Strijdlust orthodoxe joden Israël ontwaakt Slowakije zoekt weg uit groeiend isolement Christiana bloeit na 2* jaar als 'hippiemuseun Buitenland VRIJDAG 15 NOVEMBER 199634? Yehezkel Farbstein kan met moeite zijn vrouw en twee kinderen onderhouden. Op zijn 26ste studeert hij vijftien uur per dag godsdienst, leeft hij van een magere bij standsuitkering en onthoudt hij zich van ontspanning. Maar hij vindt het prima zo, en hij verlangt naar de dag dat alle joden als hij zullen leven. „Ik zou er alles voor over hebben als seculiere (niet-religieuze, red.) joden op deze manier leefden", zegt hij, zijn stem verheffend om boven de herrie in de Mir Yeshiva uit te komen. Als het mogelijk was andere joden zonder geweld tot een gods dienstig leven te dwingen, zegt hij, „zou ik niet tegen dwang zijn". JERUZALEM DAN PERRY AP-VERSLAGGEVER Hoewel veruit in de minderheid tegenover de seculiere joden, is een nieuwe strijdlust bij de ul tra-orthodoxe joden ontwaakt. Die is geboren uit hun toene mend aantal, hun politieke in vloed en het nieuwe gevoel tot de ware ziel van Israël te beho ren. De afgelopen maanden hebben orthodoxe joden de po litie met vuile luiers bekogeld, vrouwen aangevallen die zij er te bloot bij vonden lopen en er voor gezorgd dat de liberale voorzitter van het hoogge rechtshof, Ehud Barak, alleen nog in gezelschap van lijfwach ten over straat kan gaan. De reactie van de seculieren blijft vooralsnog verbaal, maar de term 'culturele oorlog' is niet van de lucht. De prominente ra diopresentator Razi Barkai zegt dat hij 'niets kan' met de reli gieuzen. Anderen schelden de ultra-orthodoxen uit voor para sieten, omdat zij van de steun leven en militaire dienst weige ren. „Er is een enorme span ning tussen religieuzen en secu lieren", schreef de seculiere au teur Haim Beer in de krant Ye- diot Ahronot. „En die spanning zal op geweld uitdraaien." Oppervlakkig gezien is er sprake van een belangenconflict: De ultra-orthodoxen, die vaak hun hele leven de Torah blijven be studeren, kunnen niet voor zichzelf zorgen en moeten wor den onderhouden met belas tinggeld dat door de seculiere joden wordt opgebracht. Maar daaronder is een fel filosofisch debat aan de gang: Zijn joden een natie of een religie? Kan een jood seculier zijn? Kan een de mocratie zich definieren als een 'joodse staat'? Moeten politiek en godsdienst ongescheiden zijn? Aanvankelijk waren het de ul tra-orthodoxen die zich tegen de oprichting van de joodse staat verzetten. Zij meenden dat Israël alleen kon worden geves tigd door een Messias die nog moest komen, en hebben zich jarenlang verre gehouden van de joodse staat. De seculiere lei ders van Israël gingen zij uit de weg als waren het buitenlandse despoten. De ultra-orthodoxen hebben echter een metamorfo se ondergaan, en nu zien de se culiere Israëliërs met lede ogen aan hoe hun pogingen een libe rale democratie op te bouwen door andere joden dreigen te worden ondermijnd. De ultra-orthodoxe joden wo nen geconcentreerd in Noord- Jeruzalem en Bnei Brak, een voorstad van Tel Aviv. Zij zijn makkelijk te herkennen: de mannen door de pijpenkrullen aan weerszijden van het hoofd en de zwarte jas en hoed, de vrouwen door de lange jurken en hoofddoeken. Een hoog geboortecijfer ge zinnen met acht kinderen zijn niet ongewoon heeft de aan vankelijk kleine minderheid tot een flinke gemeenschap doen uitgroeien. Nu vormen de ultra orthodoxen nog slechts 6 pro cent van de 4,7 miljoen joden, maar volgens het ministerie van onderwijs is het aantal ortho doxe kinderen op de basisscho len sinds 1980 gestegen van 5,7 tot 10,3 procent. Na schoorvoetend de zionis tische staat te hebben geaccep Orthodoxen gingen eerder dit jaar met de politie op de vuist in hun streven de Bar-llanstraat in Jeruzalem op de sabbat verkeersvrij te krijgen. foto epa teerd, beginnen de ultra-ortho doxen zich Israeli te voelen en meer deel te nemen aan het na tionale leven. Dat werd heel duidelijk na de verkiezingen van mei, toen negen van de tien ul tra-orthodoxen een stem uit brachten op Benjamin Neta nyahu en de Likud-leider daar mee aan een kleine voorsprong hielpen boven oud-premier Shi mon Peres van Arbeid. Drie reli gieuze partijen kregen ongeken de steun en konden met 23 ze tels in het parlement een beslis sende rol spelen tussen de twee grote seculiere partijen, die on geveer gelijk opgaan. Als dank benoemde Netanyahu enkele religieuze politici op belangrijke kabinetsposten. De koers van het vredesproces met de Arabieren, waarover de seculiere partijen enorme con flicten voeren, speelt voor de ul tra-orthodoxe partijen slechts een secundaire rol. Hun eerste zorgen zijn het bewaken van het religieuze karakter van Is raël en het behartigen van de belangen van hun gemeen schap. „Door hun nieuwe irn vloed zijn de ultra-orthodoxen helemaal losgeslagen", zegt Or- nan Yekutieli, gemeenteraadslid in Jeruzalem voor de seculiere Meretzpartij. „Ze hebben Neta nyahu aan de macht geholpen en nu vragen zij een prijs, net als de maffia." Sinds mei heeft Yekutieli 37 klachten genoteerd van vrouwen die zeggen door ultra-orthodoxe mannen te zijn aangevallen vanwege hun kle ding. De politie heeft er weinig werk van gemaakt. Toen de rechtbank een regeringsbesluit ongedaan maakte om de Bar- llanstraat in Jeruzalem, die door een orthodoxe wijk loopt, op e sabbat te sluiten, gingen dmel zenden ultra-orthodoxe de-:0 monstranten op de vuist meIC politie. Seculieren klagen en dat de regering goedkeuringe' heeft gehecht aan de bouw e duizenden gesubsidieerde!vt ningen, die gereserveerd zij 1 voor ultra-orthodoxen. Orthodoxe woordvoerders! 11 gen dat alle klachten in het ,r vallen bij de inbreuken dit m van seculiere zijde zijn geda op het evenwicht dat vanoi her tussen religieuzen en se lieren heeft bestaan. Zij \vij] op de vele nieuwe bioscope restaurants die op sabbat o; blijven, en de groeiende vra naar civiele huwelijks- ense dingsovereenkomsten. Del n( raëfiers raken van hun culti n en religieuze wortels vervre ei door een televisie met 40 ki |R len en allerlei andere westa invloeden, zeggen zij. „Seculier Israel is seculierdi Br dan vroeger en dat maakt i tra-orthodoxen ook militan jij zegt Menachem Friedman e cioloog aan de Bar-Ilan un c£ siteit. „Maar beide gemeen eI schappen wantro uwen elk Ik maak me zorgen over df derzijdsedemonisering." - Op het Mir-seminarie, waj L 2.000 leerlingen van de reg I 800 shekel (425 gulden) pei maand ontvangen, heersti dan minachting voor secu! joden. „Ik mag dan een lag levensstandaard hebben, c zij leiden een volkomen let ven", zegt Farbstein, eeni: grant uit de VS die het jidd van zijn ouders heeft verni - voor modern Hebreeuws,! broer Simha is het met hei eens. „Ik beklaag ze echt,c culieren. Het zijn niet eeni 1 den." Yehezkel zegt dat po gen om de staat Israël opt itr bouwen zonder religie ge- eks doemd zijn te mislukken., ng raakt volkomen vast in teg ni stellingen. Religie is de eni lie tioneleweg." ce Het nieuwe vertrouwen va lige gelovigen is zichtbaar in hi rst toenemende bekeringspog ivig gen en het groeiende aanti int ligieuze radiostations. „On eld doel is de hand te reiken a elv ongelovigen", zegt Shlorao ces nizri, een ultra-orthodoxp|ro| mentslid. „U noemt onszitn. lingen, wij noemen het juiatl; me." khz inh psle Stunt van journalist werd complete gemeenschap AP-VERSLAGGEVER Het begon in 1971 als een stunt, toen een alternatief tijdschrift dat een bijzon der voorpagina-artikel wilde een 'inva sie' van een verlaten legerbasis op poten zette. De journalist Jakob Ludvigsen, ge wapend met luchtbuks en picknick mand, toog op 26 september met vijf vrienden naar het centrum van Kopen hagen en riep de voormalige kazerne uit tot 'vrijstaat'. Hij nam enkele foto's en keerde huiswaarts. Ludvigsens tijd schrift plaatste het verhaal, en riep jon geren op de barakken te kraken. Nadat hippies de Baadmandsstraede- kazerne inderdaad hadden bezet, doop ten ze de barakken om in Christiania. Nu, 25 jaar later, kunnen zelfs de kra kers van het eerste uur zich niet meer herinneren waarom, destijds voor die naam is gekozen. Een deel van de oude garde woont nog steeds in de enclave bij de gracht rond Kopenhagens oudste verdedigingswerken. „Soms heb je het gevoel alsof je in een hippiemuseum woont", vertelt bewoonster Huider Ma- der. Ondanks het feit dat er nog steeds mannen met paardenstaarten en vrou wen op blote voeten rondlopen en het onkruid er welig tiert, heeft de tijd in Christiana niet stilgestaan. De gebou wen zijn in vrolijke maar beslist niet psychedelische kleuren geschilderd. Naaktlopen in het openbaar is uit de mode geraakt. De bewoners, die herhaaldelijk te ho ren hebben gekregen dat de overheid overweegt het wooncomplex te sluiten en daarom de autoriteiten te vriend wil len houden, betalen keurig belasting. Christiana is ook niet langer een vrij plaats waar iedereen maar kan neerstrijken. Sinds 1979 worden misda digers geweerd, maar marihuana is nog steeds vrijelijk verkrijgbaar. Momenteel wonen er 760 volwasse nen, 250 kinderen, ongeveer 150 hon den en 14 paarden. Om de 24 hectare groen en de ontspannen sfeer te bewa ren mogen er geen nieuwe huizen wor den gebouwd. Tussen een aantal bizarre experimentele wooncomplexen staat ook een tiental gewone bakstenen ge bouwen. In het voormalige administra tiegebouw is nu een concertcentrum an - nex restaurant gevestigd. Er zijn 70 zaakjes in Christiania, waaronder een aantal cafés en bars. Maar de beste za ken worden gedaan in de slecht ge; veide 'Dealerstraat'. De economie van Christiana d grotendeels op hasj en marihuana, c al doet de politie zeker twee keer maand eèn inval. Volgens hoofdi missaris Jan Richman Olsen bren verkoop van softdrugs jaarlijks veer 1,7 miljoen gulden in het Het is niet duidelijk hoeveel daarvi&M de gemeenschapskas van Christ^J vloeit. Iedereen moet maandelijks r de 250 gulden huur afdragen, en vast percentage over de opbrengst Zc de diverse handeltjes betalen. Het| wordt gebruikt voor gas, licht en ele citeit, BTW-afdracht en de jaarli huur aan het ministerie van defe p van ruim 1,2 miljoen gulden. Fe Ondanks alle regeltjes blijven de woners van Christiana vasthouden n ja veel idealen uit het verleden. Zo woi ikan beslissingen nog steeds genomen op idsa sis van consensus. Dat gebeurt tijii por 'algemene vergaderingen' waar iede onii gelijk is en die sommigen horendol en n ken. De vergaderingen waren en zij ivai slopend dat zelfs de oprichter van <k i, vi; meenschap, Ludvigsen, snel zijn bi ïisa pakte. Hij vertrok al na drie maai eerc en leidt momenteel een reclamebul Rusl „Tijdens de algemene vergaderii iari werd urenlang gediscussieerd over I nkk onderwerp dat op de agenda sto herinnert hij zich. „Iedereen wilde of haar zegje doen. Zelfs de hom' den mee." Anderen moeten niet denken trek. „Hoewel het niet meer zo te als 25 jaar geleden, toen het en te gek was, is hier mijn thuis", Jorgen Tulipan, die een grafische heeft Christiana is een pleisti voor velen die elders niet konden; en. Zeker 75 procent van de bi van de voormalige kazerne leeft of andere uitkering. In 1987 erkende de regering na als een 'maatschappelijk ment', en vier jaar later gaf zij de ners toestemming om voedsel op land te verbouwen. Nu de gemeens haar plaats heeft veroverd in het Dt leven, herinneren de oprichters zit dagen dat ze jong en vol revolutie! ideeën waren. „Christiana is een« nen der", zegt Leonard, die zijn grijze op schouderlengte draagt en we|r 20( zijn achternaam te noemen. „Kijk ar; hoe alles groeit en bloeit" Ondemocratische regeerstijl overschaduwt economisch succes Meciar BRATISLAVA HANS GERTSEN „Slowakije is in economisch op zicht snel volwassen aan het worden. Maar politiek gezien is het land de kleuterschool-fase helaas nog niet ontgroeid." Zo omschrijft een Europese diplo maat in Bratislava de situatie in het kleinste land van Centraal- Europa beeldend. Het amper vijf miljoen inwoners tellende land, dat na het uiteenvallen van Tsjechoslowakije op 1 janu ari 1993 ontstond, heeft de in ternationale gemeenschap de afgelopen vier jaar menigmaal voor verrassingen gesteld. In positieve zin omdat het land zich, tegen de overwegend som bere prognoses uit 1992 in. eco nomisch zeer snel ontwikkelt. In negatieve zin omdat de ont wikkeling van een democrati sche cultuur in Bratislava, voor zichtig gezegd, nog niet echt wil vlotten. Vanwege de zeer auto ritaire regeerstijl van premier Vladimir Meciar, de onbetwiste 'sterke man' van Slowakije, heeft het land de afgelopen twee jaar heel wat kritiek te ver duren gekregen. Zowel de Europese Unie als de Verenigde Staten heeft Meci ar herhaaldelijk openlijk en nog vaker in de wandelgan gengesommeerd meer respect voor de democratisch spelregels te tonen. Tot nog toe zonder al te veel resultaat. De parle mentaire oppositie wordt naar eigen zeggenhet werken systematisch onmo gelijk gemaakt. De belangrijkste media wor den strak gecontroleerd door de regering, terwijl oppositiebladen het leven financieel zuur wordt gemaakt. Ook de 'politieke loopgravenoorlog' die Meciar tegen presi dent Michal Kovac heeft ontketend, wekt in Washington, Brussel en andere Europese hoofdsteden grote bezorgdheid. Meciars belangrijkste bezwaar tegen zijn vroegere politieke vriend Kovac lijkt dat het staats hoofd weigert zich in de rol van marionet te schikken. Kovac heeft zijn grondwettelijke ve torecht verschillende keren gebruikt om wetsvoorstellen en benoemingen tegen te houden die volgens hèm niet door de beu gel konden. Een redelijk recent voorbeeld is de zeer omstreden wet op het 'verspreiden van laster en het ondermijnen van de staat'. Volgens waarnemers is die wet bedoeld om politieke tegenstanders en kritische journa listen het werken verder te bemoeilijken. Dat, gevoegd bij het feit dat Kovac in het voorjaar van 1994 een actieve rol speelde in het ten val brengen van Meciars tweede ka binet, maakt hem in de ogen van Meciar en Vladimir Meciar, de onbetwiste 'sterke man' van Slowakije met de iteer autoritaire regeerstijl. zijn partijgenoten van de HZDS (Beweging voor een Democratisch Slowakije) tot niet veel minder dan een vijand van de staat. Laconiek Tot voor kort legde de Slowaakse regering alle internationale kritiek nu eens arrogant, dan weer uiterst laconiek naast zich neer. Het westen zou de Slowaakse realiteit niet begrijpen en te veel afgaan op tendentieuze informatie van de oppositie, een aantal slecht geïnformeerde of ronduit kwaadwil lende journalisten en de aanzienlijke Hon gaarse minderheid, zo luidde het verweer steevast. Toen de Duitse bondskanselier Helmut Kohl, gefrustreerd over het uitblijven van enige verbetering in Bratislava, in juli hard op zei dat Slowakije nog niet rijp is yoor het lidmaatschap van de EU, maakte ook dat geen zichtbare indruk. „Kohl is geen Slowa- kije-specialist", zo zei Dusan Slobodnik, voorzitter van de parlementsommissie voor buitenlandse zaken en één van de kopstuk ken van Meciar's partij. De laatste maanden is het ook de rege ring van premier Meciar duidelijk geworden dat Slowakije politiek steeds verder geïso leerd raakt. Een paar jaar geleden nog leek het land samen met de buurlanden Polen, Hongarije en Tsjechie als eerste in aanmer king te komen voor het felbegeerde lid maatschap van de NAVO en de Europese Unie. Slowakije heeft het contact met de overige drie leden van de 'kopgroep' duide lijk verloren, omdat het politiek te ver uit de pas loopt naar de zin van Brussel en Was hington. Staatssecretaris van buitenlandse zaken Josef Sestak erkent schoorvoetend dat Slo wakije een probleem heeft. „Een deel van de kritiek die we de afgelopen tijd gekregen hebben, is terecht. We zijn nu eenmaal een jonge democratie en we willen niet bewe ren dat alles hier perfect is", zo vertelt Se stak. Maar in zijn ogen is het werkelijke probleem van Slowakije hoofdzakelijk een imago-probleem. Het negatieve imago van Slowakije zou vooral het gevolg zijn van tendentieuze danwel foute berichtgeving. „We hebben hier bovendien te maken met een aantal zeer luidruchtige oppositiepartijen", zo ver zucht de staatssecretaris. „We zijn als rege ring niet erg succesvol geweest als het om public relations gaat", constateert hij ver der. „Dat moeten we duidelijk beter gaan doen." Oppoetsen Dat de Slowaakse regering het slechte imago van het land wil verbeteren, blijkt onder andere uit de benoeming van een nieuwe minister van buitenlandse zaken, Pavol Ham- zik. Die nam eind augustus de portefeuille van de tamelijk kleurloze en internationaal oner varen socioloog Juraj Schenk over. Meciar hoopt dat Hamzik, een ervaren diplomaat die onder meer ambassadeur in Bonn is geweest, het geschonden imago van het land wat kan oppoetsen. Miroslav Dzurinda is al op voorhand sceptisch over de slaagkans van Hamzik. „Het werkelijke probleem van Slowa kije is het ontbreken van echte democratie. We hebben als op positiepartijen nauwelijks in vloed op het beleid. Zelfs discus siëren is in het parlement vrijwel onmogelijk, omdat discussies die de regeringspartijen niet zin nen onmiddellijk worden afge kapt", zo vertelt de voormalige minister van transport, die nu één van de leiders van de oppo sitiepartij KDH (Christen-Demo cratische Beweging) is. Oud-minister van buitenland se zaken Eduard Kukan, nu lei der van de liberale oppositiepar tij DU, vreest net als Miroslav foto»epa Dzurinda dat Slowakije de Eu ropese boot gaat missen als de huidige regering haar beleid niet drastisch verandert. „Het trieste is dat zelfs veel leden van de regeringspar tijen in privé-gesprekken toegeven dat de democratie hier ernstig tekort schiet. Maar ze zijn tegelijkertijd niet bereid om meer naar Europese normen te handelen. Meciar en de zijnen weten dat ze de grip op het land en de macht dan verliezen. Daartoe zijn ze niet bereid", zo meent Kukan. PR-operatie De benoeming van Hamzik ziet ook hij als 'een tot mislukken gedoemde PR-operatie'. „Meciar hoopt dat Hamzik voor hem de deur naar Kohl kan openen. Het is een pu bliek geheim dat het Meciar ongelooflijk steekt dat hij door de meeste Europese re geringsleider nog steeds niet met alle égards wordt behandelt. Hij snakt er naar officieel te worden ontvangen door mensen als Helmut Kohl en John Major, maar die laten hem tot nu toe opvallend in de kou staan." Meciar is de afgelopen maanden twee keer in Duitse deelstaten op bezoek ge weest, maar Helmut Kohl nodigde hem zelfs niet uit voor een kort beleefdheidsbe zoek. „Zoiets is in de internationale diplo matie hoogst ongebruikelijk en het tekent het isolement van Slowakije zeer pijnlijk", meent Kukan.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8