Kwark/oliedeeg voor frisse taartbodem Quinoa, moedergraan van de oude Inca's I i H- iisi. 1 Smaak Spelen met chocolade M Wi VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 REDACTIE WIM VAN BEEK 072-5196258 MARTHA DE JAGER» Het zelf maken van een taart is een geliefde bezigheid. Vooral de hartige versie is de laatste jaren enorm populair gewor den. Taart maken is leuk. maar het mag niet te veel tijd kosten. Dat hoeft ook niet, er zijn overal kant-en-klare bodems te koop. De meestverkochte is van luchtig biscuitdeeg, maar ook met vederlicht, geschulpt bladerdeeg is een gebakje zo gemaakt. Voor een taartbodem grijpt men al gauw naar een pakje diepgevroren bladerdeeg. Mak kelijk is dat wel, maar het re sultaat is meestal niet opti maal. Bladerdeeg bestaat uit vele laagjes met lucht ertussen. Bij het verwarmen zet de lucht uit en deze moet de laagjes uit een kunnen drijven. Dat is wat moeilijk met een zware, vochti ge vulling en de bodem blijft vaak klef. De zusters Tatin in Frankrijk losten dat begin deze eeuw als volgt op. Zij legden gebraden appels met suiker en kaneel in een vuurvaste schaal, bedekte deze met bladerdeeg en keerden de taart na het bak ken om. Voila, een knapperige korst. Geserveerd met crème fraïche werd deze 'Tarte Tatin' een wereldberoemd dessert. Er is speciaal deeg voor een hartige taart op de markt. Net als bladerdeeg in plakjes diep gevroren. In de oven ontstaat een vetarme, knapperige korst die wat smaak betreft wel erg op een pizza lijkt. Dat is niet zo vreemd, de plakken diepgevro ren pizzadeeg bestaan uit de zelfde ingediënten: bloem, wa ter, gist en wat olie. De meel- Naar voorbeeld van Duitsland wordt er bij ons ook steeds vaker aan de traditionele deegmix voor taartbo dems kwark toegevoegd. De hoeveelheid vet wordt teruggebracht en de smaak verhoogd. FOTO STUDIO WICK NATZIJL mixen voor taartbodems lijken aantrekkelijk, maar leveren meestal geen tijdsbesparing op. Ze bevatten voornamelijk bloem, rijsmiddelen en smaak makers. Wanneer we zelf een deegbo dem maken is het Engelse pie- deeg een uitstekende basis voor zoete en hartige taarten en gebakjes. Een deel margari ne wordt in twee delen zelfrij zend bakmeel kleingehakt en met een scheutje koud water tot deeg gekneed. Voor een zoete taart gaat er nog wat bas terdsuiker doorheen en het deeg wordt in de vorm blind voorgebakken. Blindbakken is het voorbakken van een taart bodem bedekt met vetvrijpa- pier en een steunvulsel van houdt de taartrand tijdens het bakken goed in vorm. De steunvulling is na gebruik niet meer geschikt voor consump tie, maar kan steeds opnieuw als bakhulp dienen. Voor een zelfgemaakte biscuit bodem zijn eieren, bloem en suiker nodig en wat cacao voor een chocoladetaart. De bakker verrijkt het vaak met wat ge smolten boter en heeft dit 'kapsel' altijd in voorraad om gebak op bestelling te maken. Een luchtig resultaat uit eigen keuken wordt bereikt door een kwart van de bloem in biscuit deeg te vervangen door maize- na of aardappelmeel. Meestal kopen we bloem in de super markt en die bevat te veel glu ten. Deze eiwitstof verhindert het rijzen met lichte middelen zoals geklopt eiwit. De bakker verkoopt wel gluten-arm-meel, bijvoorbeeld Zeeuws bloem, een zachtere tarwesoort die wat vettig aanvoelt en ook de lekkerste speculaas oplevert. Het gebruik van kwark in aller lei taarten, fijne broodsoorten en in bladerdeeg, is in Duits land heel gewoon en men be gint ook in Nederland de vele voordelen ervan te ontdekken. De hoeveelheid vet in gebak kan ermee worden terugge bracht en het geeft er een frisse smaak aan. Dat is te proeven in de kwarkbol die nu bij de bak ker wordt aangeboden. De kerststollen en tulbanden met kwark volgen misschien nog. Voor een luchtige, frisse, harti ge taartbodem is het makkelijk te maken kwark/oliedeeg uiter mate geschikt. Over een meng sel van 125 gram kwark, 2 eie ren en 3 eetlepels (olijfjolie wordt 250 gram zelfrijzend bakmeel en een theelepel zout gezeefd. Even kneden, uitdruk ken in de vorm en blind voor bakken. Met een vulling van champignons, paprika, prei, ei eren, kwark, rookkaas en verse tuinkruiden bakt u een heerlij ke, zachtzure taart. De liefheb ber bakt wat olijven mee. Volgens Angélique Schmeinck, chek-kok van restaurant De Kromme Dissel in Heelsum, heeft de mens een aangeboren liefde voor stimulerende midde len en chocolade in het bijzon der. Dat komt, zegt ze, omdat chocolade cafeïne en theobro mine bevat, beide amfetaminen die het zenuwstelsel stimuleren. Omdat chocolade ook onder hobbykoks een bron van inspi ratie is geworden heeft Schmeinck een prachtig boek gemaakt vol lekkernijen en ge rechten waarin chocolade de hoofdrol speelt. In het boek een reeks bekende en onbekende mogelijkheden met chocolade voor o.a. bon bons, truffels, cakes, taarten, schuimgebak en dessert. Ze zijn zonder al te veel problemen zelf te maken dankzij de opzet van het boek en de uitvoerige infor matie over ingrediënten en keu kenmaterialen. Na een lange periode van experimenteren leerde Schmeinck het gebruik van chocolade kennen als 'een spannend'ingrediënt met een b ij zonder karakter Zij laat de hobbykok, maar ook haar collega's, op overzichtelij ke wijze kennis maken met deze kunst en beschrijft in een reeks opeenvolgende stappen de be reiding. In haar boek gebruikt ze een hele reeks soorten. Zoals bittere chocolade (niet te ver warren met pure chocolade), cacaopoeder, couverture (chocolade waaraan extra suiker en cacaoboter zijn toegevoegd), melk- en pure chocolade en witte chocolade, die officieel niet tot chocolade behoort, om dat de cacaomassa ontbreekt. Rijpende gierstmelde. De naam gierstmelde voor een plant klinkt alsof hij al heel lang bestaat. Het zou een ouderwets, typisch Nederlands voedselgewas kunnen zijn. Maar schijn bedriegt: de plant met die naam komt van nature absoluut niet in ons land voor. Tien jaar geleden had hier zelfs nog nooit gierstmelde gegroeid. Wat nu gierstmelde heet, komt uit Zuid- Amerika, uit de Andes. De oude Inca's verbouwden de plant hoog in de bergen. Zij spraken van quinoa en het was voor hen een van de belangrijkste landbouw gewassen. Bijna net zo belangrijk als aardappelen en een stuk belangrijker dan maïs. Zaadkorrels van quinoa vervulden daar naast een gewichtige rol bij de bloederi ge, godsdienstige rituelen van Zuid- Amerikaanse indianen. De Inca's vereer den quinoa en noemden het hun heilige 'moedergraan'. De Spaanse veroveraars maakten daar rond 1600 een einde aan. Maïs, dat von den ze geweldig supergraan. Dat namen ze mee naar Europa, daar kweekten ze mee verder. Met dat dwaze, gewelddadi ge bijgeloof rond quinoa moest het maar eens afgelopen zijn. Daarom verboden ze de Inca's die rare quinoa nog langer te verbouwen. Zo raakte de plant in het grootste deel van de wereld volkomen in vergetelheid. Alleen op een paar Zuid- Amerikaanse akkertjes groeit nog wat. De indianen beschouwen het sinds ge neraties uitsluitend als kippenvoer, want ze zijn bang dat het graan hun kinderen sloom maakt. Quinoa wordt, net als boekweit, wel 'bladgraan' genoemd. De zaadkorrels van quinoa leveren iets minder zetmeel dan tarwe of rijst, maar veel meer eiwit, en ze bevatten bovendien een heleboel essentiële voedingsstoffen die granen missen. Melde Quinoa is in de verte familie van het Ne derlandse onkruid melde, wat als een voorouder van spinazie en rode biet wordt beschouwd. Behalve de zaadkor rels levert de Zuid-Amerikaanse plant smakelijke, als rauwkost of gekookte groente eetbare bladeren. Voor de oude Inca's was het allerbelangrijkste dat quinoa nog zeer hoog in de bergen wilde groeien. Daar waar alle andere voedsel planten het lieten afweten. De kleine, platronde korrels van quinoa hebben één nadeel. Op de buitenkant zit een bitter laagje dat lastig te verwijderen is. Saponine noemen we dat nu, het is een zeepachtige stof. Dat laagje is ver moedelijk een tweede reden waarom de Spanjaarden het gewas verboden en pro beerden uit te roeien. Quinoa is sinds enkele jaren te koop bij natuurvoedingswinkels. De korrels zijn geslepen en gewassen, dus alle saponine is verwijderd. Jaarlijks importeert de fir ma Van Sillevoldt vierhonderd ton uit Zuid-Amerika. Voorlopig komen nog te weinig korrels van Nederlandse akkers. Bij het proefstation voor de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond te Le lystad beschouwt men het zaad als inte ressante grondstof voor de zetmeelin- dustrie en de hele plant zou prima vee voer kunnen zijn. Afzetmarkt Optimistische onderzoekers, zoals Wil lem van Geel, denken dat in de toekomst wel vierduizend hectare met quinoa be plant zal raken. „Nu moet", vindt Van Geel, „eerst maar eens gekeken worden of er voldoende afzetmarkt is voor in Ne derland geteelde quinoa." Een aantal Nederlandse cuisiniers, onder wie Am sterdammer Joop Braakhekke, is inmid dels enthousiast over de smaak van het product. Het is hartig of zoet als rijst te verwerken en sommigen bakken er cake mee. Zonnaiura heeft een gratis informatielijn: 06 - 09 95 52 2; Primeal is te bereiken onder 05 94 - 64 33 55. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bangerik; 5. losplaats; 9. boom; 10. ondergang; 12. Europeaan; 13. rund; 14. adreskaartje; 16. tol let; 17. kopstuk; 19. onsmakelijk; 21. gierigaard; 23. bezittelijk vnw.; 24. waterdier; 26. loot; 27. briefaanhef; 28. voorstel; 30. aartsbisschop (Lat. afk.); 31. kle ding; 32. appartement; 33. fami lielid; 34. barst; 36. deel van de bijbel; 38. vaartuig. 40. cijfer; 41. droog; 42. vogelziekte; 44. schaapkameel; 45. bubblegum; 48. voorzetsel; 50. drinkgerei; 51. heilige, 52. gezichtsorgaan; 54. luim; 55. insekt; 56. smalle strook; 57. draagtoestel. Verticaal: 1. veelbelovend; 2. mdien; 3. ame- ricium (scheik.); 4. oppas; 6. slee; 7 por; 8. geleide; 10. jonge stier; 11. moed; 14. ongebonden; 15. Nederlandse rivier; 17 verlaagde toon; 18. een zekere; 20. waarbor gen; 22. ontleedkundige; 24. slui er; 25. hevel; 28. drinkgerei; 29. getal; 33. geestelijke; 35. oor spronkelijk bos; 37. landbouwvoer tuig; 39. beroep; 41. waterkering; 43. afdeling; 44. ongebonden; 46. grafvaas; 47. dwaas; 49. afgemat; 51. groente; 53. persoonlijk vnw.; 55. familielid. OPLOSSING CRYPTOGRAM gewï ld o-a-a- lijnvaart f-t-n-e- bijt-mul 0--S-Z- fortuin -o-u-n- l i nks BH A/-A P-/-£ F.e./.TS! N.O-6 0-£- P-/4-/V-/C-T y. 0.0.& j.f M-O-O-/-S Z/./. T-M-A -M-P TOMPOES Tom Poes en het boze oog mm- yfi^v A Kr rok --T^apfP Toen Abel de deur opende om bin nen te treden joeg een felle storm vlaag door de gelagkamer. Stof .en ge bladerte wolkte om de gestalte van de spreker en stoorde zijn opdracht - doch ook de aandacht van het ge hoor werd ernstig afgeleid. „Mijn zoon!" riep Amram boven het gegier van de wind uit. „Het verdwaalde schaap keert terug tot de kudde", blaatte de oudste inwoner, die naast hem stond. Hij werd echter over stemd door het gerinkel van glaswerk toen het venster door de onverwach te luchtdruk in scherven woei. „Het tocht hier!" jammerde heer Ollie. „Doe de deur dicht!" „Sluit de deur!" riep de waard op de achtergrond. „Een open huis trekt het kwade oog aan. Denk toch aan mijn herberg!" Op dit moment werd het raam met grote kracht opengestoten en daar stond Moen met fonkelende ogen in de vensteropening. Een vreemde be klemming maakte zich nu van de vergadering meester en er daalde een stilte die slechts verbroken werd door het gehuil van de elementen. „Lafaards!" riep de zwarte met grote stem. „Het is jullie eigen kromscha- penheid die de ellende aanroept - en niet het boze oog. Laat Abel met rust, anders zal alle onheil op je eigen hoofden neerkomen!" Op hetzelfde ogenblik begon de hele herberg on der het geweld van de storm te bez wijken. De wormstekige balken knapten krakend af en terwijl de ont stelde gemeente voor het raam sa mendromde stortte het dak over hun hoofd ineen. „Het boze oog!" zo hoorde men van onder de rietbossen roepen. „Abel heeft het onheil over de witten gebracht!" H W DOOR JAN VISSER Aan het fraaie weer komt morgen alweer een einde. Een in betekenis hogedrukgordel is zaterdag nog weliswaar bepalend voor het weerbeeld maar vanuit Duitsland brei den wolkenvelden zich over Nederland uit. Daardoor geen of nauwelijks zonneschijn en het is niet geheel uit gesloten dat de Sint, die morgen op veel plaatsen zijn in tocht houdt, last krijgt van wat lichte motregen. Boven dien is het kil. Na een opnieuw vorstige nacht (het is 's nachts nog helder) wordt het overdag niet warmer dan 3- 4 graden. Gunstig is dat er weinig of geen wind staat. Morgenavond neemt de wind toe uit het zuidwesten op de nadering van een frontaal systeem dat in de nacht van zaterdag op zondag met regen over Nederland trekt. Ook zondagochtend kan het nog enige tijd regenen. Daarna wordt het op een enkele bui na weer droog en laat de zon zich geregeld zien. De temperatuur loopt 's middags op tot omstreeks 6 graden. Na het weekeinde blijft de at mosfeer tamelijk koud met in de nacht en ochtend tij dens opklaringen lichte vorst. Verder vallen er periodiek enkele buien die soms van hagel of natte sneeuw verge zeld kunnen gaan. Rond het midden van volgende week neemt de wisselval ligheid onder invloed van nieuwe oceaandepressies toe. De temperaturen gaan dan voornamelijk in de nacht weer enkele graden stijgen. Gisteren was het een prach tige dag met veel zon en bepaald geen onaardige tempe raturen. Om 11 uur stond de thermometer in Bloemen- daal aan Zee al op ruim 9 graden en maximaal werd het daar 10.0, bij Leiden 9.7 en op Schiphol 9.5. Gisteravond daalden de temperaturen in de glasheldere lucht (prachtige maansikkel vlak boven de horizon) snel tot waarden dichtbij en de in de nacht en ochtend tot on der nul. Valkenburg rapporteerde -2.5 graad, Stompwijk -2.2, Bloemendaal aan Zee -2.0 en Schiphol -0.8. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral langs de kust buien, in het noorden ook met sneeuw. In het zuidoosten vandaag nog meest droog. Morgen afnemende wind. In het noorden en langs de grens met Zweden maxima iets boven nul. Elders middag- temperatuur tussen 6 en 10 graden. Zweden: Naast opklaringen ook wolkenvelden, maar bijna overal droog. Maxima uit eenlopend van rond of net iets boven het vriespunt in Lapland tot ongeveer 7 graden in het zuiden. Denemarken: In de nacht en ochtend kans op mist. Verder pe rioden met zon. Morgen in het noorden meer bewol king en misschien wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden. Vandaag in Noord:ler- land en west-Schotland, morgen ook el ders, toenemende regenkansen. Op bei de dagen in zuidoost-Engeland in de nacht en ochtend kans op mist. Verder geregeld zon en droog. Middagtempera- tuur rond 10 graden. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend kans op een mistbank Verder zonnige perioden en droog. Middagternperatuur ongeveer 5 graden; in de Ardennen nog wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog, 's Nachts kans op een mistbank. Middagtempera- tuur omstreeks 5 graden. Portugal: Perioden met zon. Op beide dagen met name in dé Algarve aanhoudende kans op een stevige (onweers)bui. Middag- temperatuur ongeveer 16 graden. Madeira: Vandaag meest bewolkt en enkele pitti ge regen- of onweersbuien. Morgen meer zon en afnemende buienkans. Middagternperatuur ongeveer 18 gra- Spanje: Overwegend veel bewolking en enkele buien. Vooral in het zuiden soms met onweer. Maxima ongeveer 10 graden, aan de Costa Blanca en Costa del Sol en in Andalusië maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Vandaag half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Morgen droog en meer zon. Middagternperatuur rond 23 graden. Marokko: Westkust: tamelijk bewolkt en enkele stevige regen-of onweersbuien. Middag- temperatuur rond 18 graden. Tunesië: Naast zon soms ook wolkenvelden. Droog. Middagternperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en in het zuidoosten mogelijk nog wat regen. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Middagternperatuur van 6 graden bij Clermont-Ferrand tot 12 in het zuid oosten. Langs de Middellandse Zee mor gen iets hogere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maximumtempe ratuur ongeveer 18 graden. Italië: In het noorden meest bewolkt en nog steeds veel neerslag. Elders geregeld zon en mogelijk een bui. Kans op on weer. Maxima ten zuiden van Rome rond 19 graden, in het noorden tussen 7 en 12 graden. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral op Cor sica enkele regen- of onweersbuien. Middagternperatuur rond 19 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagternperatuur ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Maxima van 16 graden bij Thessaloniki tot onge veer 20 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Kusten: zonnig en droog. Middagternpe ratuur van 17 graden rond de Dardanel- len tot 25 op Cyprus. Morgen in het zuidoosten en op Cyprus lagere tempe raturen Duitsland: Naast zon vooral in Beieren soms ook wolkenvelden maar vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Maxima rond 5 graden, morgen in het zuiden minder koud. Zwitserland: Aan de noordflank van het Alpenmassief opklaringen en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden veel bewolking en regen, boven 1700 meter sneeuw. Maxi ma meest tussen 6 en 9 graden. Oostenrijk: In het noorden geleidelijk mee ringen en droger. Elders meest "1 en van tijd tot tijd regen. Snee, stijgend naar 1700 meter. Maxij 7 graden, vandaag in het noorc^ Ie graden lager. Polen: Wolkenvelden en bijna overa' Vooral in het noorden ook zonnig c den. Kans op mist. Middagtemp n{ meest tussen 4 en 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en droog. Va- Tsjechië nog overwegend veel be en en wat regen, hoog in de bergen; Jjo Middagternperatuur rond 7 g daag in Tsjechië wat lager. Hongarije: Naast zon van tijd tot tijd ook wti le< den, maar vrijwel overal droog.I temperatuur ongeveer 9 graden. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.02 ZononderL. Maan op 12.36 MaanonöiJPy Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.52 19.07 06.25- Laag 02.14 14.56 01.55-™ Weerrapporten 15 november 07 u Oe^Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève zwaar bew r Helsinki zwaar bew. z Innsbruck half bew. v Istanbul half bew. c Klagenfurt regen v Kopenhagen mistbanken z LasPalmas licht bew. v Lissabon onbew. r Londen half bew. v Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta hall bew o 1 licht bew nwA half bew. w.s.O half bew. zo 5 Rome onbew Split half bew. Stockholm zwaar bew. Warschau regen Wenen regen Zurich zwaar bew Bangkok licht bew Buenos Aires half bew Casablanca onweer Johannesburg zwaarbew Los Angeles zwaar bew New Orleans onbew. New York onbew. Tel Aviv licht bew. Tokyo onbew. Toronto onbew Tunis half bew

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10