Cultuur Kunst Bibliotheken hevig onder vuur SUCCES BLOEIENDE MAAGDEN Keuning en Van der Meel een ideale combinatie Sprankelende kinderopera Betekenis Jozef Trilogie verdampt Uitgever stelt Heer Olivier aansprakelijk STADSGEHOORZAAL TE Chique voor popfestijn? leidse band bij call tv nONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 Veiling teksten Wim Kan afgelast Haarlem Veilinghuis Bubb Kuyper in Haarlem heeft een aantal fusten van Wim Kan, die op 26 november onder de hamer zou den komen, geschonken aan Kans vroegere medewerker Frans Rühl. Rühl was erfgenaam van onder meer de Birma-dagboeken van Kan. Onlangs kreeg Bubb Kuyper een privé-archief van Kan van een andere erfgenaam, die dit te gelde wil maken. In dat ar chief bleken zoekgeraakte bladzijden uit dagboeken en liedtek sten uit Birma te zitten. Nadat Rühl met zijn codicil had ge zwaaid, besloten Bubb Kuyper en de inbrenger van het privé-ar chief de teksten aan Rühl te geven. Kuyper veilt op 26 november wel brieven van Wim Kan aan Corry Vonk, brieven aan Kan van Simon Carmiggelt en Annie M.G. Schmidt, foto's, teksten en een plakboek over een toernee met het ABC-cabaret door Afrika. Rushdie toch bij prijsuitreiking ^ippnhagen De Brits-Indiase schrijver Rushdie heeft gister- arand in Kopenhagen de Aristeionprijs, de literaire prijs van de Europese Unie, in ontvangst genomen. Rushdie krijgt de prijs, die hij deelt met de Oostenrijkse schrijver Christoph Ransmayr, voor zijn laatste roman 'De laatste zucht' van de Moor. 'Zaken doen in plaats van cultuureducatie lico van der Meel - Dido Keu- g is de ultieme combinatie, voelen elkaar perfekt aan. Vat Van der Meel doet met zijn i, doet Keuning met z'n landen. En verder gebruiken ze leiden hun verstand, hun ge- oel en een gelijkzwevende in- uïde. Ik neem aan, dat ze samen et programma hebben uitge licht en opgebouwd; ook dat 'as ideaal. Voor de pauze bij an Beethoven en Haydn schil leren die twee een prachtig unstwerk, waarin pianist Keu- ing subtiel de zanger volgt, on- lersteunt, accentueert in kleur- jke en fijnzinnige toetsen. Ner- overdonderend spel, een eel natuurlijk 'samen op weg', lis Keuning vlindert over het Javier, 'sauselt' en 'rauscht' der Meel daar hartroerend verheen: 'Adelaide' van Beethoven. 'Bewusstsein, dasz ich zu glücklich war' of 'O Hoff- nung', 'dasz ein Engel seine Trane zahlt', het is zó schilder achtig, vol zorg voor het kleinste detail gezongen en gespeeld, dat er niets mooiers te verwach ten is. Denk je. Maar dan dat dubbelspel na de pauze, de 'Mörike Lieder' van Hugo Wolf! Daar gaan Keu ning en van der Meel ieder huns weegs, bijvoorbeeld in 'Peregri- na I'. Ze vertellen op een 'vol maakt' andere manier het zelf de verhaal en die beide verha len in elkaar verstrengeld vor men dan weer een verbazing wekkende eenheid. We vallen van een explosief jachtlied in de treurnis van het grote 'Heim- weh' en de slaap des doods. Hartstochtelijk pianospel in 'Lied eines Verliebten'. Spot en pathos in 'zur Warnung'. Of van der Meels interpretatie nu oud rose is of laserstraal- -scherp, in alle registers blijft zijn klank helder, de diktie su bliem, het inlevingsvermogen totaal. En Keuning maakt van de stugge Esdandse vleugel een kroondomein. Openbare bibliotheken kunnen hun culturele taak niet meer aan. Althans, dat beweren veel schrijvers. De collectie van het nationaal cultureel erfgoed wordt verwaarloosd ten behoeve van ordinaire handel, be weren ze. Maar de biblio theken verdedigen zich. DEN HAAG/LEIDEN JAN-HENDRIK BAKKER/WIM KOEVOET De overheid hoeft openbare bi bliotheken ook niet meer zo zwaar te subsidiëren nu deze instellingen steeds minder aan cultuureducatie doen. Binnen de schrijverswereld worden der gelijke opvattingen in toene mende mate gehuldigd. De dichter Arie van den Berg zal er morgen, tijdens een symposium in Den Haag over de taken van de openbare bibliotheek, voor pleiten om de geldkraan een flinke slag terug te draaien. ,,Het werk van bibliotheken is langzamerhand niets meer dan zaken doen geworden en heeft niets meer te maken met cul tuurspreiding", zegt Arie van den Berg. Hij zal tijdens het symposium pleiten voor de op richting van regionale cultuur centra, die voor elk bevolkings lid 'op fietsafstand' bereikbaar zijn. In die centra moet een ie der zich kunnen laten omringen door het cultureel erfgoed van de hele natie. Het is duidelijk, dat het werk van de openbare bibliotheken tijdens het jaarlijks symposium van de Jan Campertstichting hevig onder vuur zal worden genomen. 'De Openbare Biblio theek is er niet voor ons', luidt de titel van het symposium. Niet mis te verstaan. Achterhaald Mirjam In 't Hout, lid van de in terim-directie van de Leidse openbare bibliotheek, vindt de kritiek niet terecht en ook een r- OTTt i,1 iïï)/èi „De bibliotheek is al lang niet meer de cultuurtempel beetje achterhaald. „De biblio theek is toch al lang niet meer de cultuurtempel waar louter zware romans kunnen worden geleend. Bibliotheken, ook de Leidse, spelen in op de vraag van de lezers. En als er een bi bliotheek in Nederland is die het gebruik van haar aanbod nauwkeurig en veelvuldig meet, is het de Leidse. Die metingen wijzen uit dat het publiek niet alleen boeken wil maar bij voor beeld ook gedigitaliseerde infor matie. Wij beschouwen het ver der als onze taak om het pu bliek door dat gigantische aan bod heen te loodsen. Denk hier bij aan Internet. Dat is toch ook een vorm van educatie." Ze wijst voorts op de vele bijeen komsten in de Leidse boeken- uitieen met literatoren. In 't Hout vindt niet dat cd's, cd-rom en video het boek in de boekenuitleen aan het verdrin gen zijn. Ze heeft tijdens de Frankfurter Buchmesse gecon stateerd dat de belangstelling voor nieuwe media is ge stagneerd. Zij trekt daaruit voorzichtig de conclusie dat de prominente positie van het boek in de bibliotheek lang niet onder zo'n grote druk staat als dikwijls wordt gesuggereerd. Niets mis Maarten 't Hart rekent zichzelf 'zeker niet' tot de groep van Arie van den Berg. „Die critici zijn gewoon dichters die hun bundels willen slijten. Dat de bibliotheek er daar niet zo veel van heeft staan, is logisch om dat ze nauwelijks worden uitge leend. Het is toch al lang zo dat het publiek van bibliotheken niet zozeer uit lezers als wel uit gebruikers bestaat. Daar is niets 't Hart bezoekt de boekenuit- lenen in Leiden (twee keer per week) en Den Haag het meest en hij is over beide zeer te spre ken. „Ik kan er vrijwel alles vin den, behalve boeken over klas sieke muziek." L. Popma, secretaris van de Vereniging van Openbare Bi bliotheken, is blij met de titel van het symposium, 'de biblio theek is er niet voor ons'. „De bibliotheken zijn er inderdaad niet voor de schrijvers en men sen uit het boekenvak, de open bare bibliotheek is er voor het algemene publiek. En wat aangaande Van den Bergs opmerking dat het biblio theken meer om het zoveel mo gelijk uitlenen gaat dan om de educatie? Popma vindt die kri tiek niet erg eerlijk. „De over heid heeft in het verleden zelf altijd gekeken naar de kwantita tieve resultaten, hoeveel uitle- ningen per jaar maakt een bi bliotheek?" De bibliotheek heeft van oudsher de taak de bevolking een representatieve doorsnede te bieden van de vaderlandse li teratuur. Daar ontbreekt het te genwoordig behoorlijk aan, vin den de schrijvers. In menig bi bliotheek kan men tegenwoor dig makkelijker het verzameld werk van The Beatles lenen dan dat van Arthur van Schendel. Popma bestrijdt die stelling. Hij verwijst naar de resultaten van een in mei gepubliceerd onderzoek van het Bureau Driessen. Dat heeft de collecties van 650 openbare bibliotheken in ons land doorgelicht en kwam tot de conclusie dat deze 'op het gebied van de Neder landse Letterkunde redelijk goed voorzien' zijn. Het symposium 'De biblio theek is er niet voor ons' wordt morgen gehouden in de Ko ninklijke Bibliotheek te Den Haag. Hoe kan je nu zo'n zware opera als Don Giovanni omwerken tot muziektheater voor kinderen? Frank Groothof lukt dat won derwel. Hij weet het door hem bewerkte verhaal sprankelend te vertellen en zo uit te beelden dat het bijna hoort in deze tijd. Zelfs Zorro komt er aan te pas! Vol humor speelt hij drie ver schillende rollen. Het ontbreekt hem daarbij niet aan inventivi teit. Hij tovert van alles uit zijn grote koffer, waardoor de vaart in het spel blijft en de ene scene moeiteloos overgaat in de ande- die hem be geleiden op viool, cello, klarinet en piano (de Happy Mozart So loists) zijn tevens zijn mede speelsters. Frank zingt zowaar goede area's met ze. Zelfs de kinderen vinden het prachtig. De muziek van Mozart blijft zijn waarde houden. Alleen het einde is onduide lijk. We blijven toch met wat vragen zitten. Wat was nu uit eindelijk de ware formule om de zwarte tulp te maken? Waar ging meneer Jan (Don Giovan ni) naar toe? Desondanks is het slot mooi met leuke kleur- en knaleffecten en de spanning blijft er tot het einde in. De sfeer van deze kinderopera grenst aan die van de echte en dat is toch wel erg knap. Expositie Robert Heindel jfstelling: Jozef i Vondel doorT Ekst: Laurens Spoor Gezien: 13/1 r, Leiden. Nog te zien: 14, nieuwe draai geven aan de ijbelse stukken van Vondel is onmogelijke opgaaf. Ook eonard Frank, die de drie Jo- lef-stukken onder handen nam roor het Theater van het Oos- er niet in geslaagd. Bij ondel is Jozef de voorafscha- uwing van Christus en dat was roor hem een van de belang- lijkste redenen oip deze dra ma's te schrijven. Zonder ken nis van de onderliggende bijbel verhalen verliezen ze eigenlijk hun betekenis en zeggings kracht. LeQnard Frank probeerde niettemin of het ook zonder kon en vatte de drie stukken over Jo zef samen op als de geslaagde carrière van een kuis man. Hij maakte er vervolgens de wens dromen van iemand in moeilij ke tijden van. De episode met de vrouw van Potifar (Jozef in Egypte) en Jozefs onderkoning schap van Egypte (Jozef in 't Hof) werden de dromen van Jo zef, die door zijn jaloerse broe ders in een put gegooid is (Jozef in Dothan). Zo klinkt het erg in gewikkeld, maar de voorstelling is desondanks uitstekend te vol gen. Een leuke musical -die zich afspeelt tussen de cowboys in het Wilde Westen. Alleen: het werkt niet. De angel is verdwe nen. Het is een verhaaltje ge worden, dat net zo makkelijk een goede als een slechte afloop had kunnen krijgen. Op het prachtig aangeklede podium staan prachtig aange klede mannen die gezang losbarsten, begeleid door steelguitars, violen, mond harmonica's en -harpen. Het drama bevindt zich achter de bergen, alleen Jozef is nog net zo'n bloedeloze heilige als bij Vondel. Dat heeft niet alleen te maken met de gebreken van de 'nieu we' interpretatie, maar ook met een gebrek aan inlevingsvermo gen van de acteurs. Met hoeveel verve er ook gewerkt is aan deze productie, het blijft mat. Als het nou maar niet zo nadrukkelijk theater was gebleven. Men doet alsof. Alleen de passage over de vrouw van Potifar krijgt schwung. Dan gaan we van het Wilde Westen even terug naar het Midden-Oosten en zweept Heddy Lester als de gepassio neerde vrouw van Potifar ieder een op. Hans Leendertse (als Potifar) komt dan tot een echte klacht over het 'verraad' van Jo zef, die hij als zijn eigen zoon beschouwde. Maar als geheel is de Jozef- trilogie een samenvatting. Uit drie avondvullende stukken is een dik uur handeling gedistil leerd, maar de betekenis is ook verdampt. ROTTERDAM ANP De voormalige meester-op lichter Heer Olivier krijgt een claim aan zijn broek van uitge verij Elmar bv als zijn plagiaat financiële schade veroorzaakt Elmar is de uitgever van Jeffrey Robinson's 'Laundryman', het boek dat Olivier zou hebben overgeschreven. Het boek is overigens reeds door uitgeverij Spectrum, de uitgever van Oli vier, uit de handel genomen, zodat de kwestie voor Elmar niet zo urgent meer is. De uit gever van Heer Olivier, Spec trum. is ervan overtuigd dat met het boek 'Niet Alledaagse Fraude', plagiaat is gepleegd. Spectrum gaat de schade die hij door de uitgave heeft opge lopen, een bedrag van rond de 50.000 gulden, bij Olivier clai- '/m 24 november The OBSESSION of ART don zon 14.1)0 - 20.00 uur Kennemerstraatweg J82 Heilocfl Into: (072) 581 84 61 >ezit genomen door de Leide en zo hoort het ook', was een kreet die afgelopen zater- "g tijdens Propop meermalen beluisteren viel. Dat hoorde dan vooral wat later op de vond toen de bijna 1200 be oekers geheel uit hun dak gin- en voor het komische trio ucky Lips. Het bier vloeide rij- elijk, de sigarettendamp werk- 6 bedwelmend, kortom de temming op het enige echte feest voor de oudere jongere zat rweer goed in. Zoals dat nu al even jaar achtereen het geval is eweest. laar dat alles bij elkaar was 'ou net waarvoor de directie de geheel gerenoveerde gehoorzaal met enige re- erves van haar kant toch toe- lemming had gegeven om Pro- rop terug te laten keren op het ode nest. Oh, het ging niet om mensen, hoor. Integendeel, Propop overheerst de gezel- 5beid en het 'ons-kent-ons-ge- °el' en problemen zijn er jooit. Het ging evenmin om de tankconsumptie, want Lies- eth List moet op z'n minst oht keer een volle bak trekken, óUen ze daar de baromzet van m avondje Propop mee eve- amn. Nee, het was om geheel ndere reden dat directeur Pe- Unger met angst en beven invasie van de Leidse feest- mgers tegemoet zag. 'et ging haar daarbij vooral om het tapijt, de stoelen, de vloer. Het hele interieur, zeg maar. En dat dan afgezet tegen de glazen en de peuken. Want de zaal, waarin voorheen een dolle oli fant nog geen schade kon be rokkenen, heeft recentelijk voor de lieve somma van acht mil joen gulden een complete me tamorfose ondergaan. Is eigen lijk te 'chique' en niet meer be rekend op zoiets 'ordinairs' als een popfestijn. Waarbij de men sen de oproep van op- perspreekstalmeester Teun de Reede, om toch vooral geen si garetten en bier mee de zaal in te nemen, naar gelang de avond vorderde steeds algemener ne geerden. Dus volgend jaar geen Propop meer in de Stadsgehoorzaal? „Ach, dat staat nog te bezien", liet voorlichter Bart Vieveen na mens de directie weten. „Het is allemaal best meegevallen. Er is wat glaswerk gebroken en de vloer heeft wel wat geleden, ja. De zaal is kwetsbaar, dat is dui delijk. Maar daartegenover staat dat de sfeer opperbest was en de omzet prima. Misschien kunnen we met wat aanpassin gen een oplossing verzinnen." „Zei hij dat?" reageert organisa tor Herinie Kwik blij verrast. „Da's mooi dan. Kan morgen de brief de deur uit met de aan vraag en de datum Voor volgend jaar." AD VAN KAAM BiöEHiNDE MAAGDEN „Ik hoop dat het zaterdag slecht weer is. Dat klinkt lullig, maar dan kijken er wel meer mensen televisie." En dan is het voor Edward Linger en zijn kornuiten maar te hopen dat de zappers' tussen 14.00 uur en 15.30 even blijven hangen bij Call TV. Want dan spelen de Leidenaren met hun band Hand me the Keys twee nummers in The Lounge, het programma van Mike Sta rink. In de show mogen geregeld bandjes optreden. Hand me the Keys kreeg deze kans min of meer voor de voeten geworpen. „Een vriendin van mij werkt bij Call TV en zij vertelde ons dat de redactie nog een bandje no dig had. Nadat ze de demo had den beluisterd, mochten we ko men spelen. Eigenlijk mochten we vorige week al optreden, maar toen kon de bassist niet." Linger is blij dat hij de men geling van blues, funk en rock aan een groot publiek kan laten horen. „We willen zoveel moge lijk mensen bereiken en dat kan nu." Over het imago van de band maakt hij zich geen zor gen. Het zijn de dansmariekes van het Nederlands cabaret, de ge- zegenden onder de vrouwen: het cabarettrio 'De Bloeiende Maagden'. Zaterdag 30 novem ber zouden de drie hondsbruta le meiden (ze zijn grof en sme rig, zeggen de recensenten) op treden in de Kapelzaal van K&O met hun programma 'MUTS'. Maar wegens overweldigende belangstelling is de voorstelling deze week overgeheveld van de Kapelzaal (120 plaatsen) naar de Leidse Schouwburg (540 plaatsen). Ligt het aan het thea ter? Ligt het aan de recensies (uw mond valt open van verba zing, zeggén andere i ten)? Of zou het liggen aan (boven staande) veelbelovende poster dat zovelen deze voorstelling willen zien? theater restaurant lido Max Euweplein 64 Telefoon 554 61 09 29,95

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9