NVZ-topman: Politiek vlucht voor wachtlijsten C&AARDIG "49.- Standaard bloedproef voor dronken rijder Binnenland I topvrouwen in vlees müen niet klagen Celstraf geëist tegen nalatige militairen Gemeente heeft woningcorporaties niet in de smiezen n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten aatverbod voor verliefde parochiaan etser bekent 21 aanrandingen Een 22-jarige man die de Nijmeegse recherche eind tember arresteerde, heeft 21 aanrandingen bekend, zo is gis- >n bekendgemaakt. De man is in voorlopige hechtenis ge el. De werkwijze van de Nijmegenaar was in bijna alle geval- jdentiek. Hij volgde zijn slachtoffer vanuit het centrum van negen op de fiets en randde haai' al rijdend aan. Soms mg hij een vrouw tot stoppen. Van de 21 opgebiechte delic- zijn veertien aangiften gedaan. rcheologen' richten ravage aan Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op •nsdag op een opgravingsterrein in Nijmegen huisgehouden, lebben daar illegaal archeologisch materiaal opgegraven. De ale 'archeologen' hebben onherstelbare schade aan dit bo- larchief toegebracht. iterklaas nu ook op Internet hoven Het kon natuurlijk niet uitblijven: ook Sinterklaas [op Internet. Van 16 november, wanneer hij officieel in Ne- and aankomt, tot 5 december is de goedheiligman op de di- - Ie snelweg te zien. De homepage van Sint(ernet) (http: ww.sint.nl) biedt allerlei wetenswaardigheden die te maken ben met het Sinterklaasfeest: de geschiedenis van de kinder- nd, een agenda met intochten, tentoonstellingen en lezin- en tips voor gedichten en surprises. Verder kunnen kinde- communiceren met de bisschop en meedoen aan het cho- ideletterspel. ax Havelaar-banaan in de winkel ht» De eerste Max Havelaar-bananen liggen vanaf dinsdag supermarkten. Het fruit komt van kleine boeren in Ghana (cuador en zal evenveel kosten als de bananen die nu in de ippen liggen. Supermarktketens als Albert Heijn, Kommar, -markt en Cl000 zullen naast de gewone bananen die met Havelaar-keurmerk verkopen. jingen Een rechter in Groningen heeft een 45-jarige vrouw pm lie stad verboden contact te leggen met de pater van de Sint tinus Parochie in de stad Groningen. Dit op straffe van een ngsom van vijfhonderd gulden per overtreding met een Uil imum van 10.000 gulden. De 68-jarige pastoor en de vrouw in al anderhalfjaar met elkaar overhoop omdat zij verliefd lfOhem is. rt€ De bijeenkomst, waar vijftig vrouwen aan meedoen, wordt onder meer georganiseerd door de Vakgroep Voedingsmiddelen van Dierlijke Oorsprong van de faculteit Diergeneeskunde van de universiteit Utrecht en het jeenkomst Women meet Vrouwennetwerkvlees. Meat. Tijdens dit De veertig Nederlandse vrou- wen en tien vrouwen uit Oost- Europa, Portugal, Australië en Ierland, die in De Bilt bijeenko men, werken voornamelijk als dierenarts en in directiefunc ties. De Nederlandse vrouwen hebben een netwerk opgericht en komen elke twee maanden bij elkaar om ervaringen uit te wisselen. Omdat zo weinig vrouwen hogere functies heb ben, komen we elkaar te weinig tegen op recepties en sympo sia", aldus Domhof. Veel werkgevers in de vlees sector vinden het werk in de slachterijen te zwaar voor vrou wen. „Vindt maar eens een vrouw die met een homp vlees van 120 kilo kan werken", illu streert J. Westgeest, directeur van de gelijknamige slachterij uit Zoetermeer. alleen in de vleessector Juist dat imago weerhoudt ln minder vrouwen dan veel meisjes ervan om een baan en in hogere functies. Het in de vleessector te kiezen, stelt algemeen verschijnsel. Gerie Kiers, woordvoerster van in andere sectoren is de de SVO-opleiding voor de vlees van vrouwen verbeterd sector. „Op onze MBO-oplei- de vleessector is er niets ding in Utrecht is er op de on- derd", vindt Domhof. geveer vijf jongens één meisje heeft geen cijfermateriaal, bij." De opleiding wil meer aantal vrouwen is nooit meisjes trekken en vestigt uit- streerd. Wat schiet je drukkelijk de aandacht op de ïee ook op. Door onze mogelijkheden voor vrouwen eten hebben we wel een om in de vleesindustrie een lei- ïoe de verhoudingen lig- dinggevende functie te vervul- zijn geen zielig clubje ■en dat bij elkaar komt." pvrouwen in de vleessec- aan daarom niet klagen, lelt Bianca Domhof, over :es dat vandaag in De Bilt gehouden, willen de ren te weten komen hoe un Europese sekse-geno de vleessector vergaat, betering van hun positie is doel op zich. „Daar is fvoor nodig. Hoe meer je van elkaar weet, des te ;om je naar voren." Geen in dus over het geringe vrouwen dat in de vlees- trie werkt. Hoe zij het in Nederlandse vleessector is Domhof, zelf in het da leven hoofdredacteur et blad Varkens, al bekend. >mt weinig vrouwen tegen slachterijen en heel jweinig ren hebben management - es. De meesten houden lezig met kwaliteitskeurin- Instellingen moeten meer geld krijgen om personeel aan te trekken Vrouw verongelukt op oefenterrein arnhem anp Politici negeren de wachtlijsten in de gezondheidszorg bewust. Zodra de zaak aan de orde komt, worden uit vluchten bedacht. Dan wordt gezegd dat de wachtlijsten niet bestaan, of dat zij door doelmatiger werken vanzelf verdwijnen. Dat zegt P. de Jong, topman van de vereni ging van ziekenhuizen NVZ. Volgens betrouwbare schat tingen wachten zo'n vijftigduizend mensen op een medi sche behandeling. Dat duurt vaak al langer dan een jaar. den haag gpd jaarden- en verpleeghuizen. Bij de gehandicaptenzorg staan minstens vijfduizend mensen 'in de wacht', bij de zwakzinni genzorg zeker zevenduizend. De Jong roemt de afspraken die werkgevers op grote schaal met zorginstellingen en verze keraars hebben gemaakt om De problemen doen zich vooral voor bij hartchirurgie (3.500 wachtenden), oogheelkunde, orthopedie en plastische chirur gie. Verder zijn er wachtlijsten in de zwakzinnigen-, gehandi capten- en thuiszorg, bij de be- werknemers sneller te helpen via de zogenoemde bedrijven- poli's waar werknemers in de avond en het weekeind worden geholpen. Het gaat om zo'n tienduizend gevallen per jaar. De Jong begrijpt dat minister Borst (volksgezondheid) tegen bedrijvenpoli's is. Tegelijk ziet hij maar één oplossing: De zie kenhuizen en andere zorginstel lingen moeten meer geld krij gen om personeel aan te trek ken. De Jong: „Er is in Neder land genoeg zorgcapaciteit. Al leen niet genoeg personeel om iedereen te kunnen helpen." Als die problemen worden opge lost, verdwijnen ook de privé- klinieken, meent hij. Borst komt nog dit jaar met een wachtlijstnota. Ze is niet te gen de wachtlijst omdat die een hulpmiddel kan zijn bij een be tere organisatie van de zorg. Maar ze wil wel dat er normen komen voor een aanvaardbare wachttijd, de registratie van wachtenden en de medische in dicatie om iemand op een wachtlijst te zetten, zo laat ze via een woorvoerster weten: „De ene instantie zet iemand al op de wachtlijst bij doorverwij zing, de andere pas als de medi cus vindt dat behandeling ur gent is." Borst wil ook dat zorg verleners verder kijken dan hun neus lang is. Het systeem dat een arts maar naar één specia list of ziekenhuis verwijst, moet weg. Voor de Militaire Kamer van de rechtbank in Arnhem is gisteren tegen drie soldaten en een ser geant van de Luchtmobiele Brigade in Assen een militaire detentie van vier maanden ge- eist. De soldaten wordt nalatig heid verweten, waardoor een vrouw om het leven is geko men. Het 75-jarige slachtoffer raak te op 24 aprü op een oefenter rein in Havelte ernstig gewond toen zij in het hoofd werd ge raakt door scherven uit een mi- trailleurnabootser. Ze overleed enkele dagen later. De vrouw was op het openbare oefenter rein haar hond aan het uitlaten. De soldaten bleken de simu lator in strijd met de voorschrif ten te 'hebben verbonden met een struikeldraad en verborgen in het zand. Er waren rond de plek geen waarschuwingen ge plaatst. Volgens officier van jus- zwolle Quasimodo bekeek gisteren het centrum van Zwolle vanaf de toren van de Onze Lieve Vrouwenkerk. De hoofdrolspeler van Walt Disneys nieuwste film 'De Klokkenluider van de Notre Dame' was daar in verband met de première van de nieuwste Walt Disney-film. foto anp koen suyk den haag anp II 10e Jlfzijl gaat -A>r met eigen feeshop len. Staatssecretaris Tommei (volkshuisves ting) presenteert begin volgend jaar een nieuwe regeling die het financiële toe zicht op woningcorporaties moet verbe teren. Gemeenten raken in de nieuwe opzet hun financiële rol in het toezicht grotendeels kwijt. Welke instantie of orgaan de nieuwe (onafhankelijke) toezichthouder wordt, blijft nog onduidelijk. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil in elk geval dat de toezichthouder van buiten de volkshuisvestingssector komt. Dit bleek gisteren tijdens een debat tussen de Kamer en Tommei. Aanleiding was een recent rapport van de Algemene Rekenkamer, die stelt dat het toezicht op de sociale huurssector onvoldoende is. Het ministerie heeft te weinig zicht op het doen en laten van de verzelfstandig de corporaties, de gemeenten schieten vaak tekort in het toezicht, de corpora ties stellen geregeld slechte rapportages op en de staatssecretaris kan geen sanc ties opleggen bij eventuele misstanden, aldus een kritische Rekenkamer. Het or gaan acht een ingrijpende wijziging van het systeem echter niet direct nodig. Zowel Tommei als de Kamer is het met die laatste opvatting niet eens. Met de WBL-affaire nog in het achterhoofd, wil zeker Tommei dat er duidelijke regels komen, dat er een deskundig toezicht is en dat iedereen weet wie waarvoor ver antwoordelijk is. Bij de Limburgse wo ningcorporaties dreigden miljoenente korten mede als gevolg van falend toe zicht door de overheden. WD en PvdA voelen wel wat voor de Rekenkamer als toezichthoudend or gaan. Voor deze oplossing moet echter wel de wet worden gewijzigd. De fracties denken eventueel ook aan de inspectie Volkshuisvesting van het ministerie van VROM. titie Van der Krabben hadden de militairen op de hoogte moeten zijn van de veiligheids voorschriften omdat die staan vermeld op de doos en in het Handboek voor de soldaat. Maar volgens de advocaat van de militairen, mr. Van der Meij- den, waren de militairen totaal onbekend met de nabootser en de daaraan verbonden veilig heidsvoorschriften. De eigenlij ke verantwoordelijke is volgens hem de pelotonscommandant, die het bevel gaf. De advocaat hekelde bovendien het gebrek aan kennisniveau in het leger. Het ministerie van defensie heeft met nabestaanden van het slachtoffer een schadevergoe ding geregeld. Volgens de advo caat van de militairen heeft De fensie met het betalen van de claim toegegeven dat het depar tement de schuld bij zichzelf zoekt. De uitspraak is op 27 no vember. AOW-fonds valt zeer goed bij pensioenfonds den haag gpd De pensioenfondsen zien wel wat in het plan van de coalitie partijen om een spaarfonds voor de AOW op te zetten. Al leen moet met het geld uit deze pot geen staatsleningen worden gekocht, maar aandelen. Dat le vert meer rendement op en zorgt bovendien via extra inves teringen voor meer economi sche groei. Dat stelt voorzitter C. J. van Rees van de OPF, de koepelor ganisatie van ondernemings pensioenfondsen. Het voorstel voor het AOW-spaarfonds werd maandag door PvdA, WD en D66 gedaan. In het fonds zou jaarlijks 1 tot 1,5 miljard gulden belastinggeld moeten worden gestort die dankzij economische groei extra binnenkomt. Minis ter Melkert (sociale zaken) noemde het plan 'een goede aanzet'. De regeringspartijen willen met de inleg staatsobligaties ko pen, omdat daarmee de staats schuld wordt verminderd, een eis die de EMU (Europees Mo netaire Unie) stelt. Van Rees is het daarmee niet eens:,,Dan ben je alleen maar geld aan het rondpompen. Door het in aan delen te steken, stop je het in toekomstige welvaart. Met het fonds wordt, zo be nadrukte Van Rees een 'element van kapitaaldekking' in de AOW gebracht. Dat betekent dat er nu geld opzij wordt gezet, voor uitkeringen later. De aanvullen de pensioenen worden al op die manier gefinancierd. De AOW kent nu echter nog het omslag stelsel. Dat wil zeggen dat de huidige premiebetalers jaarlijks de uitkeringen van de huidige AOW'ers opbrengen. Het Project Niet Opgevraagde Pensioenen (PNOP) wordt, on danks de teleurstellende resul taten tot nog toe, met een jaar verlengd. Het PNOP heeft tot doel mensen op te sporen die nog recht hebben op een aan vullend pensioen (tje) zonder dat ze daar zelf erg in hebben. Er zijn 39.000 van deze 'verge ten' ouderdomspensioenen. meente Delfzijl gaat ver- et haar omstreden beleid inzien van softdrugs. De de gemeente gesteunde shop Paradox blijft het toegestane verkooppunt gs in de Groningse anderen zijn geslo- )it ondanks gerechtelijke aken die de gemeente in igelijk hebben gesteld in dures tegen andere cof- de uitkomst van het leksoverleg gistermiddag jde gemeente Delfzijl, po- jn justitie. De gemeente wil uit oogpunt van ezondheid, woon- en maat en de openbare or- chts één gecontroleerd •ppunt van softdrugs touden. Weliswaar valt de shop Paradox onder een stichting, zij heeft tot on- gen van minister Sorgdra- istitie) wel ondersteuning jen van de gemeente Delf- bestuursrechter in igen heeft de gemeente op de vingers getikt. De r oordeelde dat een ande- eeshop direct weer open omdat de gemeente des onvoldoende juridische lad gehad om de shop te ELKE WEEK IETS BIJZONDERS Kwaliteit is altijd in de mode. En dat geldt al helemaal voor de winterbestendige aanbiedingen van deze week. Stuk voor stuk artikelen van abslolute topkwaliteit. De leukste mode voor een lange warme winter. sa-29- Ruitshirts in allerlei soorten en stijlen. Van winterdik tot dress-shirt. EBSH3 Jacquardpullovers, heerlijk warm gebreid en in allerlei kleurige motieven. 1 "7. Sweatshirts voor I kleuters en scholers, in de leukste kleuren en dessins. WINTERSPORTPLANNEN? IN ONZE GROTERE FILIALEN VINDT U EEN UITGEBREIDE SKI-COLLECTIEI BEL VOOR MEER INFORMATIE DE GRATIS C&A SERVICE LUN: 06-0226768 OP WERKDAGEN TUDENS KANTOORUREN. Fashion More Pleidooi voor een soepeler omgang met de geheimhoudingsplicht tilburg. hans leber De Nederlandse wetgever moet een wettelijk verplichte bloedproef overwe gen voor veroorzakers van ernstige au to-ongelukken. Nu nog is het mogelijk dat ziekenhuizen wegens het beroeps geheim van de arts zo'n bloedproef niet uitvoeren. Vooral bij ernstig gewonde veroorzakers van dodelijke ongelukken die onder invloed verkeren, is dat een probleem. „Als iemand buiten bewust zijn is, kan niet om de benodigde toe stemming voor het afnemen van zo'n bloedproef worden gevraagd. Onder tussen daalt het promillage", zegt mr. T. J. Verdam, juridisch adviseur van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. „Ik kan me voorstellen dat het be roepsgeheim in sommige gevallen te star is. Met een wettelijke verplichting is het ziekenhuis van een probleem af. Dan doet de arts die test gewoon stan daard." Verdam zegt dat de zaak echter complex is en gevoelig ligt. „Er moet eerst onderzoek worden gedaan naar de practische uitwerking van zo'n wet." Verdam was vorige week aanwezig op een congres van het Netwerk van Direc tiesecretarissen van instellingen in de Gezondheidszorg (NDIG) in Tilburg. Daar werd de relatie tussen artsen, poli tie en justitie besproken. Het opspo ringsbelang botst nogal eens met het geheimhoudingsbelang. In het alge meen: De gezondheidszorg moet voor iedereen toegankelijk zijn, ook voor ge wonde daders die door de politie wor den gezocht. Rechercheurs treffen nogal eens een dichte deur als zij voor hun onderzoek informatie van het zie kenhuis nodig hebben. Eerder dit jaar kwam het AMC knal lend in aanvaring met het Amsterdam se openbaar ministerie. De officier van justitie legde beslag op een medisch dossier van een slachtoffer dat vermoe delijk was overleden door een giftige xtc-pil. Volgens Verdam kreeg de offi cier van justitie te gemakkelijk toestem ming van de Raadkamer van de recht bank om huiszoeking in het ziekenhuis te doen. „We kregen niet de kans om aan de rechtbank uit te leggen waarom er geen sprake was van een zeer uitzonderlijke situatie, zoals de wet vereist. Toen werd gedreigd met huiszoeking, zagen we onze afdelingen eerste hulp en intensi ve care al overhoop gehaald worden en hebben we het dossier maar gegeven." Dit overigens onder protest en niet na dat het ziekenhuis gegevens over der den, onder andere de echtgenoot van de overleden vrouw, onleesbaar maak te. De Amsterdamse officier van justitie mr. Schotman behandelde de zaak: „Het AMC keek strikt vanuit het be roepsgeheim. Maar ondertussen von den wij dat er sprake was van een pil die misschien meer slachtoffers ging maken. We kregen geen medewerking. Ook uitgebreide gesprekken met de zie kenhuisdirectie hielpen niet. Botsingen tussen artsen en opspo ringsambtenaren komen in Nederland vaker voor. Daders van steekpartijen die zelf ook gewond zijn, kunnen door de politie niet worden teruggevonden als zij in een ziekenhuis liggen. Zelfs ie mand die in een schietpartij met de po litie werd geraakt, kan zich zonder vrees voor medische behandeling in een zie kenhuis melden. „De politie kan dan niet aan een zie kenhuis vragen: Hebben jullie die en die, of iemand met zo'n uiterlijk ge wond binnen gekregen. Dat is voor agenten, die zo'n zaak onderzoeken, wel eens frustrerend", zegt inspecteur J. Beurskens van de regiopolitie Brabant Zuid-Oost. Beurskens heeft een conve nant afgesproken tussen zijn korps en vijf ziekenhuizen in de regio Eindho ven. „Een uniek convenant, nergens anders in Nederland bestaat zoiets." Het Brabantse convenant moet voor al onduidelijkheden oplossen. Zowel ziekenhuisdirecties als politie en justitie kunnen er in terugvinden wat wel en wat niet mogelijk is. „Wat voor ons een dader, slachtoffer of getuige is, is voor het ziekenhuis gewoon een patiënt. Dat is een groot verschil en dat moet je van elkaar weten. Ziekenhuizen hebben geen taak als het gaat om de opsporing. Dat is voor agenten en het OM wel eens moeilijk te begrijpen, maar zo ligt het nu eenmaal. Daarom zal je altijd met elkaar moeten overleggen." Verdam, die blijk geeft van grote irri taties over het optreden van justitie (ook de Raadkamer van de rechtbank) in de zaak rond de xtc-pil, ontkent dat zijn AMC weerbarstig is als het gaat om samenwerken met de politie. „Wij heb ben als AMC de operaties van cocaï nesmokkelaars aan de kaak gesteld. De bolletjes die we soms tijdens operaties uit een maag halen, brengen we als ge vonden voorwerp naar justitie." Officier van justitie Schotman be grijpt Verdams irritaties niet: „Alsof wij het zo leuk vinden een ziekenhuis met huiszoeking te dreigen. Er was gewoon niet veel medewerking. Dat de genees kundige vaak een beroep doet op zijn beroepsgeheim, daar zullen we mee moeten leren leven. Je kunt dat be roepsgeheim ook niet zomaar doorbre ken. Want ziekenhuizen moeten, inder daad, bereikbaar zijn. Alleen in ernstige gevallen moet je wel ingrijpen. En daar was hier sprake van." „In algemene zin prevaleert het ge heimhoudingsbelang", zegt politieman Beurskens, „en dat botst nog wel eens. Het convenant dat we hebben gesloten in Eindhoven, is toepasbaar in heel Ne derland. Er is veel vraag naar.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5