Anatomisch onderzoek asielzoekers stopgezet ate onderscheiding voor ïrzetsstrijder Van Moock sul miiiniB miua «TIL. PRIJS SPECIAL IN ROLF BENZ Binnenland Paard en wagen centraal 1V - Zware kabinetsdelegatie gaat gesprek aan met Rekenkamer Businessplan Sport7 is veel te rooskleurig Klacht tegen Docters van Leeuwen wegens meineed Ouders weten zelf het eerst hoe kind presteert Jorritsma gaat toch korten op subsidies verkeersclubs Nieuwe partij Curasao wil integratie in Nederland van tilVliktlUMIIi Opleiding marketing: Mavo en dansles ,TERDAC 16 NOVEMBER 1996 Voorbijganger berooft blinde vrouw imingen Een veertigjarige blinde vrouw is gisteren in Gronin- en beroofd door een man die aanbood haar te helpen bij het versteken van een opgebroken straat. Omdat zij haai- normale oute niet kon volgen, vroeg zij een voorbijganger de weg. De nan bood aan met haar mee te lopen, maar beroofde haar on- erweg van haar handtas met een onbekend geldbedrag en en- ele persoonlijke bezittingen. Van de dader ontbreekt ieder üoor. Jeen medicijnen meer via Internet mi haag» Het is afgelopen met de verkoop van medicijnen via ïtëmet. Het bedrijf Eurocare Mail Order Pharmacy dat via het omputernetwerk geneesmiddelen aanbood, heeft daar een unt achter moeten zetten. Dat gebeurde na tussenkomst van e inspecteur geneesmiddelen in Utrecht en Flevoland en het penbaar ministerie in Zwolle. Het bedrijf leverde de bestellin- af zonder duidelijk leesbaar etiket en zonder bijsluiters. ongen terroriseerde medescholieren ianen De politie heeft een twaalfjarige jongen uit Vianen aan houden wegens mishandeling en afpersing. De jongen zoü ^nwaar terreurbewind hebben gevoerd onder meer op zijn chool in IJsselstein. Hij bedreigde medeleerlingen met een alar- ipistool dat de kinderen volgens de politie aanzagen voor een ;ht vuurwapen. Een leerling voelde zich zo bedreigd dat hij uit portemonnee van zijn vader een keer 140 en een keer 190 ïlden stal om aan de jongen te geven. xport steeg in zomermaanden nnRBURGNa een lichte daling van de in- en uitvoer in het veede kwartaal, zijn de handelscijfers in de maanden juli en ugustus flink gestegen. In de eerste acht maanden is de uitvoer iet vijf procent toegenomen. De invoer steeg met ruim twee ocent ten opzichte van dezelfde periode in 1995. Dat blijkt uit lorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. llimmerveen dient klacht in mhaag» Joop Glimmerveen, leider van de extreem-rechtse VU, heeft bij de politie een klacht ingediend tegen de Haag- he Courant en opinie-tekenaar Theo Gootjes. De Haagsche Durant en het Rotterdams Dagblad publiceerden woensdag in spotprent van Gootjes waarop Glimmerveen wordt afge leid als een rat met een slang in zijn mond. De NVU-leider eltzich in zijn goede naam aangetast en beschuldigt de krant in opruiing tegen zijn persoon. Cartoonist Gootjes is blij met ophef die Glimmerveen over zijn spotprent maakt. ,,De spot ent en de boodschap die deze moet uitdragen, wordt nu op el grotere schaal verspreid. Dat is dom van Glimmerveen, aar prettig voor mij." erliefde parochiaan in de fout oningenEen 45-jarige vrouw die op straffe van een dwang- m of celstraf niet meer in de Groningse Jozefkerk mocht ko- J en, woonde donderdagavond in dronken toestand een mis bij. rechter had haar onder meer de toegang tot de kerk en de ïgeving ontzegd omdat ze de 68-jarige pater al ruim een jaar itig valt omdat ze verliefd op hem is. Als de parochie aangifte moet de vrouw vijfhonderd gulden boete betalen. Bij wei- ig gaat ze twee dagen de cel in. {ïerdam mike belinfante nummer staat nog op zijn getatoeëerd: 200090. Gis- 'ond ontving Henk van |ck, voorzitter van de Vrien- ig Mauthausen, een op- dijk cadeau. Uit handen ,de ambassadeur van Oos- fijk kreeg hij een kunstwerk, erkenning voor zijn itswerk. Moock, geboren en geto- de Jordaan, was het na- fertje van een gezin dat het met minder moest doen zwervers in het park. vader was alcoholist en aan leverkanker, zijn moe- iverleed enkele jaren later, feesjongen leefde van wat /ervers hem gaven, zijn veertiende sloot Van :k zich aan bij de commu- jeugdvereniging, ide in het vakbondsbestaan werd toen geconfronteerd mensen die het nog slech- hadden dan hij: joden, zi- l ïers, verstotenen en anders- h'! lenden, die de rpoordma- in nazi-Duitsland waren lucht. „Ik heb met mezelf een afspraak gemaakt. Dit ht niet meer gebeuren. ien de oorlog uitbrak, ging Moock in het verzet. „Ik ién van de initiators van de uaristaking. In augustus '41 1 ik opgepakt en naar het laarskamp Schoorl ge- ht." Schoorl volgden vele kam- Vught. Dachau. Kempten. hvvitz. Mauthausen en uit- Advocate: Methode onrechtmatig en ondeugdelijk Staatssecretaris Schmitz (justitie) moet de leeftijdsonder- zoeken bij jeugdige asielzoekers voorlopig stopzetten. Dat heeft de Haagse rechtbank beslist in een proefproces over de rechtmatigheid en deugdelijkheid van dergelijke medisch-anatomische onderzoeken. Het proces was aan gespannen door advocaat mr. M. van deriToorn-Volkers, een specialiste op het gebied van het vreemdelingen recht. veel asielzoekers melden die be weren zestien of zeventien jaar te zijn. Als de leeftijd van een jonge asielzoeker door Justitie in twij fel wordt getrokken en niet in officiële documenten staat gere gistreerd, volgt er een anato misch onderzoek om te bezien of de aanvrager werkelijk zo den haag gpd De leeftijdsonderzoeken zijn in gevoerd omdat alleenstaande minderjarige asielzoekers ge makkelijker een verblijfsvergun ning krijgen dan volwassenen. Schmitz heeft de indruk dat daar misbruik van wordt ge maakt, aangezien zich verdacht jong is als hij of zij zegt. „Maar die onderzoeken zijn inmiddels ontaard in pogingen om min derjarigen het stempel van achttien jaar op te drukken", zegt Van den Toorn. „Het is goed dat de rechter daar nu een stokje voor steekt." „In maart dit jaar heeft Schmitz de richtlijnen voor der gelijke onderzoeken flink aan gescherpt", aldus de raadsvrou we. „Te pas en te onpas worden jonge alleenstaande asielzoe kers naar het Elisabeth-zieken- huis in Tilburg gebracht, dat tot landelijk onderzoekscentrum is gebombardeerd. Soms worden wel acht jongens en meisjes te gelijk in een busje geladen en naar Tilburg getransporteerd. Daar worden ze aan röntgenfo to's onderworpen en wordt er eindeloos in hun gebitten ge frunnikt. Het is een schandalige vertoning. En dat terwijl de deugdelijkheid van zulke onder zoeken zeer omstreden is. De bevindingen en de daarbij te hanteren marges die voor blan ken gelden gaan namelijk niet op voor het negroïde ras." President mr. J. Sentrop van de Haagse rechtbank heeft die bezwaren nu erkend en de zaak doorverwezen naar een college van drie rechters. Hangende die behandeling kunnen asielzoe kers niet langer tot leeftijdson derzoeken worden gedwongen. eindelijk Ebensee, waar de uit gemergelde Van Moock met een paar honderd anderen op 5 mei 1945 door de Canadezen werd bevrijd. „Waarom heb ik de hel wel overleefd", vraagt Van Moo ck zich in zijn seniorenwoning in de Amsterdamse Bijlmer meer nog steeds af. „In het Oostenrijkse Maut hausen was een steengroeve met een trap van 186 treden. We knoesten zware stenen, die vaak zwaarder wogen dan wij zelf, uit de groeve halen en langs de trap naar boven bren gen. In die steengroeve en voor al op de treden zijn duizenden gevangenen gestorven. Velen maakten er een eind aan door van de trap omlaag te springen. Elke dag, elk uur, elke minuut was een strijd. Ik heb geluk ge had. Ik heb in de keukens ge- Werkt. Ik heb spek in mijn schoenen verstopt en aan ande re gevangenen gegeven in de hoop dat ze het dan zouden ha len." Van Moock, inmiddels 79 jaar, zegt nu over de Duitsers en Oostenrijkers: „Ze waren niet allemaal slecht. Dat is ook de reden waarom ik de onder scheiding heb geaccepteerd." Het kunstwerk dat Van Moock Lagergemeinschaft Mauthausen, een organisatie van oud-gevan genen, 'voor de strijd tegen ra cisme, mensenverachting en de inzet voor tolerantie en vrij heid'. den Bosch In de Brabant Hallen in Den Bosch wordt dit weekeinde de beurs Paard en Koets gehouden. Alles wat met rijpaarden heeft te ma ken, is hier te bewonderen. Van zadels tot koetsen, maar ook de klaar blijkelijk bij paarden behorende hoedjes die door de bezoekers druk worden gepast. foto wfa NOS: Kabinet discrimineert omroepleden hilversum anp Het NOS-bestuur vindt dat het kabinet de omroepleden discri mineert. Die leden moeten straks vijftien gulden meer con tributie gaan betalen als bijdra ge in de kosten. De leden vor men echter slechts een deel van het kijkerspubliek, klaagt het bestuur. De anderen kunnen gratis meegenieten. De NOS vindt de verhoging bovendien onzin omdat er in haar meerja renraming een financieel ge zonde situatie wordt voorspeld. De NOS is het overigens eens met staatssecretaris Nuis (me dia) die stelt dat de hoeveelheid zendtijd en middelen niet louter mag afhangen van de ledenaan tallen. Aanleiding rapport over overheidssteun aan bedrijven den haag anp Een zware delegatie uit het ka binet voert nog dit jaar een ge sprek met de Algemene Reken kamer. Belangrijkste aanleiding is de gang van zaken rond de recente publicatie van een kri tisch Rekenkamer-rapport over overheidssteun aan het bedrijfs leven. Het kabinet had grote moeite met het betreffende rapport. Met name minister Wijers (eco nomische zaken) verzette zich tegen openbaarmaking met als argument dat het stuk veel ver trouwelijke bedrijfsgegevens be vatte. Ook op de inhoud - de Rekenkamer stelde vraagtekens bij de effectiviteit van de steun verlening - had het kabinet felle kritiek. Premier Kok zei na het weke lijkse kabinetsberaad dat al voor het verschijnen van het kriti sche rapport was afgesproken dat de Rekenkamer en het kabi net met elkaar in gesprek zullen gaan. Daarin zal onder andere de vertrouwelijkheid van gege vens die bedrijven verstrekken aan Kamerleden aan de orde komen. Eerder al was er com motie ontstaan rond geluids banden van gesprekken van vertegenwoordigers van bedrij ven met de Kamercommisie van Economische Zaken. Die commissie heeft overigens al besloten dat dergelijke gesprek ken niet meer zullen worden opgenomen. In het gesprek zal waarschijn lijk vooral aan de orde komen in hoeverre de Rekenkamer zelf kan uitmaken welke gegevens vertrouwelijk zijn. Een ander mogelijk geschilpunt betreft de vraag in hoeverre de Rekenka mer actuele ontwikkelingen mag onderzoeken. Van de zijde van het kabinet nemen premier Kok en de mi nisters Zalm (financiën), Wijers (economische zaken) en Dijk stal (binnenlandse zaken) aan het gesprek deel. De Rekenka mer treedt in volledige samen stelling aan. hilversum anp KNVB hecht geen waarde aan cijfers zijn optimistisch ingeschat. Dit jaar dacht de zender 110 mil joen uit reclame binnen te ha len. Maar volgens deskundigen uit de reclamewereld zal Sport7 dit jaar hooguit dertig miljoen verdienen aan reclame. Volgens woordvoerder T. Boersma van Sport7 is het businessplan dat in het pro gramma Netwerk werd aange haald verouderd. „We hebben al laten weten dat we gratis gaan. Dat betekent dat we 140 miljoen op jaarbasis minder aan inkomsten hebben. Ik vraag me af welke versie zij in handen hebben gekregen. De KNVB liet weten geen waarde te hechten aan de cijfers uit het businessplan. „Sport7 heeft een bankgarantie afgege ven waarin de bedragen voor de rechten worden gegarandeerd. Dat is voor de KNVB belangrijk. Het businessplan is een zaak van Sport7 en de aandeelhou ders", aldus H. Rozie, manager communicatie van de voetbal bond. Het businessplan van Sport7 op grond waarvan de KNVB met de sportzender in zee ging, is veel te rooskleurig. De opstellers van het plan gingen ervan uit dat het sportkanaal in het eerste jaar al 2,5 miljoen gulden winst zou maken. Maar in werkelijk heid maakt Sport7 dit jaar al een verlies van 175 miljoen. De actualiteitenrubriek Net werk presenteerde gisteravond de optimistische verwachtingen uit het businessplan, waarop ze beslag heeft weten te leggen. De voetbalclubs hebben dit plan nooit gezien. De sportzender re kent in het businessplan op een winst van 54 miljoen gulden in het tweede jaar en 82 miljoen in het derdejaar. Uit de cijfers blijkt verder dat Sport7 in het eerste jaar had ge rekend op 123 miljoen gulden aan inkomsten van de kabel maatschappijen. Maar de zen der is voorlopig tot eind volgend jaar gratis te zien. Ook de reclame-inkomsten den haag «anp klaarde dat er volgens hem wel zo'n dossier was. Oltmans' ad vocaten dachten toen al aan meineed van Docters. Deze week zou het voormalige hoofd politieke zaken van de Zuid- Afrikaanse ambassade, Land man, achter gesloten deuren hebben verklaard dat Neder landse overheidsfunctionaris sen Zuid-Afrika hebben gewaar schuwd tegen Oltmans. De advocaten van Oltmans beschikken inmiddels ook over enkele stukken uit Zuid-Afrika, waaruit zou blijkep dat Neder landse ambtenaren hem als on betrouwbaar afschilderen. Olt mans is enkele jaren geleden uit Zuid-Afrika uitgezet, nadat zijn visum niet werd verlengd. De advocaten van de journalist Willem Oltmans dienen volgen de week een klacht wegens meineed in tegen de voorzitter van het college van procureurs generaal, Docters van Leeuwen. Oltmans claimt miljoenen gul dens van de staat omdat hij al tijd door buitenlandse zaken zou zijn gedwarsboomd. Docters van Leeuwen was eerder hoofd van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD). Hij verklaarde in mei van dit jaar niets te weten van diploma tieke acties tegen Oltmans. Er zou volgens Docters van Leeu wen ook geen speciaal dossier bestaan. Oud-Kamerlid Stoffelen ver- den haag gpd Veel ouders hebben eerder dan de klassendocent in de gaten hoe hun kind presteert in de laagste klassen van de basis school. Het is daarom zaak ou ders intensief bij de school te betrekken. Ook blijken ouders een belangrijke stem te hebben bij de beslissing deskundigen in te schakelen. Dat blijkt uit een promotie onderzoek van de Amsterdamse pedagoog Connie Baarends-Bo- din. Zij is nagegaan hoe de con tacten tussen ouders en leer krachten zich ontwikkelen bij leermoeilijkheden. Uit haar onderzoek trekt Baarends-Bodin de conclusie dat de meeste ouders vaker ge ïnformeerd willen worden over de voortgang van hun kind. De gebruikelijke discussie van tien minuten tijdens de ouderavond wordt gewaardeerd, maar is on voldoende. Ouders willen ook de waar heid horen. De docent kan zich niet beperken tot een opmer king 'dat het wel goed gaat' als er in werkelijkheid leerproble men zijn. Het wordt niet op prijs gesteld dat een leraar af en toe een hint geeft over eventue le problemen, zodat de schok op de ouderavond minder groot is. Aan de andere kant zijn er ook ouders die de docent waar schuwen dat het kennelijk niet den haag gpd wel efficiënter werken. Boven dien ziet de minister geen enke le relatie tussen het aantal ver keersdoden en het functioneren van die organisaties. De minister vindt dat de orga nisaties 'gebrekkig' de taken uit voeren die wel invloed hebben op de verkeersveiligheid. Ze heeft daarom voorgesteld de clubs samen te brengen in een federatie. Dat zou leiden tot ef ficiënter werken en lagere kos ten. De verenigingen krijgen jaarlijks 9,5 miljoen gulden sub sidie. Een federatie kost Jorrits ma 'slechts' zeven miljoen. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) weigert in te gaan op de wens van de Tweede Ka mer om de subsidies aan orga nisaties als Veilig Verkeer Ne derland en de fietsersbond EN- FB ongemoeid te laten. De Ka mer liet haar onlangs weten subsidiekorting onaanvaard baar te vinden, gezien het stij gend aantal doden en gewon den in het verkeer. Jorritsma schrijft de Kamer dat de organisaties ook met minder geld hun taak goed kun nen uitvoeren. Ze moeten dan elijk: 2,5- en 3-zitsbank in leder 38-kwaliteit erse kleureh) NU VAN 22.390.- VOOR 14.995.- OLF NZ Creation 2200 van Rolf Benz is een creatie in de ware zin van het woord. Een combinatie van exclusief materiaalgebruik, oorspronkelijke visie en aangenaam comfort. Zachte leerbeklede kussens rusten in een 'webbing' frame van edel glanzend roestvrij staal. Een zitmèubel dat vrij In de ruimte verdient te staan! Je moet natuurlijk Van Til heten om er zo'n speciale prijs aan öp te durven hangen. DESIGNCENTRUM willemstad anp Op Curagao is een nieuwe poli tieke partij opgericht die streeft naar integratie in Nederland. „De huidige achterstand kun nen we alleen inhalen door een provincie van Nederland te worden", aldus woordvoerder Stanley Brown. De nieuwe partij heet C-93 en is vernoemd naar de C-optie waar de Antilliaanse bevolking bij de in 1993 op alle eilanden gehouden referenda op kon stemmen. Deze optie hield de vorming van een Nederlandse provincie in. Meer dan drie kwart van de totale Antilliaanse bevolking koos toen voor het bijeenblijven van de Antillen. C-93 heeft de hulp van ABC- Advies ingeroepen, een Bra bantse stichting die op verzoek gratis de ABC-eilanden advi seert. ABC-Advies zond oud burgemeester Haas van Haar lem naar Curasao om C-93 bij te staan. Haas brengt volgend jaar een rapport uit over zijn bevindingen op Curasao. „In mijn ogen heeft C-93 nog een lange weg te gaan. Er zal niet alleen op Curaqao, maar ook op de andere vier eilariden een breed draagvlak voor het integratiestreven moeten ont staan en dan moeten de Antil len ook nog eens zien of ze Ne derland voor het idee kunnen winnen", zegt Haas. Hij voegt daar onmiddellijk aan toe niet te geloven dat Nederland op dit moment veel voelt voor het in tegratie-idee. den haag fred van essen Voor iedereen die gewichtig doet over 'marketing' als academische kennisbron, hadden de ondernemers die bij wijze van uitzondering waren geïnviteerd op het Ni- ma Marketing Jaarcongres, een harde les. 'Marketing? Dat kun je ook met mavo en twee j aai- dansles. Marketing is een van de sleutelbegrippen in de jaren negentig. Studenten krijgen er les in, geleerden schrijven er boekenkas ten vol over en Nederland telt inmiddels tienduizenden 'marketeers' met boven- modale salarissen. Wat marketing precies is, lijkt niemand te weten of te willen weten. Kennis over wat de klant wil of verkooptechniek, data-ana lyse of psycho-analyse. Donderdag namen entrepreneurs als A. Ouborg (Princess, Revlon, Babyliss) en M. Wolters (Metaplan Consultants) de ge legenheid te baat om de aanzwellende ar rogantie van marketeers de kop in te druk ken. „Bij marketingjongens denk ik wel eens: je stelt je carrière boven het bedrijfs belang", sneerde headhunter Wolters. Marketeers vonden dat niet leuk. Bij felke keer dat de zinsnede 'met mavo kun je het ook...' door de Beurs van Berlage schalde, kromp C. Molenaar, directeur van Ogilvy &Mather Dataconsult en gereputeerd marketing-geleerde, verder in elkaar. „Mensen, laten we dat niet zeggen. Laten we nou bij de buitenwacht niet het ver keerde beeld bevestigen..." Molenaar is tenslotte bezig op het onderwerp te pro moveren. Maar de beer was toen al los. „Intuïtie is erg belangrijk", vond J. Post, die als directeur van Philips Nederland de scepter over 40.000 man zwaait en vorig jaar door het NIMA is uitgeroepen tot 'marketing man van het jaar'. Post: „Je moet een antennesysteem hebben dat op snuift wat er leeft in de omgeving en op de markt." Een voorbeeld van een succesvolle onder nemer en een gruwel voor een afgestu deerde marketeer is Oudhof. Hij begon met een binnenzak vol nep-Rolexen in het clubhuis na het hockeyen. Onder marke teers heeft Oudhof school gemaakt door met behulp van sterren als Patricia Paaij, Linda de Mol, René Froger en Lady Di meedogenloos marktaandeel te pakken met vrouwenverzorgingsproducten en huishoudelijke apparaten. Oudhof: „Ik zag het eigenlijk helemaal niet zitten om mijn verdere leven meiden producten (Babyliss) te verkopen. Maar mijn moeder zei: 'Krultangen of vliegtui gen, wat maakt het uit wat je verkoopt. Gooi er wat doorheen om het leuk te ma ken.' Zo ben ik met die glitter en glamour begonnen. Als ik had geluisterd naar de marketeers met hun eeuwige gepraat over 'verzadigde markten' had ik nu niks ge had." Toen was de sfeer voor Molenaar al tezeer bedorven om nog uit te weiden over de vier hoofdtypen marketing waarop hij vol gend jaar hoopt te promoveren.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3