Rotterdam laat minima werken voor basisloon INRUILAKTIE Binnenland KLOKKENLUIDER Pharming gaat 200 Vlaamse reuzen melken Veiligheidsdienst maakte Oltmans zwart ustitie stuurt Glimmerveen weg W©TR|K)ame PvdA, VVD en CDA winnen in Zeeland RIOD heeft zegen Kamer bij onderzoek Srebrenica PERZISCHE WIJTEN Nederlands Persbure Vonnis in 'dance macabre' rond graf kroningen» De lege plek in de tweepersoonsgrafkelder naast een Groninger pianist komt toe aan zijn echtgenote en niet aan zijn zoon. Dat heeft kort-gedingrechter G. van Baak-Klijnsma gisteren in Groningen beslist in een procedure waarin zoon de plek naast zijn vader opeiste op een kerkhof in het gehucht Tol- bert. De rechter vindt dat die plek toekomt aan de derde echtge note van de pianist. Het feit dat de zoon na het overlijden van zijn 78-jarige vader, zes jaar geleden, het dubbelgraf heeft be taald, betekent volgens de rechter niet dat hij zonder meer recht heeft op de lege plek. Nu spaarloon voor uitzendkrachten almerLz Het Almeerse bedrijf Assurantie Service Adviesgroep Óp Weg heeft een computerprogramma bedacht waardoor ook uitzendkrachten voortaan van het spaarloon gebruik kunnen maken. Volgens Financiën voldoet deze aanpak aan alle regels, maar maakten weinig uitzendkrachten er tot nu toe gebruik van omdat de hoogte van de premie ingewikkeld te berekenen is. Het speciale computerprogramma kan daarbij uitkomst bieden. Met hartinfact sneller in ziekenhuis mm haag» Huisartsen verwijzen patiënten met een (naderend) Hartinfarct sneller naar het ziekenhuis. In 1990 duurde het nog anderhalf uur voordat de patiënt op weg was naar een zieken huis, nu is dat één uur (in Rotterdam), of zelfs een half uur (Gro ningen). Dat blijkt uit onderzoek van de psycholoog-epidemio loog dr. J. Bleeker van de Rotterdamse GGD in samenwerking met de Rijksuniversiteit van Groningen. De tijdwinst is onder meer een gevolg van verbeterde contacten tussen de huisartsen en het regionaal thoraxcentrum. Ook helpt het als al in de am bulance een cardiogram kan worden gemaakt. Tien jaar voor dubbele doodslag arnhem Voor moord en dubbele doodslag heeft officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem gisteren tegen een Arnhem mer tien jaar cel en TBS met verpleging geëist. De man schoot op 5 april in de Arnhemse wijk IQarendal zijn 20-jarige ex-vrien din en haar 30-jarige zus en 43-jarige zwager dood. De jongste van de twee zoontjes van het omgekomen echtpaar zag hoe zijn vader voor zijn ogen werd doodgeschoten. Aanleiding tot 's mans gruweldaden was het feit dat zijn vriendin enige maanden "en een eind had gemaakt aan de relatie. Uitspraak is op 27 november. Bonden willen NS-staking voorkomen den haag De Consumentenbond, de Gehandicaptenraad, de samenwerkende ouderenorganisaties (CSO) en de reizigersvere niging ROVER hebben vandaag in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden hun grote bezorgdheid geuit over dreigende stakingsacties in het treinverkeer. „Vooral consumen ten die geen alternatief hebben zullen onevenredig zwaar door een staking worden getroffen. Werkgevers en werknemers moe ten daarom een uiterste inspanning leveren een staking te voor komen", aldus de orgnisaties. De organisaties vinden dat de bonden en de NS moeten kiezen voor bemiddeling als hun on derhandelingen over de nieuwe CAO vastlopen. Zij zullen gedu peerde reizigers oproepen hun schade bij de NS te claimen als er onverhoopt toch stakingen uitbreken. klkmachientje is er al let Leidse biotechnologiebe- Irijf Pharming gaat in België iet behulp van konijnen die oorzien zijn van een mens- lentiek gen, een middel produ- eren dat mogelijk geschikt is oor de bestrijding van een eldzame spierziekte, de ziekte anPompe. Het mogelijke geneesmiddel, iet eiwit zure alfa-glucosidase, fordt onder invloed van het nens-identieke gen geprodu- :eerd in de melk van de knaag- lieren. Pharming heeft ervaring iet het produceren van het ntstekingsremmende middel ictoferrine in koeienmelk. Voor productie daarvan voorzag et bedrijf de inmiddels wereld- 31 eroemde stier Herman van en menselijk gen. Op verzoek an de Erasmus Universiteit en et Sophia-kinderziekenhuis in otterdam is Pharming zich iet de produktie van alfa-glu- Dsidase gaan bezighouden. Vandaag maakt het bedrijf ekend dat het in België een ochteronderneming opricht oor de productie van het eiwit lfa-glucosidase, dat mogelijk in bijdragen aan de genezing Mensen in de bijstand mogen onbeperkt bijverdienen Enkele dagen werken voor de gemeenschap tegen een salaris op bijstandsniveau en de rest van de week onbe perkt bijverdienen. Dat is de kern van een experiment dat binnenkort in Rotterdam van start gaat. De bedoeling van het experiment is mensen in de uitkering te prikke len betaalde arbeid te zoeken. Het experiment is in eerste instantie beperkt tot vijfhonderd deelnemers. rotterdam gpd De proef zit zo in elkaar, dat de gemeente Rotterdam de deelne mers voor twee of drie dagen een baan in de collectieve sec tor biedt. De rest van de week moeten zij zelf voor hun inko men zorgen. In vaste dienst bij een particuliere werkgever, via een uitzendbureau of als kleine zelfstandige. De bijverdiensten hoeven niet met de sociale dienst te worden verrekend. De proefneming is Baan+ gedoopt en ontwikkeld in Rotterdam. Het experiment heeft de goed keuring van minister Melkert (sociale zaken). Baan+ kan volgens wethouder H.J. Simons bijdragen aan het oplossen van de hoge werkloos heid onder laaggeschoolden. Om tegemoet te komen aan de grote vraag naar personeel in deeltijd, is gekozen voor een flexibel systeem dat op maat ge sneden kan worden voor iedere individuele deelnemer. Juist de 'onderkant van de arbeids- mers. In feite wordt met Baan+ de flexibele uitkering geïntrodu ceerd. Een ander in het oog springend element is dat de cliënt in ruil voor zijn uitkering parttime werk verricht voor de samenleving. Bijzonder aan Baan+ is verder dat het de bureaucratie door breekt die er nu heerst rond het bijverdienen met een uitkering. De regels daarvoor zijn zo inge wikkeld, dat bijna geen enkele cliënt van de sociale dienst er aan begint. Bovendien moet het grootste deel van de verdien sten worden afgedragen aan de sociale dienst. Om Baan+ mogelijk te ma ken, zal een aparte, gelijknami ge organisatie worden opge richt. Deze organisatie wordt de werkgever van de deelnemers aan het experiment. Omdat het systeem onzekerheden met zich mee kan brengen voor de deel nemers, verwacht de gemeente dat vooral alleenstaande, on dernemende bijstandscliënten zich voor Baan zullen aanmel den. Het uurloon dat zij verdienen met hun baan in de collectieve sector (bijvoorbeeld in de zorg, het onderwijs of het welzijns werk) ligt rond het wettelijk mi nimum. Slagen zij er niet in vol doende bij te verdienen om op het niveau van hun vroegere uitkering te komen, dan zorgt de gemeente voor aanvullend werk. Die hulp wordt echter maar enkele keren geboden. Het is de bedoeling dat de deel nemers volledig zelfstandig voor hun inkomen gaan zorgen. van de ziekte van Pompe. Men sen die deze ziekte hebben kampen met de aantasting van hun spieren, inclusief de hart spier. Voor de vestiging van het nieuwe bedrijf is voor België ge kozen omdat daar een lange traditie is iri de konijnenfokke rij, waardoor men beschikt over veel kennis en ervaring. Pharming heeft al over een machientje om de tweehonderd voedsters elke dag zo'n 150 mil liliter melk af te tappen. Konij nen zijn volgens de woordvoer der heel geschikt voor de snelle productie van deze eiwitten, omdat ze zich gemakkelijk en snel voortplanten en er slechts kleine hoeveelheden van nodig zijn. Wereldwijd is er niet veel vraag naar de stof omdat dë ziekte van Pompe weinig voor komt. In Nederland worden jaarlijks twee of drie kinderen geboren die aan de kwaal lijden. Wereldwijd wordt het aantal pa tiënten geschat op 20.000. Tot nu toe is de stof alleen bij expe rimenten gebruikt. Volgens Pharming kunnen tweehonderd konijnen de wereldwijde be hoefte aan het medicijn produ ceren. hoek van holland» Het containerschip The City of Tunis is vannacht bij Hoek van Holland vastgelopen op de Noorderpier in de monding van de Nieuwe Waterweg. Twee havensleepboten zagen kans het schip bij opkomend tij van de pier te trekken en te verslepen naar de Prinses Margriethaven. The City of Tunis, afkomstig uit Hamburg, is 27 meter breed, 174 meter lang en heeft een diepgang van 9,3 meter. Naar ver wachting valt de schade mee. foto roel dijkstra den haag ronald frisart Hoge Nederlandse overheids functionarissen, verbonden aan een inlichtingendienst, hebben Zuid-Afrika bewerkt om journa list Willen Oltmans uit Zuid- Afrika te laten verwijderen. Ze beweerden dat Oltmans werkte voor CIA en KGB, de geheime diensten van de VS en de toen malige Sovjet-Unie. Dat blijkt uit stukken die Olt mans' advocaten vanochtend presenteerden in het kader van het proces van de Amsterdam mer tegen de Staat. Hij eist mil joenen schadevergoeding om dat Den Haag hem al veertig jaar zou dwarsbomen in zijn werk. De stukken waaruit blijkt dat Den Haag Oltmans bij Pretoria in diskrediet trachtte te bren gen, zijn opgesteld door David V. Louw, eind jaren tachtig Zuid-Afrikaans ambassadeur in Nederland, en dr. Christo Land man. Landman is vandaag ver hoord voor de Haagse recht bank. Op zijn verzoek gebeurde dat achter gesloten deuren. Mo menteel is Landman in Zuid- Afrika parlementslid. Van 1983 tot 1987 was hij verbonden aan de ambassade van zijn land in Den Haag. Later leidde hij de de afdeling clandestiene operaties van het ministerie van buiten landse zaken in Pretoria. Landman verklaart schriftelijk dat hij van twee mensen van de Nasionale Intelligensie, de Zuid-Afrikaanse inlichtingen dienst, heeft gehoord dat func tionarissen van 'Veiligheidsdienste Nederland' Oltmans zwart probeerden te maken bij de Zuid-Afrikaanse ambassade in Den Haag. De Nederlanders vroegen Oltmans uit Zuid-Afrika te zetten, aldus Landmans verklaring. De Ne derlandse inlichtingenmensen spraken met een geheime dienstman die op de Zuid-Afri kaanse ambassade werkte. Landmans verklaring komt overeen met een brief die David V. Louw, ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag, op 18 november 1986 schreef aan de top van Nasionale Intelligensie in Pretoria. Louw schrijft dat een Nederlandse generaal twee 'zeer hoge regeringsfunctiona- n 'teeds meer stemmen voor verbod extreem-rechtse partijen DE •n! eu haag anp - leider van de rechts-extre- listische Nederlandse Volks '8 nie (NVU) Joop Glimemrveen 'gistermiddag na verhoor door politie Schiedam op vrije leten gesteld. Hij werd 's mor- la' fns in zijn woonplaats Den a aag aangehouden. Aanleiding tot de aanhouding lü 'aren uitlatingen die Glimmer en zaterdag had gedaan op tn bijeenkomst van met ha- nkruisen en SS-tekens getooi- 'neo-nazi's in een Schiedams - fé. Hij bedreigde toen de 'ofdredacteur van de Haag- he Courant met de dood en iledigde het Kamerlid van toen Links Varma. Glimmer en heeft tegenover de politie Schiedam een verklaring af- 'egd. Over de inhoud daarvan utl erden geen mededelingen ge il "j lan. Op basis van opgeëiste ge- 'dsbanden van Radio Rijn- ond van de bijeenkomst in niedam gaat het openbaar ise tnistene (OM) al dan niet tot ig over. De doodsbe- j-iging tegen hoofdredacteur J. - «inkelshoek kan Glimmer veen maximaal twee jaar cel op leveren. Dit kan hoger uitvallen als het OM in haar eis ook dis criminatoire uitlatingen en het gebruik van nazi-symbolen aan de rechter kan voorleggen. Dat is afhankelijk van de video-op names die door RTLplus zijn gemaakt, zei de Rotterdamse persofficier H. Wesselink giste ren. Inmiddels wordt ook op an dere fronten aangedrongen op maatregelen tegen extreem rechts. Zo heeft de PvdA'er Rehwinkel te kennen gegeven dat het Kabinet snel moet aan geven waar de grenzen van een partijverbod liggen. Ook het Landelijk Bureau ter bestrijding van Rassendiscriminatie (LBR) pleitte gisteren voor een verbod en ontbinding van politieke partijen als CP'86 en Centrum Democraten. Deze partijen „verstoren stelselmatig het de mocratisch proces", meent het LBR. Het bureau hoopt dat met de aanhouding van Glimmer veen'de eerste stap tot een ver bod is gezet. In een gisteren ver stuurde brief aan de regering, na eerdere vergeefse verzoeken, wordt daar nog eens nadrukke lijk om gevraagd. Overigens heeft minister Dijkstal aangege ven weinig voor een verbod te voelen. Glimmerveens geestverwan ten reageerden gisteren ver deeld op de arrestatie van de Hagenaar. De somberste voor spelling kwam van M. Hoogstra, gemeenteraadslid van de Natio nale Volkspartij/CP'86 in Spij- kenisse, en lid van het hoofdbe stuur van CP'86. Hij noemde de gebeurtenissen „een logisch ge volg van de harde lijn die de groep rond Freling en Mor- daunt" willen volgen. „Het houdt hier zeker niet mee op. Ze willen zich profileren en zul len meer bijeenkomsten gaan beleggen. Of erger." Openlijke steun aan Glim merveen betuigde het CD- Tweede Kamerlid C. Zonneveld. Het eventuele ophangen van Schinkelshoek noemde hij weliswaar „overtrokken" maar hij had er wel begrip voor. Waarnemend voorzitter van de Tweede Kamer Zijlstra heeft zich inmiddels gedistantieerd van de uitspraken van Zonne veld. VANDE "De Klokkenluider van de Notre Dame"... vanaf don derdag 28 november draalt deze nieuwe ontroerende Disney-film in de bioscopen. Ter ere daarvan veei bij zondere aanbiedingen, op een speciale plek bij elkaar, in onze winkel! Omo Hoofdwas of Color, navulpak i o nn 17 kilo 1449-lo.yy Met gratis 2e kaartje voor de film Izie de verpakking) All Double Action of Double Action Color, navulpak 1 A AG 17 kilo 14£9- Met gratis Disney Klokkenluider-bordje Huggies Boy of Girl, diverse maten, a-iaa per pak Nü d- /.kJkJ Met gratis Disney Klokkenluider-placemat 3.49 Mini's: Rolo, Nuts, Kitkat en Lions J3-79J, Smarties of Bros J3&9J, per zak f Met gratis Disney Klokkenluider-figuurtjes, Servetjes en kartonnen bekers met Disney Klok- kenluider-motief, Q QfT per pak 0.«7Ü Aanbiedingen gelden tot en met volgende week zaterdag 23 november a s Alleen bij Albert Heijn ch Een inwoonster van Amemuiden brengt haar stem uit bij de gemeente raadsverkiezingen. Haar woonplaats behoort voortaan bij Middelburg. Dat is onderdeel van een grootscheepse gemeentelijke herindeling in Zeeland. foto anp toussaint kluiters stemgerechtigden maakte de gang naar het stemlokaal en dat was meer dan in de andere twee gemeenten. In Middelburg, waar Ame muiden bijkomt, kwam amper de helft van de stemmers opda gen. De PvdA behaalde met bij na een vijfde deel van de stem men een nipte overwinning op het CDA (ruim achttien pro cent) en de WD (ruim vijftien procent). Een goede vierde werd het SGP met bijna twaalf procent terwijl de combinatie RPF/GPV een tiende deel van de stemmen naar zich toetrok. In de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland, gevormd door Zierikzee, Duiveland, Wes- terschouw, Midden-Schouw, Bruinisse en Brouwershaven, werd de WD de grootste met ruim een kwart van de stem men. Van de 15.554 stemmen (61 procent) ging een vijfde deel naar de PvdA, ruim achttien procent naar het CDA, ruim dertien procent naar het SGP en nog geen tiende deel naar D66. middelburg» anp De drie nieuwe gemeenten in Zeeland zijn woensdag tijdens de eerste raadsverkiezingen eer lijk verdeeld tussen de drie gro te partijen terwijl het SGP van de kleinere partijen de belang rijkste rol speelde. Het CDA bleek de grootste in Veere, de PvdA won in Middelburg en de WD kreeg de meeste stemmen in Schouwen-Duiveland. De kiesbureaus in de drie nieuwe gemeenten hebben dat woens dagavond laten weten. In de nieuwe gemeente Veere (waarin Domburg, Valkenisse, Mariekerke en Westkapelle zijn samengevoegd) haalde het CDA ruim een kwart van de stem men. De WD bleef steken op een vijfde deel terwijl de PvdA ruim dertien procent haalde. De socialisten werden hier voorbij gestreefd door het SGP met bij na een vijfde deel van de stem men. D66 haalde zes procent. Het aantal mensen dat ging stemmen was vrij hoog: een kleine 69 procent van de 16.747 rissen' bij hem introduceerde. Hun verhaal 'was nogal bot, zoals alleen de Nederlanders dat kunnen zijn'. Louw werd onder druk gezet te zorgen dat Oltmans niet meer in Zuid-Afri ka zou kunnen verblijven. Zou hij niet meerwerken, dan zou de man van Nasionale Intelligensie die in Den Haag opereerde, moeten opkrassen. Volgens Louw beweerden zijn bezoekers dat Oltmans voor CIA en KGB werkte. De ambassadeur voelde zich gechanteerd, schrijft hij, maar wilde geen problemen met wes terse inlichtingendiensten. Daarom adviseerde hij Nasio nale Intelligensie om voor de Haagse druk te zwichten en Olt mans uit Zuid-Afrika te werken. Vertegenwoordigers van de Nederlandse overheid hebben tot nu toe steeds onder ede ont kend dat Oltmans zou zijn te gengewerkt. 'Van Mierlo is te weinig betrokken bij mensenrechten' den haag gpd PvdA-Kamerlid Van Traa vindt dat minister Van Mierlo van buitenlandse zaken op „meer zichtbare betrokkenheid" moet tonen als het gaat om mensen rechten. Stille diplomatie is niet genoeg, aldus Van Traa. Vooral de Chinese regering mag Van Mierlo wat heb betreft kritischer tegemoet treden. Van Traa kreeg in die kritiek bijval van het CDA. De ontwikkelingshulp aan China moet volgens Van Traa worden herzien. Nederland is „te vrijgevig" geweest tegenover China. Een half miljard ontwik kelingsgeld, over een periode van zeven jaar aan Chinese pro jecten besteed, heeft op het ter rein van de mensenrechten geen zichtbaar resultaat gehad, zei Van Traa gisteravond tijdens de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken. Bepaalde hulpprogramma's dienen volgens de PvdA een mensenrechten-clausule te be vatten. Uw doorlopend krediet aflossen met een hypotheek? Vraag gratis dc Hypot Hypotheek heekScan aan 06 - 0066 van Bruggen Adviesgroep baalt méér uit uw hypotheek den haag anp Blaauw verwacht dat de studie voldoende 'meerwaarde' ople vert nu het RIOD te kennen heeft gegeven het onderzoek niet tot „Srebrenica" te zullen beperken. GroenLinks en de SP gaven schoorvoetend hun fiat. Beter iets dan niets, aldus Marijnissen (SP). Sipkes (GroenLinks) pro beerde de garantie los te krijgen dat het onderzoek nog deze ka binetsperiode (vóór 1998) wordt afgerond. Minister Ritzen (We tenschap) ging niet verder dan de toezegging dat hij er bij het RIOD op aan zal dringen het onderzoek zo snel mogelijk uit te voeren. CDA en de kleine christelijke partijen waren tegen de op dracht aan het Rijksinstituut, maar kregen voor die opvatting verder geen steun. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) hoeft niet te vrezen dat het onderzoek naar de val van de Bosnische moslim-enclave Srebrenica wordt afgeblazen. De regerings partijen hebben woensdag hun vertrouwen uitgesproken in de onafhankelijkheid en het nut van de studie. Ook de toegang tot bronnen is volgens PvdA, D66 en WD afdoende verze kerd. Uiteindelijk bleek de opstel ling van de WD doorslagge vend. Defensiepecialist Blaauw verhulde niet dat binnen de li berale fractie aanzienlijke ver deeldheid bestond. De liberalen twijfelden lange tijd aan de noodzaak, het nut en de effecti viteit van het onderzoek. Maar Uw oude tapijt is geld waard! 100,- uiruilpremie voor uw oude tapijt(je), hoe het er cx>k uitziet, bij aankoop vanaf 500.-. Hoe meer besteed, hoe hoger de premie. Heemstede, Bronsteeweg 2, 023-5292509

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3