Verzekeringsmarkt is een jungle Politiek pauzeert bij zee, zon en zanc' Feiten &Meningen Israël verlaat MENA-top met gemengd gevoel Vi VO^W- Werken voor de kost 5cHlKTHfrv,(W« mk.?.. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 IEUWSANALYSE De Israëlische delegatie vertrok gisteravond met ge mengde gevoelens uit Cairo. Officieel heet het dat de derde Economische Conferentie over het Midden-Oos ten en Noord-Afrika (MENA) voor Israël een succes is geworden. „Ik ben volkomen tevreden", verklaarde mi nister van financiën Dan Meridor. Maar er waren ook andere geluiden. „Onze zakenlieden hebben behoorlijk kunnen werken, maar op regeringsniveau zijn we zeer teleurgesteld", meent een Israëlische regeringsverte genwoordiger die anoniem wil blijven. „Meridor heeft een goed gesprek gevoerd met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Amr Moussa", zegt hij. „Ook voor onze minister van handel, Nathan Sharanski, was flink belangstelling. Maar voor het overige kan ik alleen maar zeggen dat de algemene sfeer buitengewoon vijandig was. De arrestatie, op verdenking van spionage, van de Is raëlische zakenman Azam Azam zou de sfeer verder hebben verziekt. Minister Meridor zei gisteren dat het vasthouden van Azam niet bevorderlijk is voor de goe de verhoudingen tussen Israël en Egypte. Het waren de enige kritische opmerkingen die hij zich veroorloofde. Net als andere congresdeelnemers prees hij Egyptes aanpak van de grootste belemmering voor economi sche groei in de Arabische wereld: de verstikkende greep van de overheid. President Hosni Mubarak gaf eerder deze week een overzicht van het liberaliserings programma dat in zijn opdracht met opmerkelijk suc ces wordt uitgevoerd. Het zou te ver gaan die liberalise ring geheel op het conto te schrijvan van de MENA- conferenties. Maar het is een feit dat zowel Jordanië, de vorige organisator, als Egypte nu bezig zijn hun econo mie te ontbureaucratiseren. Veel sprekers in Cairo waarschuwden dat het Mid den-Oosten achterop raakt als het niet snel gaat werken aan de vorming van een handelsblok. De vraag is alleen hoe het er uit zou moeten zien en welke landen lid moeten worden. De Arabische landen zouden het liefst een economische gemeenschap vormen zonder Israël. Maar pogingen van de Arabische Liga in die richting zijn steeds mislukt. De MENA-conferenties geven de Arabische landen voor het eerst een realistische basis voor samenwerking, maar bieden geen mogelijkheid Is raël uit te sluiten. De Arabische landen weten dat ze met Israël zitten opgescheept en dat verklaart mede de dubbelzinnige houding van Egypte tegenover de Israë lische delegatie. Het Egyptische publiek kan nauwelijks worden ver weten dat het er weinig meer van begrijpt. Het hoort zijn regering felle kritiek spuien op Israël en leest in de semi-regeringskranten dat premier Netanyahu zich ge draagt als Hitier. En nu staan de kolommen weer vol over de arrestatie van een Israëlische zakenman. Tege lijk ziet het volk op de televisie Egyptische en Israëli sche ministers elkaar vriendelijk toespreken. Onder Egyptes intellectuelen is het verzet tegen nor malisering van de betrekkingen met Israël altijd sterk geweest. Een aantal oppositieleiders heeft een organi satie opgericht die radicaal een eind wil maken aan de economische relaties met de joodse staat. De 'Egypti sche Beweging voor de Bestrijding van het Zionisme en het Boycotten van Israël' meent dat Israël de ontrui ming van bezet gebied nu afhankelijk stelt van een aan deel in de Arabische economie. „De MENA-conferentie is alleen maar een Amerikaanse bazar, bedoeld om Is raëlische producten te verkopen op Egyptisch grondge bied", meent Adel Hussein, vice-voorzitter van de Egyptische Labour-partij. Het is al met al niet verwon derlijk dat Egypte er op de MENA-conferentie naar heeft gestreefd de Israëlische aanwezigheid wat naar de achtergrond te dringen. De westerse delegaties in Cairo zijn in ieder geval te vreden. Dat geldt zeker voor Nederland, dat nauw is be trokken bij de MENA-conferenties. Wantrouwen van een aantal grote Europese partners heeft Nederland er niet van weerhouden een aandeel van 3,5 procent te nemen in de Ontwikkelingsbank voor het Midden-Oos ten, die binnenkort officieel van start gaat. De ironie wil dat die bank speciaal is opgericht ter financiering van het soort regionale projecten dat als gevolg van de im passe in het vredesproces in de verdrukking is geko men. Als in Cairo één ding duidelijk is geworden, dan is het dat het Westen zich voorlopig zal moeten richten op sa menwerkingsprojecten met individuele landen in het Midden-Oosten. Wat dat betreft heerst er in de Neder landse delegatie algemene tevredenheid. Zakenlieden en overheidsvertegenwoordigers zijn het erover eens dat de bijeenkomst in Cairo de vruchtbaarste was van de drie conferenties tot nu toe. cairo ad bloemendaal correspondent 'mwiw w&to dhaka. Werken om te overleven. Deze dakloze kinderen uit Dhaka in Bangladesh voorzien in hun schamele levensonderhoud met de verkoop van afval. Zakken vol oud papier, plastic zakken, kapot speelgoed en a klein spul dat ze aan de kant van de weg vinden, sjouwen ze dagelijks naar handelaren, die er een grijpstuiver voor neertellen. foto reuters rafiqur rahh 'Polissen voor meeste consumenten abracadabra De doorsnee-Nederlander heeft zijn verzekeringen niet allemaal op een rijtje. Hij weet niet waarvoor hij verzekerd is, waardoor hij onnodig extra verzekeringen afsluit. En soms blijken er - als er wat gebeurt - gaten in de dekking en keert een verzekeringsmaatschappij tegen de verwachting in niet uit. Onderzoek van de vakcentrale FNV dat woensdag is gepresenteerd wijst uit,, dat één op de acht ziekenfondspatiën ten niet weet of hij een aanvullende dekking heeft voor ziektekosten. Van degenen die zeggen zeker te weten dat ze dit wel zijn, kan driekwart niet ver tellen hoeveel geld ze hieraan kwijt zijn. Het merendeel heeft geen benul wat de polis precies dekt. De vakcentrale spreekt van een 'jungle' waarin de consument zich een weg moet banen. Volgens de FNV is er to taal geen sprake van een goed geinfor- meerde, bewuste klant die een ratione le keuze maakt uit het aanbod op de vrije markt van medische verzekerin gen. „De klanten die ons bellen, weten veelal niet welk pakket ze hebben", be vestigt woordvoerster Figuurs van de Amersfoortse verzekeraar Anova. „We vragen dan op in hun giroboekje op te zoeken hoeveel premie ze per maand betalen, zo kunnen we het type polis achterhalen". De Consumentenbond signaleert dat deze onwetendheid niet alleen voor ziektekosten geldt. Hetzelfde geldt net zo goed voor indekken tegen zoiets vervelends als de negatieve gevolgen van de Algemene Nabestaandenwet (ANW). Uit onderzoek van de bond is gebleken, dat zes procent van de men sen die nooit of te nimmer te maken zullen krijgen met een ANW-gat, sim pelweg omdat ze geen partner hebben, zich 'voor de zekerheid' toch maar bij verzekert. Een andere 'stommiteit': mensen beta len op hun reisverzekering extra bij voor medische hulp over de grens, ter wijl een arts in het buitenland bij veel ziektekostenpakketten al is inbegre pen. Dit komt zo vaak voor, dat de Amersfoortse maatschappij Anova bij vakantiegangers standaard nagaat of ze ook een aanvullende ziekteverzeke ring hebben. Zo ja, dan krijgen ze kor ting op de reisverzekering. Woordvoerder Kos van het Verbond van Verzekeraars reageert droogjes: „Verzekeringen zijn nu eenmaal een ingewikkeld product; de polissen krij gen niet altijd de aandacht die ze ver dienen". Een polishouder heeft ook een eigen verantwoordelijkheid, stelt de koepel organisatie. Het komt nog te vaak voor, dat polishouders na het aangaan van het contract niet nalezen wat hun rechten en plichten zijn. „Ze bergen het stuk papier op en hopen er nooit gebruik van te hoeven maken". Die houding leidt tot veel ellende, weet Consumentenbond-juriste Verhoeven. „Mede door de reclame die de sterren van de hemel belooft, denkt de consu ment dat een verzekeraar werkelijk alle schade vergoedt". Zij krijgt geregeld te maken met gevallen waarin dat niet zo blijkt te zijn. „Dan heeft degene die on ze hulp inroept slechts een beperkte inboedelverzekering, zodat bij water schade niet hoeft te worden uitge keerd". Veel consumenten zijn bovendien on- derverzekerd. Het Verbond van Verze keraars heeft een tijdje geleden gecon stateerd, dat dit vooral bij inboedelpo lissen (brand en diefstal) het geval is. Daarbij gaat het niet om de jaarlijkse indexering (meegroei met de inflatie), want dat gebeurt automatisch. „Klan ten van maatschappijen denken er niet aan de verzekering op te hogen als ze een nieuw bankstel kopen of een dure computer". Kos adviseert mensen die niet goed weten of ze alles wel goed 'afgedekt' hebben met een assurantietussenper soon contact op te nemen. „Zo iemand heeft alle know how in huis en kan hia ten opsporen danwel overlap er uitha len". Daar denkt de Consumentenbond heel anders over. Voor deze dienstverlening betaalt de leek wel een prijs. Tussen personen krijgen namelijk per afgeslo ten polis een vaste provisie. Dit is geen stimulans om de best mogelijke verze kering uit te zoeken. Bovendien verte genwoordigen ze vaak maar een of en kele maatschappijen. Zelf doen dan? De organisatie erkent dat de klant makkelijk het spoor bijster kan raken door alle soorten verzekerin gen met hun eigen pakketten, voor waarden en dekkingen. Wil hij dan bovendien nog een ander contract aangaan, dan moet hij zich ook nog oriënteren bij nieuwe aanbie ders: banken, warenhuizen, fietsen handelaren, vakbonden en de ANWB. In de novembergids adviseert de bond het hoofd koel te houden en contrac ten alleen aan te gaan als die echt no dig zijn. 'Verplichte' nummers zijn een ziekte kostenpolis, een w.a.- verzekering voor aansprakelijkheid. Plus een opstal- en een levensverzekering als er sprak van een eigen huis met hypothee! Bij andere polissen is het maar de vraag of ze nodig zijn. Het geld va studie van de kleine kan ook viab gen/sparen worden vergaard; een verzekering is alleen zinvol bij du: glas op een risicovolle plaats. Bondsjuriste Verhoeven betwijfel! of een begrafenispolis wel moet. „Werkt iemand, dan wordt na ziji overlijden nog twee maanden looilc doorbetaald. Daarvan kun je net z 1 goed een crematie of begrafenis b!r len. Of anders wel van een spaarb Tenslotte is de rechtsbijstandsven ring 's.oms nuttig'. „Maar de kans de gemiddelde Nederlander bij ei procedure betrokken raakt, is klei Dan zijn er bovendien nog altijdi stanties als de ANWB, de FNV, de eniging Eigen Huis. En de Consul Jl tenbond natuurlijk. utrecht ineke inklaar TOM JANSSEN Zouden het de zon en de zee zijn? De mati gende invloed van de collega's Heerma en Deetman? Het eilandgevoel? Feit is dat Jac ques Wallage, Frits Bolkestein en Gerrit Jan Wolffensperger al een week samen op de Antillen zitten en er nog geen ruzie is uitge broken. Dat mag in de krant. De afgelopen maanden hebben de rege ringspartners PvdA, WD en D66 meer on enigheid met elkaar gehad, dan ooit tevo ren. Althans, de fractievoorzitters en andere kamerleden deden nogal vaak onaange naam tegen elkaar of over eikaars stand punten. Wat dan de gebruikelijke kranten koppen als 'ruzie tussen regeringspartijen' of 'oplopende spanningen in de coalitie' oplevert. Kersvers terug van het zomerreces bestook te Wallage Bolkestein over diens plannetje het toptarief van de belastingen af te schaf fen. Hij laakte de niet aflatende druk van de WD om het asielbeleid aan te scherpen. Wallage gebruikte daarbij grof geschut: Bol kestein viste in troebel water en had de fout van zijn leven gemaakt. Vervolgens waren zowel Wallage als Wolffensperger kritisch over het MSD-com- missariaat van collega Bolkestein, wat hen niet in dank werd afgenomen door vele W- D'ers. Nauwelijks van dit gedoe bekomen, diende het volgende conflict zich al aan. De WD nam - tot woede van PvdA en D66 - afstand van de kabinetsplannen om de benzine- en tabaksaccijns te verhogen. De WD-fractie (volgens Bolkestein 'de beste vrienden van het kabinet') schrikt terug voor moeilijke beslissingen, foeterde Wallage. Daarmee implicerend dat PvdA samen met D66 wel de schouders zet onder het kabinetsbeleid. Wat ook weer niet het geval is. PvdA en D66 hebben zich op hun beurt tegen het HSL- tracé van het kabinet gekeerd. Ook al is dat volgens velen een tijdelijke zaak, de WD is er niet zo bijster over te spreken. Bolkestein gaf een gratis advies aan het kabinet: vast houden aan het regeerakkoord en dus aan het eigen Groene-Hart-tracé. Ook bij het huurwaardeforfait volgt de WD het kabi netsplan (1,25 procent van de waarde van het huis), terwijl PvdA en D66 goedkope koophuizen minder willen belasten. Wie denkt dat het in deze coalitie altijd WD versus PvdA en D66 is, vergist zich. Over het voorstel van Melkert om het minimumloon tijdelijk te verlagen zitten WD en D66 op één lijn: dat gaat niet ver genoeg. Daar ver zet de PvdA zich heftig tegen. Tot nu toe ziet het er niet naar uit, dat deze crisis 'vriendschappelijk' wordt opgelost. Wie het allemaal op een rijtje zet, krijgt het beeld van over straat rollende partners die onafwendbaar koersen naar het einde van hun eens zo mooi lijkende huwelijk. Dat beeld is bedrieglijk. Ondanks de wat harde toonzetting, is geen enkele coalitiepartner bereid een kabinetscrisis te riskeren om zijn eigen wil door te drukken. Tot nu toe is geen enkel conflict op de spits gedreven. Daar zijn hele goede redenen voor. Het is niet nodig. De 'ruzies' hebben via de publiciteit hun doel al bereikt. Ook al voert het kabinet de WD-motie om de benzine accijns uit te stellen niet uit, de automobi list is er nadrukkelijk aan herinnerd welke partij écht voor hem opkomt. WD, de partij voor rokende kilometervreters. Wallage heeft met zijn 'Wassenaar-aanval' op Bolke stein een bepaald beeld neergezet: de WD is er voor de rijken. En wat is er blijven han gen van de ruzie over het asielbeleid:! idee dat de PvdA van zich af bijt. Reden twee, en meteen de belangrijks dat geen van de coalitiepartijen van hl binet af wil. Het gaat economisch goe kabinet is stabiel en oogt succesvol. F met gouden eieren slacht je niet. Enej ook geen dringende reden om de sai werking op te zeggen. Een duidelijk al tief is er niet, noch is er veel electoraa deel van te verwachten. Bovendien blijken de coalitiepartijen! heel goed met elkaar te kunnen onder delen over hele moeilijke kwesties. C hebben we de afgelopen weken geziei herkeuring van oudere WAO'ers is ver peld, na langdurig overleg tussen ded coalitiepartijen. Ook zijn WD, D66 en het met elkaar eens geworden over ee spaarpot voor de AOW. Eens hadden: daarover 'onenigheid'. „Dit kabinet b! zitten tot mei 1998", zegt Bolkesteinc quent als hij ernaar wordt gevi krijgt vast gelijk. En tot die tijd zullen* talloze conflicten zijn, over Beek bijvoor beeld of de gezondheidszorg. In hetp I tige dramatische spel dat politiek heel doen die conflicten er wel degelijk toe emotie en argument wordt de eigen z bepleit of de coalitiepartner in een be daglicht gezet. En soms is al dat theat '1 dig om tot een compromis te komen. - Volgende week zijn ze weer terug in D Haag. Wallage, Bolkestein en Wolffen ger. Kunnen wij, toeschouwers, weer| den haag ans bouwmans

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2