Opstappen populaire Di Pietro schokt Italië Trauma van verleden hangt boven Zaïre-missie Buitenland Einsteins ijzeren regiem bleef thuis slechts theorie Acht jaar 'Palestijnse onafhankelijkheid' Oud-DDR-topmannen toch berecht wegens doodschieten vluchtelingen EU verbiedt import van struisvogelvlees Zelfmoord uit protest tegen Miss World-feest /RIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Greenpeace-activisten gearresteerd pKTREHANIn de Amerikaanse staat Louisiana zijn gisteren ze ventien leden van de milieubeweging Greenpeace gearresteerd, toen ze probeerden het transport van genetisch gemanipuleerde sojabonen te verhinderen. De actievoerders ketenden zich vast aan de hekken van een bedrijf in Destrehan en gingen aan boord van vrachtboten met bonen. De actie maakt deel uit van een wereldwijde campagne van Greenpeace tegen genetisch ge manipuleerde bonen. Volgens de beweging staat niet vast dat die ongevaarlijk zijn voor de consument. Enorme Zuidpool-ijsberg op drift sydney Een ijsberg van ruim 3.000 vierkante kilometer is afge- van Oost-Antarctica. Het gevaarte is begonnen aan een langzame reis naar het noorden, die tien jaar in beslag zal ne men. Elk jaar breken er zo'n 250.000 ijsbergen af, maar zo'n groot exemplaar is zeldzaam. De ijsberg, bijna twee keer zo groot als Luxemburg, steekt 30 tot 50 meter boven water uit, maar dat is met recht het topje van de ijsberg. Onder water gaat het gevaarte zo'n 300 meter de diepte in. De berg zal uiteindelijk smelten. Kalfjes worden om premie gedood' BONN» Duizenden kalfjes worden volgens Duitse dierenbescher mers elke week naar Frankrijk vervoerd, waar ze als 'afval' ver dwijnen. Franse veehandelaars strijken zo een premie op van de Europese Unie. Dat zegt de Duitse anti-vivisectiebond. De pre mie, bedoeld om de rundvleesmarkt te saneren, wordt in Duits land niet uitbetaald. Het zou per week gaan om 10.000 kalveren. De Duitse regering zal vandaag bij de EU in Brussel en bij de Franse overheid om opheldering vragen. Mijnwerkers Peru geven levensteken hazca In Peru hebben ingesloten werkememers van een goud mijn gisteren door klopsignalen laten weten dat zij nog leven. Ze el i waren komen vast te zitten door de aardbeving van dinsdag. Een woordvoerder van de reddingswerkers zei niet te weten om hoe veel mijnwerkers het gaat. Ook in andere mijnen in de omgeving lij zitten waarschijnlijk mensen vast. Over hun lot is nog niets be kend. In de regio zijn zeer veel mijnen, waarvan de meeste on veilig zijn geconstrueerd. Weer moordpartij op familie Algerije algiers In een dorpje ten zuiden van Algiers zijn deze week achttien leden van één familie vermoord. De aanslag is opgeëist door de Gewapende Islamitische Groep (GIA). In een andere ilaats waren eerder twaalf mensen afgeslacht. In beide gevallen [wamen de slachtoffers aan hun eind doordat hen de keel werd afgesneden. Sinds begin deze maand zijn op het Algerijnse plat teland al 110 burgers gedood bij politiek geweld. Veel mensen zijn naar de steden gevlucht uit angst voor de aanslagen. Gijzeling in Oostenrijkse gevangenis graz In de Oostenrijkse stad Graz is gisteravond een einde ge maakt aan een gijzeling in de gevangenis. Na een korte schoten wisseling gaven de drie gijzelnemers zich over aan de politie. Ze namen gisterochtend drie vrouwen in gijzeling. Drie bewakers liepen daarbij zware verwondingen op. De mannen dreigden de wouwen 'op te blazen' als ze geen geld en een vlüchthelikopter zouden krijgen. De vrouwen liepen een shock op. Onder de gij zelnemers was een Palestijn die in 1985 deelnam aan een aan- de Weense luchthaven Schwechat. Lijfstraf en cel voor gemengd huwelijk Een religieuze rechtbank in de Verenigde Arabische Emi- aten (VAE) heeft een christelijke Libanees veroordeeld tot een aar cel en 39 zweepslagen omdat hij was getrouwd met een moslimvrouw. De 30-jarige man werd vorig jaar december al ge- - arresteerd. Hij trouwde kort daarvoor met zijn 25-jarige bruid in Libanon. De man keerde daarop terug naar de VAE, terwijl zijn echtgenote voor haar studie terugging naar de Verenigde Staten, folgens de wet in de VAE mag een moslimvrouw niet met een ïiet-moslim trouwen, tenzij deze zich tot de islam bekeert. Spaanse vrouw verwacht zevenling huelva Een vrouw uit het Zuid-Spaanse Huelva verwacht een evenling. Volgens de artsen is de kans groot dat een groot deel fan de kinderen levend ter wereld komt. De vrouw is zeven naanden zwanger en in goede gezondheid. Ze wil niet dat haar naam bekend wordt. De Britse Mandy Allwood veroorzaakte eerder dit jaar opschudding met haar wens haar zwangerschap een achtling uit te dragen, hoewel haar artsen dat sterk jfraadden. Toen zij negentien weken zwanger was, werden alle kinderen echter dood geboren. ilaftiabaas Riina krijgt geen pensioen LiERMOMaffialeider Toto Riina krijgt geen Itailaans staatspen- ioen. De capo dei capi (baas der bazen) van de georganiseerde lisdaad, die begin 1993 werd gearresteerd, vroeg om de uitke- ng omdat dat hij blut zou zijn. Zijn vrouw Antonietta zou het laandelijkse bedrag in het mafïïabolwerk Corleone op Sicilië unnen afhalen. Justitie heeft bij de 65'-jarige maffialeider al oederen ter waarde van 112 miljard lire (ruim 123 miljoen gul- en) gevonden. Dinsdag stond Riina opnieuw voor de rechter oor een een aanslag die in 1993 tien mensen het leven kostte. 'eertien doden bij aanslag in India 1ERABADEen explosie in een politiebureau in het zuiden van idia heeft vanmorgen veertien mensen het leven gekost. Vol- ins de politie ging het om een aanslag van de Volksstrijdgroep, ;n verboden maoïstische organisatie die strijdt voor de rechten an de lagere kasten. Dertien van de slachtoffers waren politie- - nannen. Regering weigert ontslag oud-magistraat te aanvaarden Antonio Di Pietro, de populaire Italiaanse minister van openbare werken, is gisteren volstrekt onverwacht afge treden. Het besluit heeft een schok teweeggebracht in het land en de media, maar ook in de regering-Prodi. De oud-rechter, ooit motor van het anti-corruptieteam 'Schone Handen', stapte op nadat hij had vernomen dat in Brescia weer een juridisch onderzoek op verdenking van corruptie naar hem is geopend. te brengen. De regering weiger de gisteravond echter het ont slag te accepteren. Prodi hernieuwde bovendien vanmorgen zijn vertrouwen in de minister. „Ik wil dat Di Pietro zijn kostbare bijdrage aan ons kabinet blijft leveren", aldus Prodi, de premier kan dit pro bleem er momenteel slecht bij hebben. Hij is verwikkeld in een ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Di Pietro deelde zijn ontslag mee in een korte brief aan pre mier Prodi. De minister, als 'partijloze technocraat' toege treden tot het kabinet, noemt zijn besluit definitief en vraagt Prodi vriendelijk niet te probe ren hem op andere gedachten felle strijd met de oppositie, die het parlement boycot uit pro test tegen het bezuinigingspro gramma van het kabinet. De ex-magistraat zegt er ge noeg van te hebben dat hij „al jaren wordt lastiggevallen met juridische onderzoeken, die tel kens weer geen enkel funda ment blijken te hebben. Ik blijf achtervolgd worden, omdat mijn enige schuld is dat ik altijd mijn plicht heb gedaan", aldus Di Pietro. Er zijn volgens hem magistraten en politici die zich willen wreken, en niet eerder zullen rusten dan wanneer hij vernield is. Di Pietro haalt ook uit naar ex-premier Bettino Craxi, vol gens hem een van de breinen van het complot. Di Pietro zal het waarschijnlijk niet hebben kunnen verkroppen dat Craxi, die dinsdag definitief werd ver oordeeld tot vijf jaar cel, hem eergisteren vanuit Tunesië op de staatstelevisie RAI zwart mocht maken. De politieke reacties op het ontslag waren gemengd, en weerspiegelden het feit dat Di Pietro weinig geliefd is. Hij wordt gezien als lastig, arrogant en autoritair. Zowel in het link se (regerings)blok als in de rechtse oppositie is men Di Pie tro bovendien blijven zien als iemand die ooit zijn populari teit wil omzetten in politieke munt, en daarom een eigen partij zal oprichten. NEW YORK DPA-ANP Albert Einstein, de geniale be denker van de relativiteits theorie, bleek in het gewone leven een ware despoot. In een brief uit 1914 schrijft hij zijn eerste vrouw Mileva strik te gedragsregels voor. Zó streng dat zij twee maanden later haar biezen pakte om nooit meer terug te keren. Een van de uitspraken van haar man luidde: „Het huwe lijk kan slechts door een fan tasieloos varken zijn uitge vonden." Maar de regels die hij haar voorschreef waren niet minder bruut: A: Je zult er voor zorgen: 1) dat mijn kleding in orde wordt gehouden, 2) ik drie maaltijden in mijn kamer ge serveerd krijg, 3) mijn slaap- en werkkamer altijd opge ruimd zijn en dat mijn schrijf tafel door niemand behalve mijzelf wordt beroerd. B: We hebben geen persoon lijke contacten, behalve die welke nodig zijn voor het so ciale verkeer. Je verlangt zeker niet: 1) dat ik bij je thuiszit, 2) dat ik met je uitga of reis. C: Je belooft vooral op de vol gende punten te letten: 1) je zult geen enkele aardigheid van mij verwachten of mij dit verwijten, 2) je antwoordt di rect wanneer ik je aanspreek, 3) je verlaat wanneer ik daar om vraag mijn slaap- of werk kamer zonder protest, 4) je belooft me niet te kleineren tegenover de kinderen, in woorden noch in daden. Een jaar na de brief publi ceerde Einstein zijn beroemd geworden theorie. Het schrij ven is één van de bijna vier honderd brieven aan Mileva en de kinderen Hans Albert en Eduard, die 25 november worden geveild door Chris tie's in New York. De stukken werden in 1986 ontdekt in een kluis van een bank in San Francisco. ramallah Ook al is er van Palestijnse onafhankelijkheid nog lang geen sprake, op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook werd gisteren uitbundig gevierd dat de Palestijnse president Arafat acht jaar geleden een zelfstandige staat uitriep. Deze meisjes in Ramallah, sinds een jaar onder Palestijns zelfbestuur, laten met olijftakken in hun haar zien dat ze vrede in het Midden-Oosten willen. foto reuters Deze drie leden van de Natio nale Verdedigingsraad hadden zich bij hun verdediging beroe pen op het DDR-recht, dat het doden van vluchtelingen toe stond. Het hof oordeelde echter dat deze Mauer-schiisseindruis ten tegen de mensenrechten. Kessler en zijn mede-ver- dachten Albrecht en Streletz waren in beroep gegaan tegen een eerder vonnis, waarbij ze tot gevangenisstraffen van vijf tot 7,5 jaar waren veroordeeld. Ook Krenz en de zijnen moeten volgens juristen rekenen op lan ge gevangenisstraffen. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De voormalige regeringsleider van de DDR, Egon Krenz, zal zich met drie andere partij-bon- zen toch moeten verantwoor den voor het doodschieten van mensen die naar 'het westen wilden vluchten. Krenz en zijn mede-Polit- buroleden Kleiber, Dohlus en Schabowski, werden gisteren in de rechtbank in Berlijn gearres teerd. De vier werden meteen weer op vrije voeten gesteld, omdat ze beloofden zich niet aan de rechtsgang te zullen ont rekken. Wel moesten ze hun paspoorten inleveren om te voorkomen dat ze de benen ne men. De arrestatie van de vier is een uitvloeisel van het vonnis van het Constitutionele Hof in Karlsruhe. Dat bepaalde dat drie andere voormalige DDR- coryfeëen, onder wie de voor malige minister van defensie Kessler, ook vervolgd mogen worden wegens het doodschie ten van vluchtelingen die via de Muur naar West-Duitsland pro beerden te ontkomen. BRUSSEL ALY KNOL EWYORK ROBERT REID ■VERSLAGGEVER e Verenigde Naties aarzelen over een jterventie in Zaïre, en eigenlijk is dat iet zo vreemd. Zesendertig jaar gele- én kwamen de VN ook al eens tussen in het land, en toen kostte dat de ölkerenorganisatie 250 levens, waar- Wer dat van haar eigen secretaris-ge- èraal. Toen de VN-troepen na vier jaar 'ttiokken, was het land nog steeds in- abiel en zaten de meeste leiders nog 'het zadel. 'e bloedige ervaring in Zaïre, dat toen og Kongo heette, doordrong een gene- Hie toekomstige VN-leiders van het esef dat aan het opleggen van vrede ote risico's verbonden zijn. De in Zaï- opgedane afkeer van geweld zorgde voor dat de VN-leiders maar zeer aar dend tot besluiten kwamen toen het de jaren negentig mis ging in Soma- 1 en Joegoslavië. juli i960 stuurden de VN militairen 'ar de Kongo om de onrust te bedwin- waarmee de beëindiging van het dgische koloniaal bestuur gepaard "g- Het werd de grootste en moeilijk- vredesoperatie die de VN ooit had den ondernomen, en het zou tot 1991 duren voor de organisatie met de inter ventie in voormalig Joegoslavië weer een zo grootschalige missie aandurfde. De crisis begon enkele dagen nadat Bel gië 'de Kongo' op 30 juni 1960 onafhan kelijkheid had verleend. Afrikaanse troepen kwamen in opstand tegen hun Belgische officieren en begonnen te muiten in de hoofdstad Leopoldstad, het tegenwoordige Kinshasa. Gecon fronteerd met een chaotische situatie stuurde de nieuwe premier, Patrice Lu mumba, de Belgische officieren de laan uit en benoemde hij een voormalige journalist, Joseph Mobutu, tot legerlei der. Diezelfde Mobutu Sese Seko is de tegenwoordige president van Zaïre. Hij verblijft al geruime tijd in Europa voor een behandeling wegens kanker. België stuurde troepen naar Leopold stad en herstelde de orde. Maar de Bel gen werden zó gehaat dat de VN op 14 juli 1960 besloten troepen de sturen om hen te vervangen. Van het begin af aan kreeg de missie te kampen met moei lijkheden. Enkele dagen voordat de VN- militairen zouden aankomen, scheidde de zuidoostelijke provincie Katanga (nu Shaba) zich af. Dertig landen droegen bij aan de VN- troepenmacht, die een omvang van 19.800 man bereikte, maar veel van die nationale contingenten waren slecht uitgerust. Temidden van alle verwarring pleegde Mobutu een staatsgreep tegen Lumumba en president Joseph Kasavu- bu, en riep hij een militaire junta in het leven. De Sovjetunie, die Lumumba steunde, had zware kritiek op de VN-operatie en eiste het aftreden van secretaris-gene raal Dag Hammerskjöld. Lumumba, die sinds de coup onder huisarrest had ge staan, ontglipte aan zijn VN-bewakers en probeerde zijn machtsbasis in een provinciestad te bereiken. Hij werd ech ter door Mobutu's soldaten gegrepen en enkele maanden later ter dood ge bracht. Uit protest tegen de moord op Lumumba trokken zes landen hun troe pen uit de VN-strijdmacht terug. Toen de missie een half jaar aan de gang was, gaf de VN-Veiligheidsraad de vredesmacht in de Kongo toestemming geweld te gebruiken om een burgeroor log te voorkomen. Het was de eerste maal dat VN-militairen zo'n opdracht kregen. Langzaamaan wisten de VN- militairen de meeste Kongolese groe pen te ontwapenen, met uitzondering van de Katangese rebellen onder leiding van Moise Tsjombe. Pogingen om Ka- tanga met militaire middelen onder centraal gezag terug te brengen wilden niet lukken. Verontrust over de toenemende strijd zetten de grote mogendheden Ham merskjöld onder druk om met Tsjombe tot een akkoord te komen. Op 17 sep tember 1961 vloog Hammerskjöld naar Ndola in Noord-Rhodesië (nu Zambia) om Tsjombe te ontmoeten. Vlak bij Ndola stortte zijn vliegtuig onder nooit opgehelderde omstandigheden neer. Hammerskjöld kwam daarbij om. De oorlog tussen de VN en de rebellen in Katanga sleepte zich voort tot Tsjom be op 17 januari 1963 de strijd opgaf. t)e VN-troepen bleven nog tot juni 1964 in het land. Tsjombe werd premier van het herenigde Kongo, maar werd in no vember 1965 door Mobutu afgezet. Veel van zijn Katangese rebellen trokken zich terug in Angola en bleven de Kon go van daaruit nog jarenlang bestoken. Mobutu veranderde de naam van het land in 1971 in Zaïre. Zijn regering wordt beschouwd als één van de meest corrupte en repressieve in Afrika. CORRESPONDENT Wie uit angst voor de gekke- koeienziekte van het runderlap je is overgestapt op de struisvo gelbiefstuk, komt bedrogen uit. Ook struisvogels blijken een ziekte bij zich te kunnen dragen die levensgevaarlijk is voor mensen. De Europese Commis sie heeft daarom een importver bod afgekondigd voor struisvo gelvlees uit Zuid-Afrika, en een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van struisvogelvlees uit andere Afrikaanse landen. Het verbod volgt op de waar schuwing van Zuid-Afrika dat zestien medewerkers van abat toirs ziek zijn geworden. Eén van hen is inmiddels overleden. Ze waren besmet met de zoge heten Crimean Congo Haemorr hage Fever, een koorts die door een bepaald soort teken wordt overgebracht. De verschijnselen lijken op die van de gevreesde ziekte Ebola. De ziekte komt ook voor bij runderen en varkens, maar is uit het vlees van deze dieren verdwenen als het een dag heeft kunnen besterven. Het is nog niet bekend of dat ook voor struisvogelvlees geldt. Het on derzoek daarnaar zal vermoede lijk zo'n zes tot acht weken in beslag nemen. De ziekte is volgens een woordvoerder van de Commis sie in een kwart van de gevallen dodelijk. Onbekend is hoeveel struisvogelvlees de Unie jaar lijks importeert. In de EU zelf is Groot-Brittannië de grootste producent van struisvogelvlees, maar in veel andere landen worden de dieren ook gefokt. BANGALOREAP heidswedstrijd te verstoren, maar de organisatie stond er toch op het evenement te laten doorgaan. De tegenstanders vinden het spektakel vrouwon vriendelijk en niet in overeen stemming met de Indiase waar den en normen. De wedstrijd heeft de afgelopen jaren steeds plaatsgevonden in het Zuid- Afrikaanse Sun City. De voor standers vinden dat het evene ment juist een positieve invloed heeft op India en Bangalore in het bijzonder. De finale is op 23 november. Vorige week werd wel beslo ten de badpakken wedstrijd te verplaatsen naar de Seychellen. Daarmee dacht de organisatie de voornaamste steen des aan stoots kwijt te zijn. In de Indiase stad Madurai heeft een 25-jarige man zichzelf gisteren in brand gestoken uit protest tegen de Miss World- verkiezing, die in Bangalore in Zuid-India gehouden wordt. Het is de eerste keer dat het evenement in dit land plaats vindt. Er is veel kritiek op de schoonheidswedstrijd, vooral van vrouwenorganisaties en de communistische partij. De man, de kleermaker Su- resh Kumar, overleed enkele uren na zijn daad in het zieken huis. Hij was lid van de com munistische jeugdorganisatie. Eerder al hadden leden van vrouwenorganisaties met zelf moord gedreigd om de schoon- NAVO: 8.000 Amerikanen voor 'IFOR 2' WASHINGTON DPA-Rtr-AP NAVO-secretaris-generaal Sola- na verwacht dat het aantal Amerikaanse soldaten in 'IFOR 2', de nieuwe vredesmacht voor Bosnië, zal oplopen tot 8.000. De totale sterkte van IFOR 2 wordt 20.000 30.000 man. Het mandaat loopt waarschijnlijk tot eind 1997. Dat zei de Span jaard gisteren in Washington. De Amerikaanse vice-presi dent Gore heeft Solana duidelijk gemaakt dat de VS bereid zijn deel te nemen aan IFOR 2, on danks eerdere berichten dat de Amerikanen al hun troepen na afloop van het mandaat van IFOR 1 definitief zouden willen terugtrekken. Amerikaanse en Russische IFOR-troepen hebben gisteren een grote hoeveelheid wapens en voertuigen in beslag geno men van een brigade van het Bosnische leger, die deze week betrokken zou zijn geweest bij gevechten tussen terugkerende moslimvluchtelingen en de Ser vische politie in het noordoos ten van Bosnië. Daarbij kwam zeker één moslim om het leven en raakte een aantal moslims en Serviërs gewond. Een Bosnische legerfunctionaris ontkende dat er soldaten betrokken zijn ge weest. De Bosnische leiders hebben gisteren tijdens een eendaagse conferentie in Parijs te horen gekregen dat ze zich meer moe ten inspannen om de broze vre de in hun land uit te bouwen. Met toekomstige financiële hulp als pressiemiddel achter de hand liet de internationale gemeenschap de Bosnische moslims, Kroaten en Serviërs weten dat het geduld 'beperkt' Ouders Julie en Mélissa willen ontslag minister BRUSSEL ANP De ouders van Julie en Mélissa, twee meisjes die slachtoffer werden van de bende van Dutroux, willen het ontslag van de Belgische minister van binnenlandse zaken Van de Lanotte. Als politieke eindver antwoordelijke voor de rijks wacht is hij volgens de ouders aan te spreken op de fouten in het onderzoek naar de vermis sing van de meisjes. „Het zou het eerlijkst en het netst zijn als Van de Lanotte zijn ontslag indient", zei Gino Russo, vader van Mélissa, te gen de Waalse omroep RTBF. „Als hij zelf die stap niet zet, dan zullen wij daar via een pe titie op aandringen." De ouders zeggen een nieu we mars door Brussel te willen organiseren als de minister weigert op te stappen. „Deze zal echter geen witte kleur hebben, maar de rode. De kleur van het gevaar", aldus de vader van Julie Lejeune. Van de Lanotte zegt de irrita tie te kunnen begrijpen. Hij weigert echter op te stappen. De bewindsman schuift de ver antwoordelijk voor een groot deel door naar zijn collega op justitie, De Clerck. Het vertrouwen van de ou ders in justitie en politiek kreeg eerder deze week al een behoorlijk tik, toen bleek dat de letterlijke tekst van vertrou welijke gesprekken die ze met de parlementaire onderzoeks commissie hadden gevoerd bij een extreem-rechts blad te recht was gekomen. Daarop besloot het Belgische parle ment een 'onderzoek naar het onderzoek' in te stellen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7