Zakenauto doelwit van dagdromers 'Brazilië blijft het land van de toekomst' Feiten &Meningen Wijsbegeerte Yacov en Robert (MVW 6Q ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 Op 31 augustus van dit jaar heb ik samen met de archi tect van de Zwaan in het zondagmiddagprogramma van Flanneke Groenteman mogen discussiëren. Niets vermoedend heb ik hem toen zelfs enkele vragen over de tuidraden gesteld! Ook voor en na de uitzending heb ik uitgebreid met hem gesproken. Flet is een bijzonder aardige, haast aandoenlijke, ietwat kinderlijke jonge man. Er is bijna niets mis mee, maar ik constateerde toch één weeffoutje: hij leest graag filosofen en gelooft dat zulke geconfijte krokodillenkoppen iets te zeggen hebben. Is dat weeffoutje nu verantwoordelijk voor die zwiepende tuidraden? Ik ben bang van wel. Mijn erva ring is: wie wijsbegeerte omhelst, ontbeert nuchterheid. Zo iemand is geneigd soliditeit op te offeren aan schoonheid. In mijn wilde jaren heb ik ook uitvoerig geliefhebberd in de wijsbegeerte. Hartstochtelijk las ik alle grote filo sofen, en ik heb aan de Leidse universiteit bij diverse hoogleraren filosofie, onder anderen bij de onlangs overleden Van Peursen - de man die steeds onder een andere titel dezelfde lezing hield - colleges gevolgd. Bij Van Peursen heb ik zelfs een jaar lang een werkgroep fenomenologie gedaan waarbij we de geschriften van Husserl uitputtend hebben be studeerd. Met afgrijzen kijk ik inmiddels op al die tijdverspil ling terug! Niets heb ik van dat alles opgestoken. De enige les die ik geleerd heb is: wijsbe geerte en wartaal beginnen met dezelfde letter, net als filosofie en flauwekul. De ethica Heieen Dupuis en de schrijver Nicolaas Matsier ijveren ervoor dat wijs begeerte als leervak zal worden ingevoerd op de middelbare scholen. Dat God zulks toch als tublieft verhoede! We moeten juist precies het tegenoverge stelde doen: wijsbegeerte radi caal afschaffen aan de universi teiten. Eén student filosofie kost de gemeenschap 120.000 gulden per jaar. Weggesmeten geld! De Amerikaanse natuurkundige en Nobelprijswin naar Steven Weinberg heeft onlangs een boek gepubli ceerd, Dreams of a final theory, waarin een hoofdstuk te vinden is met de titel Tegen de filosofie. In dat hoofdstuk betoogt Weinberg dat wijsbegeerte schade lijk, gevaarlijk is, geborneerdheid in de hand werkt, vooroordelen aanmaakt en de voortgang van het we tenschappelijk onderzoek belemmert. Zijn collega John Bahcall heeft venijnig opgemerkt: 'Ik geloof dat het Leibniz was die ooit de filosofie omschreef als de disci pline waarin men een heleboel stof doet opwaaien en vervolgens klaagt dat men niets kan zien. Dat is een mening die door veel geleerden gedeeld wordt'. Ter illustratie van zijn betoog had Weinberg een foto kunnen opnemen van de nieuwe, beeldschone Eras- musbrug. Wellicht de eerste wijsgerige brug ter wereld! Dus schrikbarend duur, even overbodig als kunstna gels, en hoogst onpraktisch. Wat mij een beetje tegenvalt van de architect is dat hij, nu de tuien van zijn brug zijn gaan zwiepen, zich op het toilet heeft opgesloten en niets wil zeggen. Van de wijsgeren die hij heeft gelezen had hij toch in ieder ge val de vrijmoedigheid moeten leren om ook in tijden van nood iedereen onverschrokken te woord te staan. Op dat punt hebben filosofen nooit versaagd. Ze heb ben hun wartaal altijd van de daken geroepen. Vraag: wat hebben Woody Allen, Bill Clinton en Yacov Perry met elkaar ge- f -'ifc. meen? Antwoord: ze bespelen alle drie bij wijze van hobby een blaasinstru- 7 77.' I ment. Ik moet toegeven dat Allen (klari- net) en Clinton (saxofoon) bij het grote publiek bekender zijn dan de trompet- blazende Perry. Maar die laatste stond dan ook tot vorig jaar aan het hoofd van de Shin Beth, Israëls binnen landse veiligheidsdienst. Dat was nog in de tijd waarin een journalist zich de wraak van de militaire censor op de hals haalde als hij de naam van de Shin Beth-baas in de krant zette. Na zijn vertrek bij de dienst werd Perry directeur van een cellulair telefoonnet. En als een Trappist die naja ren van zwijgen uit zijn orde treedt, is hij nu een spraakwaterval. Je kunt de radio niet aanzetten, de tele visie niet inschakelen of je hoort Perry zijn mening ver kondigen over de veiligheidssituatie in Israël en over al lerlei trivialere onderwerpen. Er is hem veel aan gelegen dat het publiek hem niet ziet als een monomane terroristenjager, maar als de artiest die hij, diep in zijn hart, altijd had willen zijn. „Ik ben in zekere zin een bohemien, want ik kom uit een muzikale en kunstzinnige familie", zei hij onlangs in een radio interview. „Ik beschouw mezelf als een zeer gevoelig mens. Aan de andere kant stond ik aah het hoofd van een organisatie die mensen moest oppakken en onder vragen. Maar voor zover ik mezelf ken, wist ik onder scheid te maken tussen die twee kanten." Al in de tijd dat hij nog het geheimste aller ambten ver vulde, toonde Perry zich extroverter dan goed voor hem was. Met zijn trompetgeschal luisterde hij bruiloften en partijen op en de roddelrubrieken schreven dat 'Mr.X, het hoofd van de Shin Beth', niet alleen op terroristen, maar ook op rokken jaagde. Perry mag nu ook op de foto. Vorige maand poseerde hij samen met Robert DeNiro. De Amerikaanse acteur- regisseur was in Israël ter voorbereiding van een speel film met het Israëlisch-Arabische conflict als achter grond. Perry zei uiteraard geen nee toen DeNiro hem uitnodigde voor een diner, samen met zijn scriptwriter. Om negen uur gingen de heren aan tafel en pas om drie uur 's nachts werd er afgeruimd. Het was het begin van een vriendschappelijke samenwerking die, als we Perry mogen geloven, deze maand in New York zal worden voortgezet. Een filmacteur en een geheim agent hebben volgens Perry beiden oog voor details. „DeNiro was enorm nieuwsgierig naar de manier waarop ik me gedraag. Hoe ik praat, hoe ik omga met mensen. Hij observeerde me voortdurend." Perry moet niets hebben van de minachting die veel van zijn collega-professionals ten toon spreiden als het gaat om speelfilms met hun be drijf als onderwerp. Hij meent dat de meeste recente films de werkelijkheid tamelijk dicht benaderen. De dag na hun diner in Tel Aviv nam de voormalige Shin Beth-chef de Amerikaanse acteur mee op een tocht over de Westelijke Jordaanoever om wat sfeer op te snuiven. Ze bezochten Nablus en Kalkilya en streken neer in een restaurant in Ramallah voor een Oriëntaalse maaltijd. DeNiro en de man die nog maar een paar jaar geleden Palestijnse activisten liet opjagen, arresteren en ondervragen, kregen een gewapende escorte van de Pa lestijnse politie. De werkelijkheid is soms absurder dan het meest fantastische filmpiot. AD BLOEMENDAAL Controle op privégebruik nauwelijks te doen Brazilië telt weer mee. Het land, waar de hyperinflatie eindelijk is beteugeld, mag zich verheu gen in toenemende belangstel ling van het internationale be drijfsleven. Maar Nederlandse ondernemers een enkeling daargelaten houden een slag om de arm. Minister Wijers van economi sche zaken kern daarover mee praten. Hij gaat morgen naar Brazilië voor een werkbezoek van een week. Maar een han delsmissie zat er niet in. Hij kreeg nauwelijks respons op de uitnodiging van EZ aan de Ne derlandse captains of industry om hem te vergezellen. Een gemiste kans, vindt de mi nister. Hij dicht het Nederland se bedrijfsleven in Latijns-Ame- rika grote kansen toe. Met name in Brazilië, een land met 160 miljoen inwoners dat volgens velen bezig is met een wonder baarlijke revival. Dankzij het plan-Real, uitge dokterd door de huidige presi dent Fernando Henrique Cor- doso, is een eind gekomen aan de torenhoge inflatie die het land jarenlang teisterde. De geldontwaarding, eindjaren tachtig nog zo'n dertig procent per maand, is teruggebracht naar ongeveer één procent. Ziet het Nederlands bedrijfsle ven die kentering over het hoofd? Zeker niet, meent Jan Kalff, bestuursvoorzitter bij ABN-AMRO, een bank die al ruim tachtig jaar in het land ac tief is. Kalff, dinsdag nog op de thee bij Cordoso: „Veel grote Nederlandse bedrijven zitten daar net zo als wij al jaren. Die staan niet te trappelen om een nieuwe handelsmissie. Zeker niet naar Brazilië, een land waartoe het bedrijfsleven vrij gemakkelijk toegang heeft. Ga je naar Vietnam of Noord-Ko- rea, dan wordt het anders. Geldt dat ook voor middelgrote Nederlandse bedrijven? Minder, weet Joost Oyevaar, als direc teur generaal bij de bank belast met Noord- en Zuid- Amerika. „Maar voor veel van deze on dernemers is Brazilië een brug te ver. De Portugese taal en de afstand vormen grote obstakels, evenals het gewelddadige imago. Als deze bedrijven al geld over hebben, dan investe ren ze dit liever dichter bij huis, bijvoorbeeld in het Oostblok." Namen van Nederlandse onder nemers die de stap desondanks recent toch waagden zijn schaars. Meest in het oog sprin gend is de verrassende deelne ming van vijftig procent in het Braziliaanse supermarktcon cern Bompreco, die Ahold in oktober bekendmaakte. Ook babyvoedingproducent Nutricia liet onlangs weten in het enor me land te willen penetreren. Maar bij minder grote bedrijven blijft de anirrtb beperkt. Pieter Freriks werkt in Sao Pau lo bij accountantskantoor Co opers Lybrand, waar hij zich vooral bezighoudt met fusies en overnames. Hij kan zich van de afgelopen twaalf maanden één overname herinneren door een middelgrote Nederlandse on derneming. Die van een Brazi liaanse uitlatenproducent door Het kabinet wil het gebruik van de auto duurder maken. In dat kader hebben de nijvere ambtenaren op Financiën een nieuwe doelgroep ontdekt: de werknemer die een auto van de zaak heeft en daarmee zowel zakelijk als privé rondrijdt. Daarbij gaat het de dienaren van het duo Zalm-Vermeend niet om de zakelijk afge legde kilometers. Die zijn goed voor de eco nomie. Nee, de ritjes die de werknemer in de auto van de baas voor z'n eigen lol maakt, daar gaat het om. Die tripjes zijn on nodig. Ze moeten dus onaantrekkelijk wor den gemaakt. Op Financiën is daartoe een plan bedacht. Elke zakenauto moet een zwarte doos krij gen. Dit apparaat moet precies gaan regi streren hoeveel er zakelijk en hoeveel er pri vé wordt gereden. De gegevens uit de zwarte doos moeten dan, als het jaar om is, bij de belasting dienst worden ingeleverd. Die gaat vervol gens de werkgever opzoeken die zo vrien delijk was de werknemer de auto van de zaak te geven. De werkgever registreert immers hoeveel kilometers de werknemer voor 'de zaak' heeft gereden. Door de opgave van de baas naast die van de werknemer te leggen kan worden uitgedokterd hoeveel er privé met de auto is gereden. Met dat kilometeraantal in de hand wil de fiscus de werknemer ver volgens aanslaan. Met het plan moeten vele doelen worden gediend. Extra inkomsten voor de schatkist, minder autorijden, minder files, minder milieuvervuiling en een extra push voor het openbaar vervoer of de fiets. De techniek is beschikbaar. In het weg transport is de fraudegevoelige tachograaf her en der al vervangen door de zwarte doos. Dat kan ook omdat daar alle kilome ters zakelijk zijn. Er moet alleen gekeken worden of de vrachtwagen periodiek wordt stilgezet zodat de chauffeur kan uitrusten. Bij de zakenauto ligt dat anders. Daar zal de bestuurder zelf via een chipkaart zakelijke van privé kilometers moeten scheiden. Waarmee meteen de zwakte van de opzet duidelijk is. Maar er is nog een obstakel: wat is een za- kelijke en wat is een privé kilometer? Hoe is na te gaan of een werknemer die op een dag naar een restaurant 100 kilometer ver derop rijdt, daar voor de baas heen moest of niet? De opzet van Financiën kan ook tot gevolg hebben dat werknemers met de auto van de zaak tijdens werktijd, privé-zaken gaan re gelen. Boodschappen doen bij de super markt die toch op de 'werkroute' ligt, in plaats van shoppen in de avonduren. Om dat die zwarte doos dat dan als 'privé' regi streert. Het ministerie van financiën wil op dit soort gedachten niet reageren. Woordvoerster Nijkamp nijdig: „Uw verhaal staat kennelijk al vast. U moet gewoon bij het begin begin nen en afwachten. Verder heb ik er niets aan toe te voegen." Zo blijft de vraag óf er wel iets geregeld moet worden, onbeantwoord. Nu moet een werknemer die een auto van de zaak ook privé gebruikt, twintig procent van de waar de van de auto bij het inkomen voor de be lasting optellen. Dat is 24 procent als de werknemer meer dan dertig kilometer van de werkplek woont. De regeling geldt alleen niet als er privé jaarlijks minder dan dui zend kilometer met de wagen wordt verre den. Maar dat moet de werknemer aanto nen. Kennelijk denken ze op het ministerie dat deze regeling op grote schaal wordt mis bruikt. Bewijzen daarvoor zijn er niet. Met de zakenauto wordt jaarlijks zo'n 30.000 kilometer afgelegd. Met een privé- auto is dat de helft. Het motief om achter het stuur te kruipen van de zakenauto is in zestig procent van de gevallen puur zakelijk. Zeventien procent van de ritten betreft het woon-werk verkeer. Zo wordt de zakenauto maar in 23 procent van de gevallen privé gebruikt. Omgerekend is dat zevenduizend kilometer per jaar. Dat stijgt wel, maar dat komt door meer woon werkverkeer, zo heeft een TNO-studie uit gewezen. De zakenauto's zijn meestal nieuwe, dus schone wagens. De bestuurders zijn man nen van begin veertig die een goed inko men hebben. Kortom: degenen die de eco nomie draaiende houden. Dat zou Financi en in de overwegingen moeten meenemen. De ambtenaren kunnen ook bedenken dat het wel leuk is mensen uit de auto te jagen, maar dat er wel alternatieven moeten zijn. Een slecht openbaar vervoer is dat zeker niet. De kwetsbaarheid van fietsers in het verkeer draagt ook niet bij tot het enthou siasme voor dat vervoermiddel. Of zou het ministerie willen dat iedereen die de zakenauto niet meer privé kan ge bruiken, maar een eigen, desnoods tweede auto gaat kopen? Met alle gevolgen van dien voor de mobiliteit. Blijft nog een laatste mogelijkheid. Financi en weet niet wie in een zakenauto rijdt. In dat geval is het 'eigen schuld, dikke bult'. Dan moet de controle op werkgevers en au- to-leasers maar strakker worden. DEN HAAG CAREL GOSELING het Braziliaanse Bompreco. Ahold kreeg in oktober vijftig procent van dit supermarktconcern in handen. Een van de grote supermarkten van de Nederlandse branchegenoot Bosal. Twee van de grote Nederlandse bedrijven die al wel heel lang in Brazilië werken, zijn Akzo Nobel en Philips. Gaan zij meer inves teren nu de inflatie is getem perd? „Nee. Voor ons bestaat daartoe geen enkele aanlei ding", zegt Jos Coopmans, fi nancieel directeur bij Akzo No bel Ltds Tintas, een verffabriek in Sao Paulo. „De situatie blijft wankel." Volgens Coopmans staat de Braziliaanse economie er lang niet zo rooskleurig voor als de regering wil doen geloven. „Inflatie is slechts één kant van de zaak. Als je kijkt naar het be grotingstekort, de rente en de kloof tussen rijk en arm, dan heeft het land nog een lange weg te gaan voor het zich echt kan meten met andere econo mische grootmachten. Voor mij was en blijft Brazilië het land van de toekomst." Bij Philips is men iets minder gereserveerd. De Nederlandse elektronicafabrikantproduceert en verkoopt in Brazilië tal van producten, variërend van gloei lampen tot sapcentrifuges (on der de merknaam Walita). Phi lips merkt duidelijk dat de con sumptiedrift van de Brazilianen fors is toegenomen sinds de in flatie is gedaald. Dit jaar gaat het concern ervan uit dat de omzet in het land met een klei ne twintig procent zal toene men tot 3,1 miljard gulden. Philips profiteert volop van de stijgende koopkracht, in combi natie met de Braziliaanse ge woonte om duurzame con sumptiegoederen zoals tv-toe- stellen te kopen op afbetaling. De torenhoge rente, gekoppeld aan relatief lage lonen, maakte de aanschaf daarvan tot voor kort voor veel Brazilianen on mogelijk. Door de inflatiedaling is dit veranderd. Het aantal af gesloten consumentenkredieten verdubbelde zelfs in de eerste zes maanden van dit jaar. De stijging van de koopkracht heeft echter ook een keerzijde. Zo zijn de lonen de afgelopen twee jaar met ongeveer vijftig procent toegenomen, voorna melijk door de hoge sociale las ten. Om de kosten te drukken heeft Philips in sommige Brazi liaanse vestigingen fors moeten snijden. Bij Walita in Sao Paulo, produ cent van huishoudelijke appa raten en producten voor de per soonlijke verzorging, zijn bij voorbeeld de afgelopen twee jaar 400 van de 1.5Q0 werkne mers verdwenen. Milton Bo- nanno, hoofd voorlichting bij .(jEMÉT AMI KflM CSerrit Za lm Philips do Brazil Ltda: den geen andere keuze, dit niet hadden gedaan, Walita's positie als marktlei ernstig hebben verzwakt."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2