De pijn van het wachten 'Christendom is één en al lichamelijkheid' Eindeloos wachten op operatie Leiden Regio Kerk Samenleving DONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 Ze voelen zich proefkonijn. Ze lijden pijn. En ze moeten wachten. Eindeloos wachten. Op die operaüe waarvoor maar geen ruimte is. Op dat orgaan dat maar niet beschikbaar is. Op het geld dat ontbreekt. Het Leidsch Dagblad bracht in een serie over wachttijden in de gezondheidszorg de afgelopen weken een aantal schrijnende gevallen voor het voetlicht. Vandaag de slotaflevering met daarin de achtergronden van de 'wachtlijstproblematiek'. Eerdere afleveringen van deze serie stonden in de krant van 17, 22,24, 29 en 31 oktober en 5, 7 en 12 november. 'Drie maanden op de lijst voor een operatie is voor mij het maximale Wachten hoeft niet per definitie negatief te zijn. De patiënt kan nog even wennen aan de ingreep. Een enkeling geneest door rust en hoeft dus uiteindelijk toch niet onder het nfes. En het ziekenhuis moet even de tijd krijgen om de operatie te plannen. Een probleem wordt het als iemand te lang moet wachten. Dat moment breekt bij de patiënt vrij snel aan. Het is immers niet leuk om te moeten wachten op genezing en tot die tijd belemmerd te zijn in je functio neren. Het meest schrijnende in dit kader is wellicht de situatie bij de hartpatiënten. Per jaar sterven 90 mensen als gevolg van het wachten op een open-hart-operatie. Voor directeur patiëntenzorg A. Lamping van het Diaconessenhuis in Leiden is de wachttijd onaanvaardbaar op het moment dat 'er medische schade bij de patiënt ont staat, zoals pijn of sociale problemen'. ,,De behandelend arts probeert hier zo goed mogelijk op in te spelen. Eventueel wordt iemand eerder geholpen. Ik kan me voor stellen dat dat bij een kleine zelfstandige het geval is. Of bij iemand die veel pijn heeft of thuis geen hulp heeft. Het betekent wel dat anderen automatisch naar achteren opschuiven." Grenzen Aan de lengte van de wachtlijst verandert dus niets. Lamping zou het graag anders zien. Drie maanden wachten is bij hem ei genlijk wel het maximale. Het probleem is echter het geld, meent hij. De politiek stelt grenzen aan het aantal verrichtingen. Het Diaconessenhuis bijvoorbeeld, mag dit jaar maar 70 miljoen gulden besteden. Volgens Lamping is dat te weinig. Immers, steeds meer mensen doen een beroep op de gezondheidszorg. Dat komt doordat het aantal ouderen toeneemt en de groep ou deren bovendien steeds ouder wordt. „Mensen eisen ook steeds meer", consta teert Lamping. „Iemand van 80 jaar wil nog ,,U komt op de wachtlijst. Houd er rekening mee dat u pas over zes maanden wordt geopereerd.Duizenden mensen per jaar krijgen een dergelijke mededeling van het ziekenhuis. En daar moeten ze het maar mee doen. steeds goed de krant kunnen lezen." De regering bepaalt dat 8,3 procent van het Bruto Nationaal Produkt wordt uitgegeven aan de gezondheidszorg. Dit jaar is dat 60 miljard gulden. Het budget mag met 1,3 procent stijgen. Volgens J.H. Kingma, voor zitter van de Orde van Medisch Specialis ten, bedraagt de kostenstijging van de ge- zondheidszorg echter 2,3 procent. Intussen proberen de ziekenhuizen zelf zo goed en zo kwaad als het lukt de patiënt zo snel mogelijk te helpen. Het Diaconessen huis haalt daarom niet snel patiënten van buiten de regio naar binnen. Verder is het ziekenhuis bezig met het verstevigen van de contacten buitenshuis, zoals met de huis artsen. Lamping: „De urologen hebben al regelmatig overleg met de huisartsen. Zij geven adviezen zodat de huisarts zelf nog veel kan doen, voordat de patiënt naar het ziekenhuis komt." Ook het overleg met de thuiszorg en de verpleeghuizen moet vol gens Lamping meer vorm krijgen. Een goe de opvang elders, kan de ziekenhuisopna me immers verkorten. Eenvoudige ingrepen Ook het Academisch Ziekenhuis Leiden stelt een limiet aan de bepaalde wachtlijs- ten. De 'eenvoudige ingrepen', laat het AZL zoveel mogelijk over aan de algemene zie kenhuizen als het Diaconnessenhuis of het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. „Wij zijn te duur om de routinematige ingrepen uit te voeren", legt woordvoerder D. Ketting uit. Ter vergelijking: een dag in een alge meen ziekenhuis kost gemiddeld 1000 gul den, terwijl in het Academisch Ziekenhuis 1500 gulden moet worden gerekend. Het grote verschil wordt volgens Ketting veroor zaakt door de onderwijs- en wetenschaps functie die 'een academisch ziekenhuis naast de patiëntenzorg heeft. „We moeten veel investeringen plegen. We hebben bij voorbeeld de meest geavanceerde diagnos tische apparatuur. Hier werkt bovendien re latief veel hoog opgeleid en dus duur perso neel." Wil een patiënt die bijvoorbeeld een 'een voudige' heupoperatie moet ondergaan, toch per se naar het AZL komen, dan wordt hem of haar niet de toegang ontzegd. „We moeten altijd voor een deel routine-ingre pen blijven doen. Anders vervreemd je. On ze onderwijstaak geldt ook voor deze opera ties", zegt Ketting. In opdracht van het ministerie wordt mo menteel onderzocht of en waarom er on aanvaardbare wachtlijsten bestaan. Het on derzoek spitst zich toe op de hartcentra, de orthopedie, de psycho-sociale hulpverle ning en de oogheelkunde. Wellicht komt er nog dit jaar extra geld vrij. Reden om te jui chen voor de ziekenhuizen is er nog lang niet, zo laat woordvoerster H. Nijenhuis van het ministerie doorschemeren. „Ziekenhui zen moeten in de eerste plaats veel efficiën ter gaan werken. Wachüijsten worden voor een groot deel veroorzaakt door een gebrek aan organisatie. Meer geld beschikbaar stel len, helpt niet." Deze opmerking neemt de ziekenhuiswe reld haar niet in dank af. „Een ernstige, Een probleem wordt het als iemand 'te lang' moet wachten. Dat moment breekt bij de patiënt vrij snel aan. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDIH lil' zware belediging", tiert Kingma van de Or de van Medisch Specialisten. „Specialisten streven altijd naar een zo'n groot mogelijke efficiëntie. Meer kan niet, de rek is eruit." Lamping van het Diaconessenhuis is genu anceerder: „Flauw is het van het ministerie om dat te zeggen. De manier waarop de po litiek hiermee schermt, zijn peanuts in ver gelijking met de toenemende zorgvraag. Aan de andere kant moeten wij niet roepen dat we verdere efficiëncyverbetering onzin vinden. Wij moeten er steeds aan blijven werken." Hoe graag directeur Lamping ook een guller gebaar van de minister zou willen zien, hij realiseert zich terdege dat zij de enige mi nister is die jaarlijks meer geld mag uitge ven. „Ik heb van een onderzoek gehoord waaruit bleek dat iedereen in Nederland bereid was om 50 gulden meer te betalen zodat de wachtlijsten verdwijnen." Lam ping is benieuwd of deze bereidheid zich vertaalt naar de uitslag van de volgende al gemene verkiezingen. Potjes Intussen is die centenkwestie voor de wach tende patiënt maar moeilijk te bevatten, zo blijkt uit gesprekken. Hij slikt medicijnen, heeft extra verzorging en dure hulpmidde len nodig en/of krijgt een uitkering. Alle maal extra kosten. Kosten die niet nodig zijn als hij eerder wordt geopereerd. Het enige wat moet gebeuren, is dat het geld uit een ander potje moet komen. Dat het toch zo simpel niet ligt, legt H. Kui pers van de zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid uit. „Je hebt geen doos met geld waar mee je alles kunt doen. Er zijn verschillende geldstromen. Per onderdeel van de gezond heidszorg is, op grond van een behoefte onderzoek, een budget vastgesteld. Overhe velen gaat niet." Ze illustreert het met een voorbeeld: „De kosten voor gas en huur kun je ook niet tijdelijk overhevelen naar de kos ten voor je vakantiebestemming." Deze ballon gaat dus niet op voor de wach tende. Toch zijn er mogelijkheden om de wachttijd te bekorten: bel vaak naar het zie- kenhuis of je al aan de beurt bent. Hoe meer de patiënt zich laat horen, hoe eerder hij wordt geholpen. „Ik vrees dat het inderdaad zo werkt", geeft directeur Lamping toe. „Maar ik zou het niet willen stimuleren. Bedrijvenpoli's Ook werkgevers zoeken koortsachtig naar oplossingen om de wachttijd voor hunp zi soneel zo kort mogelijk te houden. Voort U sinds ze zelf voor de ziektekosten moett: ni opdraaien, hebben ze er alle belang bij4 Li de werknemer weer zo snel mogelijk opc b; been is. Vorig jaar kostte het wachten im L' zorg het bedrijfsleven 333 miljoen guide; b zo meldt het blad Medisch Nieuws. Zoh Of naderde Shell het Leidse Diaconessenht sl< ooit met de vraag of het bedrijf de operc m kamer op zaterdag kan huren. in Lamping is terughoudend. „Ik vind heu ge gevaarlijke ontwikkeling. Het leidt tot ee: to tweedeling in de maatschappij. Een we: nemer met een geblesseerde knie zou meteen geholpen worden, terwijl een ar. 7 drie maanden moet wachten omdat hij: i werkt." De ziekenhuisdirecteur verwacht ook nif j dat wachtlijsten worden bekort. „Lange wachttijden zijn er vooral bij heup- en staarpatiënten. Het gaat hier vrijwel uitó f tend om ouderen en dus niet-werkends f Het is dus een andere categorie mensen dan die voor een bedrijvenpoli in aanmt king zouden komen." Helemaal dicht gooit Lamping de deuiE jj „Laat de politiek er eerst maar een uit spraak over doen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Pater H. Vandesande (1922, Tilburg) studeert om het heden te kunnen begrijpen. Hij werd geboren in een vroom, traditioneel Brabants gezin. In 1937 ging hij naar het seminarie en daarna naar het groot semina rie in het Franciscaanse klooster in Hoog Crutz. Hij werd tot priester gewijd in Weert in 1950. Omdat de Franciscaner orde priesters in India nodig had werd Vandesande daarheen gestuurd, nadat hij eerst een half jaar in Engeland had doorgebracht om Engels te leren. In 1973 kwam hij terug naar Nederland. Hij werd pastoor in Venray. Naast dit werk dreef de pas toor een winkel in tweedehands goederen waarvan de opbrengst naar projecten in India werd gestuurd. In 1990 ging Vandesande, inmiddels gepensioneerd, naar Rotterdam om enkele parochies bij te staan. Sinds fe bruari 1996 woont de pater in het Franciscaanse huis aan de Haagweg in Leiden en gaat hij af en toe nog voor in de Petruskerk en in een parochie in Schiedam. Het is zo ontzettend vreemd hoe mensen op dit moment leven. Ik probeer het te begrij pen door een cursus moderne kunst te volgen. In moderne kunst, dans, sculptuur en mu ziek ligt de nadruk op het ver langen dieper door te dringen tot de werkelijkheid. De mens is op zoek naar mystiek. Mon driaan heeft eens gezegd: het enige goede schilderij is een wit vlak. Dat is het Goddelijke, de volkomen balans, rust en een voud. Mensen zoeken vandaag de dag de wortel van het leven met daarin als basiselementen Een beeld uit het verleden: een gemotoriseer de Vandesande tijdens zijn jaren in de tropen. tederheid, trouw, liefde. Maar niemand weet waar hij het moet zoeken. Niet in de kerk, om dezelfde reden als Luther niet tevreden was in de kerk. Wat daar gezegd wordt is na melijk niet aangepast aan de leefwereld van de moderne mens. In die leefwereld staat het lichamelijke centraal, de liefde voor het sterfelijke. Vroe ger was er een grote scheiding tussen het sacrale en het men selijke, het profaan en het faan. Mensen moesten naar het faan om kracht te vergaren voor het profane leven. In India heb ik dat heel duidelijk meegemaakt. De mensen bui gen daar diep voor God. Maar nu is het sacrale naar de menselijke kant opgeschoven en staat dat men selijke centraal. In India was dit nog niet opgekomen maar sinds ik te rug in Nederland ben denk ik: waar gaat dit in Gods naam over? Mijn vader was bakker en wij had den een gezellig familieleven in Tilburg. Aan de muur prijkte een oorkonde van de Bond van Grote Gezinnen. Toen ik klein was maakte ik mee dat een vriendinnetje van één van mijn zus jes stierf. Toen ik in de kerk het kistje zag waarin zij werd begraven, dacht ik: het leven kan niet tijdelijk zijn. Het kerstverhaal was de oplossing, dat gaf mij hoop omdat het iets blijvends is. Ik wilde naar het klooster omdat ik die tijdelijk heid niet aan kon. Als ik preek te probeerde ik altijd de men sen aan het lachen te krijgen en ik dacht dat ik daarom een slecht priester was. Maar op een dag, begin jaren zestig, zag ik paus Johannes de 23ste. Ik was op doorreis van India naar Nederland met een paar ande re priesters. In Rome gingen we naar de Jezuïtenkerk om de paus te zien preken, we hadden witte pijen aan. Tijdens de preek maakte de paus ons steeds aan het lachen en voor mij was dat een bevrijding. Ik was dus geen slechtpriester. Ook het tweede Vaticaans Con cilie in 1962 vond ik een bevrij ding, want daarvoor was het heel zwaar. Nu kan een priester een vriendin hebben, er kan in ieder geval over gepraat wor den als een priester verliefd is. Ik was ook wel eens verliefd, maar ik zei het nooit tegen de persoon in kwestie. Zo kon ik er altijd overheen komen, want het geloof was uiteindelijk veel sterker. Christendom is één en al lichamelijkheid. Als je ter communie gaat, eet je het li chaam van Christus. Maar er zit een facade van geestelijk heid omheen en jonge mensen zien niet wat er onder die faca de zit: de lichamelijkheid die zij evengoed verheerlijken. Daar om moet de kerk zich aanpas sen aan de moderne tijd. Het is toch de functie van de kerk om mensen gelukkig te maken, niét andersom. In India is 1,5 procent van de bevolking katholiek, maar er zijn zo ongelooflijk veel Indiërs dat er toch veel meer katholie ken wonen dan in Nederland. Het katholieke geloof bestaat daar ook al veel langer dan in Nederland. Tweeduizend jaar geleden was Sint Thomas in In dia en sindsdien zijn er paro chies in alle grote steden zoals Bombay, Madras en Cochin. De eerste dagen in India kon ik de armoede van de mensen daar niet aanzien. Op een dag kwam ik in de kerk in Madras een meisje van negen tegen dat onder de schurft zat. Ik heb haar geholpen en naar school gestuurd met geld dat ik van mijn broer had geleend. Later trouwde ze en hebben we een huis voor haar gebouwd. Nog steeds heb ik contact met haar. Ik kon maar niet wennen aan dat geraffineerde stelsel in In dia waardoor hele volksstam men onderdrukt worden. Ik zat Pater H. Van desande: „De kerk zich aan passen aan de moderne tijd." FOTO HIELCO KUIPERS eens in de trein en at een maal tijd. De resten daarvan werden uit het raam gegooid en toen zag ik dat de honden die opa ten. Daarna pas kwamen er kinderen om op te eten wat de honden niet lustten. Toen zei een Brahmaan, iemand van de hogere stand, tegen me dat zij in hun vorige leven slecht waren geweest en dat ze het verdien- den. Zoiets vergeet je nooit meer. CARINE DAMEN 1 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H.G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chefsportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: C Hoofdredactie: C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17w 071-55 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 w 071- 51 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging t« ken tot het automatisch afschrijven»! abonnementsgeld, ontvangen ƒ1,-' per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEW Voor mensen die moeilijk lezen, sl«h |ja hebben of blind zijn (of een andere 's dicap hebben), is een samenvatting n regionale nieuws uit het Leidsch Dag! geluidscassette beschikbaar. Voor info zi 0886-482345 (Centrum voor Gesprok tuur, Grave). ■■■Hi H U I Z E Da, ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en. woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdal*" tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uun overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verplee! dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 ul daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk (IC): 14.00-14.30 itten juri' allerli ,n»

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 18