Zoeterwoude berispt Geertje Verwarring over verkoop Vlietland Demmenie's BUSINESS oogheemraadschap heeft nieuwe baggerstortlocatie nodig 'Wilt u mijn -man bewerken?9 Regio Leiden/Rijn Veenstreek Kabeltv in Warmond wordt iets duurder Beloning voor beste plannen jongeren Voor incasso en advies IÜ Inschrijving ouderenwoning straks centraal ■ERDAG 16 NOVEMBER 1996 IND MARIETA KROFT ligingen in Warmond mo- fvooitaan ook op de aan- van de Stxontrace en frisdranken op straat apen. Daarentegen mogen |at niet meer op Koningin - Tig. Dat is een van de gevol- 1 van de verandering van de ik- en Horecaverordening je gemeente Warmond. -AR VAN DER PLOEG! adres dat samen met u de beste issing zoekt voor: AMEN EN DEUREN CHUIFPUIEN V EBRES, ETC. iale tv/erk voor nieuwbouw en vatie, uitgevoerd in onverwoest- kunststof van het kwaliteitsmerk ia Jnderhoudsarm al u liverse fraaie kleuren ter Dlledige garantie de iet Komo-certificaat/VKG-keur ize showroom ziet u alles. praten! fruriaffll ij STSTOF OM V'TE BOUWEN ^rtvEu ek en showroom: sso60, Roelofarendsveen '1)3315361 -fax (071)3315202 ek over vragen aan paragnost Van der Heide HERMAN JOUSTRA ichtje is vermoord. Wie iader? Hoe ziet mijn toe- ige partner eruit? Met ing tot orgaandonatie: ;n orgaan een nieuw le- jjnnen, reïncarneren? iud word ik? Dat is zo een greep uit de vragen i de dagelijkse praktijk 01 en gesteld aan paragnost rpnotherapeut Jan C. van leide. Hij behandelt deze, van andere vragen in neest recente boek De tgestelde vragen aan de lost. jeestenaar Van der Hei de afgelopen jaren een e meest bekende pa- isten van Nederland ge en. Geregeld wordt hij radio en televisie geraad- jd en zijn boeken, waarin rtelt over zijn werk, zijn ingen en zijn levensbe- twingen, worden gelezen een trouwe groep lezers, uitgever, btrengholt, mij een tijdje geleden cht weer een boek te ven. Maar nu een waarin meer concreet zou in- op de vragen die mij en gesteld. Het boek is er it een serie: de meest ge- i vragen aan...Voor mijn is er een verschenen van 1 nd van een gynaecoloog, ijn boek komt er een le meest gestelde vragen ïn cardioloog." :hrijft onder meer dat 'deïffiige wagenstellers den- ttini at de paragnost een h .pellingsautomaat' is. „Je rrrr en i 7, gooit iets in een gleuf en de voorspelling komt eruit rollen. „Het liefst hoort men de naam en het adres van de'nieuwe partner. Of bij welk bedrijf en in welke plaats ze moeten solli citeren. "Maar zo is het dus niet. Van der Heide benadrukt bovendien dat hij bij de beant woording van de wagen - zo dat al mogelijk is - beslist niet altijd het achterste van zijn tong laat zien. „Want het para normale is iets waar je ver schrikkelijk voorzichtig mee om moet gaan. Je kunt men sen verschrikkelijk aan het schrikken maken, als je de woorden niet zorgvuldig kiest. Bovendien, niemand heeft de wijsheid in pacht. Ik weet en zie ook niet alles. Ik weet het niet, moet ik soms dan ook zeggen." En een ervaren paragnost en hypnotherapeut als Van der Heide is zelfs wel eens even sprakeloos. Bijvoorbeeld als hem wordt gewaagd: Wilt u mijn ex-man bewerken?Kunt u ervoor zorgen dat het met hem niet goed afloopt, dat hij een ongeluk krijgt of zo? Voor alle duidelijkheid: nazo'n waag houdt Van der Heide steevast een ernstig praatje met de wagensteller. Met der gelijke zaken houdt hij zich niet bezig. Van der Heide signeert zijn boek morgen in de Rijnlandse Boekhandel aan de Lange Voort in Oegstgeest, van 12.00 tot 15.30 uur. Hij zal een aan tal mini-sessies houden. Ook is er gelegenheid wagen te stellen. een straatverkoop bier i Koninginnedag Warmond Maximaal acht dagen mogen verenigingen per jaar zwak-al- coholische dranken op straat verkopen. De andere zeven naast de dag van de Strontrace waren al de droge Kaagweek (vijf dagen), de dag van de Harddraverij en de braderie. Warmond schrapt de Koningin nedag in het rijtje omdat de drankverstrekking meestal toch door de reguliere horeca wordt verstrekt. Ambtenaar bestuurszaken J. Faasse benadrukt dat deze regel niet wil zeggen dat op andere dan deze acht dagen de verkoop van een biertje op straat niet meer mag. „Buiten die tijden om bekijken we per individuele aanwaag of die toestemming wordt verleend." Die aanwaag moet dan wel door een horeca ondernemer worden ingediend. Verenigingen mogen niet zelf de drankverkoop organiseren. Een andere zaak die War mond in de verordening gere geld wil hebben, is dat er op ter rassen alleen drank mag wor den geschonken aan mensen die een zitplaats hebben. In de praktijk heeft dat nauwelijks consequenties omdat Warmond bijna geen terrassen heeft. Ver der legt Warmond de verstrek king van drank in de winter op recreatieterreinen als Kouden- hoorn en de campings aan ban den. Ambtenaar Faasse kan zich herinneren dat een camping eigenaar ooit een disco organi seerde in de winter. „Dat kan dus niet meer." De commissie burgerzaken en bestuur praat l over de verordening. Van de Poel gaat voorbij aan collegestandpunt VOORSCHOTEN MARCEL SMEETS MAARTEN KEUIEMANS Het college van Voorschoten heeft nooit overwogen de bestemming die rust op het Vlietlandcollege aan de Van Beethoven- straat te wijzigen. Dat verklaarde de Voor- schotense wethouder J. van de Poel (WD) deze week desgewaagd tegenover deze krant. „Wij hebben nooit gezegd dat we bereid zijn tot bestemmingsplanwijziging. Daar is nooit sprake van geweest." Van de Poel vertolkte hiermee echter niet het standpunt van het hele college, maar van hemzelf. In mei van dit jaar ver dedigde wethouder A. Draijer (CDA/ruimtelijke ordening) een college voorstel om de bestemming van het schoolgebouw te wijzigen, zodat er wonin gen aan de Van Beethovenlaan konden ko- Enkele weken eerder was Van de Poel in aanvaring gekomen met Draijer over de toekomst van het schoolgebouw. Van de Poel wilde dat het terrein aan de Bern- hardlaan behouden bleef voor onderwijs doeleinden, terwijl Draijer de mogelijkheid voor woningbouw wilde openhouden. Van de Poel haalde bakzeil: het college koos de kant van Draijer. Het idee om woning bouw mogelijk te maken op het terrein van Vliedand werd vervolgens echter door de raad afgewezen. Van de Poel is kwaad op Vlietland, dat zeer tegen de zin van de wethouder de school inmiddels aan een projectontwik kelaar heeft verkocht. 'Stijlloos' noemde hij dat. Van de Poel verwijt de school de ge meente bij de neus te hebben genomen: Vlietland had bij het begin van de bespre kingen met de gemeente moeten zeggen dat de onderhandelingen met de project ontwikkelaar in een vergevorderd stadium waren. W. Steemers van Vlietland is verbaasd over de heftige reacties van Van de Poel. Steemers vindt dat Van de Poel beter had moeten weten. Sterker nog: „De gemeente wist dat wij een overeenkomst hadden waar wij zeer moeilijk onderuit konden." Van de Poel ontkent echter dat hij hier van op de hoogte was. „Al ging er binnen het gemeentehuis wel het gerucht dat de school het pand aan een projectontwikke laar wilde verkopen." Van de Poels collega Draijer heeft een andere lezing. „We wisten wel degelijk dat er contacten waren tussen Vlietland en de projectontwikkelaar. Wat we niet wisten, was dat ze er niet meer onderuit konden. Nu zijn we, op zijn zachtst gezegd, in de kou gezet." CHEF HANS JACOBS,071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KIEIJN.071 -5356429 WARMOND MAfflETA KROFT Kabelexploitant Casema ver hoogt de tarieven voor de doorgifte van kabeltelevisie in Warmond volgend jaar met één procent. Uit een ambtelijk advies van de gemeente War mond blijkt dat het om een acceptabele verhoging gaat. Te meer omdat het kabelnet vorig jaar een verlies leed van 7000 gulden. De jaren daarvoor was er steeds een winst van 20.000 gulden. Het verlies werd ver oorzaakt door de aanleg van glasvezelkabel. Verder adviseren de ambte naren de politiek om Kanaal 7 en Holland Advertising voorlo pig niet toe te laten op het Warmondse kabelnet. Beide willen een kabelkrant uitzen den. Het dorp heeft er echter al één op de kabel. Ook zijn er bij de gemeente verzoeken binnen gekomen om MBC op de kabel te zetten. Indien de politiek daarmee instemt, wordt MBC samen met TRT (een Turkstalig programma) doorgegeven. Toelating van MBC leidt niet tot hogere abonnementstarieven. G. Plancken van de gemeente Warmond signaleert wel een probleem: „MBC is een arabi- sche zender. We hebben in Warmond maar heel weinig arabisch sprekende inwo ners." De betreffende com missie praat volgende week donderdag over het program mapakket. Kaasboerderij mag geen alcohol schenken ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK De gemeente Zoeterwoude heeft kaasboerderij 't Geertje aan de Geerweg op de vingers getikt omdat de boerderij wordt gebruikt voor feesten en partijen. Daarop zouden de eigenaren Wim en Ada van Rijn alcohol schenken, ter wijl zij daarvoor geen drank- en horecavergunning heb ben. De gemeente heeft het echtpaar schriftelijk berispt. Boerderij 't Geertje moet de horeca-activiteiten onmid dellijk staken, waarschuwt Zoeterwoude in een brief. voorop staat en de bedrijfvoe- ring voor elke bezoeker van dichtbij zichtbaar is. Hij leidt re gelmatig bezoekers en groepen toeristen rond. „De manier waarop we ons bedrijf voeren slaat gigantisch aan. Het is niet zo dat we in een gat in de markt zijn gesprongen, we vonden dit gewoon een mooie manier van werken. We maken nooit recla me, maar we voldoen kennelijk enorm in een behoefte: we laten zien hoe het boerenbedrijf werkt. Er komen hier veel scho len in het kader van themales- sen en op woensdagmiddag hebben we vaak kinderpartij tjes. We leiden de kinderen dan rond, ze proeven kaas en drin ken melk en daarna kunnen ze spelen. We hebben oud-Hol landse volksspelen, zoals hoe pelen, ballen gooien en steltlo pen. Of ze kunnen lammetjes een flesje geven, een pony-ritje maken of een stukje roeien." De kleinschaligheid is volgens Van Rijn de kracht van zijn be drijf. „We hebben alle huisdie ren, dus geiten, schapen, koei en, mestvarkens, fokzeugen, kippen en pony's. We hebben een kaasmakerijmuseumpje en een smidse en klompenmakerij, waar op open dagen demon straties worden gegeven van die oude ambachten. We verhuren roeiboten en er is speeltuig voor kinderen. Die kleinschaligheid is rendabel door de combina- Wanneer in de zomer de koeien van Van Rijn buiten zijn, ver huurt hij af en toe zijn stal. „Als de stal vrij is, kunnen er gezel schappen in. Dat is een keer een oma geweest die haar ver jaardag met haar kinderen en kleinkinderen uit het buiten land hier op de boerderij wilde vieren. En een keer hebben we een bruiloft gehad van mensen die een klein budget hadden. Zulke groepen nemen hun ei gen eten en drinken mee. Wij bemoeien ons niet met de cate ring, we presenteren hoogstens een kaasplankje. Als die mensen een kratje bier mee willen ne men, is dat hun eigen pakkie- an", redeneert Van Rijn. De gemeente is ervan over tuigd dat Van Rijn zelf alcohol verstrekt. „De bestemming van zijn boerderij is agrarisch. Dat betekent dat hij alleen produc ten mag verkopen die van zijn eigen bedrijf afkomstig zijn, zoals kaas en melk. Het bestem mingsplan staat niet toe dat hij daar dingen doet die in strijd zijn met die agrarische activitei ten. In een stal horen koeien, anders wordt het een feesttent. En om alcohol te schenken heb je een vergunning nodig. Wim van Rijn vindt .dat de waarschuwing van de gemeente gebasseerd is op 'een misver stand'. Hij is trots op zijn be drijf, waar kleinschaligheid Kinderen kunnen op kaasboerderij 't Geertje oud-Hollandse spelletjes doen. FOTO DICK HOGEWONING WASSENAAR SUZANNE WITTKAMP Wekenlang hebben leden van Jong Nederland en Scou ting hun hersenen gekraakt over oplossingen voor maat schappelijke problemen, zoals racisme en milieuver vuiling, in hun eigen omge ving. Ze bedachten plannen voor een duurzame toe komst. De drie beste plannen worden vandaag in Wasse naar beloond met de zogehe ten Future Award, een geld prijs van 5000 gulden. Het geld is bedoeld om de plan nen uit te voeren. Stichting Code Name Future, een landelijk jonge renproject voor milieu en ontwikkeling, heeft de wed strijd uitgeschreven voor de twee buitenschoolse organi saties. Ongeveer tien groe pen hebben een onderwerp uitgekozen en zijn in hun ei gen omgeving nagegaan hoe de situatie verbeterd kan worden. Zo heeft een groep op een camping in de buurt gekeken hoe er milieuvriendelijker gekampeerd kan worden. Hun ondervindingen hebben ze voorgelegd aan de terrein beheerder. Het is dit jaar voor het eerst dat de Future Award aan organisaties wordt uitge reikt. Sinds 1995 kunnen scholen met hun actieplan nen voor de toekomst mee dingen naar de geldprijs. De wedstrijd was vorig jaar zo'n groot succes, dat de stichting ook Jong Nederland en Scou ting een kansje liet wagen. Van Vliet Hardy Wigt gerechtsdeurwaarderskantoor Hoge Rijndijk 45 2313 KG Leiden Tel. (071) 512.20.54 Fax (071) 512.40.47 Incassosysteem INCASS Brochure op aanvraag LEIDERDORP JUDY NIHOF Wie zich wil inschrijven voor een ouderenwoning buiten de sociale huursector in Leider dorp hoeft zich in de nabije toe komst nog maar tot één punt te wenden: de Vereniging Algeme ne Bejaardenzorg (VABL) aan de Klaprooskamp 4A. Deze re gelt straks de toewijzing voor in totaal vier verhuurders: de VA BL, woningstichting Midden- Holland, Woonzorg Nederland en de Interkerkelijke Stichting Dillenburg. Wie bijvoorbeeld wil wonen in 't Keerpunt aan de Cor Gor- dijnsingel, of Van Alphenstaete aan het Van Alphenplein hoeft zich niet meer op verschillende adressen in te schrijven. Vol gens wethouder A. van Dijk (BBL), die heeft bemiddeld bij de totstandkoming van het cen trale inschrijvingspunt, was de situatie van de inschrijving tot dusver 'erg onoverzichtelijk'. De gemeente heeft 7000 gulden be schikbaar gesteld voor aanpas sing van het inschrijvingssys teem. Volgens de wethouder moet het mogelijk zijn om hier mee per 1 januari 1997 te be ginnen. Aan de inschrijving en toewij zing van een ouderenwoning in de sociale huursector verandert overigens niets. Dit blijft de Al gemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL) voor haar rekening nemen. A- selfservice kantoorgroothandel Bureau Business heeft o.a. relatiegeschenken, flipovers, bureaus, tafels, bureaustoelen, agenda's, overheadprojectoren, computers, computersupplies, computersoftware, telefooncentrales, draagbare telefoons, mobiele telefoons, faxen, antwoordapparaten, markers, schriftblokken, enveloppen, printpapier, rekenmachines, potloden, pennen, fotocopierservice, plastic mapjes, ordners, tekenartikelen, hangmappenwagens, organizers, buzzers, papiervernietigers, nietmachines, ontnieters, luchtbevochtigers, kassa's, lamineerapparaten, inbin- ders, prullenbakken, wanddecoratie, bureaulampen, rolkrukjes, computerzwenkar- men, opbergkasten, archiefsystemen, diskettes, cartridges, kopierpapier, faxrollen, plakstiften, overheadsheets, zichtmappen, perforators, stempel-automaten, viltschrijvers, kaartsystemen, balpoints en nog 4.842 andere kantoorartikelen. Geopend: Ma t/m do 08.00 - 18.00 uur, vrijdag 08.00 - 21.00 uur, zaterdag 10.00 -17.00 uur. Rietschans 68 Leiderdorp er. Nog een paar maanden en het is verleden tijd. FOTO ARCHIEF LEIDEN/REGIO MONICA WESSELING De tijd dringt voor het Hoog heemraadschap van Rijnland. Het Braassemermeer is net aan zijn laatste stortseizoen begon nen; er mogen de komende maanden nog enkele tiendui zenden kuub licht vervuilde bagger worden gestort, maar dan gaat de stortplaats definitief dicht. Rijnland heeft dan geen eigen stortplek meer. Daarom wordt samen met de provincie en twee andere hoogheemraad schappen (Delfland en Schie- land) stug gewerkt aan het ont wikkelen van een baggerstortlo catie in de Leidse Oostvlietpol- der (tussen Cronesteijn en Vliet land). Leiden is daar overigens faliekant tegen. De hoogheemraadschappen en de provincie, verenigd in 'Baggerdepot Zuid-Holland bv' weten binnen enkele weken of het technisch en economisch haalbaar is in de polder efen baggerstort te maken. Het on derzoek hiernaar is vrijwel afge rond. Die put (ontstaan door zandwinning) kan vijf miljoen kubieke meter bagger bergen en biedt de eerste tien jaar soelaas. Na het eerste onderzoek moet er nog een volledige MER-pro- cedure (milieu effect rapporta ge) worden doorlopen, maar projectleider De Booij van Rijn land gaat er vanuit dat de Oost- vlietpolder uiteindelijk een ge schikte stortlocatie zal blijken. De polder is nu al voor de helft in eigendom van Rijnland bv (een 'onderdeel' van Boskalis) en de andere helft verwacht het hoogheemraadschap op korte termijn te kunnen overnemen van een particulier. De komst van een depot in de Oostvlietpolder (mocht deze lo catie afvallen dan wordt uitge weken naar polder Gnephoek in Alphen) betekent voor Rijnland nog niet het einde van de bag- gerproblemen. Zo is het nieuwe depot pas over enkele jaren be schikbaar. In de tussentijd wil Rijnland al wel een begin ma ken met de drie grote uitbagger- werken die geen uitstel dulden: de Ringvaart, het Oegstgeester Kanaal en het Katwijkse Kanaal. Rijnland probeert - voor de periode dat de Oostvlietpolder nog niet gereed is - die specie kwijt te raken in de slufter op de Maasvlakte, maar heeft hiervoor nog geen toestemming van de gemeente Rotterdam. De Maas stad heeft de slufter zelf nodig om de havens op diepte te hou den. Mocht de Maasvlakte niet als 'opvangadres' kunnen die nen dan worden de grote bag- gerprojecten uitgesteld. Het gaat om enorme hoeveel heden, zowel in geld als in bag ger. De drie projecten kosten gezamenlijk 40 miljoen gulden en drie kanalen uitbaggeren le vert bijna 600.000 kubieke me ter bagger op. Om deze enorme lasten te kunnen dragen, heeft Rijnland onlangs de omslag per hectare met 21 gulden ver hoogd. Ingezetenen betalen 2 gulden meer. Voor de kleinere baggerwer- ken is de komende jaren geld noch stortcapaciteit. Alleen in noodgevallen wordt gebaggerd. De specie moet dan worden af gevoerd naar de slufter öf naar een locatie in Noord-Holland, tegen drie keer zo hoge kosten als bij de slufter. Voor minder vervuilde specie (de zogeheten klasse twee) ligt de zaak iets eenvoudiger. Op het platteland is de meeste 'slootprut' slechts licht veront reinigd en die kan dus gewoon op de kant gezet worden. In de boezemwateren (onder meer de stedelijke gebieden) komt het slechts zelden voor dat de bag ger weinig is vervuild. Is dat wèl het geval (zoals bijvoorbeeld in de Warmonderlee), dan is er een probleem. Er is geen plaats voor een dergelijke grote hoe veelheid bagger. Tot volgend voorjaar kan de bagger in het Braassemermeer worden ge stort, maar na die tijd is er ook voor deze bagger geen stortca paciteit meer. De Oostvlietpol der is voor het Hoogheeem- raadschap dus onontbeerlijk.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13