ING Engeltjes langlaufen op de Toerisme Proevenj hij de grootvorst van de Riesling-wijnen Nonnens cheetjes en andere geheimen v. L iel eens van nonnen scheetjes ge- Mrd? Het gefrituurde soesje uit ',v°lle is waarschijnlijk net zo onbe- fidals bijvoorbeeld potstrou mei irp, een oud Fries gerecht barstens- boekweit en stroop. Als een me- êwerker van de VW Workum het cept voorleest, lijkt het alsof hij uit handleiding voor de bereiding 01 behangplaksel voordraagt. De donbekende streekgerechten 'orden voorgeschoteld in 'De Stad', "zestig pagina's tellend gidsje dat Onbekende kanten van dertien ^erlandse steden belicht. De weg eer voor een dagje uit is gratis ver- 'jgbaar bij alle ANWB- en WV- j"toren in Nederland. •fStad' bundelt wandel-, fiets- en 'tourtips in en rond dertien steden, als Workum en Enkhuizen, de djuweeltjes rond de voormalige Wderzee. Verder komen aan bod: dstingsteden Zwolle, 's-Herto- "hosch, Maastricht en Sittard die nnneren aan ons oorlogsverleden; recht, Nijmegen en Goes die een tokel vormden in voormalige ver- ^gingslinies; de oude universi teitssteden Leiden en Groningen; en ten slotte Emmen, dat hunebedden en turfstekers als troeven uitspeelt. Het aardige van het gidsje is dat het de bezoekers uitnodigt de bekende toeristische toppers in de steden te mijden en de schreden eens te rich ten naar plekjes die voor veel toeris ten nog geheim zijn, bijvoorbeeld de Leidse Weddesteeg, waar Rembrandt van Rhijn het levenslicht zag, het huiskamercafé Oortjeshekken in de Ooypolder bij Nijmegen, de leugen bank in Workum, Dieske, de Bra bantse uitvoering van Manneke Pis in 's-Hertogenbosch en het tien kilo meter lange gangenstelsel in de on derbuik van Maastricht. Ook kleine, knusse en minder beken de musea passeren de revue, zoals de stokoude museumboerderij in het Friese Ferwoude, in het land van Ot en Sien, waar de kleren van de laatste bewoners nog aan de kapstok hangen en de bijbel ligt opengesla gen bij Handelingen 19; het stoere Harley-Davidson Indian Museum in Zwolle, het Waterleiding- en het Kruideniersmuseum in Utrecht en de ambachtelijke stadsbrouwerij 'De Hemel' in Het Brouwershuis in Archeologische fietsroute Een nieuwe archeologische fietsroute op de Zuid-Velu- we spit in de bewoningsgeschiedenis van het gebied. De 25 kilometer lange, heuvelende tocht begint in Oos terbeek en voert via Doorwerth naar Wolfheze. Onder weg passeren de fietsers talloze archeologische monu menten dié allemaal zijn geconsolideerd of gerestau reerd. Te zien zijn onder meer grafheuvels en de res tanten van het verdwenen dorp Wolfheze. Ook zijn be zienswaardigheden van meer recente datum in de rou te opgenomen, zoals het Airborne Museum Hartenstein in Oosterbeek. De routebeschrijving is te koop bij het VW-kantoor in Oosterbeek en de VW-serviceposten in Wolfheze en Doorwerth. Info: Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek, 033 - 46 34 23 3. 'In naam der Koningin' Met de tentoonstelling 'In naam der Koningin' haakt Museum Bronbeek aan de Velperweg 147 in Arnhem in op de gelijknamige televisieserie, die door de NCRV wordt uitgezonden. Bronbeek was nauw bij de tot standkoming van de tv-serie betrokken. Het museum verleende adviezen en stelde voorwerpen en dergelijke uit de collectie beschikbaar. De expositie laat zien hoe de televisieserie tot stand kwam. Dat gebeurt aan de hand van foto's die op de set werden gemaakt, video beelden, originple kostuums en rekwisieten. Er is zelfs een gedeelte van de originele set, een compleet huis uit het KNIL-kampement, nagebouwd. De expositie duurt tot en met 19 januari'. Info: 026 - 38 40 84 0. Museum gerenoveerd Dit jaar is het op de kop af honderd jaar geleden dat het Museum Willet-Holthuysen aan de Herengracht 605 in Amsterdam z'n deuren opende. Ter gelegenheid van dat eeuwfeest is het nïuseum het afgelopen jaar gron dig gerenoveerd. Meer nog dan voorheen kunnen de bezoekers ervaren hoe rijke Amsterdammers in het ver leden woonden. De complete inrichting wekt de indruk dat het statige grachtenpand nog steeds wordt be woond. In een open depot is een groot deel van de col lectie kunst en kunstnijverheid van Abraham Willet te bewonderen. Een tijdelijke tentoonstelling van tafelzil ver geeft de heropening extra glans. Info: 020 - 52 31 82 2. Opgezet neergezet Op de tentoonstelling 'Opgezet neergezet' in Milieu- centrum Nooter Hof aan de Goertjesweg 5 te Zwolle staren tot en met 15 december talloze geprepareerde dieren de bezoeker met glazen ogen aan. Het zijn in zendingen voor de Nederlandse Kampioenschappen Prepareren 1996. Onder de ruim honderd objecten be rinden zich onder meer een opgezette Amerikaanse bi zon, het skelet van een risotter en een varkentje met twee koppen. Info: 038 - 45 28 39 9. Speelgoed in kijkdoos Het Oude-Ambachten- en Speelgoedmuseum aan de Rijksweg 87 in Terschuur (bij Barneveld) heeft de titel van de nieuwe tentoonstelling 'Speelgoed uit de oude doos' letterlijk in de presentatie vertaald. Centraal in de expositie staat namelijk 'de grootste kinderschoenen kijkdoos van Nederland'. De 'box' heeft de afmetingen van een kinderkamertje en is tot de nok volgestouwd met speelgoed van ruim zestig jaar geleden. Een druk knop wekt de nostalgische speelkamer tot leven. De ex positie toont verder'een uitgebreide verzameling pop pen, treinen, meccano, spellen, puzzels, poppenwa- gens, stoommachines, kastelen, muziekdozen, sol daatjes en blikken auto's uit de periode 1870-1970. Info: 03 42 - 46 20 60. WINKELEN MET DE NS Bij de Nederlandse Spoorwe gen verscheen de NS-Extra- Pas, speciaal ontwikkeld voor dagjesmensen die van winke len houden. De pas kost 2,50 gulden en biedt de treinreizi gers korting in zo'n zestig winkels die op loopafstand van dertien NS-stations lig gen. De kortingen gelden on der meer voor kleding, schoe nen, cadeau-artikelen en lun ches. De aanbiedingen staan in een stadsgidsje dat de NS bij iedere pas gratis meegeeft. Het bevat ook een stadsplat tegrond en beschrijvingen van de gezelligste winkelstra ten en eetgelegenheden. De NS-ExtraPas is samen met het treinkaartje te koop, of op vertoon van een abonne ment. De pas is voor één per soon één dag geldig en op alle NS-stations te koop voor Am sterdam, Arnhem, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, En schede, Groningen, Maas tricht, Rotterdam, Utrecht, Zwolle, Brussel en Antwer pen. Wandelen door de mooiste wijnstreken en tussen de be drijven door deelnemen aan proeverijen op wijndomeinen die niet iedereen binnen laten - dat is sinds enkele jaren de specialiteit van Jeanet Brui ning. Met kleine groepen trekt zij erop uit. Het zijn over het algemeen reeds flink bereisde liefhebbers van het goede leven die haar vergezellen op die ex clusieve tochten. Dr. Carl-Ferdinand von Schu bert, grootvorst onder de ver bouwers van Riesling-wijnen, trekt een wenkbrauw op. Aan de foetvan de steile berghelling waarop zich zijn befaamde wijndomein bevindt, wordt zijn betoog over de brokkelige blau- weleisteen, grondverschuiving en microklimaat onderbroken boor het aanzwellend geluid vaneen naderende tractor. Cail-Ferdinand knipt even met de vingers, een bijna onmerk baar gebaar, en de berijder van detractor zet de motor af. Von Schubert kan doorpraten. En zijn gehoor, bestaande uit een gezelschap van twaalf met rug- zakjes uitgeruste Nederlandse wandelaars, luistert aandachtig. Tevoren was het al verteld. Niet zomaar iemand, die Von Schu bert. Hij is op wijngebied in Duitsland hetzelfde als Roth schild in Frankrijk. Bovendien verdhij in Duitsland verkozen lot wijngaardenier van het jaar 1995. Het is uitzonderlijk dat to'n clubje Nederlanders te gast sop het oude, traditie-rijke do- nein Maximum Grünhaus Her enberg in het dal van de Ru wer, een zijrivier van de Moezel, tier kilometer oostelijk van frier. Met zijn jaarproductie ran 240.000 flessen slaat Von ichubert weliswaar geen re- srds, maar wijnen uit de kei lersvan het barokke familieslot enieten onder kenners wereld aam. roeverijen met zo'n stelletje andelaars, daaraan begint de ijnvorst gewoonlijk niet. Maar nor Jeanet G. Bruining, die inds enige jaren beroepshalve tijn- en bierwandeltochten oor levensgenieters organi- eert, maakt hij een uitzonde- ing.Jeanet weet blijkbaar hoe invaar zij op de juiste knop en moet drukken in Riesling- hnd. letHollandse gezelschap heeft ich verzameld in het hotel an- fflWeingut Lorenzhof van Pe- uGeiber in Mertesdorf en iandelt meteen maar een kilo- aetertje of tien door het glooi- nde herfstlandschap. Vrijwel iemaal wijnkenners, blijkt al- ss.De leeftijd ligt tussen de 30 "de 58 jaar en ze leren elkaar wonderbaarlijk snel kennen. De vrouwen in het gezelschap lij ken over het algemeen iets meer geboeid door de wande lingen en het natuurschoon dan door de wijnen. Op Jeanet na, die een dikke Riesling-bijbel meezeult en van de inhoud reeds goed op de hoogte is. Sa men met haar Duitse man Die ter, ontwerper van beroep, stip pelt zij tevoren grondig alle wandelroutes uit die op zo'n vierdaagse tocht worden ge maakt. Vroom ritueel Proeven bij Von Schubert is deelnemen aan een bijna vroom ritueel. Liefst tien superi eure wijnen worden in de mond liefdevol doch kritisch gede monteerd. Een lange tafel in een voorname zaal. Kaarsen op tafel. Der Carl aan het hoofd. Zijn rijzige verschijning is al net to aristocratisch als het karakter van zijn wijnen. Zijn elfjarige zoontje dat belast wordt met het inschenken van bodempjes wijn in de hoogbenige glazen, is zijn evenbeeld. Mandjes stok brood - om de smaak tussen het proeven van tien grote wijnen te neutraliseren - staan gereed. Je pakt het glas bij de onderkant van de steel beet om te voorko men dat eventuele ringergeu- ren opstijgen en zich vermen gen met het bouquet van de wijn. Je beziet de wijn aandach en tetteren in het verstilde land schap kletspraat en lach met het groepje mee; alsof een fan fare passeert. Jeanet en haar Dieter kennen het gebied. Ze geven toelichting bij historische, culturele en ar chitectonische bezienswaardig heden in een streek, waar de Romeinen hun sporen in veler lei vorm hebben achtergelaten en zorgen op tijd voor korte stops en lunches in dorpskroe gen. De hoog oprijzende, met wijnranken begroeide oevers van de Moezel lenen zich uitstekend voor wandelingen. (links) De druiven-oogst wordt voor vervoer naar de wijnkelders in ton nen gekieperd. foto's drib tig tegen een liefst witte achter grond: is hij helder, zitten er wellicht zwevende deeltjes in. Je walst de wijn even rond in het glas om het vrijkomen van geu ren te stimuleren, steekt het reukorgaan in het glas en zuigt de geuren op tot diep in de her sens. Pas dan kan worden ge proefd, een bescheiden slokje. Gemompel stijgt op van de lan ge tafel. Wangen en lippen zijn in beweging, stuiptrekkend, heftig alsof met tegenzin op de wijn wordt gekauwd. Der Carl snuit zijn neus, alvorens te rui ken, enkele malen krachtig, als of hij zich van elke aardse smet wil ontdoen voordat hij de Nase in het glas plant. Het gemompel zwelt aan. -„De referentie is erg groot" -„Een beetje mineraal" -„Hij zit meer in de neus dan in de mond" -„Nou, maar hij dringt wel aan hoor, tjééé" -„Hij kómt, hij komt ab-so- luut" -„Fantastisch hè, wat een ba lans, wat een Erlebnis" -„Het restsuikergehalte is preg nant" -„Een zwezerik met maanzaad, dat is lekker! Dat past..." -„Eminent in evenwicht, ook achterop" Dan komt van rechts ineens een extatisch: „Oooooohh, aaaah!", waarbij betrokkene, onder de goedkeurende blik van Herr Von Schubert, van genot ineen lijkt te krimpen. De proeverij bij Von Schubert is er slechts één van het program ma dat Jeanet Bruining haar medereizigers voorschotelt. Zij houdt er een gastenboekje op na en wie daarin leest komt al ras tot de slotsom dat heel wat deelnemers qan haar tochten 'schuldgevoelens' van zich af wandelen. „Cultuur is bijvoor beeld eten en drinken, maar je moet het wel verdienen", schrijft een tevreden deelneem ster. En inderdaad maakt zich tij dens zo'n korte wandel- en wijntrip, waarbij lang na het proeven de engeltjes nog blijven langlaufen op de tong, al gauw het 'maar ik ben toch gezond bezig-gevoel' van de wandelaar meester. Alhoewel bij het proe ven bescheiden hoeveelheden Riesling naar binnen gaan, wor den na zo'n tien tot vijftien bo dempjes de armen en benen tij dens het spazieren met grotere zwier en geestdrift opgezwaaid Gegradueerd Het leven dat Jeanet nu al wan delende en proevende leidt, verschilt ingrijpend van haar vroegere bestaan. Ze studeerde in Frankfurt af in de onderwijs kunde, was hoog gegradueerd beleidsmedewerkster op het ministerie van onderwijs en we tenschappen tot haar een ern stig ongeluk overkwam, waar door ze haar werk niet langer kon doen. Omdat ze graag wan delde en goed thuis was in de Duitse wijngebieden, begon ze haar reisbureautje dat inmid dels allerlei wandel-wijnreizen aanbiedt, ook in Italië en Oos tenrijk. Goedkoop kunnen de tochten niet zijn, want Jeanet biedt maatwerk aan en moet ook betalen voor de proeverijen. Deelnemers krijgen tevens aller lei documentatie, dus eigenlijk een korte wijncursus. De proeverij bij Von Schubert wordt gevolgd door rituelen op Schlosz Mariënlay van het gro te, moderne wijngoed Reichsgraf von Kesselstatt en - als apotheose - een door Jeanet aangeboden proeverij met diner in Hotel Karlsmühle. Eigenaar Peter Geiber die behalve zijn door de kenners hoog gewaar deerde wijngaard en het hotel restaurant ook nog eens een boerderij bestiert, debiteert ver rassende uitspraken, zoals: „Een slokje rode wijn neutrali seert de smaak bij het proeven van witte wijnen beter dan stok brood." Na vier dagen wandelen en wijn proeven vertoont het gezel schap nog geen sporen van ver zadiging. Flessen van de aller beste Riesling zijn voor een re latief zacht prijsje ingeslagen en de voldoening over wat Jeanet en haar Dieter hebben geboden wordt in toespraakjes beklem toond. INFO De beschreven vierdaagse wijnreis naar Grünhaus, van vrij dagmiddag tot maandagmiddag kostte 695 gulden, exclu- LT sief lunches en diners. Bij de prijs inbegrepen waren: drie overnachtingen met ontbijt in Hotel Karlsmühle, drie wijn- -: proeverijen, een wijndiner met proeverij, documentatiemate riaal en begeleiding van het wandelprogramma. Voor een eenpersoonskamer kwam er 50 gulden bij. Als bij deze prijs de drankjes onderweg, de lunches en de diners worden gere- kend komt de reiziger,op zo'n 1.000 gulden uit. T Het is mogelijk na afloop van de proeverijen voordelig fles- sen wijn in te slaan. De deelnemers proeven tijdens de tocht van zo'n vijftig wijnen. :.J Voor informatie over het volledige programma: Jeanet Brui ning, Postbus 63517, 2502 JM Den Haag, 070 - 36 20 70 7 of 34 64 59 8. DE STAD Het Friese stadje Workum is - zeker op de Grote Noord - van zich zelf al één groot museum. foto fbt Nijmegen. Daar kan natuurlijk ook worden geproefd van het hemelse gerstenat. Wie bang is dat de alcohol het wandeltempo aantast, kan zich er beperken tot de aanschaf van bierazijn en biermosterd, die op am bachtelijke wijze in de geheimzinni ge onderaardse gewelven worden ge brouwen. Ook de liefhebbers van lange fietstochten kunnen met de gratis gids goed uit de voeten. Voor beelden: een rondje IJsselmeer van 400 kilometer ('s zomers simpel in te korten door in plaats van de Afsluit dijk het veer van Enkhuizen naar Stavoren of Urk te nemen), de Hanze Fietsroute langs de IJssel (135 km, van Kampen via Zwolle, Hattem, De- gj :rr'j venter, Zut- P*7* phenen Doesburg naar de Duit se grens), de Fortenroute (145 km) langs de militaire bolwerken die sa men de nieuwe Hollandse Waterlinie vormden; de Groninger Spelenroute (35 km) die de fietsers geregeld laat afstappen om trekbiljart, ringsteken, zwierbol of andere oude Groningse spelletjes te spelen en 'Het Geheim van Holland', een trip langs zes roemrijke en schilderachtige steden in het hart van Holland (Leiden, Schiedam, Gouda, Dordrecht, Delft en Haarlem) die samen 5.738 monu menten, 46 kilometer stadsgracht, 51 musea en 68 hofjes bieden. Verder veel aandacht voor de natuur. Niet alleen voor grote natuurgebie den, als de Ooypolder en de Millin- gerwaard bij Nijmegen (met de Mil- linger tuinen, waar meer dan dui zend plantensoorten gloeien), maar vooral ook voor 'de vegetatie van de straat', die soms letterlijk een steenhard bestaan lijdt. Zo gioeit bijvoorbeeld tussen de stenen van de ruim 170 jaar ou de sluizen van Enkhuizen de steenvaren in een overvloed die voor Nederland uniek is. Dat komt door de aanwezigheid van kalk in de specie, waarmee tot 1870 gemetseld werd. Samen met het vochtige klimaat van de sluismu ren is dat een ideale voedingsbodem voor de varens. Ook de stadswallen van Maastricht zijn zo rijk gestoffeerd met bijzonde re planten (o.a. kandelaartjes, muur peper, vroegeling en de zeldzame stinkende ballote) dat ze 'de levende muren' worden genoemd. In het gidsje zijn ook de IVN-natuur- routes in en om Zwolle, Nijmegen. Utrecht, 's-Hertogenbosch en Sittard in een nieuw groen jasje gestoken. Ten slotte bevat 'De stad' een waslijst adressen en nuttige informatie over entreeprijzen, openingstijden en der gelijke, alsmede een aantal kortings bonnen (onder meer voor museum- bezoek) die samen een waarde van honderd piek vertegenwoordigen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25