijke niet kent aan de Franse Cöte d'Azur. De smalle weg slingert zich door paarse olean ders, stokoude olijfbomen en struiken waaraan de eerste sinaasappels reeds beginnen te kleuren een proeve van het zachte klimaat. De huizen hier hebben geen nummers, maar namen. Ze hebben ook geen gewone voordeuren, maar in gangen, te bereiken over oprijlanen die geflan keerd worden door Romeinse pilaren. In deze mediterrane tuin van geluk bezitten de Agnelli's (van Fiat) een villa evenals de familie Gründig. Maar de allergrootste villa, de Villa del Mare, behoort aan Mobutu Sese Sel^o, president van Zaïre. Hij slaapt er als hij naar de tandarts moet in het naburige Monaco. De avenue loopt doodt op een brede, zwart ge teerde poort. Daarachter de villa van Mobutu, in wiens verpauperde land nu dagelijks duizend mensen van honger sterven. Rechts: de weelderi ge ooftbomen van de villatuinen, waarvan de si naasappels alleen al duizenden levens zouden kunnen redden. Links: een Middellandse Zee waar juist de zon in wegzakt. Voorafgegaan door een groene Audi Quattro en gevolgd door een gendarme-op-scooter komt een zwarte Mercedes 500 SEL aangegleden. De zware poort gaat open en de Mercedes rijdt langzaam een enorm, met marmeren tegels belegd hof op. De chauffeur parkeert de limo vlak naast de elek trische speelgoed-Mercedes, waarmee de klein kinderen het marmer mogen testen als Mubutu kiespijn heeft. Deze keer heeft Mobuto meer te doen in Villa del Mame dan zich voor te bereiden op zijn tandarts bezoek. Uit de limo stapt een jeugdige heer in on berispelijk pak, die zich direct voorstelt. „Kalonzo Musyoké", zegt hij tot de journalist die in het kielzog van zijn Mercedes naar binnen was ge glipt. „Minister van buitenlandse van Kenya." In de hal openbaren zich twee enorme, ivoren slagtanden van een olifant aan het oog, met daar tussen een groot bloemstuk. Maar terwijl de jon geheer uit Kenya de hal begint over te steken, richting Middellandse Zee, wijst een breedge schouderd Mike Tyson-type de journalist de weg De Villa del Mare van Mobutu in Roquebrune. terug. „U wacht buiten", zegt hij gedecideerd. Dat wachten duurt lang, maar is niet onaange naam. Zodra de avond daalt, nemen gloeilampen de rol van de zon over. Het marmeren plein is nu .omgeven door cypressen die in kunstlicht baden, terwijl ook een fontein begint te spuiten. 'Mike Tyson' treedt naar buiten, stelt zich voor als de zoon van Mobutu, en zegt: „De vergadering loopt ten einde." Mobutu Seso Seko Kuka Ngbendu Wa Za Banga, 'Joseph Désiré' voor zijn vrienden, laat zich niet zien. Maar de Kenyaanse minister verschijnt, zeg gend: „Uw collega's van de westerse pers hadden mij een verkeerde indruk gegeven. Toen ik hier aankwam, dacht ik nog dat de president te zwak was om te praten. Maar hij was voortdurend aan het woord." De 66-jarige president heeft, naar verluidt, prostaatkanker. Hij liet zich daaraan in Zwitser land behandelen en verbleef daarna twee maan den lang in het Beau-Rivage-hotel in Lausanne, waar hij ruim 3.000 gulden per nacht neertelde voor zijn suite. Frankrijk, in de persoon van ex- minister Charles Pasqua, zou hem er echter toe hebben overgehaald in zijn villa te Roquebrune neer te strijken. Mobutu kocht deze villa, opgetrokken in neo- classisistische stijl, in 1986 van een Saudische miljardair. Hoeveel hij ervoor betaalde, weet nie mand, maar makelaars in het dorp schatten de huidige waarde op 60 miljoen francs (20 miljoen gulden). Dat lijkt een hoop geld, maar niet voor iemand die door een andere ex-minister, Bernard Kou- cher, ooit werd omschreven als 'een wandelende bankrekening met een luipaardmuts op'. Mobu tu's vermogen is een goed bewaard geheim, maar. het is volgens de Amerikaanse regering zeker zo groot als de staatsschuld van zijn land. En die be loopt meer dan zeven miljard gulden. Dat hij het best goed heeft, wenst Mobutu niet te verbergen. Zo mag hij zijn gezinnen Mobutu trouwde meermaals graag eens per Concorde mee uitnemen, zoals ter gelegenheid van de brui loft van een dochter. En hij transformeerde een negorij benoorden de hoofdstad Kinshasa in een echt 'Versailles-in-de-jungle', compleet met pa leis, tuinen, kapel en modelboerderijen met Zwit serse runderen, Zuid-Amerikaanse schapen, en aldus een Britse zakenman zelfs Israëlische varkens. Zelf verwijst Mobutu al die beweringen naar het rijk der fabelen. De president bezit naar eigen zeggen niet meer dan een miljoentje of vijftig (dollars) op buitenlandse rekeningen, wat niet overdreven is. „Is dat zo'n exorbitant bedrag voor iemand die al ruim dertig jaar staatshoofd is van zo'n groot land", zei hij ooit. Groot is het land inderdaad: ruim tachtig maal België, zijn vroegere kolonisator. Maar arm is het eveneens. Toen begiq dit jaar een Russich vlieg tuig neerstortte op een markt in de hoofdstad, konden de gewonden niet worden geholpen, om dat de geneesmiddelen uit het ziekenhuis waren geplunderd. En de soldaten krijgen zo zelden hun soldij dat ze zich gedwongen zien tot plunderen. Dat deed een hulpverlener in Goma onlangs ver zuchten: „Het enige dat nog erger is dan te wor den aangevallen door Tutsi-rebellen, is te worden verdedigd door het Zaïrese leger." Maar in Roquebrune-Cap-Martin zijn de Mubu- tu's graag geziene gasten. „Natuurlijk is het zieke lijk om zo veel geld uit te geven, als in je land mil joenen mensen verkommeren", zegt de eigena resse van een duur restaurant aan zee. „Maar ja, als Mobutu kiespijn heeft, komen hier elke dag vijf personeelsleden van hem eten, 's middags en 's avonds."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5