LOHC en ASC woedend over herindelings-plan Leiden Regio Hardrijders betrapt Oegstgeest kan meer verdienen aan velden B en W Leiderdorp willen lokale TV Kabinet stelt besluit over HSL opnieuw uit [Sierafor Oegstgeest wint innovatieprijs Kapsalon en galerie in monumentale school Vergadering regiogemeenten over samenwerking loopt weer uit op ruzie fesintratuin DONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun. 071-5356429 OEGSTGEESTmobilisten gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid be- Bij een snelheidscontrole aan droeg 74 kilometer per uur. de Rhijngeesterstraat heeft de Ter plekke geldt een maxi- politie 56 hardrijders betrapt, mumsnelheid van 50 kilome- In totaal werden er 513 auto- ter per uur. oegstgeest maarten keulemans De sportclubs van Oegstgeest betalen veel te weinig huur voor hun speelvelden. Dat stellen de onderzoekers van architectenbureau Oranje boom uit Capelle aan den IJs- sel in het rapport over de her inrichting van sportvelden, dat vorige week werd gepresen teerd. „Wat ons betreft moet de gemeente nadenken over hoe ze in de toekomst met de tarieven wil omgaan", luidt de aanbeveling van onderzoeker Zuurbier. Om zijn conclusie duidelijk te maken had Zuurbier de huur die Oegstgeest aan de sportclubs berekent naast de gemiddelde tarieven uit de re gio gezet. Daaruit blijkt dat de voetbalverenigingen ASC, UDO en Oegstgeest alleen al 17.000 gulden per seizoen minder betalen voor een voet balveld dan de clubs in andere gemeenten. Korfbalclub Fiks betaalt per seizoen 642 gulden voor het gebruik van een veld - bijna zevenduizend gulden minder dan andere korfbalver enigingen uit de regio. De onderzoekers hebben berekend dat Oegstgeest in to taal 25.000 gulden meer kan vragen aan de clubs. Ook raadt het ingenieursbureau Oegst geest aan het beheer en het onderhoud van de sportvelden in het vervolg aan de clubs over te laten. Acht op de tien gemeenten uit de regio laat de sporters opdraaien voor het beheer en onderhoud van hun veld. leiderdorp»judy nihof Leiderdorp krijgt lokale televi sie. Het college van B en W wil een bedrag van bijna 47.000 gulden beschikbaar stellen aan de Leiderdorpse Omroepstich- ting (LOS), die momenteel al leen actief is op radiogebied. Voorlopig zal de LOS geen be wegende beelden uitzenden, maar 'tekst-TV'. Wethouder C. Huigen (WD) gelooft heilig in het medium. „Het is een aardig communicatiemiddel. Vereni gingen kunnen hun activiteiten aankondigen en de gemeente kan het ook gebruiken als infor matiekanaal. Dingen die zich hier afspelen, breng je dichter naar de burger." Volgens Ton de Vrind van de LOS is de subsidie niet toerei kend. Voor alle benodigde ap paratuur is een bedrag van bij na 87.000 gulden nodig. „De subsidie van de gemeente is al leen een eerste aanzet. We moeten privé bij gaan lenen. Dat gaan we wel doen." De LOS streeft ernaar om volgens jaar te beginnen met tekst-TV. „We willen dagelijks vers nieuws brengen. We hebben er een apart redactieteam voor dat buiten de radio staat. Dit team wordt opgeleid door een erken de journalist." Het live uitzenden van bij voorbeeld raadsvergaderingen blijft toekomstmuziek. „Waar we wel mee kunnen beginnen, is kijk-radio. Live-uitzendingen vanuit de radiostudio. Mis schien niet spannend, maar wel leuk", aldus De Vrind, die onaf hankelijk van de gemeente te werk wil gaan. „Dat is wel onze eis. Als we niet onafhanklijk kunnen zijn, zouden we direct afstand doen van de subsidie." De politiek buigt zich van avond over het voorstel van het college om bijna 47.000 gulden aan de LOS te geven. Het kabinet heeft een besluit over de HSL uitgesteld tot 29 november. Het wil tot die tijd de argumenten vinden om de Tweede Kamer alsnog te laten kiezen voor het tracé in een tunnel onder het Groene Hart. De Kamer bleek twee weken ge leden in meerderheid voor een HSL langs de snelwegen tussen Rotterdam en Schiphol, het zo genoemde Bos-tracé. Het kabi net wilde daar niet onmiddellijK op antwoorden en verzocht om uitstel. Volgens een regeringswoord voerder blijft het kabinet de voorkeur van de Tweede Kamer afwijzen, maar wordt er alles aan gedaan om de term 'onaan vaardbaar' daarbij te vermijden. Die politiek zwaar beladen term leidt vaak tot een verscherping van de tegenstellingen en tot crisisachtige situaties. Het over tuigen van de Kamer moet daarom vooral gebeuren op ba sis van argumenten. Vice-pre mier Dijkstal zei vorige week dat de Kamer tijdens het ru moerige HSL-debat meer naar zichzelf dan naar de ministers Jorritsma en De Boer luisterde. De toen gebruikte argumenten moeten nu wel door de Kamer gehoord worden. Twee van de drie regerings partijen, PvdA en D66, zijn voor het Bos-tracé. Zij zullen de ko mende weken door het kabinet onder druk worden gezet om alsnog in te stemmen met de Groene Hart-variant, zo is de verwachting. Eerder liet D66 al weten in te stemmen met dat tracé als het voortbestaan van het kabinet in gevaar zou ko men. „Om die trein stuur je geen kabinet weg", aldus D66- woordvoerster Versnel. De PvdA zei eerst de reactie van het kabi net te willen afwachten. DE NIEUWE RANGE ROVER BRENGT GEVOEL EN REDE BIJ ELKAAR Onze fotograaf Wim dijkman doorkruist lasse Miks een groot tal van de streek jjni het nieuws voor 'e krant in beeld vast 00 ui ®'e§gen. Tijdens die Wen komt hij langs 1 uurf' Wei 'beeldige' lekjes die niet direct J l0' news vormen, 1 rulf laar het zeker vaard zijn om te pre- jorhE* enteren, ideen 'Dit is politiek gedram „Het is van de gekke dat de gemeente ons niet van tevo ren van dit rapport op de hoogte heeft gesteld", zegt voorzitter Ciggaar van de Oegstgeester voetbalclub ASC. „Afgelopen weekeinde stond de hele club op zijn kop. Dit is politiek gedram, dit is mes-op-de-keel-zetterij. Als je zoiets hoort, wekt het de indruk dat alleen de politiek er nog even mee moet stoeien voor het plan werkelijkheid wordt. Maar zo zit het absoluut niet. Verhuizen is iets voor de lange termijn." oegstgeest maarten keulemans ASC reageert met hockeyclub LOHC verontwaardigd op de plannen van architectenbureau Oranjewoud. Dat heeft vorige week voorgesteld dat een deel van de sportvelden van Oegst geest zonder probleem kan worden opgeheven. In de plan nen moet ASC verhuizen naar De Voscuyl, zodat het sportpark aan de Van Duivenvoordestraat kan worden opgedoekt. ASC speelt per slot van rekening nu al dikwijls in De Voscuyl, op het veld van UDO. Het bestuur van de Leidse en Oegstgeester Hockey Club (LO HC) is 'van verbazing omgeval len' bij het lezen van het rap port. Volgens Oranjewoud kun nen de hockeyers zonder veel problemen drie van de zes speelvelden in sportpark De Krogt inleveren, zeker als één van de overgebleven grasvelden wordt bekleed met kunstgras. „Met ons huidige aantal le den en met de groei die we nog verwachten hebben we tenmin ste vijf velden nodig", zegt se cretaris Coulier. Ook LOHC-be- stuurder Smits vindt de plannen onzinnig. „Als dit doorgaat, moeten we echt tegen een aan tal leden zeggen: we hebben geen plaats meer voor jullie." LOHC telt 65 teams en heeft be halve Oegstgeestenaren ook le den uit Warmond, Voorhout en Leiden. P. van der Veen van de Sportraad, het orgaan dat be middelt tussen gemeente en sportclubs, is eveneens scep tisch. „De oplossingen die Oranjewoud aandraagt zijn nogal makkelijk. Ik ben er bij voorbeeld niet van overtuigd of je op De Voscuyl wel drie voet balclubs kwijt kan. Dit rapport geeft mij een beetje het gevoel dat ze het achter hun bureau hebben verzonnen, en niet op het sportveld." Jeugdvoorzitter Moerland van W Oegstgeest, vindt dat laatste ook. Zijn club hoeft niet te ver huizen, maar krijgt wel met de plannen te maken, als ASC ooit naar De Voscuyl komt. „Op zich heb ik daar geen grote bezwa ren tegen. Alleen zitten er aller lei haken en ogen aan, waar de plannenmakers onvoldoende over hebben nagedacht. Zo kun je het gras van De Voscuyl niet al te intensief gebruiken. Anders speel je aan het eind van het seizoen niet meer op gras maar op zand." J. van Gent, die momenteel met de 150 man sterke cricket afdeling van Ajax Leiden op de hockeyvelden van De Krogt speelt die zouden moeten ver dwijnen, is er nog niet helemaal uit. „Als ze een mooie oplossing hebben voor wat ze ook wel The King Of Sports noemen, dan staan we ervoor open." Straatroof in Voorschoten verschotenVlak bij de kruising van de De Ruytersingel en de Trompweg is een 76-jarige fietsster uit Oegstgeest gisteren aan het eind van de middag het slachtoffer geworden van een straat roof. Zij was op de fiets op weg naar huis, toen zij plotseling van haar rijwiel werd getrokken. De dader, een jongen van naar schatting 14 tot 16 jaar oud, trok de fietstas van haar fiets en ermee vandoor. In deze tas zat haar handtas, met daarin ruiden aan contant geld, brillen, pasjes en andere persoon- Afscheidsfeestje Kiny Mulder [tinFRDORPKiny Mulder, die negen jaar lang de leiding had over tehuis Nieuw Buitenzorg - voor ernstig meervoudig gehandicap ten - in Leiderdorp, neemt woensdag 20 november van 16.30 tot 18.30 uur afscheid tijdens een receptie in Nieuw Buitenzorg aan deElisabethhof2. joqrdwuk esther goedman B)e firma Sierafor uit Oegstgeest t gisteren als eerste onder neming de Rijnland Innovatie- - een wisseltrofee en een g van 25.000 gulden - ge- jtvonnen. Sierafor, groothandel fcn producent van sierteeltpro- Bukten, kreeg de prijs voor een bieuwe verpakking voor bloe ien. De prijs is ingesteld door de amer van Koophandel Rijn land die gisteren tegelijk met de TO uitreiking ook een nieuw filiaal inLisse officieel in gebruik nam. Voor de innovatieprijs hadden inpJzich 70 bedrijven aangemeld. ^Uiteindelijk zijn er drie genomi- Laarhoven Design uit Leiderdorp met een verplaats bare informatiezuil 'Pirouet', LOI-Campus van LOI BV uit Leiden met een virtueel educa tief centrum via Internet en ten Sierafor uit Oegstgeest een verpakkingsvorm. Eén meldde: „Ik heb geen Maar als jullie mij de prijs dan kan ik innova tief beginnen." Voor hem kon er zelfs geen aanmoedigingsprijs vanaf. Sierafor ontwikkelde de prijs winnende verpakking nadat de grootste afnemer, het Duitse Al- di, had laten weten te moeten voldoen aan strengere milieu- eisen. Kartonnen dozen kon het niet accepteren. „Met het inno- vatiebedrijf Verhoeff produceer den we een aluminium rek waarop de in emmers gestoken bossen bloemen direct konden worden vervoerd. Sindsdien le veren wij de bloemen kant-en klaar aan in Duitsland", legt di recteur Keijzer uit. Sinds de in troductie hebben andere bloe- menexporteurs de verpakking ook overgenomen. Sierafor schenkt 5.000 gulden van de prijs aan het Ronald Mc- Donaldhuis in Leiden. Het res terende bedrag wordt besteed aan een nieuwigheidje op het gebied van chemicaliën. „Daar mee zijn we er met de volgende uitreiking in 1998 weer bij", ver zekerde Keijzer de juryleden. wassenaar» Als het aan zaken man en gemeenteraadslid R. de Greef ligt, wordt de voormalige christelijke kleuterschool aan de Johan de Wittstraat in Wasse naar binnenkort een kapsalon en een galerie. De Greef heeft het leegstaande pand gekocht en hij wil er met zijn gezin in gaan wo nen en werken. De school die in de jaren dertig werd gebouwd, was tot aan de verkoop eigendom van de Stich ting tot welzijn van de hervormde jeugd. Het pand kwam leeg te staan doordat de kleuterschool moest verhuizen naar de Heren wegschool. „Ik zocht al een tijdje een geschikte ruimte voor mijn galerie. En dat vond ik in het ou de schoolgebouw. Er moet alleen nog heel wat verbouwd worden om het pand geschikt te maken voor mijn plan." Ook het schoolplein wordt uit zijn oude functie ontheven. Daar komen net als in de galerie kunstwerken van hedendaagse kunstenaars te staan. De museale uitstraling van het pand, spreekt De Greef erg aan. Hij wil het pand wel verbouwen maar wil het zoveel mogelijk in originele staat laten. Om die reden koos het stich tingsbestuur voor hem als koper. De gemeente beschouwt het ou de schoolgebouw eveneens als een monumentaal pand. Het staat dan ook op de provinciale monumentenlijst. Voor het pand als galerie in gebruik kan worden genomen, moet eerst de ge meenteraad nog akkoord gaan met een bestemmingswijziging. FOTO HIELCO KUIPERS 'Zwarte piet van Leiderdorp dreigt bij Alkemade te belanden leiderdorp haalt bakzeil: Goekoop reuze onafhankelijk' leiderdorp/regio» maarten keulemans Hoe vertel ik het mijn moeder? Die vraag bekroop H. van Woerden, de secretaris van het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR), gisteren na de ver gadering tussen de zes gemeen ten. Vandaag moet Van Woerden in een brief aan de provincie Zuid-Holland uitleg gen dat de bestuurders van Lei den, Leiderdorp, Alkemade, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude - opnieuw - ruzie hebben gekregen. En dat terwijl de avond nog wel zo goed begon. De zes ge meenten leken het eindelijk eens over de inrichting van hun samenwerkingsorgaan. Sinds juni kibbelen de zes over de vraag welke gemeente welk ge wicht in de schaal legt als het op stemmen aankomt. En over de vraag wie het nu eigenlijk voor het zeggen heeft als het gaat om regionale zaken als bouwloca- lilDERDORP/REGIO MMRTEN KEULEMANS De Leidse burgemeester C. Goekoop mag aanblijven als voorzitter van het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio (SLR). Dat werd gisteravond duidelijk op de vergadering van het samenwerkingsver- tussen de zes regioge meenten. De raad van Leiderdorp had irinta zijn vertegenwoordiger, wet- 'Prote houder C. Kerner, opgedragen het voorzitterschap van Goe koop ter discussie te stellen. „Het kan geen kwaad als we een voorzitter nemen met een duidelijk onafhankelijk stem pel," bracht Kerner dan ook ter sprake. Het idee van de Leiderdor pers vond echter geen enkele weerklank bij de andere SLR- leden. „Ik heb hier helemaal geen behoefte aan", zei R. Haafkens (Oegstgeest). „Burgemeesters zijn heel goed in staat vergaderingen onaf hankelijk voor te zitten. Waarop Goekoop het niet kon nalaten een paar plaag stootjes uit te delen richting Leiderdorp. Bijvoorbeeld toen er een Leids verzoek om schorsing van tafel werd ge veegd. Goekoop: „Dit voorstel is verworpen. Ziet u nou wel dat ik reuze onafhankelijk ben?" en Deze boerderij aan rijds [te Westkanaal weg in Alphen (polder Oudshoorn) is in de vorige eeuw ge bouwd. Ze ligt bijna or pa twee meter onder NAP. uuri ties: de gemeenteraad of het sa menwerkingsverband. Het SLR-bestuur kwam met een compromis voor de dag waarin iedereen zich kon vin den. Het Samenwerkingsorgaan neemt voortaan de besluiten, en wie het er echt niet mee eens is mag in beroep gaan bij de provincie. Pas toen de bestuurders op het punt stonden om over het bestuursvoorstel te stemmen, barstte de bom. Burgemeester Meerburg van Alkemade ver kondigde dat hij best wilde in stemmen met het compromis, maar dan wel met een slag om de arm: hij moet het hele ver haal nog met zijn gemeenteraad bespreken. En dat schoot de Leidse dele gatie, die zaken wilde doen, he lemaal in het verkeerde keelgat. „Dat kan je toch niet anders zien dan als een voorbehoud", hield PvdA-fractieleider Hille- brand de burgemeester van Alkemade voor. Maar Meerburg stelde de wedervraag: „Het kan toch niet zo zijn dat ik mijn ge meenteraad op voorhand bui tenspel zet?" De vergadering werd ge schorst, nog eens geschorst, en toen het uiteindelijk tijd was voor stemming over het com promis, stemde Leiden tegen. Uit protest. „We kunnen hier niet mee instemmen zolang we er niet op kunnen vertrouwen dat alle gemeenteraden straks ook akkoord gaan," zei een bo ze Hillebrand. „En bij Alkemade hebben we dat vertrouwen niet." Die opmerking wekte de woe de op van de overige gemeen ten, die het Leidse gemopper maar kinderachtig vonden. Meerburg had immers ook ge zegd dat zijn raad het uiteinde lijk vast wel eens zou zijn met de plannen van de SLR, zodat alle drukte uiteindelijk om niets zou zijn. „Ik verbaas me over de gretig heid waarmee de Leidse delega tie de twijfel die er bij een min derheid van mijn gemeenteraad leeft probeert te vergroten", klaagde Meerburg. En, verwij zend naar een eerdere ruzie waarbij Leiderdorp zich de woe de van de vijf andere regioge meenten op de hals haalde: „Die zwarte piet die Leiderdorp eerder toegespeeld kreeg, dreigt nu bij mij terecht te komen." R0MIJN B.V., PR. MARIANNELAAN 2, VOORBURG, TELEFOON 070 - 3694040. U rijdt al in een Range Rover vanaf 128.300,- incl. BTW en BPM. (J least al een Range Rover vanaf 2.732,- p.m., excl. BTW (operational lease, 48 maanden, 20.000 km). Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19