Met drugs ontsnappen aan de druk Een Viking verdwaald in Venlo '1 AT ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 ask Amerikaanse sporters grijpen nog altijd snel naar drank en pillen Zuipende honkballers, jonge ketballers die met cocaïne in hun lichaam doodvallen en American footballers die snuiven en slikken voordat ze ie strijd met elkaar uitvechten op het veld. Stimulerende en geestverruimende middelen ijn allang geen uitzonderingen meer in de Amerikaanse aortcultuur. De Amerikaanse samenleving is enorm veeleisend voor topsporters en kan een onmenselijke druk uitoefenen op winnaars en verliezers. Om aan die harde i werkelijkheid te ontsnappen grijpen sommigen naar de S drugs. De drie grote sporten, ivsketbal, american football en J honkbal, hebben het midden aren negentig nog altijd knap bstig met het drugsprobleem, daar heel voorzichtig lijkt het alsof er vorderingen worden gemaakt. EESEHMïIliaiSSB ;f hij het boe-geroep had ge hoord toen hij in het stadion werd aangekondigd. 'No', zei Irvin. 'Niets gehoord'. Ruim een half [voordat de flamboyante american foot- l-speler van de Dallas Cowboys terugkeer- 'lij de even zo excentrieke club, klopt er' l middernacht een politieagent op de ïrvan zijn hotelkamer. Na wat gestommel geschuif deed een jonge vrouw open en ir zat Michael Irvin met een vriend alvast dertigste verjaardag te vieren. Qp de tafel !n cocaïne, scheermesjes om het te ver- jden, buisjes om het op te snuiven, mari- ma en twee vibrators. De twee vrouwen ren'topless models'. Half oktober stond Irvin, na een schorsing vijf wedstrijden, een forse boete en een ïtzaak, weer op het veld in de schijnwer- en werd toegejuicht door zijn Texaanse Het boe-geroep? Het drong niet door tot oren in de zilveren helm. it18 ien recente episode uit de geschiedenis het fenomeen drugs binnen de Ameri- Tew Michael Irvin (rechts) in een wedstrijd van de Dallas Cowboys tegen de San Francisco 49ers. kaanse sport. In dezelfde periode waarin het hoofdstuk Irvin zich afspeelde, liep collega Bam Morris van de Pittsburgh Steelers tegen de lamp met een zak marihuana in de koffer bak van zijn Mercedes, kickte sterspeler Brett Favre van de Green Bay Packers af van pijn stillers en alcohol en verdween honkbal-pit cher en notoire snuiver Steve Howe voor on geveer de achtste keer van het toneel. Zijn plaats in de kleedkamer van de honkbalploeg van de New York Yankees werd ingenomen door de voormalige cocaïneverslaafde en al coholist Darryl Strawberry, die zodoende weer herenigd werd met Dwight Gooden, met v\ne Strawberry tot zijn dood verbonden zal blijven vanwege hun gezamenlijke gang door de 'fast lane' bij de New York Mets. Druk Vaak is het de grote druk van de Amerikaanse samenleving soms in combinatie met de door diezelfde maatschappij gecreëerde rijk dom en roem die de situatie schept waarin de professionele sporter naar een geestver ruimend of pijnstillend middel grijpt. Met drugs in zijn lichaam kan hij ontsnappen aan die wereld, of lichamelijke pijn onderdrukken zodat hij de komende wedstrijd weer kan strijden onder het oog van tienduizenden toeschouwers en miljoenen televisiekijkers. De zware pijnstillers zorgen ervoor dat hij zijn team niet in de steek hoeft te laten en de verwijten kan ontlopen over zijn miljoenen salaris. Bovendien laat hij zien dat hij geen slapjanus is. Het standaardargument van de woord voerders in de drie hoofdkantoren van de grote sportorganisaties in hartje New York is: ,,Our sports reflect society (onze sport is een weerspiegeling van de samenleving, red.). En in die samenleving zijn drugs een probleem. Dus zijn ze dat ook ook binnen onze sport". De drie grote organisaties lopen vanuit hun wolkenkrabbers dus slechts achter de feiten aan, zonder een echte oplossing te vinden voor het drugsgebruik binnen hun sport. Ze geven dat zelf ook toe, zij het schoorvoetend. Toch bestaat de indruk dat het iets beter gaat, en de grote excessen verleden tijd zijn. Vooral binnen het basketbal en het honkbal. ,,In het begin van de jaren tachtig was het co caïnegebruik in de Amerikaanse samenleving op zijn hoogtepunt", zegt Robert Millman, medisch adviseur voor Major League Base ball. „En dat gold ook voor het honkbal. Toen werd drugsgebruik binnen de organisatie ge zien als een misdaad. Nu is er gelukkig een samenwerking tussen spelers en organisatie. In de laatste vijf jaar, sinds ik ben aangesteld bij Major League Baseball, zijn er drie spelers disciplinair gestraft (onder wie Dwight Good en die vorig jaar een schorsing van een jaar uitzat) en er zijn er een heleboel geholpen. Dat is in alle rust gebeurd, op vertrouwelijke basis." 'Counselors' De drie grote sportorganisaties werken in middels met 'counselors', een soort vertrou wenspersonen, die binnen de clubs als strikt vertrouwelijke praatpaal dienen voor spelers die met drugsproblemen kampen. De 'Natio- FOTO REUTERS GARY HERSHORN nial Basketball Association' (NBA) is daarmee het verst en heeft ook het beste resultaat be haald. In tegenstelling tot vandaag de dag stond de NBA ruim tien jaar geleden nog te boek als een competitie die 'te zwart was en waar teveel drugs werd gebruikt', aldus woordvoerder Terry Lyons. Hij zegt 'echt geen idee' te hebben waarom de media en fans zich toen met die kritiek richtten op de NBA. Volgens Lyons 'is het een waarneming die een eigen leven is gaan leiden'. Het om slagpunt voor de NBA kwam toen de spelers opstonden en een eind probeerden te maken aan dat beeld door een scherp anti-drugsbe- Ieid in te voeren. De opstelling van de basketballers staat in contrast met wat in het honkbal en bij de 'National Football League' (NFL) gebeurt, waar het juist de teameigenaren zijn die hard willen optreden en daarbij op weinig toe schietelijke spelersvakbonden stuiten. In de NBA worden de teams juist niet betrokken in de problematiek, omdat zij belang zouden hebben bij het verborgen houden van de problemen. De NBA, die overigens zwaar te kampen heeft met basketballers die elkaar tij dens de wedstrijden intimideren en er op los slaan, is van mening dat die opstelling van de spelers een hele grote reden is voor haar hui dige succes. Tien jaar geleden had het honkbal de kans om schoon schip te maken toen in Pittsburgh de tweede grote drugszaak aan het licht kwam. In 1981 werden al drie spelers van de Royals opgepakt wegens cocaïnebezit en ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. In de zomer van 1986 stond in Pittsburgh een drugskoerier terecht, die verklaarde in de kleedkamer van de plaatselijke Pirates ver schillende spelers in de afgelopen jaren te hebben voorzien van cocaïne. De honkballers werden verhoord, bekenden en hielpen mee om de 'echte' daders op te pakken in ruil voor 'onschendbaarheid van vervolging'. De toenmalige 'commissionair', de sterke man van Major League Baseball, zag zijn kans schoon en wilde direct met harde hand een einde maken aan het drugsgebruik. Maar de spelersvakbond verzette zich en de aanpak, die de NBA veel heeft opgeleverd, ging aan het honkbal voorbij. Afwijzing Hoewel tophonkballers nog niet worden ge test, gebeurt dat wel in de minor leagues, de vele professionele onderafdelingen. De spe lers zijn daar veel minder sterk vertegen woordigd. Slechts de rookies in de major lea gue, de eerstejaars, krijgen een soort 'les in drugs' van het medische team. „Wij vertellen de jonge spelers hoe drugs werken en wat de keerzijde kan zijn", verklaart Millman. „Wij leren ze hun afwijzingsmechanisme te ge bruiken. Ze moeten niet al te serieus nemen wat anderen over hen zeggen, maar slechts luisteren naar zichzelf. Als ze dat doen, is de kans op drugsgebruik aanzienlijk kleiner om dat het de druk op jezelf vermindert. Drugs verhogen de druk uiteindelijk alleen maar." Na een strijd van tien jaar kan de NFL sinds 1991 haar'2.500 footballers testen op drugs, alcohol, pijnstillers en anabole steroï- den. Sinds juni 1994 zijn er 31 spelers positief bevonden. „Sinds 1991 kan een speler uit zichzelf naar voren komen en zich aangeven bij de NFL, zonder te worden gestraft; zoals Brett Favre heeft gedaan om van zijn versla ving aan pijnstillers en alcohol af te komen", zegt woordvoerder Pete Abitante. „Hoewel hij de eerste keer dus niet wordt geschorst, weet hij zeker dat hij de komende twee jaar gecontroleerd blijft worden. Wij bestraffen een speler slechts wanneer wij hem betrap pen of, zoals bij Michael Irvin, wanneer een speler wordt gearresteerd. Marihuana Ondanks dat de situatie lijktite verbeteren bij de ene organisatie sneller dan bij de an dere onderkennen de drie grote sportorga nisaties het volgende probleem: marihuana gebruik bij tieners op de colleges. Millman ziet het gebruik in de minor leagues al toene men en wijst erop dat het honkbal 'met haar onderwijsprogramma het land in moet' om de jongeren ook hiertegen te waarschuwen. Ook de NBA ziet de gevaren. Op dit mo ment buigt een commissie zich over de pro blematiek van deze softdrug, maar niemand wil en mag zeggen wat er precies vor maatre gelen komen. „We proberen met z'n allen de samenleving te scannen", zegt Abitante. „We moeten echt blijven weten wat er in ons land gaande is. Dat is het belangrijkste om de drugsproblematiek het hoofd te kunnen bie den. We weten dat we altijd achter de samen leving zullen blijven aanlopen, we kunnen slechts reageren. Eerder kunnen wij niets doen. Dat is onze realiteit." Hij speelde Europa Cup voetbal voor Sparta, FC Groningen en Feyenoord, wide zesmaal Oranje en was nhetMolineux-stadion van Mverhampton een geliefde Wolfinan'. Vandaag de dag verdient De Wolf met de 'aiwenmanen, de voetballer met de uitstraling van een rockster, de man die ooit ïeyenoords boegbeeld van onverzettelijkheid was, zijn ilaris in de eerste divisie bij het eenvoudige WV. I II at heet verdwaald?", mi mi haalt de bijna 34-jarige John de Wolf zijn schou ders op. „Toen ik bij Wolverhampton Wan derers vertrok ik kwam er op het laatst te weinig aan voetballen toe ontstonden al lerlei geruchten rond mijn persoontje. Oh, oh, wat kon ik naar een lading Nederlandse clubs. Maar alleen Sparta benaderde mij af gelopen zomer concreet. Dat ketste af. De enige club die daarna in beeld.verscheen was VW, waar mijn Spar taanse jeugdvriendje Henk van Stee trainer was geworden. Ik naar Venlo. Praten. Het ge sprek verliep vlot. Een paar kleine eisen van mij werden meteen ingewilligd. Ik zou in Schiedam mogen blijven wonen, hoefde maar eenmaal per dag te trainen, mocht naar de uitwedstrijden met eigen vervoer. En, wat ik vooral prettig vond, niemand begon te zei ken over die knie van mij. Die was trouwens ook weer pico bello. Weet je hoe 't overigens kwam dat ieder een hier nog veronderstelde dat het met die knie nog niet lekker zat? Als er op Studio Sport een berichtje over mij uit Engeland kwam, lieten zij er altijd mijn foto bij zien. Een archiefplaat. De enige die ze van mij in het Wolves-shirt hadden. Maar op die plaat was mijn knie helemaal ingepakt, zo'n joekel van een brace er omheen. Dus toen ik al weer lang en breed als een jonge hond tekeer ging, bleef ik 'hier op tv als een halve kreupele overkomen. Vandaar dat hardnekkige ge John de Wolf: „Ik heb altijd hard moeten knokken om het zover te schoppen". mekker, waar ik trouwens op den duur dood ziek van werd. Nu loop ik dus met plezier in de eerste di visie te pillen. Vier keer per week rijd ik flui tend naar de training. En de afstand Schie- dam-Venlo valt mee. Als je mijn Mercedes ef- FOTO GPD JACQUES ZORGMAN fe op z'n staart trapt, ben je er in anderhalf uur. Natuurlijk voetbal ik nu op een tactisch minder niveau dan ik altijd gewend was. Maar daar hoor je mij echt niet over zeuren. Dat wist ik van tevoren. En VW heeft een John de Wolf wil terug naar de eredivisie ploeg die boordevol jeugd zit. Die jongens probeer ik beter te maken. Ik ben in het veld het verlengstuk van de trainer. Joh, die eerste divisie is gewoon leuk. Iedereen kan van ie dereen winnen." De verdediger, die in de eredivisie 281 competitieduels afwerkte (58 voor Sparta, 112 bij FC Groningen en 111 in het Feye- noord-shirt), praat enthousiast over de eerste divisie. Maar in het tv-programma Barend Van Dorp mopperde Emmens topscorer Mi chel van Oostrum laatst dat hij zich tegen VW enorm had geërgerd aan De Wolf; de Venlose libero zou zich tijdens de wedstrijd laatdunkend over hem en de eerste divisie hebben uitgelaten. Met een wegwerpgebaar: „Luister nou eens goed, intimidatie, het kleineren van je tegen stander, hoort bij topsport. En tegen Emmen heb ik die Van Oostrum inderdaad het een en ander toegevoegd. Om hem uit zijn spel te halen, hè. Maar om dan als een klein kind bij de pers te gaan jammeren van dat-en-dat heeft-ie gezegd, vind ik zielig. Even het bijde handje uithangen, zelf scoren door op televi sie op mij te schelden. De lulligheid ten top. En al schopt hij er in de eerste divisie dertig in, in de eredivisie zal zo'n provinciaaltje nooit slagen. Trouwens, de eredivisie durft hij niet eens aan. Eén stapje hoger en meneer heeft faalangst. Zielig mannetje, die Van Oostrum." Wil hij zelf nog in de eredivisie terugkeren? „Zeker weten", zegt De Wolf. „Het mooist zou zijn als WV er in zou belanden. Dan zie ik mij er in Venlo ook nog een jaartje aan vastplakken. Wij bezitten nu een elftal met vier, vijf spelers die de eredivisie aankunnen. Met wat slimme aankopen erbij zouden wij het in de hoogste afdeling kunnen redden." Dan ineens: „Maar al heb ik 't in Venlo pri ma naar mijn zin, het staat natuurlijk niet honderd procent vast dat ik hier volgend sei zoen nog loop te voetballen. Wie weet hangt er dadelijk een club aan de bel, die iets dich ter bij huis zit." Heeft De Wolf zijn schaapjes op het droge? „Ik rijd in een lekkere Mercedes Cabriolet, draag zo'n Rolex, heb mooie kleren aan. Dus zullen sommige mensen mij wel een patser vinden. Typisch Nederlands. Maar ik heb wel altijd hard moeten knokken om het zover te schoppen. Ik heb als zoon van een havenar beider in de Remia-fabriek aan de lopende band gestaan; 's ochtends om zes uur begin nen, dozen inpakken. Ik heb in het magazijn van Radio Modern gewerkt. Mijn eerste auto, waarmee ik naar de training van Sparta tufte, was een Ford Taunus met gaten waar je je hand doorheen kon steken. Pas op mijn 28ste, toen ik bij Feyenoord een tof contract kreeg, ben ik eigenlijk voor het eerst werkelijk goed gaan verdienen. Het zit nu financieel lekker en ik geniet van mijn welvaart. Elke dag. Mag ik?"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 35