Veel zwarte Amerikanen zoeken hun heil in islam c -* Deze week: Van der Luit ad sanctos WAGEMAKER Naar Manchester 145r Alle showmodellen te koop ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 901 Bedroefd, maar dankbaar dat hem verder lüden bespaard is gebleven, geven wij u kennis van het overlijden van ISAAC ROELANDSE - Sjaak - in de leeftijd van 65 jaar. PAUL ROELANDSE ANITA SPIERENBURG- ROELANDSE CEES-JAN SPIERENBÜRG ESMAY C. L. WISSE L. LABORDUS en verdere familie 1 5 november 1 996 Professorenpad 57 2313 TB Leiden Sjaak is overgebracht naar het Rouwcen- trum Van der Luit, Willem de Zwijgerlaan 179 te Leiden, alwaar geen bezoek. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 1 9 november om 1 1.45 uur op de begraaf plaats „Rhijnhof", Laan te Rhijnhof (in gang Haagse Schouwweg) te Leiden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van de be graafplaats. Vertrek van het Rouwcentrum om 1 1.00 begrafenissen crematies lammermarkt -13 leiden 071-5126618 ad sanctos maakt gebruik van het stilte centrum in de regenboog watermolen 1 te leiden voor condoleren en afscheidnemen 'ANTIEK-CENTRUM 0.00-18.00 UUR iG KIJKDAG VAN 12 00-17 00 UUR dorpsstraat 43,oegstgeest 071-51701 34 UITVAARTVERZORGING Eenvoud (ran In gen Schenau) BEGRAFENISSEN CREMATIES Dag en nacht bereikbaar Rouw- en ontvangkamers Koffiemaaltijden Archief voor het vastleggen van persoonlijke wensen Depositofonds Uitvaartverzekeringen Hogewoerd 84 tel. 071-5120975 Gevestigd per 01-09-1996 In samenwerking Dhr. J. A. H. Eekhof, Dhr. J. S. de Kanter Mw. C. J. W. Bakker, huisarts als opvolgster van Mw. M. Lodder- v. Staveren, huisarts in: Wijkgezondheids centrum Stevenshof, T. Mansholtstraat 3, Leiden, tel.:071-5311414. Begrafenissen - Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Uitvaartverzekeringen - Deposito's Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071-5213231* Wassenaar, Deijlerweg 127, telefoon 070-5112436 wUMf"Ver h««sd! VAN GILS s ORTHOPEDISCHE 9 SCHOENTECHNIEK Willem Barentszstraat 5 (Industrieterrein De Waard) 23I5TZ Leiden Tel: 071-523 15 I Grafmonumenten Kenauweg 31, Leiden. Tel. 071-576C455 b.g.g. 071-3610497 UITVAARTZORG Advies, verzekeringen begeleiding en nazorg Doezastraat 29, Leiden,tel. 071 - 5132624 Geopend: O OH ma. t/mvr. 10.00- 17.00 uur jOCK&Zill zaterdag 10.00 - 16.00 uur UITVAARTVERZORGING l.v.m. vakantie Mw. S. C. Middendorp Bonairestr. 2, Leiden n op 29 nov. en van 2 dec. t/m 6 dec. Als u naar Manchester vliegt, dan gaan wij er vanuit dat u niet alleen heen, maar ook weer terug wilt. En dat kan nu voordeliger dan ooit. Tot en met 15 december 1996 kost een retourvlucht naar Manchester u slechts 290,-*. Een prijs die u gerust met andere aanbieders mag vergelijken. Vooral omdat u op al onze vluchten profi- teert van onze voortreffelijke service én het Flying Dutchman- programma. Wij houden nu een maal niet van half werk. Vraag dus uw reisbureau naar Air UK of bel: (020) 648 71 02. 2585 AL Den Haag tel. 070-3659484 WATERBEDDENCENTRUM Lammerschansplein 6 2321 JB Leiden tel. 071-5323428 Betrouwbaarheid, Kwaliteit en Turboservice Aan de wand van Hakims boekhandel in Philadelphia hangen posters van Malcolm X en Mohammed Ali; in de schappen staan boeken met titels als De Gezegende Vrouwen van de Islam, en op ansichtkaarten prijken en kel zwarte gezichten. Boekhandelaar Dawud Hakim be groet een nieuwe klant met de traditionele islamitische groet as salaam alaikum, vrede zij met u. PHILADELPHIA DINAH WISENBERG BRIN Achter de toonbank staat Safia Muhammad, haar gezicht be dekt door een sluier. Op de vraag hoe ze er als alleenstaan de moeder in geslaagd is drie kinderen tot succesvolle jonge ren op te voeden twijfelt ze geen moment: „islam, meisje!", is haar antwoord. De islamitische boekhandels, de moskeeën en de gesluierde vrouwen die over straat lopen, alles wijst erop dat de islam in de zwarte getto's in Amerika steeds meer voet aan de grond krijgt. Iedereen heeft zo zijn eigen re denen om zich tot de islam te bekeren, variërend van de Afri kaanse wortels van het geloof tot het idee dat onder zwarten heerst dat het christendom de religie van de slavenhouders is. .Als je op straat loopt merk je meteen al dat er meer moslims zijn", zegt Rafiq K. Iddin, die onderdirecteur is van de Sister Clara Muhammad School in Philadelphia. „Vroeger kende ik alle moslims, maar dat is nu niet meer zo". Hoewel het moeilijk is om ach ter de exacte cijfers te komen, schat de Oxford Encyclopedia of the Modern Islamic World dat 90 procent van de Amerikanen die zich tot de islam bekeren af stammelingen van de slaven zijn en dat een derde van alle drie tot vier miljoen moslims in het land zwart is. Sayyid M. Syeed, de secretaris generaal van de in Indiana ge vestigde Islamic Society of Nor th America, schat dat de aantal len nog hoger liggen. Volgens hem is ongeveer de helft van de acht miljoen moslims in het land zwart en vormt de contro versiële Nation of Islam, die de laatste tijd weer stevig aan de weg timmert, slechts een kleine minderheid binnen de zwarte moslimgemeenschap. Fenomeen „Het groeit. Het is duidelijk dat het groeit", zegt Khalid Abdul lah Tariq Al-Mansour uit San Antonio, Texas, een zwarte ad vocaat die les geeft in de ortho doxe islamitische leer. „Er ko men steeds meer islamitische centra bij in de binnensteden. Dat is een nieuw fenomeen." Moslims zien hun religie als de voortzetting van het joodse ge loof en het christendom. De ze- vende-eeuwse profeet Moham med wordt beschouwd als Gods of Allahs laatste boodschapper. Moslims bidden vijf keer per dag en leven volgens strenge re gels, die het gebruik van alco hol, varkensvlees en gokken verbieden. De traditionele islam benadrukt dat alle rassen gelijk zijn, een facet van het geloof dat veel Afro-Amerikanen aan spreekt. „Feit was dat veel Afro-Ameri kanen het gevoel hadden dat het christendom waarmee ze waren opgegroeid vooral het christendom van de onderdruk ker was, het christendom van de slavenhouder", zegt John Es- posito, die godsdienst doceert aan de Georgetown University in Washington en tevens de di recteur is van het Centrum voor Begrip tussen Moslims en Christenen en redacteur van de genoemde Oxford Encyclope dia. Imam Darnell Karim (60), die zijn leven lang al moslim is en werkt als religieus leider in een islamitisch centrum in een mid- denklassewijk aan de rand van Chicago, schrijft de populariteit van de islam toe aan de behoef te om de banden met het sla- venverleden te verbreken en een eigen identiteit te creëren. „We hadden een eigen bescha vingsgeschiedenis, een eigen cultuurgeschiedenis, een eigen wetenschapsgeschiedenis, een eigen zakengeschiedenis", zegt Karim, „en die dingen zijn van ons afgenomen." Ogen geopend Hakim, de 65-jarige boekhan delaar uit Philadelphia, maakte voor het eerst kennis met de is lam toen een vriend hem ruim dertig jaar geleden meenam naar een bijeenkomst van Na tion of Islam. „Door die lezing werden mijn ogen geopend", vertelt Hakim, die zich eerst aansloot bij Nation of Islam en later het voorbeeld van Mal colm X volgde en orthodox moslim werd. Habibullah Moody, een straat venter die vroeger dominee was in een Methodistenkerk, werd vijftien jaar geleden door Allah geroepen. „Het christendom schenkt de zwarte mens geen voldoening", zegt hij en somt op wat eeuwenlange christelijke slavernij tot stand heeft ge bracht. „Waarom zouden de zwarten dat willen behouden", vraagt hij zich af. Volgens Lawrence Mamiya, do cent religie en Afrikastudies aan het Vassar College in Pough- keepsie, biedt de islam de Afro- Amerikaanse man een alterna tief voor het christendom en be vestigt de godsdienst hem in zijn manlijkheid en zijn positie als leider. „De islam legt veel nadruk op de rol van de man", aldus Mamiya. „Vrouwen zijn bereid om zich tot de islam te bekeren omdat de godsdienst ook nadruk legt op een stabiele gezinssituatie, en dat spreekt hen aan", zo meent hij. „De religie geeft zwarten het ge voel dat ze hun leven in eigen handen hebben in een tijd waarin ze het gevoel hebben dat ze in de steek zijn gelaten door de regering en hun leiders", al dus Yvonne Haddad, die islami tische studies onderwijst aan de University of Massachusetts in Amherst.Afro-Amerikanen hebben genoeg van het geweld, genoeg van de verschrikkelijke situatie in de getto's en ze wil len er iets aan doen", zegt zij. Charismatisch Zwarten wijzen er vaak op dat ook hun voorvaderen die als slaven naar Amerika werden ge haald moslim waren. Weten schappelijk onderzoek heeft uit gewezen dat het in totaal om zo'n twintig procent van de sla ven gaat. De meeste zwarten zijn later christen geworden en pas begin deze eeuw stonden er charismatische moslimleiders op, waardoor de islam meer voet aan de grond kreeg in de Verenigde Staten. Het aantal moslims nam vooralsnog lang zaam toe en begon pas stevig te groeien in de jaren zestig en ze ventig, aldus Mamiya „Toen za gen we een aantal door Afro- Amerikanen geleide moslimbe- wegingen opkomen." Hoewel de meeste zwarte mos lims de traditionele soennie- godsdienst aanhangen die we reldwijd wordt beleden, is de geschiedenis van de Ameri kaanse moslims nauw verweven met die van Nation of Islam, die in 1930 werd opgericht. De meeste zwarte moslims ver- Portret van een van de idolen van de aanhangers vanm de zwartes de toen nog jeugdig ogende vroegere wereldkampioen boksen Mtl med Ali. foro.it Louis Farrakhan spreekt in Washington. FOTO ARCHIEF werpen de doctrines van Nation of Islam echter omdat die tot separatisme zouden aanzetten. Ook zijn velen het niet eens met het idee dat de stichter van de beweging, W.D. Fard, Allah zelf was, en zijn opvolger Elijah Muhammad, de boodschapper van Allah. Maar veel zwarten zijn via de Nation uiteindelijk beland bij de traditionele soenni-gods- dienst, zoals bijvoorbeeld Mal colm X, die kort nadat hij de be weging de rug had toegekeerd werd vermoord door twee leden van Nation of Islam. „Hij heeft volgens mij meer dan wie ook gedaan in de afgelopen jaren om de zwarte gemeenschap de weg naar de islam te wijzen", zegt Al-Mansour. Ook Moham med Ali en rap-artiesten spelen volgens hem een grote rol bij de bekering van zwarten tot de is lam. Farrakhan De nieuwe leider van Nation of Islam, Louis Farrakhan, die vo rig jaar duizenden zwarte man nen op de been wist te krijgen voor de Million Man March, blijft zwarten trekken. Basket baller Abdul-Jabbar heeft echter weinig op met de felle retoriek van Farrakhan. „Hij gebruikt ra cistische demagogie in plaats van dat hij probeert de echte problemen aan te pakken die om echte oplossingen vragen", zei hij onlangs in een interview met The New York Times Maga zine. „En ik begrijp niet dat hij constant probeert om mensen tegen elkaar op te zetten. Bo vendien heeft dat wat Nation of Islam vertelt niets met de islam te maken. Ik neem het niet erg serieus." Iddin, van de Sister Clara Muhammad School in Philadel phia, werd ook door Nation of Islam bekeerd, maar werd later soennie-moslim. „Het was voor pen", zegt hij. Iddin leidt een lagere en mid delbare school waar de jongens er gedisciplineerd uitzien in hun witte bloesjes en hun nette broeken en waar de meisjes hoofddoekjes dragen. De sfeer op school vormt een schril con trast met de straten rond het schoolgebouw waar de muren zijn volgeklad met graffiti. Iddin wijst erop dat de islam de zwarten strenge ethische waar den bijbrengt, hen wapent te gen racisme en de mogelijkheid biedt om ook op andere terrei nen behalve sport en amuse ment succesvol te worden. „Is lam geeft ons de kans om ande re aspecten van het leven te le ren kennen", zegt hij. „Er rust geen slavernij-stigma op." Gevangenis Een deel van de zwarte mannen is in de gevangenis tot de islam bekeerd. Voorganger Khalifah van de zwaarbeveiligde gevan genis in Aubum bij New York heeft hierbij een belangrijke rol gespeeld. In de negen jaar dat hij in de gevangenis werkt heeft hij gezien hoe meer dan 100 ge vangenen volgelingen van de profeet Mohammed werden. De helft van hen bleef de gods dienst aanhangen nadat ze hun straf hadden uitgezeten en zij zijn sindsdien niet meer op het verkeerde pad terechtgekomen, aldus Khalifah. „De crimire cirkel wordt doorbroken da de islam", aldus Syeed vam Islamic Society. Jeffrey Leath van dë Motte 1 Bethel AME £erk in Philaè phia, die ii door zwarten die zich af scheidden van de methodis PJ denkt dat de opkomst vanc lam grote gevolgen kan hell voor de zwarte gemeenscbi Volgens hem gaat het oma complex proces dat groter deeldheid kan zaaien. ,M ene kant zie je dat het eer F tie is op de geïnstitutionah T de religie", zegt hij. „Aand dere kant, denk ik dat hete Q' reactie is op culturele zaka ken die verder weinig metf loof op zich te maken heb) m maar meer met de wens tot identificatie met een Afrik^e cultuur... Volgens hem hebben veeli iet sen enkel om maatschap^ ié. en culturele reden voor dei ere gekozen en niet uit geloot) ia: tuiging. Dat zou tot verder luii heid leiden „omdat velene FOi christelijke gemeenschap! lin zien als een aanval op hun o'n loof'. Christendom Ondanks de groeiende pop Te riteit van de islam, blijft he christendom een belangd sen spiratiebron voor veel zuï ie 1 „De zwarte kerken hebbet diepe wortels", zegt Espoi' teli Washington. „Ze zijn de ba ate rijkste plaats geweest voon en. vorming van het Afro-Ame non kaanse bewustzijn, een te zijn dat leidde tot de burg? an rechtenbeweging, een bew iad: zijn dat zeer effectief blerl rer zijn voor veel Afro-AmeriL' Vo nen." Hoewel sommige dominee vervelend vinden dat de té in dezelfde vijver probeert vissen, werken christelijke! IV lamitische leiders vaak san om de problemen in dezu wijken aan te pakken. Dominee Paul Washingtoi tor-emeritus van de ovem J| gend zwarte Church of tte vocate in Philadelphia, be| 80r de gevoelens over racism kerk. „Maar", zegt hij, „nu H die de essentie van het chi dom werkelijk begrijpen," ont dat het feit dat er blanked telijke racisten zijn gewefl betekent dat de religie zeM crimineertopbasisvanra Safia Muhammad uit deb F& handel in Philadelphia bd de na een lange spirituelei jjj die begon met een kat opvoeding bij de islam. To 0101 nog heel Idein was warenf ®a profeten uit haar verhak al haar grote helden, maai' merkte ze hoe hypocriet i was. Ze ergerde zich aan! verschil tussen wat er zoitj op de preekstoel wi en hoe de mensen zich* van de week gedroegen, begon haar zoektocht. „Ik was op jacht naar all» me tot een hoger begrip t f Isi brengen", vertelt ze. Toet ui N was en in verwachting vat lor d eerste kind introduceerde kennis haar in de islam et vond het 'perfect'. „Ik dat mie ik dit leven heb geleefd da t r in voor eeuwig in vrede lefte Als je de regels ee komt het wel goed."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 4