Leidsch Dagblad Gevechten bij grens Burundi Hu|s verkopen? Zie pag.40 Morgen 10.01 uur een klok nod nieuwe ig? 4TTTT\| I cd's Gevaarlijk afval in bodem Kagertuinen Comité eist onderzoek naar dood Marokkaan Vovib ontdekt in Suriname omvangrijke vrouwenhandel Actie orgel Pieterskerk op 36 mille Hevige sneeuwval teistert delen Europa Weer aanhouding in zaak Lusthoflaan 4 - GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Leiden Geen anatomisch onderzoek jonge asielzoekers 'Nestkastjes' voor y\ ondernemende j] jvf academici Cultuur en Kunst Toerisme Platenhandel gek van M, "f goedkope klassieke Wandeling f" voor ,/x J wijnkenners Leger slaags met Hutu-milities uit oosten Zaïre Gevaar voor gezondheid Sassenheimers Honderdduizenden vluchtelingen keren vanuit Zaïre terug naar Rwanda. Terwijl de stroom vluchtelingen van Zaïre naar Rwanda jp gang kwam, was het door Tutsi's gedomineerde leger ran Burundi bij de grens met Tanzania in heftige strijd gewikkeld met Hutu-milities die uit het oosten van Zaïre ;omen. Ongeveer 9.000 Hutu-dorpelingen zijn voor de gevechten op de vlucht geslagen in de richting van Tan- rania. De Zaïrese vice-minister van buitenlandse zaken, Lokondo Yoka, heeft gisteren Rwanda en Burundi bedreigd met een 'totale oorlog'. Ongeacht de eventuele aanwezigheid van een neutrale internationale vre desmacht wil hij de 'Rwandese en Burundese aanvallers van het Zaïrese grondgebied verja gen'. Na 2,5 jaar kwam gisteren plotseling een stroom van hon- BUIUMBURA-GOMA AFP-GPD-Rtr Tolgens de VN-vluchtelingenor- anisatie zijn donderdag 10.000 nwoners van Burundi de grens net Tanzania over getrokken. verblijven momenteel in de teden Kibondo en Kisulu. In itaal zijn bijna 30.000 mensen Ie grensstreek van Burundi ont lucht. Tanzania herbergt al 50.000 vluchtelingen uit wanda en Burundi. derdduizenden vluchtelingen op gang vanuit het Mugunga- kamp ten westen van Goma. Binnen enkele uren was het kamp, dat een dag eerder nog 400.000 Rwandezen telde, hele maal leeg. Op de lijken na van vrouwen en kinderen, van wie een aantal is bezweken aan honger en ziekten. Zeker dertig mensen zijn afgeslacht door vermoede lijk rebellen die het kamp don derdag hebben aangevallen. De uittocht werd gistermor gen in gang gezet toen onver hoeds de gewapende In- terahamwe milities en leden van het voormalige Rwandese leger het Mugunga-kamp verlie ten. Woensdag en donderdag lanceerden de rebellen vanuit Goma een grootschalige aanval op Mugunga, waarmee ze de Hutu-strijders kennelijk wisten te verdrijven. De milities hadden zich in het kamp verschanst, gebruikten de vluchtelingen als afweerschild en weerhielden hen ervan naar Rwanda terug te keren. Zodra de milities uit het zicht waren, pakten de vluchtelingen hun schamele bezittingen bijeen en begonnen aan hun tocht huis waarts. Een kilometerslange sliert mannen, vrouwen en kin deren met huisraad op het hoofd, fietsen in de hand, be woog zich richting Goma en Gi- senyi. Hulporganisaties menen dat nu de Hutu-vluchtelingen wij- willig naar Rwanda terugkeren FOTO PETER ANDREWS REUTERS en de gewapende Hutu's op de vlucht zijn geslagen, de nood zaak voor een interventieleger verdwenen is. De Veiligheidsraad werd het gisteravond eens over een reso lutie om een interventieleger naar Oost-Zaïre te sturen. Een VN-woordvoerster benadrukte dat weliswaar een grote groep vluchtelingen is teruggekeerd, maar dat nog altijd honderddui zenden anderen ergens in Oost- Zaïre rondzwerven en dringend hulp nodig hebben. In het Zaterdags Bijvoegsel staat een verhaal over de wan hoop en chaos die afgelopen week m Oost-Zaïre heersten. sassenheim wim v De bodem van een deel van de Kagertuinen in Sassenheim is zo ernstig verontreinigd dat er acuut gevaar bestaat voor de gezondheid van de bewoners. De aanwezigheid van hoge ge halten zware metalen en verf- resten in de grond zijn voor de provincie Zuid-Holland dan ook aanleiding om de tuinen van de woningen met spoed te sane ren. Met name de aangetroffen hoeveelheden lood baren de deskundigen grote zorgen. Dat staat in een rapport dat de provincie Zuid-Holland heeft laten maken na klachten over de vervuiling. Bewoners van tien woningen in de wijk wordt geadviseerd om kinderen niet op de vervuilde grond te laten spelen. Het eten van groente of fruit uit eigen tuin wordt afgera den. Werken in de tuin dient met beschermende kleding te gebeuren. En bewoners die last hebben van bloedarmoede of groeivertragingen wordt aange raden direct de huisarts in te schakelen. Acute loodvergiftiging is volgens toxicologe A. Wybenga van de provincie onwaarschijnlijk, maar chronische effecten kun nen wel optreden als er 'langere tijd te veel lood wordt opgeno men'. Voor de zekerheid advi- Herdenkingsdienst in Leids Volkshuis Meisjes geronseld in Brazilië in haag anp )e ntwikkelingsorganisatie 'ovib en twee buitenlandse in- tellingen zijn een omvangrijke rouwenhandel in Suriname op t spoor gekomen. In een bor- el in Paramaribo werden :htig Braziliaanse meisjes ngetroffen, die in hun land faren geronseld voor de prosti- utie. Uit angst voor een aanklacht ii om zijn „goede wil" te tonen leeft de bordeelhouder twintig leisjes laten gaan. Ze zijn in- niddels terug in Brazilië. Ze ïbben verklaard dat ze in het Lammenschansweg 130 Leiden HOUTWERF bordeel gratis verdovende mid delen kregen. Ook werd hen een mooie baan in Europa in'het vooruitzicht gesteld. In Parama ribo zouden hun eerst de fijne toen een van de meisjes in pa niek belde met de Surinaamse organisatie Stop geweld tegen vrouwen. Ze vertelde dat ze in het bordeel was opgesloten, kneepjes van het hoerenvak werd mishandeld en met de worden bijgebracht. Ongeveer zestig meisjes zijn in-het bordeel achtergebleven. „Niet zo verwonderlijk", zegt een woordvoerster van de No- vib. „Het zijn straatarme mei den die in Brazilië geen enkel perspectief hadden. Hun is be loofd dat ze in Europa straks bakken met geld kunnen ver dienen." De zaak kwam aan het rollen dood bedreigd. Via een Brazi liaans opvangtehuis voor straat meisjes werd de Novib inge schakeld. Die alarmeerde de Su rinaamse politie. De Novib wist gisteren niet of er arrestaties zijn verricht. Vol gens de organisatie worden in Brazilië per maand vijf tot tien meisjes geronseld en via Para maribo in de Nederlandse pros titutie te werk gesteld. Dodelijk ongeluk in De Zilk leiden erna straatsma Het Komitee Marokkaanse Ar beiders Nederland (KMAN) roept de Nederlandse overheid en Amnesty International op om een onderzoek in te stellen naar de dood van Mohammed El Fidaoui (28). Zijn familie ver moedt dat deze, sinds vijf jaar in Leiden wonende Marokkaan, als gevolg van mishandeling op 18 oktober in een politiecel in Tanger is overleden. Op 30 no vember wordt in het Leids Volkshuis een herdenkings- c.q. protestbijeenkomst gehouden voor familie, vrienden en sym pathisanten. Een 62-jarige vrouw uit Voorhout is gistermiddag om het leiden henk van der post Auto- en treinverkeer stilgelegd wenen/bern/barcelona dpa Hevige sneeuwval heeft gisteren in verschillende delen van Euro pa voor grote chaos gezorgd. In Oostenrijk en Zwitserland is het auto- en treinverkeer naar Italië op sommige trajecten stilge legd. In veel Alpendorpen vielen stroom en telefoonverkeer uit. Door lawines en lawinegevaar zijn onder meer de Brennerpas en de autosnelweg bij het Noordoost-Italiaanse Tarvisio voor alle verkeer afgesloten. Het ruimen van de sneeuw duurt daar nog zeker drie dagen. Het nachtelijke internationale trein verkeer wordt via Slovenië om geleid, het goederenverkeer is opgeschort. Enkele bewoners van het Zwitserse wintersportdorp Pon- tresina moesten hun huizen verlaten. In de Alpen viel de af gelopen dagen tussen de tachtig en tweehonderd centimeter sneeuw. Ook delen van Spanje hebben te maken met slecht weer. In de hoger gelegen gebieden van Ca- talonië is door de sneeuw een verkeerschaos ontstaan. Vlakbij Barcelona ontspoorde een trein door een aardverschuiving, die door de sneeuwval was veroor zaakt. In de dwergstaat Andorra in de Pyreneeën viel een halve meter sneeuw; veel wegen zijn onbegaanbaar. leven gekomen bij een verkeersongeval op de Provincialewegter hoogte van De Zilk. De vrouw reed met haar wagen richting Noordwijkerhout toen een tegenligger plotseling uitweek en haar rijbaan op schoot. Deze wagen, bestuurd door een 25-jarige man uit Haarlem, botste frontaal op de auto van de Voorhoutse. De vrouw was volgens de politie op slag dood. De Haarlemmer raak te zwaar gewond. Hij zat na het ongeluk bekneld in zijn wagen en moest door de brandweer worden bevrijd. Hij is in kritieke toe stand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Waarom de man uitweek, is nog niet precies bekend. Door het ongeval is de Provincialeweg ruim twee uur lang afgesloten ge weest. FOTO HIELCO KUIPERS leiden herman joustra In de zaak-Lusthoflaan heeft de politie gisteren een derde aan houding verricht. Het betreft hier een 36-jaïige Leidenaar. Hij wordt verdacht van medeplich tigheid aan zware mishande ling. Ongeveer twee weken gele den ontketenden een paar be woners van de Lusthoflaan, mo gelijk bijgestaan door een paar kennissen, een vechtpartij met jonge Marokkanen die al gerui me tijd in de buurt voor overlast zorgden. Bij die vechtpartij werd onder anderen een 21-ja rige Somaliër, die niets met de groep van doen had, met een honkbalknuppel in elkaar gesla gen. De twee mannen, die op verdenking van betrokkenheid bij deze vechtpartij eerder deze week werden aangehouden, zijn gisteren voorgeleid aan de offi cier van justitie. De actie in deze krant ten bate van de restauratie van het Van Hagerbeerorgel in de Leidse Pieterskerk heeft inmiddels ruim 36.000 gulden opgebracht. Meer dan driehonderd mensen hebben een orgelpijp geadop teerd en daaraan tot in lengte van jaren hun naam verbonden. Vandaag bestaat de laatste mogelijkheid om via Leidsch Dagblad een orgelpijp te adop teren. De actie in deze krant ten bate van het oude historische orgel heeft bijna een jaar ge duurd. Overigens is het ook hierna nog mogelijk langs ande re weg de restauratie van het or gel te steunen. Pagina 16: Orgel van Pieters kerk veilig bij hofleverancier LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 HET WOORD IS AAN Prentice Muiford Geloof is de intuïtie van een- waarheid die het verstand niet bereikt heeft. Het verontreinigde deel van de Kagertuinen is gebouwd op een plek die na de oorlog in ge bruik is geweest als. vuilstort plaats. Eind jaren tachtig rees het vermoeden dat de vuilstort - een oude turfsteekput - tot bodemvervuiling kon leiden. Daar is toen onderzoek naaf verricht. Pas nu is duidelijk ge worden dat er zich gevaarlijk af val bevindt. De bodem bevat hoeveelheden verfresten, lood, cadmium, zink en PAK's. Verf- en verbrandingsresten doen vermoeden dat er restanten van de branden bij Sikkens (eind ja ren zestig, begin jaren zeventig, WvW) zijn gestort. Ook buiten de stortplaats is een verhoogd gehalte zware metalen gevon den, waarvan de herkomst nog niet duidelijk is. Hoewel de verontreiniging al enige tijd bekend is, zeggen be woners niets van de ernst ervan geweten te hebben. Hoewel de verontreiniging al enige tijd bekend is, zeggen be woners niets van de ernst ervan geweten te hebben. „We zijn wel enorm geschrokken. Maar voor zover mij bekend zijn er nog geen mensen met lichame lijke klachten", zegt één van hen. VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 5.7 16,17 27 Denksport Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13 RTV/programma's 8,9 Sport21,23 Strips Toerisme. Uitgaan Met de bon uit deze krant drie kaartjes halen en maar twee betalen voor de film The Bridges of Madison County in het Cultureel Cen trum in Voorschoten. De Marokkaanse autoriteiten beweren dat El Fidaoui als ge volg van een overdosis xtc is overleden. Tijdens het fouille ren, op verdenking van drugs smokkel, zou de man zijn gaan braken en stuiptrekken. In een ziekenhuis in Tanger zou het slachtoffer vervolgens zijn over leden. De familie gaat er echter vanuit dat El Fidaoui als gevolg van fysiek geweld is gestorven. De man zou bij zijn aanhouding in Tanger een agent hebben aangevallen omdat zijn auto werd opengesneden. De politie zou hem daarna hebben gear resteerd en vijf uur hebben ver hoord en gemarteld. El Fidaoui woonde sinds vijf jaar in Leiden en kreeg een week voor zijn dood de Neder landse nationaliteit. Het slacht offer is eerder in Frankrijk ver oordeeld wegens drugssmokkel. Onderzoek brug duurt half jaar rotterdam gpdj De dienst Gemeentewerken in Rotterdam heeft zeker een half jaar nodig om te onderzoeken welke maatregelen moeten wor den genomen om het 'zwabbe ren' van de Erasmusbrug tegen te gaan. In die tijd moet worden bekeken of het bijvoorbeeld no dig is de tujkabels te verstevi gen, definitief met elkaar te ver binden of van een betere 'dem ping' te voorzien. 4 Hoe extreem rechts aan te pakken. 'Ratten dwing je toch ook uit hun holen te komen?' Geschoold in het katholieke geloof. Honderdvijftig jaar SKOL in Leiden. Drugs in de Amerikaanse sportcultuur. Een probleern waarvan de oplossing heel voorzichtig vordert. John de Wolf; een Viking, verdwaald inVenlo. 'Ik geniet van mijn welvaart'. 'Niets menselijks is mij vreemd'. In gesprek met Tineke de Nöoy. Onze Taal: Omzet. Zondag 17 november zijn IKEA Delft, Duiven en Eindhoven geopend van 10.00-17.00 uur. De overige 4 vestigingen zijn gesloten. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag hebben alle vestigingen koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184-495 555. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: -J Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 01.20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 '400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1