Nederland houdt vast aan eigen drugsbeleid Meer agressie tegen conducteurs Binnenland Cabinet houdt te dure emeenten in de smiezen Industrieel erfgoed in het zonnetje 'Zuivere wetenschap moet mogelijk blijven' Gescheiden vrouwen eisen helft pensioen Geen schaderegeling na verbod schapenorganen Steeds meer boetes geïnd Als uw CV-ketel het dit weekend begeeft, zie dat dan als iets positiefs. IVaillanl /RIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Britten vervolgen Nederlandse dealer inNDENDe Britse justitie heeft gisteren besloten een Nederlan der te vervolgen wegens het witwassen van drugsgeld. Hij moet samen met vier Britten terechtstaan. Justitie vermoedt dat het vijftal ruim honderdtachtig miljoen gulden aan drugshandel ver diende. De Nederlander was begin deze week op het vliegveld Londen-Heathrowgearresteerd. Kortere werkweek in welzijnssector mnerpqrpWerknemers in de welzijnssector gaan korter wer ken. Zij krijgen op 1 juli 1997 een 36-urige werkweek. Ook gaan ze er dit jaar met terugwerkende kracht twee procent in loon op vooruit. Daarbovenop krijgen ze per 1 januari 1997 een structu rele salarisverhoging van 1,6 procent. Dat staat in de nieuwe CAO voor de welzijnssector, waarover de werkgevers verenigd in de VOG en de vakbonden Abvakabo en CFO gisteravond een principe-akkoord bereikten. De achterban moet het akkoord nog goedkeuren. De nieuwe CAO heeft betrekking op ongeveer 60.000 werknemers in onder meer het sociaal cultureel werk, de kinderopvang, de sociaal pedagogische diensten, het maat schappelijke werk en de asielzoekersopvang. Kleinmetaal houdt zich niet aan CAO utrecht Het is 'bedroevend slecht' gesteld met de uitvoering /an CAO-afspraken in de metaalnijverheid. Slechts 31 procent van de bedrijven houdt zich aan afspraken om functiewaarde ring voor 1 januari 1997 in te voeren. Ook de Wet op onderne mingsraden wordt op grote schaal genegeerd. Dat blijkt uit een mderzoek van de vakgroep CNV Metaalnijverheid aan de voor avond van de nieuwe CAO-onderhandelingen. Het onderzoek is gedaan onder vierhonderd bedrijven in Friesland en Groningen. Sport7 is grootste misser van het jaar' ifnhaag» De introductie van Sport7 is in een enquête onder 117 verkopers-marketeers uitgeroepen tot grootste marketing-mis- lervan het jaar. Een meerderheid van de verkopers van middel ste bedrijven beoordeelt Sport7 als een grotere mislukking lanOmo Power, Philips CD-i en Shells booreiland 'Brent Spar', ien overgrote meerderheid van 79 procent vindt voorts dat de ,portzender nog steeds niet op de goede weg is, en 70 procent relooft niet dat Sport7 er in de komende jaren in zal slagen uit te groeien tot een 'volwassen zender'. De enquête is uitgevoerd loor het bureau Trendbox in opdracht van reclamevakblad Ad- ormatie. Vlii joenen schade door veerboot otterdam De schade aan de veerboot Isle of Inishmore, die ind oktober 's nachts tijdens hevige storm bij de werf Van der iiessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel op drift raakte, oopt in de miljoenen. De reparatie aan de zwaar beschadigde ntjhuid van het schip gaat ongeveer twee miljoen gulden kosten. m Bovendien verwacht Van der Giessen-de Noord aan onder meer ie bewoners van een aantal dijkhuizen en eigenaars van bin- lenvaartschepen ook nog eens zo'n anderhalf miljoen gulden cwijt te zijn. Op dit moment ligt de veerboot in een dok van de eparatiewerf Wilton-Fijenoord in Schiedam, waar de schade vordt hersteld. imeenten die door veel te ho- lokale lasten het landelijke comensbeleid doorkruisen, keren ingrijpen door het Rijk. sein gaat op oranje zodra ïeffingen in een gemeente ;er dan veertig procent boven gemiddelde komen te lig- i. Als er geen verbetering mt, dan kan het kabinet de wijzigen om orde op zaken kunnen stellen. lat hebben staatssecretaris rmeend van financiën en Van Vondervoort van binnen- idse zaken gisteren gezegd in debat met de Tweede Ka- over de hoogte van de ge- .{J lentelijke lasten. Het gaat arbij met name om steeds ,n ger wordende milieuheffin- en de onroerende-zaakbe- ng- De bewindslieden wezen op spanningsveld tussen de ns de vinger aan de pols te 1E uden en de gemeentelijke tonomie op belastinggebied, overwegen dan ook niet om korte termijn de gemeente- te wijzigen. Dat is nodig om gemeente financieel tot de ie te kunnen roepen. Vermeend erkende overigens Dit weekend bij Sport7 Vanavond 19.45 uur Topsport7: Volleybal Met uitgebreid aandacht voor de «opper NEDERLAND-ITAUË. (ederland was bij de Olympische Spelen de sterkste. Nu ook? Dit treffen staat garant voor een spannende wedstrijd. Zondag 11.50 uur d »etbal7: voorbeschouwing live op locatie. Willem van Haneg praat met z'n oude maatje Wim Rijsbergen. Zondag 17.00 uur Wedstrijd van de Week Aansluitend om 18.45 uur Voetbal7: compleet en actueel overzicht van de PTT Telecompetitie, 1e divisie en buitenlands voetbal. Zaterdag 21.15 uur Voetbal7: De Ballen met Barend Van Dorp Zij presenteren op hun bekende wijze het actuele voetbalnieuws uit binnen- en buitenland. Met samenvattingen, achtergronden, reportages en voorbeschouwingen. Binnenkort bij Sport7: 19 november: EC ill Club Brugge-Schalke 04 december: Compaq Grand Slam Cup München :ati '15 december: Hockey Men's Champions Trophy lD ►'actuele informatie kunt u dagelijks Sport7Text raadplegen. Fransen willen Europees optreden tegen verdovende middelen den haag anp Het gemeenschappelijk Europees optreden tegen gebruik van en handel in drugs dient niet te leiden tot aanpassing van het Nederlandse drugsbeleid. Dat is het uitgangs punt van het kabinet bij de bespreking van een Frans voorstel voor een harde aanpak van de drugsproblema tiek. samenwerking tussen politie- en justitiediensten, maar ook op het aanpassen van wetgeving. Met de illegale teelt van mari huana moet het afgelopen zijn, aldus het plan. Voorts moet er korte metten mee worden gemaakt dat men sen worden aangezet om drugs te gaan gebruiken of produce- Dit hebben de ministers Sorg- drager (justitie) en Dijkstal (bin nenlandse zaken) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Het Franse plan is erop gericht de samenwerking tussen de EU- lidstaten te verstevigen. Het voorstel dringt aan op betere ren. Vooral het Internet moet daartoe scherp in de gaten ge houden worden, vinden de Fransen. Via Internet is uiteen lopende informatie over het ge bruik en met name de teelt van drugs vrijelijk te verkrijgen. Het voorstel wil een verbod en straf baarstelling op het verspreiden van dergelijke informatie. De Fransen willen ook dat de lid staten jaarlijks rapporteren over de inspanningen die zij zich op het terrein van drugsbestrijding getroosten. Volgens Sorgdrager en Dijk stal draagt het Franse plan „een ferm standpunt" uit. Zij merken dat het Rijk medeverantwoor delijk is voor de hoge gemeen telijke milieuheffingen. Dat komt doordat gemeenten wel het landelijke milieubeleid moeten uitvoeren, maar daar geen geld voor hebben gehad. Op deze manier moesten de ge meenten de rekening wel bij de lokale vervuiler leggen. De staatssecretaris is nu bereid de kosten van toekomstig milieu beleid niet langer op het bordje van de gemeenten te schuiven. Hij sloot tevens niet uit dat het kabinet bij toekomstige belas tingverlagingen meer aandacht geeft aan het verlagen van loka le lasten. Overigens dient de gemeente Bussum een plan bij de Tweede Kamer in om de gemeenten aan meer geld te helpen. In een mo tie wordt de Tweede Kamer ver zocht de extra inkomsten die ontstaan door stijging van de huizenprijzen, te storten in het gemeentefonds. Het rijk krijgt door duurdere huizen meer geld binnen door de hogere overdrachtsbelasting, die moet worden betaald bij aankoop van een huis. Verder stijgen onder meer de inkomsten uit het huurwaardeforfait wageningen Veel gemetselde fabrieks schoorstenen zijn de laatste decennia uit het landschap verdwenen. Pijpen van stoomge malen, wasfabrieken, steenbakkerijen en an dere kleinschalige nijverheid gingen allemaal tegen de vlakte. De stichting Industrieel Erf goed spant zich in om wat er nog van deze oude oriëntatiepunten over is, te behouden voor het nageslacht. Zij doet dat onder meer met tweejaarlijkse prijzen voor geslaagde restauraties. De eerste Industrieel Erfgoed- prijs, een bedrag van tienduizend gulden, ging naar de beheerder en restaurateur van de steenfabriek De Bovenste Polder bij Wa- geningen, die hier in het magere najaarszon netje baadt. foto anp peter drent Personeel NS dringt aan op snelle actie utrecht gpd Spuwen, scheldpartijen, slaan en steekpartijen. Het is nog steeds de orde van de dag voor conducteurs van de Nederland se Spoorwegen. Uit de resulta ten van een gisteren bekend ge maakte enquête van de onder nemingsraad van NS Reizigers blijkt dat conducteurs in de Randstad in toenemende mate te maken krijgen met geweld en agressie, ondanks de maatrege len die de spoorwegen hebben genomen. De overgrote meerderheid (74 procent) van vierhonderd on dervraagde conducteurs meent dat geweld en agressie in trei nen in het afgelopen jaar is toe genomen. Opvallend is dat twintig procent dit niet meer meldt aan de spoorwegpolitie, 62 procent doet dit maar af en toe. Volgens OR-voorzitter Gerard Wold is dit een signaal dat de conducteurs weinig vertrouwen hebben in de NS. „Ze denken vaak dat er toch niets met hun melding wordt gedaan. Boven dien zijn ze bang dat als ze in korte tijd enkele gevallen van agressie of geweld melden, de NS-leiding zal zeggen dat het aan hen ligt. Van de anti-agres siemaatregelen die de NS twee jaar geleden hebben afgekon digd, is nog maar weinig terecht gekomen". Van de extra conducteurs die twee jaar geleden waren toege zegd, nadat een NS-medewer- ker was doodgestoken, moeten nog steeds 150 man worden aangenomen. „De selectie is zo streng dat er niemand door komt. Ze moeten minimaal mavo hebben en twee vreemde talen spreken. Het zijn absurde eisen, terwijl er voldoende kan didaten binnen de NS zijn", al dus Wold. Hij zegt dat er maar in beperkte mate twee conduc teurs op één (risico) trein wor den gezet en dat er nauwelijks in- en uitgangscontroles wor den gehouden bij treinen, zoals wel was beloofd. De spanning onder contro leurs is inmiddels aardig opge lopen. Wold sluit niet uit dat zo wel de ondernemingsraad als de conducteurs het vertrouwen in de NS-directie zullen opzeg gen. De OR meent dat het nu tijd wordt voor actie in plaats van alleen het beloven van be terschap. Een NS-woordvoerder noemt de klacht van de onderne mingsraad volstrekt overdreven. „Het klopt gewoon niet", zo zegt hij. Het bedrijf investeert zestig miljoen gulden per jaar voor de aanpak van agressie en geweld in treinen. Ook is er per soneel aangenomen en een heel pakket maatregelen ingevoerd. „Als conducteurs denken dat de agressie toeneemt, kunnen we dat begrijpen. De hele samenle ving verruwt". De woordvoer der vindt dat de ondernemings raad de conducteurs moet sti muleren om gevallen van agres sie te melden. DE NATIONALE SPORTZENDER NWO tegen overheidsbemoeienis met besteding onderzoeksgelden den haag gpd Minister Ritzen (onderwijs) is het weer ge lukt. Dit keer wist hij met een paar onver hoedse uitspraken de wetenschappelijke onderzoekers tegen zich in het harnas te jagen. Hij zei dat de overheid als financier ook moet bepalen welk onderzoek zinvol is en voor subsidie in aanmerking komt. Die beslissingen behoren nu nog tot het domein van universiteiten, vakgroepen en de Nederlandse organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO). Voorzitter Van Duinen vindt Ritzen's ideeën dan ook niks. „De overheid moet zich niet bemoei en met projecten die misschien een paar ton kosten", meent de NWO-voorzitter. Van Duinen, voormalig topman van Fokker, vindt dat de politiek op afstand dient te besturen. „De discussie moet gaan over de vraag hoeveel geld de over heid besteedt aan het zuiver wetenschap pelijk onderzoek," zegt hij. „Wij kunnen aantonen dat elders in Europa de investe ringen voor wetenschappelijk onderzoek stijgen, terwijl hier het wetenschapsbud get als percentage van het nationaal inko men met een derde is gedaald." De universiteiten en de organisatie NWO reageerden de afgelopen twee da gen in een eerste opwelling heftig op de uitlatingen van Ritzen. Zij vreesden dat de overheid de vrijheid van onderzoek wil beknotten. Van Duinen is heel wat gema tigder: „Wij weten nu dat Ritzens uit spraak een karikatuur was. Hij wilde ver woorden dat het wetenschappelijk onder zoek deel uitmaakt van de samenleving en daarbij publieke middelen gebruikt. Hij wil de politiek betrekken bij het maken van de keuzen. Daar heeft de NWO begrip voor". Maar Van Duinen laat niet na vast te stellen dat het zuiver wetenschappelijk onderzoek in onze samenleving een eigen plaats verdient. Er dient ruimte te zijn voor onderzoek waarvan het nut niet di rect duidelijk is. En dat onderzoek kan al leen door de overheid worden betaald. „Je moet niet vergeten dat een onderzoek waarvan het nut niet direct vaststaat later toch kan Jeiden tot nieuwe inzichten. Een voorbeeld: er is de afgelopen jaren ge zocht naar steeds grotere priemgetallen. De resultaten daarvan gebruiken we nu bij de beveiliging vap bankpasjes." Met leed wezen constateert hij dan ook dat de laatste tijd de nadruk bij het onderzoek steeds meer komt te liggen op de maat schappelijke relevantie. De tijd dat onder zoekers hun gang konden gaan is voorbij. Van Duinen: „Meer dan vroeger worden vragen gesteld als 'waar dient het voor?' en 'wat hebben we eraan?'." In zijn visie zou het Kamerdebat van volgende week over het wetenschapsbud get 1997 vooral moeten gaan over de ma nier waarop het onderzoek betaald wordt Van Duinen denkt zelf aan drie geldstro men: onderzoek dat plaatsvindt om maat schappelijke en culturele redenen; het zui ver wetenschappelijk onderzoek waarbij de beste voorstellen de middelen krijgen; en onderzoek dat in opdracht van over heid wordt verricht. „Maar in alle gevallen moet er een koppeling worden gelegd tus sen de kwaliteit van het onderzoek en het geld dat beschikbaar komt. Ook het we tenschappelijk onderzoek moet afgere kend worden op de resultaten die het boekt". Ritzen moet zich ondertussen niet bezig houden met projecten van enkele tonnen, vindt de NWO-voorzitter. „Hij moet de structuren vastleggen. Deze interventies zijn niet handig. Hij zet druk op de ketel om veranderingen te bereiken. Dat pro beerde hij zeven jaar geleden ook al eens en toen is het mislukt. Wij zeggen: geef ons de tijd, minister. Maak door je haast niets kapot". op dat over de tekst nog geen overeenstemming is bereikt en dat het overleg wordt voortge zet. Het gaat om een bindende verklaring. Frankrijk wil dat het stuk in december, tijdens de Eurotop in Dublin, wordt be krachtigd. Overigens staat Nederland niet helemaal alleen met haar drugsbeleid. Zo wil de Duitse deelstaat Schleswig-Holstein volgend jaar apothekers hasj la ten verkopen. De federale mi nister van binnenlandse zaken Kanther is daar overigens tegen. Hij meent dat dit het gebruik van hasj bevorderd. den haag anp Vrouwen die voor 1981 zijn gescheiden, hebben recht op de helft van het pensioen dat tijdens het huwelijk door hun ex-echtgenoot is opgebouwd, vindt de Stichting Recht op Recht vóór 1981. De stichting heeft bij de rechtbank in Den Haag voor vier vrouwen een proefproces aangespannen, om over deze aanspraak een gerechtelijke uitspraak uit te lokken. De zaak kwam giste ren voor de rechter. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft de pensioenaanspraak van de vrouwen afgewezen. Tot nu toe geldt dat vrouwen die na 1981 zijn gescheiden na een huwelijk in gemeenschap van goederen, automatisch recht hebben op een deel van het pensioen van hun voormalige man. Vrouwen die voor dat jaar zijn gescheiden, komen voor 25 procent van het pen sioen in aanmerking, mits zij tenminste 18 jaar getrouwd zijn geweest en er tijdens het huwelijk een minderjarig kind was. De stichting en het Clara Wichmann Instituut, dat de zaak financieel ondersteunt, menen dat alle vrouwen die voor 1981 zijn gescheiden recht hebben op de helft van het pensioen van hun voor malige partner. Dit ongeacht de duur van het huwelijk en het hebben van kinderen. De huidige wetgeving is volgens de organisaties in strijd met internationale verdragen als het VN-vrouwenverdrag. Volgens het Clara Wich mann Instituut gaat het om vrouwen die 'volgens het toen geldende rollenpatroon' het huishouden deden, zonder ei gen inkomen. Door hun leef tijd, achterstand in opleiding en geringe werkervaring heb ben de meesten van hen na echtscheiding weinig kans op economische zelfstandigheid, aldus het instituut. „Als gehuwde vrouw moch ten zij hun beroep niet meer uitoefenen. Bovendien is bij het inkomen van de man re kening gehouden met pre miebetaling voor het pen sioen van die vrouwen. Het niet toekennen van een even redig pensioenaandeel is daarom in strijd met de gelij ke behandeling van mannen en vrouwen." Volgens de woordvoerder van het ABP voert het pen sioenfonds alleen maar de wet uit. „De belangen van de persoonlijke rechten van de man spelen daarbij een be langrijke rol." De rechtbank doet binnen twee maanden uitspraak. den haag* anp Minister Van Aartsen (land bouw) vindt het niet nodig een financiële schaderegeling in het leven te roepen als het gevolg van het consumptieverbod op de organen van schapen en gei ten. Volgens hem is er nauwe lijks sprake van consumptie van de betrokken organen en zullen ook schapenfokkers geen pro blemen ondervinden. Van Aartsen gelooft evenmin dat de maatregel het schapenvlees in het algemeen een slechtere naam zal bezorgen waardoor de afzet kan verminderen. Dat zei de minister gisteren tijdens een debatje in de Twee de Kamer in antwoord op vra gen van het CDA. De WD-mi- nister meende dat de fractie een „non-probleem" aansneed. „Wie bovendien denkt dat er een psychologisch effect van de maatregel uitgaat naar het schapenvlees in het algemeen heeft een overdreven voorstel ling van zaken." Vooral Islami tische slagers zouden de dupe kunnen worden van de maatre gel. Van Aartsen kondigde het verbod op de consumptie op orgaanvlees van schapen en geiten afgelopen zondag aan. De regeling betreft hersenen, milt, ruggenmerg en ogen. De maatregel is noodzakelijk om dat niet langer is uit te sluiten dat de gevreesde veroorzaker van de gekke-koeienziekte BSE via schapen- en geitenorganen in de voedselketen van mensen kan komen. den haag anp PvdA en D66: 'Melkert moet kunstgebit ouderen betalen' Dordrecht. Daar heeft de ge meente een collectief contract gesloten met een verzekeraar. Tegen een geringe premie krij gen de betrokkenen recht op vergoeding van hun kunstgebit. Minister Borst heeft tot nu toe nog steeds geen oplossing we ten te vinden voor het probleem dat veel mensen een laag inko men geen nieuw kunstgebit kunnen betalen. Een aanvullen de verzekering hebben ze om inkomensredenen vaak niet ge nomen toen de tandartszorg uit het ziekenfonds verdween. Borst was onlangs van plan het gebit via een goedkope aanvul ling weer in het ziekenfonds te krijgen, maar dat stuitte op ver zet van de verzekeraars. Die vrezen dat zo'n oplossing veel te duur uitvalt. Van Boxtel en Oudkerk geven de bewindsvrouw tot volgende week, als de Tweede Kamer het Jaaroverzicht Zorg behandelt, te tijd. Als het kabinet voor die tijd niet met een voorstel komt, ne men de Kamerleden zelf het voortouw. Als minister Borst van volksge zondheid geen oplossing biedt, dan komen de Tweede-Kamer fracties van PvdA en D66 vol gende week zelf met alternatie ven voor de vergoeding van het kunstgebit voor ziekenfondspa tiënten. De twee regeringspar tijen willen dat het gebit in ie der geval voor 65-plussers met een laag inkomen volledig door het ziekenfonds wordt vergoed. De Kamerleden Oudkerk (PvdA) en Van Boxtel (D66) denken aan een inkomensgrens van zo'n 35.000 gulden. Oude ren die minder inkomen heb ben, zouden de gebitsprothese zonder extra betaling aangeme ten of vernieuwd moeten kun nen krijgen. Het voorstel kost volgens Van Boxtel ongeveer 55 miljoen gulden dat grotendeels door minister Melkert van soci ale zaken moet worden opge hoest. Voor jongere mensen met een laag inkomen verwijst Van Box tel naar de gemeente Leeuwarden gpd overtredingen is gestegen van 70 tot 99,8 procent. Ook de snelheid van innen is sterk toe genomen. Inmiddels is binnen vier maanden 93 procent van de boetes betaald. Sinds het CJIB in 1992 ook de strafrechtelijke boetes ging innen is het percen tage van de op dat terrein geïn de bedragen opgelopen van 35 tot 46 procent. De tijd is voorbij dat op feestjes werd gezegd dat je verkeersboe tes niet moest betalen omdat je er vaak niets meer van hoorde. De afgelopen vijf jaar heeft het Centraal Justitieel Incassobu reau (CJIB) in Leeuwarden er voor gezorgd dat het percentage geïnde boetes voor verkeers- Niets onaangenamere dan de verwarming die plots z'n laatste adem uitblaast, altijd op het verkeerde moment. Eens gebeurt het en u zult zien, altijd in het weekend. Geen nood Want nu kunt u eindelijk de Vaillont HR in huis holen. Dé Hoog Rendement-ketel: geavanceerd, super economisch en ongekend betrouwbaar. Waar wacht u op? Bel gratis 06-0578 voor de Vaillant installateur bij u in de buurt. KIES VOOR VAILLANT HOOG RENDEMENT warm waiei. warm woneh

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3