Leiden Groenoord zonder buurthuis babbeltruc Copers niet in de rij voor koffiehuis Grens minimabeleid volgens CDA bereikt iaggerstort in ruil voor bouwlocatie Leidse (68) funk hoort 2,5 jaar cel iisen wegens steekpartij Tl-buis oorzaak brand bij studentenvereniging HEf HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356429 Stadsgesprek over armoede jjiDENHet Leidse armoede-onderzoek krijgt een vervolgje. Op donderdag 21 november kan iedereen die iets over armoede te melden heeft, zijn ei kwijt bij het Stadsgesprek over armoede en sociale uitsluiting. Een drietal deskundigen zal voorafgaand aan de discussie een bijdrage leveren. Het Stadsgesprek vindt plaats De Waag aan de Aalmarkt en begint om 20.00 uur. Huisvuil A C Alleenstaande Lei- I 3 derdorpers gaan volgend jaar 36 gulden meer betalen voor het af val dat zij produceren. Club '58 hoofdhuurder van gebouw aan Pasteurstraat Bar en boos Er moet nodig wat I aan de provinciale weg tussen Alphen en Lei- muiden worden gedaan. De situatie is bar en boos. Een bedrag van 600 gulden. Dat miste een 68-jarige bewoonster van de Vivaldistraat gisteren na een bezoekje van een vrouw en een jongen, allebei onbekenden voor haar. De bewoonster kreeg vanach ter het raam van haar woonka mer contact met het duo. De vrouw en de jongen vervoegden zich even later bij de deur met de mededeling dat zij familie waren van nieuwe overburen van de bewoonster. Het verzoek was om even een briefje te mo gen schrijven om dit bij de fa milie achter te laten. Ze beweerden verder dat ze bij die familie een gootsteenver stopping zouden verhelpen. Daarom wilden ze de gootsteen van de 68-jarige vrouw wel even bestuderen. Terwijl de jongen zich naar de keuken begaf, bleef de onbekende vrouw in de ka mer. Nadat de twee waren ver trokken, ontdekte de Leidse dat er 600 gulden was verdwenen uit een potje in de kamer. Vergunning kost kappers op aids-dag niets LEIDEN De zeven Leidse kappers die op zondag 1 december knippen voor het Aids Fonds hebben dit jaar kosteloos een vergunning gekregen voor de openstelling op zondag. Vorig jaar wist de gemeente de kappers tegen zich in het harnas te jagen door per kapper een bedrag van 24 gul- den in rekening te brengen. „En dat is niet leuk wanneer je staat te knippen voor een goed doel", memoreert kapster Nelly Brands die de actie in Leiden coördineert. De ophef van vorig jaar heeft er in ieder geval toe geleid dat de vergunning dit jaar heel ge makkelijk loskwam. Brands: „We kregen zonder problemen de vergunning, en er zat dit keer geen rekening bij." Het knippen voor het goede doel is een landelijke actie waarmee in 1992 is begonnen. Vorig jaar deden over het hele land bijna honderd kappers mee die samen meer dan 1700 klanten onder handen namen. In totaal leverde dat 49.000 gul den op voor het Aids Fonds. De volgende Leidse kappers knippen op zondag 1 december van 13.00 tot 17.00 uur voor het Aids Fonds: Alex kappers, kap salon Hairs and Graces, 'De kapperszaak van...', haarstudio Phoenix, So What, kapsalon Tom Westen en kapsalon Yas- min. De kappers knippen tegen het normale tarief. Bijzondere behandelingen als verven en permanenten worden deze dag niet uitgevoerd. ANNO 1896 Zaterdag 14 November Hedenmorgen, toen de landbouwer J.v.H., van Zoeterwoude, de melk naar de stad bracht, schrikte zijn paard in de Noordbuurt, waardoor het vast raakte achter een lantaarnpaal en een schut, ten gevolge waarvan het wagenlemoen brak, terwijl het paard del, en toen dit oprees, wegens den stijlen kant, te water geraak te. Ook de voerman bezeerde zich, doordat hij een melkvat op zijn been kreeg. Het paard werd met vereende krachten op het droge getrokken. ANNO 1971 maandag 15 november Het personeel van V en D sliep deze maandagmorgen eens niet uit. De zaak gaf op verzoek van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers een koopochtend ten behoeve van ongeveer 300 invaliden. ;Vanaf kwart voor negen stonden er rijen auto's voor de deur, waar de invaliden met hulp van personeel en politie uit werden geholpen. Bij de ingang kreeg iedereen een anjer opgespeld en werden er cadeau-pakketten uitgereikt. Op alle etages werd gra bs koffie geschonken. Tot 12 uur hadden zij het rijk alleen. i HAAG/LEIDEN» ISBUREAU CERBERUS n 24-jarige drugsverslaafde tAlphen aan den Rijn, die vo- jjaar zomer een portiekbewo- r aan het Steeneveldpark in iden neerstak, hoorde giste- n een celstraf van tweeënhalf jsr eisen. De portiekbewoner verzocht lAlphenaar en een medege- üiker om ergens anders te an roken. Daarop werd de idenaar drie keer gestoken. Igens officier van justitie H. I rstman had de man aan zijn l wondingen kunnen overlrj- L. De verslaafde zou, wegens 1 poging tot doodslag, ver deeld moeten worden tot lange celstraf. De officier voelde niets voor een opschor ting van de straf. De advocaat van de verdachte vroeg hier gisteren om. De man moest eerst van zijn verslaving afkomen, zo meende de advo caat. Hij kon meteen geholpen worden in een katholiek versla vingscentrum. Dat was beter dan opsluiting in een gevange nis, wat immers niets zou niets oplossen. Overigens betwijfelde de ver dediger ook of de verdachte wel veroordeeld kon worden we gens een poging tot doodslag. Het was immers goed mogelijk dat de portiekbewoner was be gonnen met slaan, en dat de junkie toen als afweerreactie zijn mes had getrokken. Uit spraak over twee weken. „We staan met zijn allen op straat." Een andere conclusie kan Speeltuin vereniging Groenoord niet trekken. Burgemeester en wethouders hebben deze week besloten dat de speeltuinvereniging nog slechts incidenteel van het buurthuis aan de Pasteur straat gebruik mag maken. Centrum Club 58, nu nog gevestigd aan de Langeg- racht, wordt per 1 januari de hoofdhuurder. LEIDEN ANNET VAN AARSEN „Woensdagmiddag voor de kin deren en eenmaal in de maand vrijdagavond voor tieners. Vaker mogen we niet gebruik maken van het buurthuis", meldt be stuurslid E. van Aelst. „Dat is te weinig. Elke dag zitten hier mensen uit de buurt. Voor een praatje, om te kaarten, te biljar ten of te sjoelen... Waar moeten die nu naar toe?" De speeltuin vereniging stuurt vandaag een vlammend bezwaarschrift naar de gemeente. Sinds de LWO per 1 septem ber de huur van het buurthuis heeft opgezegd, heeft de speel tuinvereniging veel activiteiten van de welzijnsorganisatie over genomen en zelfs nieuwe ont wikkeld. Eigenlijk net als vroe ger, voor de komst van de pro fessionele welzijnswerkers. Speeltuinvereniging Groenoord heette toen nog Buurt- en Speeltuinvereniging Groenoord. „We hebben recht op een plek waar de buurtbewoners bij el kaar kunnen komen", meent het bestuur van de speeltuin vereniging. Bestuurslid F. Kan- bier: „We hebben in ieder geval recht op de helft van het pand. Het is er in de jaren tachtig nota bene neergezet voor ons en W. Kok., E. van Aelst, J. Boongaard en F. Kanbier van speeltuinvereniging Groenoord: „We staan op straat." foto hielco kuipers voor één van de voorgangers van de Leidse Welzijns Organi satie." Voorzitter J. Boomgaard: „We hebben echt niets tegen een ontmoetings- en activiteiten centrum voor verstandelijk ge handicapten. Alleen, Club 58 èn de speeltuinvereniging zijn te groot om het buurthuis te de len. Als alles doorgaat zoals het nu op papier staat, kunnen de buurtbewoners nergens meer terecht." De speeltuinvereniging is bij zonder kwaad op wethouder H. de Goede (D66/Welzijn). Twee jaar geleden al zagen de be stuurleden de bui hangen, ver moedden ze dat de LWO zich zou gaan terugtrekken uit Groenoord. „We hebben toen een gesprek gehad met de wethouder, onze bange vermoedens geuit", zegt Van Aelst. „De wethouder heeft er twee jaar over nagedacht. Hij zei toen dat hij zo snel mogelijk met een oplossing zou komen. En nu komt er zó'n voorstel. De Goede heeft gewoon helemaal niets gedaan, zegt nu dat we he lemaal geen aanspraak meer kunnen maken op het pand. Dat is nu de man die al jaren bezig is met een welzijnsplan. Hij slaagt er maar niet in om dat plan af te ronden, maar intus sen durft hij wél een voor onze buurt vreselijk ingrijpende be slissing te nemen. Het enige dat De Goede mee heeft, is zijn naam." Even hebben de leden van de speeltuinvereniging met het idee gespeeld om zichzelf op te heffen. „Een eerste emotionele reactie. We kunnen voor de buurt immers niets meer bete kenen", zegt Van Aelst. „Als er straks alleen nog maar een kin derclubje is, is de gezelligheid voor de vrijwilligers weg", vreest bestuurslid F. Kanbier. Maar gisteravond is tijdens een be stuursvergadering besloten voorlopig de strijdbijl ter hand te nemen. „We zullen eerst vechten. We kunnen ons altijd nog opheffen'aldus Van Aelst. LEIDEN Kortsluiting in een tl-buis is de oorzaak van de brand in het LISC-pand geweest. De studentenvereniging heeft dat gisteren gezegd, nadat de technische recherche van de politie het onder zoek naar de oorzaak had afgerond. Door de brand die in de nacht van dinsdag op woensdag korte tijd fel woedde aan de le Binnenvestgracht, werden de eerste verdieping en de zolder bijna volledig verwoest. Omdat de ver dieping zo goed als leeg stond, was er weinig materiële schade. Eind dit jaar of begin volgend verhuist de vereniging naar een onderkomen aan de Stille Rijn. Volgens J. Groen van LISC zou een tl-lamp de hele dinsdag avond al hebben geflikkerd. De technische recherche consta teerde verder dat een plafondbalk juist op die plek ernstiger was verbrand dan andere balken en dat het zeil op de vloer vooral was aangetast door naar beneden vallende stukken hout en pla fond. Op basis van die bevindingen concludeerde de recherche dat in de lamp de brand moet zijn ontstaan. logheemraadschap en Leiden 'wisselen standpunten uit' iet Hoogheemraadschap van Rijnland kan zorgen een goede bouwlocatie, is wethouder T. van Rij A/ruimtelijke ordening) best bereid in de Oost polder baggerstort toe te staan. Het hoogheem schap laat zich over deze mogelijke 'ruil' nog niet ;We wachten eerst af wat onze raad van commis- sen zegt", aldus woordvoerder K. Meijer. ;t Hoogheemraadschap van Rijnland wil, samen de provincie en de twee hoogheemraadschappen Delfland en Schieland, in de Oostvlietpolder in en een baggerstortlocatie maken. De gemeente Leiden is hier tegen omdat zij er een 40 hectare groot bedrijfsterrein heeft gepland en bovendien een deel van de polder groen wil houden. Tot nu toe ontwikkelden beide partijen hun eigen plannetje zonder rekening te houden met de ander. Gisteren zijn de partijen voor het eerst om de tafel gaan zitten. „We hebben standpunten uitgewisseld", zo vat Van Rij de bijeenkomst diplomatiek samen. Polder De hoogheemraadschappen en de provincie, verenigd in de Braassem bv, hebben al de helft van de polder in eigendom en zeggen in vergevorderde onderhande ling te zijn met een particulier die nog eens 25 hectare in eigendom heeft. De gemeente heeft echter verleden week aangekondigd aanspraak te maken op de wet Voorkeursrècht Gemeenten. Die wet verplicht verko pers van grond deze eerst aan de gemeente aan te bie den. Veel meer dan het uitwisselen van standpunten is gisteren niet gedaan. De raad van commissarissen ver gadert binnenkort over, zoals Meijer het uitdrukt, 'de juridische mogelijkheden'. Ook over het al dan niet kunnen aanbieden van een alternatieve locatie wil Meijer zich, voor de commissarissen-vergadering, niet uitlaten. Tot hier en niet verder. Dat is in het kort de opvatting over het Leidse minimabeleid die CDA'er H. Kukler gisteren uit droeg tijdens de behandeling van de begroting door de com missie werk, sociale zaken en wijkbeheer. Het gemeentelijke kwijtscheldingsbeleid heeft de grens bereikt van wat voor de christen-democraten nog aan vaardbaar is. Als het aan het college ligt, worden in ieder geval de wette lijke mogelijkheden voor kwijt schelding van gemeentelijke be lastingen tot het uiterste ge bruikt. Wethouder J. Laurier (GroenLinks/ sociale zaken) neemt het daarbij voor lief dat de gemeente weieens tegen een boete van het ministerie van so ciale zaken kan oplopen. Kukler voerde twee redenen aan waarom Leiden de regels voor kwijtschelding niet moet proberen nog verder op te rek ken. Ten eerste betekent een ruimhartiger kwijtschelding dat de mensen die nog wel belas ting moeten betalen extra wor den aangeslagen. „Als mensen daardoor in de problemen ko men, schiet je weer niks op", constateerde de CDA'er. Ten tweede is een al te ruime kwijt schelding volgens hem ook niet goed voor de mensen die er profijt van hebben. „Die lopen de kans in een armoede-val te recht te komen waarin ze er zelfs op achteruit gaan wanneer ze een baan aanvaarden", waar schuwde hij. De wethouder had zijn con clusie snel getrokken. „Mensen in Leiden die op het minimum zitten, hebben van het CDA niets meer te verwachten", vat te hij de bijdrage van Kukler sa men. Met zijn voorzichtige opstel ling nestelde de CDA'er zich tussen de WD en Leiden Weer Gezellig/De Groenen. De libera le M. van Gruting liet weten te gen automatische kwijtschel ding van belastingen te zijn. M. Vlasveld (LWG/De Groenen) verklaarde zich tegenstander van schuldensanering. „Dat is niet eerlijk tegenover mensen die er niet zomaar op los kopen. Die gaan denken: nou, dan ga ik ook maar wat bestellen bij de Wehkamp", aldus Vlasveld. J. Sorgdrager (D66) had een hele eigen bijdrage aan het ar- moede-debatje. Zij stelde voor dat de gemeente bij mensen met een minimuminkomen het leasen van huishoudelijke appa raten moest gaan promoten. „Want de meeste problemen ontstaan wanneer grote appara ten het begeven", verklaarde de democrate. Laurier vond het voorstel van Sorgdrager wel in teressant. Hij waarschuwde echter dat mensen met een mi nimuminkomen vaak al met be hoorlijke aflossingsbedragen zitten, zodat daar over het alge meen niet veel meer bij kan. rhte reputatie volgens buurtbewoners oorzaak dat gebouw al jaar leegstaat het koffiehuis op de hoek de Zoeterwoudsesingel en Cronesteinkade lijkt een :k te rusten. Het gebouwtje it nu al bijna een jaar leeg. Is een half jaar biedt een :elaar het te koop aan, maar de prijs al een aantal ïn is gedaald, blijft succes ploitanten van diverse nage hebben zich al stuk- iten op het volgens make- Z&R 'bijzonder leuk gele- in 1991 nieuw opgebouwd ffiehuis'. Naar de mening omwonenden, die anoniem :n blijven, verandert dat lopig niet. Zij baseren zich e reputatie die het huisje in )op van de tijd heeft opge- dit moment heeft alleen zwerver interesse in het d. Aan de achterkant van horeca-object heeft hij met zakken en plastic een tent itrokken. Niet alleen het rverskampement maakt een hte indruk op potentiële ko- ook de om de hoek gele- GGD heeft geen positieve raling, menen buurtbewo- idereen die hier iets pro- t moet rekening houden de GGD. Al die methadon- uikers gaan hier koffie drin- Dat bepaalt de sfeer van kofftehuisje natuurlijk", een buurtbewoner. Vol blijden vertelt hij het ver van de laatste exploitanten loesten vechten tegen deze bierkaai. Volgens buurtbewo ners wist 'iedereen dat er ge handeld en gegokt werd in het koffiehuis'. „Daar gingen per avond bedragen over tafel, die ik in een jaar bij elkaar moet schrapen", zegt een buurtbewo ner. Volgens een woordvoerder van politiebureau-Zuid zijn die verhalen 'gedeeltelijk waar'. „Maar sinds het te koop staat, hebben wij zelf weinig overlast geconstateerd", aldus de zegs man. Volgens hem is het 'lo gisch' dat leegstaande objecten, verscholen in bosschages, 'rondhangende figuren' aan trekken. De laatste tijd heeft het bureau echter pas één melding binnengekregen. „Hoe graag ik ook zou willen dat iemand dit zaakje weer op een nette manier zou oppak ken", bekent een buurtbewo ner, „ik raad niemand aan hier ook maar één cent in te ste ken." Zelf mijmert hij over een kinderdagverblijf. „Een paar van die kruipertjes, daar heb je tenminste geen last van." De hopeloze situatie lijkt in middels ook doorgedrongen tot de eigenaar van het horeca-ob ject. De makelaar heeft op dracht gekregen de prijs nog maals met twintig procent te verlagen. „Eerst vroegen ze 140.000 gulden, toen 125.000. Nu zijn ze al gezakt tot 105.000. Dat zegt natuurlijk wel wat", zegt een buurtbewoner. De af houdende makelaar lijkt die sterke prijsdaling niet zo raar te vinden: „Als de eigenaar dat zo wil.." Wie die eigenaar is, wil de bemiddelaar niet vertellen. „We verkopen het zonder goodwill of omzet", verklaart hij. „De eige naar wil er gewoon vanaf. Hij heeft het destijds gekocht voor een ton. Dat bedrag wil hij nu terug." Het koffiepa- viljoentje op de hoek van de Zoeter woudsesingel en de Cro nesteinkade staat nu al bijna een jaar leeg. foto henk bouw man

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13