Ford verruilt ArenA voor RAI-hallen HONDA VAN HAASTEREN LEIDERDORP B.V. Weg en wiel ten kwestie van kwaliteit Kamsteeg Renault test alcoholtester Audi Duo heeft twee motoren Goud voor Honda's rijdende zonnescherm Comfortabel zitten op schokdempers [RIJDAG 15 NOVEMBER 1996 jrus^D e Franse autoproducenten enauJt en PSA (Peugeot en Ci- ja' oen) willen in de periode tot )06 ongeveer 25.000 banen vijt, zo meldt het Franse ^ekblad Le Canard Enchainé. concerns willen uit kosten- jp herwegingen af van hun oude- J .werknemers, van wie er l.OOO (een derde) dienen te ,rs jrdwijnen. Tegelijkertijd wor- én er 14.000 jongere mensen ingetrokken. et weekblad citeert uit een iefvan de bestuursvoorzitter 1an Renault en PSA aan premier ain luppé. Daarin staat dat Space Gear als bedrijfswagen Ind november brengt Mitsubishi naast de bekende L300 bestelwa- -nde elegantere en luxere L400 op de markt. Daarmee maakt ien de cirkel rond: eerder debuteerde dit model in personenauto- ;rsie als Space Gear ruimtewagen, ontwikkeld op basis van de ste! 300. Omgedoopt tot L400 bedrijfsauto zal echter tevens een ver- ingde versie verschijnen, met twee decimeter langere wielbasis en '4 er decimeter grotere lengte. De importeur neemt vast een voor- hot op de vraag naar een variant die particulieren op 'grijs' be- tan rijfsauto-kenteken als voordelige ruimtewagen kunnen gebruiken: e lange L400 leent zich uitstekend voor ombouw met een dubbe- cabine'. Volgend jaar komt de L400 ook nog in een minibus- uit- Franse autofabrikanten willen af van hun oudere werknemers zonder een verjonging van het personeel in 2000 de helft van de werknemers ouder is dan vijftig jaar. De concerns wijzen erop dat in 2000 de EU-import- beperkingen voor Japanse au to's komen te vervallen. De autofabrikanten willen met de regering overleggen over de mogeljkkheid van een regeling voor een massale vervroegde pensionering. De kosten daar van worden geraamd op tien miljard gulden, aldus Le Canard Enchainé. Met de maatregelen denken de ondernemingen de internationale concurrentie het hoofd te kunnen bieden. TOUWBAAN 18 I LJ I 2352 CZ LEIDERDORP LUU TEL. 071-5895000 HONDA Navigatiesysteem van Toyota P« pi it nu toe heeft alleen een [e- eks Europese automerken q.ngekondigd volgend jaar in eg in nieuwe modellen een navi- tiesysteem te gaan bieden. •cent presenteerde Bosch met valige tamtam in Nederland het hi erste volledig functionerend ivigatiesysteem voor universe- inti inbouw achteraf. Waarbij ge- 0n eld werd dat zulke in Japan a" i a elvuldig leverbare systemen me eestal niet bruikbaar zijn in xp iropa, om technische rede- ze n. jud it laat Toyota blijkbaar niet op zitten. Dat merk kondigt n halverwege volgend jaar in island een navigatiesysteem gaan leveren. Om te begin- nvoor de net verschenen mry, later ook in andere mo llen. Het zou 'in bedienings- C imak, mogelijkheden en luwkeurigheid alle systemen rertreffen die nu op de markt Op zijn minst valt op dat ^ieen mooi groot en duidelijk I «ldscherm bijzit. Handig is Japanse merken vaak twee inbouwopeningen voor geluids- appatuur in het dashboard bie den, in één daarvan past netjes het wegklapbare beeldscherm. Ongetwijfeld kan het navigatie systeem hetzelfde als de syste men die Bosch en Philips nu maken voor Europese automer ken. Het lijkt zelfs niet onwaar schijnlijk dat Toyota's ontwik kelingscentrum in België hun 'speciaal voor Europa' gemaak te navigatiehulp ook bij een van die leveranciers liet ontwikke len. Wat dan wel de vraag op roept hoe dit systeem beter zou kunnen zijn dan andere. Er wordt een inbouwtijd van slechts twee uur beloofd, en een 'prijs/kwaliteitsverhouding die zeer in de smaak zal vallen'. Niettemin zal het ook bij Toyota wel een prijzige extra worden, vooral interessant voor zakelijke rijders. Die kunnen de investe ring makkelijk terugverdienen uit tijdwinst door nooit meer te hoeven zoeken naar de juiste weg, die de navigatiehulp altijd en overal weet te wijzen. jpnAUTO BOOT bv er dc 1 rt JXJSè--*- REDACTIE PETER LODEWUKS Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.417.493 st Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel: 0172-44.16.89 Fabrikant neemt Lada-import over :n in jaartje geleden nam de fa- 'ofikant van Lada een meerder- «saandeel in de Nederlandse Jiteur voor dit merk, het oningse Gremi. Dat hing sa- °l en met een plan om produc- 4' nvan hogere kwaliteit te leve- d' n, via een hoogwaardigere or- bifiiisatie. Lada's voor onder er ons land zullen niet meer 4 Rusland gebouwd worden, té aar in het Finse Üusikau- rl nkki. De fabrikant heeft nu de Neder landse importeur helemaal in gelijfd. Het zou tot een 'betere efficiency1 leiden en een gezon dere financiële situatie. Want de verkopen van Lada zijn zo ge slonken dat er weinig meer aan te verdienen valt, zolang de fa briek niet afkomt met de al zo lang beloofde gloednieuwe 110- modellen, die inmiddels al weer aardig aan het verouderen zijn. AUTOBEDRIJVEN en met farmacuetisch bedrijf Plasto ontwikkelt Renault een al- e 'olmeter om in het autodashboard te monteren. Die zou in het 12000 als optie leverbaar worden. Het blaas-apparaat geeft een p arschuwing wanneer de gebruiker te veel gedronken heeft om o te mogen rijden. Ongetwijfeld zitten diverse overheden al te •ken of dat apparaat niet verplicht kan worden, met een auto- tische doorkoppeling naar de startonderbreker die in elke auto plicht wordt: glaasje op niet rijden. In 1960 lanceerde de Duitse fabrikant Opel de Rekord P2, als opvolger van de Olympia Rekord uit de jaren vijftig. De vormgeving vertoonde nog steeds Amerikaanse trekjes, al was het geheel een stuk strakker ge worden. Duidelijke kenmerken van de P2 waren de ranke dakstijlen, de sterk afgeslankte staartvinnen, de radiatorgrille die om de hoeken van de spatborden doorliep en de ronde koplampen, die fier naar voren priemden. In augustus 1961 kreeg de P2 sedan gezelschap van een coupé (foto). Het was de eerste in zijn soort, die na de Tweede Wereldoorlog bij Opel zelf in productie ging. foto opel LEUSDEN mogelijk stroom van een door zonne-energie gevoed tanksta tion (nog in het experimentele stadium) te betrekken. Tijdens het rijden wordt de accu overi gens ook bijgeladen. Op de elektromotor kan de Audi Duo een topsnelheid van 80 kilome ter per uur bereiken en onge veer 50 kilometer rijden voor de accu leeg is. De hybride voldoet aan dezelfde veiligheidseisen als iedere ande re Audi. Ook heeft hij dezelfde standaarduitrustingwaaronder ABS, elektrisch verstelbare bui tenspiegels, elektrische ruitbe- diening en een diefstalbeveili ging- Over de prijs is nog niets be kend. Die zal mede afhangen van de vraag of hij in aanmer king komt voor subsidie in de vorm van het kwijtschelden van bijvoorbeeld de BPM (Belasting Personenauto's en Motorrijtui gen) voor elektrisch aangedre ven auto's. Maar dan nog zal hij zeker niet goedkoop worden. Ford houdt geen eigen autoshow in de voetbaltempel ArenA, maar staat in februari gewoon op de Amsterdam se AutoRAI. Volgens de importeur is het een eigen besluit dat beslist niet onder druk van de RAI-organisatie is ge nomen. De RAI ziet dat anders. „We hebben ze weer in de stal kunnen drijven", aldus voorzitter W. de Grefte. BUK IN HET VERLEDEN Ford zegt in een officieel com muniqué dat de ArenA niet de faciliteiten biedt voor het door hen geplande tiendaagse schouwspel rond ruim tachtig auto's. De importeur beweert dat de terugkeer naar het RAI- honk een vrije keuze is geweest. Maar in het gezamenlijk overleg van het RAI-tentoonstellingsco mité is duidelijk geworden dat de andere leden niet blij waren. Voorzitter F. Sevenstern: „Wij gaan ervan uit dat alle aangeslo ten leden voor een RAI-ten- toonstelling gezamenlijk een bepaalde inspanning leveren en daar ook geld voor opbrengen. Die 'exposure' van de RAI is col lectief en dan denk ik toch dat een financieel effect van buiten gaats gaan ongewenst is. Uit eindelijk zijn we er met z'n al len, inclusief Ford dus, in zeer collegiaal overleg uitgekomen." Of de uitgeoefende druk extra groot was omdat veel RAI-leden Fords plannen uit de pers moesten vernemen, wil nie mand bevestigen. Dat de RAI blij is met de terug keer van Ford in de hallen aan het Amsterdamse Europaplein is duidelijk. De gang naar de nieuwe sporttempel zou im mers nadelig geweest zijn voor het eindelijk stijgende bezoe kersaantal van de AutoRAI. „Maar het wordt wel weer drin gen, iedereen wil meer tentoon stellingsoppervlakte en we pui len er al uit," zegt De Grefte. Of iedereen in autoland zo ge lukkig is met de tweejaarlijkse AutoRAI mag worden betwij feld. Zo is de lokale catering die de exposanten tijdens persda gen als gedwongen winkelne ring moeten afnemen een doorn in het oog. Ook de exor bitant stijgende vierkante-me- terprijs maakt dat menigeen slechts ternauwernood eens in de twee jaar een sluitende be groting kan maken. Dat komt deels doordat de RAI geen ver kooptentoonstelling is. Als importeur op de RAI staan is een enorme investering die voornamelijk gericht is op imago overbrengen," zegt Peu- geot-importeurC. Hermanns. „Je toont je hele gamma inclu sief concept-cars en het effect is dat er iets verkoopgroei in de maanden daarna te zien is. Ik had die stap naar de ArenA ove rigens niet gemaakt. De mensen komen toch naar de RAI om al les te zien, ook om weg te dro men bij merken als Ferrari. En of je na een dagje RAI nog puf hebt om in de tram of auto te stappen naar de ArenA, ik denk het niet," zegt de Peugeot-baas. Zeker voor de splinternieuwe kleine Ford Ka, die het middel punt in de ArenA had moeten zijn, komt de terugkeer naar de gewone RAI-hallen ongelegen. Want de combinatie ArenA- /Ford Ka zou veel meer publie ke aandacht krijgen en langer blijven hangen. De Ford-impor teur moet nu aanzienlijke con cessies doen op de beoogde 'impact van de Ka-launch', al dus een zegsman van Ford. Het is nog even wachten, maar over een jaar komt de eerste zo geheten hybride-auto op de markt. De Audi Duo is voorzien van twee motoren: een turbo diesel en een elektromotor, die beide de voorwielen aandrijven. Om het milieu te sparen kan een knop in de auto worden omgezet en worden overge schakeld van de voorin liggende dieselmotor, die overigens ook genoegen neemt met plantaar dige olie, op de achterin ge plaatste schone en muisstille elektromotor. Ook kan men de keuze van aan drijving aan het 'hybridesys teem' overlaten. Afhankelijk van de snelheid en belasting wordt dan afwisselend automatisch gekozen voor elektro- of die selaandrijving, waarbij de elek tromotor in de beginfase altijd de voorkeur krijgt. De Duo heeft een halfautomatische versnel lingsbak, dus wel een gewone schakelpook, maar geen koppe lingspedaal. Meer dan eens heeft Volkswa gen/Audi laten weten veel te zien in de hybride-auto in de strijd tegen de milieuvervuiling. Uitsluitend overgaan op een elektromotor zagen de technici niet zitten, vanwege de geringe actieradius en de vele prakti sche problemen. Met het in se rieproductie nemen van deze tweemotorige auto heeft Audi binnen de auto-industrie het voortouw genomen. Omdat de elektro-motor en de accu wat (bagage) ruimte opslokken heeft Audi gekozen voor een station model, de A4 Avant. De reeds bekende en superzui- nige direct ingespoten turbo- dieselmotor (een verbruik in de buurt van de 1 op 20 is gemak kelijk haalbaar) heeft een cilin derinhoud van 1.9 liter. Deze vrij schone krachtbron ('biodie sel') is goed voor een vermogen van 90 pk. De elektromotor is watergekoeld en levert een ver mogen van 29 pk. Deze motor, productierijp gemaakt door Sie mens, is nog maar half zo groot en minder dan half zo zwaar als het type dat tot nu toe in diver se prototypes werd getoond. Hij weegt nu slechts 22 kilo. De accu is met zijn 320 kilo nog steeds een zaak van gewicht. De achteras is er zelfs voor aange past. De loodaccu bestaat uit 22r modules, die in geladen toe stand een energie van ongeveer tien kilowattuur (kWh) kunnen leveren. Opladen kan via elk stopcontact geschieden en duurt ongeveer zes uur. Tech nisch is het te zijner tijd ook Sinds 1990 wordt om de drie jaar in Australië de World Solar Challenge verte- den, een race voor auto's die op zonne- energie rijden. De '96-editie is gewonnen door Honda, dat met zijn 'Dream' de con currentie ruim voorbleef. In de voorgaande races werd de Japanse fabrikant respectie velijk tweede en eerste. Honda moest het dit jaar opnemen tegen 47 teams uit de he le wereld op een traject van 3.010 kilome ter, tussen Darwin en Adelaide. Hiertoe bouwde Honda een geheel nieuwe zonnecel-auto, die eruit ziet als een bui tenaardse verschijning, zoals het ook wat wereldvreemd aandoet om veel moeite te steken in elektrisch rijden op zonne-ener gie, dat weinig kans lijkt te maken op prak tische toepassing. Maar het blijft een in drukwekkende constructie. De Honda Dream meet zes bij twee bij een hoogte van 1,10 meter, is extreem goed gestroom lijnd en kan op één speciaal ontwikkelde elektromotor in het linkerachterwiel bijna 150 kilometer per uur bereiken. Dat haalde het rijdende zonnepaneel niet, maar een gemeten topsnelheid van 110 km/u is ook lang niet gek, met de zon als enige energie bron. De Dream noteerde bij zijn aankomst in Adelaide een tijd van 33,32 uur, ruim twee uur sneller dan de winnende (Honda)tijd van vorige keer. De gemiddelde snelheid was 89,76 km/u en ook daarmee brak de solar-auto het record van de oude Dream die een gemiddelde haalde van 84,9 km/u. De enige problemen onderwegwaren een gemiste afslag en een verkeersopstopping, veroorzaakt door publiek dat zich op de weg had verzameld. De auto zelfheeft me chanisch perfect gefunctioneerd. De nieu we Honda Dream is overigens de eerste ru/eepersoons solar-auto die de World So lar Challenge heeft gewonnen, alle vorige winnaars waren solo-voertuigen. Boven dien is hij de eerste we/wielige winnaar, al le voorgaande hadden drie wielen. Oude techniek Liefhebbers van 'oude tech niek', alle mogelijke apparaten, mechanisch speelgoed, stoom machines etc., kunnen komen de zondag terecht in Utrecht. De verzamelaarsbeurs Oude Techniek, die alle mogelijke technische verzamelgebieden onder één dak brengt, vindt plaats in het complex van Cen tral Studios in de Gietijzerstraat, van 10 tot 17 uur. Een kaartje kost een tientje. Voor meer in formatie: tel. 030 2328 808. Brazilië ligt ver weg, maar vanuit de Europese autowereld is er veel belangstelling voor dat exotische land met zijn sterk groeiende automarkt. Eerder dit jaar startte er de pro ductie van Fiats nieuwe 'wereldauto' Palio, die te zijner tijd ook naar Europa zal komen, zoals topman Giovanni Razelli van de Braziliaanse Fiat-tak Fia- sa onlangs liet weten. De Palio (voorheen 'project 178') moet de hele wereld gaan veroveren en daartoe zal nog een aantal varianten aan de se rie worden toegevoegd. De Brazilianen zijn begonnen met de productie van de 3- en 5-deurs hatchback en begin vol gend jaar komt daar een sta tionwagon bij, genaamd Palio Weekend. Verder staan nog een sedan, pickup en bestelwagen op het programma. Tevens ko men er meer krachtbronnen dan de 1.5 en 1.6 benzinemoto ren waarmee is begonnen. De Palio moet ook in een aantal andere landen geproduceerd worden. Volgend jaar begint Fi at in Polen zijn 'wereldauto' te maken. In principe alleen voor de lokale markt, maar later dus waarschijnlijk ook voor markten in West-Europa. Het belang voor Fiat is dat het concern mét deze 'wereldauto' een stuk minder afhankelijk van de overvolle Europese markt zal worden. De Palio zou een ge heel nieuw ontwerp zijn, spe ciaal gericht op gebruik in lan den waar wegen en brandstof nogal eens van mindere kwali teit zijn dan in de Westerse we reld. Maar ook in Europa kan de nieuwe auto een welkome aan vulling zijn, al beconcurreert hij daar de Punto, waarop de Palio is gebaseerd. De Weekend ech ter kan het Punto-gamma mooi aanvullen, omdat in die popu laire serie geen stationwagon voorhanden is. De nieuwe Palio-variant, die kort geleden debuteerde op de Autosalon van Sao Paulo is ont worpen door Fiats eigen ont- werpcentrum en het befaamde designhuis IDEA uit Turijn. De Weekend is met een lengte van 4,13 meter een slag groter dan de hatchback. Dat heeft gere sulteerd in een bagageruimte van 460 liter en 1.004 liter met neergeklapte achterbank. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij staan lang niet al tijd uit gladde stroken asfalt. Meestal zijn het tegelpaden met gaten, bulten en richels. Een fiets tocht op zo'n on dergrond kan flink wat pijn aan het achterwerk ver oorzaken, vooral als het zadel niet of slecht geveerd is. Racefietsen en ATB's die er prachtig uitzien hebben vaak zadels met geen enkele vering. Zadels met twee schroefveren aan de achterzijde geven wat meer comfort, hoewel de veren vaak zeer strak staan afgesteld. Selle Royal maakt sinds kort za dels met twee schokdempers in plaats van stalen veren. Het verend materiaal is elastomeer, een rubbersoort. Het zadel is voorzien van een gel-kussen dat zich vormt naar het achterwerk van de fietser. De zadels zijn voor diverse soorten fietsen, zo wel voor dames als voor heren, leverbaar vanaf 50 gulden. Vier-richtingen-groen Groen licht voor alle fietsers te- Rubbers onder het zadel hebben ook het voordeel dat ze kin dervingers niet kunnen afklemmen. foto selle royal gelijk op kruispunten is niet on veiliger dan groen voor elke richting apart. Dat zegt de fiet sersbond ENFB, die onderzoek heeft laten doen naar gevaarlij ke verkeerssituaties op kruis punten. VRG-kruisingen heten ze in vakjargon: vier-richtingen- groen. Ze komen voor in Haar lem, Amersfoort, Deventer, Eindhoven, Groningen en Zwol le. De ENFB besloot tot onder zoek na klachten over onveilig heid op dit soort kruisingen. Fietsers en bromfietsers zouden nogal eens botsen, omdat som migen de kruising volgens de regels en anderen via de kortste weg diagonaal nemen. Dat laatste gebeurt om tijdig de overkant te halen, want de groen-tijd is meestal kort. De ENFB adviseert op plaatsen waar tweewielers wei eens botsen het licht iets langer op groen te laten staan. Gratis fietsen Denemarken loopt voorop als het gaat om fietsverkeer. Waar Nederland niet verder komt dan het maken van plannen voor de fiets-met-statiegeld, ex perimenteert Kopenhagen al twee zomers achtereen met 1.700 fietsen die gratis voor ie dereen ter beschikking staan om het autoverkeer te vermin deren. De fietsen worden ont grendeld met een muntstuk, dat de fietser na de rit terugkrijgt. Helaas ging er nogal wat mis tij dens de proefperiode. Ondanks de aanwezigheid van een zen dertje op de fiets werd de helft van alle rijwielen gestolen of vernield. Er staat nu een boete van 300 gulden op stelen of ver nielen van deze fietsen. Kopen hagen gaat door met het experi ment en wil het aantal gratis fietsen zelfs verhogen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9