Geschoold in het katholieke geloof TT 'Rein aangezigt, zuivere haren' C De opleidingsschool aan het Rapenburg met jongens die goed kunnen leren, circa 1922. foto archief s/WDfRS, Amsterdam Groep drie anno 1996 van basisschool De Singel aan de Lusthoflaan: een kwart van de kinderen is moslim. fot( Honderdvijftig jaar SKOL in Leiden Aan de Leidse Van der Werfstraat- Pelikaanstraat werden vanaf 1846 de eerste katholieke bewaarscholen opgericht, daarna gingen de meis jes en de jongens naar aparte scho len, vanaf 1929 gemengd. De Zus ters van Liefde uit Tilburg, verzorg den de lessen en drukten, met hun donkere jurken en witte kappen, tot 1958 een belangrijk stempel op het katholieke onderwijs. Op de jongensscholen zwaaiden de paters de scepter. In 1852 kon je als katholiek naar de armenbewaarschool, de burger- bewaarschool, de linnen-naai school, de burgerschool, de armen school, de breischool en de diaco nieschool. Ouders betaalden naar vermogen schoolgeld. De financië le problemen werden opgelost door uitgifte van aandelen en lote rijen. In 1920 werd het bijzonder en openbaar onderwijs gelijkge schakeld en kregen de scholen geld van de overheid. Door de bemoeienis van de over heid met de kwaliteit van het on derwijs, gingen de scholen steeds meer op elkaar lijken. Langzaam maar zeker verdween de nadruk op de katholieke godsdienst. Het be stuur ging met zijn tijd mee: de geestelijken bestuurden de stich ting tot in 1957, vanaf die tijd is er een lekenvoorzitter. Momenteel is notaris A. Mulders voorzitter van de SKOL. opgerichte Diaconieschool op het Noordein de was alleen voor jongens die goed konden leren. De meisjes bleven na hun bewaar- schooltijd gewoon bij de zusters in de Peli kaanstraat. De school voor de katholieke ar men heette 'benedenschool' en de gegoeden gingen naar de 'bovenschool'. Ook was er on derscheid tussen de armenschool en de paro chieschool, en later tussen de MULO en de HBS. Ook nu nog hebben kinderen van hoog opgeleiden betere kansen en is er nog een sekse-onderscheid: jongens kiezen vaker voor techniek dan meisjes. In het Leidse katholieke onderwijs anno 1996 neemt Basisschool De Singel een aparte plaats in: veel kinderen zijn van allochtone afkomst. De Ligny: „Bij ons draait het vooral om respect voor de ander, ook al heeft die een andere huidskleur, een andere gods dienst of ander eten op zijn bord. We willen onze kinderen respect voor eikaars mening, overtuiging en leefgewoonten bijbrengen. En dat alles in een veilige en vertrouwde sfeer, zonder discriminatie, ruzie en pesten. Als een leerling schreeuwt: 'Jezus bestaat niet!', ver tellen wij op school dat Jezus een profeet was, net als Mohammed. Het contact met de kerk is veel minder hecht dan vroeger. Onze leerkrachten ken nen nog wel de katholieke normen en waar den en die worden ook overgebracht. Maar dat komt ook omdat ze eigenlijk heel modem zijn: het gaat erom dat je goed met elkaar omgaat, de ander in zijn waarde laat, respect en begrip hebt. Voor ons bestaan het Kerst feest, Suikerfeest, Vasten-Carnaval, Slacht- en Offerfeest naast elkaar." Is er toekomst voor het Leidse katholieke onderwijs? „Ik vind van wel", zegt SKOL- voorzitter Mulders. „Onze scholen doen het goed, sommige groeien flink. Ouders kiezen voor ons vanwege de sfeer op school. Aan hun betrokkenheid ontlenen wij ons be staansrecht. Vroeger was het onderwijs alleen voor de arme katholieke kinderen. Vandaag de dag is er onderwijs voor iedereen. Goed onderwijs en kansen voor iedereen: daar gaat het om." ARCHIEFFOTO'S: persoonlijken Leids Ge meentearchief, boek 'Van griffel tot muis, 150 jaar Stichting Katholiek Onderwijs Leiden', 1996. De Leidse armen moesten naar school, zo besloten enkele gegoede katholieken 150 jaar geleden. In 1846 werd met eigen geld en inzet een 'Liefde- Gestigt voor de arme Roomskatholijcken' opgericht. In dat najaar opende de eerste 'Bewaarschool voor arme en mindervermogende katholieke kinderen'aan de PelikaansP'aat de deuren. Vandaag de dag heejt het begrip 'katholiek' op school een andere lading gekregen. „Het gaat om verdraagzaamheid. Zo'n ruzie in de Lustojlaan is nergens goed voor. Ook al zie je er anders uit, eet je anders en heb je een ander geloof: je moet respect voor elkaar hebben. Dat brengen we onze leerlingen bij. et bestuur van de Stichting Ka- I B tholiek Onderwijs Leiden blikte terug en keek voomit naar de - ongewisse - toekomst. SKOL, dat gisteren in de Pieterskerk het 150-jarig bestaan vierde, constateert dat de ontkerkelijking nog steeds voortgaat. Waren de kinderen op de bewaar school 150 jaar geleden zonder uitzondering katholiek, anno 1996 is een groot aantal leer lingen van RK-basisschool De Singel aan de Lusthoflaan van een ander geloof. „Een kwart van de kinderen is Turks of Marokkaans, slechts twee procent is katholiek", aldus di recteur Annemarie de Ligny. „Voor ons heeft het begrip 'katholiek' op school nog wel degelijk een betekenis. Maar wij gaan daarmee anders om omdat we in een multiculturele samenleving leven. Als een leerling bijvoorbeeld zijn of haar eerste communie heeft gedaan, gaan we nog steeds op huisbezoek om de ouders te feliciteren. Maar we gaan ook naar een Marokkaans ge zin dat het Suikerfeest viert." In 1846 was er van een 'multiculturele sa menleving' geen sprake. Wel was er een grote kloof tussen arm en rijk. Leidse pastoors wil den de armen verheffen: kinderen mochten niet naar de fabriek, over straat slenteren, stelen of in de kroeg rondhangen. Ze moes ten katholieke normen en waarden leren. Het ging erom hen „Meer Godsdienstige en zede lijke begrippen in te prenten en zelfs het schoone en noodzakelijke daarvan van lie verlede te doen leeren kennen en beminnen En er was meer, zo bleek uit de taken van het bestuur: „Alle andere liefdewerken welke ter verbetering van het lot der armen en óngelukkigen kunnen uitgeoefend wor den." Dat betekende: zorg voor je naasten, hulpbehoevenden, ouderen, vrouwen en Op school werd je vroeger vanzelf wel ka tholiek. Goed en kwaad werden bijgebracht met lezen en zingen. Ook rekenen, schrijven en 'nuttige handwerken' (brei- en naailes voor meisjes) waren vakken. De school wès godsdienstonderwijs - katechese - en thuis leerde je het Onze Vader. Vandaag de dag is Meisjes in klas acht van de Sint Barbaraschool aan het Levendaal; circa 1948. foto gemeentearchief leiden dat wel anders. De meeste katholieke scholen hebben nog wel een godsdienstuurtje in hun lesprogramma, maar het inhameren van de katholieke normen en waarden is er niet meer bij. Zo gaat het bij de godsdienstles vandaag niet alleen meer om het christendom. „Ook de andere godsdiensten komen aan bod", vertelt directeur De Ligny van basisschool De Singel. Directeur John Swildens van Leidse Beroepencollege Het Gilde: „Kerkelijke bin ding heeft weinig zin: daarin zijn de ouders niet geïnteresseerd. Het katholieke van onze identiteit zit voor ons vooral in het helpen van kinderen in achterstandssituaties, kan sen bieden en aandacht geven. Bidden doen wij hier niet, wel besteden we aandacht aan de religieuze betekenis van bijvoorbeeld het kerstfeest. Het katholieke element is heel subtiel aanwezig en moeilijk uit te leggen aan een buitenstaander. Maar het helpen van mensen in moeilijke posities is voor ons erg belangrijk." „Het gaat om de sfeer", benadrukken voor zitter Mulders en secretaris Elly Vorst van de SKOL. „De zorg voor hulpbehoevenden is nog steeds belangrijk. Naastenliefde, aan dacht voor de zwakkeren, solidariteit, sociale bewogenheid: daar gaat het om. Je bent als katholieke school maatschappelijk betrok ken. Met aandacht voor de schepping: mens en dier. Scholen doen soms speciale gods dienstprojecten, maar het zal niet meevallen het katholieke te ontdekken in bijvoorbeeld een wiskundeles. Ouders kiezen een katholie ke school vanwege de sfeer en de kwaliteit van het onderwijs. Het woord katholiek hangt niet meer op een reclamebord buiten aan de gevel." „We willen niet orthodox zijn", reageert di recteur Ton Pleij van het Aquino College. „Wel hebben we godsdiensles op school en we besteden aandacht aan de feesten. Maar het gaat vooral om de katholieke nestgeur: de zorg voor elkaar, de hulp aan je naasten, per soonlijke aandacht, bescheidenheid, antidis criminatie, zorg voor degenen in achter standssituaties. Dat is een moeilijke maar boeiende opgave vandaag de dag. Maar het is het waard om eraan te werken." Wat de doelstelling van de gegoede katho lieken en pastoors ook geweest is in 1846, het onderscheid tussen rijk en arm, jongens en meisje bleef heel lang bestaan. De in 1850 1 ragment uit het regle ment voor de Bewaar- school in het Gesticht van Liefdadigheid voor de Katho- lijken te Leiden, 1847: „Tot deze school worden de kinderen van behoeftige ouders geheel koste loos toegelaten. Vereischten: De kinderen moeten hun derde jaar zijn ingetreden, en het zesde nog niet voleind hebben. Zij moeten alleen kunnen loopen en zinde lijk zijn. Zij mogen aan geene ge breken onderhevig zijn, die hen voor onderwijs onvatbaar, of voor andere kinderen schadelijk maken. Zij moeten een getuig schrift der gedane Koepok-inen ting overhandigen. De ouders moeten zorgdragen, dat aangezigt en handen der kin deren rein, en de haren op be hoorlijke lengte en zuiver zijn. Hunne kleederen mogen armoe dig en gelapt, maar niet ge scheurd noch morsig zijn. Ook moeten de kinderen een zak doekje bij zich hebben. De kin deren moeten voorzien zijn van een zindelijk zakje, hetwelk hun vanwege deze Inrigting wordt ge geven, en gemerkt met het num mer, waaronder zij in het register zijn ingeschreven; hierin moet een boterham of iets dergelijks zijn om des namiddags op eenen bepaalden tijd te gebruiken: fruit of snoeperij worden niet toegela ten. Doel van de Stichting op 26- 11-1846: „Het doel dezer inrig ting is de uitoefening van onder scheiden liefdewerken, zoveel mogelijk door tusschenkomst van de zoogenaamde Zusters van Liefde, en bepaalt zich aldus tot: Het Godsdienstig en Zedelijk welzijn der armen en minvermo genden kinderen te bevorderen door het geven van godsdienstig onderwijs en het oprigten van brei- en naai- werk- bewaar- en leerscholen(...)" Anno 29-4-1993: 'De Stichting (SKOL) heeft tot doel de bevor dering van onderwijs en opvoe ding in de gemeente Leiden en omstreken. Zij beoogt daarbij onderwijs te doen geven op ka tholieke grondslag'. De Zusters van Liefde in Leiden; 1939. de Sint Barbaraschool L i Maria-ULO aan de Haarlemmerstraat, de negende klas doet examen; 1920.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 37