Leidsch Dagblad Extra belasting op leaseauto's 27 Zandvoort krijgt Gaywatch Alpinisten beklimmen kerktoren ienduizenden verlaten Mugunga-kamp Dubbele Air Miles bij V&D. Zorgen over afname Katwijkse bevolking GOED NIEUWS RIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Kamer vraagt 75 miljoen extra voor gehandicapten Weg en Wiel Ford verruilt stadion Aren A rf voorRAI-hallen t Cultuur en Kunst Gratis busritje voor scheidende museumdirecteur Sport Ted Immers wil Lisse herkenbaar laten voetballen LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 DE ANDERE JUWELIER ~jvan ^ernènjj^) y^elie rs Miarsmaiitwg 21, naasi V 4 D. Ctntnim Laiden sychiater vordt te snel ngeschakeld >el te veel mensen doen onno- g een beroep op de geestelijke izondheidszorg (GGZ). Daar- jor kunnen ruim een half mil- ien Nederlanders in ernstige iychische nood niet of nauwe- jks worden geholpen. Dat ge- id lieten diverse sprekers gis- ren in Zeist horen op het sym- jsium 'Een bloeiende GGZ in par?'. Aan de echte problemen kan leen iets worden gedaan als et geld voor de geestelijke ge- jndheidszorg effectiever wordt esteed, aldus psychiater A.P.J. öppener, voorzitter van de iad van bestuur van de H.C. ümke Groep in Den Dolder. ij meent dat veel te veel men- ;n onnodig een beroep doen de voorzieningen. Mensen 1 iet 'levenspijntjes' verwees hij ti aar huisarts, psycholoog of F; aatschappelijk werker. Hij doelde daarmee niet al en op klachten in de categorie lokter ik voel me al een paar igen zo naar'. Zo kreeg een ichtoffer van aanranding, dat ivendien in haar jeugdjaren is verkracht, van de Rümke roep te horen dat ze niet bij de iychiater moest zijn. Met 'een uk medemenselijkheid' en in bezoek aan haar huisarts worden volstaan, meende en in Den Dolder. G.J.M. Hutschemaekers, lofd van de afdeling Diagnos- :k en Behandeling van het imbos-instituut, noemde het ipisch Nederlands' dat de- :essieve mensen meer dan el- >rs steun zoeken bij professio- ;le hulpverleners. „De stelling ederland is psychisch ziek' is et juist", aldus Hutschemae- irs. „Wel juist is dat meer ensen dan ooit bij de psychia- aanbellen als ze zich 'niet kker' voelen." H. van Engeland, hoogleraar ider- en jeugdpsychiatrie in trecht, bracht de discussie op it scherp van de snede. „We ibben het afgeleerd om leed te agen", stelde hij. „Als we iets leien, moet er meteen een erapeut naar kijken. Die hou- ng heeft veel voorzieningen in sector van de geestelijke ge- ndheidszorg verstopt. den haag Alpinisten hebben gisteren de binnenzijde van detoren van de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag beklommen. De groep bergbeklimmers heeft grote netten gehangen voor de metershoge galmgaten. Met deze operatie hoopt men de luidklokken 'schoon' te houden. Tot nu toe werden de klok ken bevuild door de uitwerpselen van tientallen wilde duiven die in de toren bivakkeren. FOTO ANP 'eiligheidsraad buigt zich over mandaat vredesmacht dma-new york-den haag 'le tienduizenden Rwandese ichtelingen verlieten vanoch- in Oost-Zaïre het kamp ugunga. Gisteren werd dat schoten door Tutsi-rebellen. vluchtelingen lopen naar de vandese grens. Onder hen zijn den van de Rwandese Hum ilities die in 1994 de slachting nrichtten onder met name itsi's. Zij zijn het belangrijkste lelwit van de Titsi-rebellen in ïre. De leden van de Veiligheids- iel van de Verenigde Naties bben gisteravond laat een ontwerpresolutie gekregen, die voorziet in een Zaïre-mandaat van ten hoogste vier maanden. De Veiligheidsraad zal naar ver wachting vandaag een beslis sing over de resolutie nemen. Als er inderdaad een vredes macht naar Afrika gaat, dan gaat de Canadese luitenant-ge neraal Maurice Baril (53) die troepenmacht leiden. De Cana dese minister van defensie, Doug Young, maakte dat giste ren bekend. Minister Voorhoeve (defen sie) heeft vier Nederlandse ver kenners naar Zaïre gestuurd. De verkenners moeten in het crisis gebied inventariseren met wel- Van zaterdag 16 november tot en met zaterdag 23 november. (Behalve op boeken, tijdschriften en rookwaren.) VROOM DREESMANN ke problemen een vredesmacht te maken kan krijgen. Het kabinet besluit mogelijk vandaag of aan de vredesmacht ook Nederlanders deelnemen. In elk geval staan 270 man schappen van de luchtmobiele brigade in de startblokken. Pro bleem is wel dat Nederland, an ders dan de VS en Canada, een breed mandaat voor de inter ventiemacht wil. Volgens minis ter Van Mierlo - (buitenlandse zaken) is het 'vrijwel onmoge lijk' de Rwandese vluchtelingen naar huis te laten terugkeren als de Hutu-strijders in Zaïre niet worden ontwapend. Het kabinet staat nu voor de Geparkeerde auto in paar dagen gestript Een 31-jarige man uit Leimui- den geloofde gisteren zijn ogen niet toen hij bij zijn auto kwam ophalen. In de paai- dagen dat hij zijn auto - een Citroën AX - aan de Docter Lelylaan in Lei den had laten staan, zijn het in terieur en de buitenkant van de wagen grondig gestript. De man mist onder meer het stuur, de voorstoelen, de ach terbank, de hoedenplank, een paar schakelaars, de voorbum per, de grill, de flankbescher mers en de achterspoiler van zijn auto. De schade loopt in de duizen den gulden. De onfortuinlijke automobilist heeft bij de politie aangifte gedaan van de ont manteling van zijn voertuig. Minister wilprivégebnnk 'auto van de zaak' aanpakken Auto's van de zaak moeten een 'zwarte doos' krijgen om het aantal privékilometers van werknemers te registre ren. Daarmee wil het ministerie van financiën het privé- gebruik van leaseauto's ontmoedigen. Hoe meer werkne mers de auto van de zaak voor hun eigen gemak gebrui ken, des te meer ze daarvoor moeten gaan betalen door een hogere bijtelling voor de belasting. Het plan kan op zijn vroegst in 1998 in werking treden. naast de bedrijfsgegevens over het 'werkgebruik' te leggen, is eenvoudig vast te stellen hoe veel er privé met de wagen is gereden. Momenteel moeten mensen twintig procent van de catalo- guswaarde van de auto van de zaak bij hun inkomen optellen. Volgens de huidige plannen van het ministerie komt daar niets bij voor mensen die er minder dan duizend kilometer per jaar den haag gpd Momenteel hebben 800.000 Ne derlanders een auto van de zaak. In die auto's moet een zwarte doos - een electronische versie van de in vrachtwagens aangebrachte tachograaf - ko men, waarin de werknemer een chipkaart moet stoppen. Op die kaart wordt geregistreerd wan neer en hoeveel er met de auto is gereden. Door de chipkaart Kentering pas in 1998 te verwachten zware keuze eventueel toch maar mee te doen, ook al zou een beperkt mandaat niet lei den tot een structurele oplos sing voor de crisis. Met name minister Pronk, die deze week het crisisgebied bezocht, is een groot tegenstander van de ge dachte dat een interventie macht alleen humanitaire doe len moet nastreven. De ver wachting bestaat dat het kabi net, dat onder grote tijdsdruk staat, vandaag al een principe besluit over deelname zal ne men. Pagina 7: Trauma van verleden hangt boven Zaïre-missie. katwijk marco van egmond De Katwijkse politiek is bezorgd over de afname van de bevol king in de kustplaats. Weliswaar is er sprake van een geboorte overschot, maar dit wordt teniet gedaan doordat een groter aan tal Katwijkers naar andere ge meenten verhuist. Het college van B en W houdt dit jaar reke ning met een daling van onge veer 150 inwoners. Ook voor de nabije toekomst calculeert het college een 'flin ke' afname in. Gehoopt wordt op een kentering in 1998. Dan worden veel nieuwe woningen in de gemeente opgeleverd, waardoor vrijwel zeker minder inwoners naar elders vertrek ken. In de commissies voor be stuurlijke en economische za ken van de gemeenteraad klon ken gisteren verontruste gelui den. Zo had M. van Rooijen (SGP/GPV) het over het 'Bus- sum-effect'. Volgens het raads-" lid is het inwonertal van die Gooise plaats in korte tijd gekel derd van 42.000 naar 30.000. De oplevering van goedkope nieuwbouwwoningen in het op enige afstand gelegen Almere zou de oorzaak van een 'volks verhuizing' zijn geweest. Een dergelijk scenario voor Katwijk acht Van Rooijen niet uitgesloten, gelet op de mogelij ke bouw van vele woningen in bijvoorbeeld de gemeente Haarlemmermeer. Raadslid N. Zwaan (RPF) grapte over het in gevaar komen van de hoogte van zijn raads- vergoeding. Voor sommige raadsleden kan een doorzetten de bevolkingsafname volgens wethouder J.H. ten Hove (RPF) wel eens helemaal funest zijn. „Nog even en we keren bij min der dan 40.000 inwoners terug van 27 naar 25 raadsleden." lÈSlWie Auping kent voelt zich Scholier bedreigt docent met dood alphen aan den rijn moet. Hij uitte hierover zijn on genoegen en dreigde enkele malen de man te doden. Even voor zijn aanhouding hebben getuigen gezien dat de jongen een keukenmes bij zich droeg. Op het moment dat de politie arriveerde had hij het mes al af gegeven aan een nicht die hem kalmeerde. herman joustra Een 14-jarige jongen uit Alphen aan de Rijn is gisteren door de politie aangehouden omdat hij zijn schoolcoördinator met de dood heeft bedreigd. De jongen kreeg van de docent, een 34-ja- rige man uit Zoetermeer, te ho ren dat hij naar een andere klas haarlem/zandvoort Een aparte brigade maakt volgend jaar haar en tree op het naaktstrand in Zandvoort: de Gay watch. Een ploeg vrijwilligers gaat voorlichting geven over veilig vrijen aan de homoseksuele badgasten, bij wie het zuidstrand zeer in trek is. De leiding van het project berust bij de GGD Zuid-Kennemerland en de SAD-Schorerstich- ting te Amsterdam. De naam van de vrijwilligersbrigade is ont leend aan de populaire televisieserie Baywatch, die de belevenissen van een groep strandwach- ters op het strand van Florida in beeld brengt. Evenals hun Amerikaanse voorbeeld zullen de Gaywatchers herkenbaar gekleed gaan in strak ke zwemkleding, shorts en kleurige T-shirts. De organisatie denkt zelfs aan speedbootjes, waarmee de brigade langs de kust kan varen. Eén van de initiatiefnemers, P. Duin van de GGD-Haarlem: „De speedboot zal aanleggen op het strand, waarna de brigade een act op voert die de aandacht trekt. De Gaywatchers zullen vervolgens op het strand en in de duinen achter de paviljoens gratis survival-kits uitde len, pakketjes met een condoom en glijmiddel om het veilig vrijen te promoten en bijvoor beeld nog een zonneklep en een tubetje zonne- brandcrême." Volgens Duin is deze ludieke aanpak nodig om de Aids-preventie onder de badgasten een nieuwe impuls te geven. Het overgrote deel van deze strandbezoekers is openlijk homoseksueel en blijkt goed op de hoogte te zijn van de risi co's van onveilig vrijen. Desondanks bedrijven sommigen toch orale of anale seks zonder con doom. Op het Zandvoortse naaktstrand en in het achtergelegen duingebied zijn op zomerse dagen tientallen homoseksuele mannen op zoek naar anonieme seks. Volgens schattingen van de GGD verloopt ruim elf procent van deze contacten onveilig. De financiering van het Gaywatch-project is nog niet rond. De GGD heeft subsidie aange vraagd bij het Aidsfonds. HET WOORD IS AAN Jean Kerr Zo stel ik mij de hemel voor: een wasautomaat, een vaat- wasmachine, een koelkast met diepvriesvak, een droogtrommel - en een grote bank waarop ik in de zon naar al dat gezoem kan lig gen luisteren. privé mee rijden. Wie meer rijdt, moet meer dan twintig procent gaan bijtellen. Hoeveel is nog niet bekend. Overigens is het nog maar de vraag of het plan wettelijk wel kan. De belastingdienst heeft eerder bepaald dat mensen met een auto van de zaak die meer dan dertig kilometer van hun werk wonen, geen twintig maar 24 procent van de catalogus- waarde moeten bijtellen. Een automobilist kreeg van de rechtbank gelijk toen hij daartegen protesteerde met het argument dat dit discriminatie is. De zaak ligt nu bij de Hoge Raad. Geeft die de man ook ge lijk, dan wordt de basis voor het zwarte-doosplan wankel, beves tigt het ministerie van financi- Celstraf geëist na overval Avifauna den haag/alphen ruud sep Tegen de twee Alphenaren die op 14 april van dit jaar een overval pleegden op het Park restaurant van Avifauna zijn gis teren voor de Haagse rechtbank celstraffen van vier en zes jaar geëist. De twee, 20 en 21 jaar oud, lieten indertijd de bedrijfs leider onder bedreiging van een pistool de kluis van het restau rant openen. Toen bleek dat die leeg was, namen zij genoegen met het geld en de bankpas die de bedrijfsleider toevallig op zak had. Die magere buit werd het tweetal uiteindelijk noodlottig. Met de bankpas probeerden de mannen nog dezelfde avond tot twee keer toe geld te pinnen. Doordat de bedrijfsleider de verkeerde pincode had opgege ven, liep dat op niets uit. Maar de twee werden wel vereeuwigd door de videocamera boven één van de geldautomaten. Die vi deo werd een maand na de overval vertoond in het pro gramma 'Opsporing Verzocht'. Kort daarna konden de overval lers worden aangehouden. De officier van justitie sprak van 'een brute overval' in 'dat mooie, rustieke, vredige vogel park in Alphen aan den Rijn'. De jongste van de twee overval lers hoorde de langste straf te gen zich eisen. Hij had dan ook de belangrijkste rol gespeeld in de voorbereiding en planning van de overval. Bovendien heeft hij al eerder een lange tijd vast gezeten voor een soortgelijk vergrijp. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,14,15,17 RTV/programma's10 Smaak10 Sport22,23,25 Strips Uitgaan Wegen wiel Op de pagina UITGAAN kor tingsbonnen voor de Grea test Hits van The Shooting Party in Leiderdorp en voor het lezersmenu in restaurant James in Leiden. SGP: Internet mag, maar televisie niet nunspeet gpd Het is een dilemma voor SG- P'ers in Nederland die uit prin cipiële bezwaren geen televisie in huis willen hebben: Als je de tv uit huis weert, moet je dat dan ook met Internet doen? Vierhonderd orthodox-gerefor meerden bogen zich gisteren in Nunspeet over die vraag. De conclusie: Ja, mits kritisch ge bruikt. „We zien de gevaren wel", zegt Koos Bal, initiatiefnemer van de bijeenkomst, „maar in de discussie daarover is de pa rallel getrokken dat je anders ook geen zakje drop meer bij een benzinepompstation kunt kopen, want dan steek je je hoofd ook tussen de blote borsten." De bijeenkomst heeft, zegt Bal, met een enkel 'mits' en 'maar' de conclusie opgeleverd „dat Internet een ontzaglijk veelzijdig en veel mogelijkhe den biedend medium is waar aan je niet meer kunt ontko men". Ook de mogelijkheid van Internet als een soort elektroni- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. -Voorletters: Na de eerste tweeweken betaal ik mijn abonnement: nd automatisch (f. 31,30) Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1