Ajacied Claus thuis bij Noordwijk 'Over degradatie praat ik niet' Quick Boys wil tegen Achilles Veen draad weer oppakke Sport Klassement topscorers '96-'97 Wedstrijd van de Wee Dordrecht wil De Romijj nog vijf jaar vastleggen Ook ik ben za^n van de parti\wlÈÈËË VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Het klinkt een beetje merkwaardig om het juist Edmund Claus te horen zeggen. Iemand die een seizoen lang als derde doelman van Ajax fungeerde, eerst achter Stanley Menzo en Edwin van der Sar, later achter 'Sar' en Fred Grim. Een doelverdediger ook die het jaar daarna voor de zaterdagamateurs van de Amsterdammers uitkwam en nu bij Ajax op het complex van 'De Toekomst' naast de Arena stage loopt. Maar toch zegt hij het: „Noordwijk is vanaf mijn jeugd al mijn club. Een bolwerk van het zater dagvoetbal, waar ik altijd al heb willen spelen." AMSTERDAM GERT-JAN ONVLEE Sinds dit seizoen maakt Ed mund Claus, eerder vijf seizoe nen onder de lat bij Geel Wit, dan inderdaad deel uit van de Noordwijk-familie. De 27-jarige Haarlemmer kwam in de vorige voetbaljaargang, ook al door een teenblessure, maar weinig aan spelen toe en hapte graag toe op het moment dat hij door Noordwijk werd benaderd. Eer lijk: „Omdat Noordwijk een club is die mij aanspreekt. Maar ook omdat Dennis van der Wal mij door gewoon goed te kee pen bij Ajax zaterdag uit het eerste had gespeeld en ik nog wel een paar seizoenen in het veld wilde staan." Waarmee Claus overigens niet zegt dat zijn kostje in Noordwijk dus bij voorbaat was gekocht. ,,Nee, absoluut niet. Ik ben gevraagd, dat klopt. Maar een plaats in de basis is mij nooit beloofd. Ik moest met Ro nald van Kesteren de concur rentie aan. Samen zouden we gaan uitmaken wie er in het eerste van Noordwijk zou be landen." Dat werd dus Edmund Claus. En dat bleef Claus, ook nadat de eerste vijf duels Noordwijk een negatief doelsaldo van min drie (10 voor en 13 tegen) had opge leverd en ook veel te weinig winstpunten: vijf. Claus: „Maar de trainer hield blijkbaar ver trouwen. In mij en in de rest van het team. Het was in die pe riode ook niet zo dat ik nou de ene blunder na de ander maak te, of dat andere spelers na drukkelijk liepen te falen. Het hele team miste op een of ande re manier de scherpte." Daar kwam achterin dan ook nog bij dat in de personen van Wim de Jong en Edmund Claus twee nieuwe pionnen moesten worden ingepast. „En hoe je het ook wendt of keert, je moet toch aan elkaar wennen. Een. proces dat inmiddels al een heel stuk lijkt te zijn gevor derd. De cijfers van de laatste vier wedstrijden mogen er im mers zijn. Noordwijk won ach tereenvolgens van Rijnsburgse Boys, Hoek, Achilles Veen en Heerjansdam (doelsaldo 12-2) en steeg met stip op de ranglijst van de Hoofdklasse A. Claus: „Toch ook weer een kwestie van vertrouwen. Dat was bij ons al gegroeid door de wedstrijden tegen ASWH en Katwijk. ASWH wonnen we met 5-4, Katwijk verloren we met 4-2, maar we speelden zeker niet slecht. En op een gegeven moment gaat het dan echt lopen. De vorm groeit en je krijgt het geluk mee. Want dat is echt een verschil. De eerste wedstrijden gingen de ballen er bij ons veel te gemak kelijk in, terwijl Noordwijk juist veel kansen miste. Nu is dat an dersom. Scoren wij als het moet, en komt-ie bij mij tegen de lat. Dat zijn dingen die niet te beredeneren zijn, maar ze ge beuren wel." Die ontwikkeling heeft Noordwijk op dit moment me de op de derde plaats gebracht. Op één punt achter Katwijk en op nog slechts vier punten van koploper Scheveningen. Een eerste plek die Claus met Noordwijk ook wel wil bezetten. „Als je realistisch bent, moet je zeggen dat Noordwijk het dit seizoen goed doet als we bij de eerste vijf eindigen of een perio- detitel pakken. De verschillen zijn in de hoofdklasse niet groot, twee keer verliezen en je zakt weer een heel stuk. Maar dat neemt natuurlijk niet weg dat je ook een droombeeld mag hebben. Een kampioenschap aan het eind van het seizoen, een beker, dat soort dingen. Ik vind dat je dat beeld ook hoort te hebben. Je speelt om te win nen, elke week weer. En elk jaar weer wil je zo hoog mogelijk eindigen, dat hoort nu eenmaal bij de sport." Op termijn vindt Edmund Claus een kampioenschap van Noordwijk in elk geval wel een realistische optie. „Als deze groep een jaar of twee, drie bij elkaar blijft, denk ik echt dat Noordwijk zich op de titel mag gaan richten. Je ziet het elftal met de week beter, evenwichti ger worden en er zit nog veel meer m. Tegen die tijd hoopt Edmund Claus er ook zelf nog bij te zijn. De Haarlemmer die eerst de Sportacademie doorliep en nu bezig is aan zijn laatste jaar op het CIOS en dan direct het di ploma Oefenmeester 1 in zijn bezit heeft, heeft immers de in tentie om 'nog een jaar of vijf bij Noordwijk door te gaan. Maar hij beseft eveneens dat een carrière zich niet gemakke lijk laat plannen, zeker niet als je aan de andere kant hoopt op een 'baan in het voetbal'. „Mijn doel nu is om ooit als assistent in het betaald voetbal aan de slag te gaan. Maar daarvoor zal AMATEURVOETBAL VOORAF ik eerst nog ervaring moeten opdoen. In de praktijk zal moe ten blijken of ik zelf spelen kan blijven combineren met trai ning geven." Mocht hij ooit moeten beslui ten om Noordwijk vaarwel te zeggen, zal die keuze hem pijn doen: „Want Noordwijk was mijn club al toen ik de vereni ging nog niet kende, en dat is er de laatste maanden echt niet minder op geworden. Een club die wil presteren. Maar wel met aanvallend, aantrekkelijk voet bal. En met plezier. Echt, een heel aparte sfeer. Het is ook een club waar wat kan. Als ik om studieredenen een keer een training mis, zit ik op zaterdag niet direct op de bank. Dat waardeer ik zeer in de trainer." Dennis Stuifzand staat droog en Docos onderaan LEIDEN CERTJAN VAN GEEN De vorig jaar zo succesvolle Do- cos-machine, loopt dit seizoen verre van gesmeerd. De RKSV zit nog steeds in de lift, maar die gaat op dit moment naar beneden. Een gedeelde laatste plaats met drie punten uit ze ven wedstrijden, is veel te wei nig voor een ploeg die voor het seizoen meende mee te doen om de bovenste drie plaatsen in de derde klasse. Dennis Stuif zand deelt mee in de malaise. De tweevoudig topscorer van Leiden en omstreken staat nog droog. „We moeten onze doel stelling voorlopig even aanpas sen. Maar Docos komt eraan. Ik zeg niet dat we bovenin mee gaan draaien, maar over degra datie praat ik niet", aldus Stuif zand. De cijfers zeggen genoeg. Zes nederlagen, één overwinning, zeven doelpunten voor en 22 te gen. Het is schrikken voor het 60-jarige Docos, dat vorig sei zoen vierde werd en met 78 (ruim drie per wedstrijd) doel punten het productiefste elftal was. En dat terwijl er afgere kend was met het heen-en- weer-imago. Docos werd een volwaardige derdeklasser, die niet meer te klein was voor het tafellaken, maar wel veel te groot voor het servet. Nu mag Door Combinatie Sterk dan de slechte gewoonte hebben een slow starter te zijn, dit jaar had het anders moeten gaan. De selectie bleef (als ge bruikelijk) in tact, trainer Wil lem Visser werd vorig jaar op het Leidse Voetbalgala uitgeroe pen tot beste trainer en Stuif zand legde er dertig in het mandje, oftewel: Docos zou de finitief tot de toppers in de der de klasse gaan behoren. Ook de 27-jarige Stuifzand begrijpt het niet helemaal. „We spelen niet goed, hoewel er wel een stijgen de lijn is. Maar het kan toch niet waar zijn, dat we nu pas zeven doelpunten hebben gemaakt?", piekert Stuifzand. Docos krijgt te makkelijk goals tegen. Op de ene overwin ning tegen VUC na (2-1), stond De Morsch-club alleen in de seizoensouverture tegen Altior („Die wedstrijd hadden we nooit weg mogen geven") een keer voor. De 2-1 werd in de slotfase omgebogen naar 2-3. Daarna keek Docos steevast te gen onoverbrugbare achterstan den aan, voordat het eventueel tegenscoorde. Stuifzand, assis tent-bedrijfsleider in restaurant Het Haagsche Schouw, waar door hij niet wekelijks volledig met de groep kan meetrainen: „Vorige week zondag tegen RKAW (5-0) stond het 1-0 bij rust. We gingen vol zelfvertrou wen de tweede helft in, kregen een paar kansen op de gelijk maker, maar het doelpunt viel na een counter aan de andere kant. Dan knakt er iets en wordt het nog 5-0. Typerend voor een ploeg die niet in vorm is." Voor spits Stuifzand is het wennen dat hij nog niet ge scoord heeft. In de twee seizoe nen onder Wim Visser scoorde hij respectievelijk 34 en 30 goals. „Het is balen als je twee jaar achter elkaar topscorer van de regio bent geweest. Zo mak kelijk als het vorige jaren ging, gaat het nog niet. Tegen RKAW bijvoorbeeld schiet ik een bal goed in en krijgt een tegenstan der hem toevallig op zijn hak, waardoor het geen doelpunt wordt." Hij rept veelvuldig over de automatismen die nog ont breken. „De sfeer is prima en er is genoeg kwaliteit, daar ligt het niet aan. Maar het scheelt bij voorbeeld wel dat Cock van Bo- heemen geblesseerd is. Hij was een stukje zekerheid in de ver dediging en iemand die door schoof, waardoor de aansluiting tussen de linies goed verzorgd was. Met Bram Devilee op die plek hebben we de best moge lijke plaatsvervanger, maar hij speelt meer achter de verdedi ging en dat is toch anders." Hij merkt het gebrek aan au tomatismen ook in zijn eigen spel. „Ik mis een bepaald zelf vertrouwen, omdat ik niet scoor. Dus ga ik te veel op zoek naar de bal, waardoor ik op een verkeerde plek terecht kom. Te ver van het doel. In Rijswijk bij voorbeeld liep ik op een gege ven moment mee te verdedi gen. Niet dat een spits dat niet hoeft, maar het geeft aan dat het niet lekker gaat." Ondanks de huidige malaise blijft Stuifzand positief. Het zelf vertrouwen buiten het veld is wel honderd procent. „Docos komt eraan. Ik zeg niet dat we bovenin mee gaan draaien, maar over degradatie praat ik niet. Aanstaande zondag tegen NSV '46 (eveneens met drie punten onderaan) móeten we winnen." Dat Stuifzand op het voetbal gala één van de drie genomi neerden was voor de titel 'voet baller van het jaar', vond hij een eer. „Maar om het echt te wor den, moet je een complete voet baller zijn en dat ben ik niet. Kees van Tongeren wel, dus hij won terecht. Nu moet er een hoop gebeuren wil ik nog een keer genomineerd worden." Dat Wim Visser tot beste trainer werd verkozen, stemt hem te vreden. „We zijn er als club goed uitgesprongen. We mogen boffen met zo'n vent. Visser is de beste trainer die ik ooit ge had heb. Hij heeft mij geleerd geduld op te brengen. Onder hem heb ik de sprong gemaakt van zestien naar dertig doel punten, omdat ik nu meer rust op kan brengen in de '16'. Een ander sterk punt is dat hij de sfeer goed kan houden, on danks dat het slecht gaat. Daar om benader ik het positief. Aan de vergelijking 'Stuifzand CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-535, Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Wils van Oosten (De Sleutels) 2 1) Pieter van Schie (Lugdunum-za) 0 14 2) Mark Ens (VVSB) 0 14 3) Marcel van den Burg (De Sleutels) 0 11 4) Tjeerd Verweij (SV Voorschoten) 0 11 6) Erwin Vink (Teylingen) 0 9 6) Hans Zwaan (Katwijk) 1 9 T> René Bierhuizen (SVLV) 0 8 Walter Zaal (Abbenes) 2 8 9) Llyod de Meza (Ter Leede) 2 8 10) Traci Donev (Teylingen) 0 7 ■HHHHMHi Wout Bergers Sport stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1996-'97 zijn aan trekkelijke prijzenpaketten be schikbaar gesteld. De coördi natie van het topscorersklasse ment is in handen van Wim van Duivenbode. Infori dagelijks tussen 10.00 en uur, tel. 071-5356461 Edmund Claus, op zijn 'werkplek' in Amsterdam: „Als deze groep een jaar of twee, drie bij elkaar blijft, denk ik echt dat Noordwijk zich op de titel mag gaan richten." foto united photos de boerj Zoals Claus behalve voor Ruud Bröring ook voor kee pers trainer Jaap Vein Kesteren veel respect heeft: „Een fantas tische kerel die mij in elk geval veel rust en vertrouwen geeft." Een trainer ook die Claus nog wat kan leren. De Haarlemmer, die zelf bij Ajax-trainer Frans Hoek alle certificaten verzamel de die hij maar kon halen: „Ik ben de laatste jaren erg vooruit gegaan. Weet zelf ook echt wel hoe je een training in elkaar moet zetten. Maar dat neemt niet weg dat je nog altijd op elke training dingen kan leren. Zeker van Van Kesteren. Dat is een oud-voetballer, die misschien nog wel beter als een ex-doel- man ziet waar een keeper kwetsbaar is." UDWS - LFC Als Wedstrijd van de Week is ditmaal gekozen voor het duel tn UDWS en LFC. Als deskundige bij de kraker van de Boshuizei is de oud-trainer van beide clubs, Leo de Jong, aanwezig. Hij zijn visie, geeft de spelers rapportcijfers en Idest de Man c Match, die met een paar voetbalschoenen wordt beloond. Het op de Boshuizerkade begint zondag om 14.00 uur. LEIDEN «WILLEM SPIERDIJK Dordrecht '90 wil het contract met Leidenaar Hennie de Ro- mijn openbreken. De Dordtena- ren willen de linksachter vijf jaar vastleggen. De Romijn had de afgelopen week contact met FC Utrecht. De eredivisie-club poogde de Leidenaar met on middellijke ingang over te ne men. FC Utrecht en Dordrecht '90 konden echter geen over eenstemming over de transfer bereiken. De Romijn heeft nog een con tract bij Dordrecht '90 tot me dio 1998. Op grond daarvan vroeg de Dordtse club een af koopsom die richting de mil joen gulden liep. FC Utrecht weigerde echter een zo hoog bedrag te betalen. Afgelopen zomer wilde de eredivisionist de verdediger ook al overnemen. Ook toen vormde het, overigens lagere, transferbedrag het strui kelblok. FC Utrecht is al langere tijd wanhopig op zoek naar een linksback. De Romijn: „Er zijn natuurlijk meer clubs die een aanvallende linksback goed kunnen gebruiken. Ik speel al enige tijd constant en dan gaat Cit -eer ll -ijke je naam natuurlijk snel cii ren. FC Utrecht is drie kei een wedstrijd komen kijl toen ging het goed." De Romijn zag een ovei wel zitten. „Het is natuurlij £ee sportieve verbetering en o njei nancieel was het aanlokke De Het aanspannen van een q trage-zaak heeft de 28-j Leidenaar niet overwogen vind ik onzin. Ik vond di clubs er door onderhandel fe uit moesten komen. Als ds roo lukt, dan blijf ik gewoo Dordrecht, want ik heb die club prima naar mijnzi s|Lq Bij Dordrecht '90 vont met Joop Lankhaar en Lems de geroutineerde kei wee het elftal. „Lems is 36 jaa e.n houdt er volgend seizoen op. De club wil daarom de routiniers die ze nog he Dm vasthouden en daar verdfcl ploeg op bouwen." De Romijn gaat binne met zijn zaakwaarnemer Dordtse club om tafel „Het is natuurlijk aanlol om voor vijfjaar te tekenei biedt zekerheid. Aan de kant weet je het in het vi „gj nooit. Ook als je zo'n co: ne g hebt, kan het best zijn da tussentijds een club meldt Dennis Stuif zand: „Ach, het komt echt wel goed." foto archief op nul, Docos onderaan' ont komt hij niet. „Nee, als ik er in het begin van het seizoen drie had 'ingepeerd' was het mis schien anders gegaan. Maar vo rig jaar begon het ook pas echt te lopen na de winterstop. Toen klopte bijna alles. Ach, het komt echt wel goed." Boerebach naar Go Ahead Eagl DEVENTER ANP l :lub >uyt M Mi'chel Boerebach speelt de rest van dit seizoen voor Gol Eagles. De middenvelder bereikte gisteren een akkoord metd ste divisieclub uit Deventer, waar hij zijn profcarrière begon. Boerebach stond de vorige voetbaljaargang nog onder coi indhi bij FC Twente. Trainer Hans Meyer zag het echter niet in de zitten. Boerebach moest vertrekken. Lange tijd was het s hem. „Ik ben wel door tien clubs uit de eerste divisie ben >ron Ook verenigingen uit België en Cyprus hebben zich gemeld n ik stond niet honderd procent achter deze clubs. Bij Go Ahe; lat ik dat wel. Ik ben er begonnen en heb er vijf jaar met j speeld." Walter de Kievit aanvaller Aanvanq 14.30 uur ^Hi Hoofdsponsor MultiUase l^EH7 Mgt heet u van harte welkom op sportpark Nieuw 2uid iÜlilflIflaJÏÏÏ in Katwijk. MultiLease Tel. 071 - 535 56 56 ?T>1 Quick Boys-trainer Henk Wisman is nog nauwe lijks bekomen van de tegenvallende 3-0 neder laag bij Hoek. De Amsterdammer verzorgde een pittige trainingsweek. „Je mag gerust weten dat ik nog boos ben over de instelling van die gasten. Het verhaal over onervarenheid gaat niet altijd op. Als je in een eerste speelt gedraag je je profes sioneel. Tegen Hoek hadden de meesten bijvoor beeld lage noppen aan. Ze gleden achter elkaar uit, terwijl ik nog gezegd had dat al die gasten van Hoek met lange noppen speelden. Van die din gen, daar baal ik verschrikkelijk van." Tegen Achilles Veen wil Wisman de draad weer oppak ken. „Dat zal niet gemakkelijk worden, want ze staan net zo hoog als wij." Er zijn geen geschors ten en geblesseerden, uitgezonderd uiteraard Jaap van Duyn. Rijnsburgse Boys, morgen op bezoek bij kop loper Scheveningen, beleefde een roerige week. In de club heerst het idee 'dat er wat moet gebeu ren' om de laatste plaatsen te verlaten. Arie Kur- ver zorgde met het interview in deze krant afgelo pen maandag, voor veel commotie. „Dat heeft niet positief bijgedragen", zegt bestuurslid Ge rard van Zuylen. „Dit is niet de manier om de boel weer aan de gang te krijgen." Vanwege de administratieve chaos bij de bond is er nog geen schorsing binnen. Kurver kan derhalve over een fitte selectie beschikken. Bij Katwijk is de wedstrijd van afgelopen zater dag tegen Scheveningen nog wel even onderwerp van gesprek geweest. Trainer Bob Kootwijk was niet tevreden over het gemak waarmee twee doelpunten werden weggegeven en het feit dat er te veel gele kaarten waren gevallen. „De wedstrijd tegen Scheveningen is voor ons leerzaam en nut tig geweest", meent Kootwijk. De trainer heeft vrede met de positie die zijn ploeg nu op de rang lijst inneemt. „Natuurlijk hadden we graag ge wonnen, maar ik ben niet ontevreden over de plek die we op de ranglijst innemen. Als je aan kop staat, wordt er weer een heel andere druk op de spelers gelegd." De tegenstander van morgen, Kozakken Boys, staat bekend als een lastige, stug ge ploeg. „We zullen toch een aantal fases ons beste spel moeten laten zien. Als dat lukt, nemen we de punten mee naar huis." Noordwijk reist morgen al weer voor de derde maal af naar het Zeeuwse land. Na de mislukte uitbeurt tegen Veere (3-1 nederlaag) en de ge slaagde missie naar Hoek (3-0 winst) is het nu Kloetinge dat op eigen veld als tegenstander fun geert. Op papier niet de sterkst denkbare oppo nent, maar trainer Ruud Bröring - met Noordwijk bezig aan een mooie serie van nu vier overwin ningen - waakt voor onderschatting: „Een ploeg die gelijk speelt tegen Scheveningen en maar net van Katwijk verliest kan nooit echt zwak zijn." Bröring wacht nog immer op de schorsing van Wim de Jong. Arnold Reinders en Kees Smit kam pen met blessures maar lijken inzetbaar. Geerlig Azier komt na een aantal goede optredens in de buurt van een plek in de basis. Bij FC Lisse is Leon van der Zwet een vraagte ken. De vorige week uitgevallen aanvoerder heeft nog steeds last van zijn enkel. Dennis van der Ing zit voor het laatst als hoofdcoach op de bank. „Ik hoop dat de spelers me een passend afscheidsca deau geven", blikt Van der Ing vooruit. Afgelopen dinsdag tegen Lugdunum bleef de Fusieclub op 0-0 steken, net als vorige week tegen Veere. „We hebben wat goed te maken. ASWH is een sterk collectief, speelt 4-4-2 met een kopsterke spits, en omdat wij in de hoek zitten waar de klappt len, wordt het een moeilijke wedstrijd", wei lrnts der Ing. Bij ARC is Ruud Bos volledig hersteld va knieblessure. Volgens trainer Frans Koene naJ<j Bos rekenen op een basisplaats. Wie plaaü 0nc'1 maken, is nog niet duidelijk. De tegenstand )Z1T' zaterdag, het Zeeuwse Hoek, is volgens K j"1 een onberekenbare tegenstander. „De ploe aar van Katwijk en Quick Boys, maar verspeeld' edst: ten tegen de zwakkere broeders." De stemming zit er bij UVS goed in na ste competitie-overwinning tegen OSV.111-'1 Teun Parrel kijkt vanwege een blessure nie der zorgen naar de uitbeurt van zondag teg u. Utrechtse Elinkwijk. Daarnaast houdt t r,an Wim van Zwam net als vorige weken rel j°r met een aantal schorsingen. Van Elinkwijt 84 hij dat de ploeg moeite heeft om het spell ken. „Maar wij zullen ze niet onderschatte! 111 dus Van Zwam. „Het is mijn collega Loffe j toevertrouwd om iets goeds neer te zetten UVS is het belangrijk om contact te houde '0aiT de ploegen iets hoger op de ranglijst." oach

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 22