Spanning Bosnië loopt hoog op MEUBELDAGEN! Interventie bestendigt politieke problemen stoutenbeeh moancentrum Buitenland Britse regering overleeft debat over BSE maar net Paus vraagt om actie bij start voedseltop Eenzame overlevende van de terreur Chinese is 1.700 eilanden rijker dank zij satelliet DONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 Alessandra Mussolini stapt op rome Alessandra Mussolini, kleindochter van de fascistische dictator Mussolini, heeft gisteren aangekondigd dat ze uit de fractie van de neo-fascistische Nationale Alliantie treedt. Musso lini had de leiding van de partij ervan beschuldigd interne dis cussies onmogelijk te maken. Ze kondigde haar aftreden aan in brieven aan partijleider Fini en fractieleider Tatarella. Lancering Ariane-raket succesvol KpuROUDe lancering in Frans-Guyana van de 92ste Europese Ariane-raket is gisteravond succesvol verlopen. Twintig minuten na de lancering bracht de raket een satelliet van de Arabische Li ga, Arabsat-2, in een baan om de aarde en vijf minuten later maakte ook de Maleisische satelliet Measat-2 zich los van de ra ket. De start van een Amerikaanse Atlas-raket vanaf Cape Cana veral is gisteren uitgesteld vanwege te harde wind. In verband daarmee is ook de lancering van het ruimteveer Columbia ver schoven. De Atlas zou een Europese satelliet in een baan om de Myanmar wijst zeven journalisten uit bangoon Het militaire bewind in Myanmar (Birma) heeft zeven buitenlandse journalisten uitgewezen. Onderhen zijn journalis ten van The Financial Times en het Amerikaanse persbureau UPI, die een kort bezoek aan Myanmar brachten. Hun visa wa ren nog ruim een week geldig. De staatsmedia betichtten de journalisten er van de waarheid over het land te hebben ver draaid. Aznavour betrokken bij taalstrijd Montreal De Franse zanger Charles Aznavour is gedurende zijn tournee door Canada betrokken geraakt bij de taalstrijd in dat land. Bij concerten in Ottawa en Montreal hief het publiek spreekkoren aan: Enfrangais, en frangais (In het Frans, in het Frans), klonk het zodra de 72-jarige entertainer een liedje in het Engels wilde inzetten. De Canadese premier Jean Chrétien bood Aznavour zijn excuses aan. De zanger, geboren in Parijs als een kind van Armeense ouders, dreigde bij een volgend optreden in Montreal uitsluitend nog in het Armeens te zingen. Priester misbruikte vier jongens londen Een 45-jarige Britse rooms-katholieke priester is door de rechtbank van Newcastle-upon-Tyne schuldig bevonden aan seksueel misbruik van vier jongens tussen 10 en 18 jaar, en aan het verspreiden van pornografisch materiaal via Internet. Hij is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, hebben Britse kranten gisteren gemeld. De priester had de grootste kinder-pomoverza- meling die ooit in Groot-Brittannië is opgespoord. Minderjarigen in Colombiaanse leger bogota Zeker 4.000 minderjarigen tussen de 15 en 18 jaar oud dienen in het Colombiaanse leger, heeft de Colombiaanse leger commandant generaal Manuel José Bonnet gisteren toegegeven op een persconferentie, waar Unicef het recruteren van minder jarigen voor gewapende strijd aan de kaak stelde. Bonnet, die pas twee weken geleden tot commandant werd ■benoemd, zei dat geen van deze minderjarigen is ingezet in gebieden waar ge vochten wordt. londen» hans geleunse correspondent een meerderheid van s één stem is de Britse re gering gisteravond winnend uit een verhit Lagerhuisdebat over de gekke-koeienziekte BSE ge komen. Maar de politieke averij was groot. Na lang aandringen kwam het hoge woord er bij landbouwminister Hogg uit:* er geen enkel zicht op op- j van de boycot van Brits rundvlees. Dat betekent groot gezichts verlies voor premier Major, die zomer voorspelde dat Eu ropa de exportstop uiterlijk in november zou opheffen. La- bour-leider Blair beschouwde lie garantie toen reeds als ge bakken lucht. Hogg moest giste ren onder zware druk van La bour en de Eurosceptici in zijn fractie inderdaad toege it er zelfs geen enkel uit- zicht op hervatting van de ex port is. g voerde gisteren als ex cuus voor het regeringsfalen aan dat 'interne pressie van boerenorganisaties en consu menten in andere Europese sta- jjOME» EELCO VAN DER LINDEN correspondent Met redes van onder anderen- Paus Johannes Paulus II en VN- secretaris Boutros Ghali is giste ren in Rome de Wereld Voedsel Conferentie begonnen. De con ferentie stelt zich ten doel de te openen naar 'voedselze kerheid' voor de gehele wereld bevolking. Een van de concrete afspra- ken die de 174 leden van FAO, Je voedsel- en lanbouworgani- satie van de VN, al hebben ge naakt, is dat het aantal honge rende vóór het jaar 2015 moet rijn gehalveerd tot 400 miljoen. De paus noemde het niet te iolereren dat mensen sterven fan de honger, terwijl anderen even in overvloed. „Er is actie lig van de internationale ge meenschap en de individuele egeringen, maar ook een ver- mdering van mentaliteit en le- 'enstijl", aldus de paus. Hij veroordeelde het idee dat bet vraagstuk via geboortebe perking kan worden opgelost. We moeten af van het credo talrijk staat gelijk aan arm'." Hij er wel aan toe dat de- Moslimvluchtelingen temgkeer belet Machtsstrijd binnen Republika Srpska mografische groei 'niet onein dig' moet zijn, en pleitte verder voor opheffing van embargo's en het nietig verklaren van de schulden van de Derde Wereld. VN-secretaris Boutros Ghali noemde het 'een schandaal' dat 88 staten kampen met chroni sche honger. Hij ging ook in op de situatie in Zaïre. „Terwijl de ze conferentie begint, zwerven een miljoen vluchtelingen door de bergen en bossen van Oost- Zaïre. Ik doe een oproep aan ie dereen deze mensen te helpen. Anders zijn ze ten dode opge schreven." Over het aantal staatshoofden en regeringsleiders dat naar Ro me zal komen, heerst nog on duidelijkheid. De FAO hoopt op honderd, maar dat lijkt veel te optimistisch. Vooral rijke lan den laten het afweten. Zo is de VS alleen vertegenwoordigd door de minister van landbouw. Zeker lijkt de komst van de Chi nese premier Li Peng en de Cu baanse leider Fidel Castro. Ne derland zal vanaf morgen aan wezig zijn met premier Kok en de ministers Pronk en Van Aartsen. Het voornemen van moslimvluchtelingen om terug te keren naar hun huizen, die nu op Bosnisch-Servisch grondgébied staan, blijft voor grote spanningen zorgen in het noordoosten van Bosnië. Om die reden heeft het bu reau van Carl Bildt, de internationale coördinator voor Bosnië, gisteren besloten de terugkeer van vluchtelingen naar huizen in de gedemilitariseerde zone voor onbe paalde tijd op te schorten. boedapest hans gertsen correspondent Dinsdag kwam het in en rond het dorp Koraj tot grootschalige gevechten tussen de Bosnisch- Servische politie en gewapende moslims. Daarbij werd een moslim gedood en raakte een nog onbekend aantal Serviërs en moslims gewond. Bij de ge vechten werden automatische wapens en granaten gebruikt. Gisteren liepen de spannin gen opnieuw hoog op. Enkele honderden woedende moslims verzamelden zich bij een IFOR- controlepost vlakbij het omstre den dorp. De demonstranten dreigden zichzelf te bewapenen en hun huizen met geweld weer in bezit te nemen. Het dorp ligt in de vier kilo meter brede gedemilitariseerde zone op grondgebied dat nu on der controle van de Bosnische Serviërs valt. Binnen die zone is het bezit van wapens taboe, maar noch de moslims, noch de Bosnische Serviërs laten zich daar veel aan gelegen liggen. Volgens woordvoerders van de NAVO zijn er duidelijke aan wijzingen dat het door moslims gedomineerde Bosnische leger dinsdag betrokken was bij de gevechten in en rond Koraj. Volgens Randolph Ryan, een woordvoerder van de VN-vluch- telingenorganisatie UNHCR, is het besluit om de terugkeer van vluchtelingen naar huizen bin nen de gedemilitariseerde zone stop te zetten een 'zeer ernstig gevaar' voor het veel omvangrij kere VN-vluchtelingenprogram- ma. De machtsstrijd in de Repu blika Srpska, het Servische deel van Bosnië, gaat ondertussen door. Het was gisteravond nog altijd niet duidelijk of generaal Ratko Mladic zijn ontslag geac cepteerd heeft. Mladic, de man die geduren de de hele oorlog opperbevel hebber van de Bosnisch-Servi- sche strijdkrachten was, werd afgelopen zaterdag door presi dent Biljana Plavsic ontslagen en vervangen door de vrijwel onbekende generaal Pero Colic. Volgens Plavsic zou Mladic niet meer te handhaven zijn geweest omdat hij door het Joegoslavië- Tribunaal aangeklaagd is we gens oorlogsmisdaden en geno cide. Mladic wordt verantwoorde lijk gehouden voor de groot schalige moordpartijen na de val van de moslim-enclave Sre brenica. In de Republika Srpska en binnen het leger in het bij zonder, wordt Mladic echter als een Servische superheld ver eerd. Vrijwel de volledige leger top keerde zich de afgelopen ten' ervoor heeft gezorgd dat de BSE-ban nog onverminderd van kracht is. Maar dat maakte wei nig indruk. Afgevaardigden uit Noord-Ierland, waar BSE nau welijks voorkomt, werden woest toen Hogg zei dat hij Brussel nog niet eens heeft gevraagd de ban voor vlees uit Noord-Ier land op te heffen. De Euro-sceptici op hun beurt verweten de regering het voor Europa iri de broek te doen. „U vertoont wezelachtig gedrag", riep een van de grote Tory-oproerkraaiers, Bill Cash. Hij vroeg om een nieuwe 'vlees oorlog tegen de EU, maar Hogg voelt daar nog niets voor. Het absolute dieptepunt volg de nog, toen volslagen duidelijk werd dat Londen niet kan vol doen aan de op de Europese top in in Florence afgesproken voorwaarden, als gevolg van grote achterstand bij het slacht- plan. Die achterstand is vooral ontstaan doordat de regering veel te lang is blijven praten over het aantal te slachten koei en, mede onder invloed van een rapport dat stelde dat BSE 'van zelf' zal verdwijnen. oued elalleug» Een buurman troost Souad, zestien jaar oud, die een wrede slachtpartij in het Algerijnse dorp Oued El Alleug overleefde. Twaalf mensen werden daar in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gebracht, onder wie negen gezinsleden van Souad. Zij overleefde als enige. De Algerijnse veiligheidsdiensten wilden niet bevestigen of ook deze moordpartij het werk was van moslim-fundamentalisten, die de afgelopen weken op verschillende plaatsen schijnbaar willekeurig aan het moorden zijn geslagen. Daarbij vie len al tientallen doden. foto epa hocine zaourar GISENYI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De internationale hulporganisaties in Oost-Zaïre zijn maar gedeeltelijk gelukkig met het besluit van de Ame rikanen deel te nemen aan een interventieleger. Ze zijn opgelucht dat er nu eindelijk actie wordt ondernomen om honderdduizenden vluchtelingen in veiligheid te brengen, maar zijn uitermate teleurgesteld over de wei gering van de VS om tegelijkertijd de Hutu-milities te ontwapenen die veel Rwandese vluchtelingen in gijze ling houden nabij de stad Goma. De kans is groot dat met de nieuwe grootschalige hulpoperatie opnieuw opvangkampen worden gecre- eerd op Zaïrees grondgebied en de Hutu-extremisten zich kunnen hergroeperen en evenals de afgelopen tweeënhalf jaar de kampen volledig kunnen domine ren. Van een terugkeer van de meerderheid van de vluchtèlingen naar Rwanda zal dan wederom geen sprake zijn en de huidige politieke crisis in de regio zal blijven bestaan. André Kisase, militair leider van de Tutsi-rebellen die nu het grensgebied van Oost-Zaïre in handen hebben, zei gisteren de Amerikaanse inmenging toe te juichen en ook Canadese militairen te zullen toelaten, maar op geen enkele wijze te kunnen toestaan dat ook de Fran sen bij een interventie betrokken zullen zijn. „Op Fran se troepen zullen we onmiddellijk het vuur openen", aldus Kisase. Ook Rwanda is teleurgesteld dat de inter nationale interventiemacht zich niet zal inzetten om de Hutu-extremisten onder de vluchtelingen te ontwape nen. Er is tegelijkertijd bij de VS op aangedrongen hun plannen ook door te spreken met de Tutsi's en Hutu's in Zaïre om te voorkomen dat de hele operatie bij voor baat al een mislukking wordt, zoals enkele jaren gele den in Somalië. Sinds de Hutu-rebellen (Interahamwe) vorige maand de vluchtelingenkampen hebben opgebroken, zijn slechts enkele duizenden ontheemden in Rwanda aan gekomen. Waar de meeste van de overige 1,2 miljoen Hutu's zijn, is de VN en andere hulpinstanties nog steeds een raadsel. Aangenomen wordt dat enkele hon derdduizenden zich in het ten zuiden van Goma gele gen Mugunga-kamp bevinden en daar gevangen ge houden worden door de Interahamwe en FAR (het voormalige Rwandese leger) die zowat dagelijks mor tiergranaten afvuren op Goma. Gevolg van dit alles is dat de vluchtelingen die zich nog in Oost-Zaïre ophouden, het al enkele weken zon der hulp moeten stellen en door ziekten en honger waarschijnlijk al bij duizenden zijn omgekomen. Iedereen is ervan overtuigd dat militair ingrijpen de enige optie is om zo spoedig mogelijk te redden wat er nog te redden is. Buitenlandse instanties zijn niet in staat hulp te bieden omdat bepaalde gebieden nog steeds gevaarlijk zijn en ze geen toestemming krijgen om buiten Goma te opereren. Sinds afgelopen maan dag zijn uiterst moeizame onderhandelingen gevoerd om een paar dozen voedsel en medicijnen te verdelen en dan nog alleen in de stad zelf. De hulporganisaties staan echter te popelen om het binnenland in te gaan op zoek naar de vluchtelingen. De hoop is dat dit met de komst van de interventiemacht mogelijk wordt. Maar, zoals Kikase heeft gewaarschuwd, het is zaak de Tutsi-rebellenleiders niet tegen de haren in te strij ken en met hen eerst uitvoerig te overleggen over de plannen om te voorkomen dat het tussen beide legers tot een treffen komt en er slachtoffers vallen onder de buitenlandse militairen, zoals in 1992 bij de operatie Restore Hope in Somalië. Of een treffen met de Hutu-milities voorkomen kan worden, is maar de vraag. Niet duidelijk is ook, wat er gaat gebeuren als de vluchtelingen eenmaal gelokali seerd zijn en van de noodzakelijke zorg voorzien. De hulporganisaties blijven er op hameren dat de Hutu- ontheemden ook ontwapend moeten worden en ver volgens moeten worden teruggestuurd naar Rwanda. Geen nieuwe opvangkampen in Zaïre, luidt hun noodkreet. Nieuwe kampen creëren namelijk nieuwe onderduikmogelijkheden voor de uitvoerders van de genocide in Rwanda en broeinesten voor gewapend verzet tegen de Rwandese regering. dagen tegen het ontslag. De machtsstrijd tussen de po litieke machthebbers in Pale en de legertop leidde tot grote spanningen binnen de Republi ka Srpska. In opdracht van de regering in Pale omsingelden politie-eenheden het hoofd kwartier van Mladic in Han Pij esak. Mladic-getrouwen hielden op hun beurt defensie-minister Milan Ninkovic enkele uren in gijzeling. Het is onduidelijk welke rol Belgrado in het conflict tussen de politieke en de legerleiding van de Republika Srpska speelt. De Servische president Milose vic zou het besluit Mladic te ontslaan, steunen. Netanyahu nu niet naar VS JERUZALEM Rtr-AP De Israëlische premier Neta nyahu heeft gisteren besloten zijn bezoek aan de Verenigde Staten uit te stellen. De premier hoopt dat Israëlische en Pales tijnse onderhandelaars op korte termijn een akkoord sluiten over de terugtrekking uit He- bron. Netanyahu zou vanmor gen zijn vertrokken. De onderhandelingen over Hebron verliepen gisteren ech ter moeizaam. Palestijnse func tionarissen zeiden dat het over leg vastzit op de Israëlische eis dat troepen ook in de toekomst Hebron mogen binnengaan om jacht te maken op terroristen. Eerder zei de Israëlische woord voerder Fogel echter dat 'aan zienlijke vooruitgang' bij de be sprekingen was geboekt. In Hebron zelf versterkten Is raëlische troepen de bewaking van de joodse nederzettingen met wachttorens. Militairen pa trouilleerden in het centrum. Waarnemers zeiden dat de spanning te snijden was, en dat ze met alles rekening houden. Sirius in België aan de ketting DEN HAAG-BRUSSEL ANP-Rtr De Belgische autoriteiten heb ben gisteravond in Antwerpen het schip de Sirius van de milieuorganisatie Greenpeace aan de ketting gelegd. Dit heb ben opvarenden vanochtend bevestigd. Volgens een woordvoerder van Greenpeace België is een deurwaarder gisteravond aan boord gekomen om een scha devergoeding te eisen namens het bedrijf Cobelfret. Het bedrijf zegt voor 35.000 gulden schade te hebben geleden door protest acties van de milieuclub tegen het schip Bunga Saga, dat door Cobelfret was gecharterd om sojabonen te vervoeren. Volgens Greenpeace is een deel van de lading sojabonen genetisch gemanipuleerd. Greenpeace heeft daarom zon dag het lossen van de Bunga Sa ga in Gent verhinderd. 'Wereldrecord' hartaanvallen BELFAST ATP De inwoners van de Noord-Ier se hoofdstad Belfast zijn de du bieuze houders van het wereld record hartaanvallen. Dat blijkt uit een rapport van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO). Ook Noord-Ierland als gehéél is een van de regio's met de mees te hartaanvallen in de wereld. In 1994 overleden in de Britse pro vincie 4.100 mannen en vrou wen aan een hartaanval. De laagste sterfte door hartaanval len is voor mannen in de Chine se hoofdstad Peking en voor vrouwen in de Spaanse regio Catalonië geregistreerd. OPENINGSTIJDEN: Montis Leolux Hülsta Rolf Benz Gelderland EISIIIS KORTING hal yah y.ju iui l/.ju uuki MEER DAN 100 MONSTERMODELLEN VAN TOONAANGEVENDE MEUBELMERKEN. FABRIEKSNIEUWE, PUNTG AVE MEUBELEN EN KARPETTEN. MET DUIZENDEN GULDENS KORTING! UITSLUITEND BIJ STOUTENBEEK BEVERWIJK. Beverwijk: Meubelboulevard Tel. (0251229033 Donderdag koopavond. peking yvonne van der heuden inderdaad binnen Chinees terri torium liggen. China heeft met enkele buur landen al hooglopende geschil len over de eigendomsrechten van de Diaoyu-eilanden in de Oost-Chinese Zee en de Spratly- eilanden in de Zuid-Chinese Zee. De satelliet, die vijftien da gen om de aarde heeft gecir keld, onthulde 'een pakket van verrassende feiten waardoor de statistici terug moeten naar de tekentafel', berichtte Nieuw China. Er is nu onder meer ook gebleken dat China 20 miljoen hectare meer aan landbouw grond heeft dan voorheen be kend was. correspondent China, het op twee na grootste land op aarde, blijkt nog meer grond te hebben dan de Chine zen altijd gedacht hebben. Er zijn 1.700 eilanden meer die tot het Chinese grondgebied beho ren dan tot nu toe bekend was. Dit heeft een Chinese kunst maan vastgesteld, aldus het staatspersbureau Nieuw China. China zou nu 5.000 eilanden bezitten. Nieuw China heeft geen details gegeven over waar de eilanden liggen. Het is dus ,ook niet duidelijk of het gebie den betreft die door andere lan den worden opgeëist of dat ze

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7