Waarom Diekstra nu al aan de kant gezet? Wachttijden: patiënt is de dupe Fiets fout, fiets wei Gurkha-militaire Schrijvende lezers OMBUDSMAN Andere deel Laan van Ouderzorg ook verkeersluw Als u niet van rommel houdt, adviseren wij een SieMatic. Niet rijp voor operatie Onbeleefd Millenium Hohe Messe was een traditi Heksenjacht op Diekstif DONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 LEIDSCH DAGBLAD Het College van Hoofdredacteuren van de Geas socieerde Pers Diensten (GPD), een samenwer kingsverband van een aantal grote regionale dag bladen waartoe ook deze krant behoort, heeft vo rige week besloten het contact met de Leidse hoogleraar René Diekstra definitief te verbreken. Zijn column Denkwijzer die in september werd opgeschort nadat hij ervan werd beschuldigd in enkele van zijn boeken plagiaat te hebben ge pleegd, zal dus niet meer worden gepubliceerd. Een mededeling van deze aard van de hoofdre dactie van deze krant was te vinden op de bin nenland-pagina van woensdag 6 november. Als reden voor de definitieve breuk wordt opge geven 'dat de hoofdredacties van deze krant en andere bij de GPD aangesloten bladen Diekstra benaderd hebben voor overleg. Centraal daarbij stond de vraag of hij ook in zijn columns zonder bronvermelding werk van anderen heeft overge schreven. Op geen van die nadrukkelijke verzoe ken om overleg wenste Diekstra echter in te gaan'. Enige lezers hebben in gesprekken met mij hun verbazing en irritatie uitgesproken over dat plot selinge besluit. "Eerder heeft u zich naar mijn weten steeds op het standpunt gesteld dat eerst het onderzoek van de universiteit naar Diekstra's wijze van werken moest worden afgewacht. En nu ineens kapt de krant met hem. Ik begrijp dat niet. Het komt op mij over als veroordelen zonder behoorlijke vorm van proces. Wat gebeurt er trouwens als het onderzoek zou uitwijzen dat wat Diekstra heeft gedaan minder erg is dan nu wordt aangenomen?", aldus een van hen. En een ander: „Dat de wetenschap zich druk maakt over plagiaat door Diekstra kan ik me wel indenken, die mensen hebben eigen spelregels, maar wat maakt het de krant, een blad voor ge wone lezers, nu eigenlijk uit? Diekstra bracht zijn kennis, waar hij die dan ook vandaan haalde, op zeer begrijpelijke wijze op de leek over. Dat is wat telt. Ik vergelijk hem maar met mijn oude natuur- kunde-leraar. Die werkte met leerboeken die niet door hem geschreven waren, met proeven die niet door hem waren ontworpen en hij vertelde er verhalen bij die hij waarschijnlijk ook van an deren had. Allemaal onbelangrijk. Waar het om ging was dat hij het glashelder op ons overbracht. Datzelfde geldt voor Diekstra: hij verschafte in zicht en helderheid bij problemen die zeer her RUUD PAAUW kenbaar waren. En het is heel jam mer dat dat nu voorgoed voorbij is." „Ik vraagt me ook af of de krant zelf altijd zo zuiver in de leer is als het om bronvermelding gaat. Soms lees ik in ochtendbladen stukken die ik later precies zo in het avondblad te rugvind. Soms zelfs met dezelfde kop. Valt dat niet onder 'overschrij ven'?" Het is juist dat de hoofdredacteuren van de GPD-bladen in eerste instan tie het universitaire onderzoek wil den afwachten over hetgeen Diekstra met zijn boeken had gedaan. Ander zijds hadden zij het recht te weten hoe de Leidse hoogleraar in zijn columns met bronvermelding is omgegaan. Dat was iets wat hün rechtstreeks aanging. Zij zullen erop ver trouwd hebben dat Diekstra, met wie tien jaar is samengewerkt, op hun vragen zou ingaan. Maar alle pogingen daartoe hebben schipbreuk gele den. Dat heeft de hoofdredacteuren ertoe ge bracht het contact definitief te verbreken. Men kan het daarmee eens zijn of niet, aan het recht van de hoofdredacteuren om nu zelf een besluit te nemen, kan niet worden getornd. Het argument van een der lezers dat Diekstra nu is 'veroordeeld zonder vorm van proces', gaat naar mijn mening niet op. Diekstra zelf heeft de ruimte die hij kreeg om uitleg te geven niet willen benutten. En het verhaal over de natuurkundele- raar vind ik aardig om niet te zeggen roerend, maar de man gebruikte voor iedereen zichtbaar de leerboeken van anderen en hij zal zich, neem ik maar aan, nimmer op de borst hebben gesla gen dat de proeven die hij deed door hem per soonlijk waren uitgevonden. Het verschil tussen lesgeven en publiceren laat ik hier verder maar buiten beschouwing. Tot slot nog iets over de opmerking van een der lezers dat men soms in ochtend- en avondbladen precies de zelfde berichten tegenkomt. Van 'overschrijven', zoals hier wordt ge suggereerd, is geen sprake. Het gaat om berichten die verschijnen op het net van het ANP, het persbureau waarop alle Nederlandse dagbladen zijn aangesloten, of van andere, inter nationale persbureaus. Daar kan elk dagblad uit putten. Deze krant ver meldt bovendien steeds de bron van elk bericht. Vrijheid Wie niet met een journalist wil praten, wie geen vragen wil beantwoorden, hoeft dat ook niet te doen. Men heeft die vrijheid. Voor de journalist kan het heel vervelend zijn als mensen hem niet te woord willen staan, zeker als hij via hoor en wederhoor evenwicht in zijn artikel wil brengen. Hij kan proberen de ander te overreden wel te re ageren, maar als die blijft bij zijn standpunt, houdt het op. De journalist heeft zich daar bij neer te leggen. In het artikel Niemand herkent Michael Reiziger meer, in de krant van afdgelopen zaterdag, ver loor de verslaggever dat uit het oog. Reiziger, achterspeler van het Nederlands elftal, wenste op een persconferentie in Oisterwijk wel met een paar tv-verslaggevers maar niet met de schrijvende journalisten te praten, want hij is boos op die laatste groep. Volgens het verslag zei de speler daarbij: „Jullie vallen nu even buiten de boot. Misschien ben je de volgende keer aan de De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-5356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 5128030. Naar aanleiding van het ar tikel 'Buurt schrikt van plan woontorens Leiderdorp' in de krant van zaterdag 2 no vember j.l. spreekt de heer G. de Gunst ook over 'Het plan om van de Laan van Ouderzorg een 'verkeerslu we promenade te maken'. Mijnheer De Gunst heeft er kennelijk niet aan ge dacht dat de Laan van Ou derzorg niet ophoudt bij de Van Poelgeestlaan (Schep- pingskerk). De Laan van Ouderzorg loopt door tot aan de Van de Valk Bou- manweg. Ik zou ook het andere deel van de Laan van Ouderzorg graag 'ver keersluw' zien. De laatste vijf jaar is de verkeersdrukte enorm toe genomen. Zeker na de be bouwing van het voormalig terrein van de Voorheen Touwfabrieken'. Dagelijks gaan er ca. 25 bussen per uur over de Laan. Te weten 15/16, 40, 42 en enkele ke ren de snelbus 65. Ook daar moeten de bewoners mee leven. F.W. van Vliet, Leiderdorp. Bij SieMatic maken ze niet alleen prachtige, degelijke en perfekt afgewerkte keukens, ze rraken ook prima planningen Daardoor is het voor ons mogelijk om uw nieuwe SieMatic keu ken helemaal kompleet en dus kookkJaar te installeren in maximaal 5 werkdagen. Dat bete kent voor u dal u slechts enkele dagen 'in de rommel zit' En ook dat valt mee. want onze vakmensen werken snel en schoon. Ook bij eventueel sloop- en breekwerk. En ze kunnen stofzuigen als de beste. 't Liefst een SieMatic. GOEDHART ^^BOUWHUIS SieMatic Keukencenter Leiderdorp Mijn leeftijd is 56 jaar en ik lijd aan de oogziekte glaucoom. Niet te verwarren met staar, dat is lensvertroebeling. Als het oog er rijp voor is kan een kunstlensje prima uitkomst bieden. Glaucoom is een chro nische oogaandoening die wordt gekenmerkt door een te hoge druk binnen de oogbol. Glaucoom is een ernstige oog ziekte die kan leiden tot aan tasting van het gezichtsvermo gen en het resultaat is definitie ve blindheid, als het niet wordt behandeld. Gelukkig ben ik al zeer lang onder controle bij een oogarts. De laatste vier jaar schrijft hij een combinatie van medicij nen voor. Maar een medicijn helpt beslist onvoldoende, dus het is een vrij ernstig geval van glaucoom. Mijn moeder heeft in 1958 twee spoed-oogopera- ties ondergaan, met goed ge volg. Daarnaast is er nog min stens één aanverwant die ook te kampen heeft met deze erfe lijke aandoening. Het zit duide lijk in de familie. We hebben twee dochters respectievelijk 22 en 26 jaar, de ene woont in Leiden de andere in Beverwijk. Die zijn zeer on langs bij de opticien geweest. Die constateerde dat de oogdruk bij allebei aanzienlijk was verhoogd. Nog niet alar merend maar ruimschoots in de hoge regionen. Zijn advies: wel naar de oogarts, gezien de familie-geschiedenis! Als u denkt dat de meisjes een verwijskaart hebben gekre gen dan heeft u het goed mis. Ik ben maar een leek, maar het lijkt me belangrijk om eens na te gaan of die verhoogde oogdruk pieken zijn of dat we nu reeds te maken hebben met een algemene tendens. Zij kre gen de boodschap dat ze niet zo benauwd moesten zijn, 'je komt maar eens terug als de druk veel hoger is geworden'. Dan te bedenken dat de oog artsen een wachtlijst van vier maanden hebben! Volgens de dokter zou de op ticien geen geschikte appara tuur hebben. Maar hij vond het wel verstandig om het af en toe bij die man op te laten meten. Zoiets vind ik hypocriet. Onge veer 25 jaar geleden kreeg ik een standje van mijn toenmali ge oogarts omdat ik vijf jaar was weggebleven. Terwijl er toen nog niets met mijn ogen aan de hand was. Dat mocht ik nooit meer doen, het zat im mers in de familie. De tijden zijn veranderd, de oogziekte niet! De bezuinigingen hebben toegeslagen, de patient is de dupe, oud en jong! Hierbij mijn ervaring welke gevol gen 't krijgt als je ouder wordt. Steeds ging het goed nadat ik ge holpen ben in het Academisch Zie kenhuis in Leiden, voor staar in rechteroog. Voor staar in linkeroog moest ik nog verschillende malen temgkomen omdat het nog niet rijp was voor operatie. Deze winter bij terugkomst voor controle bleek de tijd aangebroken dat ik er aan geholpen moest wor den volgens behandelende dokter of arts. Maar toen kwam er al gauw een andere dokter, en gaf de raad om nog maar een half jaar te wach ten. Nou dat had ik dan maar aan te nemen. Toen ik na een half jaar In het LD van 7 november wordt door Judith Stalpers ge meld dat de Japanse keizer in april 2000 ons land zal bezoe ken. Helaas maakt zij een foutje door te beweren dat dit het eer ste jaar van het nieuwe milleni- um is. Deze eeuw begon op 1 januari 1901 en zal eindigen op 31 december 2000. Het is geen luxe dat journalisten een cursus chronologie volgen. G. Teleng, Noordwijk. op 19 juli j.l. weer voor controle kwam, bleek het opeens niet meer nodig dat ik geholpen werd aan linkeroog. En ik hoefde ook niet meer terug te komen voor controle. En zo ben ik naar huis gestuurd. Ik weet niet of het komt doordat ik de laatste anderhalf jaar verzekerd ben bij Zorg en Zekerheid, maar zo behandeld te worden staat mij niet aan. Het oog wordt wel steeds min der, maar niet beter. Ben 87 jaar oud en hoop voorlopig nog tien jaar mee te kunnen. J.C. Warmerdam, Noordwijkerhout. Uw berichtje over de oogafdeling van het Academisch Ziekenhuis gelezen. Zelf heb ik de vorige week ook de oogafdeling ge beld. Ik werd ruim 'n kwartier aan de telefoon gehou den met de regelmatige boodschap: 'Nog 'n ogenblik.' Daarna kreeg ik geen kans om mijn verhaal te vertel len doch een snauw: 'Zoek maar 'n ander ziekenhuis!!' Pats-boem-de hoorn erop! Héél onbeleefd. Ik ben een particuliere patiënt doch zou zelf, wie mij ook belde, beleefd te woord staan. Ik ben zelf in Utrecht en Rot terdam hoofdverpleegkundige geweest en ben blij dat ik altijd vriendelijk voor elke patiënt geweest ben, ik heb óók lieve patiënten gehad. Wat ik hier in Leiden hoorde - en in uw dagblad gelezen heb - maakte mij óók boos! Ik wens uw plannen het allerbeste toe en succes daarmee!! J. v. Ulden-v.d. Berg, Leiden. beurt." De verslaggever kon dat niet verkroppen en in zijn gramschap schreef hij toen dit: ,,Het sectiebestuur betaald voetbal moet een ant woord geven op de principiële vraag of voetballers die worden uitgenodigd voor de selectie van het Nederlands elftal zich kunnen onttrekken aan de verplichting om de pers te woord te staan. De invi tatie houdt automatisch in dat ze onder het regi me vallen van de KNVB, alsmede onder de binnen deze organisatie geldende gedragsregels. Nooit eer der werden deze zo geschonden. In zijn ongenoegen betreedt de verslaggever hier het verkeerde pad. Een speler wordt uitverkoren voor Oranje vanwege zijn grote voetbalkwalitei ten, het is onjuist om zijn uitverkiezing vervol gens en nog wel 'automatisch' te koppelen aan iets dat daar geheel los van behoort te staan: het omgaan met de (schrijvende) pers. Stel: een uit stekende voetballer, een aanwinst voor het Ne derlands elftal, wil niet, om wat voor reden ook, met de pers praten. Moet hij als consequentie dan maar niet worden geselecteerd, zou je je kunnen afvragen. De verslaggever heeft hier de proporties wat uit het oog verloren. Wat hij kan doen is de KNVB vragen te bemidde len om de speler tot andere gedachten te brengen en hem erop te wijzen dat een dergelijke houding de sfeer alleen maar slechter kan maken. Zo'n onderhoud zal er ook wel komen. Maar in boven staande regels vraagt de verslaggever in feite om dwang, om verplichting en dat kan nu weer niet. Wat er ook voor (huis)regeltjes zijn, bij iedereen behoort het grondrecht te blijven om te praten met wie men wil en te zwijgen wanneer men dat wil. Er was nog iets in het artikel dat ik in journa listiek opzicht aanvechtbaar vond. De verslagge ver suggereert dat Reiziger en een andere weer spannige, Davids, tot hun daden werden gesti muleerd door prominenten van de spelersvak bond WCS, voorzitter Van Seggelen en mede werker Lens, 'hun zaakwaarnemers'. Die hadden de spelers volgens hem moeten berispen voor hun gedrag, wat ze nalieten. .Achter de scher men lijkt de maatschappelijke macht, de finan ciële honger en de frustraties van het duo Van Seggelen/Lens geen grenzen te kennen", zo be sluit hij zijn stuk. Een krasse aantijging waarvoor geen enkel tastbaar bewijs wordt aangevoerd. Men kan dat maar niet zo beweren. In deze vorm is het praatjesmakerij die tegen laster aanleunt. In het L.D. van 4 november las ik de kritiek op de uitvoering van de Hohe Messe door het Leiderdorps Kamerkoor op zondag j.l. In dit stuk stond o.a. dat het zo aardig zou zijn indien er een traditie zou bestaan om de Hohe Messe ieder jaar in de Pieterskerk uit te voeren. Welnu - de traditie heeft be staan! In de jaren zestig en bij na zeventig werd de Hohe Messe ieder jaar in de Pieters kerk ten gehore gebracht door het Leids Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Aribo m.m.v. leden van het Concertgebouw Oi ti (Herman Krebbers heeft haaldeliik meegespeeld), alles in het kader van het land Festival. Is men dit nu al vergetei lo hoor of lees er nooit meet ie over, integendeel, er word daan alsof er iets nieuws aan de orde is. Het wiel (in dit geval de terskerk als ideale locati weer eens opnieuw uitge den. I.K. Klein-Boi l'. u; In uw krant van 6 november j.l. (op pag. 13) is een kort artikel geplaatst (fiets fout, fiets weg) waarin aangegeven wordt dat fietsers hun fietsen maar overal neerzetten rondom de NS. Dit artikel riep bij mij irritatie op. Er wordt naar mijns inziens een verkeerd beeld geschetst. De foto die is bijgevoegd geeft inderdaad een rommelig beeld te zien, maar ik weet uit eigen ervaring dat deze situatie niet aan de reizigers/fietsers te wij ten is. Op maandagochtend 4 november j.l. heb ik zoals ge bruikelijk mijn fiets bij het sta tion gepaatst en wel in een fiet senrek (op de plek die op de fo to te zien is), 's Avonds toen ik terugkwam wilde ik mijn fiets pakken, maar wat bleek, de NS- aannemer? had de fietsenrek ken weggehaald. Nu staan er inderdaad (te recht) borden dat je je fiets niet buiten de fietsenrekken mag plaatsen en staat er tevens een bordje dat m.i.v. 31 oktober de fietsenrekken verplaatst wor den. Toen ik dan ook 4 novem ber j.l. mijn fiets neerzette leef de ik in de veronderstelling dat de fietsenrekken dan wel ver plaatst waren, dan wel plaatst zouden worden (n fiets erbij). Toen ik 's avonds beiint dat de fietsenrekken weg av ben ik alle iets verderoiA plaatste fietsenrekken n in pen in de veronderstelüi N ze mijn fiets daarbij hadd >ai plaatst. Niet dus. Mijn fi« ik niet meer vinden. Aani— het daar ook erg donker i zoeken moeilijk. Uiteii ben ik uit armoede maa I huis gelopen. Later op de ben ik teruggekomen na station, met een zaklan ben ik nogmaals gaan zi Ti Tot mijn verbijstering mijn fiets te liggen tuss fietsen, zoals ze op de 1 zien zijn. Ik vind het schandalig MJ omgegaan wordt met je 6 mijn irritatie wordt vei wanneer ik in de krant n zen dat de reizigers/f dom zijn dat ze de fiets de fietsenstalling plaatse is in dit geval de NS/aan rs] die de fietsen zo heeft ad |,a' laten en niet de reiziger!fit n De heksenjacht op uw voormalige, uiterst populaire medi ker, René Diekstra, heeft mij zeer onaangenaam verrast. Zij tikelen werden jarenlang door heel veel lezers letterlijk gesp Uw bericht van 8 november, op de voorpagina dat hij i ECI-catalogus was geschrapt - een boekenclub die alleen mercieel bezig is en minder bekend staat om de kwaliteit meer op een armzalige poging om uw beslissing te rechtva b gen zijn artikelen niet méér te publiceren. Het feit dat een dag later - nu op de tweede bladzijde - lezers nog eens wordt ingepeperd, misstaat een krant uwe. Ik hoop dat de artikelen van de heer Diekstra eens weeri j*. ze krant zullen verschijnen. Mijn eerste reactie was om on dellijk mijn abonnement op te zeggen. Maar ik blijf hopen wat meer rekening houdt met de lezers. Drs. K.G. Nagel-de Pas teruggekeerd van een reis naar onder meer Hongkong en Indonesië heb ik met extra gro te belangstelling het in uw blad geplaatste artikel over het. ver trek van de roemruchte Gurkha-militairen uit de Britse kroonkolonie gelezen. In dit artikel worden in het kort enkele wapenfeiten van dit elite-korps binnen het Engelse leger vermeld. Als aanvulling op deze publicatie wil ik er graag aan herinneren, dat het met na me deze Gurkha-militairen zijn geweest, die een belangrijke rol hebben gespeeld tijdens de ui terst chaotisch verlopen ber- siap-periode (bersiap= sta klaar, wees paraat) in het toenmalige Nederlands-Indië, waar het ein de van de Japanse bezetting te vens het eenzijdig uitroepen van de Indonesische onafhan kelijkheid betekende. De Gurkha's maakten deel uit van hét onder Engels comman do opererende Brits-Indische leger, dat in eerste instantie tot taak had de orde tijdens het machtsvacuüm, dat onmiddel lijk na de Japanse capitulatie in de toenmalige Nederlandse ko lonie ontstond, te handhaven c.q. te herstellen. Het was een uitermate woelige periode, re sulterend in een drama, waarin Indonesische nationalisten, En gelse troepen, Nederlandse bur gers en Japanse soldaten de hoofdrollen speelden. Mede dankzij het ingrijpen van met name de Gurkha's heb ben vele Nederlandse burgers, ha die veelal maar net uit ber panse kampen waren 1 na en door de muda's (Indonesische jot dreigden te worden hun leven kunnen beh Wat dit laatste betreft, tot de vele trieste feiten periode het afmaken var veer tachtig Nederlands! wen en kinderen, die een transport per vracht P Soerabaja in handen vai nesische extremisten viel Van de Brits-Indische ren, die het konvooi be den, hebben zich enige len letterlijk doodgevocht m Als geboren Soerabaji o1 ik tenslotte nog wijzen lap spectaculaire gebeurtenis '°'8 eens in deze stad, waa nu' Gurkha's meer succes li1u Een kleine, uit Gurkhi b,ul staande commando-ei blJ' zag toen kans om na fi100 vechten, waarbij vele dot ,e gevallen, meer dan tv m zend in de beruchte Wei 'orc gevangenis opgesloten I ;rst anen te bevrijden. Dit 10 feit' maakte slechts een deel uit van de slag om die eind 1945 duizenden doden, vooi Indonesische kant, heeft De Krokodillenstad heet nu Kota Pahlawan denstad. Hoofdschudde met tranen in de ogen 1( nog wel eens rond. )f 1 len

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 22