Wethouder wankelt door kunstwerk Dure babbel over bouwen in zee VVD kraakt rapport herindeling sportvelden Leiden Regio Redacteur Leiderdorpse krant voest over bijdrage lokale TV Extra geld voor bibliotheek Oegstgeest zwaargewond wj ongeluk Afvalheffing Leiderdorp met 36 gulden omhoog Leers komt verantwoording afleggen in Leiderdorp chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356429 Veer opwinding over Doorgaande Beweging in Oegstgeest Iet scheelde gisteravond niet veel, of wethouder G. Kem- ien (CDA/kunst en cultuur) was bezweken onder het ge richt van een kunstwerk. Het ging dan ook niet om zo- ïiaar een kunstwerk, maar om Doorgaande Beweging, de neest besproken kunstzinnige uiting van Oegstgeest. iegstgeest maarten keulemans eefbaar Oegstgeest (LO) wilde jri wethouder Kempen de be- afdwingen dat ze het unstwerk voor 1998 laat weg- alen uit het Hofbrouckerpark. laar daar voelde Kempen niets lor: ze heeft immers al eerder loofd dat de beeldenrij ver- vijnt uit het park. „Hier ireekt geen vertrouwen uit ior wat het college doet met Doorgaande Beweging", zei Kempen. „Ik vat dit een beetje op als een motie van wantrou wen." En met dat dreigement in het achterhoofd durfde de WD- fractie, die eigenlijk ook vindt dat Doorgaande Beweging vol gend jaar weg moet zijn, Leef baar Oegstgeest niet te steunen. Zodat de motie van wantrou wen tegen Kempen ternauwer nood werd verworpen. De aanwezigheid van een paar verklaarde tegenstanders van Doorgaande Beweging op de publieke tribune van de raadszaal zorgde voor enige hi lariteit. Zo hadden enkele Door gaande Beweging-haters een kartonnen model van het kunst werk meegenomen naar de raadszaal. Grotere opwinding onstond toen iemand uit het publiek tij dens de vergadering twee fles sen wijn aanbood aan de raads leden van LO om ze te bedan ken voor hun inspanning. „Dit kan echt niet", vonden D66 en Progressief Oegstgeest. Waarop de gefêteerde LO'ers hun ca deaus weer inleverden bij de fan. derdorp judy nihof t it gemak waarmee de Leider- rpse politiek gisteravond bij- 47.000 gulden beschikbaar Ide aan de Leiderdorpse Om- ;p Stichting (LOS) voor lokale evisie, wekte gisteren de woe- van Frans Broeken, redac- ir van het Leiderdorps Week- id. Een rood aangelopen Broeken dsnel omgerekend dat de ge- lentelijke bijdrage aan con- rrent LOS twee gulden kost. oelgeest ook eschikt voor fVD-freaks' |.i iSTGEEST MAARTEN KEULEMANS gstgeest is bezig een reser- it voor milieufreaks in de lek- en Simontjespolder te iken. Met die woorden nam D-aanvoerder R. Haafkens teren opnieuw afstand van plannen voor de nieuw- ïwwijk Poelgeest. Die wijk rdt volgens Haafkens 'veel te oluw'. Zodat de toekomstige roners van Poelgeest grote ia tanden moeten lopen om bij r n auto's te komen. ,E Vethouder G. van Eisen (Pro- ssief Oegstgeest/ruimtelijke ening) liet het niet na Haaf- met gelijke munt terug te len. „Ik word zenuwachtig lal dat gefreak van de WD", tVan Eisen. „Poelgeest wordt wijk waai" ook WD-freaks ■Jien wonen." „En dat terwijl niet eens onder zocht of de Leiderdorper wel behoefte heeft aan lokale televi sie!" Broeken begreep vooral niet waarom PvdA en CDA toch ak koord gingen met de bijdrage. De PvdA gaf toe 'geen verklaard voorstander' van het medium te zijn, terwijl het CDA ook 'niet echt enthousiast' was. T. de Vrind van de LOS liet zich niet door Broeken van zijn stuk brengen. Volgens hem kan de 'hele Leiderdorpse gemeen schap' voordeel hebben van lo kale televisie. Ook het Leider dorpse gemeentebestuur. „Elke instantie heeft toegang tot dit medium", aldus De Vrind. Maar volgens Broeken vergat De Vrind erbij te zeggen dat instan ties daar wel voor moeten beta len. Wethouder Huigen, die veel vertrouwen heeft in het nieuwe medium, probeerde Broeken stil te krijgen. „Dit is gewoon geldsmijterij", zei die nog, voor dat hem definitief de mond werd gesnoerd. f L e i d s e hogeschool De Leidse Hogeschool feliciteert haar fysiotherapiestudenten: Annemiek Brouns, Nancy Kouwenhoven, Janneke van Hooijdonk, Ingrid Sarlet en de docent Margreet Bakker van de opleiding fysiotherapie met het behalen van de lande lijke scriptieprijs van het Koninklijk Nederlands Genoot schap voor Fysiotherapie. Zaterdag 16 november open dag fysiotherapie aanvang: 11.00 en 13.00 uur HGZO Leiden Endegeesterwatering 2 Tel. (071)517 II 21 huisjes aan de estraat in Kat aan Zee zijn in httiende eeuw uwd. In de jaren tig werden ze Gekneusde knie icinFRDORPDoor een aanrijding met een auto is een 17-jarige brömfietster uit Alphen gisteren gewond geraakt, op de Huising Persant Snoepweg/Voorhoflaan. Een 27-jarige Alphense verleen de met haar wagen geen voorrang aan de bromfietster. Die liep een gekneusde knie op en werd voor verder onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Krattendief aangehouden oegsjgeeslï De bedrijfsleider van een winkel aan het Lange Voortplein heeft gisteren een 28-jarige man uit Leiden aange houden op verdenking van diefstal van drie kratten met lege flessen. De bedrijfsleider deed in een naburige supermarkt boodschappen toen hij zag dat de Leidenaar de kratten in kwam leveren. Die kratten kwamen hem wel zeer bekend voor. Dat [bleek ook te kloppen, de Leidenaar heeft inmiddels bekend de 'kratten te hebben gestolen. wassfnaar» van Hp nrnpf is nop nipt hel oegstgeest maarten keulemans De raad van Oegstgeest is be reid de Openbare Bibliotheek - voorlopig - uit de brand te hel pen. Daarmee wil de politiek voorkomen dat de bibliotheek 'ingrijpende maatregelen' neemt om de begroting sluitend te maken. Het bibliotheekbestuur heeft de afgelopen maand gedreigd de openingstijden te beperken, personeelsleden te ontslaan en vijf gulden lidmaatschapskosten aan kinderen onder de zestien jaar te gaan vragen als de subsi die niet wordt verhoogd. Wel wordt een lidmaatschap vanaf volgend jaar vijf gulden duur der. Jongeren van 16 en 17 jaar, die nu nog gratis mogen lenen, gaan 17,50 gulden betalen. De bibliotheek krijgt volgend jaar ruim 30.000 gulden minder subsidie dan ze eigenlijk had gewild. Dat is 16.000 gulden te weinig om de bibliotheek draai ende te houden, hebben de be stuurders becijferd. Want terwijl de subsidies afnemen, stijgen de uitgaven: zo moeten biblio theken steeds meer rechten be talen om boeken en cd's uit te mogen lenen. Om de nood te lenigen wil de gemeenteraad de bibliotheek volgend jaar in principe 16.000 gulden extra geven om het gat te dichten. „We mogen de bi bliotheek niet verwaarlozen", zei CDA-aanvoerster E. van den Bosch gisteren in de raadsver gadering. De gemeente gaat binnenkort met de bestuurders van de bibliotheek praten om duidelijkheid te krijgen over hoe het geld moet worden besteed. Pas daarna komt de gemeente over de brug. Volgens wethouder G. Kem pen (CDA/cultuur) is er vanaf 1998 waarschijnlijk extra geld beschikbaar om de bibliotheek te helpen. Diverse raadsfracties willen bovendien dat de ge meente eenmalig een bedrag opzij zet om de collectie van de bibliotheek te verbeteren. Oegstgeestenaren vinden de boeken- en cd-verzameling van de bibliotheek maar matig, zo bleek onlangs uit een dorpson- derzoek. De raad greep de gele genheid aan om nog maar eens te onderstrepen dat de biblio theek op termijn moet verhui zen naar een plek in of bij win kelcentrum de Lange Voort. Een motie van die strekking werd unaniem door de raad overge nomen. Bij een verkeersongeval van nacht op de Rijksstraatweg in WaSsenaar zijn drie mensen zwaar gewond geraakt. De be stuurder, een 37-jarige Rijns burger, is overgebracht naar het AZL. Twee 37-jarige inzitten den, een man en een vrouw uit Leiden, zijn respectievelijk ver voerd naar het Westeinde Zie kenhuis en het Blijenburg Zie kenhuis in Den Haag. Vanmor gen was niet duidelijk of de drie in levensgevaar zijn. De 37-jari- ge Leidenaar ligt in coma. Van de bestuurder is een bloedproef genomen. Volgens de politie rook hij naar alcohol. De uitslag van de proef is nog niet bekend. De drie rden vanuit Den Haag via de Rijksstraatweg naar Lei den. Ter hoogte van de Zijde- weg verloor de bestuurder de macht over het stuur. De auto klapte tegen de vangrail en maakte een pirouette. Daarna tolde de wagen naa de andere kant van de weg en kwam uit eindelijk tegen een boom tot stilstand. De twee passagiers raakten bekneld. De brandweer moest ze uit de auto moeten za gen, eer ze naar ziekenhuizen in Den Haag konden worden over gebracht. De rijbaan op de Rijksstraatweg was vanmorgen tot half 7 afgesloten voor alle verkeer. Symposium over kustlocatie tussen Scheveningen en Hoek van Holland De tijd dat 'bouwen in zee' een onderwerp was voor de borreltafel van slimme, dappe re en futuristische techneuten, is ruim schoots voorbij. Niet alleen wordt het ene plan na het andere gelanceerd (de tweede Maasvlakte, een vliegveld in zee en zelfs een stuk nieuw land vlak voor de kust van Zuid- Holland); maar gisteren werd er zelfs een symposium over gehouden. Pal voor de kust, in Hotel Oranje in Noordwijk, lieten honderden mensen, voor al voorstanders, zich voor bijna 500 gulden per persoon voorlichten over de stand van zaken en gingen met elkaar in discussie. Aan de parkeerplaats vol Jaquars, Volvo's en Mercedessen te zien was vooral de groep 'groot-investeerders' fors vertegenwoor digd. Tegenstanders van 'zeebouw' zag je er nauwelijks, hoewel de grootste anti-zee bouwer', de stichting Duinbehoud, zich da nig roerde. Op een steenworp afstand van de Leidse regio moet, voor de kust tussen Schevenin gen en Hoek van Holland, de zogeheten kusüocatie komen. Dat althans wil de stich ting Nieuw Holland: een samenwerkings-- verband van een aantal grote investeerders. Het eiland komt drie kilometer uit de kust te liggen, is 17 kilometer lang en 2,5 kilome ter breed en biedt onder meer plek aan 40.000 huizen, 500 hectare tuinbouw en 1250 hectare natuur en duin. Het nieuwe land, aan te leggen enkele jaren na de eeuwwisseling, kost 3,2 miljard gulden. Het overgrote deel van dit bedrag is volgens de plannenmakers terug te verdienen met de verkoop van grond en huizen. Er is nog 'slechts' een gat van 700 miljoen gulden (evenveel als de HSL-tunnel door het Groe ne Hart kost). Het idee om vóór de kust van Zuid-Hol land in zee te bouwen, dateert al van 1982. Enkele jaren geleden zag een aantal inves teerders er echter ook brood in en die heb ben het idee verder ontwikkeld en 'getest'. Het blijkt technisch en economisch haal baar. Gisteren bleek echter dat de voorstanders van de kustlocatie maar één ding gemeen hebben: ze willen allemaal die strook grond aanleggen. De beweegredenen blijken nogal uiteen te lopen. Zo ziet J. Wolf (gede puteerde ruimtelijke ordening en voorzitter van de stuurgroep Kustlocatie), het nieuwe land vooral als oplossing voor het ruimte en werkgebrek. Er is ruimte nodig voor wo ningbouw en (agrarische) bedrijvigheid en het nieuwe land biedt dit. Bovendien zorgt het maken van het land voor vele tiendui zenden manjaren werk. J. Zegering Hadders, sprekend namens de beleggers en directeur Algemene Zaken van de ING Groep, ziet echter een heel andere reden om vooral toch de zee voor Zuid-Hol land dicht te gooien met zand. „Nederland moet de kop weer eens boven het maaiveld uitsteken. We moeten af van die altijddu rende middelmatigheid. Als we niet verder komen dan Pijnacker-achtige bebouwingen dan verliest het buitenland elke interesse in ons. We zitten vanmiddag nog wel gezellig bij elkaar, maar over enkele jaren hebben we daar dan geen geld meer voor. Neder land moet iets krijgen met allure. De kustlo catie is een unieke gelegenheid hiervoor." De inwoners van Noordwijk kunnen ge rust zijn. De kustlocatie komt, cüs deze er al komt, in elk geval niet voor de kust van de badplaats te liggen. oegstgeest maarten keulemans „Een uitermate slecht rapport, dat is gebaseerd op informatie van tien jaar geleden." WD-fractieleider Haafkens heeft geen goed woord over voor het rapport van architec tenbureau Oranjewoud, waarin onder meer staat dat ASC moet verhuizen naar De Voscuyl en hockeyvereniging LOHC drie velden moet inleveren. Haaf kens vindt die conclusie veel te eenzijdig. „De gemeenteraad had eerst moeten bespreken of het wel wenselijk is dat het ASC-terrein vrijkomt. Nu is het het uitgangs punt van het rapport. En dat is niet netjes." De VVD'er brak een lans voor de sportverenigingen, die zich overvallen voelen door het rap port. „Ik heb begrepen dat de bestuurders van de sportclubs het rapport pas vijf minuten voordat ze er een bespreking over hadden in handen kregen. De verenigingen voelen zich in het nauw gedreven. Dat is geen goed overleg, dat is geen zorg vuldig bestuur." Sportwethouder Poelmans (D66) legde nog maar eens uit dat het niet de bedoeling is om het ASC-terrein zonder meer op te doeken. „We zijn er niet op uit om ASC weg te krijgen. Er volgt nu eerst een overlegproces. En als ASC vervolgens verhuist, kan dat alleen maar als dat de uit komst is van dat proces." Poelmans verwierp de sug gestie dat het rapport van Oran jewoud is gebaseerd op verou derde gegevens. Maar Haafkens kon het tegendeel aantonen: zo blijkt in elk geval één van de plattegronden die door Oranje woud is gebruikt te stammen uit de jaren tachtig. voorschoten Bewoners van de Beresteijnstraat in de Voorscho- tense Krimwijk wonen deze we ken in een autovrije straat. Het riool moet worden vervangen en daarom moet de straat open. De rioolvervanging in de Krimwijk is de laatste van het jaar: elk jaar vervangt de gemeente enkele honderden meters versleten rio lering, en na de Beresteijnstraat zit het werk er voor 1996 op. Het werk zal nog een paar weken du ren. Al durft de gemeente niet te voorspellen wanneer de klus pre cies geklaard is. „Met al die re gen van de laatste tijd weet je nooit hoeveel vertraging je pre cies oploopt." FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiderdorp. judy nihof Wie alleen woont in Leiderdorp betaalt volgend jaar 36 gulden meer aan afvalstoffenheffing, gezinnen moeten 35,40 meer neertellen. Het tarief voor al leenstaanden komt daarmee op 411 gulden, voor grotere 'huis houdens' op 557,40 gulden. De Leiderdorpse politiek heeft gisteren tijdens een com missievergadering ingestemd met deze tariefsstijgingen. Wel willen de fracties een 'ruimhartiger' kwijtscheldings- beleid voeren voor mensen met een smalle beurs. Dit beleid was nog even een punt van discus sie. CDA-fractievoorzitter Roest bleek zich te hebben gestoord aan een uitspraak van BBL-wet- houder Van Dijk. Deze verklaar de onlangs 'tegen kwijtschel ding in het algemeen te zijn'. PvdA-raadslid Thunnissen was 'geschrokken' van die opmer- king. Maar volgens BBL-burgerlid Blans was de opmerking van zijn partijgenoot uit zijn ver band gehaald. Het was volgens hem niet Van Dijks bedoeling om eerdere afspraken over kwijtschelding te torpederen. „De wethouder vindt alleen dat je als lokale overheid eigenlijk niet aan inkomensbeleid zou moeten doen. Dat zou een zaak van de landelijke overheid moe ten zijn." GroenLinks-raadslid Logten- berg vroeg zich af of de ge meente zich niet meer moest inspannen om verdere tariefs stijgingen te voorkomen, bij voorbeeld door meer voorlich ting te geven aan burgers. Want een van de redenen voor de stij ging is de grotere gemakzucht waarmee Leiderdorpers dingen wegooien. Ze leveren steeds meer afval in. Gevaarlijk afval, zoals batterijen en chemische middelen belandt weer steeds vaker tussen het gewone huis vuil. CDA-fractievoorzitter Roest drong er bij wethouder C.Hui- gen (WD/financiën) op aan om de blikbakken, waarvan er in Leiderdorp nog maar een paar staan, weg te halen. Het ge scheiden inzamelen van blik zou niet meer nodig zijn, omdat het blik tegenwoordig met een magneet tussen het gewone af val wordt uitgevist. Met de eige naar van de blikbakken heeft de gemeente echter nog een con tract tot medio 1999. Als de boete om van de overeenkomst af te komen, niet al te hoog is, verdwijnen de blikbakken nog dit jaar uit het straatbeeld. bestaande spoor. Over het kabi netsvoorstel voor de HSL in een tunnel onder het Groene Hart en de zogenoemde Bos-variant langs de snelweg A4 en A13 liet hij zich afkeurend uit. „Ik ga duidelijk maken dat er voor de CDA-fractie geen ande re keus was", verklaart Leers zijn bezoek aan Leiderdorp. „Ik stel me daarbij kwetsbaar op, maar dat moet maar. Ik wil in alle openheid praten. Ik heb dingen gezegd, waarop ik later moest terugkomen. Spreek me daar maar op aan." Leers heeft zelf het initiatief genomen voor zijn bezoek aan de plaatselijk afdeling van chris tendemocraten. Het is nog niet bekend waar de vergadering wordt gehouden. leiderdorp liesbeth buitink Het CDA-Kamerlid Gerd Leers komt op maandag 25 november op bezoek bij de plaatselijke CDA-afdeling in Leiderdorp. Leers wil de afdeling uitleggen waarom hij zich in eerste in stantie tegen een hogesnel heidslijn (HSL) langs de rijks weg A4 keerde, maar in het Ka merdebat toch voor die variant heeft gekozen. „Ik ga verant woording afleggen", aldus Leers. Leers heeft in de maanden voor het HSL-debat in de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat verschillende ke ren een bezoek gebracht aan Leiderdorp. Herhaaldelijk stelde hij daar dat hij een voorkeur had voor de flitstrein over het ffotograafWim nan doorkruist lijks een groot de streek Tet nieuws voor [rant in beeld vast Êgen. Tijdens die \komt hij langs die niet direct ews vormen, iepet zeker 1 zijn om te pre-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15