Verkrampt PSV moeizaam langs Sparta Oranje stelt teleur bij afscheid Joop Alberda Sport Haarhuis en Eltingh laten matchpunten schieten KNVB doet Feyenoord voorstel Kees Guyt voor twee jaar naar Foreholte Opnieuw stadionverbod supporters ADO Den Haag Graf lucht haar hart VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 Cruyff zegt neen tegen Ajax Hilversum Johan Cruijff volgt vooralsnog Louis van Gaal niet op als trainer van Ajax. Dat meldde het RTL 4 sportprogamma 'Ba rend en Van Dorp'. Cruijff werd dezer dagen voor het eerst offi cieel door de Amsterdamse eredivisieclub benaderd. Voorlopig wil Cruijff even niet direct iets met voetbal te maken hebben, zo luidde zijn argumentatie het aanbod af te wijzen. Ronald de Boer, gast in het TV-programma, zei het jammer te vinden dat Cruijff voorlopig nog geen trek heeft in een come-back bij Ajax. „Maar het verrast me niet. Mijn gevoel gaf me al aan dat hij voorlopig even het trainerschap op een laag pitje zet." Bekkenbreuk na vijf maanden ontdekt findhovenPas na vijf maanden is bij beroepswielrenner Ray mond Meijs een bekkenbreuk geconstateerd. Op 19 juni kwam de renner van Foreldorado/Golff tijdens de Klauterkoers in Sweikhuizen ten val na een aanrijding met een ploegleiderswa gen. Met flinke bloeduitstortingen en kneuzingen belandde hij in het ziekenhuis. Na zes weken reed hij weer wedstrijden. Meijs bleef echter pijn houden. Na een scan-onderzoek in het zieken huis van Maastricht bleek dat hij destijds zijn bekken heeft ge broken. Eind deze maand beslissen doktoren of hij alsnog ge opereerd wordt. FIFA wil niets weten van extra pauzes hamburg Secretaris Joseph Blatter heeft ontkend dat de FIFA ingrijpende maatregelen in de speeltijd van voetbalwedstrijden overweegt. „Duels worden zeker niet opgedeeld in drie keer der tig minuten of in zes kwartjes", liet hij donderdag weten. TV-ba- zen dringen er bij de wereldvoetbalbond op aan wedstrijden va ker te onderbreken. Daardoor zouden ze meer reclameblokken kunnen uitzenden. Dat is nodig om de steeds hogere tv-rechten op te kunnen blijven hoesten. „Wij laten ons daardoor niet beïn vloeden", aldus Blatter. „Voetbal geniet een goed aanzien. Dat moeten we koesteren. We moeten ons niet laten leiden door al lerlei commerciële krachten om ons heen." Nederlands dubbel lijdt nederlaag tegen 'Woodies' hartford rene van hattum gpd-verslaggever Er zijn bij het WK dubbelspel voor mannen twee teams toren hoog favoriet. Een Australisch duo en een Nederlands paar. Als die net zo goed blijven ten nissen als gisteravond in hun onderlinge poulewedstrijd ha len ze allebei de finale. Alleen hebben Mark Woodforde en Todd Woodbridge voorlopig één voordeel. Zij plaatsten zich via een 4-6, 7-6, 7-6 overwin ning op Paul Haarhuis en Jacco Eltingh reeds voor de halve eindstrijd. Om ook de laatste vier te bereiken moeten onze landgenoten nu nog wel de combinatie Pimek/Talbot ver slaan. Mannendubbels kunnen fan tastisch tennis opleveren. De dertiende ontmoeting tussen de twee teams die alom be schouwd worden als de beste dubbels van de jaren negentig was ook fantastisch. Zelfs Paul Haarhuis had twee uur en der tig minuten genoten. „Tot het laatste punt. Toen niet meer." De ongeveer drieduizend toe schouwers in Hartfords hadden zich evenens prima vermaakt. Alsof het een finale was geweest verlieten ze na de thriller het ijs- hockeystadion, terwijl er nog een partij achteraan kwam. Maar mooier kon het toch niet meer worden, besefte iedereen. Zoals ook Haarhuis deed: „Dit was topniveau." De partij deed denken aan de halve finales van het Olympisch toernooi, toen 'de Woodies' met 18-16 in de derde set ontsnap ten. Net als in Atlanta werkte Mark Woodforde ook gisteren matchpoints weg op eigen ser vice. Bij 5-6 in de derde set wankelden de Australiërs liefst vijf keer. Eltingh en Haarhuis verspilden hun winstkansen niet, Woodforde serveerde ze weg. Maar het duel riep ook herin neringen op aan de eindstrijd van de US Open, een paar we ken na de Spelen. Toen wonnen de Australiërs met precies de zelfde cijfers als gisteravond. Maar deze keer ging het er dra matischer aan toe. In de tie break van de tweede set hadden Haarhuis en Eltingh de winst en de premie van 15.000 dollar per poule-overwinning ook al gero ken. De Nederlanders leidden met 4-1, toen Eltingh een dub- belfout sloeg en de Australiërs terugkwamen. Na 1 uur en 34 minuten, was het oranje duo bij 5-2 in de tiebreak, zelfs maar twee punten van de zege af. Maar 'de Woodies' sleepten de set alsnog met 5-7 binnen. Niet omdat Eltingh en Haarhuis slecht speelden, maar omdat Todd Woodbridge ongelooflijk De Australiërs bewezen ook in de derde en beslissende set hun overlevingsdrang. Ze werk ten opnieuw een achterstand (3-5) weg en benadrukten daar mee niet voor niets het eerste dubbel op de wereldranglijst zijn. Die plek kan niemand hen dit jaar nog afpakken, wat er in Hartford ook nog gebeurt. Beide teams gaven toe dat het beste bij ze naar boven komt als ze tegenover elkaar staan. Of zoals Woodbridge het zei: „Zij willen ons uit elkaar scheuren, dat voel je gewoon. Dan stroomt de adrenaline bij ons wel. We moeten af en toe zelfs even diep ademhalen en ont spannen, anders neemt de adrenaline de overhand. Amerikanen kunnen het soms ook mooi zeggen. Zo vroeg een verslaggever naderhand aan Paul Haarhuis of hij niet het ge voel had dat ze hun tegenstan ders een mes in het hart hadden gestoken, maar dat ze maar niet dood wilden gaan. Haarhuis was te gedesillusioneerd om er op in te gaan. Murmelde iets over kansen die ze wel gekregen hadden, maar niet hadden ge pakt. Todd Woodbridge durfde er wel om te wedden dat ze elkaar overmorgen in de WK-finale voor de veertiende keer tegen komen. Dan zouden Eltingh en Haarhuis de 6-7 achterstand in hun onderlinge confrontaties zo weer naar 7-7 kunnen tillen. Eltingh was voorzichtiger. „Het is afwachten of we de eindstrijd halen. De halve fina le-partij bij de Olympische Spe len was net zo'n zware pot als deze. Toen moesten we de vol gende dag om het brons tegen de Duitsers en dat werd een vreselijke afknapper. Nu moe ten we er ook vanmiddag om één uur (zeven uur 's avonds Nederlandse tijd, red) alweer staan. Tégen twee jongens bo vendien, die niets meer te ver liezen hebben. Hoe dan ook, we worden sowieso geen poule winnaar. Dat betekent dat we bij winst op Pimek en Talbot de nummers één van de andere groep ontmoeten." rotterdam gpd De KNVB heeft Feyenoord een voorstel gedaan om uit de impasse te geraken die is ontstaan door het conflict rond de tv-rechten. Voorzit ter Jorien van den Herik had gisteren al het door de voet balbond geïnitieerde gesprek met de media-deskundigen binnen het sectiebestuur be taald voetbal. In Rotterdam troffen beide partijen elkaar in een vrien delijke sfeer. Volgens de KNVB en volgens Van den Herik zijn gisteren een hoop irritaties weggenomen. Het bestuur van de Rotterdam mers kwam evenwel niet in een directe confrontatie met KNVB-voorzitter Jos Staat- sen. Deze was verhinderd. Fout van Metgod helpt Eindhovenaren aan de winst Jockey na zege neergeschoten Boedapest De Hongaarse jockey Csaba Lakatos is na een zege op de renbaan in Boedapest neergeschoten. De 32-jarige Oost- Europeaan werd geraakt in hoofd, rug en dijbeen. Volgens de artsen is hij buiten levensgevaar. De politie vermoedt dat de ma fia achter de aanslag zit. Daarmee zou het slachtoffer contacten hebben. Met een van hen, Jozsef Prisztas, was Lakatos nauw be vriend. De man werd twee weken geleden neergeschoten. Prisz tas is een van de kopstukken van de georganiseerde misdaad in de Hongaarse hoofdstad. Glasgow Rangers neemt kop over Glasgow Glasgow Rangers heeft de koppositie in de Schotse competitie weer overgenomen van Celtic. De regerend lands kampioen won het duel met de aartsrivaal met 1-0. Pierre van Hooijclonk speelde ditmaal een negatieve hoofdrol in de beladen derby. Vijf minuten voor tijd miste de international een straf schop. Doelman Goram stopte de inzet van de Nederlander. Het was de avond van de missers, want ook Gascoigne kon zijn pe nalty niet verzilveren. Brian Laudrup maakte het enige doelpunt in het duel, waarin de Rangers de beste kansen kregen. 'Kees Guyt is volgend seizoen de 0! nieuwe trainer van Foreholte. De Katwijker volgt Mart de Groot op, die het na zeven jaar bij de zondagtweedeklasser voor gezien houdt. Guyt, die vo- rig jaar Katwijk onder zijn hoe- de had, tekende een contract voor twee jaar. Guyt zou dit seizoen aanvan- kelijk bij Alphense Boys aan de a slag gaan. Maar door persoop- ra lijke problemen moest de Kat-' 'n ivijker daar van afzien. Vorige week werd Guyt door Forehol- te-man Fred Arroyo benaderd, een paar dagen later zat hij met J/oorzitter Van Kesteren om tafel '^pm de zaak rond te maken, ïuyt: „Het klikte meteen en :cht niet alleen omdat we alle schilder zijn. Ik had meteen iet idee dat Foreholte de goede 'lub is voor mij." Tien maanden voor het begin 'an de nieuwe competitie heeft luyt dus al een club. „Het is V1 inel gegaan, maar de club sprak me gewoon aan. Wat mij betreft is het alleen maar goed dat er duidelijkheid is, andere clubs weten nu dat ik bezet ben." Van het hoogste amateurni veau stapt Guyt tweede treden lager naar Foreholte. „Ik denk dat het goed is dat ik op dit ni veau aan het werk ga, zeker ge zien de moeilijke periode die ik achter de rug heb. Ook dit is een enorme uitdaging. Er komt een lichting aan met veel talent, het tweede elftal telt veel goede jonge spelers. De doelstelling is om naar de eerste klasse te gaan." Vooralsnog moet Foreholte echter uitkijken niet naar de derde klasse te degraderen. Guyt (die met Fred Arroyo als assistent gaat werken): „Volgens mij staat de ploeg te laag op de ranglijst. Ze hebben nogal wat pech gehad. Het wil helemaal niet zeggen dat het een slecht elftal is." De Katwijker staat eigenlijk al te popelen om te beginnen. „Ik voel me lichamelijk en geestelijk fit. Ik denk dat ik twee keer zo sterk ben geworden, ook als trainer. Het zal me nu niet meer gebeuren, dat ik geleefd word." den haag Het bestuur van ADO Den Haag heeft 31 aanhangers een sta dionverbod van achttien maan den opgelegd, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De supporters waren vorige maand betrokken bij het vernielen van een bus na het duel tussen Tel star en ADO. Eén fan kreeg een verbod van drie jaar wegen openlijke geweldpleging. Eerder dit seizoen sloot de Haagse club zeven personen uit van het bijwonen van wedstrij den in het Zuiderpark. Met deze uitsluitingen hoopt ADO op den duur incidenten rond en tijdens de duels in te dammen. Het bestuur wil een mel dingsplicht voor de raddraaiers invoeren. De club heeft hierover inmiddels overleg gevoerd met de waarnemend burgemeester van Den Haag Meijer. De uitge sloten supporters zouden zich bij thuis- en uitwedstrijden moeten melden op het politie bureau. ADO wil een enquête houden onder de andere clubs in het betaalde voetbal om te bekijken over interesse is om deze maatregel landelijk in te voeren. Burgemeester Peper van Rot terdam heeft toestemming ge geven de wedstrijd tussen Ex celsior en ADO Den Haag op 20 november te laten spelen in de Kuip. Peper verbood afgelopen zondag het duel op het terrein van de Rotterdamse eerste divi sieclub. new york»sid/dpa Steffi Graf is kwaad op de autoriteiten in Duitsland. Ze zegt dat er met haar een spelletje wordt gespeeld. Al twee keer is haar toege zegd dat vader Peter snel zou vrijkomen. Ze komt met haar ontboe zemingen in een interview met de New York Times. „Het proces gaat niet meer om het geld. Ze willen mijn vader als voorbeeld stel len, terwijl moordenaars vrij rondlopen en kinderen worden ver kracht." Zelfs tegenstanders van Peter Graf zeggen dat ze verbaasd zijn hoe hij door Justitie wordt behandeld. „Het is een zaak die mij al te lang achtervolgt en langzamerhand soapachtige trekjes vertoont. Het is geen nachtmerrie maar helaas realiteit. In een periode dat je niet kunt spelen, breekt je dat dubbel op", aldus de nummer één van de wereld. talie te sterk in olympische revanche Zeker, de bovenlaag van het Nederlandse voetbal kan een financiële injectie uitstekend gebruiken. In de week voordat de discussie over de tv-rechten op nieuw in alle hevigheid los barst, leverde de top drie eigenhandig het beste be wijs. Waarbij PSV zich gis teravond met een magere 2-1 winst op de nummer negen van de eredivisie, Sparta, als laatste in de rij aansloot. eindhoven marc hoeben gpd-verslaggever Maandag gaat het gesprek bij de najaarsvergadering van de KNVB over geld. Feyenoord, Ajax en PSV willen meer en hebben door de (voorlopige) uitslag van een door de Rotter dammers aangespannen rechts zaak ook meer geroken. De con currentiepositie ten opzichte van de rest van Europa is in het geding, de top drie baseert de claim op een groter bedrag uit de tv-rechten op de meerwaar de van hun 'product'. Bij het laatste kon wrang ge noeg deze week de nodige vraagtekens worden geplaatst. Wat Feyenoord op dinsdag te gen NAC (1-0 winst) liet zien, had veel weg v^n een slechte cowboyfilm. Een dag later bleek de nummer zestien van de ere- divsie, Fortuna Sittard, opge wassen (2-2) tegen Ajax. En gis teravond kwam PSV tegen Spar ta eigenlijk met de schrik vrij. Een gevolg van PSV's inbreng met vier man (Jaap Stam, Wim Jonk, Phillip Cocu en Arthur Numan) in het Nederlands elf tal, dat zaterdag met 7-1 de WK- kwalificatiewedstrijd van Wales won. „We speelden verkrampt", had Advocaat gezien. „Opval lend hoe fris die jongens bij Oranje voetbalden en nu moei te hadden met het ritme. Het til loop Alberda had eigenlijk in ni Sroningen afscheid willen ne rf, nen. Het werd Eindhoven om- ei in Alberda's woonplaats izi een zaal beschikbaar was. En iet moet gezegd: De Lichtstad - 'ad zijn best gedaan de bonds coach uit te zwaaien zoals hij iet verdiende. Alle ingrediënten oor een groots, of tenminste epast afscheid, waren aanwe- ig. Duizenden toeschouwers, pE IP's als Louis van Gaal, Hans l& irritsma en Erica Terpstra. ien van de twaalf Italianen die Y6 'de gedenkwaardige volleybal- inale van Atlanta in het veld onden waren aanwezig. Het 0z'in 'gouden' volleyballers fti pn Alberda was zelfs compleet. 30; laar stelde in de als afscheids ki edstrijd van Alberda geaffi- leerde wedstrijd knap teleur, je Italianen kregen hun olym- d ische revanche en zegevierden 'et 1-3 (5-15, 10-15, 15-9, 5- dl ooj Op eigen bodem legde Ne- i 'dand in de zomer de basis ■e\ for die gedenkwaardige zon- augustus 1996. De dag dat iNederlandse volleyballers de tel111 van het eeuwig tweede jfe! orden braken in de bloedstal en '"de finale van Atlanta. In Rot je rdam werd op 29 juni een pij- r onder die triomf geslagen 'et de zege in de World League 'ale. „In Italië zouden ze zich dat niet hebben laten gebeu ren", redeneerde Alberda ach teraf, die stelde dat Nederland in Ahoy' bevrijd werd van het Italië-syndroom. Of, zoals spel verdeler Peter Blangé later zei: „We accepteerden gewoon niet langer dat Italië beter was. •Voor de Italianen was het ver lies in Rotterdam inderdaad nog wel te verteren. Dat van Atlanta veel minder en dat maakten ze gisteravond onomwonden dui delijk. In het hol van de leeuw sloegen de mannen van Julio Velasgo vernietigend toe. Aan vankelijk doemden zelfs de spookbeelden op van de af- scheidswedstrijd van Johan Cruijff bij Ajax, dat destijds ver nietigend werd afgedroogd (0-8) door een gretig Bayern Mün- chen. Zo erg werd het in Eind hoven voor Alberda's mannen niet, maar twee sets lang zag het daar wel naar uit. Nederland speelde beroerd. Hield vooral blokkerend geen vlieg tegen en was verdedigend veruit de min dere van de Italianen, die als geen ander raad weten met de uit het beachvolleybal geadop teerde verdedigingstactieken. Van een herhaling van het olympische wedstrijdbeeld - een superieure Nederlandse blokkering versus het spectacu laire 'keepen' van de Italianen - was gisteravond geen sprake. Een reprise van Atlanta, waar ■door beide ploegen bovenwe van der Meulen te zien. Peter Blangé viel minder op door te genvallend spel, maar mocht ook inrukken op de stand 4-10 in het tweede bedrijf. Wellicht waren zij de zondebokken van een gouden ploeg waarin ieder een teleurstelde. Want ook Zwerver, de vedette, Van de Goor, de onverstoorbare, en Görtzen, de revelatie, verbleven gedurende langere tijd op de bank. Niet om ze te sparen, maar omdat ze er domweg niet waren. Voor Alberda rest de troost dat het niet zijn echte afscheid betrof. Morgen speelt zijn equi pe opnieuw tegen de Italianen, dan in Milaan, alvorens af te reizen naar Japan waar het toer nooi om de World Super Chal lenge wordt afgewerkt. Ook daar wacht een confrontatie met Italië, voor Alberda echt de laatste. Hij zal hem beschouwen als ridder in de Orde van Oranje Nassau, de onderscheiding die staatssecretaris Erica Terpstra hem gisteren niet geheel onver wacht op de borst speldde. Het eerbetoon dat de gouden bondscoach verdiende kwam zodoende van het koninklijk huis, niet van zijn spelers. Stelt de scheidende bonds coach: „Het is pas echt goed als je afscheid neemt en tevreden kunt omkijken. Volleybal is sinds Atlanta een 'major' sport in Nederland." lis, werd bij een hoekschop van Alfons Groenendijk aan zijn lot overgelaten en volleerde de bal na tien minuten dankbaar bin nen. De gelijkmaker van PSV, een kopbal van Jaap Stam uit een hoekschop van Wim Jonk, viel op een uitermate gelukkig mo ment. Vlak voor de rust en door Sparta-trainer Henk ten Cate op zijn geldigheid bestreden. „Naar mijn mening ging er een overtreding van Vink op Ren- funn aan vooraf'. De echte foto anp kansen voor de Eindhovenaren waren tot die tijd zeer beperkt in getal, constateerde ook Advo caat. „Terwijl dat normaal één van onze kwaliteiten is". Tel kens zat een Rotterdamse voet tussen bal en doel, slechts René Eijkelkamp had uitzicht op meer. Niet voor niets bracht PSV- trainer Advocaat na de rust aan valler Boudewijn Zenden voor middenvelder Marciano Vink in het veld. De Belg Mare Degryse, al maanden hopeloos uit vorm, verkaste naar de rechterkant. Die inmiddels traditionele om zetting had verdacht veel weg van een wanhoopsdaad. Zoals Advocaat in de 59ste minuut ook een beroep deed op de Bra ziliaan Marcelo, in plaats van Eijkelkamp. Tot opluchting van heel PSV sloeg de balans dan toch in Eindhovens voordeel door, dankzij Marcelo. Hij rea geerde attent, toen Sparta-doel- man Edward Metgod bij een vrije trap van Luc Nilis blunder de en de bal uit de handen liet glippen: 2-1. Zo waren de rollen ten op zichte van vorig seizoen omge draaid. Advocaat: „Wij speelden destijds beter dan nu, maar ver loren twee keer. Zo gek kan voetbal dus zijn". PSV's zeven de thuiswinst kreeg precies de zelfde uitslag als de twee onder linge krachtmetingen in compe titieverband van de laatste jaar gang, toen beide wedstrijden in het voordeel van Sparta uitvie- Een compleet ander Sparta was het gisteravond, wist trainer Ten Cate. Het frisse en aanval lende spel heeft plaatsgemaakt voor het loeren op een gelukki ge counter. Noodgedwongen, want de Rotterdammers ken nen de nodige problemen met de personele bezetting. Onbe kende 'grootheden' als Den Dunnen en Nieuwenhuis kre gen in Eindhoven een inval beurt en tot ergernis van Ten Cate zal hij binnenkort ook Renfurm missen. Deze zag vijf minuten voor tijd de rode kaart voor het neerhalen van de door gebroken Stam. Ten Cate: „Triest, want er ging een hands bal van Zenden aan vooraf'. PSV: Waterreus; Vampeta, Valckx, Stam en Numan; Vink (46. Zenden), Jonk, Degrijse en Cocu; Nilis (83. Van der Weerden) en Eijkelkamp (59. Mar celo). Sparta: Metgod; Smith, Gerard de Nooijer, Noorlander (75. Den Dunnen) en Van der Hoeven; Van der Laan, Ma- rilia en Groenendijk (38. Renfurm); Krijgsman, Dennis de Nooijer en For tes (82. Nieuwenburg). relds werd gespeeld, kón ook niet verwacht worden. Niet al thans voor wat betreft het daar gehaalde niveau. Italië bleef er onder, Nederland een lichtjaar van verwijderd. Oranje was sim pelweg schandalig slecht bij de les. Alleen het derde bedrijf, dat de Azzuri gebruikten om even bij te tanken, ging naar de thuisploeg. Een schrale troost voor de olympische kampioen. Een bittere pil voor het publiek, dat liefst 35 gulden neer moest tellen voor een kaartje. Alberda bekende na afloop dat het niveau van zijn ploeg niet bijster hoog was geweest. „We zijn gehaast door Neder land gereden vandaag. Veel tv gehad, veel interviews. Maar de ze wedstrijd stond in het teken van mijn afscheid. Als een eer betoon aan de olympische ploeg. Mag het dan één keer dat het resultaat een keer onderge schikt was." De bijna 5000 fans kregen voor hun dure kaartje slechts anderhalve set een falende Olof Joop Alberda is zojuist geridderd door staatssecretaris Erica Terpstra. het gouden team van Atlanta gaf hem geen passend afscheidscadeua. foto ah Marcelo loopt juichend weg na zijn winnende goal tegen Sparta. blijkt telkens weer wat voor enorme impact het Nederlands elftal heeft. Alleen al alle aan dacht van de media. Voor ze het kwijt zijn, ben je een paar dagen verder. Goed, ze moeten in staat zijn twee wedstrijden per week te spelen. Maar het is toch verstandig dit aanhangig te ma ken en na een interland om een week rust te vragen. Misschien kan de KNVB de winterstop wat korter maken". Zo gingen de gedachten gis teravond in meer dan één op zicht terug naar het Nederlands elftal. Met een waarschuwend vingertje. Het systeem van PSV, sinds enkele maanden ook bij Oranje in zwang, kan bestreden worden. Zo toonde Sparta gis teravond aan, in feite in navol ging van PSV's overwinnaar in het Europa Cup 2-toernooi, het Noorse Brann Bergen. Met een verdedigingsblok van zes man haalden de Rotterdammers bij na met een 0-1 voorsprong de rust Jochem van der Hoeven, de directe bewaker van Luc Ni-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23