Leiden Automarkt kost Leiden 125 mille Excuses voor 'uit de hand gelopen borrel' r Sommigen denken dat het kunst is' Regenpijpen wekken weerzin Geërgerd Haagwegkwartier wacht op betere tijden Forse boete voor verkoop van vuurwerk Ons Doel wil af van vereniging Verdwaalde vuilniszak wordt duurder ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356429 Leidse Start De ondernemers- I wedstrijd De Leidse Start gaat volgende week dinsdag de zesde ronde in. Geen alcohol /I Q De kaasboerderij 't I J Geertje aan de Geerweg in Zoeterwoude mag op feesten en partijen geen alcohol schenken. Rhijnhofweg herbestraat leiden Een deel van de Rhijnhofweg wordt geheel herbestraat. De werkzaamheden beginnen op maandag 18 november en zul len ongeveer een week in beslag nemen. Tijdens de uitvoering is de Rhijnhofweg alleen te bereiken vanaf de kant van Oegstgeest. Vijver gedempt leiden De vijver bij de Lau Mazirelstraat, Corrie ten Boomstraat en Elisabeth Brugmastraat in de Stevenshof wordt binnenkort gedempt. Op die plek komt een stuk grasveld met een pick nickset. De vijver was de omwonenden een hele tijd een doorn in het oog, omdat er veel vuil in lag. Drempels in Rijndijkbuurt leiden In de Rijndijkbuurt worden aan diverse straten snel- heidsremmende voorzieningen, zoals drempels, verhoogde kruispunten en uitritconstructies, aangebracht. Aan de Zoeter- woudse Singel, P.J. Blokstraat, Cobetstraat, Kernstraat, Kanaal straat, Roomburgerlaan, Kanaalweg, Hoge Rijndijk en Burggra- venlaan worden diverse verkeersvoorzieningen aangelegd. Verkeersdrempels in Haagwegkwartier leiden Het Haagwegkwartier wordt binnenkort een zogeheten 30 kilometer-zone. In de volgende straten en kruisingen komen verkeersdrempels: Frederik van Edenlaan', Albert Verweystraat, Willem Klooslaan, Lodewijk van Deijsselweg, Hoflaan, Akkerhof, Weidehof, Kiljanpad, Telderskade, Gerrit Kasteinstraat, Mulder straat en de Genestetstraat. Ook worden er op een aantal plek ken uitritconstructies gemaakt. ANNO 1896 Maandag 16 November Het was alsof het dag was op „De Steeg" te Noordwijkerhout en het was een ware verrassing. Het verschil met de overige gloei ende spijkers, ook wel straatlantaarns genoemd, was enorm en dat door één Lampe beige. Ik zie al een medelijdenden glimlach op menig gelaat over ons, buitenlui, die in een eeuw van Elec- trisch en Acetyleenlicht zich nog verblijden kunnen over een proeve van verbeterde petroleum-verlichting. Och ja, zoo on schuldig zijn wij nog. Het licht van die Lampe beige was weer- gaasch mooi en bepaald jammer is het, dat hare intrede niet eenigszins feestelijk is geweest. ANNO 1971 dinsdag 16 november Ruim veertig gulden had een Zwarte Piet gistermiddag reeds bij een gecollecteerd, voordat argwanende voorbijgangers de politie waarschuwden, die spoedig ontdekte, dat de knecht van de goedheilig-man niet van plan was arme kindertjes te bedenken, maar slechts zichzelf. "Piet" bleek de 29-jarige verkoper J. de G. uit Den Haag te zijn. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. 'Schadeclaim aanvankelijk veel hoger' Bijna 125.000 gulden heeft de gemeente moeten betalen als schadevergoeding aan organisator J. ten Hoeve van de tweedehandsautomarkt, die het afgelopen voorjaar drie keer werd gehouden in de Groenoordhallen. Uit angst voor overlast zette wethouder A. van Bochove (CDA/eco nomische zaken) al snel ,een streep door de rekening van Ten Hoeve. De wethouder is niet ontevreden met de uit komst van het overleg over een schadeclaim. „Er zijn aanvankelijk veel grotere bedragen aan de orde geweest." leiden aad rietveld Ten Hoeve sloot begin van dit jaar een contract met de direc tie van de Groenoordhallen, waarin was vastgelegd dat bij wijze van proef drie automark ten zouden worden gehouden. Als die een succes waren zou den er meer volgen. Brieven van de directie van de Groenoord hallen waarin de tweedehands markt werd aangekondigd, ont snapten aan de aandacht van de verantwoordelijke wethou ders: CDA'er J. Walenkamp en diens opvolger Van Bochove. Ondanks de contracten be sloot Van Bochove na de drie markten een punt te zetten ach ter de activiteiten van het orga nisatiebureau Automarkt Lei den. Voor Ten Hoeve, die ook in andere steden markten voor tweedehandsauto's had willen beginnen, was dat een stevige domper. „Een eerlijke kans,heb ben we niet gehad." Ten Hoeve hield de gemeente verantwoordelijk voor het deba cle. „Wij waren al sinds novem ber 1995 in onderhandeling met de directie van de Groenoord hallen. B en W zijn twee keer schriftelijke op de hoogte ge steld. Door pas één dag voor de eerste automarkt te roepen dat het niet mocht, hebben ze een behoorlijke schade aangericht." Een schadevergoeding moest er komen, zei Ten Hoeve. „Wij kunnen het toch ook niet hel pen dat'zij hun stukken niet le zen?" De vergoeding van 125.000 gulden heeft volgens Van Bochove alleen betrekking op de kosten die het organisatiebu reau daadwerkelijk heeft ge maakt voor de voorbereiding van de markt. Ook de uitgaven voor juridisch advies zijn er bij inbegrepen. Dat komt het bu reau toe, vindt de wethouder. „Het gaat om een bonafide on derneming die door communi catiefouten bij de gemeente het schip is ingegaan." eidencaroline van overbeeke )e EL Cid-commissie, belast net de kenningsmakingstijd oor de eerstejaarsstudenten in ,eiden, heeft aan rector L. Leer- luvver excuses aangeboden oor een uit de hand gelopen orrel. Tijdens de 'constitutie- orrel' donderdagavond in het cademiegebouw is een toilet emield, een deur ontzet en^ijn els en gordijnen be- meurd met drank en bescha- 1 met glasscherven. Buiten ond bovendien een vechtpartij plaats tussen dronken studen ten, waarbij een van hen een kaak brak. „We hebben ook aangeboden om de schade te betalen en hebben alle andere betrokke nen gezegd dat het ons spijt", aldus secretaris Jan Keizer van El Cid. De zes El Cid-leden be weerden gisteren nog niet op de hoogte te zijn van de ongere geldheden in de receptiekamer van het Academiegebouw. „Toen wisten we nog van niks. Een van ons hoorde het zater dagavond pas op een feestje. De anderen zijn maandag pas op de hoogte gesteld. Eerst geloof den we het niet. We hebben het ook helemaal niet in de gaten gehad: niks gehoord of gezien. De opzichter heeft de boel vrij dagochtend meteen weer opge ruimd." „We weten ook niet wie het gedaan heeft. Misschien is er wel iemand binnengeslopen. Het is heel triest en we zijn ook erg geschokt. Het Academiege bouw is toch een beetje heilige grond. Maar we leren hiervan, tijdens de volgende borrel zul len we beter opletten." De Leidse universiteit neemt de zaak niet al te ernstig op. „Dit soort dingen kan gebeu ren", aldus een woordvoerder. Er zijn wel vaker borrels van studenten en soms gaat dat mis. We zullen het Academiegebouw ook in de toekomst blijven uit lenen aan studenten." De vorige El Cid-commissie kreeg in september de M.J. Ca- thprijs van het college van be stuur vanwege haar grote inzet voor de studenten van de Leid se universiteit. kogelvrije ruiten modezaak Penseel voortdurend vol barsten idenhans koenekoop ennis Kuiper van de chique irenkledingzaak Penseel aan Haarlemmerstraat probeert laconiek over te zijn, maar hij indt het natuurlijk heel verve ld. De laatste drieënhalf jaar n tien dikke etalageruiten van ijn winkel gesneuveld. Kapot ibeukt met een straattegel of n ander zwaar voorwerp. An- irs kan niet, want de ruiten a van kogelvrij glas met vijf gen folie. .Er zijn mensen die denken t het kunst is", meesmuilt «per. Hij kan het zich nog in- nken ook, want klanten en ssanten hebben maanden peten aankijken tegen een it met dikke barsten erin. „Als- erover strijkt, voel je niks. Het it net alsof die barsten bij het ishoren." Maar niets is minder waar. Al kapotte ruiten vormen een rdige schadepost en daar is verzekeraar van Penseel niet j mee. „Die ruiten kosten >00 gulden per stuk. Ze moe- speciaal worden vervaar- jd. De verzekeraar heeft me ?egd dat hij deze dure ruiten ft meer wil vergoeden. Ze |gden me zelfs uit de verze- bng te gooien. Dat kun je er in nog net bij hebben. .Het enige positieve is dat die potte ruiten me zakelijk nog en schade hebben berok- nd. Maar het doet je zaak na- urlijk geen goed. Iedereen ziet ten praat erover." Het is Kuiper niet duidelijk e het op zijn herenkleding- 3k heeft gemunt. „Men wil' nnelijk graag mijn mooie kle- tg stelen. Anderhalf jaar gele- n hebben we eens een jongen z'jn kraag gegrepen die een rijker aar binnen had ge- Bij Penseel Herenkleding aan de Haarlemmerstraat wordt de etalage weer eens ingericht. Zojuist is de zo veelste kapot gebeukte ruit van kogelvrij glas vervangen. foto hielco kuipers gooid. Toen hij door de politie werd overgenomen liep hij: 'Ik krijg jullie nog wel'. De volgen de dag was er een ruit kapot." Maar dat was één keer. „Ik weet het verder ook niet. Alleen dat zodra er een nieuwe ruit in zit, het al gauw weer raak is. Het is de afgelopen jaren slechts een keer zes maanden achter elkaar goed gegaan. Maar onlangs was het weer zover. Een naast de deur ingegooide ruit was nog maar net vernieuwd, of de vol gende dag was de kit er al weer uitgehaald." De laatste grote etalageruit in de luxe houten gevel (de ramen meten zo'n drie bij drie meter) is drie maanden geleden kapot gebeukt. Deze week is eindelijk een nieuwe ingezet. „Over deze ruit heb ik nou voortdurend dis cussie gehad met de verzeke ring. Het ging er steeds om of er sprake was geweest van poging tot inbraak of vandalisme. Daar kom je heel moeilijk uit bij rui ten waar je normaal gesproken niet doorheen komt. Destijds koos Kuiper met op zet voor de dure oplossing. „Ik vind kogelvrij glas mooier dan een rolluik." Inmiddels heeft dé Rode bakstenen, hier en daar een wit gepleisterde gevel, en ineens staat daar een blok aanleunwonin gen met rode, gele, blauwe en oranje raamkozijnen en regenpijpen. Dat past niet, dat ontsiert de Witte Rozenstraat, zegt Anke Harteveld. Die schreeuwen de kleuren moeten weg, schrijft zij namens de be woners in een brief aan de gemeente. En als het moet, willen zij daarvoor zelf wel met verfpot en kwast de steiger op. Leiden moet een uitspraak doen over het gebruik van zulke sprekende kleuren in een ouderwets straatje, vindt Anke Hartveld. Dat past misschien in een nieuwbouwwijk, maar niet in de Witte Rozen straat. Grijs zou een betere kleur zijn, meent zij. Volgens woordvoerder Jos Stikvoort van woning bouwvereniging De Sleutels geven de kleurige ge vels en regenpijpen de vorige week opgeleverde huizen juist 'een stukje individualiteit'. „En wel standscommissie en vrouwenadviescommissie hebben het ontwerp goedgekeurd. Wij vinden het heel aardig dat omwonenden aanbieden om het opnieuw te verven, maar we zullen dat aanbod be leefd afwijzen." foto loek zuyderduin leiden marcel smeets Méér contact met buitenlandse buurtgenoten, méér parkeer plaatsen op de Frederik van Eedenstraat en een nieuw hek in het gangetje tussen De Ge nestetstraat 102 en 104. En snel. Bovendien moet er iets gebeu ren met de trampoline op het speelveldje achter de Frederik van Eedenstraat. Tijdens het PvdA-bezoek aan het Haagwegkwartier lieten de bewoners aan duidelijkheid niets te wensen. Ook de verkla ring voor de geringe publieke belangstelling is snel gegeven: „Er wordt toch niets gedaan", weet mevrouw K. Lammers. „De afstand tussen de gewone mensen hier en de notabelen in de stad is veel te groot." Vooral de sociale scheiding tussen allochtonen en au tochtonen stoort de bewoners. Het buurtoverleg heeft al ver schillende keren geprobeerd de allochtone wijkgenoten bij de wijk te betrekken, maar dat is tot nog toe niet gelukt. „Ik zou graag willen dat het weer een gezellige buurt wordt. Waar mensen elkaar weer kennen", zegt mevrouw Lammers. Volgens haar schort het nog aan wederzijds begrip voor el- kaars gewoonten en gebruiken. Dat het een groot probleem is, leest zij af aan het grote aantal mensen dat uit de buurt weg trekt. „Vooral ouderen voelen zich hier niet meer thuis." Ook de Frederik van Eeden straat is een bron van ergernis. Door de nieuwbouw om de hoek is het aantal auto's fors ge stegen. Veel meer parkeerplaat sen zijn er echter niet bijgeko men, waardoor auto's in de middenberm of gewoon dubbel worden geparkeerd. „Waardoor er geen ambulance of brand weerauto meer doorkomt", zegt Karin Blansjaar. „Zelfs de vuü- ophaal komt hier niet meer, kun je nagaan." Volgens PvdA-fractievoorzit- ter Ron Hillebrand zijn er dan maar twee oplossingen: meer parkeerplaatsen of strenger controleren. Die laatste moge lijkheid staat Blansjaar niet aan, want bonnen maken niet zoveel indruk, weet ze uit eigen erva ring. En dan de trampoline op het speelveldje achter de Van Eedenstraat. Volgens Blansjaar is het 'springding' levensgevaar lijk, omdat kinderen over de be dekking kunnen struikelen en met hun hoofd op de stalen pi- laartjes kunnen vallen. Boven dien kun je niet echt springen op het stugge zeil. „Dat ding moet hier gewoon weg", meent Blansjaar, die zelfs al een hand tekeningenactie heeft gehouden in de buurt. Bij het zien van het speeltuig kan PvdA-er Hans Baaijens zijn verbazing niet on derdrukken: „Wie zet zo'n ding hier neer?". Als hij hoort dat het ook nog veel geld heeft gekost, schudt hij onbegrijpend het hoofd. Na een middag door de rech te straten van het Westerkwar tier gestruind te hebben, besluit initiatiefnemer Roelie van Op- pijnen de bijeenkomst met een positieve noot. „Ik vond het zeer positief. U hoort nog van ons", zegt ze tegen Blansjaar en het echtpaar Lammers. den haag/leiden persbureau cerberus Een 41-jarige Leidenaar, die een aantal jaren aandeelhouder was van een bedrijf dat in verboden vuurwerk handelde, is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een boete van 50.000 gulden. Door het Leidse vuurwerkbedrijf werd groot vuurwerk, bestemd om op eve nementen door professionele mensen afgestoken te worden, verkocht aan particulieren. Dat is wettelijk verboden. Om de illegale praktijken aan het oog te onttrekken, werden valse facturen opgemaakt. Daarop werd alleen klein vuur werk vermeld als de koper een particulier was. De facturen voor groot vuurwerk, zoals Chi nese rollen, ratelbanden en 'flo werbeds' gingen alleen naar - verzonnen- bedrijven, meestal in het buitenland. Tegen de Lei denaar was een celstraf geëist van 15 maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk en een boete van 50.000 gulden. Tegen zijn bedrijf was een boete van 150.000 gulden geëist. De recht bank sprak het bedrijf vrij. leiden aap rietveld Van de 1650 leden komen er hooguit twintig op vergaderin gen. De pakken papier die ter voorbereiding van die vergade ringen bij de leden worden be zorgd verdwijnen bij verreweg de meesten ongelezen in de vuilnisemmer. Maar het in stand houden van de vereniging kost per jaar wel 170.000 gul den. Reden voor de Leidse cor poratie Ons Doel om de vereni- gingsvorm op de helling te zet ten. Nieuwe tijden, nieuwe wegen, is de titel van de discussienota waarin Ons Doel zich bezint op de toekomst. En in die toekomst is volgens het bestuur geen plaats meer voor de logge en dure vereniging. Want hoewel die niet goed functioneert, „zijn veel wezenlijke beslissingen wel afhankelijk van de enkele op de vergaderingen aanwezige le den." De leden vinden in de vereni ging bovendien niet wat zij zoe ken, schrijft het bestuur. Uit een enquête is gebleken dat de le den vooral invloed willen heb ben op het onderhoud van hun huizen, de huurprijs en de woonomgeving. En dat zijn vol gens het bestuur nu juist de in dividuele consumentenbelan gen, die in een ledenvergade ring niet thuishoren. Daar zou gesproken moeten worden over het beleid, en dat interesseert de meeste leden niet. Teken aan de wand is volgens het bestuur ook, dat van de 1650 leden er maar 550 het en quêteformulier terugstuurden. En dat terwijl Öns Doel de pei ling zo simpel mogelijk had ge maakt: de respondenten hoef den alleen maar kruisjes te zet ten en de formulieren konden zonder postzegel worden terug gestuurd. Ons Doel legt zich voorlopig niet vast op een nieuwe organi satievorm. Woningbouwvereni ging De Sleutels deed dat een paar jaar geleden wel. Die koos voor de stichtingsvorm en raak te subiet in een crisis. „Mogelijkheden zijn er genoeg. Een stichting is er daar maar een van." De discussie zou in het najaar van 1997 afgerond moeten worden. Gemeente brengt overtreders kosten in rekening eigenaar voor een andere in braakbeveiliging gekozen. „Er komt nu ook een alarm in de winkel dat rechtstreeks in ver binding staat met de meldka mer van de polity. Of het allemaal zal helpen? Kuiper hoopt het. „De enige manier om dit soort geweld te voorkomen, lijkt me sociale controle. En die is er te weinig in de Haarlemmerstraat. Ik vind ook dat de overheid zich dat mag aanrekenen. Want het is toch te gek dat ze hier maar on gestoord hun gang kunnen leiden ruud sep De bekeuringen die de reinigingspolitie vanaf 1 januari uitdeelt worden vanaf vol gend jaar aanzienlijk duurder. Iedere over treder krijgt straks standaard een boete van 90 gulden plus een rekening voor de ge maakte kosten voor het verwijderen van het afval. Dat staat te lezen in een gemeentelij ke nota over de toekomst van de reinigings politie, die volgende week officieel wordt gepresenteerd. Op dit moment krijgen overtreders alleen een rekening gepresenteerd. Voor een rondzwervende vuilniszak is die rekening overigens al wel 50 gulden. Dit soort kleine overtredingen leveren in de toekomst geen extra rekening meer op. De controleurs kunnen een enkele zak gewoon meenemen in de wagens waarmee zij door de stad rij den. Wie echter een heel bankstel zomaar aan de weg zet, kan naast een boete een flinke rekening tegemoet zien. Wanneer daarvoor 's nachts speciaal een vrachtwa gen moet uitrijden, lopen de kosten al snel in de honderden guldens. Wie zijn vuilniszak te vroeg aan de weg zet of zijn grof vuil gewoon maar ergens dumpt, loopt vanaf volgend jaar bovendien een aanzienlijk grotere kans dat hij inder daad een boete krijgt. De reinigingspolitie gaat straks ook 's avonds en in het weekein de de straat op. Bovendien krijgen de agen ten in de parkeerwachters een heel leger aan tipgevers. De afspraak is dat een par keerwachter die gedumpt afval ontdekt, di rect de reinigingspolitie inschakelt. In tegenstelling tot de parkeerboetes, kan de gemeente de geïnde boetes voor het dumpen van afval niet zelf houden. Bij de parkeerboetes heeft de gemeente gekozen voor het systeem van naheffingen voor een parkeerbelasting. Maar omdat iedere Leide naar via de afvalstoffenheffing al betaalt voor de verwijdering van zijn huisvuil, is de ze constructie bij het afval niet mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11