Platenhandel gek van goedkoop klassiek Experiment blijft steken in goede bedoelingen Cultuur&Kunst Muziekhart 'onder het mes' Melodiën die als muziek in de oren klinken? Van der Windts oog voor detail Schone Schijn Toekomst van Anton Philipszaal is somber ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 Marjan Berk in ter Aar ter aar Schrijfster Marjan Berk is aanstaande maandag te gast in de bibliotheek van ter Aar. Zij zal voorlezen uit eigen werk en haar boeken signeren. Aanvang: 20.00 uur. Kaarten (f7,50 gul den) zijn verkrijgbaar bij de biblidtheek. Dichter Jozef Eijckmans (89) overleden den haag In een Haags bejaardentehuis is de dichter Jozef Eijckmans overleden. Hij is 89 jaar geworden. Eijckmans bracht 29 publicaties op zijn naam, vrijwel allemaal gedichtenbundels. Filmfestival nu ook in Groningen r.roningenHet International Film Festival Rotterdam, een van de grootste culturele evenementen van ons land, zal zich vol gend jaar voor een deel ook in Groningen afspelen. De Groning se editie van 'Rotterdam' zal plaats vinden op 6, 7 en 8 februari 1997. Verwacht wordt dat er tijdens de drie dagen in Groningen zo'n zestig films uit het aanbod van het Rotterdamse filmfestival vertoond zullen worden. Concert Ierse folkgroep verplaatst katwijk» Het concert dat de Ierse folkgroep Alan Burke Friends zou geven in De Roskam in Katwijk is wegens de grote belangstelling, en omdat er teveel kaarten zijn verkocht, ver plaatst naar cultu/eel centrum Het Kruispunt op het terrein van de Willem v.d. Berghstichting aan de Zwarteweg 20, tussen Kat wijk en Noordwijk. Het concert begint niet om 20.45 uur maar om 21.00 uur. Prijs voor 'Ben jij ook op mij?' arnhem Het boek 'Ben jij ook op mij?' van de schrijfster Sande- rijn van der Doef en met tekeningen van Marian Latour is be kroond met de Kinderboekwinkelprijs 1996. 'Ben jij ook op mij?' is een boek over seks, geschreven voor kinderen in de leeftijd van 7 tot 12 jaar. Budget-cd's' kwalitatief in stijgende lijn Er worden steeds meer klassieke cd's verkocht, maar er wordt steeds minder aan verdiend. Dat komt niet door het honorarium van de uitvoerenden, maar door de neergaande spiraal ten gevolge van de opmars van de 'budget-cd's. De markt wordt er door verziekt, klagen veel mensen die er verstand van hebben. theater recensie wijnand zeilstra Céline, een montagevoorstelling van spel, dans en muziek naar leven en werk van Louis-Ferdinand Céline. Regie. Johan Doesburg. Spel: Hans Dagèlet, Will van Kralingen en Vincent van den Berg. Mu ziek: Maurice Horsthuis. Choreografie: Ta- tianade la Fuente. Gezien: 15/11, Schouwburg Leiden. De Céline-productie door Het Nationale Toneel heeft een voorgeschiedenis. 'Céline I' was een monoloog met 'live' ge speelde muziekfragmenten. De ze tekstcollage van en over het werk van Louis-Ferdinand Cé line besloeg een periode van twintig jaar. Hans Dagelet speelde deze monoloog in het seizoen 1993-1994 en was hier mee onder meer in het LAKthe- ater te zien. Door sommigen is deze voorstelling geroemd. Nu in dit seizoen hebben re gisseur Johan Doesburg en ac teur Hans Dagelet zich weder om aan een Céline-programma gewaagd. De nieuwe productie staat op zichzelf, is veel groot schaliger van opzet en mag dan ook - aldus de programmafol der - niet als een vervolg wor den gezien. Toneelfragmenten, monolo gen, dans en 'live' uitgevoerde muzikale intermezzi wisselen elkaar in hoog tempo af. Uit eenlopende disciplines worden op deze manier gecombineerd. Kennelijk heeft het creëren van een experimenteel soort totaal theater de makers voor ogen ge staan. Helaas heeft de gekozen com binatie geen verrassende meer waarde kunnen opleveren. Wat er aan hallucinerende beelden over het podium raast, dwingt respect voor de makers ervan af, maar boeit toch slechts matig. In zekere zin loopt het totaal theaterexperiment vast. Welis waar valt er heel wat te zien, maar het geheel is te grillig en ongrijpbaar om er twee uur lang door geboeid te worden. Onge twijfeld heeft dat te maken met de aard van de teksten. Ze zijn gecompliceerd van structuur, rauw van toon en meestentijds zeer somber. De slotzin van de productie formuleert 'Dagelet vragender wijs: 'U wordt niet goed van mij?' Het is verleidelijk om hierop een bevestigend antwoord te geven. den haag aap van der ven Artur Schnabel geldt nog steeds, bijna een halve eeuw na zijn dood, als één van de belangrijk ste pianisten. Talloze muziek liefhebbers hebben zijn Beetho ven- en Schubert-opnamen hei lig verklaard, ondanks ruis en vervorming. Minder bekend is, dat Schnabel ook vrij veel heeft gecomponeerd. Zo schreef hij in 1919 een drie kwartier durende, buitengewoon gecompliceerde Sonate voor vioolsolo. Voor het eerst kunnen we nu horen hoe die klinkt. De jonge Oostenrijk se violist Christian Tetzlaff speelt het werk op een cd van het Duitse label Arte Nova. Die cd, die ook nog Schnabels So nate voor viool en piano bevat, kostfl. 9,95. Naxos, de maatschappij van de vanuit Hongkong opereren de zakenman Klaus Heymann, produceert per jaar zo'n 180 verschillende klassieke cd's. Hij heeft nu een catalogus met 1200 titels. Allemaal leverbaar, roept hij trots. Kost een Naxos-cd nog f. 14,95, de cd's van het jonge Duitse label Arte Nova, dochter maatschappij van het machtige BMG, liggen voor vijf gulden minder in de winkel. Dat wil zeggen in de winkels die Arte Nova willen verkopen. Want daar zijn ze in het algemeen niet zo blij met dit soort pro ducten. Er valt alleen iets be hoorlijks mee te verdienen wan neer ze in grote aantallen ver kocht worden. En erger: ze kun nen de geloofwaardigheid aan tasten van chique labels als Decca, Deutsche Grammophon en EMI Classics, waarvan de nieuwe cd's voor tegen de vijftig gulden in de winkel liggen. De handel lijkt zich evenwel neer te moeten leggen bij de opmars van de budget-cd. Ja renlang hebben verkopers en kopers naar Naxos gekeken als of zij een schurftige straathond zagen. Nu is dat anders. Hoewel Naxos zowel artistiek als tech nisch nog steeds wisselvallig is, beweegt het label zich als ge heel kwalitatief in een stijgende lijn. Je hoeft je voor je vrienden niet meer te schamen wanneer er een Naxos-cd op de salonta fel ligt. En de bij de Klassieke Vakhandel aangesloten winkels, zeg maar de elite in de cd-bran- che, generen zich er evenmin voor. Zij «zetten de bekende doosjes met hun witte ruggetjes tegenwoordig midden in hun zaak neer op speciaal daarvoor gemaakte rekken. Ze moeten wel. Maar wat moeten ze nu aan met al weer een nieuwe uitvre ter, die ruimte opslokt - daar gaan weer een paar vierkante meter - en daar naar verhou ding weinig voor teruggeeft? Ar te Nova is het eerste serieuze offensief van één van de grote maatschappijen tegen het op rukkende Naxos. De productie maatschappij die de 'nieuwe kunst' zegt te dienen is een dochter-onderneming van BMG, oftewel het Bertelsmann- concern, dat ook het beroemde RCA onder zijn hoede heeft. In Duitsland zijn al 230 titels op Arte Nova verkrijgbaar, in leiden» Het muziekhart van de stad, van bovenaf gezien. Op korte termijn vallen er in de Leidse gemeenteraad be sluiten over 'de hartoperatie' die vooral de Stadsgehoorzaal (centraal op de foto) en het drie panden naar rechts gele gen Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aangaat. Cultuurwethouder P. Lan- genberg (D66) wil bij de Stadsgehoorzaal een tweede zaal hebben, vooral om ex ploitatie-technische redenen. De huidige foyer, achter de Waalse kerk, moet daarvoor wijken. De financiering van de tweede zaal is echter nog lang niet rond. Sponsors zijn tot dusverre onvoldoende over de brug gekomen. En over de vraag of de sponsorgelden met enkele miljoenen guldens aan gemeenschapsgelden moeten worden aangevuld, is de gemeenteraad (nog) ver deeld. De mogelijkheid bestaat dat de nieuwbouw van het LVC wordt gecombineerd met het plan voor een tweede zaal van de Stadsgehoorzaal. LUCHTFOTO FRANS ROMBOUT Nederland, waar men de cam pagne later startte, nog slechts 90. Over vijf jaar moeten het er hier, net als in andere landen, 500 zijn. ,,De bedoeling is een heel breed repertoire te bestrij ken", zegt Peter van der Hey- den, product manager van BMG in ons land. „Er komen complete series pianowerken van Beethoven, symfonieën van Beethoven, Bruckner en Maliler, opera's van Verdi en Tsjaikovski, maar ook weinig bekende titels. Want de ervaring heeft geleerd, dat muziekliefhebbers niet graag iets onbekends kopen wanneer dat tegen de vijftig gulden kost. Maar voor tien gulden durven ze een experimentje wel aan." Ed Koets, eh... Koos van der Veen (PvdA). Dubwan intens gekrijs. FOTO ARCHIEF FOTO PR Je moet er geweest zijn om er over te kunnen praten. Voorzit ter Fons Delemarre van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) schrijft het niet in zijn uitnodi ging aan de raadsleden maar tussen de regels staat het er lek ker toch. Vermoedelijk valt aanstaande donderdag in de raadscommis sie cultuur een besluit over de subsidiëring van het bouwplan voor de poptempel aan de Bree- straat. Kennelijk om de stadsbe stuurders ervan te overtuigen dat het geld goed besteed is, no digt de praeses hen uit diezelfde avond de concerten bij te wo nen van Lodestar en Dubwar. ..Met een drankje in de hand kunt u dan ervaren wat het LVC als cultuurpodium heeft te bie den", lijkt Delemarre de raads leden lekker te willen maken. Lijkt, want een ieder die een beetje op de hoogte is van de huidige stand van zaken in de popmuziek ziet onmiddellijk in dat dit Delemarre op zijn valst is. Raadsleden die de uitnodiging serieus in overweging nemen, doen er goed aan het program mablaadje van het LVC er even op na te slaan: „Geen band (Dubwar, red.) om rustig naar te kijken, maar om te ondergaan." Zo snoeihard is de crossover van Dubwar en Lodestar. Dus niet iets waarvan het gemiddel de raadslid zal zeggen: gut gut, dat zijn nou melodieën die als muziek in de oren klinken. Kijk, je weet natuurlijk welke onverdachte voorkeuren som mige politici hebben. In Enge land schijnen parlementsleden bijvoorbeeld vaker rond te han gen in de slaapkamer dan in de Tweede Kamer, als ik de Britse Pers mag geloven. Dus wie weet beeft het CDA Caroline Kaart °°k allang ingeruild voor Tina Turner. Toch zie ik het WD-raadslid Rogier van der Sande nog niet zo snel 'stagediven'. En ik durf er heel wat om te verwedden dat het gemiddelde CDA-raads- lid een rolberoerte krijgt van de tekstbehandeling van Dubwar- zanger Benji („intens gekrijs en ouderwets raggen, zegt het LVC-blaadje). Nee, de meeste stadsbestuurders zijn bij wijze van spreken de schok van The Beatles nog niet te boven. Mochten zij straks getuigen zijn van de verrichtingen van Dub war en Lodestar dan kijken ze er wel voor uit om een glaasje sap of wijn van Delemarre aan te pakken omdat ze dan de vin gers uit hun oren zullen moeten halen. Alleen Ed van der Veen (PvdA), die qua popmuziek van alle tij den is en op zijn verlanglijstjes zonder blikken of blozen de nieuwe cd's zet van Eric Clap ton, Pearl Jam, Smashin Pumpkins en Oasis zou een ple zierige avond kunnen hebben. Zelfs al zou hij de zaal stokdoof en met een poedelpermanent verlaten, dan nog wil deze Koos Koets van de Leidse gemeente raad het LVC subsidiëren. Dele marre hoeft hem helemaal ner gens meer van te overtuigen. De ware bedoelingen van de LVC-voorman zijn raadselach tig. Als u het mij vraagt komt de feitelijk reeds veiliggestelde subsidie voor het LVC alsnog in gevaar als veel raadsleden ge bruik maken van de uitnodi ging. Zeker bij CDA'ers die in het toch al weer 20 jaar be staande LVC nog altijd een beetje het hol van de duivel zien, zal de weerzin groeien. Zegt u nu zelf: voor de gemid delde CDA-er speelt het muzi kale leven zich toch nog af op het dorpsplein. Als zij met eigen ogen kunnen zien dat in het LVC platen niet alleen achterstevoren worden gedraaid maar dat de deejays er op hun satanische altaren ook nog eens mee scratchen, draait CDA-wethouder A. van Bochove van financiën de geldkraan di rect potdicht. Heeft-ie meteen zijn tekort weggewerkt. Wat ik mij nou afvraag..., zou Delemarre (onderhand toch ook zowat een bestuurder met VUT inplaats van een bestuur der met FUT) misschien liever een tweede zaal bij de Stadsge hoorzaal hebben dan bij het LVC? den haag aad van der ven Wat de consequenties voor het Residentie Orkest zijn is nog niet geheel duidelijk. Maar dat het onbeschadigd uit de strijd komt is onwaarschijnlijk gezien de sombere financiële vooruit zichten voor de Dr. Anton Phi lipszaal in Den Haag. Ook al wordt de eigen pro grammering reeds afgebouwd, de verliezen van de zaal lopen zo sterk op, dat in 1998 een li quiditeitstekort van 3,5 miljoen gulden zal zijn ontstaan, zo stelt de commissie Van Dael-Etty- Horlings vast aan de hand van het door de leiding van de zaal opgestelde overlevingsplan. De commissie, die een onder zoek naar de levensvatbaarheid van de Philipszaal heeft ver richt, uit in een vertrouwelijk rapport kritiek öp onder meer de financiële planning ('ontoereikend') en.de muzikale programmering ('niet goed doordacht') van de huidige lei ding. De drie onderzoekers stellen ook vast, dat de recente verbou wing, waarvoor drie miljoen is geleend, zich tot op heden niet heeft vertaald in de door de di rectie in het vooruitzicht gestel de hogere inkomsten. Ook over het recente overlevingsplan van de Philipszaal, opgesteld om het dreigende faillissement af te wenden, is de commissie niet positief. De advisèurs bepleiten onder meer een aantal vaste mede werkers te ontslaan, de eigen programmering op nul te zetten en de programmeringssubsidie van de gemeente Den Haag (265.000 gulden) tijdelijk te ge bruiken voor vermindering van het exploitatietekort. CHRIS VAN DER WINDT (1877- 1952) Chris van der Windt werd gebo ren in Brussel, maar verhuisde na de dood van zijn vader op jonge leeftijd naar Leiden, de geboortestad van zijn moeder. Na het doorlopen van de am bachtsschool ging hij in de kost bij een huisschilder in Aarlan- derveen. In het dorp en de wei landen daaromheen ontwikkel de hij zijn gevoel voor het 'artis tieke'. In 1900 gaf hij zijn baan op en vestigde zich als kunst schilder. Van der Windt was een pure autodidact. Terug in Leiden kwam hij in aanraking met andere schilders van de vierde generatie Haagse School zoals Rosemeier, Van der Nat en Van Driesten. Geza menlijk trokken ze er op uit om het landschap rond de stad vast te leggen en ontwikkelden in de polders een eigen stijl, later be kend onder de noemer: Leidse School. Van der Windt had, met oog voor detail, vooral veel op met het romantische, het intie me. Een boerderijtje, een erf, een sloot. Weidse landschappen waren aan hem niet besteed. Na de dood van zijn broer en compaan Laurent in 1916 en vijf jaar later van zijn moeder trok Chris van der Windt zich terug uit het openbare leven. In zijn huisje in de Pioenstraat leefde hij als een kluizenaar. In de buurt werd hij als een zonder ling beschouwd die angst in boezemde bij de kinderén. Bij de opening van een over zichtstentoonstelling van zijn werk in de Lakenhal, in 1949, kwam hij niet eens meer opda gen, zo ver verwijderd stond hij van de mensen. Drie jaar later overleed hij op 74-jarige leeftijd in het Elisabeth-ziekenhuis. Het oeuvre van Van der Windt bestond uit ongeveer 400 schil derijen, aquarellen en tekenin gen. Een deel van zijn collectie is in bezit van de Lakenhal. Veel van zijn werken zijn vermoede lijk naar het buitenland verdwe nen. ad van kaam Vijf schilders van de Leidse School staan met hun werken centraal op een door Arts Project uit te brengen kalender voor het jaar 1997. Lezers van het Leidsch Dagblad kunnen deze fraaie kalender bestellen voor de speciale prijs van f. 21,50. In vijf korte afleveringen wordt het leven eri werken van deze schilders onder de loep genomen. Na Floris Verster in deel 2 'aandacht voor Chris van der Windt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17