ABC: nestkastjes voor ondernemende academici 'Mondigheid gelovigen neemt toe' Leiden Regio Laatste ronde Leidse Start Leidse start Ontwerpen geen spelletje 24 uur per dag eten Vliegende reclame Kerk Samenleving ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 LEIDEN RUDOLF KLEUN Het gebouw neemt een bescheiden hoekje in op het Bio Science Park in Leiden. Het Academisch Bedrijven Centrum (ABC) telt ook maar zon 2000 vierkante meter aan la boratoria en kantoorruimtes. Maar dat maakt het belang niet minder. „Leiden is nu één van de Europese centra voor de bio technologie. Het Bio Science Park is uitge groeid tot een bedrijvengebied met 2000 ar beidsplaatsen. In feite is dat hier allemaal begonnen", zeggen J. Enthoven en A. Lei stra, respectievelijk voorzitter en penning meester van de stichting ABC. Het idee voor een academisch bedrijven centrum ontstond eind jaren zeventig toen steeds duidelijker werd dat het Nederlandse bedrijfsleven kampte met een achterstand in onderzoek en ontwikkeling. De universi teit haakte daar in eerste instantie op in met een centrum voor kennisoverdracht, het Transferpunt. Dat werd gevolgd door de oprichting van het ABC dat begon in een bescheiden houten keet, een soort aanleun woning bij de universiteit voor startende bedrijven. De houten keet groeide uit tot een bedrijfs verzamelgebouw met laboratoriumfacilitei ten. Vandaar kregen bijvoorbeeld biotech- nologie-bedrijven als Mogen, Centocor en Pharming vaste voet aan de grond in Ne derland. Het zijn de bekendste voorbeelden uit een lange reeks, want het ABC geldt als succesvol. Van de veertig bedrijven die in de loop der jaren huisvesting vonden in het ABC gingen er tot nu toe slechts drie failliet. Enthoven en Leistra hebben daar wel een verklaring voor. „Degenen die hier begin nen starten heel bescheiden. Het zijn we tenschappers. Die steken hun geld niet in dure bolides, maar gaan op de fiets naar hun werk. De fietsenstalling is hier groter dan het parkeerterrein." Het ABC biedt ondernemers bedrijfsruim ten die in kleine eenheden flexibel, zonder winstoogmerk wordt verhuurd. De huur ders hoeven zich weinig zorgen te maken over vestigingsvergunningen. Voor het ge bouw als geheel is een algemene milieuver gunning afgegeven. Het is bovendien aan gesloten op het universitaire afvalwatersys teem. Ook biedt het ABC een ingang om ge bruik te maken van onderzoeksfaciliteiten van de universiteit. Voor kredieten en andere financiële onder steuning moeten ondernemers echter niet aankloppen bij het ABC. „Je kunt ons zien A. Leistra (links) en J. Enthoven: „Dit zijn geen bedrijven waarmee je snel veel geld verdient. Winstgevendheid is hier een zaak van lange adem." FOTO HIELCO KUI PERS als de kraamkamer voor het Bio Science Park. We bieden nestkastjes, maar we hel pen niet met het broeden. Daardoor komen hier ook mensen op af die van zichzelf al een behoorlijk entrepreneurschap hebben. Je ziet dat ook. Er wordt hier altijd gewerkt, 's Avonds, en ook op zondag zijn hier men sen bezig", zegt Enthoven. Het ABC is volgens hem een effectief mid del om werkgelegenheid te scheppen. „Bij de elf bedrijven die hier nu zijn gevestigd werken een kleine 150 mensen. Daar ko men dan nog de ondernemingen bij die het gebouw zijn ontgroeid. Maar toegegeven; het is moeilijk aan te geven hoe de zaken zouden zijn gelopen als er geen ABC was. Als je geen nestkastjes plaatst, verdwijnen de vogels ook niet ineens uit het bos." Dat het ABC, als kraamkamer van bedrij ven, betrokken is bij een ondernemerswed strijd als de Leidse Start lijkt niet meer dan logisch. Maar het is wel opvallend dat zo weinig ondernemende academici aan de wedstrijd meedoen. Enthoven denkt dat het te maken heeft met de aard van de activiteit in met name de biochemie. „Winstgevend heid is hier een zaak van lange adem. Ik denk dat zo'n wedstrijd dan minder tot de verbeelding spreekt. De ondernemerswedstrijd De Leidse Start gaat dinsdag de zesde ronde in. DanWordt vanaf half acht in het Leidse Holiday Inn voor de laatste keer uit drie kandidaten een 'Starter van de maand geko zen'. Gastspreker is dit keer ondernemer Menno Smit- sloo. De reeks wedstrijden wordt op 16 december afge sloten met de verkiezing van de Starter van het Jaar. Die wordt gekozen uit de win naars van de zes maandwed- strijden. Deze bijzondere fi nale heeft plaats in de Leidse Schouwburg en wordt gepre senteerd door hockeycoach Tom van 't Hek. Voor de deelnemers die dinsdag hun ondernemings plannen presenteren staan er twee prijzen op het spel: che ques voor juridisch en finan ciële dienstverlening ter waarde van 3.000 gulden. De Starter van het Jaar wacht een geldprijs van 10.000 gul den en - indien mogelijk - een participatie vaft 25.000 gulden in zijn of haar onder neming. De Leidse Start is een ge zamenlijk project van de ABN AMRO Bank, het Acade misch Bedrijven Centrum, advocatenkantoor De Clercq, Van Win en Wols, De Kamer van Koophandel Rijnland, Arenthals Chaudron accoun tants en belastingadviseurs, de gemeente Leiden en het Leidsch Dagblad. Lezers van het Leidsch Dagblad die de zesde ronde van de Leidse Start willen bij wonen kunnen zich opgeven via 071-5356206. CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PLV-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5 Mensen plezier bezorgen en er zelf nog wijzer van worden ook. Dat is de uitdaging waarvoor Suzanne van Ginneken (27) zichzelf heeft geplaatst. Als di recteur van de éénmanszaak 'Ontwerpbureau Van Ginneken' biedt zij sinds januari haar diensten aan. Die bestaan voor namelijk uit het ontwerpen van speeltoestellen. Van Ginneken studeerde indus triële vormgeving aan de Tech nische Universiteit van Delft. Zij studeerde af op een ontwerp van een waterspeeltoestel. En dat is ook de markt waar haar ontwerpbureau zich op heeft gestort. 'Producten voor de re creatiebranche' is de officiële omschrijving van Van Ginne- kens handelswaar. Op dit mo ment ontwerpt zij voor een bungalowpark spellen waarmee het hele gezin zich kan verma ken. Het eigen bedrijf bevalt Van Ginneken goed. „Het gaat prima, ik krijg interessante op drachten", zegt de ontwerpster. „Ik ben eigen baas, ik bepaal al les zelf en dat geeft een zekere vrijheid. Bovendien is het leuk dat ik dingen maak, waar men sen plezier aan beleven." Met als resultaat dat het ont werpbureau binnenkort zijn eerste verjaardag in go zondheid kan vieren. Maarten de Jong en Frank Kuij- pers. FOTO HENK BOUWMAN Het is bijna niet te geloven, maar volgens een marktonder zoek van Maarten de Jong (25) en Frank Kuijpers (24) is het echt waar: op de luchthaven Schiphol is voor werknemers nauwelijks eten en drinken te krijgen. Daar gaan de jonge on dernemers straks iets aan doen. Zij beginnen een 'food- en be- veragebezorgbedrijf. „Het is een gat in de markt", voorspelt Frank Kuijpers. „Er is nog niemand die flexibel maal tijden bezorgt op Schiphol. Er zijn wel kantines, maar die zijn meestal buiten kantooruren ge sloten en Schiphol heeft een 24- uurseconomie. Ik zeg niet dat we die volle vierentwintig uur service kunnen verlenen, i er is zeker vraag naar eten i drinken buiten de 'normaler den. Dat bleek duidelijk uitp marktonderzoek." Maarten de Jong deed erval op bij de partyservice van df KLM. Het idee voor een mal tijdbezorgservice stamt all die tijd. Het duurde echter» een aantal jaren voordat depe Jong het plan, samen meti basketbalmaatje Kuijpers, (L stalte kon geven. Ook Kuijft, werkte bij een cateringbedr 'Absolutely Service', zoals li bedrijf gaat heten, is nog 0| zoek naar een geschikt ondll komen. Het liefst op SchiptL zelf. Hij studeerde er al op af, maar als alles goed gaat, levert het ondernemingsplan van Arnoud Wynia hem nog meer op dan een HEAO-diploma. Wynia vond één van de weinige plaat sen die vandaag-de-dag nog niet van een reclametekst zijn voorzien: vliegtuigtrolleys. De wagentjes waarmee stewar dessen in een vliegtuig eten of belastingvrije artikelen rond brengen bieden ruimte voor commerciële boodschappen. Het mes van Wynia's nieuwe bedrijf snijdt volgens de 25-jari- ge aan twee kanten: „Die din gen zijn vaak afgrijselijk lelijk. Ik zorg er voor dat ze er piekfijn uitzien. Zo krijgt de luchtvaart maatschappij mooie trolleys en ik verdien geld." De kersverse ondernemer deed al uitgebreid onderzoek naar de m mogelijkheden. Een blik achter de schermen van de reclame op slagbomen en winkelwagentjes, stemde hem hoopvol. Tegelij kertijd overtuigde het onder zoek Wynia ervan, dat hij zijn idee goed moest beschermen. Daarom heeft hij inmiddels oc- Inmiddels heeft Wynia contact gelegd met Transavia, Martinair en Air Holland. Over enkele we ken hoopt de vindingrijke recla memaker zijn stickers een maand lang uit te testen op de Transaviavluchten naar Lon den. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Grootste theologische boekenverzendhuis staat in Franeker O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Het aantal kerkleden kalft af, maar pu blicerende theologen komen er vreemd genoeg steeds meer. „Theolo gen lezen graag wat hun collega's vin den", concludeert directeur Peter We ver. De praktijkgerichte leesdrift gaat ten koste van intensieve studie van theoretisch-dogmatische zwaarge wichten als Barth, Miskotte, Noord mans en Van Ruler, wier verzamelde werken overigens nog wel gretig aftrek vinden. Het jongste succes van een populisti- scher benadering van de godsdienst is de 'vertaling' van de bijbel door Nico ter Linden. Het eerste deel van 'Het verhaal gaat' is in de boekhandels niet aan te slepen. Ook Harry Kuitert heeft met boeken als 'Het algemeen betwij feld christelijk geloof en 'Zeker weten' een groot publiek. Wever merkt bij de omzet van nieuwe en tweedehands theologische boeken niets van ontkerkelijking. De beroeps groep blijft toch wel lezen. „Dominees, onze voornaamste klanten, moeten wel bij blijven om alle zeilen bij te zet ten om hun gehoor vast te houden", vertelt Peter Wever lachend. Toch weet ook hij dat in de pastorie van nu minder gestudeerd wordt dan in die van vroeger. Alleen in wat Wever 'de uithoeken van de kerken' noemt, wordt nog gedurig driftig geplozen in wat dogmatici van weleer na dqor- wrochte studie nagelaten hebben. „Maar aan theologen van heel behou dende kerken leveren wij niet zo veel, net zo min als aan belangstellenden op gebied van esoterie en New Age. Die hebben hun eigen kanalen. Honger Degenen die niet uit de kerk wegren nen, vertonen een grotere honger naar geloofsverdieping door middel van het lezen van boeken. Peter Wever: „Wij merken duidelijk dat de individualiteit en mondigheid onder gelovigen toe neemt. Het is allang niet meer de blik omhoog naar de preekstoel en de eva luatie thuis bij de koffie. Cursussen theologie voor leken zijn populair. Dat zien wij aan de bestellingen." Peter Wever constateert wel dat 'gewo ne boekhandels' met het verdwijnen van de oudere boekverkopers en de voortschrijdende ontkerkelijking steeds vaker hun afdeling theologie beperken tot een plankje met wat veelgevraagde auteurs en verder louter esoterie als bijvoorbeeld het bomenboek van Irene van Lippe Biesterfeld en 'De celestijnse belofte' van James Redfield. „Dat ver koopt beter." De bureaulamp van theologen belicht steeds vaker vakliteratuur over godsdienst in de praktijk van alledag. Boeken bijvoorbeeld over pastoraal omgaan met homoseksualiteit, incest, het milieu, werkloosheid en relaties maken dan ook een steeds groter deel uit van het verzendpakket van Wever in Franeker, het grootste theologische boekenverzendhuis annex antiquariaat van Nederland. En de 'gewone' gelovige, zo blijkt uit de bestellingen, wordt mondiger. «■«MMjwnraina™ Directeur Peter Wever: „Domi nees zijn onze voornaamste klanten, want zij moeten hun ge hoor vasthou den." FOTO GPD In de bijbel zelf handelt de theologi sche boekhandelaar vreemd genoeg ei genlijk amper. Wel heeft Wever flink wat bestellingen gehad voor de ver nieuwde Groot Nieuws Bijbel. In het antiquariaat valt de golfbewe ging in belangstelling voor bepaalde theologische stromingen op. Soms 'slaapt' een bepaalde school tien of twintig jaar om daarna weer actueel te worden. Toppers in het tweedehands circuit zijn op dit moment Pascal ('De gedachten'), Hechel ('God zoekt de mens'), Ulbe van Houten ('De hillige histoarje') en De Graaff ('Als goden sterven'). Als een bekende theoloog sterft, is er vaak ook even een hausse te zien in aanvragen van diens werk, nieuw danwel tweedehands. Bibliofielen Een voorbeeld van een typische mode auteur is Eugen Drewermann. De Duit se psychoanalyticus en theoloog werd volgens Wever begin jaren negentig massaal in de armen gesloten. „Natuurlijk ook omdat hij omstreden is in de Rooms-Katholieke Kerk. Hetzelf de hebben we gezien met schrijvers als Hans Küng en Edward Schillebeeckx." De moderne theoloog informereert zich in toenemende mate via media als televisie, computer en in sommige ge vallen ook al het wereldwijde Internet. Wever levert op bepaalde gebieden daarom ook al software en cd-roms. Het boek vervangen kan de computer niet. Maar voor lijvige naslagwerken met een alfabetische opzoekfunctie op woorden en tekstgedeelten, de oude concordantie bijvoorbeeld, volstaan te genwoordig dunne schijfjes. Ook kun nen razendsnel passages uit verschil lende bijbelvertalingen met enkele simpele handelingen op het toetsen bord keurig uitgeprint naast elkaar neergezet worden. Echte sneupers moeten overigens doorgaans niets hebben van dat digita le gedoe. Zij verlekkeren zich, al of niet met een door de boekhandel verstrekte bodywarmer tegen de kou, op de on verwarmde zolders bij Wever aan het antiquarische aanbod. Wever weet van predikantsvrouwen die catalogi van zijn bedrijf wegmoffelen om te voorko men dat hun bibliofiele manlief op nieuw voor ettelijke honderden gul dens bestelt of op sneuptocht naar de Zilverstraat in Franeker gaat. Wever werkt overigens ook internatio naal. Duits is nog altijd een belangrijke taal voor de theologie. Op gebied van nieuwe en oude boeken houdt het ver zendhuis aanbod van en vraag naar in ternationale werken goed in de gaten. Onlangs verdween nog een container vol boeken naar Zuid-Korea, waar in Seoul een theologische faculteit uit de grond gestampt wordt. Dat gebeurt door Koreanen die in Kampen hebben gestudeerd en in hun vaderland gods dienstwetenschap zullen doceren. „Ze waren erg geïnteresseerd in de theolo gische problematiek van vlak na de Tweede Wereldoorlog. Die kerkstrijd spitten ze helemaal uit." 'Bible belts' Vooral bibliotheken van overleden pre dikanten kunnen interessant materiaal opleveren. Al moet dat ook weer niet overdreven worden. „Niet zelden is wat wij voor zo'n verzameling bieden een teleurstelling voor ervende nabe staanden. Echt specialistische boeken zijn schaars, gewild en duur, maar veel boeken zijn ook verouderd. Wever neemt zelf nooit initiatieven bij het overlijden van predikanten. De boekhandel adverteert landelijk en wacht verder af. „Onze antiquariaats- voorraad moet groot zijn om niet te vaak nee te hoeven verkopen. Dat is slecht voor je naam. Voor we iets in de catalogus zetten, wachten we vaak tot we een paar exemplaren hebben." 'Bible belts' noemt Wever streken waar veel zendingen naar toe verdwijnen. Hij noemt met name de 'zware' hoek van Groningen met belezen vrijge maakt gereformeerden, de Veluwe, Rotterdam en omgeving en de Zeeuw se eilanden. Ver weg, maar geen reden voor Wever om centraler te gaan zitten in bijvoorbeeld Utrecht of theologische hoofdplaatsen als Kampen of Apel doorn. „Het werken op verzendbasis kan vanuit elke plaats. Wij zitten nu ner gens dichtbij en worden daardoor ook niet met een bepaalde geloofsrichting vereenzelvigd. En Wever Franeker in een oud academisch provinciestadje is natuurlijk een begrip en dat is een be langrijk marketing- element. KANTOOR RoQseveltstraat 82 071-5356 3E Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512802 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H.G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, tn der Post (adjunct) Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17§*, 071-1 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ken tot het automatisch afschrijver abonnementsgeld, ontvangen 1,j per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE' Voor mensen die moeilijk lezen, sl( hebben of blind zijn (of een ander dicap hebben), is een samenvattir regionale nieuws uit het Leidsch Di geluidscassette beschikbaar. Voor ir 0886-482345 (Centrum voor Gespn tuur, Grave). PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijs j tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verp dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klai daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21J Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 ui Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit^ - partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- c de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19 00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-T babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12