Politie zat goed én fout tegelijk 'Nikkers' hebben het heel slecht in Amerika Feiten &Meningen Bedrag van handdruk blijft onzeker Parkeren DONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 NIEUWSANALYSE Sorgdrager wil enkele elementen Zcianse verhoormethode behouden Goud, zilver of blik, van welk metaal is de handdruk gesmeed. Dat is de vraag nu rechterlijke vonnissen de afvloeiingsregeling binnen het bereik van 'eenvoudige' werknemers hebben ge bracht. Voor mensen die geen duur betaalde top-baas zijn, zal het eerder een bronzen dan een platina handdruk worden. Maar je kunt het zelf eenvoudig regelen. Onlangs gaf de Vereniging Consument Geldzaken een toe gankelijke hand- en inleiding 'De gouden handdruk in kort be stek' uit. „We kregen zo veel vragen over het fenomeen, tien procent van de telefoontjes van onze leden ging er direct of in direct over", aldus A. Weenink, de verenigingsjurist. Het handzame boekje verschijnt juist op een moment dat de discussie rond de gouden handdruk hoog is opgelaaid. De kan tonrechters spraken van de week af één lijn te trekken. Dit als vervolg op de onderling sterk verschillende rechterlijke vonnis sen, die de gemoederen in kringen variërend van de vakbewe ging tot hoogleraren nogal iri beweging hebben gebracht. De meningen in dit debat staan bovendien haaks op elkaar. Aan de ene kant zegt hoogleraar arbeidsrecht P. van der Heij den 'iedereen een gouden handdruk'. In het Nederlands Juris tenblad spoog R. Hansma, hoofd arbeidszaken bij ABN-AMRO, onlangs zijn gal over de 'buitenwettelijke sinterklazerij' van de kantonrechter. De grootste boosdoener is ons landsbestuur: al meer dan twintig jaar worden dossiers verplaatst van bureau naar bureau, kennelijk gevangen in één van 's lands langzaamst malende ambtelijke molens. Met als gevolg een voor de betrokkenen soms pijnlijke tombola. Waarom krijgt een ambtenaar die op dracht geeft tot illegale slibstort 650.000 gulden, terwijl een me dewerkster van een computerbedrijf na vijf jaar getreiter wordt afgescheept met 15.000 gulden? Door het gebrek aan daadkracht bij de overheid kunnen werkgevers momenteel nog steeds op twee manieren van per soneel afkomen. De ene loopt via een ontslagvergunning van de directeur van het Arbeidsbureau (RBA heet dat tegenwoor dig). De tweede mogelijkheid is ontbinding van de arbeidsover eenkomst bij de kantonrechter, met vrijwel standaard de hand drukwanneer de schuld vooral bij de werkgever ligt. Het bedrijf dat van een medewerker af wil, komt daarmee voor een moeilijke keus te staan. De vergunningsaanvraag bij het Arbeidsbureau kan door de mogelijkheid van hoger beroep, tot in cassatie bij de Hoge Raad toe, op een slepende en kostba re procedure uitdraaien. De kantonrechter daarentegen gelast vrijwel altijd ontbinding van de arbeidsovereenkomst als beide partijen het eens zijn over een 'verstoorde arbeidsverhouding'. De rechter heeft doorgaans niet meer dan zes weken nodig en neemt een beslissing waartegen normaal gesproken geen hoger beroep mogelijk is. Ontbinding via de rechter is daarom voor de werkgever een overzichtelijke procedure, waarvan de kosten vrij goed zijn in te schatten omdat er standaardformules voor de hoogte van de afvloeiingsregeling worden gehanteerd. Het vervelende voor de werkgever is dat de kantongerechten - soms zelfs rechters binnen één kanton - verschillende formu les hanteren voor de berekening. Of een rechter acht zelfs bij zondere omstandigheden aanwezig om van de standaarden af te wijken. Dan kan hij voor de onderneming een kostbare sur prise in petto hebben. ABN-AMRO-topman Hansma noemt het voorbeeld van een 55-jarige kantoordirecteur die na een dienstverband van 29 jaar 250.000 piek ving. De man was nota bene ontslagen omdat hij vijf vrouwelijke collega's seksueel had geïntimideerd. „Daar kan ik met mijn verstand niet bij." Sommige rechters kennen zelfs een vergoeding toe bij ontslag na het plegen van regelrechte fraude. Het is nog de vraag of (en wanneer) deze tombola tot stil stand komt met de 'landelijke formule' voor gouden handdruk ken. die de Kring van Kantonrechters deze week afsprak. De vrijheid voor de rechter om wegens bijzondere omstandighe den van de afspraak af te wijken, is daarmee niet weggenomen. Gezien het feit dat de rechters één van de duurste formules ko zen is het neveneffect wellicht dat de grote toevloed van ont slagzaken bij de kantongerechten wordt ingedamd. P. van der Heijden bepleit afschaffing van de bureaucratische gang van zaken op de arbeidsbureaus, zodat werkgevers min der om die reden naar de rechter stappen. Werkgevers- en werknemersorganisaties, verenigd in de Stichting van de Ar beid, zien meer in de mogelijkheid van hoger beroep tegen het vonnis van de kantonrechter. Een derde mogelijkheid is het regelen van onvrijwillig ontslag in de CAO. op vergelijkbare wijze zoals dat nu in sociale plan nen bij reorganisaties en een aantal CAO's gebeurt. Daarvoor pleit Hansma. Plus geen vergoeding als de werkgever niets te verwijten valt. Overigens kan de werknemer het nu zelf ook al afspreken met zijn baas, gewoon in de arbeidsovereenkomst. Het is daarbij zaak, geeft Weenink van Consument Geldzaken aan, dat ook wordt gedacht aan pensioenschade. In zijn boekje geeft Weenink verder nuttige tips voor de werk nemer. Ook volgt de vraag aan de orde hoe de 'buit' moet wor den ondergebracht als de gouden handdruk binnenkomt. Di rect afrekenen met de fiscus kost namelijk 45 procent. En dat terwijl er allerhande opties zijn om het geld zo uitgekeerd te krijgen dat het als aanvulling op de WW of als voorziening voor de oude dag van pas komt. amsterdam raymond peil WIM STEVENHAGEN Het mag niet meer, de Zaanse verhoormethode. Maar wil dat zeggen dat de politie fout zat door die aanpak toe te passen? Ja en nee. Het ver hoor had nooit zo ver mogen gaan dat een ver dachte het delict opnieuw beleeft, vindt minis ter Sorgdrager. 'Onwenselijk' en 'ontoelaat baar', zijn de Haagse woordervom te zeggen dat het mis was. Maar sommige aspecten van de Zaanse methode moeten blijven, meent de mi nister van justitie. Die zijn te goed om weg te gooien. De Zaanse verhoormethode is een aanpak waarbij ontkennen de verdachten van zware (ge- welds-)misdrijven onder meer onder psychische druk worden gezet met het doel een bekente nis los te krijgen. Het oogmerk was de betrokkene in gedachten terug te voeren naar het mo ment van het misdrijf. Zo kreeg een verdachte in een moord zaak foto's van het lijk voor zijn neus. De afbeeldingen waren op een stuk karton geplakt waarop ook de namen van de kinderen van de verdachte waren ge schreven. In een ander onder zoek kreeg de verdachte de bak steen op zijn schoot waarmee het lijk van het slachtoffer tot zinken was gebracht. Intussen stelden rechercheurs vragen om het geheugen van de verdachte op te frissen. Vanuit een regiekamer houden collega's en een gedragsdeskun dige via oortelefoontjes contact met het verhoorkoppel. Het ge sprek wordt vastgelegd op vi deoband, waardoor de recher che ook aandacht kan besteden aan de lichaamstaal van de ver dachte. Houding en bewegin gen zeggen volgens deskundi gen immers vaak meer over de innerlijke gemoedstoestand van een mens dan woordep. ,,0p deze manier zetten we binnen de grenzen van de ethiek en de wet alles op alles om achter de waarheid te komen", was de theorie van justitie over de werkwijze. Omdat het bureau in Zaandijk Sorgdrager legde het verhaal neer bij de Recherche Advies Commissie, die vindt dat het 'laten herbeleven van het delict' de waarheidsvinding in de weg staat. Met andere woorden: re chercheurs mogen niet zo ver gaan dat ze de film van het mis drijf in het hoofd van de ver dachte laten terugspoelen. „Door bij de herbeleving van de verdachte gebruik te maken van voorwerpen, geuren of geluiden die niet direct op het delict be trekking hebben, wordt in feite extreme druk uitgeoefend. De commissie acht dit verwerpelijk en in het algemeen ontoelaat baar", aldus Sorgdrager. Toch zitten er ook pluspunten aan de Zaanse aanpak, meent de minister. Ze heeft het over 'bruikbare elementen' die bij zwijgende en professionele ver dachten van zware misdrijven uit de kast gehaald kunnen wor den. Het volgen van het verhoor uit een regiekamer, bijvoor beeld. Ook het inschakelen van een gedragsdeskundige, het sa menstellen van een speciaal verhoorteam en het maken van een gedegen verhoorplan ziet ze wel zitten. „Ze vormen een aan zet voor de ontwikkeling van een nieuwe techniek voor ver hoor in situaties waarvoor de standaard verhoormethode minder geschikt is." De politie Zaanstreek/Water- land wil geen commentaar ge ven op de kwestie. „Omdat! met de burgemeester en just] is afgesproken", aldus de woordvoerder van het korp, Haarlemse officier van justitj C. Hemmes vindt het logiscfc dat Sorgdrager elementen^ de Zaanse aanpak wil vastho den. „We hebben het overei creatieve manier van verhon waarbij nieuwe middelen ut den ingezet om bij zware nt daden achter de waarheid tt men. Die methode kan nun der worden ontwikkeld." Dat de minister ook kantteb ningen plaatst bij het ondei druk zetten van verdachtea rust volgens de officier op vergissing dat de Zaanse vet hoormethode synoniem isn het onder psychische druks ten van een verdachte'. „Ent is het niet. Het verhoren volj de nieuwe methode is altijd beurd binnen de grondregel van de wet." En in de geval waarin de rechtbanken and- oordeelden? „Dan is tenon rechte gezegd dat het om dé Zaanse verhoormethode gir: Communicatiedeskundige Hoenderdos, ontwikkelaar! de Zaanse methode, wil een het officiële rapport lezen\x hij reageert. „Maar het ooré van de minister klinkt mij p: tiefin de oren." zaanstad gpd Op de lokale televisiezender AT5 werd onlangs een debat uitgezonden waarin Amsterdammers hun zegje konden doen over het gemeentelijk parkeerbe leid. Wethouder Ernst Bakker en lokale politici kregen tijdens deze uitzending een woedende klaagzang over ellenlan ge wachtlijsten voor een parkeervergunning, over de in voering van betaald parkeren in de avonduren en op zondag en over de steeds hogere tarieven over zich uit gestort. Toegegeven: een deel van die felle reacties was begrij pelijk. Want dat de vader van een meervoud^; gehandi capt kind en de stewardess met onregelmatige diensten een parkeerplaats vlakbij hun huis willen, spreekt van zelf. Maar de woede over de bestuurlijke maatregelen tegen de heilige koe maakte toch vooral een bijna hys terische indruk. Kelderende omzetten van horeca en middenstand zullen de hoofdstad spoedig aan de be delstaf brengen, het is maar dat u het weet. Uit eigen waarneming geloof ik daar niets van. Wie vrij dag- en zaterdagavond laat langs de parkeergarage bij het Leidseplein rijdt, ziet nog steeds een lange rij auto's wachten tot er een plaatsje vrijkomt en de omliggende straten staan bom- en bomvol. En Damrak, Rokin, Kal- verstraat en Leidestraat zijn nog steeds zo druk dat je er over de hoofden kunt lopen. Ooit had ik een auto die me een paar duizend gulden aan reparaties kostte vanwege de steeds terugkerff s mankementen. In combinatie met de dagelijkse so iq er een parkeerplaats voor te vinden werd mijn auti er( tenslotte zo'n blok aan mijn been dat ik het dingfl iar een diepe zucht van opluchting te koop heb aangf! den. Sindsdien vervoer ik mezelf snel en stressloos de hoofdstad per fiets, tram en taxi. Een leven zoffl on auto in Amsterdam is al met al heel goed mogelijk het is jammer dat nog steeds veel te weinig mense ook niet uitproberen. ei( francoise ledeboer als enige de tech nische voorzie ningen heeft op dit gebied, kwa men rechercheurs van diverse korp sen met verdach ten die kant op. Daardoor kreeg de werkwijze de naam 'Zaanse verhoormethode'. Rechtbanken oor deelden wisselend over de aanpak. Nooit klonk een nadrukkelijke af wijzing van de methode, maar in vonnissen werden wel vraag tekens gezet bij het onder druk zetten van verdachten. „Op zich levert het intensief en indrin gend ondervragen van een ver dachte die vrijwel voortdurend zwijgt, nog geen ongeoorloofde pressie op", oordeelde de Am sterdamse rechtbank in mei dit jaar. Toch zagen de rechters het con fronteren van de verdachte met foto's van het lijk als 'psychisch drukmiddel'. Het gerechtshof in Den Haag stelde in juni dat het ophangen van foto's van een slachtoffer rondom de verdach te 'in strijd is met de eisen die aan een eerlijk proces gesteld moeten worden'. In september werd in Groningen een ver dachte vrijgesproken van dood slag omdat zijn bekentenis na omstreden druk door de recher cheurs was afge- legd. Met deze twijfels bij de rechtbanken en na vernietigende oordelen van advo caten en hooglera ren was de Zaanse verhoormethode omstreden geraakt. In afwachting van een definitief oor deel van hoger hand, zetten justitie en politie het afge lopen voorjaar voorlopig een punt achter de werkwijze. Die was toen in ten minste veertien zaken gebruikt. In hoeveel ge vallen het tot bekentenissen heeft geleid, is niet bekend. De politie heeft in de publiciteit al tijd gezwegen over'de werkwij ze. De politiek hield echter niet haar mond. De Kamerleden Dittrich en De Graaf (beiden D66) en Marijnissen (SP) stel den minister Sorgdrager van justitie vragen over de gang van zaken in de Zaanse recherche kamers. Dittrich had het over 'een psychische marteling' van verdachten. Ook zette het Ka merlid vraagtekens bij de be trokkenheid van communica tiedeskundige H. Hoenderdos uit Velserbroek, die de methode heeft ontwikkeld. Dominee Jackson roept op tot boycot van 'racistisch' Texaco Texaco-topman Bijur tijdens een persconferentie. Hij heeft gezegd dat racistische uitlatingen niet worden ge tolereerd. ARCHIEFFOTO EPA grondig onderzoek en schorste de twee directeuren. Hij zei dat racistische uitlatingen en ge- I drag bij Texaco niet getolereerd zullen worden. Maar hij huurde I ook een expert die de bewuste I bandopnamen aan een grondig onderzoek onderwierp. En daaruit bleek dat de opmerkin- d gen misschien niet helema; gedaan zijn. In plaats van over 'nikkers': de betrokkene het over 'St.! colaas' hebben gehad, zij hi een volgens zwarte leiderse denigrerende verwijzing m. M feestdagen in december ah Hanukkah (joods) en Kwan (voor de zwarte Amerikane Ook volgens Bijur maakt dó echter niets uit: er was spral van racistische opmerking! dat kan niet door de beuge! beloofde een grondige hera r ningvanhetpersoneelsbe! |e van Texaco. Volgens de honderden klai! tegen de onderneming is dj 0( alle reden voor. Texaco her zoals opmerkelijk veel olie: e[ schappijen, een slechte rep tie wat het personeelsbeleii e|, aanzien van zwarten betrer Hoewel één op de vijf Texa: j werknemers zwart is, konn le( minder in aanmerking voo: m promoties, is slechts éénpi ne cent van de diensthoofden ee zwart en bevat de concern: |je ding helemaal geen minde: ne den. In alleTexaco-regleni: )n[ wordt raciale diversiteit bei acl drukt, maar de praktijk isa |e ders. et Een manager van het Texa: kantoor in Colorado die ee: en klacht van een zwarte vver> an neemster doorstuurde naai |P, regionale hoofdkantoor in r01 Texas, kreeg van zijn supen ae te horen dat 'ik die zwarte: os meteen ontslagen zou heb! y En op zijn verontwaardigd actie volgde de opmerking oc wij nikkers hier in het zuid 00 wat anders behandelen'. Ei |fa klachten over racistischeui an tingen die op spiegels in ba mers werden getekend en: vrouw die meldde dat haai r ophetTexaco-parkeerterii r. besmeurd was met de lette KKK, van de racistische org satie Ku Klux Klan. Jesse Jackson en Kweisi Mn waren dinsdag na een ontn ting met topman Bijur ben M digd, maar Jackson was ni< l"~ reid van een oproep tot eer e boycot af te zien. „Zodra Ti (js bereid is tot een schikking )nj rechtszaak en een personei g, beleid instelt dat gericht is |e het bevorderen van de kar jei van zwarte werknemers, la ?n wij de boycot af', aldus Jat aa A< washington hans de bruun. correspondent eer enl er ifé De ene directeur noemde zijn zwarte werknemers 'flicking niggers', de andere had het over 'zwarte bonen die onder in de zak zitten'. Wat zij niet wisten, was dat de derde deelnemer aan het gesprek in het hoofd kantoor van Texaco hun con versatie op band had opgeno men. Nu, twee jaar later, vormt dat bandje de kern van wat een landelijk schandaal is geworden rond het personeelsbeleid van Amerika's derde oliemaat schappij. De zwarte dominee Jesse Jack son riep eergisteren op tot een nationale T exaco-boycot. Vanaf zaterdag zullen duizenden zwarte vrijwilligers posten bij Texaco-tankstations in de Vere nigde Staten, om te protesteren en de consumenten ertoe te be wegen ergens anders te gaan tanken. De voorzitter van de or ganisatie van zwarte burge meesters vraagt Öe Amerikanen uit protest hun Texaco-krediet kaarten door te knippen en aan de maatschappij terug te stu ren. Texaco is in enkele dagen het middelpunt geworden van een nationale discussie over het personeelsbeleid van grote on dernemingen ten aanzien van zwarte werknemers. „Het ge drag van de Texaco-directeuren is symptomatisch voor de stem ming in de bestuurskamers van Amerika's bedrijven", zegt Kweisi Mfume, oud-Congreslid en voorzitter van de zwarte bur gerrechtenorganisatie NAACP. Jesse Jackson spreekt over 'een patroon van sekse- en rassen discriminatie'. Bovenop de controverse rond Texaco kwam gisteren het be richt dat een directeur van een reeks autoverhuurbedrijven van het Avis-concern in North-Ca rolina zijn werknemers uitdruk kelijk instrueerde hoe zij zwarte klanten moesten weigeren. Werknemers die daar niet aan wilden meedoen werden op hun salaris gekort. „We werden getraind in het selecteren van klanten op basis van hun uiter lijk en ras", aldus een balieme dewerker van Avis. De onthullingen komen kort na de Amerikaanse verkiezings campagne, waarin de kwestie van 'positieve discriminatie' van zwarten in het bedrijfsleven en het onderwijs aen belangrijke rol speelde. President Clinton is nadrukkelijk voor het handha ven van een systeem waarbij zwarten worden voorgetrokken, teneinde gelijke kansen te heb ben als blanken. Zijn Republi keinse opponent Bob Dole was daartegen, mede omdat zwar ten al gelijke rechten zouden hebben en het juist tot discrimi natie van blanken zou kunnen leiden. De gebeurtenissen bij Texaco en Avis bewijzen maar weer eens dat zwarten in de Ameri kaanse samenleving nog een lange weg naar gelijke berechti- ging te gaan hebben. „De boos heid over deze zaken is groter dan alles wat ik sinds de jaren zestig heb meegemaakt", zegt Emmanuel Cleaver, de zwarte burgemeester van Kansas City. De rel rond Texaco komt niet uit de lucht vallen. Al enkele ja ren geleden is door zwarte werknemers een rechtszaak te gen het olieconcern aangespan nen, waarbij meer dan 850 mil joen gulden aan smartegeld is geëist. Het bandje met de geci teerde fragmenten is de weerga ve van een gesprek tussen Texaco-directeuren over juist die zaak. De man die de opna me maakte, deed dat als notu list. Maar toen hij later ontsla gen werd, besloot hij de infor matie tegen zijn vroegere werk gever te gebruiken. Texaco-topman Peter Bijur was geschokt door de verhalen, vooral toen bleek dat Texaco- directeuren zouden hebben sa mengespannen om in verband met de rechtszaak de bedrijfs- documenten over het aanne men van minderheden te ver nietigen. Bijur beloofde een

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2